Pogodba-mešančki

urbana · 7577

urbana

  • *
    • Prispevkov: 51
    • Točke: 0
: 19 September 2015, 07:57:20
Mene zanima: če imaš recimo leglo(ponesreči). Ina mladičke oddajaš po toliko kolikor si porabil za posameznega mladiča(hrana,čipianje in ceplenje...) Ali lahko mladičke oddaš s pogodbo da morajo mladiča  sterilizirati/kastrirati, da lahko mladiča vedno vzreditelj vzame če ne živi v primernih povojih,...   

To me res že zelo dolgo zanima?

Sedaj pa še nekaj kar me zanima tako kaj vi mislite:

Bi raje vzeli mladička s tako pogodbo-zakaj?-mešanček
Bi raje vzeli mladiča brez pogodbe zakaj?-mešančka


Res vas prosim za odgovore. Hvala v naprej

every day is my day


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 19 September 2015, 12:30:49
V pogodbo lahko napišeš kar ti paše, vprašanje pa je, ali bo kupec pogodbo pripravljen podpisati in če jo bo, ali jo bo spoštoval ali pa jo bo podpisal s figo v žepu. In vprašanje je, koliko lahko kot posameznik brez neke hude odvetniške službe za seboj lahko pogodbo v primeru kršitve v praksi uveljaviš.
Jaz osebno nisem pripravljena podpisovati pogodb s kakšnimi posebnimi dodatki.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 19 September 2015, 14:00:32
Če bi imela leglo po nesreči (če bi, ker bi prej urgirala, pa ajde, da bi res bilo ups leglo). in bi mi bilo zelo mar za mladiče, in, ker bi imela slabo vest sama pred sabo, itd. Bi mladiči šli v nove domove sterilizirani (če kdo noče met S psa, ga pač pri meni žal nebi dobil), čipirani, nahranjeni, s tabletami za razgliščat še za naprej... skratka z enim takim kompletnim ''servisom''. Neke normalne kontaktne bi vzrdževala, ker taka pač sem. Če pa bi kdo s psom neprimerno ravnal imamo pa zato ''pristojne''. To, da bi pa od koga zahtevala na kaki blazini lahko pes spi, s katerim športom se sme ali ne ukvarjat itd pa žal ni na meni, da bi sodila.
Da bi mi pa na kraj pameti padlo, da bi komu računala za porabljeno hrano pa niti slučajno. Sama bi prevzela stroške, ki sem si jih sama po neumnem ustvarila. Taki, ki to počno jih nikoli nič k pameti ne spravi in se upsi po navadi vrstijo. Ker sej pa konec koncev imajo doma ''čudež narave'', ki kaj dosti niti ni stal, saj se mladiči ''povrnejo''.
Pogodbo sama bi podpisala, če bi bila pametno napisana.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


vidka

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 September 2015, 14:56:10
joj,joj ti bi kar pri osmih tednih kastrirala,al bi jih imala do ma do šestega meseca na svoje stroške?Pa saj niso hormoni okrasek v telesu psov.Mogoče bi pa kdo imel nekastriranega psa.Jaz sem ga imela petnajst let.Ni bilo upsa.
odgovoran lastnik bo oddal mladiče s pogodbo in mirno lahko rečeš,da je posvojnina petdeset e,za pokritje nekaj stroškov.Saj tudi v zavetišču plačaš posvojnino.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #4 : 19 September 2015, 15:24:51
Macke gredno naprej bolj kot ne postimane. Pse je mozno postimati tudi ze pri 7 tednih z "novejso" metodo, za katero sem sprasevala o plusih in minusih ze nekaj casa nazaj, pa dvomim, da obstajajo sedaj ze kaksne statistike. Da se. Odlocitev je njena in ni na nikomur od nas, da bi obsojali. Nimam sicer nobenega tako zgodaj kastriranega/sterilizirane, najbolj zgodnja je bila s 4 meseci, pa ni nekih razlik K(S)/nK(S) in tudi ne kasneje K/S. Vecjo statistiko imam pri mackah, a se lahko razlikuje kot pri psih...

In ja, tudi za macke s ceste se podpisuje pogodba, ce je tisti, ki jih oddaja, vsaj malo prida in mu je mar, kam gredo.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 19 September 2015, 16:36:33
Marsikaj gre. In če bi se dobro prebralo bi se prebralo, da bi reševala težavo preden bi bila večja od nastale.  ;) Psica bi šla na sterilizacijo takoj po oploditvi. Pravzaprav imam eno tako doma, ki je v prejšnjem domu točno to doživela. Ups, ko je psica prišla iz 180cm visoke ograjene parcele do samca. Pa so jo zrihtali preden bi se mogli sekirat za leglo in njihovo kvalitetno oddajo v kvalitetne domove. S psico ni popolnoma NIČ narobe.
In mladiče verjemi, da bi S ob primerni starosti. Kar pomeni, da bi mogoče bili pri meni celo dovolj dolgo ali da bi ''častila'' poseg novemu lastniku. Ampak, ker vem kaj vse to pomeni se pogovarjam o ČE. Ker se dejansko nebi zgodilo  ;)

Pa še nekaj. Posvojnina je nekaj povsem drugega, kot pa plačevanje upsov. Ej ups, ko sm ti avto poribala. Ka lahko kdo drug plača, ker sm sama naredila problem? Npr avtoličar, ki ti ga bo popravil. Vem, da je neumestna primerjava pa vendar. Zakaj hudiča bi moral bit nekdo za svojo malomarnost nagrajen ??? Aja zato, ker je lahko. Ker še vedno so kupci za take živali.
Nimam sicer nič proti, da nekdo da nekaj za mladiča. Nikakor se pa ne strinjam s postavljanjem cene in polaganjem računov koliko je bilo vloženega v ''ups mladiča'' in vračanjem te cene.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 19 September 2015, 17:29:36
Tudi če rečeš, da mladiča podariš še vedno lahko zaračunaš stroške za cepljenje, sredstva za odpravo parazitov...za hrano verjetno ne boš več dobila nazaj, narobe ni pa nič če za mladiča nekaj zaračunaš. Najmanj se ceni kar je zastonj. Mirno lahko daš v pogodbo kot pogoj sterilizacijo pri določeni starosti. Kot že rečeno jaz take pogodbe podpisala ne bi (lahko pa podpišem, da psice ne bom vzrejala, če za to ni primerna) ker ne maram imeti steriliziranih psic/kastratov. Je pa večina pripravljena podpisat.


Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 September 2015, 00:14:30
IMO če človek ne ceni psa, ker ga je dobil zastonj, ga ne bo cenil niti v primeru, da je zanj dal par 10€. (In zakaj bi sploh prodal psa takšnemu človeku)

Ne bi vzela mladiča s takšno pogodbo, ker nočem kastrata, sploh pa se mi zdi, da takšne papirje lahko kvečjemu na wc-ju uporabiš. Kar se tiče plačevanja stroškov vzreje mladiča... bi komot dala nekaj denarja človeku, ki bi za mladička lepo poskrbel in za to nič zahteval, za takole - upsy, nismo dovolj pazili, zdej bo pa leglo, ah sej bodo kupci pokrili... tako pač ne. Tvoja nepazljivost, tvoji stroški.

Spare me the propaganda.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 20 September 2015, 11:20:51
Ni res. Če se nekdo potrudi in spravi gor dobre mladiče, lahko zanje tudi nekaj zahteva. Upam, da bo ljudem nekoč vendarle postalo jasno, da ima mladič, ki je odraščal ob dobri oskrbi in brez travm svojo vrednost, ne glede na to, ali je pasemski ali pa mešanec. Vanj je vloženega obilo dela in tudi denarja, ne glede na to, ali je paritev načrtovana ali ne. Kdor tega ne ceni, ta mladiča tudi vreden ni.
Pogodbe pa...bolje je imeti v rokah papir za rit obrisat kot nič. Tudi če je ne moreš uveljaviti na sodišču, še vedno lahko pritisneš na kupca, ki se je ne drži. Če nimaš nič pa še to ne.


Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 September 2015, 16:21:33
 ;D

Saj res, kaj si pa mislim, da pridem podat svoje mnenje na vprašanje! Ah, človek pozabi, da to že dolgo ni več pesjanar.si, pač pa Lanabela&co.si

Spare me the propaganda.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 21 September 2015, 20:02:45
Upam, da bo ljudem nekoč vendarle postalo jasno, da ima mladič, ki je odraščal ob dobri oskrbi in brez travm svojo vrednost, ne glede na to, ali je pasemski ali pa mešanec. Vanj je vloženega obilo dela in tudi denarja, ne glede na to, ali je paritev načrtovana ali ne. Kdor tega ne ceni, ta mladiča tudi vreden ni.
Kar se tiče plačevanja stroškov vzreje mladiča... bi komot dala nekaj denarja človeku, ki bi za mladička lepo poskrbel in za to nič zahteval, za takole - upsy, nismo dovolj pazili, zdej bo pa leglo, ah sej bodo kupci pokrili... tako pač ne. Tvoja nepazljivost, tvoji stroški.
No takole  :) Lepo je in se spodobi pa še logično je, da daš nekaj za dobrega mladiča. Kar je vse lepo in prav.
Prav tako pa je prav in lepo ter logično, da za svoje napake ne moreš pričakovat, kaj šele zahtevat plačila.
In potem smo v idelanem svetu s hepiendingim. Se pa redko kdaj zgodi, da se lastnik ups legla potrudi, dat mladičem vse in še več (poleg vse zdravstvene in vse prehranske ter socializacijske dote) pa da ve, da se ne spodobi zahtevat zneska. In na drugi strani novega lastnika/kupca takega psa (mešančka), da bi oskrbi primerno dal nekaj za mladiča, ne da bi kdo to od njega zahteval. Se mi zdi, da so to take redkosti, da je težko računat nanje.
In dejstvo je da ljudje nič bolj ne cenijo drago plačanih živali. Morda je razlika samo v tem, da za drago plačanega se kot prvo ne odloča vsak in kot drugo, če so ga drago plačali se ga vsaj ne splača kar tak ''vržit stran''. Mislim, ko se gre za denar, da ga ne mečejo stran. Cenijo pa take živali nič bolj ne. To, da potem reveži ždijo po pesjakih ali so tako ali drugače etološko neprimerno obravnavani pač ni spoštovanje živega bitja. Sigurno pa je res, da mešančke večkrat srečaš pod ''nesrečnimi zgodbami'' četudi so bili kupljeni za neke pare. Ker očitno je vse pod 500€ drobiž, ki ga ne rabiš ''cenit''. Bi pa rada srečala kupce, ki bi za mešanca z sicer odlično ''doto'' dali 500€ (cena je zgolj simbolična in postavljena s fraj glave samo za lažjo predstavo).

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 21 September 2015, 20:56:02
Pravzaprav so taki in drugačni mešanci med različnimi pasmami v tujini že zelo inn in bolj ko je kombinacija nemogoča višja je cena (1500€ in več, brez kakršnega koli dokazila o poreklu).
Ne vem, mogoče je 500€ za vas drobiž, a za toliko in tudi precej manj je moč dobiti tudi visokokvalitetne rodovniške mladiče z odličnimi rodovniki. Pasem, ki trenutno ne veljajo za fancy.
Ne gre za to, da bi visoka cena nujno pomenila tudi boljše ravnanje s psom. Pri mešancih (zaenkrat pri nas še) ne gre za visoke zneske, niti ne za zneske, ki bi pokrili stroške z mladiči. A s tem, ko se postavi neko ceno, se že v štartu znebiš tistih najbolj ohrnih, ki jim je za psa škoda vsakega ficka (ne samo za nakup) in pa tistih, ki jemljejo pse za igrač ptrokom in jih menjajo na vsake nekaj mesecev.

Kar se pa tiče pokore, ki naj bi jo bil deležen grešnik ker se mu je psica nenačrtno sparila pa samo toliko: vzreja mešancev ni prepovedana in spravit gor nenačrtovano leglo pasjih mladičev je greh samo v očeh AR fanatikov. Pa ne mi prosim začet lajnat o prepolnih zavetiščih in o tem kako je psov preveč. Ni jih. Če bi jih bilo, ne bi mogli uvažat in oddajat na stotine pocestnih psov iz celotne Evrope.

Res pa je, da je vzreja mladičev sama po sebi tisti lepši in lažji del zgodbe, delu in stroškom navkljub. Tisto najbolj zahtevno je iskanje  primernih novih lastnikov. Tudi pri rodovniških mladičih. Pri mešancih se mora vzreditelj zavedati, da bo se bo moral z novimi lastniki v povprečju precej več ukvarjati in jim pomagati pri vzgoji mladičev, kot je to potrebno pri novopečenih lastnikih rodovniških psov.

Matilda, če se z mojimi odgovori ne strinjaš, lahko svoje mnenje braniš z argumenti. To je osnova za dobro debato. 


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12 : 22 September 2015, 08:45:07
Kot pravi pregovor. Nasvet je vreden toliko, kolikor stane. In podobno je pri psih. Je narobe za neko ups leglo, kjer v ozadju ni zdravstvenih pregledov in testov, ki bi bili priporočljivi računat po 100€....Ampak, da poračunaš stroške cepljenja se mi zdi pa OK. Zakaj? Zato, ker je še vedno ogromno tistih, ki bi jim za psa bilo škoda denarja. Celi veseli bi pohamsali psa, ko bi nastopile pa kakega težave, pa bohnedaj k veterinarju, ker psi imajo menda samozdravilno moč. Ja, živim v hiši z nekom, ki je sveto prepričan, da si moralo psi rane zalizat .  :-X

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!