Ekstremna introvetiranost psice

Mimozaver · 21058

Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
: 06 December 2015, 14:26:51
Lep pozdrav

Obracam se na vas, ker na tej stopnji res nevem vec kaj naj naredim. Sama imam aktivne izkusnje s psi ze vec kot 12 let, od svojih najstniskih let smo doma imeli pse, zdaj ko sem na svojem, imam tudi svojo posvojenko in sem skozi vsa ta leta res srecala in videla ze neverjetno stevilo psov z taksnim in drugacnim obnasanjem. Tokrat pa sem malo zgubljena. Eden od ozjih druzinskih clanov je pred par meseci posvojil psicko, staro dve leti, sterilizirano, resenko, po mojem mnenju ima precej Spanskega galga v sebi. Na zalost njena preteklost ni znana do podrobnosti, vem pa, da je bila vsaj leto zaprta v zavetiscu z vsaj 50 psmi, brez veliko cloveskega kontakta. Posvojil jo je zelo odgovoren fant, pelje jo s seboj v sluzbo, se trudi na vse nacine da jo motivira za karkoli. Skoraj ves svoj cas nameni psici. Psica ga sprejema(edino njega), je pa "overal" v izredno slabem psihicnem stanju. Vse je stresna situacija, ljudi se boji ekstremno! Celotna okolica, od stanovanja, do zunanjega okolja ji predstavlja nepremostljivo psiholosko oviro. Samo stoji, se trese in res zleze v sebe. Vsak premik cloveka, pohistva, vetra zunaj je novi stresor, psica dobesedno obstane( ce nima moznosti pobegniti) in zleze v sebe, se izogiba s pogledom vsega, gleda vecinoma v tla. Med hranjenjem je izredno panicna in hrano dobesedno golta in se medtem ozira panicno okoli sebe. Hodi skruseno. Jo je prakticno nemogoce motivirati za karkoli, je sicer izredno jesca, ampak ce se karkoli zahteva od nje(normalna hoja ob povodcu, sedi, pocakaj na hrano, situacijo samo poslabsa in psica ne upa niti jesti vec.) Je bolece gledat, ker je psica cisto nasprotje od agresivnega psa, ne kaze popolnoma nobenih znakov agresije, ampak res popolnoma nobenih. Cas ko se malo sprosti je ko lezi na svojem mestu, ampak to je vse kar psicka pocne in se takrat gleda naokoli, nezaupljivo. Ne zna se igrati, sicer druge pse sprejema popolnoma, ampak se ne zna igrati z njimi, in je izredno podredljiva(obcutno prevec). Psica samo lezi doma, vse drugo, od hoje po stanovanju do igranja, je prevelik stresor. Zunaj se ne sprosti, gleda na vse strani in ji je obcutno nelagodno.
Za kakrsnkoli nasvet sem hvalezna. Imam izkusnje s plahimi in sramezljivimi kuzki, ampak to je pa precejsenj ekstrem, in preden se kaj poslabsamo bi rada slisala mnenje vas. Razmisljala sem o Bachovih kapljicah tudi, pogovarjali smo se s par instruktorji, ampak je to psico tako strah drugih ljudi, da je skoraj nemogoe, pasja sola odpade.


“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 06 December 2015, 14:51:26
Naj uganem, psa je posvojil od društva SASIN Društvo za pomoč hrtom? Naj kontaktira Alfakan al pa Anitio Gosnik, če so iz okolice Celja, koga drugega ne znam predlagat. Če pa je psa posvojil prek Hrtji svet, pa naj se obrne na njih, ker imajo ogromno izkušenj in navadno tudi predavanja in obiske za potencialne posvojitelje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 06 December 2015, 15:28:58
Čara,hvala na odgovoru,stvar je v tem da smo na Nizozemskem in psicka je tudi posvojena iz Nizozemskega drustva. Drugace bi takoj sla k Alfakanu. Tu nam samo pravijo da naj ji damo cas. Jaz s tem nimam problemov,samo napredka ni nekega.

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 06 December 2015, 15:58:03
Naj si kupijo/preberejo Tteam- Linda Telington Jones, Scaredy dog! http://www.scaredydog.info/ in se pozanimajo kdo na Nizozemskem jim lahko pomaga pri sobivanju s psico.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 06 December 2015, 16:39:02
Pri večini psov deluje že to, da se jih pusti pri miru, se uvede neko rutino in s časim se odprejo. Glede na to, da je minilo že toliko časa in da ni napredka, pri čemer lastnik ne dela napak, bi se sama ne igrala s takimi ali drugačnimi prevzgojitelji psov, ampak bi se obrnila na veterinarja behaviorista, ker je psica v takem stanju, da verjetno brez anksiolitikov ne bo napredka. Pri nas je to Sabina Stariha Pipan. Delala je pri Zaninoviču, ne vem če še. Preveri.
PS: pozabite na morebitne predsodke pred zdravili - pustiti jo v stanju, kakršno je opisano bi bilo kruto. Z zdravili se spravi psico v tako stanje, da se umiri in se je sposobna učiti. Ščasoma se zdravila lahko ukinejo.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #5 : 07 December 2015, 02:48:15
Tak kuza bi moral priti k nekomu, ki ze ima psa(e), ki so samozavestni, vljudni do psice (ravno prav), brez problemov itd. Kaksne probleme ljudje tezje resimo oz. prav pride pomoc drugega psa. Ce bi bil to moj pes (in ne bi imela drugih psov), bi razmisljala o nakupu mladica ustrezne pasme, iz ustreznega legla, ustrezne genetike (da je stabilen in ne streloplah ali se kaksna druga fobija - da ga psica ne more pokvariti), ki bi ji pomagal, da se pobere. Pa se to bi se ta cas meril v letih, da se bi pri psici lahko poznala kaka velika sprememba (vecino tega dela naredijo moji psi - samo pravega moram "uporabiti" - pomagajo uciti psa tudi odnosa do cloveka, ko se "problematicen" pes uci preko socialnega ucenja od "normalnega" psa - kaksne stvari gredo hitro, kaksne nikamor, potem se jim pa odpre in hitro napredujejo).

In, ja, kliker trening, ce se psica ne boji zvokov oz. lucko namesto klikerja. In ce je navajena dotika lastnika, mora biti masaza/bozanje tako mocen plus, da je absolutno vecje od minusa.

Sicer pa res kaksnega strokovnjaka, ki bi prisel pogledati na dom... pa ne kar enega, ker lahko naredi vec skode kot koristi.


xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 07 December 2015, 03:00:57
Si sploh ne upam predstavljat kaj vse je doživela psička, da je tako prestrašena... Želim vam vso srečo in ne obupajte nad njo, prosim :(



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 07 December 2015, 09:39:09
http://fearfuldogs.com  je bogata zakladnica informacij o delu s prestrašenimi psi. Za začetek toliko...psu, ki je tako izjemno prestrašen, je treba najprej narediti okolje čimbolj varno, minimalizirat stres. To lahko pomeni tudi to, da hodi ven le lulat, morda samo na vrt...manjše pse se celo navadi na opravljanje potrebe na podloge. In delati na ustvarjanju pozitivnih izkušenj, na umirjanju, krepitvi samozavesti. Za takega psa bi po mojem definitivno bilo treba razmislit o zdravilih, da se ga toliko umiri, da lahko sploh začneš delat z njim. Pa govorim o pravih zdravilih, ne o raatlinskih dopolnilih, ta znajo bit fajn pri blagih oblikah. Ta psica ima pa očitno zelo velike težave.Nič ni narobe s tem, da tako uničenemu psu ponudiš terapijo, s katero bo počasi prišel iz svoje črne luknje. Ravno tako kot se tega poslužujemo pri ljudeh, ki zapadejo v težko depresijo in anksioznost. Psihoterapijo lahko začneš izvajat, ko človeka stabiliziraš z anksiolitiki.
Tako tudi s psom lažje začneš delat, če mu maksimalno omiliš stres.

Včasih, ko nič ne nuca, je pa najbolje psa uspavati. Grozno je, če je tvoje življenje leta in leta en sam strah. Ampak prej je treba probat vse
Na facebooku je tudi skupina Fearful Dogs, ki je fantastična.



Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 07 December 2015, 12:14:50
Najlepsa hvala vsem! Obupali ne bomo,lastnik psičko obožuje,mi pa tudi. Smo že na misiji iskanja pravega veterinarja(ni to tukaj tako lahko kot bi si človek mislil,zdravstvo je naprimer slabše kot pri nas po mojem mnenju,veterinarji katere sem srečala tu pa tudi radi precej ozko gledajo na težave). Smo se pa včeraj že povezali s par ljudmi ki so mi predlagali določene veterinarje. Grem najprej sama do njih potem pa se lahko gre dalje. Sama sem tudi mnenja da če so zdravila potrebna potem pač so potrebna. Kolikor je mogoče peljem svojo psičko tja, ko sta sami dve skupaj je vse v redu,spita blizu ena drugi in sta radi skupaj,takoj ko pridemo mi v prostor pa galgica postane anksiozna. In smo zopet na točki kot prej.
Kako bomo sele preživeli praznike z vsemi mogočimi poki...

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 07 December 2015, 20:58:23
V poštev pride tudi kakšno alternativno zdravljenje (zdravljenje z energijo, masažo), ki bi pripomoglo k sproščanju psa, ki je ves čas napet in pod stresom. Veliko pesjanarjev priporoča obisk pri teh zdravilcih.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 08 December 2015, 07:53:05
Ampak samo v primeru, da se pes dotikov in tujih ljudi ne boji. Galgi so izredno travmirani in povečini se neznanih ljudi bojijo, nekateri bolj moških, drugi žensk, ljudi s klobuki, odvisno od izkušenj, akteri so jih bolj zmaltretirali. To kar galgoierosi z njimi počnejo, na kakšne načine se jih znebijo... In je res, zelo jim pomaga družba stabilnega, samozavestnega psa.

Povečini se tudi pokov bojijo-alprazolam (xanax, helex) je moja izbira.

Pri taki stopnji stresa, je daleč najbolj učinkovito kaj iz skupine benzodiazepamov + potem se pa lahko doplonilno razni fermoni, nežni dotiki, desenzbilizacija. Predvsem pa čas in skrbnost ter potrpežljivost. In ugotoviti kako okolje mu predstavlja varnost. Ljudje naj zaenkrat psa pustijo čisto na miru. Ne vem zakaj, ampak ljudje imajo silno željo po tem, da rinejo v psa, o ti bogi, bogi, pa saj ti ne bom nič naredil, pa stegujejo roke, molijo hrano...Ne, pustit psa, se počit na nek stol in mu dat čas, da sam pride do človeka.

Mogoče pa vam lahko Sabina Stariha Pipan priporoča koga iz Nizozemske?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 08 December 2015, 19:27:49
Psička rabi čas, veliko časa, lahko tudi leto in več. Skoraj tri leta imam posvojenko iz Bosne in od vsega začetka sem vedela, da nikoli ne bo taka, kot druga dva psa. In tudi po skoraj treh letih ni pes, s katerim bi lahko karkoli počela, razen z njo hodila na sprehode, jo božala, hranila in negovala. Vse drugo je njej popolnoma tuje, za kakršnekoli pasje discipline bi potrebovala desetkrat več energije, ker je preprosto skoraj ne morem motivirati. Kakršenkoli ukaz je zanjo totalni stres. Tudi s psi se ne zna igrat, igrač se izogiba. Ko je spuščena, bi le brezglavo dirkala v krogu in to je tudi vse.
Bi pa lahko bila  krasen družabnik nezahtevni, starejši osebi.
Ko posvojimo odraslega psa, ki je vse svoje življenje preživel v za nas nemogočih razmerah, se moramo zavedati, da življenje z njim ne bo tako preprosto.
Ponavadi so to psi, ki so se skotili na ulici in nekaj let živeli na njej ali pa v katerem od masovnih zavetišč v manj razvitih državah, kjer so preźiveli le, ker so se naučili krdelnih pravil.
Jaz bi svetovala, da se psički daljše obdobje v hrano dodaja naravna pomirjevalna sredstva (baldrijan,...), da se tako po daljšem dajanju sprosti iz krča, katerega se v normalnem źivljenju nikakor ne more znebiti.
Potem pa jo počasi navajati na novo źivljenje, predvsem pa od nje ne zahrevati preveč in prehitro.
Čimprej pa tudi kontaktirati katero izkušeno osebo, ki se spozna na take vrste psov.
V takih primerih klasične metode prevzgoje ne pridejo v poštev, zato niti probati.




simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 09 December 2015, 19:24:01
Jaz bi vsekakor priporočala alternativo - določene stvari se lahko dela tudi na daljavo in pes sploh nima stika z drugimi ljudmi.
Priporočala bi, da najdejo koga, ki dela z zelišči in eteričnimi olji ( nekaj več o tem: http://www.dw.com/en/documentaries-and-reports-rain-forest-pharmacy-2015-11-12/e-18795220-9798)

Sama imam izkušnjo, ko smo s pomočjo eteričnih olj čisto odpravili določena vedenja, ki so bila že tako izrazita, da je psica dobivala panične napade.

Predvsem pa : psihična stanja, ki psu onemogočajo življenja se ne rešuje z vajami poslušnosti ampak jih je potrebno pomagati psihično. Mogoče za nek kratek obdobje tudi z uporabo pomirjeval.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 10 December 2015, 13:17:00
Hvala vsem na vasih odgovorih. Smo se pri iskanju pravega veterinarja, pri dveh pri katerem smo bili, nismo dobili nic konkretnega, pri enem edino pomirjevala, pa se to inekcije, kar vsekakor ne pomaga dolgorocno. Vsaj veterinarski pregled je bil manj stresen. Smo pa dogovorjeni za akupresurno terapijo za psicko, in smo narocili Bach Flower remedies. Smo pa ugotovili da se psicka rada vozi v avtu, verjetno ji ta zaprt prostor predstavlja relaksacijo, tako da vsakic ko je mogoce, jo peljemo naokoli te dni. Lastnik ji je tudi kupil precej ucinkovit "slowfeeder", tako da psicka nima moznosti tako panicno jesti. Ker hranjenje traja dalj casa, je opazno, da se sama tudi malo bolj umiri proti koncu.
Upostevamo vse vase nasvete, sporocim kako napredujemo  :)

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 10 December 2015, 17:31:02
Mogoče v pomoč tale projekt, kjer lahko na hitro sprostite psa po segmentih.
10x4 minute
Ko se pes navadi dotika in ko se ob njem sprosti, bo sama prišla po dotik.
Predvsem pa morate vedeti - pes ko je v šoku pade v mišični krč in masaža sprosti mišice in tako psihološko pomaga psu, da se sprosti.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 11 December 2015, 09:02:51
Poleg vsega napisanega bi predlagala se bivalni boks. Pokrit. Tako v brlog oblikovan. Pa psu dat možnost, da se sam noter skrije in iz "votlinice" opazuje dogajanje okoli sebe. Kakšno mehko obliko boksa je dokaj enostavno premikat naokoli, da ima psica vedno svojo zaščito s sabo.
Thundershirt je fajna stvar. Linda Tellington Jones. Sophia Yin. In pa konkretno predelat gradivo od Turid Rugaas. Miritveni signali. Niso namenjeni samo pes-pes in pa za prepoznavanje le-teh. Če se jih dobro naučiš "brat" jih lahko tudi dobro "imitiraš". Psu še kako pomaga, če se ljudje s katerimi je v stiku znajo "pogovarjat". Brez škode lahko že takoj poskusite, da mehko priprete oči, začnete mežikat in gledat v stran, zehat...in se v rahlem loku počasi psu umaknete, ko opazite, da mu je vaša družba preveč. Ljudje pa čisto prevečkrat začnemo zasekirano opazovat psa, skoz ga gledat, zraven pa smo napeti, ker razmišljamo kako je bogi in kako bi mu pomagali. Predstavljaj si, da si nekje, kjer ne poznaš njihovega jezika. Pa vsi zasekirano izgledajo in te pogledujejo, kako tebi ni nič jasno. Ni fajn, a ne? Pa si zdaj slikaj situacijo v istem okolju, kjer nihče ne rine vate, te ne gleda, vsi pa so sproščeni. Mehke obrazne mimike, čil-out,... ti pa lahko z udobnega kavča, zavit v hoodija opazuješ in se odločiš kdaj si dovolj sproščen, da se pridružiš dogajanju. Mnogo bolje, a ne?
Nobene magije, nobene čarovnije, nobene energije, nobenih čudežnih prijemov ;) Samo komunikacija. Ne besedna, ampak telesna, z mimiko. Verjemi, da je univerzalna, medvrstna...samo ljudje smo en mal leseni postali v njej. :)
upam, da se cimprej sprostite.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 18 December 2015, 12:29:39
Se javljam na kratko. Sem predala nasvete naprej lastniku kako in kaj, ta vikend ji bomo naredili brlog iz njenega velikega sobnega boksa, ki ga itak ne uporablja za zdaj, je prevelik psihicen izziv it noter. Smo omejili obiske neznanih ljudi, in "treniramo" pravilno pasjo mimiko.
Za praznike bo moja psica pri njej, da bo mogoce omejila stres od pokanj, saj moji psici to vec ne predstavlja izziva.
Je pa dobila od veta tablete, za zacetek, ki so na bazi L-Tryptofana. Ima kdo izkusnje? Tri na dan, ce ne bo boljse v nekaj tednih, nazaj po nekaj mocnejsega. Bomo videli...
Slavimo vsak mal napredek, kuzika ze vcasih pride do nas znancev in se ne boji nase blizine, le pocasi se moremo premikat in ne strmet v njo. Kaksno sekundo ali dve se tudi poigra z mojo psico, samo jo hitro kaksen zvok zamoti ali pa gib od drugih ljudi, pa je zopet nazaj v krcu.

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 18 December 2015, 12:42:25
l-triptofan je prekurzor hormona sreče, tako, po domače. Opazna korist je samo pri blagem nelagodju. Ne pa travmiranemu psu, ki se še svoje sence boji.  A ji ne bi dal vsaj Clomicalm? S tem imam tudi dobre izkušnje, ampak za Silvestra recimo pa ni zadosti.

Med drugim imajo ti španski lovci skrajno neumno in grobo navado, da pse, ki pred njimi grejo na pasji wc kaznujejo... ::) V vmesnem času jih na pol stradajo, ko je njihova lovna doba končana, so pa pretepeni, obešeni. Eni psi so do konca življenja zaznamovani. Tako, da res še pred božičem naj nekje dobijo alprazolam ali pa benzodiazepam. In ga primerno dozirajo.

Res, najdite veterinarja-behaviourista.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 18 December 2015, 13:51:01
Triptofan bi znal pomagat. Splača se poskusiti, ker ni ravno blažev žegen (deluje tudi pri dementnih psih, preverjeno).
Velika prednost je v tem, da nima nobenih stranskih posledic in ga je mogoče djati dlje časa. Bi se pa moral pozitivni učinek pokazati kmalu. Pri naši psici je močno zmanjšal nemir.
NIKAKOR IN POD NOBENOM POGOJEM se ne sme dajati  anksiolitičnih  zdravil  po svoji lastni presoji!!!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 18 December 2015, 14:01:26
Triptofan bi znal pomagat. Splača se poskusiti, ker ni ravno blažev žegen (deluje tudi pri dementnih psih, preverjeno).
Velika prednost je v tem, da nima nobenih stranskih posledic in ga je mogoče djati dlje časa. Bi se pa moral pozitivni učinek pokazati kmalu. Pri naši psici je močno zmanjšal nemir.
NIKAKOR IN POD NOBENOM POGOJEM se ne sme dajati  anksiolitičnih  zdravil  po svoji lastni presoji!!!

Res je pomagal?

Ker pri moji psici sploh ni bilo vidnega učinka, razen pri blagem nelagodju (ko občasno v daljavi kaj poči). Dozirano po navodilih....Ko sem pa (po navodilih in na veterini dobljen) Apaurin dala, je blo pa OK, za 1. maja. Je zaznavala okolico, ampak v paniki ni bila.

Hrana in trptofan
http://nutritiondata.self.com/foods-000079000000000000000.html

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 18 December 2015, 15:05:58
Ne vem če je triptofan sploh namenjen streloplahim psom med pokanjem. Tam bi dejansko deloval  apaurin za en ali dva najhujša dneva. Samo apaurin je jeba. Deluje samo, če je pes takrat ko ga dobi miren, če je že prestrašen zna imeti nasprotni učinek. Zato bi bilo pri psu, ki je prestrašen že sampo sebi treba ZELO premisliti.  Tudi pri psih, ki grizejo zaradi strahu ga je prepovedano dajati. Tako da ga ne gre priporočati brez zadržka. Zato: nujno  samo pod veterinarskim nadzorom.
Pač pa triptofan zmanjša tesnobo in nemir, ki ga občuti pes brez nekih dodatnih zunanjih vplivov. Ni nujno, da bo deloval prav pri vsakem, je pa absolutno dobro ga poskusit kot prvo izbiro. Ker je naravna snov, normalno prisotna v organizmu in ker nima nezaželenih posledic.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 18 December 2015, 18:39:06
Ja, zato sem letos zdilala za alprazolam (helex), ker je v tem oziru boljši in manj rizičen. Ga lahko daš, tudi če se že prestraši. Ne vem sicer, kako je, če čakaš, da postane paničen...tega niti probala ne bom.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #22 : 19 December 2015, 04:38:51
Vendar ne moreš drugim svetovati katero od zdravil naj da svojemu psu, če niti prave diagnoze ne veš.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #23 : 19 December 2015, 22:39:26
Nisem čisto vsega brala tako da se bo mogoče kaj ponovilo.

Za osnovne informacije je fearfuldogs.com neprecenljiv - če ne za drugega lahko tam lastnik poišče podatke, ki mu bodo pomagali da najde trenerja, ki psu nebo delal škode. Obstaja tudi istoimenska facebook skupina. Samo čakanje in izpostavljanje situacijam ki psa spravljajo v stres ne pomagajo. Je pa fajn, da dela s trenerjem, ker je velikokrat tako, da ti zmanjka rok za vse kar rabiš, še bolj pomembno pa je, da sebe ne vidiš in če imaš nekoga zraven lahko tvoje napake popravlja.

Pri psu, ki je v takšnem stanju čim manj "pacanja", tudi z alternativami. Naj najprej pesjan (in lastnik) zadiha, potem se da pa še z marsičem pomagat. Obstajajo t.i. Veterinary behaviourists, veterinarji, specializirani za vedenjske in emocionalne motnje, ki znajo naredit plan dela in zraven predpisat primerno zdravilo/zdravila. Jaz sem bila v kontaktu z VB iz Belgije, če želite jo vprašam če pozna koga na Nizozemskem?

Srečno.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 22 December 2015, 19:09:38
Hvala Neyka,za zdaj smo kar veseli z vetom. Gremo pocasi,ampak z optimizmom. Vam bom porocala o napredku,psicka je ze na triptofanu in bachovih kapljicah,je veliko v mirni pasji druzbi in dom smo prilagodili njenim potrebam. Sporocim kmalu kako napredujemo:)pa kak filmcek prilimam:)

“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #25 : 04 Januar 2016, 19:10:19
Ja, zato sem letos zdilala za alprazolam (helex), ker je v tem oziru boljši in manj rizičen. Ga lahko daš, tudi če se že prestraši. Ne vem sicer, kako je, če čakaš, da postane paničen...tega niti probala ne bom.

Rabiš večjo dozo, da učinkuje, prej spusti, efekt je manjši, možnost "posledic" večje.

Mimozaver, srečno :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 07 Januar 2016, 02:09:14
Na podlagi konkretnih izkušenj s takimi psi, najprej naj delajo na okolici, naj je ne vozi v službo, če dela v zelo obljudenem okolju, ker se travme lahko povečujejo. Postopna desenzibilizacija, pa navajanje na kak tih kliker za označevanje željenih vedenj. In potem postopna obdelava vseh zunanjih faktorjev z desenzibilizacijo.
Okolje zna biti za te pse tako velik stresor, da se na ljudeh ne da niti začeti delati, dokler ne premaga okoljskega stresa. Thundershirt je zelo pomagal. Ljudje pa naj bodo za začetek ignorantska bitja, ki naj je ne gledajo, lahko pa od njih pade kakšen kos hrane (bog ne daj, da bi jo vabili s hrano, da naj pride bližje). Če bodo ljudje tisti, od katerih bo brez stresa (brez gledanja) padel kakšen košček, ko bodo šli mimo, se bo začela izgrajevati na popolnoma neinvaziven način pozitivna povezava s človeško bližino. Tako bo malo popustil tudi strah do moških. Z vodnikom ima problem, ker je moški. Pa ne čakat, naj začne tudi z delom na osnovnih vajah poslušnosti, pa naj izgrajuje igro na plen. Naj izbere nekaj mehkega, frfotajočega in priveže plen na vrvico, vrvico pa na palico, da se bo s psičko igral bolj od daleč. Pomaga tudi, če ga bo vlekel za sabo. V igri s plenom se zna sprostiti, tudi učenje osnovnih vaj poslušnosti umakne fokus iz okolja in ga prenese na vodnika. Pač lepo, s klikerjem in obilico priboljškov. Pametni so abnormalno, za učenje poslušnosti talentirani do te mere, da kasneje odklopijo celo okolico.

Pa z delom se daleč pride. Pri meni je prišla taka psička na prvo uro, sedela z lastniki 10m od poligona v naročju in se tresla kot šiba na vodi, dotikanje tujcev ji je bilo zoprno do konca, okolica pa strašljiva. Čez leto pa pol pa je naredila B-BH z dvignjenim repkom. Ima pa fantastično lastnico, ki je delala po navodilih, v njo vložila ogromno truda in vztrajala tudi takrat, ko se je zazdelo, da se ne premikamo nikamor.

V pasjo šolo greste lahko, bo najboljši način za postopno desenzibilizacijo na ljudi in moteče okoljske dražljaje, saj imate tam situacijo popolnoma pod kontrolo. Za začetek naj dela malo bolj stran, pa se približuje ostalim toliko, kolikor psička zmore. Prej pa naj doma poklika vsaj osnove, da bo razumela pomen klika, ime, pa bila nanj vsaj malo pozorna.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 17 Februar 2016, 12:36:22
Je kak updejt za psico?
Urška tista lastnika ima mogoče še PRTja? Tisti so fajn trio, res.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Mimozaver

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 18 Februar 2016, 17:07:06
Sem nacrtovala napisat update ta teden ja.

Mi smo bolje! :o pocasi psica prihaja vedno vec iz krca, se vedno se zelo hitro zasekira, ampak je boljse.

Psicka je na triptofanu in bachovih kapljicah. Se je naucila super odpoklica, tako da v gozdu je ni problem spustit, in takrat se tu pa tam pokaze tista prava "pasja" sreca letanja v krogu itd.
Je pa zacela iz nikoder lulat in kakat v stanovanju, obicajno ko pride iz sprehoda ???, pa ceprav opravi svoje ze med sprehodom. Lastnik predvideva da je nekaksna muha, katera bo minila kmalu, tudi ena od instruktoric(pomoc na domu za pse, enkrat na teden) ne ve kako naj se spopade s tem, saj je psico zelo tezko pozitivno ali negativno "nagraditi" ker vsak prevelik stimuli je prevec.

Drugace pa ja, je boljsa, bolj sproscena, vsi okoli ki jo poznajo ze od zacetka se tudi strinjajo. Je pa zdaj zacela bit tecka do drugih psov, ce so v zaprtem prostoru z njo. Nic drasticnega, samo hrgoli nonstop.


“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”


― Albert Einstein


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #29 : 18 Februar 2016, 17:21:27
Auč, spuščat takega psa ni ravno pametno. Že pri "normalnem" posvojenem psu gre počasi, s plašno hrtico bo pa slej kot prej šlo nekaj narobe. Predlagam, da s tem še malo počakate.

Me veseli, da vam gre na bolje  :)