Težava na sprehodu

fiola1 · 35177

fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
: 02 Februar 2016, 20:58:12
No, midva imava eno težavo, ki se pojavlja na sprehodih, pa sem se odločila, da še tukaj vprašam, kaj vi menite o tem  :-[
Imam eno leto starega psa in ko na sprehodu vidi drugega psa, začne cvilit in vleč proti njemu, ko pa gresta pes in vodnik mimo, začne skakat z vsemi štirimi v zrak, pograbi povodec in se hoče vleči z njim ... In potem traja nekaj časa da se umiri, da lahko nadaljujeva, pa ga potem včasih še vseeno spet piči isto, brez da bi šel mimo pes ali kdorkoli. Nekako mi ni jasno, zakaj, najprej smo seveda pomislili, da mu manjka gibanja ampak imava kar dolge in aktivne sprehode, pa tudi doma na vrtu vadiva frizbi in nekaj malega agilityja, včasih še celo pred sprehodom, da je potem sprehod le sprostitev, pa se vseeno zgodi, da začne skakat ko skokica in grabiti po povodcu. Edino kar mi še pada na misel je, da mu manjka kakšna pasja družba - pač sprehod še s kakšnim psom?

Upam, da sem dovolj razumljivo napisala, zakaj se gre in vsak odgovor, nasvet mnenje je dobrodošlo!  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 03 Februar 2016, 07:21:00
Dokaj enostavno. Polne žepe hrane, takoj ko zagledaš psa klik-hrana, bodi na taki razdalji, da je pes še pod vzdražnim pragom. Za lepo vedenje (mirno obnašanje v bližini psov) ga lahko potem tudi spustiš v igro. Še bolje bi bilo, če bi pes spoznal čim več ignorantov, ki bi ga kljub negovemu vedenju ignorirali. Seveda psi rabijo pasjo družbo. Več kot je ima, manj si je želi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 03 Februar 2016, 09:11:25
Aha, no briketke vzameva na vsak sprehod, bom pa zdaj najbrž poskusila še s čim bolj zanimivim, recimo s hrenovkami  ::) Kaj si pa mislila s klik? Kliker ali samo da mu ponudim hrano? Da bi ga spustila v igro po navadi ne pride v poštev, ker se z drugimi psi srečava predvsem na gozdni cesti, ki je pa kar prometna, zato ga imam tudi ves čas na povodcu, na travniku, kjer je spuščen so pa redko še drugi psi oz. so tako daleč, da ga sploh ne zanimajo. Ignorantskih psov pri nas ni veliko, prav tako jih večina vleče proti mojemu, najbolj mi grejo pa na živce tisti, ki so spuščeni in priletijo naravnost k nama  >:( Glede pasje družbe se pa s prijateljico sem in tja dogovoriva za kakšen sprehod, ker ima mešanko z labradorcem in se dobro razumeta, čeprav je pa takole - dokler sta na povodcu ves čas vlečeta drug proti drugemu, ko pa sta spuščena, se komajda kaj zmenita drug za drugega  :D edino žogico pa le lovita skupaj in gremo ravno danes popoldne spet, če bo le vreme zdržalo brez dežja  :-\



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 03 Februar 2016, 09:53:48
Ja, klik kot klik s klikerjem, lahko pa uporabiš besedo, JA, TO, Priden... Pa različne vrste nagrade. Mogoče so briketi za začetek res premalo vredno.

No s tisti labradorko. Naj ne vlečeta. Lepo počasi, malo v loku se približujta in če bosta na ohlapnih ptrikih, se jih lahko spusti, če ne pač ne....na travniku-približuj se do točke, ko postanejo malo zanimivi.

Lahko pa, nabereš nekaj psov, ki ga bodo nahrulili, zarenčali, ignorirali, dokler se ne lepo po pasje obnaša, ne bojo ga pa napadli in enostavno pustiš na dolgem štriku ali spuščenega, da sam ugotovi kaj in kako se ne dela.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 03 Februar 2016, 10:36:42
Edina pasja družba mu je kolegičina labradorka?  Psi so družabna bitja in vsekakor potrebuje več kot le enega prijatelja, niti ni nujno da se bosta igrala, le podružila. Sem prepričana da se lahko z marsikom iz tvoje soseščine zmeniš za kak sprehod, od začetka pa imate pse na povodcih, če ne veste kako se bodo obnašali.

In potem traja nekaj časa da se umiri, da lahko nadaljujeva, pa ga potem včasih še vseeno spet piči isto, brez da bi šel mimo pes ali kdorkoli.
Niti ga ni treba umirjat, malo se poigrajta in bo potem lažje it naprej.

najbolj mi grejo pa na živce tisti, ki so spuščeni in priletijo naravnost k nama 
Zakaj? Kako se obnašajo in kako se obnaša tvoj pes?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 03 Februar 2016, 11:20:55
Citiraj
najbolj mi grejo pa na živce tisti, ki so spuščeni in priletijo naravnost k nama 

Pravzaprav bi morala biti takih najbolj vesela (čeprav se strinjam, da naj bi lastniki psov le teh ne spuščali k privezanim psom)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 03 Februar 2016, 12:50:32
Ja, jaz tudi nisem najbolj vesela, ker pač mam posebneža na štriku....Če pa se lepo sprehodi mimo ali do naju nek normalen pes sem pa tudi jaz vesela. Pozitivna izkušnja, zdgledi vlečejo. Ko se pa mali beli pes zapodi v faco ali pes, ki je še slabši od moje, no, to pa ni fajn.  :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 03 Februar 2016, 13:04:09
Hvala za vse odgovore  :)

čara - psa vlečeta na začetku. Ko pridemo do travnika se že lepo umirita. Se mi vseeno ne zdi preveč vsiljiv do drugih psov, že od mladička ne. Ja, seveda, ko je na povodcu vleče proti njim, ko pa je spuščen je pa precej previden in kar pazi na razdaljo z drugim psom ... Večkrat se je celo zgodilo - sploh ko je bil mlajši, da se je pred drugim psom kar ulegel na hrbet.

Nika - ja, zaenkrat le ona, pa še to bolj redko, priznam. Bom malo premislila koga bi lahko še  prosila. So pa moji prijatelji ravno prejšnji teden dobili novega kužka, isto avstralčka in bosta najbrž v prihodnosti kar precej skupaj. To da počakam, da se umiri, da greva naprej - ali ni ravno igranje to kar on želi od mene? In če bo po skakanju v zrak in cviljenju dobil za nagrado igranje, se mi zdi, da bo hitro izkoristil  :-\

Lanabela in Nika - zakaj mi gredotisti psi na živce? Tako kot je Lanabela rekla, da naj se jih ne bi spuščalo k privezanim psom. Je že res, da se lahko pri takih primerih še najbolj naučiva ... Glede tega pa kako se obnašajo oni in moj? Sem skoraj 100% da bi moj tudi takole stekel do drugega, če bi bil spuščen, pa ga imam ravno zato na povodcu, ker vem, da nekaterim ljudem to ni všeč, in jim povzroča težave, če učijo svojega psa.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 03 Februar 2016, 14:04:31
Ahhh. Potem imaš mini težavico. Jaz sem si predstavljala, da je bolj zagreben pri tem vlečenju.
S katerega konca si že? mogoče se kdo na forumu tudi najde. Lokalno društvo, tam kjer agility trenirata? Jaz se občasno pridružim tudi tečajnikom, malo sva midve moteči element, malo so oni, s kakšnimi se drži, z enimi pa ne.

Bom 1x posnela, kako zelo odpove vsaka pikica samokontrole in kontrole, ko moja vidi dva setra :D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 03 Februar 2016, 14:19:47
Jaz sem iz Radomelj (okolica Domžal). Zaenkrat nisva v nobenem društvu, malo šolo in rally tečaj sva spomladi in poleti delala v KD Kamnik, 3x sva bila pa na treningu v KD Agility Ilirija, do zdaj pa nič več, tako da zaenkrat doma ponavljava kar sva se tam naučila in bova šla spomladi najbrž kar na tečaj v KD Duplica, čeprav se moram še malo pozanimat, kako in kdaj imajo.  :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 03 Februar 2016, 18:26:23
Fiola1
S pasmo, ki jo imaš, imam 13 let izkušenj :v vzgoji, šolanju, športu, paši, vzreji - trenutno imam šestega psa te pasme v "delu". Tudi rodovnik tvojega psa poznam, pri čemer gre že nekaj generacij za  cilj razstavljanje. Nič narobe seveda ampak kot so se izgubile lastnosti, ki v urbanem okolju niso zaželene, so pa zelo tipične, tako so se izgubile tudi tiste, ki pomenijo pri tej pasmi trainability, biddability. V neki meri verjetno - je pa odvisno od psa.
Pa tisto o "pack leader" ni iz trte izvito. Še kako zelo pomembno.

Z briketi in klikanjem ne boš nič opravila. In nagrajuje se opravljeno želeno vedenje, ne pa pogled na tuje pse
Dokaj enostavno. Polne žepe hrane, takoj ko zagledaš psa klik-hrana, bodi na taki razdalji, da je pes še pod vzdražnim pragom. Za lepo vedenje (mirno obnašanje v bližini psov) ga lahko potem tudi spustiš v igro. Še bolje bi bilo, če bi pes spoznal čim več ignorantov, ki bi ga kljub negovemu vedenju ignorirali. Seveda psi rabijo pasjo družbo. Več kot je ima, manj si je želi.

  Ko se govori, da je pes socialno bitje, se ima v mislih stik s človekom - za to so bili delovni psi selekcionirani. Razen, če gre za pasje krdelo, ki živi skupaj. Nikakor pa to ne pomeni druženje z drugimi, neznaimi psi. Ni nikakršne potrebe druženja - res ne vem, zakaj bi se moj pes družil s tujim psom, če ima mene.Gre izključno za sprejemljivo vedenje  -v okolju, kjer se srečujejo. In počne naj to, kar se mu dovoli - nič drugega.

citat Nika   
Edina pasja družba mu je kolegičina labradorka?  Psi so družabna bitja in vsekakor potrebuje več kot le enega prijatelja, niti ni nujno da se bosta igrala, le podružila.

Tule sicer ne komentiram več - ampak sem se odločila, da napišem, ker imajo ljudje  čisto premalo podatkov o tej pasmi in na splošno jim je všeč le njihov prelep videz. Žal.
Če rabiš pomoč, me kontaktiraj - čisto privat.
PS - tako zgodnja kastracija, kot ste jo opravili ima lahko negativne zdravstvene posledice.
lp


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 03 Februar 2016, 18:57:31
Pravzaprav....če se prav klika in nagrajuje, zadeva deluje. Preverjeno. Ne glede na pasmo.
Pes seveda lahko živi tudi brez družbe drugih psov in samo za svojega lastnika. In počne samo tisto, kar je všeč njegovemu lastniku. Vendar bi iz lastnih izkušenj rekla, da so psi veliko srečnejši in bolj uravnoteženi, če lahko izživijo tudi tisti del svoje narave, ki je povezan z druženjem z drugimi psi. Velja celo za pasme, ki so veliko bolj one man/one dog kot avstralci. Pes ima lahko oboje: človeka kot svojega delovnega partnerja in nekaj svojega "zasebnega" življenja, druženja s svojo vrsto v prostem času.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 03 Februar 2016, 19:46:20
Mogoče  Lanabela - moji nikoli niso živeli brez pasjega domačega krdela, tako je pač prišlo.
Ampak čisto iz varnostnih razlogov ne dovolim druženja s psi, ki jih ne poznam. Nikoli ne veš, a ne? Potem se pa dokazuje, kar se nikoli ne more dokazati, kdo je prvi koga.... itd. Če bi prišlo do tega.

Naši mladiči so v leglu vzgojeni od mam psic in tetic psic in stricev in pol bratov/sester, kako se vede do psov. Kje je meja. Takoj, ko psička mama dovoli, grejo lahko vsi k mladičem. Pa zelo razumejo pasjo govorico. Mojo pa itak morajo.
Sem ravno dala en posnetek Chip in mala Tessa 6 tednov - super vidiš, kako pes pokaže mladiču, da je dovolj in kako mladič razume. Na fb je.
Ravno zadnjič v Prestranku je Parti tolk želel malo mladičke od Marka pogledat, zna z mladiči, je navajen in zelo nežen. Pa se je njihova mama vmes postavila in zarenčala - ni šel koraka naprej. Še malo počakal, če resno misli in odšel. Ni zbežal - odšel, ker je razumel.  So ga domače naučile.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 03 Februar 2016, 20:08:57
Z briketi in klikanjem ne boš nič opravila. 

Kaj bi pa potem po vašem mnenju pomagalo? Kot sem že napisala, bom vesela vsakega mnenja in predloga  :)

Glede kastracije (čeprav malo iz teme) - prebrala sem precej člankov, mnenj, na koncu sem se odločila upoštevati predlagano starost veterinarke in vzrediteljice.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 03 Februar 2016, 20:15:16
Ja potem pa itak nimam kaj. zato tudi tule več ne pišem. Nihče ne upošteva nič.
Kot sem napisala zgoraj - tako je z informacijami.

Pa ravno je Uni Vet klinika kzkmž objavila sicer že davno poznan članek o zgodnji streilizaciji in kastraciji.
Kaj naj še rečem, če itak veš.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 04 Februar 2016, 08:45:05
To da počakam, da se umiri, da greva naprej - ali ni ravno igranje to kar on želi od mene? 

Seveda želi. Želi se pozdravit z drugim psom pa se ne sme, zato se želi v nadomestilo poigrat s teboj pa se tudi ne sme.

Lanabela in Nika - zakaj mi gredotisti psi na živce? Tako kot je Lanabela rekla, da naj se jih ne bi spuščalo k privezanim psom. Je že res, da se lahko pri takih primerih še najbolj naučiva ... Glede tega pa kako se obnašajo oni in moj? Sem skoraj 100% da bi moj tudi takole stekel do drugega, če bi bil spuščen, pa ga imam ravno zato na povodcu, ker vem, da nekaterim ljudem to ni všeč, in jim povzroča težave, če učijo svojega psa.

Na živce ti grejo, ker Lanabela pravi da se jih naj ne bi spuščali k privezanim psom? Res se lahko in ti in pes v takih situacijah veliko naučita in ne razumem, zakaj ne bi tega izkoristila? Zanimalo me je, kako se obnašajo psi ki priletijo do vaju in kako se obnaša tvoj, ko drugi psi priletijo do vaju; ne kaj bi tvoj naredil če bi bil spuščen.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 04 Februar 2016, 09:52:46
Seveda želi. Želi se pozdravit z drugim psom pa se ne sme, zato se želi v nadomestilo poigrat s teboj pa se tudi ne sme.

Saj ravno zato se pa ne poigram z njim - ker on to želi. In če se bom začela igrati z njim, po tem, ko bom on poskakoval naokrog, zaradi tega ker je šel ravnokar mimo en pes, potem bo on pogruntal, da če skače po zraku in cvili, potem dobi še nagrado - igranje. Poznam take stvari že od dela s konji. Če bo že dobil igro, jo bo dobil po tem, ko bo lepo mirno počakal oz. mirno šel mimo drugega psa. Oprosti, če si tako mislila, nisem te čisto razumela.

Ko se s psom na sprehodu ukvarjaš, ga učiš, treniraš, no pač takrat si običajno ne želiš, da drugi psi rinejo v tvojega, kljub temu, da se ob tem lahko marsikaj naučiš! Mi pač ni všeč, da spuščeni psi letijo naravnost k tistim, ki so na povodcu, in verjamem da tudi komu drugemu ni všeč, pa pač tako je.
Kako se Zack obnaša, je pa čisto odvisno od tega, kdaj psa zagledam jaz, če ga on vidi prvi, od tega kje sva ... Če psa prva vidim jaz, poskušam pridobit pozornost, običajno narediva še nekaj korakov naprej in ga dam na sedi, ter tako počakava da gre drugi pes mimo, s tem da ga običajno kar držim za ovratnico oz. oprsnico. Ko gre pes mimo, spet pozornost, da greva lahko naprej. Se pa tudi zgodi, da Zack vidi psa prvi in takrat je potrebno malo več truda za pozornost. Če vidim, da pes ni na povodcu, dam mojega isto na sedi in od njega žalim, da počaka. Če pes pride do naju, Zack sedi, včasih tudi vstane, ampak ga potem spet poskušam dati nazaj na sedi, da počakava, dokler vodnik ne pride po svojega psa. Upam, da sem dovolj dobro razložila.

Se pa tudi meni zdi, da bo Zack čisto lepo dojel to s klikerjem, kot bi vsak pes, ne glede na pasmo, rodovnik, ne rodovnik, trainability ali ne. Je pa gotovo odvisno od psa, kako hitro bo dojel, ampak dojel bo pa skoraj zagotovo vsak. Moje mnenje o tem.
Tudi pri konjih je isto, ugotavljam, da se da po dokaj podobnih principih delat tudi s psi, seveda jih je treba malo prilagodit, da ne bo kdo narobe razumel. Ampak bo en konj hitreje dojel, da se pač od pritiska umakme in ko se umakne pritisk izgine, kot pa drugi, bosta pa slej ko prej obadva vedela, zakaj se gre.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 04 Februar 2016, 10:11:50
Če ni nevarnosti (cesta...). Lahko prehitiš psa in ga spustiš in rečeš OK.   :) Tudi to se izplača.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 04 Februar 2016, 11:46:53
Če vidim, da pes ni na povodcu, dam mojega isto na sedi in od njega žalim, da počaka. Če pes pride do naju, Zack sedi, včasih tudi vstane, ampak ga potem spet poskušam dati nazaj na sedi, da počakava, dokler vodnik ne pride po svojega psa. Upam, da sem dovolj dobro razložila.

Jaz moje pse v takem primeru vedno sprostim iz povelja in jim pustim, da se pozdravijo s psom. Če psa ne bi sprostila, bi pes vstal sam od sebe, ne takrat, ko mu to jaz dovolim in bi si s tem kvarila zanesljivost pri upoštevanju povelja. S tem psu tudi omogočim komunikacijo s psom, ki je priletel zraven (no, psici pustim, da se povoha, samcu ne, ker bi vse kar nenapovedano uleti v njegov osebni prostor "požrl"). Poleg tega pa od psa, ki nima dovolj utrjenega povelja (v tvojem primeru sedi), ne moreš zahtevati naj sedi ob tako veliki motnji. Še posebaj, če tvoj pes v odnosu do drugih psov ni problematičen, se mi to početje ne zdi smiselno. In predvsem živciranje sebe in psa po nepotrebnem. Raje ga nauči, da se s psom povoha, ko pa ti rečeš, da gresta stran, naj ti veselo sledi.

Kar se tiče preusmerjanja pozornosti, ko gresta lahko mimo psa... Zelo pomembno je, da začneš s preusmerjanjem pravočasno. Torej preden se tvoj pes tako razburi, da ga ne moreš več z ničemer motivirati. Če je potrebno, se umakneš na zadostno razdaljo, da svojemu psu zagotoviš uspeh. Potem pa postopoma prideš do vedno večje bližine in vedno večjih motenj. Le tako ga boš lahko nagradila za lepo vedenje. Omogočiti mu moraš, da bo uspešen in pri tem upoštevati kaj in koliko zmore.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 04 Februar 2016, 12:10:10
Martina, tvoji psi družbe ne pogrešajo, ker jo imajo doma dovolj. Psi, ki so sami so v drugačni situaciji. Poleg tega so tvoji mladiči ob oddaji že lepo navajeni na druge odrasle pse, ki jih imaš, tisti, ki ima samo eno psico, tega nima. Tudi če so mladiči lepo navajeni na druge pse se med odraščanjem situacija spreminja, psi različno odreagirajo na mladiča kot na pubertetnika in spet drugače do kastrata.
Kar se tiče metod: do cilja se lahko uspešno pride po različnih poteh. Vendar pa moramo vedeti, da različne metode tudi ob pravilni uporabi ne dajo enakih končnih rezultatov. Protipogojevanje (skupaj z desenzibilizacijo) ni neki new age hokus pokus ampak priznana, preizkušena in znanstveno utemeljena metoda (oziroma bolje rečeno sklop  metod, ker jih je več), ki ob pravilni uporabi daje dobre rezultate. Je pa na začetku za vodnika res nekoliko težje razumljiva in vodnik rabi nekaj več učenja kot pri metodah, ki temelje na dominanci. Mogoče protipogojevanje res ni primerno za vsakega vodnika, a če trdiš, da se na ta način ne da nič doseči, potem metode ne poznaš dobro.
Kar se tiče kastracije imaš seveda prav, vendar je v tem primeru brezpredmetno, ker je pes že kastriran in se ga nazaj naredit ne da. Propaganda v korist zgodnjih kastracij je izjemno močna in nasprotna spoznanja si zelo počasi utirajo pot tudi med veterinarje.


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 04 Februar 2016, 13:42:17
Moj pesjan je mel iste fore, evforija ko je videl psa, skakanje 1m u luft, pol je pa po možnosti še skoču pred mano da sem skoraj poletela čez njega. Nisem se zezala z nobenimi priboljški. Enostavno sem naredila s povodcem vzvod okoli vratu (povodec na 2 karabina da lahko nastavljaš dolžino), da je bil pes fiksiran ob nogo, povodec pa tako skrajšan da ga z gobcem ni moral dosežti. Na tako kratkem povodcu sem imela boljšo kontrolo nad psom in sem enostavno začela hoditi mimo psov brez ustavljanja brez ovohavanja in brez pregovarjanja al bo šou naprej al ne bo šou. Sedaj pes brez problem hodi normalno. Sej pocvili še, sploh če je kšna psica, ampak imam vsaj psa pod kontrolo in ne 1m u luftu.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 04 Februar 2016, 14:38:47
Si ne predstavljam. A lahko fotoprikaz? Ko je moja imela izpade-predno sem se dokopala do CU, sem lahko samo primla za ovratnico-oprsnico in počakala, da grejo drugi mimo.  :-[

Saj s hrano se ne zezaš. Ampak d e l a š.  Se pa s pravim tajmingom ZELO HITRO napreduje. Do 100% zanesljivosti pa traja več časa, sploh če so vmes kaki neljubi slučaji.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 04 Februar 2016, 14:43:17
aegir - se mi zdi super predlog, čeprav tudi meni ni čisto jasno kako s povodcem. Imam pa jaz popolnoma isti primer ... tudi to skakanje PRED mene. Koliko časa približno je pa trajalo, da je zdaj pes v redu? Me čisto tako zanima, da približno vem  :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 04 Februar 2016, 15:50:25
To je najpreprostejša in najstarejša metoda, pri kateri se ti ni treba zaj... z nobenim nagrajevanjem,  hrano ali celo klikanjem, noben timing ni potreben, nič ni treba mislit, psa samo prisiliš, da hodi in se ne ustavlja. Lahko dosežeš disciplino na povodcu, ne spremeniš pa čustvenega stanja psa niti ne odpraviš temeljnih težav, zaradi katerih nezaželeno vedenje sploh nastane.


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 04 Februar 2016, 16:22:33
To sigurno da ne resi vseh tezav. Je pa vsaj pes toliko vodljiv da lahko zacneva popravljat se ostale stvari, ker ce ga mam u luftu nc ne morem



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 04 Februar 2016, 16:45:44
Bom poskusla zbrskat ksno slikco, ker ti ne znam napisat. Men je najvecjo tezavo predstavljal to da imam v soseski ogromno psov okol sebe in se jim ne morem umikat. Al je en pred tabo ali pa za tabo. Pa se 35kg ma trenutno pes jaz pa samo 50.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 04 Februar 2016, 16:51:48
Nekaj heca tale forum da mi ne izpise vsega kar napisem. Kaj pa ce pes ne dela na hrano? Ga potem pustite 3 dni brez futra da postane lacen? Men se je pes po tej metodi zrihtu v dveh mesecih.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 04 Februar 2016, 17:41:49
https://www.google.si/search?q=povodec+ki+se+skrajsa&biw=360&bih=276&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjv0qTZw97KAhUFn3IKHdqvBMgQ_AUIBigB#imgrc=i6c91cZl5LWVoM%3A

Evo imas tak povodec, ki ni raven strik ampak zanka. Z eno roko primes pri krabinu (povodec je pripet na ovratnico), z drugo roko primes konec povodca in ga potegnes pod vrat. Z eno roko potem primes oba dela skupaj.



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 04 Februar 2016, 17:48:48
Nekaj heca tale forum da mi ne izpise vsega kar napisem. Kaj pa ce pes ne dela na hrano? Ga potem pustite 3 dni brez futra da postane lacen? Men se je pes po tej metodi zrihtu v dveh mesecih.

Najdeš drugačno motivacijo ;). Lahko je le način podajanja hrane drugačen, lahko je igra, lahko kaj drugega.

Ja, veliko psov in malo prostora za umik, je lahko velika težava pri učenju psa. Se hitro zgodijo situacije, ki jim pes ni kos in se izniči skoraj ves vložen trud. Pri večjih problemih pri obvladovanju je zato smiselno kdaj s psom iti drugam na sprehod in se tam učiti. Ampak, če pes tudi brez motenj ne dela na hrano, je najprej treba rešiti ta problem. Če se seveda lotiš reševanja težave z nagrajevanjem.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 04 Februar 2016, 18:44:31
Hvala  :) Imava tak povodec, bom poskusila, takoj ko ga dobim nazaj, ker sem ga nekomu malo posodila ... Jaz sem pa večkrat uporabila ta povodec tako, da sem to veliko zanko dala psu čez glavo in prek prsi in krasno pomaga pri vlečenju, edino, ko je situacija taka, da je zraven še kak pes, pa ni ravno fino, ker se zaplete pes in še ti.

Bom poskusila torej s tem predlogom, le da bom nekako dodala še kakšen priboljšek oz. nagrado.