Težava na sprehodu

fiola1 · 35175

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #30 : 04 Februar 2016, 19:01:35
Nemogoče je dati nasvet ne da bi videl, kaj lastnik počne. Večina neizkušenih lastnikov je prepočasnih v reakcijah  -  tudi ne vidijo sebe, kaj delajo in ne vejo točno, kaj storiti. In še: ne zahtevajo vedno enako v določeni situaciji, kar je zelo narobe. Najbolje je uvesti protokol - ampak za to je potrebno kar nekja znanja in doslednosti pa seveda poznati svojega psa.
Tako je najbolje v izogib težavam.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #31 : 04 Februar 2016, 19:54:51
Se povsem strinjam, Martina. Tukaj sicer lahko povemo za različne metode, a jaz vedno napišem tudi, da brez strokovne pomoči ne bo šlo. Razen če gre samo za kakšno malenkost popravit. Je pa fino, da lastnik ve za različne načine, premisli, na kakšen način bi rad delal in si najde temu primerno pomoč. Mogoče je potem manj možnosti da bi nasedel kakšnemu CM kopikatu.

Aegir: pri večini psov je treba motivacijo zgraditi.  Večina psov se recimo rada igra, ampak  za to, da bo pes pripravljen za igro tudi kaj narediti, je treba najprej delat na tem. Podobno je s hrano. Vsi psi sicer morajo jesti, ampak hrana sama po sebi za psa ponavadi ni posebno veliko vredna. Vrednost povečamo najprej s tem, da izbiramo take priboljške, ki so psu zelo všeč in ki jih drugače kot za nagrado ne dobi. Vrednost hrane se za psa zelo poveča potem, ko poveže priboljšek s pohvalo in svojim uspehom. Nekateri vrednost hrane povečajo tudi tako, da si mora pes zaslužiti vso hrano, ki jo dnevno dobi (kar meni osebno sicer ni všeč, a deluje). S sestradanim psom pa se delat ne da, ker se ne more skoncentrirat na delo. 


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #32 : 04 Februar 2016, 20:45:07
Kilaža moje psice 33kg, moja kilaža je bila takrat 53kg, zdaj, ko se pseto že 95% normalno obnaša (je 99% bolj sproščena) pa sem uspela pridelat 55kg.

Opcij je več. V bistvu je štart dela to, da ima pes sploh željo po sodelovanju s tabo to je osnova. Brez tega ne moreš reševati in delati nič. Ne na samokontroli, še manj na igri, odpoklicu, hoji na ohlapnem povodcu.  Rabiš pa nekoga, da te vsaj 1x, 2x na teden vidi in popravlja, opozarja. Sploh ko imaš težave.

Preklopni povodec imam tudi jaz. Ni mi pa jasno kak vzvod. Jaz sem pač običajno pripela karabin na oprsnico in je to to. Skrbela, da je bil štrik vedno ohlapen, da sem imela zadosti prostora med neznanimi psi in polne žepe hrane in nagrajevala poglede proti psom in se počasi v loku približevala, po potrebi oddaljevala.  Še isti sprehod, je skapirala to igro-pogledam psa, dobim hrano in pri umirjenih, normalnih psih, ki niso silili v njo je bil napredek hiter, sem lahko zelo hitro prišla blizu, do stika z drugim psom. Pri živahnih psih, takih, ki na povodcu vlečejo proti njej je trajalo dlje časa, ker so v njenih očeh bolj nepredvidljivi in ker je imela porazno socializacijo, če sploh kako. Sploh ni bila navajena na ovratnic, oprsnico, tudi hiše in avta ne.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #33 : 04 Februar 2016, 23:27:25
Kakšen pa ima kaj fokus na žogico v bližini drugih psov? :)



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #34 : 05 Februar 2016, 06:14:18
To je najpreprostejša in najstarejša metoda, pri kateri se ti ni treba zaj... z nobenim nagrajevanjem,  hrano ali celo klikanjem, noben timing ni potreben, nič ni treba mislit, psa samo prisiliš, da hodi in se ne ustavlja. Lahko dosežeš disciplino na povodcu, ne spremeniš pa čustvenega stanja psa niti ne odpraviš temeljnih težav, zaradi katerih nezaželeno vedenje sploh nastane.
Morda me boste "pribili na križ", ampak:
Zakaj bi sploh moral parlamentirati s psom, ga prepričevati, hraniti in klikati?!
Povodec in gremo mimo, that's it. Morda res ne spremeniš čustvenega stanja psa. Ampak pri vsakem meni ne všečnem vedenju psa pa res ne bi delala disertacije in odkrivala tople vode. 
Moje mnenje pač.... najbrž pa sem jaz svojega psa tudi vzgajala precej "židovsko" in strogo (ne agresivno in s silo!). Korekcija neželjenega vedenja.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #35 : 05 Februar 2016, 07:19:59
Zato, da se ti sam naučiš biti boljši vodnik. In izbereš najboljšo možno opcijo za psa, ki daje zanesljive, dolgotrajne rezultate.
In ravno sprememba čustvenega stanja je tista, ki daje zanesljiv doživljenski uspeh. Meni je št. 1, da imam čimprej povodec zgolj za okras, ne za šofiranje.

Zato tudi vsa ta "znanost" (ki je že destletja poznana), ker pač delujem v smeri, kakor da povodca na psu sploh ni.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #36 : 05 Februar 2016, 07:54:41
Ne, zato da se naš pes fajn počuti, ker obstaja velika možnost da so naše napake pripeljale do tega da je stiski. Kot je tudi naša napaka, da sploh moramo korigirat neželjena vedenja. S pravilnim delom teh praktično ni.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 05 Februar 2016, 09:16:09
Morda me boste "pribili na križ", ampak:
Zakaj bi sploh moral parlamentirati s psom, ga prepričevati, hraniti in klikati?!
Povodec in gremo mimo, that's it. Morda res ne spremeniš čustvenega stanja psa. Ampak pri vsakem meni ne všečnem vedenju psa pa res ne bi delala disertacije in odkrivala tople vode. 
Moje mnenje pač.... najbrž pa sem jaz svojega psa tudi vzgajala precej "židovsko" in strogo (ne agresivno in s silo!). Korekcija neželjenega vedenja.

Hehehe jst sm tud bolj tak tip človeka, da manj kot kompliciraš boljše je. Največji problem, ki ni šel na to foro je bil skok v avto. Izumljali smo vse mogoče variante od drugih psov v prtljažniku, do njegovih ljubih igrač, ki so bile iz naravnih živalskih kož in jih na sprehodu obožuje, pa priboljški. Smo bili že tik nad tem, da menjamo avto. No potem je pa enkrat moj fant znoru, ker nam ni bilo jasno da je pes sposoben iz mesta skočiti 1m u luft, v avto pa ne bo šou. Je pršu iz sprehoda ravno prav razp... pred avto in mu zagrozil, da ali boš skoču al te bom pa zabrisu notr. No in je pes skoču in zdej brez problema skoči v prtljažnik. Kaj je bil point vsega? To da nas je pes dobesedno zajebavu u glavo. Jst sem se pa zarad njegove trme in lene riti skoraj zapufala za 20.000€  :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #38 : 05 Februar 2016, 11:31:48
Ne vem zakaj bi kogarkoli pribijali na križ, če raje uporabi preprosto rešitev, ki mu deluje. Kot sem že rekla, do cilja se da priti z različnimi metodami in to je ok. Ni pa končni rezultat dosežen z različnimi metodami enak. Psa lahko prisiliš, da bo hodil ob nogi in da se zaradi drugih psov ne bo ustavljal, a s tem nisi razrešil stiske, ki je v ozadju zaganjanja in lajanja. Pes, ki je bil prej negotov in v stresu zaradi drugega psa se zaradi tega, ker je prisiljen hoditi naprej brez razgrajanja, po vsej verjetnosti ne bo znebil negotovosti. Verjetnost, da bo v nepredvidljivi situaciji, ko ni na povodcu (ali brez povodca pod strogo komando) reagiral nepredvidljivo pa zna bit celo večja kot pred začetkom "prevzgoje". če ti uspe spremeniti čustveno stanje = odpraviti stisko, si odpravil vzrok težave. Kar seveda pomeni, da zadeva deluje tudi v neporedvidljivih situacijah in kadar pes ni pod komando.

Zdej..ne bom rekla, da je vedno treba komplicirat in delat počasi, včasih za to ni potrebe, včasih ne časa. vendar si je treba zapomniti: če psa, ki se boji vode in noče plavati vržeš v vodo, se zna zgodit da bo splaval in vodo vzljubil, vendar je vsaj enako verjetno, da bo vodo tako zasovražil, da ga vanjo ne bo več mogoče spraviti zlepa.


fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 10 Februar 2016, 17:18:41
Midva zdaj tole težavo že kar uspešno rešujeva  :) Sicer ne uporabljam klikerja, ker je dobesedno nemogoče držati povodec, kliker in potem psu še dajat priboljške. Namesto klika pač uporabim besedo priden. Po prvih dveh sprehodih je dojel, da me takoj pogleda ko vidi psa in zato dobi priboljšek, zato me še večkrat pogleda  :D tako da zdaj nimava več problemov če je pes malo oddaljen od naju. Če gre pes mimo naju, potem se moram že malo bolj potrudit, ampak mi kar lepo uspeva, danes je bilo pa sploh super. Poskušam zbirat take poti, da so stran od ceste, da je lahko tudi malo spuščen in se lepo sprosti. Skratka mislim, da nama bo uspelo  ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #40 : 11 Februar 2016, 08:46:53
Seveda bo!
Če je moja žvad  imela 2 leti, ni poznala ovratnice, povodca, kaj šele kulturnega obnašanja in bi poletela kot buldožer do vsakega in vabila v igro al pa zmirjala. Zdaj se lahko smejim za nazaj, kako sva izgledali  :D

zdej pa poglej rjavo bučo (viola jakna), pa to je bilo ne tako dolgo po napadu dveh psic https://www.facebook.com/skdurbanihpsov/videos/vb.807185016014430/844931732239758/?type=2&theater

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #41 : 11 Februar 2016, 13:21:00
Bravo, res ti lepo dela.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 03 Marec 2016, 22:45:38
En mesec sprehodv s polnimi žepi priboljškov, na kratkem povodcu, ves čas gledat kje gre nov pes, da sem ga ja jaz prva opazila ... Pa se je zagotovo izplačalo  :) Ne bom rekla, da gre lahko Zack mimo drugega psa na popuščenem povodcu, ne da bi ga pogledal, ampak mislim, da mu ne manjka veliko do tega  :P Ko vidi oz. sliši psa, me takoj pogleda, dobi priboljšek in ko greva mimo psa želim od njega da lepo ostane na poleg, ne rine proti psu. Ne le to, da se je izboljšala hoja mimo psov, tudi odpoklic je boljši, ko je Zack spuščen na travniku ves čas hodi k meni sam od sebe, dobi priboljšek, se odalji za 20m in nazaj k meni  :D ta teden sem si ga upala že v gozdu spustit, ker lepo posluša, ko mu rečem naj počaka, naj se ustavi, naj pride nazaj k meni ... Torej je Zack še en pes, ki lahko potrdi, da tale metoda s priboljški res deluje, pa češrav je bilo nekaj dvomov, tudi jaz nisem vedela a bi poskusila ali ne  :D In še nekaj, odkar sva začela s tem, je Zack cel sprehod na poleg, nič ne vleče  :o kar ne morem verjet, da se je samo od sebe zgodilo in še jaz sem pridobila na samozavesti pri delu z njim  ;D
Bova pridno nadaljevala s tem načinom dela  :)



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #43 : 04 Marec 2016, 13:37:00
Fiola, podobna metoda deluje pri meni. Potem ko sem nekaj časa popuščala po sistemu "Ma vleči kamor hočeš, ne da se mi več", sem zdaj par mesecev spet dosledna, ker sem imela poln kufer tega, da je ona mene vozila na sprehode. Vsaj v urbanem okolju je vedno na kratkem (popuščenem) povodcu, cel žep poli salame ali sira, ko gre pes nasproti takoj odvračam pozornost, delim priboljške za lepo obnašanje, po novem imam s sabo tudi kliker, ker sem ugotovila, da bolje funkcionira kot če nonstop klobasam "ja", "pridna" ipd. In se obrestuje. Po travnikih in na prostem, kjer ni velike frekvence psov in ljudi, pa jo imam na fleksiju, ampak ko se kdo bliža, hop nazaj na poleg in ponovi vajo z briketi in klikerjem (pes se bliža, moja psica je poleg mene, zdaj me je tudi sama začela gledati, ker ve, da dobi za jest, če bo pridna, gre pes mimo, KLIK in izdatna porcija priboljškov). In je FUL bolje.
Sratka sem navdušena zagovornica priboljškov/nagrad in klikerja. Pri meni deluje.



Runo

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 05 Marec 2016, 16:43:56
Pozdravljeni!
Da ne bom nove teme odpirala z istim naslovom sem se odločila da napišem tukaj mojo težavo na sprehodih... in sicer velikokrat sem že slišala da se pes sredi sprehoda ustavi in nikakor noče naprej, večina teh je bila težava v tem da se pes boji iti naprej zaradi slabe izkušnje. Pri meni je podoben primer le da sem lahko prepričana da ne gre zaradi slabe izkušnje in bojazni oz. strahu. No zadnje čase ko greva z psom na sprehod se naenkrat ustavi gleda nazaj in se ne premakne niti za centimeter pa  tudi če ga še malo bolj povlečeš. Sprehod je vsak dan drugačna pot in venomer se ustavi in hoče iti nazaj. Včasih gre celo samo do ovinka in gre brž nazaj domov. Enkrat sem ga pa za foro odvezala s povodca (takrat ko se je ustavil) in nekaj časa je še nekaj vohal naredil tri korake potem pa se obrnil in odšel domov. To da so sprehodi tako kratki me seveda jezi kajti vem da potrebuje veliko gibanja ker vedno doma počiva hodi okrog hiše, delava trikce in trenirava agility zato vem da potrebuje tudi malo oddiha na sprehodu a kako naj ga pripravim do tega da bi šel na sprehod? Sama mislim da je tudi malo len in da je tudi to lahko vzrok njegovega početja... Ima kdo kakšno idejo? (da ne bo kdo mislil da posladki pomagajo  ;) )

Hvala za odgovore!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #45 : 05 Marec 2016, 17:35:10
Kako pa izgledajo ti vajini treningi? Koliko je aktiven in kakšno ima gibanje? Opcija je, da psa preforsiraš. Možne so tudi klopne bolezni (moja ja takrat bila zelo utrujena).
Opcija bi bile še kake bolečine, poškodbe.

Opazuj psa, kdaj ti na treningih pokaže da ima dovolj in koliko časa po treningih rabi, da se telo spočije.

Če je pes cca 20-25 kg in ima okoli 6+ let, tudi ne škodi če ga malo pelješ na  bolj podroben veterinarski pregled tudi kako slikanje kolkov recimo, hemogram, biokemija, hitri test za klopne, uz srca.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #46 : 05 Marec 2016, 18:16:23
Koliko je pa star? Od kolegice psička je podobno začela delat nekje po 12. letu. Pač, domov bi rada šla.



Runo

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 06 Marec 2016, 21:16:16
 No pozabila sem povedati da je pes star 12 let, vseeno danes sva se čisto lepo sprehodila na manjšem sprehodu vendar ima take dneve le redko. Nedavno sva bila pri veterinaskem pregledu in na srečo je bilo vse ok. Imam pa tudi sestro veterinarko tako da psa pregledujeva vsak dan a sprememb ni... imava pa majhno težavo pri prekomerni teži ampak nama je vetirinar odsvetoval pretirano hujšanje zato mu postopno zmanjšujem obroke. je pa tako da so treningi ponavadi krajši (30 min-45min). Potem ima 15 min oddiha nato pa pridejo še trikci, vaje za možgane, zbranost, osredotočenost,... (vaje nikoli ne trajajo več kot 20 min)
 Potem pride sprehod ki pa je zaradi ustavljanja vedno krajši. na srečo pa pridejo tudi taki dnevi kot je bil danes :) . Pač vse probam prilagodit njemu in njegovi starosti. Tudi treningi niso zelo težki. Zjutraj odganja živino v hlevu ( kar je mimogrede njegova najljubša stvar ::)). Cel dopoldan ima pa zase da se lahko spočije. Je mogoče še kakšna opcija za motivacijo na sprehodih?

Najlepša hvala,                                                                                                          Andreja



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #48 : 06 Marec 2016, 21:30:02
Glede na starost ga ne bi silila več kolikor sam hoče. Verjetno ga kje kaj boli ali pa se hitreje utrudi. Mogoče bi mu celo za nekaj časa omejila jutranje zganjanje živine (če to zelo rad počne, potem "pozabi" da ga boli). So take subtilne zadeve, ki jih na običajnem pregledu ne zaznajo (jih pa včasih zna zaznat recimo fizioterapevt, če gre za poškodbe mehkih tkiv). Tudi piometra, klopne bolezni, slabo delovanje ščitnice...se najprej lahko kažejo samo kot "lenoba", šele čez čas se pokažejo še drugi simptomi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #49 : 07 Marec 2016, 07:50:36
Prekomerna teža in agility ne gresta skupaj. Mogoče poskusiš z Lcarnitinom-je varen dodatek. Jaz (zase in za psico) uporabljam kar tegale, veterinarji pravijo, da lahko, ni pa za pretiravat http://www.maxximumshop.si/hujsanje/i_1963_acetyl-l-carnitine-alcar-powder-250-g

Agility pa....Če ima res viška KG, potem ovire na tla in znižat palisado, most, do skoraj položnega, .
Že moja 9 letna, 32kg psica, ki ima optimalno težo, ima agility bolj občasno (1x na teden ali pa na 14 dni), na znižanih ovirah in to samo kratek parkur in potem pavzo 15-20 min in še 1 kratek parkur. Vsega skupaj teče 2 minuti. Sprehode ima sicer cca 1h, z vmesnim postankom za odžejanje (imam s sabo posodo in vodo ali pa gre v potok, če ni premrzlo).

Tudi igra je kratka in sladka.

S čim ga pa hraniš? Postopno manjšaj obroke ali pa zamenjaj hrano in dodaj lcarnitin.  Večkrat po krajše sprehode.

Če s pregledom misliš na krvne izvide (hemogra, biokemija, klopne in UZ srca)...če pa to še nisi naredila ti močno priporočam. Tudi pregled ščitnice TSH, T4 in T3. (morajo pa kri pošiljat drugam, pri nas ne morejo pogledat celotno ščitnico), nadledvična žleza...opcij je nešteto.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


blackandwhite

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 31 Januar 2017, 14:01:29
Živjo!

Pri nas je pa težava sledeča. Imamo psičko pasme Border Collie, stara je dve leti in pol. Na splošno z njo ni popolnoma nobenih težav, je zelo pridna in ubogljiva, obvlada tudi kar nekaj trikcev, ki jih izvrši v isti stotinki sekunde, ko izrečeš ukaz. Edini problem se pojavlja na sprehodu in sicer samo takrat, ko je pripeta na povodec. Takrat se obnaša, kot bi bila v transu. Neprestano vleče naprej, včasih se kar zaganja. Ko jo pokličemo po imenu ali na kakršen koli drug način hočemo pritegniti njeno pozornost, sploh ni nobenega odziva. Tudi njena drža je takrat drugačna, kot da se boji oz. je živčna, rep ima spodvit med noge.  Živimo v mestu, ampak imamo do gozda in travnikov le nekaj minut. Tam jo ponavadi spustimo, če v bližini ni drugih psov, se žogamo, izvajamo trikce in podobno. Ko ni pripeta na povodec, je čisto drug pes, skoncentrirano te gleda  v oči in čaka na tvoj ukaz, če jo pokličeš, naj pride nazaj, to takoj stori, tudi njena drža je drugačna, rep ima visoko dvignjen.
Da bi odpravili vlečenje, smo poskusili že marsikaj; uporabo priboljškov (sir, hrenovke, salama in podobno), ustavljanje v trenutku, ko začne vleči, hoja v nasprotno smer,... To smo izvajali striktno več kot pol leta, pa ni nobenega napredka. Tudi priboljški, za katere vemo, da jih ima rada, takrat, ko je na povodcu, enostavno ne pritegnejo njene pozornosti. Flexi povodca zaenkrat ne uporabljamo, ker ne vemo, če bi to kaj rešilo.

Ima kdo podobno izkušnjo, kakšen nasvet, kaj bi se dalo narediti?

lp



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 31 Januar 2017, 16:32:08
Jaz sem imela podobno situacijo kot Blackandwhite. Eno leto nazaj sem iz zavetišča posvojila rottweilerko Irko staro dve leti in pol. Res je super doma, ubogljiva. Prva dva meseca so bili sprehodi super, edino  imela je težavo z lulanjem na sprehodu (posledica dolgega življenja v zavetišču). Kmalu je postala dovolj samozavestna, da je potrebe opravljala zunaj. Ampak se je pojavil problem vlečenja in skakanja, ko je srečala druge pse. Poskusila sem vse našteto. Zanimivo je, da je pri nekaterih psih pomagalo. Pri psih, ki niso bili preveč živahni, starejših psih in psi, ki so jo ignorirali. Psi, ki so počeli isto kot ona, takrat je bilo najhuje. Kakor da so se hranili z negativno energijo... Ampak sem vztrajala. Sedaj gre mimo psa, ampak cvili kakor da jo morim. Spušča res grozne zvoke in ljudje me gledajo kaj počnem teji psici...  :-\

Trenutno smo pri tašči, ki ima PET psov. Irka se z njimi ne igra saj so vsi majhni, eden je celo prav agresiven do nje in jo grize kadar se za njega neprimerno obnaša (je preveč aktivna, maha z repkom preveč živahno...). Pasjo družbo trenutno ima. Sprehodi so se izboljšali samo zato, ker ji pustim da psa povoha. Ampak je res ogromno lastnikov, ki vidi rottweilerja in začnejo v strahu bežati...

Meni je pomagalo: zelo kratek povodec, hitra hoja mimo psov, zadnja možnost - sedenje, dokler pes ne gre mimo.
Najbolje je, ko so psi za ogrado brez lastnikov. Takrat se z Irko sprehodiva blizu ograde, da drugi pes neha lajat in povoha. Če ocenim, da je situacija primerna, ji pustim da tudi ona povoha. Po nekaj dneh psi ignorirajo njo, ona ignorira njih. Tako da sem zjutraj prav vesela ker psi ne lajajo več.





blackandwhite

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 31 Januar 2017, 19:05:28
Naša tamala z ostalimi psi nima težav, sicer se najde kakšen, ki jo res razdraži in zato vleče proti njemu, z večino se pa, če se recimo srečamo na isti strani ceste, ali samo na hitro povoha, ali pa jih tudi pogleda ne. Očitno pa ne prenese pasme chow-chow, od nje vedno dobijo celo pridigo :)
Res ne vem, kako bi rešila to težavo z vlečenjem. Smo poskusili tudi tako, da je povodec res čisto na kratko, ampak se vseeno kar odganja  stran od tal in kar postrani hodi. Važno, da ona vleče. :)



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 31 Januar 2017, 19:16:21
Zanimivo, naša res ne mara Border Colijev in Avstralskih ovčarjev. Predvidevam, ker so preprosto zelo živahni. Se pa odlično razume z mešančkom z border colijem, ki je tudi bolj živahen... Ampak avstralskih ovčarjev res ne prenese... Oni pa ne nje! :D Je bila ena gospa čisto šokirana, da njena gospodična (avstralski ovčar) ne mara moje gospodične. :D Sva od daleč imeli zelo zanimiv pogovor. :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #54 : 01 Februar 2017, 07:38:58
Moja ne mara BCjev zaradi njihovega strmenja.  ::)

Drugače pa za nevlečenje. Uporabljaš oprsnico ali ovratnico? Je razlika v obnašanju, če je na oprsnici ali ovratnici? Kako dolg imaš povodec? Je razlika, če je na 2M povodcu ali 3M, 5M, 10M ali ga držiš krajše?

Kdaj vleče? Kadar sta v mirnem okolju in je na povodcu ali kadar so v bližini ljudje, kolesarji, tekači, ostali psi? Na kaki razdalji se umiri?

Kako si jo pa navajala na povodec? Kako se ti obnašaš, kako držiš povodec, telesna drža?

Jaz bi tukaj svetovala Puppyland oz. Anito Gosnik ali Alfakan, Sedi5, Katarina Wallas-ŠKD Krim, ŠAVS. Verjetno sem koga pozabila še napisat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


blackandwhite

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 01 Februar 2017, 10:37:50
Živjo!

Uporabljamo izključno samo oprsnico, povodec pa je dolg meter in pol - je mogoče prekratek? Mislim da ni razlike, kako dolg je povodec, tudi ko smo uporabljali daljšega ali pa flexi-ja, je vlekla. Vleče vedno, kadar je pripeta, pa naj bo ob glavni cesti ali pa na travniku ali v gozdu, kjer daleč naokrog ni nikogar. Drugi ljudje in psi je niti ne motijo, razen, ko vidi kakega, ki ga pozna, vsa vesela vleče k njemu, še posebej, če je tudi ta Border Collie.
Saj ima svoje momente, ko ne vleče, ampak so zelo kratki. Potem se spet zažene naprej. Tudi nazaj večkrat pogleda, tistega ki jo sprehaja, ampak ima tak žalosten pogled, kot da bi hotela reči, da ve, da ni pridna oz. da nam ni všeč, rep pa ima spodvit med nogami. Moj cilj ni, da bi hodila ob meni kot senca, ampak le to, da bi bil povodec popuščen. Rada jo spustim v naravi, obožuje žoganje, skrivalnice in podobno. Ampak večinoma psa ne moreš oz. ne smeš imeti spuščenega in sprehodi na povodcu so največkrat neprijetni.
Moje obnašanje in drža? Trudim se, da ne bi pokazala, da sem jezna, da bi bil ton mojega glasu prijazen, ampak včasih sem enostavno naveličana vlečenja in boleče roke, da težko ostanem pozitivna. Vem pa, da to slabo vpliva tudi nanjo.
Na povodec smo jo navajali tako, kot so nas učili v pasji šoli. Korak za korakom, s priboljški, nagrajevanjem vsakič, ko je pogledala nazaj,...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #56 : 01 Februar 2017, 12:07:50
Pobodec je prekratek. Naj bo vsaj 3M. Ja kako pa imaš telesno držo, kako držiš roko, kje ob telesu je, kako upravljaš s povdcem? Zelo pomembno.

Kaj počneš ko je povodec ohlapen? Označiš vedenje in ga nagradiš? Poskusi, obilno. Za vajo "ohlapen povodec" jaz temu rečem "lepo" ne nagrajuješ ko te gleda, ampak ko je povodec ohlapenm četudi vohlja in gleda naprej-saj to je pravzaprav z moje strani tudi zaželjeno.

Bi pa res blo fajn, da vaju nekdo vidi in pouči kako drugače delati, v čem je problem in kje so rešitve.

Še ena pomembna reč. Kdorkoli jo sprehaja s emora tega potem tudi držati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #57 : 01 Februar 2017, 13:04:13
Pobodec je prekratek. Naj bo vsaj 3M. Ja kako pa imaš telesno držo, kako držiš roko, kje ob telesu je, kako upravljaš s povdcem? Zelo pomembno.


Včeraj je bilo kar nekaj padecev, zaradi psov, ki vlečejo. Zato mogoče opozorilo glede nasveta o dolžini povodca. Daljši kot je povodec, večjo moč ima pes.

dolžina povodca pri reaktivnih psih je pomembna  - za razliko od Čare, moje izkušnje izkušnje kažejo ravno obratno. Pravilna uporaba oprsnice, kratek povodec, da pes ne more razviti vedenja, dvojno pripenjanje in predvsem : Za začetek se ne odpravlja vlečenja, ampak se dela na največji težavi - neodzivnosti na ime. Ko se pes začne odzivat na ime, se začne zavedati tistega, ki ga pelje na sprehod. Pred tem, je popolnoma vseeno kaj psu moliš pred nos in kaj delaš z njim. Šele ko se začne zavedati tistega, s katerim gre na sprehod, lahko od psa kaj zahtevaš. To pa dosežeš s pravilnim hranjenjem psa na sprehodu.
A ko enkrat pride do takih težav, da so sprehodi nemogoči, je bolje poiskati pomoč, kot pa packati stvari še naprej sam.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #58 : 01 Februar 2017, 14:03:09
Moja spada med reaktivne in oprsnica + dolg povodec 3M kadar je možno pa sledni 10M so dali rezultat, da psica na ohlapnem povodcu sama zaobide psa, ki ji ni povšeči, se ga boji etc. Na flexiju je zgodba drugačna-napetost očitno vpliva? Je pa res, da sem na začetku morala izbirat same take poti, kjer se je dalo umaknit za vsaj 100M, ker je to bil njen prag vzdražnosti.

Je pa res-ko imaš težavo, ki zna bit nevarna (zdaj je spolzko, pes vleče)...da ne omenjam smrtnih slučajev, ko je en gospod v SG imel zlato prinašalko privezano okoli pasu, pa ga je pred tovornjak potegnila pri obvoznici, ker je štartala proti drugemu psu. Oba mrtva...

Vlečenje je kr problem, zaganjanje tudi. In najhitreje boš rešia te teževa z nekom v živo, ki bo videl tebe, psa, v okolju, ki je vsaj približno podobno vajinemu, ne enem praznem poligonu. Na terenu, kjer so elementi, ki so za tvojo psico moteči.

V bistvu je meni ful pomagalo, da sem označevala in nagrajevala njeno naravno obnašanje na sprehodu umirjeno, sproščeno vohlanje, sproščeno španciranje.



http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 01 Februar 2017, 17:36:11
Sama imam ovratnico in zelo kratek povodec. Mislim da je 1,5M. Hočem da pes hodi ob meni s sproščenim povodcem. Res pa je, da to večinoma storim, ker se ljudje bojijo moje rotweilerke... Krajši povodec je bolj za to, da je čisto pod nadzorom, ker se je že zgodilo, da so se ljudje (starejše gospe z malimi nadležnimi psi, ali starši, ki so se sprehajali z majhnimi otroci) drli name, da je pes nevaren in naj grem drugam.  :'( :(
Bilo je tako hudo, da sem psa nehala sprehajati v času, ko so otroci hodili v šolo. Ker sem imela dovolj staršev, ki me grdo gledajo in dajejo grde komentarje. S tem da Irka popolnoma ignorira ljudi in je bila v vseh situacijah samo prestrašena, zakaj se ljudje derejo...