Lajanje in sosed

Shepherd · 14000

Shepherd

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 19 Marec 2016, 13:02:34
Pozdravljeni,

imam problem, oziroma bolje rečeno ga ima sosed. Imam psa, ki biva zunaj v pesjaku. Pes je zelo dober čuvaj, ampak nikoli ne laja za brezveze. Seveda pa laja na vsakogar, ki ni domač oziroma poznan in pride na naše dvorišče, ponoči pa velikokrat laja tudi na živali, ki se klatijo okoli, kakšen drug pes, ali pa mački itd. Živimo na podeželju, tako da se tega dogaja kar precej, posebej v času gonitev.
Sosed ima hišo in okno od spalnice oddaljeno od pesjaka ca 15m, in nam grozi, da če ne mislimo ponoči psa prestavit drugam oziroma ga utišat, nas bo prijavil. Naj dodam, da je za psa odlično poskrbljeno, je zdrav, zunaj večkrat na dan, zmeraj ima hrano in vodo, pesjak je dovolj velik in primerno urejen. Da laja ponoči na druge pse, ki hodijo okoli njegovega teritorija, se meni zdi čisto logično in ne morem pomagat. Postavit 2-metrsko betonsko ograjo okoli celega našega dvorišča nekako ne gre, zapirat pa ga v garažo tudi ne mislim. Nekako se mi ne zdi moja krivda, da imajo ostali spuščene svoje pse, da hodijo okoli po drugih dvoriščih. Sosedu pa tega ne morem dopovedat.
Ima kdo kakšno izkušnjo s tem? Nas sploh lahko doleti kazen v primeru prijave, glede na opisano stanje? Hvala vnaprej za pomoč.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1 : 19 Marec 2016, 15:44:13
Ni nujno, da laja zaradi drugih psov. Ponoci je veliko zvokov, sploh na vasi, kjer so tudi divje zivali. Tako kot je rekel sosed. Treba ga bo prestavit, vsaj cez noc. Ali imate moznost prestaviti cel pesjak, ali pa ga date ponoci v hiso, v vezo, na hodnik. Ce je umazan, da ga zaradi tega ne bi dali notri, ga prej okopajte. Druge resitve nimate.

Na Hrvaskem je sosed preko sodisca dosegel, da so psa zaradi lajanja morali ponoci dajati v hiso. Ta ni bil v boksu, temvec na verigi.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 19 Marec 2016, 17:16:05
Pri nas zakonsko gledano lajajoč pes ne kali javnega reda in miru in po uradni poti sosed načeloma nič ne more. Če pa polže strupi in mu kaka kuglica k sosedom zleti, pa bohpomagi. Ne bo ne prvič ne zadnjič, da nastrada nič krivo bitje.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 19 Marec 2016, 17:17:30
Ja, lahko dobite kazen za kršenje javnega reda in miru, če pes skozi noč nabija. Od 22h-6h naj bo pes v hiši, kleti, kjerkoli, samo, da ne bo zunaj. V blokih je so že talali kazni, ne vem pa kako je na vasi, za tak primer res še ne vem.

Psi so ponoči v večini ene velike prpe in z laježem reagirajo na vse mimoidoče mačke, ježa, glasove, šume... Tako, da ja. Najlažja in najbolj elegantna rešitev za vse je, da se psa preseli nekam, kjer bo lahko v miru spal tudi on.

Lahko mu postaviš tudi ležišče zraven postelje ali pa poskrbiš da mu bo v garaži prijeten kotiček (noter daš njegovo posteljo in mu dajaš za jesti tam, kako bikovko, svinski ušes, se tam kaj pocartlata).

Je pa sicer res, da se tudi drugi psi nimajo kaj sami šetat okoli, nikoli in nikdar. Če se pogovor s sosedi ne zaleže, da naj pospravijo svoje pse. Lahko mirne duše prijavite v trenutku ko pes sam šetari okoli (priporočam posnet, kazen 400+eur).

Tudi jaz sem na vasi in vem kako gredo zadeve, ampak jaz psa nimam za čuvaja in živi z nami v hiši.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Shepherd

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 19 Marec 2016, 17:33:59
Poznam njegov lajež v različnih situacijah in tako laja samo takrat, če je kakšen drug pes na dvorišču. Če je kaj drugega, se ponavadi samo 1x ali 2x oglasi in je potem tiho. Sem ponoči že dežurala, da bi se prepričala, in sem večkrat videla druge pse, katerih lastnikov žal ne poznam, sumim pa, da so od Romov, ki stanujejo v bližini. Škoda, da nisem nikoli posnela, ampak če so res od Romov, to ne bo imelo nobenega učinka... Takrat lajajo tudi ostali psi, vendar so se zapičili v našega, ker je pač njim najbližje. So pa ti ljudje tudi nasploh nastrojeni proti živalim, in tudi nekaj drugih težav nam povzročajo, pa jim nismo nikoli težili, čeprav bi lahko zaradi tega oni dobili kar zajetno kazen, zato mi gredo že iz principa na živce in jim ne mislim ugodit ter si delat stroškov z njimi.

Ne gre se za to, da ne bi hoteli imeti psa v hiši, to bi bil še najmanjši problem. Težava je v tem, da notri ne mara biti, že od malega. Ne zaleže nič. Prav tako ne v garaži (je tudi že razbil okno, da je prišel ven). Pesjaka pa se ne da premaknit, lahko bi edino postavili novega, pa še to ne več kot 15m stran od trenutne lokacije.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #5 : 19 Marec 2016, 18:13:08
Tukaj se ne gre, da jim ugodite (zakonsko morate sicer zagotoviti mir ponoci), temvec, da zavarujete psa in svojo denarnico (glede na opisano). Boste morali najti resitev. Da se bo psa navadilo na garazo/hiso itd., se lahko obrnete na pasje sole+, da vam pomagajo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 19 Marec 2016, 19:47:02
Psi ne lajajo samo na druge pse ampak tudi na mačke, ježe, lisice.....Sosed ima pravico do nočnega miru, kako ga boste zagotovili je pa vaša stvar. Najpreprosteje je spravit psa v hišo. Če nikoli v življenju ni imel vstopa v hišo, potem se seveda ne bo takoj dobro počutil, treba ga je navaditi postopno, tako kot se ga navadi na boks. Ni psa, ki ga ne bi bilo mogoče postopno pripraviti do tega, da se bi v hiši dobro počutil. druge rešitve so dražje (recimo ograja, ki prepreči tujim psom vstop na dvorišče)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 19 Marec 2016, 19:57:04
Navajanje na hišo ali garažo. Če je težava, da se pes ne počuti dobro v hiši se zadeve takole lotiš.

1. Psu pripraviš prostor z njegovim vonjem (mu daš deko, da jo čez dan poleži, ga prečohaš z deko).
2. Na njegovo deko, ležišče, mu sfutraš obrok, ampak ne tako, da daš cel obrok naenkrat v skledo. Ampak iz roke en po en košček na deko (bolje razdeliti dnevni obrok v tri dele).
3. Na blazini psa masiraš, nežno prigovarjaš in sta na zen budistični seansi.
4. Lahko si pomagaš s fermoni (sprej, ovratnica, el. polnilo) kar se ti zdi primerneje. (moja se pokov boji in sem za silvestra s sprejem njen sobni boks posprejala in njen thundershirt), tudi kak baldrijan, triptofan in zeliščne tablete za pomirjanje so koristne, traja pa navadno ene 14 dni, da učinkujejo).

Tudi moja ni bila vajena hiše (in sobne čistoče)...pa je z 2 letoma prišla meni in se kar hitro navadila. :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 19 Marec 2016, 20:26:19
Jaz lahko iz prve roke povem, kako moteče je konstantno nočno lajanje sosedovega psa (na verigi) - tudi mi imamo okna spalnic cca 15 m od sosedovega psa na dvorišču. Pred leti je ta pes ure in ure neprekinjeno lajal cele noči, vzrok pa naj bi bile okoliške mačke. Ta pes je leta neprekinjeno lajal ponoči po 4 ure in več.. in če upoštevamo, da je bil nek mix s škotskim ovčarjem z značilnim piskajočim laježem, je zadeva milo rečeno nevzdržna. Še posebej, če je zjutraj treba it naspan v službo..

Nikoli tudi nisem razumela lastnikov psov, ki so zunaj ponoči veliko lajali in jih to ni motilo. Ljudje bi se morali tega zavedati, ko nabavljajo psa. Da obstaja precejšnja verjetnost, da bo zunaj nastanjen pes zaradi različnih zunanjih motečih dejavnikov ponoči pretirano glasen in da sosedje do tega ne bodo tolerantni.



Shepherd

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 19 Marec 2016, 20:51:45
Imam nekaj znancev, ki profesionalno delajo s psi, pa tudi sama nisem nek laik kar se tiče pasje vzgoje, pa smo vsi zaključili, da bivanje v hiši zanj ni. Tudi po posvetu z veterinarjem. Ko pride noter, je kot neke vrste klavstrofobik in verjemite mi, da je zelooooo neprijetno, ko gledaš kaj se z njim takrat dogaja. Ampak dobro, to je že drug problem, v katerega se ne bom spuščala, ker rešitev imam...da je pes zunaj.  :)

Mene je samo zanimalo, če imajo sosedje kakšno pravno podlago, da nas prijavijo, glede na vse kar sem opisala. Ker sem si šla brat zakone, pa nisem nič posebnega našla, razen tega, da imaš težave, če ugotovijo, da je pes zanemarjen. No za svojega si upam trdit, da se mu godi bolje kot 99% psom v Slo. Bom se pa takoj ob priliki pozanimala še pri ljudeh iz policije in sodišč kako je glede tega.

Je pa tako, da daleč od tega da pes laja celo noč, da ne bo kdo narobe razumel. Mogoče nekaj minut, ni tako, da bi zdaj v eno pol ure lajal. Niti se to ne dogaja vsako noč, ampak občasno. Lani smo imeli kakšen mesec poleti problematičen, ko sem videla, da se drugi psi klatijo pri nas (in to čisto ob pesjaku), in pa zdaj, od začetka marca. Za ograjo pa ja, glede na velikost našega "posestva" bi bilo potrebno dati res konkreten znesek za vse skupaj. Imamo sicer doma že nekaj časa planirano ogradit vse, da pes potem ne bi rabil bit več niti v pesjaku in bi se lahko šetal po mili volji, ampak letos nam to še žal ne bo uspelo naredit.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 19 Marec 2016, 21:12:50
Zimski vrt? Kdo pa so ti strokovnjaki? Mogoče ti lahko kdo od nas poimensko predlaga še koga, ki ima drugačen sistem.
Če ne pač redno kupuj sosedom zamaške za ušesa. Kaj pa poleti, ko so celo noč odprti balkoni in okna? Ne vem no.
Čudi me, res. Ker, vem za pse, ki so  tudi po 11 let živeli na ketni in so šli direkt v stolpnico, blok, v hišo. BP nekaj prilagajanja, truda, ukvarjanja in so psi v roku 14 dni bili zadovoljni.

Ograja ne bi nič pomagala proti laježu. Ja, koliko pa vi in sosedi spite, ko se okoliške psice gonijo in psu nabijajo hormoni?

Važno je, da poskrbite, da je pes ponoči tiho. Za dobre medsosedske odnose. Ne vem, zakaj mora biti prav zakonska podlaga, če vas kaznujejo zaradi kaljenja nočnega reda in miru? Enostavno fer odnos do sosedov in nočnega počitka je čisto zadosti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #11 : 19 Marec 2016, 22:22:46
Brali ste napacne zakone. Za motenje miru je vseeno ali pes spi na 10 zimnicah ali na 1. Zagotoviti morate mir.

Kaj se je psu kaj zgodilo, ko je slucajno sel notri? Smo resevali problem pri enem nasem zavetiscarju skoraj 2 leti, da ni imel paaanike iti mimo vrat ali celo skozi vrata. Bil je pa star 3 mesece, ko je prisel k nam, cisto unicen. Ni upal niti v hiso (sem ga stalcila not s svojim telesom...). Glede na opis fobije, je moralo nekaj biti ;)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 20 Marec 2016, 06:38:39
Za dobre medsosedske odnose.

Jih že itak ni, saj vidiš da gredo drug drugemu na živce že brez psa. Če bi vsaj ena stran hotela nekaj rešit bi se še dalo, takole pa.. Eno noč bo pes utihnil in se nikoli več oglasil.

Kolega ima za v pesjak narihtan zvonec, dobiš za malo denarja v tehničnih trgovinah. Ob laježu pozvoni in psa v toliko zmede, da utihne. Ali pa kaka domofon varianta in mu prek tega poveš, da mora bit tiho.



Shepherd

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 20 Marec 2016, 14:27:01
Nika, hvala za nasvet. ;) Bomo poskusili, če bo treba.
@čara - pes je kastriran, da ne bo kakšne nejasnosti, ravno zaradi takih situacij. O ljudeh, s katerimi delam, pa tu res ne bom pisala. Če te že tako zanima, se lahko kadarkoli oglasiš pri meni doma, pa boš videla kakšno je stanje in se lahko pogovoriva tudi o imenih.

Na koncu s strani nekaterih izpadem ravno tako, kot da se mi s psom ne da ukvarjati in mi je vseeno zanj. Pa je ravno nasprotno. Ga imam rajši kot samo sebe, in to vsi ki me poznajo dobro vejo. Zato se tudi ne bojim da bi mu kdorkoli kaj naredil, sploh pa ne glede na stroko v kateri sem. Se pa žal na zakone ne spoznam.
Smo pa ravno danes izvedeli, čemu je bil tak lajež prejšnji teden eno noč, zaradi česar so sosedje zagnali vik in krik - pri drugih sosedih čez cesto so sredi noči prišli krast. Logično, da je pes lajal tistih 15 minut kot zmešan, saj so ostali tudi. Če pa ne morjo razumet, da pes laja, če ti nekdo sredi noči hodi okoli dvorišča, pol jim pa bohpomagej.

Kar se tiče pa sosedskih odnosov, žal je tako, da se s sosedi pomenit ne da NIČ. Odkrito sovražijo vse, kar je živalskega, in že ko sem psa domov pripeljala kot mladiča, je bil njihov prvi stavek, ko so ga videli - preklet cucek, še to so nam navlekli. Jaz s takimi ljudmi nimam opravka in jih pustim na miru, dokler oni mene.  O fer odnosu pa ne bi razpravljala, so nam naredili že toliko škode, da glava peče, pa smo jim vse spregledali, samo da bo mir in bi se razumeli.



Erika20

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 16 Maj 2017, 15:01:26
Jaz imam pa drug problem. Zivimo v hisi z vrtom, ki je ograjen. Nasi psi so vecino casa v hisi. Jih pa popoldne po sluzbi spustimo na nas ograjen vrt (med 17-20 uro). Ce mimo nase parcele hodijo ljudje oz. macke se nasi psi na to oddzovejo z lajezem kar do sedaj ni bil problem. Prejsnji teden je pa soseda nastavila senzor za odganjanje psov in ga usmerila na naso parcelo tako da sedaj se nasi psi izogibajo takanja po nasem vrtu. Kljub opozorilom naj senzor umakne je to storila le za en dan. Zanima me ali imamo kaksno pravno podlago, da umakne oz prestavi senzor, da nima dometa do nasega vrta. Ker ustna opozorila z nase strani ne zalezejo. Hvala in lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 16 Maj 2017, 15:40:49
Ja. senzor lahko seže samo do meje njenega vrta, na vašo posest ne sme segati.


Erika20

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 16 Maj 2017, 15:49:38
Kaj pa lahko naredim oz ji lahko pomaham pod nosom s kaksnim zakonom ker senzor je postavljen 1 m-2 m od meje in ga nastavi vedno ko grejo psi ven iz nase hise. Naj povem da gre to za male pse (2 yorkija in 1 pekinezer) in so po osmi uri zvecer vedno v hisi. Dopolde in delno popoldne pa so prav tako v hisi ko smo mi v sluzbi.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 17 Maj 2017, 07:44:46
Jaz imam pa drug problem. Zivimo v hisi z vrtom, ki je ograjen. Nasi psi so vecino casa v hisi. Jih pa popoldne po sluzbi spustimo na nas ograjen vrt (med 17-20 uro). Ce mimo nase parcele hodijo ljudje oz. macke se nasi psi na to oddzovejo z lajezem kar do sedaj ni bil problem. Prejsnji teden je pa soseda nastavila senzor za odganjanje psov in ga usmerila na naso parcelo tako da sedaj se nasi psi izogibajo takanja po nasem vrtu. Kljub opozorilom naj senzor umakne je to storila le za en dan. Zanima me ali imamo kaksno pravno podlago, da umakne oz prestavi senzor, da nima dometa do nasega vrta. Ker ustna opozorila z nase strani ne zalezejo. Hvala in lp

Off-topic: Kaj če bi jih po službi raje peljali na dober sprehod, da sprostijo nakopičeno energijo? Spuščanje na vrtu pač ni alternativa vsakodnevnemu sprehodu, pa če jih še tako zletate.
On-topic: Nisem vedela, da obstajajo senzorji za odganjanje psov  :o Kako pa delujejo?



mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 17 Maj 2017, 08:25:50
Verjetno nekaj takega
http://odganjalec-psov.si/products-page/odganjalci/odganjalec-psov-vrtni-wk-0052-garden-protector-2-stacionarni-ultrazvocni/
Sicer pa ja, peljite pse na sprehod, potem pa nazaj v hišo. Na vrtu naj bodo le z vami vred. Vrt ni in ne more biti nadomestek sprehoda. Psom je dolgćas in če je soseda nabavila ta senzor, močno dvomim, da so lajali le tu in tam.
Lahko sem pa malo zlobna in rečem...nabavite si bluetooth zvočnik in predvajajte lajež. Izklopili ga boste, ko bo ona odstranila senzor...yes...neighbourhood wars, hihihihi >:-)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 17 Maj 2017, 09:51:49
Sosed ima prav in od 22.ure zvečer do 6.ure zjutraj lahko zahteva mir in tišino.
Kako in zakaj pa veš pes laja, je vaš problem.
To pomeni, da morate urediti tako, da pes nobenega ne bo motil.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 17 Maj 2017, 11:24:35
Psi so zunaj in se (predvidevam) derejo med 17-20 uro. Sicer pa a če bi se pa z njimi človek igral na svojem dvorišču in lajal bi blo pa OK, ne?.

Ljudje so sitni in preobčutljivi. Seveda se je treba s psi ukvarjat tudi izven dvorišča, za ene 2 uri dnevno na teren, sprehodi, igra. Ampak so psi, ki opozorijo na vse. Lahko se lotiš odpravljanja, ampak ob večih psih, z že izdelanim vzorcem je to sizifovo delo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Erika20

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 17 Maj 2017, 13:40:55
S psi grem vsak dan in vedno na sprehod. Je pa res da se psi odzivajo na lajanje drugih psov v ulici. Odg soseda je da moji psi lajajo z visjim tonom kot drugi in ga zato motijo. Kolikor vem se lahko zivali oglasajo 24 ur na dan (nasi pa lajajo samo ce kdo pride k nam, ali ce macka precka naso parcelo ter na lajez drugih psov). Si psi se zeli veliko ukvarjam in niso nikoli sami zunaj. Ponavadi se z njimi igram ali pa pijem kavo na terasi. Popolne tisine pa ne morem zagotoviti.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #22 : 17 Maj 2017, 13:52:13
Ja, verjamem, da je moteče, sploh če bi rad človek zunaj v miru spil kavo ali čaj. Jaz bi sosedu nabavla čepke za ušesa ene take penaste in ene delavske glušnike za 20 ali manj eur, rabljene na bolhi v zameno, da tisto napravco pomakne bolj k sebi, da ne bo domet na vašo parcelo. Če te moti, da ima tisto neprijetno napravco, katere domet dosega do vašega dvorišča.

Pa še ena ideja-kakšno ograjo imate? Jaz bi dala 1.8M visoko, leseno pa znotraj še neko grmovje. Je pa problem, če je treba zagotoviti preglednost na cesto, tam taka ograja odpade.

Pa psom naštimaj zunaj kak wobler ali kaj podobnega, da se bodo vseeno malo zamotili.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


mamarozi

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 17 Maj 2017, 19:15:00
A ti to resno s čepki? Če gre za pretirano občutljivo sosedo, je passive agressive edina pot...ali pa reč, da maš pacemaker in da lahko naprava zmoti delovanje...
Žal zakonsko nimaš nobene podlagd, lahko le vrneš žogico...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #24 : 18 Maj 2017, 07:40:32
Nimam se navade kregat s sosedi, naokoli. Škoda časa za tako. Povzroča preveč sivih las in gubic, pa še s sabo ne bi bila zadovoljna.

V glavnem ja, bi mu nabavila en pakl čepov za ušesa. Vidim več opcij, ena je ta, da se najprej iskreno pomisli koliko psi bevskajo, realno. OK ti živiš z njimi, tebe ne moti. Pa praviš, da si lajež zreducirala na 17-20 uro. Morda probaj še kakšno uro manj.

Meči jim žogice, cufaj se z njimi, zamoti jih z vajami poslušnosti, iskanje igrač, skrite hrane, lahko se lotiš crate and rotate in z vsakim posamično vadiš- tiho bit ob mimoidočih, lajež drugih psov in potem postopno po dva skupaj, tri...Menjavaš pare.

Pse naučiš "tiho".

Ko moja začne lajat na kakega mimoidočega-jo utišam, prestavim, ker gre tudi meni na živce, nimam psa za to, da se usaja naokoli.

Lahko se pa na občini, morda policiji pozanimaš kako je s temi senzorji, če je kako določilo glede uporabe. 

Kako pa tvoji psi reagirajo na ostale pse in živali na sprehodih?


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #25 : 18 Maj 2017, 08:44:17
Js bi si pa znala cajt za kaj takega vzet, se gre za čist nekaj drugega kot kregarijo. So pa tile mali cucki res nadležni s svojim dretjem, sploh če se med seboj še spodbujajo in ne utihnejo niti ko gre motnja mimo. Mamo eno tako doma, sam tist se pa men ne da ubadat ker itak večinoma moti samo nas. Js bi se mal pozanimala pri varuhu človekovih pravic, bi se znalo kaj najti.



bazilika

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 18 Maj 2017, 14:29:58
Jaz se strinjam z mamorozi, da so tile čepki malo tako tako, nespameten korak. Če samo čepke v nabiralnik dobijo, lahko to razumejo kot provokacijo. Nenazadnje čepki niso tako dragi, da si jih ne bi mogli sami priskrbeti. In samo zato, ker ima npr. sosed rad glasno glasbo od 12ih do 14ih popoldan, to še ne pomeni, da moram jaz s čepki okrog hodit. Čepki so morda smiselni ob dobrih/nevtralnih odnosih, ko pripeljete novega člana v hišo in še to ob spremstvu kakšnega pisemca s prošnjo za potrpljenje. Zdaj po mojem mnenju ne bo šlo več tako.

V kakšnih odnosih pa ste s sosedi? Kaj pa če se poskusite z njimi najprej še enkrat pogovoriti? Morda je smiselno izbirati borbe in ne iti vedno na nož. Vem, da je to pasji forum, a poglejte še z njihovega vidika. Morda z vidika, da so vaši psi kot glasen radio. Vam so družinski člani s številnimi pravicami, sosedom so motnja. Vaši sosedi imajo sosede s tremi majhnimi psi, ki lajajo vsak večer, ko se ljudje radi malo umirijo pred spanjem in se grejo kake tihe aktivnosti. Selili se ne boste ne vi, ne oni. Psov ne boste oddali. Vam so psi zelo ljubi, sosedje pa si verjetno mislijo, da "jim tega ni treba". Jaz bi šla do njih bolj v stilu, da razumete, da jim je to moteče, da se s psi ukvarjate, da delate ne tem, da bodo manj reaktivni ... Ne izhajajte iz svojih pravic in pravic vaših psov, ampak iz tega, kaj oni potrebujejo.

Če si hočete nagajati še naslednjih 10 let in iskati načine, kako bi sosedu zagrenili življenje, je to seveda realna možnost. A take borbe lahko gredo zelo daleč, zajamejo generacije ljudi in postanejo zelo čudne in celo nevarne.

Morda bi lahko povprašali še na kakšnem pravniškem forumu. Jaz sem našla tole v Stvarnopravnem zakoniku:
"Prepoved medsebojnega vznemirjanja

73. člen

(1) Zaradi sosedstva ali prostorske povezanosti nepremičnin, morajo lastniki teh nepremičnin svojo lastninsko pravico izvrševati tako, da se medsebojno ne vznemirjajo in da si ne povzročajo škode.

(2) Pravice, ki omejujejo lastninsko pravico lastnika sosednje ali prostorsko povezane nepremičnine (sosednje nepremičnine), se morajo izvrševati pošteno v skladu s krajevnimi običaji in na način, ki najmanj obremenjuje lastnika nepremičnine.

Uporaba določil

74. člen

Določila tega poglavja, ki se nanašajo na lastnika, se smiselno uporabljajo tudi za neposrednega posestnika.

Prepovedana imisija

75. člen

(1) Lastnik nepremičnine mora pri uporabi nepremičnine opuščati dejanja in odpravljati vzroke, ki izvirajo iz njegove nepremičnine in otežujejo uporabo drugih nepremičnin čez mero, ki je glede na naravo in namen nepremičnine ter glede na krajevne razmere običajna ali povzročajo znatnejšo škodo (prepovedana imisija).

(2) Brez posebnega pravnega naslova je prepovedano kakršnokoli motenje s posebnimi napravami."


Ampak pazite, to se morda nanaša tudi na vas! Nenazadnje tudi vi "povzročate škodo" sosedom. Verjetno je kar nekaj ljudi, ki bi za sosedo raje imelo samsko naglušno gospo z mački, kot sosedo s tremi glasnimi psi. Samo v razmislek.



bazilika

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 18 Maj 2017, 14:44:19
Ps Samo še eno pojasnilo. Morda moderator lahko združi. Povzročanje škode je v tem kontekstu: nižanje vrednosti nepremičnine in vznemirjanje.