Nervoza, anksioznost ali kaj tretjega pri psici

JennyK · 22344

JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Pozdravljeni!
Obračam se na vas, pesjanarji, s problemom, kateremu nekako ne vidim rešitve.
Imam psico, staro dobrih 12 let. Že od nekdaj je psica psihično labilna. Žal menim, da je prevzela takšno vedenje (sčasoma) od mene.  :-\ Namreč kadar sem bila sama nervozna in živčna, se je moje počutje prenašalo na psico.
Sicer je do ostalih psov, ljudi, motečih faktorjev odprta oz. indeferentna in nekonfliktna. Naj omenim, da smo psico vedno in povsod od malega jemali seboj (obiski, izleti, potovanja) - torej je navajena različnih okolij, vonjav ipd.
Opažam, da je zadnje mesece precej "ostarela". Sprehode smo začeli krajšati, ker vsakodnevne ture na Šmarno goro ne zmore več. Rešujem tako, da jo del poti (po strmem) nosim. Postala je nekako.... bolj apatična oziroma mirna. Normalno je (čeprav preskakuje zajtrk, kar pa se je v preteklosti občasno tudi dogajalo), iztreblja. Tako da v fizičnem smislu menim, da ni zdravstvenih težav.
Problem je v njenem psihičnem stanju. Začelo se je pojavljati par mesecev nazaj, pri obisku tasta in tašče. S katerima se vidimo cca 2x/mesečno. Ima ju sicer zelo rada, ker skoz sili k njima. Ampak ko sva bili tam na obisku, se je začela tresti, sopsti. Srce ji je razbijalo. Čisto nervozna, nikakor se ni mogla umiriti. Noben priboljšek ni pomagal. Pravzaprav je ni niti zanimal, kar je izjemno čudno, glede na dejstvo, da je grozno ješča psica. Tudi z igračami je nisem mogla zamotiti.
Kak mesec zatem sta vrnila obisk in prišla k nama. Zgodba o tresenju, sopenju, se je ponovila!!
Par tednov nazaj je sledil šok, ko se je obnašanje ponovilo na obisku pri mojih starših, katerih je res navajena in ju sprejema za družinske člane, saj je -kadar z možem odpotujeva- pri njima na čuvanju.
Zadeva je toliko eskalirala, da je nervozna tudi, kadar gremo skupaj na sprehod ali v hribe. Takrat  je nesproščena, rep med noge, občasno se tudi trese oz. non-stop mota meni med nogami in se me "drži kot klop".
Dobila sem občutek, da se najbolje počuti doma, na svojem kavču. Čudno je, da ob obiskih kakšnih mojih kolegic ni živčna. Menim da zaradi tega, ker ji nihče ne posveča posebne pozornosti. Jo pobožajo, ko pridejo na obisk, nato je večina nima za mar. In se psica umiri in spravi na svoj kavč.  Pri obiskih mojih in njegovih staršev pa se ne umiri. Ampak hodi okrog vseh nas, leze v naročje, sope in se trese.
Grozljivo je gledati psa, ki je očitno nemiren.  :( In ne vem, kako ji pomagati.
Priznam, da se sama grozno obremenjujem s tem in postanem nervozna ko vem, da sva kam povabljena. Ravno včeraj sem psico raje pustila doma, kot vzela k staršem na kosilo. Kar mi je pa po drugi strani tudi nedopustno! Že med tednom je zaradi službe veliko sama in sedaj naj jo puščam samo še med vikendi?!?
Prosim za kakršen koli nasvet, razmišljanje. Morda iz prve roke, če se je kdo že soočal s tako težavo. Hvala!



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 23 Maj 2016, 07:27:01
Tudi moja psica, sicer edini najbolj korajžen kuža od vseh mojih do zdaj, je spremenila značaj okoli 13-tega leta. Že prej je slabo slišala, ampak kar naenkrat se je začela bat vsega in to DOMA. Bala se je moža, kašljanja, vsega kar je počilo, tudi jogurtovega lončka, včasih je na travniku kar začela teči v neznano smer brez razloga. Obnašala je se podobno kot dementni človek. Panika, vznemirjenje. Sem pisala tu na forumu o njej, ne vem več kje in kdaj ... že 4 leta je ni več, ampak se spomnim, kako je iz super psa prešla v eno skoraj psihično razvalino. Tudi mene je potrlo, da sem jo čuvala pred vsem, še obnašanje domačih se je spremenilo, da smo ji dali malo miru, nič ropotali ...
Bi se kar upala trdit, da je to neke vrste demenca. Zdaj jo ima moja mama in vem skozi kakšne faze gre ...



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 23 Maj 2016, 07:31:17
Resa, hvala za odgovor.
Tudi sama menim, da je sprememba vedenja pogojena s staranjem.
Sem brala tudi o demenci pri psih, pa se mi simptomi pri moji psici niso zdeli značilni za demenco.
Jenny nima posebnih težav s sluhom in vidom.
Je pa res grozno, ja. Gledati psa, ki je ves "napsihiran" in se ne more umiriti. In ne veš, kako pomagati....



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 23 Maj 2016, 07:32:29
Lahko je krivo hormonsko neravnovesje. Za vsake take čudne spremembe, brze slabih izkušenj etc-bi jaz preverjala hormone-ščitnične, nadledvično žlezo in po potrebi še ostale hormone in popolno krvno sliko hemgram, biokemijo in plinsko.

Psi ne rabijo nujno izgledati napol plešasti in zavaljeni, pa se vseeno dogajajo hormonske spremembe.

Pri dementnih psih pa se posvetuj s Sabino Stariha Pipan, navadno dobijo kaka pomirejevala, da vsaj spijo v miru.

Še nekaj-srce. UZ srca bi bil smiseln.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 23 Maj 2016, 07:33:18
Sem našla ... marca 2011 sem pisala tole ...

"Se je pa spremenila psihično zdaj od novega leta. Pa ne pogruntam zakaj. Nikoli se ni bala pokanja petard, nikakršnega hrupa, korajžna je bila kot en velik pes, mogoče malo preveč gobčna, ampak to sem pripisala moji popustljivosti in "babji" naravi  ;)

Zdaj pa se boji najmanjšega poka, tudi poka plastične flaše ali jogurtovega lončka, loputanja vrat omaric v kuhinji, striženja krempljev s ščipalko, pa vseh 13 let sem ji strigla nogice brez problemov ... Vedno sem z njo, tako, da ni mogla doživet nekaj, da ne bi vedela ... nimam pojma kaj bi to lahko bilo ... kot neki prividi ali prisluhi ...
Včasih se je celo skrila, ko sem se oblekla v bundo in mahala z rokavi, pa vedno je bila tako vesela, da greva ven, skakala je meter visoko predno sem odklenila vrata ...
Zunaj teh njenih strahov ne opažam ...

Saj bi jo peljala kam na pregled, ampak, če jaz ne morem ugotovit zakaj jo je strah notri, doma, potem bo tudi še tak strokovnjak težko. Ni pa videt, da bi jo kaj bolelo ali opažat drugih znakov psihične motnje ... sem že razmišljala, če ima kakšen tumor ali kaj v glavi, da bi imela kakšen center prizadet, ampak glede na njeno vedenje je še vedno enaka, samo ta čuden strah ...
Mogoče pa je malo dementna ali pa si kaj predstavlja in fantazira ... kaj vem, kot stari ljudje, ki včasih spremenijo obnašanje ...  :("



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 23 Maj 2016, 07:41:26
Še tole - pri zdajšnji psici, ko je doživela kot majhna stres ... so mi svetovali "Serene Um" tabletke, proti stresu. Dobiš pri veterinarju. Mogoče bi bilo smiselno ji dajat ...



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 23 Maj 2016, 07:59:00
Obema NAJLEPŠA hvala za namige in usmeritve....
 



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 23 Maj 2016, 08:01:48
Po mojih izkušnjah so Ananxivia boljše.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 23 Maj 2016, 08:15:07
Serene Um imaš v vsaki trgovini za živali, podobne so tudi Tranqi Chem. Jaz bi najprje izključila zdravstvene zadeve, hormonske. Pri demenci pa dajejo tudi alprazolam (Helex, Xanax) ali pa benzodiazepam (Apautin). Po posvetu z veterinarjem-navadno behaveoristom.

Panični napadi, razbijanje srce, zmedenost, pozabiljivost, nihanje razpoloženja, agresivnost, zaspanost, pomanjkanje energije, počasen srčni utrip, pridobivanje/izgubljanje teže, izgubljanje dlake, povečano pitje vode...Je lahko vzrok hormonsko neravnovesje. In če je  to krivec, se na hormonski terapiji stanje izboljša v prvotno, zdravo.

Pravzaprav je precej veliko tega med ljudmi in tudi vedno več pri živalih. Sama do določene mere krivim uživanje instant hrane in pridelano po sistemu "čim manj stroška, za čim hitrejši pridelek". Velja za živinorejo in pridelovo zelenjave/sadje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 23 Maj 2016, 09:54:31
Lahko da gre za prve znake demence, vendar podatek, da je "na hitro ostarela" bolj kaže na nek organski vzrok. 12 let (razen za orjaške pasme) še nitako visoka starost, da bi spremembe lahko kar proposali starosti. Zato bi svetovala temeljit pregled na kateri od klinik (vključno s krvno sliko, biokemijo, po možnosti ultrazvok). Za nemir, kakršnega opisujete, se sicer splača najprej poskusiti s katerim od preparatov, ki vsebujejo triptofan, ker gre za naravno snov in nima nezaželenih ušinkov.
To, da sicer ješča psica ne vzame niti priboljškov niti se ne zmeni za igračo, kaže na strah.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 23 Maj 2016, 10:17:48
Še enkrat iskrena hvala vsem za odgovore!
Vsekakor bomo najprej izključili morebitne bolezni.



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 25 Maj 2016, 06:15:04
Malce update-a, če koga zanima oz. mu bo v pomoč....
Včeraj sva s psico opravili vse možne krvne in urinske teste. Vsi izvidi so bp. Razen ph v urinu je malce povišan (menda 7 nekih enot). Kar pomeni kristale v urinu, če sem prav razumela veterinarko. Vendar pa naj ne bi bilo nič drastičnega, ker psica sicer normalno pije/lula.
Čakava še izvid ščitniških hormonov, ki jih prejmeva v tednu dni.
Za test hormonov nadledvične žleze pa se z veterinarko nisva odločili, ker je nek parameter (ne vem točno kaj, ker nisem  iz stroke in se ne razumem v te enote  :-[) zelo nizek in je veterinarka 99% prepričana, da je z nadledvično žlezo vse ok.
Torej mi preostane še obisk pri behavioristu. Predlagate dr. Stariha Pipanovo ali koga drugega?
Hvala za informacije in lp!



resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 25 Maj 2016, 07:25:49
Tudi moja Kala je imela kristale v urinu (nisem niti vedela) dokler ni začela zelo pogosto lulat. To je privedlo do tumorja na mehurju in potem kmalu, kljub kemoterapijam, do konca ...
Meni je svetovala Metoda Mikuž Bračkovič, deluje v Švrkovi šoli.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 25 Maj 2016, 07:31:32
Pri nas drugega ni, vsaj do pred nekaj časa ne. Je sedaj že kdo drug poleg Sabine?

Pri nas smo kristale, struvitne, previsok PH odpravili s spremembo hrane. Je bilo pa ugotovljeno mimogrede, na kontroli, še brez kakih znakov nelagodja etc. Več sveže hrane, manj briketov. Ker je ona pes, ki ne pije zadosti vode čez dan, so se pri visokobeljakovniskih briketih (35%) pojavili kristali....Vem pa za psa, ki ima te težave na briketih z okoli 25% beljakovinami. Pa tudi on je dejansko dehidriran.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 25 Maj 2016, 08:31:13
Resa in Čara - hvala vama!
Tudi Jenny v bistvu popije majhne količine tekočine! S tem, da je hranjena pretežno z briketirano hrano, ki ji dodajam kuhano meso.
Malček sem brskala in našla podatke, da obstaja dietna hrana prav za tovrstne probleme.
Se pa bojim menjave futra, ker ima po tej hrani, ki jo uživa, ok iztrebek in ni težav z želodcem. Pri menjavi hrane zna biti, da bi se pa (zopet) tu pojavili problemi....  :-\
Veterinarka mi ni niti svetovala kake diete. Zadovoljil jo je odgovor, da psica  normalno pije/lula.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 25 Maj 2016, 08:42:50
Dodaj ji k obroku malo vode, v kateri se je kuhalo meso. Je prekmalu za dajanje dietnih briketov, sploh ker jih psi načeloma nimajo radi.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 25 Maj 2016, 08:50:05
Tako kot je Nika napisala. Te posebne dietne pri kristalih so ne samo ogabnega okusa, tudi sestavinsko so podn. Resnično. In navadno jih začnejo futrat šele, ko so vidne težave. Če ji že sedaj kuhaš, bi ji mogoče povečala delež te hrane, čez brikete pa zalila z vodo ali z juho od kuhane hrane. Jaz včasih namensko nakuham kake piščančje želodčke, jetrca in potem tisto vodo porabim za prelivanje ali briketov (čeprav jih zdaj res malo poje).

Lahko tudi čez dan ponudiš tako juho, če res malo vode popije.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 25 Maj 2016, 13:34:59
Malce update-a, če koga zanima oz. mu bo v pomoč....
Včeraj sva s psico opravili vse možne krvne in urinske teste. Vsi izvidi so bp. Razen ph v urinu je malce povišan (menda 7 nekih enot). Kar pomeni kristale v urinu, če sem prav razumela veterinarko. Vendar pa naj ne bi bilo nič drastičnega, ker psica sicer normalno pije/lula.
Čakava še izvid ščitniških hormonov, ki jih prejmeva v tednu dni.
Za test hormonov nadledvične žleze pa se z veterinarko nisva odločili, ker je nek parameter (ne vem točno kaj, ker nisem  iz stroke in se ne razumem v te enote  :-[) zelo nizek in je veterinarka 99% prepričana, da je z nadledvično žlezo vse ok.
Torej mi preostane še obisk pri behavioristu. Predlagate dr. Stariha Pipanovo ali koga drugega?
Hvala za informacije in lp!


Naredite UZ mehurja, se bo videlo koliko je "peska"( in pregled urina) - PH 7 in kristali = to se zdravi, če kristali poškodujejo notranjo steno mehurja, se ponavadi pojavi sled krvi v urinu. Dajte ji piti brusnični čaj ( suhe brusnice, ko ni svežih) ki znižuje Ph. Pa antibiotike po potrebi. Pesek se lahko spremeni v kamne.. ni to enostavno zaradi možnih zapletov.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 25 Maj 2016, 14:33:34
Pri veterinarju dobiš tabletke, ki kislijo urin in raztapljajo kristale.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 25 Maj 2016, 14:56:03
Čaj iz brusnic ima  enak učinek - pa še  naravno sredstvo je.  Znižuje Ph. ( ja to pomeni, da uravnava kislost urina)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 25 Maj 2016, 18:21:06
Dekleta, "zakon" ste!!  :o Najlepša hvala za vse nasvete!



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 27 Maj 2016, 06:13:20
Kot mi je bilo svetovano, sem ji skuhala čaj iz brusnic. Seveda ga pesjanka noče piti.  ::) Tako da ga dodajam pri obrokih in je obrok pač bolj tekoč. Tudi kuhane brusnice kar zrežem vmes, v obrok. Edino, kar me moti je dejstvo, da te, trgovinske brusnice niso ne sveže, ne bio. V bistvu je dodan sladkor. Ampak najbrž to ne more toliko škoditi, kot prinese koristi; ali pač? Kaj pa menite o brusničnem soku - menda se v lekarni dobi 100% brusnični sok? Bi bilo to učinkovito in bolj zdravo?
Pa še za en nasvet prosim, če katera ve.... psici za boljšo hidracijo (sploh pred sprehodi) dam za piti mleko. Ga ima rada in nima težav po njem. Je morda  mleko tudi krivec za višanje pH-ja ali ne vpliva na to?
Hvala!!!!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #22 : 27 Maj 2016, 07:10:32
Za ph ne vem. Ampak jaz naredim mesno juho. Pokuham piščančje želodčke ali jetrca, pljuča. Drugač pa jaz sem naučila "pij vodo". Ampak tale juhice se pri nas uporabi, kadar je na dnevnem postu zaradi prebavnih težav (v 7 letih 2x) in pa tisti jutro 6-8 ur pred kontrolo pri veterinarju, da ni dehidrirana.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 27 Maj 2016, 07:31:12
Moja Laja se že kakšno leto ne dotakne vode. Začelo se je s tem, da ni pila, če ni bila sveže zamenjana. Kasneje sploh ni več hotla pit. Zamenjala sem kar nekaj posodic, od stekla, emajla, plastike ... brez uspeha. Zdaj ji še vedno nastavljam svežo vodo, pije pa ne. Zato je vsak obrok sestavljen iz ponavadi kuhanega brokolija ali druge zelenjave, z veliko tekočine, notri vržem briketke. Požre v sekundi. Je trikrat na dan in upam dobi dovolj tekočine. Včasih dobi brikete le z vodo, ampak kar plavajo, tolk je mokro. Po moje bi spet pila tik pred izsušitvijo. Tudi Kala je pila zelo malo.
Ravno zaradi strahu pred kristali in preveč beljakovinami, ji dajem Acano jagnje, ki ima edina samo 25% beljakovin.
Kakšen smotan ps, tale Laja  ::)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #24 : 27 Maj 2016, 07:41:28
Brusnice se dobijo v lekarnah tudi v kapsulah, isto delujejo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #25 : 27 Maj 2016, 07:53:38
Resa. Malo čudno vprašanje. Ampak kaj pa potoki in tekoča voda, taka ki teče iz pipe? Ne bi bila edini pes, ki pije samo friško vodo ali pa tekočo? Moja je hecna v tem oziru, da če je v reko ne pustim do trebuha, ker je povodec prekratek, v bližini pa več ljudi, psov in je zato ne morem spustiti, je sveto prepričana, da ne sme bit v vodi in takrat nič ne spije.  ::)

Takemu psu kot je Laja, bi jaz mesne juhice kuhala iz želodčkov/jetrc/pljuč.... In ostanek hranila surovo meso. Ker je že po defoltu z vodo, sočno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 27 Maj 2016, 08:19:43
Hvala vsem za odgovore!
Uf, Resa, ta je pa huda.... da ne pije vode!?  ??? Tudi poleti ne, ko je res vroče?
Kot sem že omenila; tudi Jenny ne popije veliko vode. Zato tudi dodajam kuhano meso + vodo (juho, v kateri se je kuhalo bodisi meso, bodisi zelenjava).
Jo pa najbolj vseeno užejajo briketi; po večerji hodi pit' na cca 30  minut. Pa kar ene trikrat.
Čez dan pa redko in še to ne popije dosti.
Mleko ima pa rada, zato jo pred sprehodom hidriram pač tako....



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 30 Maj 2016, 07:31:16
Uh še nekaj naredim. Sokrvico od odtajanega mesa :) Ravno včeraj je bil tak dan, ko je bila sveto prepričana, da pripravljam futer zanjo in da bi jedla...In potem ne pije in kmalu čas za sprehod. Etvoila, sokrvica z nekaj vode, pa se je nabralo 2 deci tekočine.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


resa

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 30 Maj 2016, 07:56:26
Zdaj mi je pa nerodno, ker se ukvarjate z Lajo namesto ...
Odkar se trudim na vse načine, da bo imela zadosti tekočine, seveda ne rabi več navadne vode  :). Zadosti je samo žlička jogurta, ali kapljica olja od rib, pa bo spila liter brez problema. Tudi krompirjeva voda, ali vse kjer se je kaj kuhalo, ji paše.
Zunaj potoček sicer oblizne enkrat, dvakrat, itak gre samo do "krempljev" v vodo  ::). Luže samo povoha, če slučajno po pomoti stopi vanjo.
Poleti jo filam na vsake par urc z nečim, kar ji diši. Obožuje pa vso sadje, sploh pa zelenjavo. Če v rdečo papriko samo nož zapičiš, prileti od kjerkoli in skače v luft  :o, ko trebim rdeč radič stoji zraven, dokler ni konec, korenček, cvetača ... tega bi pojedla lih kolker daš ... kislo zelje ...
Ja nekaj posebnega je. Verjetno pa ne bi umrla od žeje, ali pač  ::)



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 12 September 2016, 05:54:29
Pozdrav vsem!
Ponovno se javljam, da opišem probleme (anksioznost /demenca?!), ki se od prvega zapisa dalje samo še poglabljajo.
Kot sem opisala v začetnem postu, se  psica na obiskih pri tašči in tastu, kasneje pa tudi pri mojih starših čudno obnaša. Sopenje, tresenje, razbijanje srca - skratka popolnoma vznemirjena. Predvidevam, da tako nekako izgleda, če imaš psa, ki je streloplah (oz. se boji grmenja?). Ob takih prilikah je lezla meni v naročje, vendar je tudi to ni pomirilo. V glavnem - grozljivo.  :-\
Napisala sem še, da se psica najbolje počuti doma, na svojem kavču. Zanimivo, da je zunaj, na sprehodu, vse ok.
Popoln šok pa sem doživela ta vikend. Za začetek naj omenim, da ima mož takšno delo, da hodi domov le med vikendi (pa še to ne vsak vikend). Že prejšnji vikend je postala živčna, ko se je vrnil iz poti. Pa se je potem nekako umirila. Ta vikend (v soboto) ko se je vrnil, pa popolnoma isto obnašanje, kot na obiskih: popolno vznemirjenje, vključujoč sopenje, tresenje.... Nikakor je nisem/nisva mogla pomiriti. Po eni strani mi je rinila skoz v naročje, po drugi strani je iskala najbolj nemogoče kotičke v stanovanju (npr.prostor za pralnim strojem(!) - torej "reža", široka 10 cm). Želela je tudi ven, iz stanovanja. Čim sva bili zunaj, se je umirila. Vendar nazaj v stanovanje ni in ni hotela. Z možem sva reševala tako, da je noč prespal v dnevni sobi, midve pa  v spalnici. Včeraj ista pesem.... Zanimivo je, ko je popoldne odšel skozi vrata, je bila v  trenutku v redu, pomirjena. Takoj se je začela igrat z igračami, šla piti vodo....
Naj omenim, da je tudi Jenny totalno ziritiralo moževo kašljanje; je pač nekaj prehlajen. In pri vsakem kašljanju, jo je kar v "luft vrglo".  :'( Če kašljam jaz, ni problema, nima za mar....
Skratka, dilema: kako za v bodoče? Je pa grozljivo, da gledam psa, ki se cel vikend trese, sope in je čisto iz sebe.
Prišla sem do zaključka, da je skrajni čas, da obiščeva veterinarja /behaviorista in  nabavim neka pomirjevala, da ji apliciram za čas, ko je mož doma - torej za vikende. Druge "pametne" rešitve ta trenutek ne vidim....
Menim, da bo vseeno manj škode, če bo 2 dni na teden "zadeta", kot pa da 2 dni psihira in ji organizem/srce dela na polno! Oz. kako delujejo ta pomirjevala? Gre pes na na sprehod, se normalno giba, iztreblja, je in pije? Ali je dejansko "zadet' in ni nič od njega?
Resnično sem v dilemi, kako bi nama z možem in psu olajšali in optimizirali skupno sobivanje vsaj tista 2 dni v tednu.....
Hvala za vaša mnenja, razmišljanja....