Oteklina na mestu ugriza klopa

Asja · 3482

Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
: 23 Maj 2016, 08:00:36
Pozdravljeni,

danes zjutraj smo opazili, da se psica grize po zgornjem delu tace in našli klopa, sicer že crknjenega, toda na mestu ugriza je zdaj ostala rdeča oteklina (psica si je vse skupaj s klopom vred pogrizla do krvi, zdaj ima rdečo bulico oz. oteklino). Klopa smo odstranili, za čas naše službe smo ji oblekli kar kratko majico, da si ne bo zgrizla še bolj, zdaj pa me seveda zanima, kako naj to bulo obravnavam. Je to normalno po ugrizu klopa - moramo k vetu po kake antibiotike ipd.?

Vnaprej hvala za odgovore.



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 23 Maj 2016, 08:13:55
Moj je imel vedno bulico, ko se mu je klop prijel, po odstranitvi je pa počasi splahnela. Nisem dajala nič antibiotikov.



Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 23 Maj 2016, 08:22:31
Hvala. Doslej nimamo izkušenj s takimi bulami po ugrizu klopa, mislim pa, da je tudi zato taka, ker si je sama praskala in grizla verjetno celo noč, ko smo spali. Danes zjutraj pa smo prasca našli >:D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 23 Maj 2016, 08:33:29
Moji se isto zgodi....Takrat ji z jodom mal pokapam. Najbolje je seveda učinkovita zaščita, ki deluje repelentno (ogromno ampul ni takih!).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 23 Maj 2016, 08:35:39
Naši nič ne prime - smo imeli ovratnico, Fypryst, Advantix... skoz ta golazen leze po njej. Pa še vidimo jih ne pravočasno, ker ima dolgo dlako.

Kaj priporočaš?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 23 Maj 2016, 09:04:20
Različni psi, različni preparati :/

Pri moji se obnese od ampul Ex Spot, od ovratnic Scalibor, pa dokler se je dobil Zyzek sprej, čeprav je velik - ker pes ne sme v vodo.
Z raznim frontline, frontline combo, foresto, natur zadeve, el. obesek, bioenergijski obesek, zeliščni prašek...Nisem bila zadovoljna, je bilo precej klopov. No Frontline sploh ni repelent.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 23 Maj 2016, 09:12:27
koliko pa drži to, da se pes par dni prej in po nanosu repelenta ne sme kopat?

Kaj pa tablete? Zadnjič so mi jih pri vetu predlagali, sam ne vem no... sem skeptična, še ena tableta več, že tako jemlje proti notranjim zajedalcem in povprečno dvakrat letno faše kake antibiotike :/



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 23 Maj 2016, 09:26:18
Vsaj 3 dni prej/po.  Pa tudi kasnej, če s šamponom pereš psa, spraviš zaščito dol. Č eima ovratnico, je treba snemat dol pri vodnih užitkih. Če psa sprejaš pa sploh ne sme v vodo, zaradi škodljivosti vodnim organizmom in ribam.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 23 Maj 2016, 09:30:22
Se pravi niti tac/blazinic ne sme namočiti v vodo, če ima sveže nanesen repelent?  ???

Midve govoriva o isti zadevi? Npr. plavanje v jezeru nekaj dni po nanosu repelenta odpade?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 23 Maj 2016, 10:05:27
Pri kapljicah gre pes lahko v vodo nekaj dni po nanosu. Ovratnice je treba dat dol. Za pse, ki so veliko v vodi bodo verjetno tablete najboljša rešitev.
Sicer pa se po mojih izkušnjah takrat, ko je klopov zelo veliko najbolje obnese kombinacija sistemske zaščite (frontline, advantix....) in kakšnega naravnega repelenta bodisi na osnovi eteričnih olj, kisa, česna...folk ima receptov kolikor češ, se splaša malo preizkusiti.  sami po sebi niso dovolj učinkoviti, v kombinaciji pa kar so. Nikoli pa ne kombiniramo dveh različnih insekticidnih preparatov hkrati.
Bulica na mestu ugriza je normalna, če si jo je pes odprl, pa jo je treba razkužiti in zaščititi, da se ne zgrize še bolj.


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 23 Maj 2016, 10:26:46
Hvala.

Po vsej tej količini klopov, ki jih dnevno vlečemo iz nje, se mi seveda zastavlja tudi vprašanje okuženosti. Kako hitro se pokaže, ali je morebiti staknila katero od klopno prenosljivih bolezni? Na kaj moram biti pozorna?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 23 Maj 2016, 10:56:52
Ponavadi so prvi znaki komaj opazni: musklfibr, pa blago vnetje oči


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #12 : 23 Maj 2016, 11:17:30
Za razliko od drugi klopnih bolezni, se znaki pri babeziji razmeroma hitro pojavijo in so zelo vidni.  Pes se kar naenkrat sesuje, postane totalno brez energije, nima apetita, je anemičen (ima zelo blede dlesni). Smo ravnokar doživeli to.

https://www.facebook.com/jean.mccollister.9/posts/10154831060708976?pnref=story

Slovenski veterinarji kot kaže nimajo dosti izkušenj s to boleznijo, diagnoza je bila razmeroma pozno postavljena. K sreči še vedno pravočasno, a predolgo čakanje na pravo zdravilo je lahko usodna za nakatere pse. Rabiš prav specifično zdravilo (Imizol), antiobiotiki, ki jih uporabljajo za zdravljenje drugih bolezni, niso učinkoviti.

Pred leti je najstarejša psica zbolela z erlihijo, opazila sem, da ni ok, ko je začela šepati pri treningu agiltiyja, težko rečem, koliko časa je bila dejansko prizadeta.



Tomaž-33

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 30 Maj 2016, 00:25:52
Ja - tudi naš psiček je staknil že večkrat par klopov - vendar na srečo očitno ni bilo nič kaj takega, ni bilo posledic. Seveda sem pa staknil sam in posledice vboda klopov so lahko resnično težavne in v kolikor se ne rešujejo takoj, so lahko posledice za celo življenje.

Sam sem ugotovil pravočasno na srečo, pri hišnih ljubljencih, ki se jih pa ne pregleduje tako zelo pogosto je pa lahko kar problem. Zaščita za mojega višavskega terierja je zagotovo http://www.moja-lekarna.com/p-19596-foresto-ovratnica-proti-zajedalcem-do-8-kg-1-ovratnica.aspx, imam cel let mir.

Tomaž!