mnoštvo klopov napadlo moja psa

Boni in Fič · 12153

Boni in Fič

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
: 24 Avgust 2016, 09:39:13
Pozdravljeni,

malo se pregledala forum pa ne najdem odgovora za rešitev problema mojih dveh kužkov.

Pred kratkim smo se vrnili z dopusta, moja dva psa pa sta v naši odsotnosti preživela dopust pri moji hčerki, ki živi v bližini gozda.
Ko sem psa pripeljala domov, sem opazila, da se po naši kuhinji sprehajajo nekakšne majhne žuželke, ko pa sem stopila na eno izmed njih, se je le ta spremenila v krvav madež. Potem sem pregledala psa in zgrožena ugotovila, da sta oba polna nekakšnih zajedavcev (najbrž klopov), ki pa po izgledu ne spominjajo na normalne klope. Namreč nimajo vidnih nog in se zlahka odstranijo z živali (mali črni kamijončki). Izgleda, da je to ena izmed razvojnih stopenj klopa. Krvosesi so se naselili po celotnih pasjih teleščkih, celo v obrveh, med krempeljči na tačkah, groza!!!!!!!!!!!! Psom sem morala omejiti gibanje (da jih ne fašem še v spalnico), vsak dan nekajkrat jima to golazen odstranjujem, kar pač najdem (oba imata poddlako in sploh pri Boni, ki ima črno dlako, težko najdem vse primerke). Odstanila sem jih sigurno preko 500 kom. Si predstavljate?! Tla vsakodnevno pomijem in dezinficiram, v kotih pa pošpricam z biokillom. Klopi padajo po tleh, poskušajo celo plezati po stenah. Oba psa sta zaščitena s Frontalinom. Ti moji zverinici se mi zelo smilita, sta pa zaenkrat normalno živahna, le praskata se precej.
Ali ima kdo podobno izkušnjo?




Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 24 Avgust 2016, 10:20:20
Če to ni provokacija, si zelo neodgovorna, da še nisi šla na veterino po kakšno sredstvo, s katerim bi zadevo sanirala in se raje ubadaš s tem, da to vsak dan pobiraš s psov.  A je tako težko pofotkat in vsaj sliko nest na veterino, da ti povedo kaj imate? ??? :'( :(



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 24 Avgust 2016, 11:18:43
Za infestacijo z raznimi malimi bibami ful priporocam diatomejsko zemljo, Samson Kamnik ima varianto primerno za zivali. Postupaj kjer se zadrzujeta psa, postupaj oba psa vsaj tri dni zapored, ponovi cez en teden in nato po potrebi. Js sm se tako znebila zateglih rdecih prsic pri kokosih, ga ni bilo insekticida da bi to resil. Deluje tako da zuzelko izsusi, ostalim zivalim pa ni nevarno, edino kronicno vdihavanje ni priporocljivo. Zgleda kot da imas napudrano celo hiso in parcelo, ampak pomaga pa 100%.



Boni in Fič

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Avgust 2016, 11:29:58
Keka,
nisem prosila za obsojanje, ampak vprašala, če je že kdo imel takšno izkušnjo. A vsem takole odgovarjate, to znam tudi jaz, vsakega fino opljuvaš, ampak to mislim, da ni namen tega foruma. Če bi sama ne imela konstruktivnega odgovora, potem se ne bi oglašala na forum. Če pa je vaš nasvet obisk veterinarja, se da to tudi vljudno povedati. Kakšn folk!

Nika,
hvala za nasvet, bom preverila pri veterinarju, če je ta zadeva primerna, da ne bo škodila psom ali pa nam. Bojim se namreč, da bi ti stvori ostali kje med parketom ali v kakšnih fugah.

Lep pozdrav!



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 24 Avgust 2016, 12:38:12
Moj namen je bil izključno opozarjanje na napačno ravnanje nekoga, ki ima očitno kar veliko težavo in pričakuje, da bodo forumaši jasnovidno ugotovili za kaj gre. Čisto preveč je ljudi, ki probleme, ki jim niso kos, raje obdelujejo po raznih forumih, namesto, da bi psa peljali k veterinarju, oziroma v tem primeru vsaj fotografijo teh "klopov", da bi vsaj vedeli kako nevarna je zadeva. Nedolžna sigurno ni, če se psa praskata, če se pa "klopi" prisesajo nanju, je pa riziko, da se s čim okužita najbrž ogromen.



Boni in Fič

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 24 Avgust 2016, 14:29:15
Vse razumem, sem pač vprašala še na forum, preden sem dobila termin pri veterinarju, ker me je zanimalo, če je kdo že naletel na takšno težavo. Pa mi je žal zaradi takšnih ljudi, ki mislijo, da imajo izključno pravico etiketirati druge kot neodgovorne, itd...
Prvič na forumu, pa vidim, da je totalna traparija.

Sem zaključila in hvala lepa.

 



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 24 Avgust 2016, 15:10:39
Frontline ne deluje več kot tri tedne, lahko celo manj.
V hiši imate invazijo klopov, ki padajo s psov in lezejo vsepovsod.
Če je od zadnje ampule minilo več kot tri tedne, psoma lahko aplicirate nove ampule, hišo pa poškropite z Biokillom ali drugim ustreznim insekticidom.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 24 Avgust 2016, 17:22:52
Saj v bistvu je stvar enostavna: če so klopi (tisti največji so debeli cca 1 cm in polni krvi) je treba čimprej odstraniti vse, kar je mogoče najti. Lepo enega po enega, po možnosti s pinceto za klope ali pa še bolje s kljukico za klope (oboje bi morali imeti v vsakem pet šopu). Se da tudi  z rokami, a če ne znaš, je bolje da ne, ker lahko ostane notri glava. če se to zgodi pri enem klopu ni nič hudega, majhno vnetje pač, če se zgodi pri večih pa je problem. Ko odstraniš vse klope ki jih najdeš, psa skopaš (z navadnim blagim šamponom za pse). Ko je moker ga še enkrat razčešeš, lepo cm za cm in odstraniš še tiste klope, ki so ostali. Ga posušiš in greš kupit ovratnico scalibor ali foresto, ker deluje dlje časa kot frontline in jo daš gor. To je to, ne rabiš nobenega veterinarja na tej stopnji (lahko pa mu seveda plačaš, da naredi opisano namesto tebe. Potrebno bi bilo samo, če se pes ne pusti očistiti in rabi pomirilo. Ker pa boš morala itak tja po ovratnico, lahko še pogleda psa. Bo pa precej ceneje, če boš tagrdo delo že opravila sama)

Lahko pa da je staknil uši (se zgodi, če je skupaj s kakšno ušivo domačo živaljo) - te so odrasle velike največ pol centimetra, lahko so različne barve, ko so napite krvi so lahko tudi vijoličaste.  Pri teh pa se najbolj splača psa skopat s insekticidnim šamponom, počakati dva dni, mu dat gor advantix, frontline ali foresto.

Očistiti je teba tudi prostor, kjer se je zadrževal pes. Če se nočeš it kemične vojne, opereš vse, kar se oprati da na najvišji temperaturi, ki jo tkanina prenese, stanovanje pa se lahko očisti s paro (če se še kdo spomni dobre stare Mice)

Potem pa moraš psa dobro opazovati, ker klopi prenašajo kup bolezni. Če pes v cca 10 dneh do treh tednov pokaže najmanjši znak da je z njim kaj narobe, je treba k veterinarju, povedat, da je imel klope in opraviti teste za klopne bolezni.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 25 Avgust 2016, 09:41:23
Mislim, da sta psa dobila tiste majhne, hinavske klope, ki jih vidiš kot pikice, če pa jih pritisneš s prstom, nastane krvava packa.
To sem doživela pred leti in resnično so mi začeli lesti po stenah.
Foresto ovratnica je zame zakon, že kar nekaj let jo uporabljam pri vseh treh psih.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 25 Avgust 2016, 09:44:57
Lanabela je dala praktičen nasvet...Pri moji psici pa se najbolje obnese ovratnica Scalibor (6-7 mesecev 0 klopov) ali pa ampula Ex Spot (6 tednov 0 klopov).

Občasno kanem ampulo tudi na njenega vaškega kolega, ker pač, on pozabijo, on pa je že 1x pri nas bolhe pasel.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Boni in Fič

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 29 Avgust 2016, 10:48:11
Evo,
pišem za tiste, ki bi se jim pripetila podobna težava, vsem, ki ste mi poskušali pomagati pa se najlepše zahvaljujem.
Psa sta bila pri veterinarju in zadevo smo uspešno sanirali. ;D Šlo je za prvo razvojno stopnjo klopov in očitno sta psa nekje naletela na gnezdo.
Dobili smo dober šampon proti zajedavcem in za vsakega po eno tabletko. Klopi so še isti dan popadali po tleh, jaz pa sem tla pomila in razkužila, po kotih prostorov pa nabrizgala biokill.
V strahu, da se zadeva ne bi ponovila (saj ne vem kje sta staknila te krvosese), sem veterinarja vprašala, kako zadevo lahko preprečim. Odgovor -  100 % ne gre, saj mora mrčes najprej pičiti psa (ki je zaščiten s front-linenom ali podobnimi pripomočki), šele nato pogine. Torej jih lahko nekje stakneta ponovno. Kupila sem sicer še nekakšen sprej na zeliščni osnovi, s katerim en-krat tedensko nasprejaš kužka po tačkah, vendar to ni zanesljivo.

Bom poskusila tudi z ovratnico.

Lepo se imejte v družbi kosmatincev



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 29 Avgust 2016, 11:32:04
Ne smeš mešat več insekticidov hkrati. Če je dobil tableto, potem daš lahko ovratnico šele, ko učinek tablete mine.
100% ne prepreči, a če bi bil pes dobro zaščiten, bi klopi odpadli po nekaj urah, najkasneje po dnevu ali dveh - ko je tudi možnost okužbe še minimalna, prav tako možnost, da bi se ti zeredili kar doma ni. Ob množičnem napadu, bi ostal mogoče en klop ali dva.
Sicer pa smo tisti, ki gremo večkrat s psom na področja, kjer je veliko klopov navajeni, da psa še pred prihodom domov pregledamo in odstranimo vse klope, ki jih vidimo, da  lezejo po njem tudi če je zaščiten.


Boni in Fič

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 30 Avgust 2016, 09:08:14
Ja, saj klopi so padali z njiju ves čas, eni mrtvi, drugi so se še premikali. Bi jih pa zelo težko odstranila, ker je pes dolgodlak in ima črno dlako, tako, da jih težko vidiš. Zdaj je mir, se pa bojim, da bi jih ponovno staknila, ker ne vem, kje sta to pobrala.
Lep pozdrav!



hebel

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 30 Avgust 2016, 20:08:36
Malo bolj vestno jih pregleduj, pa ne bo težav. Tudi če kje kakšnega stakneta. To da jih ima pa toliko, kot pišeš, pa pomeni da je pes bil zanemarjen ali pa nepregledan dooolgo časa. Pa spal je verjetno v gozdu....



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 30 Avgust 2016, 22:01:13
Sploh ne. Včasih lahko nabašeš na celo vojsko mladih klopov na enem samam grmu. Sem že imela primer, ko je psica samo tekla čez grmovje in sem pobrala z nje 200+ še nepritrjenih klopov. Še sreča, da se to ne zgodi tako pogosto.


hebel

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 01 September 2016, 19:59:42
200 klopov pri teku čez grmovje... ne verjamem, sorry.

Imamo pse že dolgo doma, pa je rekord nekje okrog 12-15 klopov v enem dnevu. Seveda še takih, ki se niso prijeli. Pa še to ne verjamem, da se je zgodilo več kot 2x, pa živimo takorekoč v gozdu, kjer je veliko divjadi.

V mestih pa klopa pes sploh tezko stakne. Ga dobi, ampak redko.

LP



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 01 September 2016, 21:37:31
Če naletiš na grm z ličinkami lahko. Odraslih pa res ne dobi toliko naenkrat. V konkretnem primeru niso bili odrasli klopi.


hebel

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 03 September 2016, 22:41:23


Slika prikazuje razvojne stopnje klopa. Ličinka je prva. Vse spoštovanje, če najdeš in odstraniš 200kom takšnih s psa.

 Načeloma gre na psa šele tretja razvojna stopnja.

Kakorkoli že, želim vam vsem, da dobite čim manj klopov, takšnih in drugačnih. Še vedno je najboljše psa pregledati in se ne zanašati na preparate.

LP



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 04 September 2016, 20:24:44
Pravzaprav so ličinke vse, razen odraslega po zadnji levitvi.
Tisto, kar je prinesla moja psica je bilo verjetno št 2, mogoče tudi 1. Na belem psu jih ni težko videti in dokler lezejo jih tudi ni težko odstraniti. sicer načeloma res ne prežijo na pse, a se tudi primejo, če jih slučajno omede.



Mikki

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 06 September 2016, 23:26:32
Frontline je po besedah veterinarja resnično neučinkovit in eden izmed najslabših možnih ampulc za psa. Smo jo rabili večkrat Frontline, Frontline combo in ni nikolidelovalo. Še zmeraj je dobila kup klopov in bolh.
Po pogovoru, pa naj bi to prodajali, predvsem zaradi cene, ki je dokaj ugodna in se večina lastnikov psov odloči za nakup predvsem zaradi cene (povedal naš novogoriški veterinar).
Nato smo kupili tableto Nexgard, prav druga pesem. Nevem če sem sploh dobila 5 klopov na psu. Naši je zelo pomagala.
Naj bi pa bila za klope, bolhe in srčno glisto.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 08 September 2016, 11:23:22
Pri naših frontline deluje povsem ok na klope in bolhe. Ja pa res, da ni učinkovit pri psih, ki so veliko v vodi.