Folikulitis

Katja · 10394

Katja

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
: 31 Avgust 2016, 17:45:45
Zdravo,
Načeloma nisem tip človeka, ki paničari.. Ampak tole mi je pa 2much in bi rada slišala mnenja, izkušnje...
Gre se za psičko, border collie, stara 1 leto. Po sterilizaciji (pri 10h mesecih) so se začele pojavljati same težave. Ne bom trdila, da je to zaradi S, ampak po njej smo vsak teden pri veterinarju. Najprej nenormalno HUJŠANJE. To sem potem uredila tekom 2 mesecev s povečano dozo briketov.
Konec julija pa se je začelo izpadanje dlake. Kar bi bilo vse OK, ker je bila takrat vročina, predvidevala sem, da pač menjuje dlako. Potem smo za 14dni bili na morju, se ji je izpadanje dlak hudo povečalo. Spet sem mislila, ok, morska sol je pripomogla k odpadanju dlake.. Zdaj smo doma že cca 17dni in stanje je vedno hujše. Izpadat ji je začela že zdrava dlaka, po hrbtu pa so se ji pojavile kot nekakšne krastice. Veterinarka nama je postavila diagnozo da je to tipični folikulitis.. Dala nama je antibakterijski šampon in se kopava vsake 2 dni. Antibiotiki vsak dan.. In pa dodajam ji samoiniciativno sirup za hitrejšo obnovo kože in hitrejšo rast dlak. Danes je 5.dan od tega, stanje bi se naj po 2-3 dneh izboljšalo.. Ampak je danes stanje ŠE HUJŠE z izpadanjem zdrave dlake. Res pa je, da krastic ni več. Psa imam na Orijen 6fish (zdaj že 2 meseca), pred tem Orijen Tundra+puppy... Ne kaže tipičnih znakov alergije, se ne praska ali grize...

Torej, je imel kdo tak primer s psom? Kako ste reševali težave? Se priporoča kakšen konkreten veterinar, ki ima res dobre izkušnje in reference glede dermatoloških težav psov? Katerakoli informacija bi mi prišla prav. Psička je namreč iz svoje prejšnje dolžine izgubila dlako na več kot 4x krajšo in me res skrbi. Veterinarka je še pripomnila, da je to nastalo verjetno zaradi hormonskih sprememb po S. Je to možno da tak konkretno?

Hvala vam! Jaz in psička vam bova hvaležne za vse informacije :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 31 Avgust 2016, 19:56:26
Hormoni so vladar telesu in sterilizacija tako zgodaj sigurno ni blagodejna, že zaradi okostja ne...amapk to je za v drugo temo...Kar opisuješ pa bi lahko bilo s hormoni povezano.

Ste preverili ščitnične hormone (celoten ščitnični profil, ne samo TSH in T4), nadledvično žlezo? Kaka je pa biokemija in hemogram?

Lahko je tudi težava s preveč beljakovinskimi briketi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2 : 31 Avgust 2016, 20:32:05
Ni normalno da po sterilizaciji hujša in ni normalno, da izpada dlaka. Verjetno nima direktne povezave s sterilizacijo (ki ni bila opravljena tako zgodaj, da bi pri tej pasmi imela posledice na okostju). Lahko pa bi  zaradi hormonskih sprememb po sterilizaciji izbruhnila kakšna bolezen (imunska, hormonska..), ki je bila prej potuhnjena.
Mogoče bi se splačalo počakati se nekaj tednov (in zdraviti po navodilih veterinarja) ter hkrati skušati okrepiti imunski sistem (našim je v podobni situaciji pomagal ecolostrum, drugi prisegajo na probiotike..). verjetno  se bo stanje počasi normaliziralo. Poudarek je na počasi. Folikulitis se ne pozdravi na hitro, pogosto se tudi parkrat ponovi preden se stanje dokončno popravi (in to je takrat, ko se popravi imunski sistem).  Hkrati tudi opazovati psico in zapisovati vse spremembe, ki jih opazite, ne samo na dlaki in koži ampak vse, tudi vedenjske spremembe.
Če se bodo pojavljali novi bolezenski znaki ali nenavadno vedenje, bo treba it v nadaljno diagnostiko.
BTW: ali se dlaka na poškodovanih in pozdravljenih mestih obnavlja ali ne?


Katja

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 31 Avgust 2016, 20:35:47
Glede S je žal toliko različnih mnenj, da ne moremo vsi ljudje skupaj prit s strinjanji. Bi bilo za vse veliko lažje, da bi nekje veljalo konkretno pravilo kdaj se priporoča S in če sploh se.

Am, ja. Za merjenje nivoja hormonov smo se pogovarjali ampak je baje še premlada, da bi lahko prišlo do odstopanj (ali?). Zato se nismo takoj v štartu odločili za to. Pri hemogramu ni odstopanj in je vse v normalnih vrednostih.

Dala si mi zdaj mislit s tvojim zadnjim stavkom.. Dejansko se je to začelo dogajat po tem, ko sem ji povečala dozo briketov, ker mi je shujšala.. Zdaj ČE(!) bi bila to ena varianta, da ji je dejansko preveč hrane... Kako jo pa naj drugače potem zredim, da mi spet ne o začela hujšat? Če bi šla npr. na nižje proteinsko hrano? Bi kaj konkretnega svetovala?



Katja

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 31 Avgust 2016, 20:42:38
Ja, za hujšanje so mi rekli, da ni normalno po S... Tako da je to verjetno "slučaj", da se je pojavilo takoj po tem obdobju.  Antibiotike še imam za 4 dni, BAJE bi naj potem bilo konec z odpadanjem dlake.. Ampak nisem popolnoma prepričana da bo boljše, po tem, ko sem videla kaki šopi so ji danes šli spet ven ko sva se kopale (je bilo pred 2 dnevoma že veliko bolje kot danes).
Kar se tiče ponovne rasti dlake pa žal ne bi vedela. Na zadnjem delu hrbta, kjer je začela najhitreje dlaka izpadat menim, da je že na novo nekaj zrastlo (ker so še krajše dlake kot sicer). Po trebuhu pa se mi zdi da ji nič kaj ne raste, ker ima zelo redko dlako zdaj.

Se reče temu "folikulitisu" še kako drugače? Ali pa v ANG? Ker sem malo googlala in mi dejansko nič konkretno ne najde o tem.

Jaz bi šla še po kakšno drugo mnenje v ponedeljek, če se do takrat ne bo izboljšalo. Mi lahko koga konkretno svetujete? (Sem iz Štajerske)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 31 Avgust 2016, 21:24:37
Psi se poredijo tudi ob makaronih, nekaj žit etc. Mogoče poleg Orijena daješ še kake druge manj beljakovinske brikete in zaliješ z vodo-juho ali pa dodajaš k briketom testenine, riž, polento. Fajn skuhano.

Katero hrano izbrati je pa ob poplavi hran težko reči. Tisto, ki psu ustreza, ki nima težav z dobavljivostjo.

Za okrepitev imunskega sistema pa res deluje, dolgotrajno dajanje probiotikov, cca 3-6 mesecev (sama jih dam kake pol ure pred obrokom, malo skrijem v pašteto ali kaj podobnega, ecolustrom je tudi super. Lahko pa kupiš tudi omega tri (DMova znaka ima kapsulo, ki je 1 kapsula za 30kg psa na dan...se pravi bi ti lahko dajala vsak drugi dan eno kapsulo).

Dlaka se bo popravila v 6 mesecih, prej skoraj nemogoče. Če bi šlo na slabše-bi bilo smiselno preverjat ščitnico in nadledvično žlezo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 01 September 2016, 09:18:37
Jaz sem pa mislila, da so probiotiki samo za želodec  :-[



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 01 September 2016, 09:35:11
Psica ji je na antibiotikih sedaj in tako kot pri ljudeh, je tudi pri psih potem vse zmrdano in zbrkano. Poleg tega, da antibiotiki pomagajo, naredijo tudi nekaj škode-ergo tadobre bakterije so zmanjšane. In s pomočjo probiotikov, bo tudi vsrkavanje hranil iz hrane in kakih vitaminskih dodatkov boljše.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 01 September 2016, 10:34:43
Eh ja, antibiotike sem nekje vmes zgubila in razumela kot da so pač v splošnem dobri za imunski sistem,pa mi ni šlo skup  :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 01 September 2016, 11:36:58
Katja, ti samo poguglaj folikulitis z dvema l in dodaj dog, pa boš dobila zadetkov malo morje.



Katja

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 02 September 2016, 16:54:17
Tako!
Mi2 sva včeraj bile spet pri veterinarju. Naredili so še ostružke za demodex,negativno. Tudi sami so mi še dodatno povedali o probiotikih, sem zelo vesela za to informacijo tudi z vaše strani. Zdaj pa skupaj s antibakterijskim šamponiranjem, antibiotiki, sirupom z biotinom in Omega ter probiotiki furamo dalje -.- Stanje se izboljšuje.. Ampak najtežje je bilo sprejet del, da bo rabila več mesecev da bo dlaka takšna kot je bila pred junijem. Žal mi je edino, da mi nihče ni svetoval po sterilizaciji, da je potrebno dvigovat imunski sistem... Ker se ji je samo to porušilo :(

Hvala vsem za pomoč!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 02 September 2016, 21:12:49
Saj večina nima  problemov, vem pa za več primerov (vendar so bili vsi ti sterilizirani/kastrirani starejši) ko so se povsem sesuli in je trajalo leto ali več, da so se popravili.
Močno upam, da se ti ne bo kasneje pokazalo še kaj, kar so ti tudi "pozabili" povedati pred operacijo. Recimo to, da pri mnogih pasmah dlaka po sterilizaciji/kastraciji ni nikoli več taka kot je bila (mislim pa, da borderjev ni med njimi).