Vnetje črevesja

Nikoletka · 5738

Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
: 12 September 2016, 09:00:31
Živjo.
En teden nazaj sva dobila psičko mešanko s staffordom. Stara bo nekje 3 mesece (točnega datuma rojstva ne vem, ker je bila mamica z mladički rešena iz ceste). Namestili so jih v penzion in nato oddali. Eno izmed teh malih bučk sva vzema midva.
Že preden sva jo dobila je imela težave z drisko in je bila napihnjena. Verjetno zaradi vsega stresa povezanega z mamico, penzionom in verjetno tudi zaradi slabe hrane v penzionu in kasneje začasnem domu. V enem tednu se je stanje sicer malo popravilo (sedaj je blato usaj penasto in mehko) vendar je vedno prisotna sluz in vidim, da ima občutek neizpraznjenega črevesja, ker se po tistem, ko se izprazni še 2x napenja vendar ne gre nič iz nje :(
Sama jo hranim izključno samo s surovo hrano, ker se mi zdi najnaravnejša in najmanj alegena (razen če bi bila res alergična na neko vrsto mesa ali zelenjave). Ne želim ji dajat žit, sploh pa ne škroba. Prve 3 dni sem ji dajala riž zato, ker je imela res močno drisko ampak je bilo še slabše. Je vse kar ji ponudim (surove sardele, piščančje hrbte, stegna, goveje mesnate kosti, drobovino, surovo jajce, brokoli, cvetačo, bučko, korenje, rdečo peso...) V obroke sm parkrat dodala tudi laneno ali konopljino olje, ter probiotične kapsule. Psička se je sicer od kar je pri nama v enem tednu že malo okrepila, postala bolj živahna je tudi težja, in ima lepšo dlako, vendar se še na momente praska po koži.
Glede na simptome me skrbi, da nima slučajno vnetega črevesja. Kako dolgo naj še počakam preden jo spet peljem k veterinarju. Takoj, ko sva jo dobila sem jo seveda peljala na čipiranje sem sabo vzela vzorec blata s sluzjo in je veterinar samo rekel, da ni nič hudega in da glede na to, da je sicer zdrava ima apetit in je živahna naj še malo potrpiva, da vidiva, če se bo uredilo.
Vesela bi bila kakšnega mnenja ali nasveta :)
 Sama razmišljam o tistih kapsulah za psičke z kostanjem ali aktivnem oglju :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 12 September 2016, 10:11:46
Pri mladičih ne čakaš, če je v enem dnevu bruhanje/driska ne izveni pelješ k veterinarju...Glede prehrane pa je pri mladičih oz. psih dokler rastejo prehranjevanje s surobo bolj zakomplicirano kot pri zdravem odraslem psu. Upam, da si se pozanimala kakšna razmerja in koliko česa potrebuje rastoči pes.

Glede prehrane je tudi eno tako pravilo manj je več. Pestro že, vendar je zadosten šok sprememba okolje, vsaj 14 dni se prehrane ne spreminja in potem postopno začneš.
In začneš tudi z eno vrsto mesa cca 3 dni in 1 vrsta zelenjave 1 vrsta žita in potem zamenjaš vrsto. Ampak ne vse troje naenkrat menjat!

Čisto možno so prebavne težave zaradi prehrane, napačna razmerja, nevajen organizem neke hrane, prevelik mix vsega, sploh pa je konopljin oin laneno olje odveč, psi rastlinska olja veliko težje izkoristijo, nekateri psi tudi nasplošno ne prenašajo dobro maščob in še menjava okolja.

Tako, da. Spremeni prehrano v nekaj bolj preprostega. Ne pa preveč eksperimentirat.

Glede intoleranc in alergij...Če je pes intoleranten recimo na govedino-je v vseh oblikah. Saj se kemična sestava beljakovin ne spremeni s temperaturno obdelavo.

Nasplošno se pa psom s prebavnimi težavami kuha. Ker je lažje prebavljivo kot surovo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 12 September 2016, 12:54:41
Prebrala sem o surovi hrani vse, se pa sicer ukvarjam s prehrano in dietetiko, sem tudi farmacevt tako, da osnove so mi več kot jasne. Je pa res, da je veliko težje kot pri ljudeh saj psi ne znajo povedat, da jim nekaj ne odgovarja.  Glede na to, da je imela drisko že preden je prišla, verjetno ni kriva samo menjava hrane, če ji gre sedaj na bolje, ker nima driske ampak penasto mehko blato s sluzjo. Prejle sva bili pri veterinarju in sem kupila Viyo Reinforces. Glede izbire hrane se strinjam z vami, da se moram omejiti na določeno hrano že zato, da vidim, če bo kaj drugače kakala in bom lahko izločila zakaj je tako.
Kar se olj tiče, vsi veterinarji in literatura priporoča ravno ta olja. Ker nisem veterinar in nimam lastnega znanja sem ji to dodajala, ker ima smisel saj za rast potrebuje tudi dobre zdrave maščobe. Kaj po vašem mnjenju naj ji dajem za zadovoljitev potreb? Briketov in industrijske hrane ji definitivno ne mislim dajat, ravno tako ne kuhane, ker v tem ne vidim smisla in tudi moj cilj ni to, da bi imela s psom čim manj dela. Rada se ukvarjam s tem in ni mi težko vsak dan 4x vagat in merit kaj ji dam za jest :) Če lahko to počnem zase in tudi za druge ljudi ne vidim zakaj nebi za psa :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 12 September 2016, 13:40:58
Dokler se prebava popolnoma ne normalizira se olj ne dodaja.
Potem pa, bi ti tudi veterinarji morali priznati, da je za pse bistveno boljši izkoristek iz živalskih olj. Tako, da če dodajat olje-živalsko. Sama imam psico, ki olj pač ne prenaša in ne dobiva. Že pri zelo masnam mesu je treba pazljivo...No, so pa psi, ki s tem nimajo težav. V smislu mastno meso, loj, žolca, tibje olje.

Probiotike dajem jaz kar od nutrilaba Probio-so popolnoma OK, kar kot farmacevtka verjetno veš.

Hraniš 10% trenutne teže in kolikšen % kosti in organov daješ?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 12 September 2016, 16:17:36
Jaz ji dajem svoje probiotike in sicer od Pegaso AxiDophilus. Bolje bi bilo, če bi ji dala AxiBoulardi, ker tudi urejajo driske in ta vnetja ampak jih trenutno nimam in jih nikjer v bližini ne prodajajo :( Drugače jo pa hranim nekako tako : polovica njene prehrane so mesnate kosti in meso, potem pa četrtina drogovine in rib in četrtina zelenjava & laneno/konopljino olje.



Liza Liza

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 13 September 2016, 00:33:28
Vsekakor bi ti svetovala, da ukineš raznolikost v prehrani in se dokler se stanje ne stabilizira oziroma vsaj razjasni v čem je težava držiš samo ene vrste beljakovin (npr. samo piščanec). Enako velja za zelenjavo, čim bolj enolično in vsaj nekaj časa ne dodajaš olj, rastlinskih pa sploh ne.
Glede na to, da je psička že ob prihodu imela drisko, menjava hrane ni edini vzrok, pomagala pa vsekakor ni. Ste hrano uvajali postopoma?

Upam da tole čim prej rešite in da ne gre za vnetje črevesja.

Saj razglistili ste pa verjetno jo'



Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 13 September 2016, 07:20:25
Ja tablete proti glistam je dobila 3x, po posvetu z veterinarjem pa ji bom dala še eno rundo. Sedaj bom še 5 dni dajala ta Viyo Reinforces in samo eno vrsto hrane, da vidim kako bo :) Je pa res, da strašno trdega drekca tudi ne more imeti, ker ne je suhe hrane :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 13 September 2016, 07:29:54
Sama trenutno prebiram o doma pripravljeni hrani za odraščajočega psa zato sem povprašala o procentih v prehrani. Hraniš 10% trenutne teže al 2-5% odrasle teže?  Si zasledila kje podatek če je treba kaj večji procent kosti pri odraščajočih? Ena stvar ki je res nočem sfalit je razmerje kalcij/fosfor in da bi česa bilo premalo/preveč.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 13 September 2016, 08:42:03
Ja priporoča se nekje med 50 in 60 % mesnatih kosti pri odraščujočem psu. Iskreno me to razmerje med kalcijem/fosfoerjem najbolj skrbi, ker če ni pravo se hitro poruši. Kupila sem ji tudi prehranski dodatek, ki naj bi vseboval vse kar rabi in učeraj sem ji prvič dala. Začela sem se tudi nagibati k temu, da bi probala s tole suho hrano http://www.kosmatincki.si/pasja-hrana/suha-pasja-hrana?product_id=134. Glede na to, da se trudim in ni napredka mogoče surova hrana kljub njenim prednostim ni primerna zanjo :(



Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 13 September 2016, 08:43:04
Hranim jo nekje med 8-10% njene telesne teže :) sedaj ima 5kg :)



Liza Liza

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 13 September 2016, 11:16:04
Pri psih ki pridejo iz slabih pogojev je tako da že menjava na kvalitetne brikete lahko povzroči težave, vaša punčka pa je v enem tednu doživela selitev in še menjavo hrane ne samo iz slabih na dobre brikete ampak na čisto drugo vrsto hrane, zato ne vem če je pametno prehitro spet menjat in it nazaj na brikete....
Naša prejšnja psička je dobila mehek sluzast drek če sem samo čisto malo falila razmerje z drobovino. Res dva mala koščka preveč, pa smo sračkali sluzasto. Nam so pomagali probiotiki in oglje.

Če se odločiš, da boste še malo vztrajali bodi res striktna. Brez priboljškov, brez dodatkov in prehranskih dopolnil, pazi da ne pobere česa iz tal.... tko po špartansko in ves čas eno in isto.

A zelenjavo tudi dobiva surovo?



Nikoletka

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 13 September 2016, 13:29:14
Ja to z drobovino je res, da so količine pomembne, ker je tudi to meso že samo po sebi bolj mehko in hitro povzroči drisko tudi njej. Zelenjavo tudi dobiva surovo dajala sm ji pa največkrat korenje, peso ali bučko. Če sm pozorna se mi zdi, da se še najlepše pokaka po piščancu ali ribah in najslabše po govedini zato bom zdej probala samo s piščancem in magari korenjem.
Šla bom tudi po oglje :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #12 : 13 September 2016, 13:32:43
To sicer sodi v temo o surovi oz doma pripravljeni hrani...Ampak zelenjavo in žita pa psi bistveno bolje izkoristijo, če je dobro skuhano in tudi speštano, naribano in ne v kosih.

Poleg količine mesa je stvar tudi v bakterijah. Pri surovem mesu so drugačne kot pri kuhanem in briketih. Enim psom ne paše oz. je potrebno veliko časa, da ga po koščkih surovega, med briketi ali kuhanim navadiš. Različni želodci.

Na prebavo pa zelo, zelo vpliva psiha, to pa itak.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 14 September 2016, 09:21:48
Hočete preveč naenkrat. Psica ni ok, svetovalo se vam je da ukinite dodatke, pa ste dodali še ene zraven, v čem je fora? Že tako slab štart v življenju, prehiter prehod na popolnoma drugačno hrano, menjava okolja, kupi dodatkov, tablete za razglistit.. glede na vse to se psica še tako dobro drži, boga reva. Se ni ravno za hvalit z nutricionizmom, dietetiko in farmacijo, verjamem da v teoriji laufa, v praksi pa to ne zgleda tako da vse kar veš sfilaš v psa v enem tednu. Popokaj jo k veterinarju in naj oni povejo kaj je za njo najbolje.