Kaj naj naredim?

nero2012 · 13050

nero2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 07 Oktober 2016, 15:22:26
Spoštovani vsi,

kot je že v naslovu napisano, sem v dilemi kaj storiti. Imam 4 leta starega mešančka po imenu Nero. Sem v fazi selitve iz hiše v stanovanje. Psa imam zelo rad in ga ne želim oddati, a hkrati pri meni v stanovanju ne more biti, ker ni socializiran. Je pa zelo živahen in igriv.

Hvala vsem za odgovore  :)

Lep pozdrav

Miha




Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 07 Oktober 2016, 20:13:03
Jaz bi ga v vsakem primeru začela navajat na boks in ostale stvari, ki pritičejo bivanju v stanovanju, ker zame oddajanje psa zaradi selitve žal ni sprejemljivo. V vsakem primeru se mi zdi oddaja psa samo zeloooo skrajni ukrep, ko se ne da čisto nič drugega. Me pa skrbi, da tega učenja ne boš zmogel, če pes že zdaj ni socializiran, karkoli že to zate pomeni.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 07 Oktober 2016, 22:17:15
Če ga hočeš imet ga boš vzgojil, če ne, ga boš pa "dal dobremu človeku, ki pozna pasjo psiho". Že iz tega kar sprašuješ, vemo kje bo pes pristal.. Ti si ga hotel, ti ga maš, tvoj je.



nero2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 08 Oktober 2016, 04:16:55
Nika, komu drugemu teži, če imaš slab dan. Ne poznaš ozadja moje zgodbe zato prosim ne komentiraj!

Keka, hvala za nasvet  :). Na boks se pa nisem spomnil. To bi pa šlo :)


Lep pozdrav in hvala za odgovore



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 08 Oktober 2016, 08:12:22
Če nadaljujem v tvojem tonu, ne poznaš ozadja mojega dneva zato ga prosim ne komentiraj. Je bil pa zelo daleč od slabega, če smo že na tem. Na "ne bi ga dal, imet ga pa tud ne morem" je težko rečt karkoli drugega kot ali ga boš vzgojil ali pa oddal. To da sploh razmišljaš o tem, da bi ga zaradi selitve oddal je pa zelo daleč od rad imeti. Lahko konkretno napišeš v katerih zadevah je nevzgojen, kak bi želel da bi bil in vprašaš kako in s kakšnimi metodami to doseči, v glavnem napišeš"ozadje", potem pa že lahko konkretno kaj svetujemo. 



nero2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 08 Oktober 2016, 09:59:09
Kar se tiče mojega psa je problem, ker nima stikov z drugimi psi. To je zaradi odmaknjenosti od ''civilizacije'' :). Ko vidi drugega psa iti mimo pop!"%i in bo še eno uro lajal, če bo treba. Vsako noč med 1 in 4 uro tuli in laja. Tega ne bo noben toleriral v bloku. Okoli hiše se sprehajajo razne divje živali. Če bo moj pes zalajal v bloku bo cel blok pokonci :o . Z mojo vztrajnostjo je pogojno ubogljiv. Upošteva pa samo mene zaenkrat. Najbolj ''pali'', če imam palico (za metat) ali šumečo vrečko od hrane pri sebi.
Sem ga že poskušal učiti, da nebi ponoči lajal, ampak očitno ne znam. Nekaj lastnikov psov mi je reklo, da bi pomagala kastracija. Kdo ve, če to drži? Po nepotrebnem tega nebi delal.

Malo sem opisal kako je s psom. Še kakšen predlog bo dobrodošel :)

Lep pozdrav

Miha



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 08 Oktober 2016, 10:28:08
Predvidevam, da je pes ponoči zunaj in se dere na divje živali? Čez dan ga fajn zmatraj, ponoči naj pa zraven tebe spi, da vidiškako se obnaša. Je drugače sploh navajen biti v hiši?

Kastracija pri lajanju ne pomaga



nero2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 08 Oktober 2016, 14:15:59
Hehe vem, da kastracija ne pomaga pri lajanju. Pes je hiperaktiven in ga je zelo težko umiriti. Vsak dan ga zmatram, ampak mu ne zmanjka energije. Bil je v hiši, zdaj  je zunaj v pesjaku. V hiši mu ni bilo preveč všeč. Tulil in lajal je pa tudi ko je bil notri. Po moje ga motijo živali. Dvomim, da kakšen človek mimo hodi :D Spal je tudi že pri meni ko je bil v hiši, ampak me je minilo ko se zjutraj zbudiš in ti leži z ritjo na glavi  :D  :o Vse ima svojo mejo!

Za začetek bom poskusil z boksom. Če ne bo funkcioniral, se oglasim še s kakšnim vprašanjem.

Hvala in LP



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 Oktober 2016, 15:28:27
Najdi pasjo šolo oziroma inštruktorja, da ti povedo kako psa stvari naučiti.



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 10 Oktober 2016, 06:42:36
Pri težavah, ki jih navajaš (lajež) pa dvomim, da bo box pomagal....  :-\  Pišeš, da je pes tulil tudi ko je spal pri tebi. Torej dvomim, da bo v boxu kaj bolje. Se bojim, če ga ne boš počasi in postopoma navajal nanj, bo pes še bolj znerviran in ga bo ziritiralo in bo še prej začel lajat.
Vsekakor upoštevaj nasvet od Boo.
Pa psa navadi, da je v zaprtem prostoru tiho PREDEN se seliš v blok. Ker te sosedje zagotovo ne bodo veseli, če se boš vselil z motečim (lajajočim) psom!
Se spomnim situacije spred parih let v naših blokcih. Vselil se je par z ogromnim psom. Par je seveda hodil v službo. In tisti pes je lajal non-stop, ko sta bila ona dva odsotna. Odmevalo je (kljub zaprtih oknih v njunem stanovanju!) po celi ulici. Smilili so se mi njuni neposredni sosedje, ker je pa RES bilo tečno! Epilog zgodbe: par se je skupaj s psom odselil po slabem letu v neko hišo, "in the middle of nowhere", kjer lajanje ni motilo nikogar....



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 10 Oktober 2016, 11:34:33
Jaz sem boks svetovala kot pomoč pri psu, ki ni navajen bivanja v stanovanju, predvsem zato, da ne naredi kakšne bedarije, ki bi mu škodovala. Ampak za to je potreben uvajalni čas in predvsem veliko volje.
Vsekakor pa boks proti lajanju ne bo pomagal, niti proti ostalim opisanim težavam. Se pridružujem vsem, ki svetujejo psajo šolo, oziroma individualen posvet pri usposobljenem inštruktorju, ki se je že srečal z opisanimi težavami. Čeprav - da se zadeva sanira, moraš biti prvo ti kot lastnik pripravljen žrtvovat ogromno časa in energije v prevzgojo, predvsem pa za začetek poskusit izkoreninit "priučeno" mišljenje kako je treba s psom, ker tvoj način očitno ne deluje - pes oziroma njegovo obnašanje je živ dokaz za to, ne glede na to, da se ti zdi, da je samo tvoj način pravi.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 10 Oktober 2016, 13:03:55
Stopiš v kontakt z Anito Gosnik iz CE na vedenjski posvet, morda Alfakan. Kdo je še tak? Sedi5 Katja Rant,Alenka iz City dog?

Do takrat pa ob selitvi  napišeš obvestilo stanovalcem, da imaš psa, ki je v fazi vzgoje in da prosiš za potrpljenje, hkrati sosedom nabaviš ušesne čepke. To je odogovrna in zame edina rešitev.

Seliš se za vikend, da se ima pes tudi čas privadit novemu okolju.

Zmatra  se psa mentalno ;)

Moja je lep čas lajala sredi noči v hiši, ker pač so poleti okna odprta in je slišala mačje pretepe, druge živali...No...pač nočna vstajanja, dajanja na prostor + malo desenzibilizacije na različne zvoke (pri moji so zvoki problem)....No, zdaj spi ko buba celo noč.

Kar se tiče psov in bivanja izven civilizacije-zato pa obstaja avto in psa napokaš in sprehajaš po različnih okoljih, med različno družbo...Temu se reče socializacija. Vsak menda ve zakaj si nabavi psa in kaj želi kot končni rezultat in temu primernu od prvega dneva usmirjaš psa v vzgoji....Če ne, imaš pač potem več dela.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


nero2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 10 Oktober 2016, 17:59:25
Lep pozdrav vsem,

najprej hvala za vaše odgovore :).

Situacija se je zelo lepo iztekla in sem zelo vesel, da je tako. Moj oče se je odločil, da ga bo pazil za kratek čas dokler se tudi jaz ne navadim na nove razmere.
Zaenkrat imam to urejeno. Medtem se bom pa obrnil na pasjo šolo. Delo v tujini me čaka in moram za te zadeve poskrbeti :) Začnem 27 oktobra. Jao toliko stvari na glavi... ampak vse se nekako uredi :)

Lp



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 11 Oktober 2016, 06:24:37
Super za službo!
Vendar sem prepričana, da psa do 27.10. ne boste uspeli prevzgojiti. Če sem prav razbrala iz vašega posta, bo situacija za sedaj ostala nespremenjena.
No ja, važno je, da vam kot lastnikom tako odgovarja.
Vso srečo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 11 Oktober 2016, 07:30:40
Ta pasja šola...Naj bo taka, da se dela na vzgoji, delo v urbanem okolju, odnosu do psov, mimohodi, počivanje v stanovanju navkljub raznim zvokom...Ker poligonske poslušnosti še ne rabiš in ti tudi ne bo koristila pri tvojih težavah. Srečujem preveč psov, ki znajo sedi, prostor, poleg, na klic pridejo samo na poligonu. V vsakdanjem življenju pa se glih tak zaganjajo v pse, kolesarje, lutajo in ne pridejo na klic, lajajo na zvonec. Ker življenje ni poligon, vsaj za večino ne.

Kar potrebuješ ti in pes, je v začetku individualno delo, spreminjanje čustvenega stanja ob srečevanju s psi, ljudmi, otroci, navajanje na stanovanje (vikend obiski oz. takrat ko imaš prosti dan), navajanje na mesto... Po nekaj mesecih doslednega upoštevanja kvalitetnega inštruktorja oz. psihologa...Bo dalo vidne rezultate, po letu dni pa bo res očitna razlika. Čez noč in v mesecu pa čudežov ni.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


nero2012

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 11 Oktober 2016, 12:49:35
Pozdravljeni,

Vse se mi je nakopalo na glavo. Hvala bogu, da se je tako rešilo zaenkrat. Kar se tiče vzgoje psa sem bral na internetu in ga tako vzgojiti. Znanja mi primankuje pri tem in si zavedam, da čez noč ni rezultatov. Saj tako je tudi v življenju nasploh. Problem je, ker sem si preveč stvari zadal in ugotovil, da ne gre. Vsak preizkuša svoje zmožnosti. Svojo mejo sem našel, ampak vsaj za psa bo nekdo od bližnjih poskrbel medtem ko bom v tujini. Selitev v nov kraj, delo v tujini, pes Nero.... Samo še družina manjka pa je all inclusive :)

Dobro, malo sem zašel iz te teme.

Hvala vsem za vaše odgovore, informacije in nasvete. Zdaj pa moram naprej urejati zadeve in se pripraviti na prihajajoče dogodke.

Lep pozdrav

Miha