Grdo obnašanje zunaj

mišula · 8438

mišula

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
: 08 Januar 2017, 23:42:35
Pozdravljeni,
 mojsa psička je stara 2 leti in pol in je nasplošno zelo pridna. Uboga kadar sva zunaj in jo pokličem k sebi, ''trike'' dela na prvo besedo itd. Problem pa se pojavi kadar sva zunaj in mora čakati na mestu, naprimer, ko greva v hribe in želim ob koči spiti čaj ali pa kaj podobnega. Ni šans sedeti pri miru, začne cviliti in lajati. Deluje kot da bi želela na grd način izsiliti da jo spustim raziskovati. Nikakor je ne morem umiriti, niti s priboljški. Deluje le če ji dam nekaj kar grize in je dalj časa, vendar ko poje spet jovo na novo s cviljenjem in izsiljivim laježem. Kako bi jo tega odvadila? Kogarkoli vprašam vsi pravijo naj jo ignoriram in da ji bo že kliknilo, vendar kako naj jo ignoriram če pa je okoli mene precej ljudi, ki jih to moti. Kakšen predlog?
Hvala



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 09 Januar 2017, 07:41:03
Pa si psa navajala na mirno ležanje ko sta kje drugje? Na kavah, izletih etc? Koliko časa, postopnosti in truda si vložila v to ter na kakšen način, koliko menjave okolj?

Je psica navajena ležati na deki (taki, ki je dovolj lahka im zložljiva, da jo vzameš povsod s sabo?

Si mislim, d aje psica takrat živčna in zato nemirna in pri tem ignoriranje ne bo pomagalo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 09 Januar 2017, 08:51:30
Poišči na forumu temo o odlaganju, podoben princip. Psico daš na prostor in nagrajuješ mirno ležanje, počasi podaljšuješ čas in sčasoma tudi moteče elemente. Vadi v različnih okoljih, nagrajuj še preden ji začnejo živčki nagajat, največja nagrada naj bo sprostitveno povelje oz. dovoljenje za raziskovanje.

Namesto ignoriranje se tudi zna obnest, če ji mirno in odločno rečeš Nehi, dej mir! ;)



mišula

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 11 Januar 2017, 17:46:10
Na mirno ležanje sem jo navajala odkar sem jo dobila, kamorkoli sva šli. Včasih je bilo to vsak dan, včasih 2x na teden..  Menjave okolja..hmm bili sva vsepovsod.. od izletov v hribih, morja, kav, kosil, večerij v restavracijah (na letnem vrtu seveda), pri prijateljih na obisku ipd. Na morju naprimer ni bilo težav, se je zleknila k meni na brisačo in je spala ali pa opazovala okolico, kadarkoli sem bila na kosilu/večerji je lepo spala pod mizo, kave so že drugo.. v stanovanjih je tudi načeloma pridna in se zlekne ter zaspi.. Včasih seveda ima pač tečen dan in je sitna.. Dekico ima, ampak je ne jemljem seboj na izlete.. Težave se pojavijo na določenih lokacijah, recimo ob kočah, če grem na kavo s kakšno prijateljico ali pa če npr nekje koga srečam in se ustavim za par minut... Tudi v pasji šoli so bile vseskozi težave, ko smo lastniki psov poslušali navodila so morali psi sedeti ob nas ali lezati, stati kakorkoli...sprva so vsi kužki lajali in cvilili, ampak po par urah so se vsi umirili, so dojeli da pač takrat ne gre in so obupali, se vsedli ali  ulegli zraven lastnika in nwm kopali po tleh, skratka so se zamotili..moja pa nikakor in nikoli..tuljenje pa tako da ti grejo kocine po konci..zdi se da ji je tako hudo, kot da bi jo nekdo iz kože dajal..
Nika hvala za ansvet, bom pogledala.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 11 Januar 2017, 19:54:07
Pa si jo poleg tega navajala tudi na besedni izraz v smislu "tk ja, pridna mir dat"? Se ti zdi da ve kaj more počet pa pač ne, ker ji preveč dogaja ali še ne zastopi, da je treba bit včasih "priden" tudi če bi najraje okrog letal? V prvem primeru ni nič narobe, če ji malo bolj na ostro poveš kaj zahtevaš (mir, tiho), v drugem je treba pa lepo počasi. Se načrtno srečaš s prijateljico in nagrajuješ kratke seanse, ko še ne tuli, da vidi da ji mirnost prinaša nagrado. Isto v ostalih situacijah. Potrudi se, da ne bo prišla tako daleč da bo sploh začela tulit, ker ji je vedenje verjetno samonagrajujoče - ona tuli, ti jo želiš utišat in ji avtomatsko nudiš pozornost, kar v bistvu hoče. Pazi pa tudi, da ji ne daješ prekmalu ker so naši kužki zelo pametni in bo pogruntala, da prej kot se začne obnašat kot da bo tulila, prej bo dobila priboljšek  ;) Ja pa še zelo mlada, tako da pričakovat da bo vedno mirna je zaenkrat nemogoče, vama pa sicer vzgoja lepo uspeva in bosta tudi tole počasi urihtali.



mišula

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 14 Januar 2017, 20:54:37
Sem jo navajala ja, ve kaj to pomeni tiho in mir. Kadar sva doma, na sprehodu ipd uboga na te ukaze in točno ve kaj pomenijo.. V drugih situacijah pa ima gluha ušesa.. Zanimivo mi je ker vidim, oziroma sem opazila da zastopi čisto vse kar ji rečem, je zelo odjemljiva drugače tudi za nove stvari in ukaze..ampak ko noče noče..sem poskusila že vse živo..pa nič
Bo treba še :D



mišula

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 14 Januar 2017, 20:55:25
Kadar je pridna jo tudi pohvali s pridna in lepo ali pa kaj podobnega in je čist sreča potem..ampak ko pa ona noče, pa pač noče



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 15 Januar 2017, 09:45:08
Torej, če te prav razumem.

Si bila že v različnih restavracijah, kafičih in na obiskih pri prijateljih, sorodnikih in povsod si psico navajala, da se sproščeno počiva in čaka? In ker psi zelo slabo generalizirajo-vsaj cca 10-20 različnih lokacij in skupno cca 100  ponovitev? Eni psi rabijo več, eni manj. Ampak od viška navajanja ne boli glava.
S tem mislim, da si vzela s sabo njen obrok in ji postopno markirala želeno vedenje in nagrajevala? Vadila odlaganje v različnih okoljih?

Moja je kljukec in je v vseh neznanih okoljih in pisarni z umetnim podom živčna. Ni problem kjerkoli čakat v njenem avtu, njenem boksu....Takole zunaj pa po kafičih. Če ima svojo deko, ki je tako lahka in prenosna, da jo lahko vzamem povsod potem ni težav, sicer je pa nemirna . Ampak moja je neke vrste blagi avtist in jo take spremembe vržejo iz tira.

V bistvu moja brez svojega boksa niti na dopust z mano ne more, ker ji ni jasno kje in kako bi drugače spala in počivala, še na pikniku imam boks, ker drugače kar ne ve zakaj smo že toliko časa na enem mestu in zakaj se ne premikamo in je cela živčna. Boks-aha okej, tu bomo ostali en čas in pol se izležava ali zunaj boksa ali v boksu, brez stresa.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!