Pes invalid

LaLa · 18528

LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
: 07 Marec 2017, 22:23:06
Pozdravljeni, zanima me, če ima morda kdo tukaj hromega psa z nesposobnostjo zadrževanja blata in urina na vozičku (tistih kolescih). Kako vaš kuža funkcionira, je takšno življenje za psa in lastnika zelo zahtevno in ali je pes nesrečen.

Lepo prosim, da delite svoje izkusnje. Vesela bom vsake informacije.

Hvala!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 08 Marec 2017, 07:24:36
Načeloma je odvisno od psa do psa, eni se sploh ne sekirajo, drugi pač. Večinoma psi živijo v trenutku in ne razumejo, da bi sploh lahko bilo kaj drugače, sprejmejo zadevo in ne pogrešajo stvari, ki jih ne morejo več početi. Ponavadi gre tu seveda za starejše pse, ki imajo drugačne prioritete v življenju - tako kot recimo 40letni moški ne pogreša guncanja na gugalnici, tudi psom ni več za početi vseh stvari, ki so jih v mladih letih. Zahtevno definitivno je, predvsem psiha te iz dneva v dan maltretira, kar se pogosto prenaša tudi na psa in je potrebno biti previden, da ga ne zamorimo. Potrebno je čistit, razkuževat, manualno pomagat do izločanja, čistiti psa ki se po nesreči povalja v dreku (velik faktor kvalitete življenja). Računaj, da je potrebno voziček tudi večkrat prilagodit oz. kupiti par njih in ugotoviti kater psu najbolj paše, poleg tega pa niti ni rečeno da ga bo pes maral. Če so samo zadnje noge fuč, so sprednje dosti bolj obremenjene in kmalu pridejo težave, povezane s tem. Seveda se težave tudi potencirajo z velikostjo psa. Ogromen problem so tudi preležanine, veliko teh psov se uspava ker se jih v takem stanju preprosto ne za pozdravit. Da se, je pa res za preučit koliko je za psa to dobro.. Razmisli, katerih 5 stvari ima pes v življenju najnajraši in koliko od teh jih še lahko počne, faktor dobrih vs slabih dni naj ne bo 1:1, ampak naj na enga slabega pride več dobrih (če se ti zdi potrebno psa prepuščat slabim dnevom).

Sicer nimam takega psa, bi se pa osebno mogoče spustila v to samo v primeru delne hromosti, torej zadnji ali sprednji del, ko je pes vsaj približno še nekako mobilen, s tem da mi je tu grozno da bi se pes recimo pokakal, poskušal malo ogrog it in potem padel v svoj drek, s katerim bi bil popacan do lastnikovega prihoda iz službe. Meni se zdi to grozen prizor in velik poseg v dostojanstvo psa. S tudii ne predstavljam kako kvaliteto življenja ima pes, ki samo leži in nič ne more, velik del dneva sam, ko je pa kdo toma lahko pa kaj? zraven sedi in mu bere? Pač, res je odvisno od situacije, od psa, od tvoje pripravljenosti (če nisi, ti ni treba in je popolnoma razumljivo, da psa v takem primeru uspavaš, nihče te ne bo obsojal).



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 08 Marec 2017, 07:41:33
Mislim, da bi se splačalo pozanimat pri Vesni Melanšek, ki je imela ali pa še ima bischona na vozičku, delno hromega.

Je pa pri manjšem psu lažje, sploh če so posredi stopnice brez lifta. Rabiš imeti več časa. Menda je očitno olajšenje v psu, če mu prazniš mehur na 4 ure....Pa sama osebno bi se spustila v to, če bi imela varstvo ves čas, ker nikoli ne veš, kdaj te bo pes potreboval. Veliko je odvisno od človeka in psa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 08 Marec 2017, 08:02:03
Najlepša hvala za izčrpen odgovor Nika! Čara, gre za Romy, veš. Zato je ni blo zraven na vpisu v soboto... smo mislili, da je spet ena tistih toksoplazmičnih reakcij, ko ni mogla vstat. In potem je bilo vedno slabše. V nedeljo zvečer je še mahala z repom in če bi jo takrat peljali k Matkotu, je rekel, da bi operacija 100% uspela in da bi hodila. Predstavljaj si! Zdej pa je operacija 0 - 1% ker je še rep mrtev. Stane 1500 + 3 tedne hospitala pri njem. Cela familija me prepričuje, da jo moramo uspavat, ampak 1% je še vedno 1%! Predstavljaj si Romy, kk jo naj dam pri skoraj 8ih uspavat kr čez noč? Ena noč lej, samo zato, ker noben vet ni pogruntal kolk nujno je!?
Aja, diagnoza je pa zdrs diska, ki je prepiknil žiloco v hrbtenjači, ki je počasi zakrvavela in stiskala živec in zdej ga je stisnila!

Kaj mislite, da obstajajo še kake operacije v tujini, kjer se to da? Vem, da so enemu Bolgaru presadili vohalne celice in je po 4 letih hromosti shodil.

Mora še nekaj obstajat!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 08 Marec 2017, 08:28:17
Kolikor sem pri diskih gledala, je res dosti manj možnosti ko je pes že enkrat hrom v zadnji konec, ampak v veliko primerih jim rata. Res pa ne poznam konkretne situacije, verjetno ste tako CT dali čez? Me iz firbca zanima, kako zgleda če se ne odločite za operacijo- kaj je potrebno naredit, a se samo protibolečinske da?

Super se mi zdi dejstvo, da bi ga imel 3 tedne v "varstvu" - pogosto manjka pooperativna nega pri veterinarjih in je tole še samo dodatna potrditev, da je Matko car. In, hospitala ne računa, samo pač zdravila, infuzije, hrana, ipd. , sama nastanitev je gratis  :)

Finančno bi te pa tole zelo usekalo ja, sploh ker bi poleg 1500 za operacijo dala verjetno še vsaj enkrat toliko za obvezno fizioterapijo, priporoča se tudi hidroterapija, akupunktura (ta najmanj pomaga pri teh zadevah, čist btw). Strošek je ogromen, možnosti majhne.. Če mate viška denarja je mogoče za probat, kaj pa vem.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 08 Marec 2017, 08:46:12
Evo, en primer ko so hromega psa zrihtali
http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,8885.0.html



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 Marec 2017, 08:47:43
Nimam viška, za to ga pa mam:) No če ne računa hospitala pol pa itak ne bo tolk naneslo. O drugih možnostih kot o evtanaziji ali o operaciji ni noben govoril. + Matko bolj zmajuje z glavo glede operacije... Js samo iščem še kake možnosti.



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 08 Marec 2017, 08:50:34
O, hvala, super! Torej se da! Sem že razmišljala, da je to v bistvu en tak bolj star avto, tako da če tako glledaš sploh ni veliko.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 08 Marec 2017, 09:06:07
Sej zato sprašujem če ste CT delali, da se slike naprej majstrim pošlje (če jih ni že Matko) in še oni povejo dodatno mnenje. Ne moreš recimo v Avstrijo klicat "a lahko kaj naredite", če ne vidijo v čem je problem.

S ceno si na (slabih) dveh jurjih ne glede na to, da je hospital zastonj, sam tolk da veš.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 08 Marec 2017, 09:29:14
O, to si ti, Eva....Ne bom pametovala. Sama najbolje poznaš Romy in veš kje je zanjo kvaliteta in kaj zanjo ni več OK in koliko volje in fajterce je v njej.
Jaz sem samo mislila, da je Romy pač prešla med penzioniste in je zato ni bilo zraven. Nič nisi rekla, da ima hude težave.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 08 Marec 2017, 09:49:22
Nika, vem ni problema tista 2 jurja. Slikal jo je Matko in je zdej pri njem.

Mal sem si vzela fraj od šole dans in šla še na našo vet pa smo se skupi pol nekak odločli za operacijo. Po treh dneh bo doma, je rekel Matko, da je rehabilitacija pri njemu tako draga in da lahko tudi sama isto kvalitetno to delam. No vseeno bo potem, ko pride še kolikor časa bo potrebno na naši postaji.

Sej v soboto še ni blo hudo, sam cvilila je ob vstajanju, usedanju, hodla je pa normalno z malo žalostnim pogledom. To je to. Smo mislili, da bo minilo:)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 08 Marec 2017, 10:49:11
Me veseli in držim pesti za uspešno operacijo in okrevanje  :)

Kdaj bo pa operirana, kolikor vem je fajn čimprej ne?



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 08 Marec 2017, 11:05:09
Hvala :) Operirana bo popoldan. Matko takrat operira.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #13 : 08 Marec 2017, 15:16:39
Uf, dobro se drži!



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 08 Marec 2017, 19:07:53
Romy operirana!!! :D Je že trznila z nevemkaterim delom 'mrtvega' dela in Matko je rekel da mogoče pa le ni bilo prepozno;D da sama kri niti ni naredila tolk škode, da je bolj tista kemija med krvjo in želatino v disku. Sem vedla da se da! Dobim jo v soboto:) Hvala za nasvete in podporo!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 09 Marec 2017, 07:35:30
Me je kar kurja koža stresla, odlično. Imajo operacije telih diskastih zadev zelo visoko uspešnost, upam pa (s previdnim optimizmom, zaenkrat;)) da boste hromega psa shodli in da bo s tem tale primer še komu dal vedet, da se "splača".

Sporočaj kaj se bo dogajalo, da lahko spremljamo napredek  :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 09 Marec 2017, 08:44:29
 Čestitam za vztrajnost in pogum  :)!



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 11 Marec 2017, 12:00:35
Hotla sem prilepit slike, pa je vse preveliko... V glavnem Romy je super spremenjena, čist normalna glede na predoperativno počutje. Mal je žalostna, ker ve, da bo ostala na postaji, ampak mislim, da ji ne bo hudega. Se je pa takoj, ko sem jo dala v kletko, uprla na zadnje tacke, sicer zelo krivo in majavo, ampak se je   :D Res je neverjetna ♡



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #18 : 11 Marec 2017, 13:58:53
Slikce naloži na nek spletni album, mogoče jih prej na 600x400 pomanjšaš in pripopaš semle. Vesela za Romy.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 14 Marec 2017, 20:14:46
Romy od LaLa
 Na obisk je prišla tudi njena "sestra" Winnie




Nabiranje sončnih žarkov dobro dene







http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 14 Marec 2017, 20:29:40
Hvala ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #21 : 15 Marec 2017, 11:50:39
Ne zgleda glih invalid  :-*



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 18 Marec 2017, 21:03:26
Dobila je globinsko!!!!!! :o :D :D :D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 21 Marec 2017, 08:01:49
Kako vam gre? to nekaj med prsti uščipnejo, da vidijo koliko čuti? kak je pa zdaj plan za naprej, a se to že kar štarta s fizioterapijo ali ima strog počitek? a je še na čem drugem kot na (verjetno?) protibolečinskih? Pa kako se psička drži, mirno prenaša vse skupaj al ji že dogaja v glavi?  :D



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 24 Marec 2017, 10:48:25
Počasi napreduje, vsak dan je malo bolje:) Ja, s takimi mini kleščami (no niso glih klešče, ampak ne vem kako bi jih opisala) jo med blazinicami mal potegnejo pa umakne, pa tist kolenski refleks tudi ima. Desna tačka je nasplošno malo slabša. Zdej se še zadi sfinkter zapre, če malo požokaš - prej je bil skos malo odprt in sploh ni reagiral:D
Najprej je dva dni bolj počivala, potem smo pa že kr začeli s počepi itd. V soboto smo bili pri fizioterapevtki in je dobila zanke, tako da lahko "hodi" in miljon nekih vaj. Ful je pridna, ker je pač požrešna in nardi vse kar hočem:)
Tablete ma še dvojne zraven, ampak ne vem zdej na pamet..menda Zinat pa še neki. Fajn je, ker ne kaka več po kletki in ne rabi pleničke. Mehur ji pa še vedno stiskamo.
Je pa srečna, ko pride še kdo od domačih in Winnike je bla fuuuul vesela, ko je prvič prišla z mano. Sicer bi rada šla malo tekat po travniku, požret kak drek ali pa lovit mačko, ampak jo tistih 100m sprehoda z zankami tolk utrudi, da se pol vrže na tla in se začne valjat in sončit♡



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 25 Marec 2017, 19:38:10
Neurontin pa Rimadyl ma, ne vem kje sem pobrala tist zinnat (ziher sem, da sem cula zanj zdej enkra, pa sploh ne vem v zvezi s cim:)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #26 : 26 Marec 2017, 07:22:37
Zinnat je antibiotik, glih mamo zato vem  ::) Po neurontinu je bil pa moj fuuul zaspan in depresiven, tak da smo ga pol doli dali sam zarad tega.

Me ful veseli da napreduje! Zarad česa pa še sploh mora bit na kliniki, kaj ji tam delajo kar ji ti ne bi mogla? Sori za tolk vprašanj, sam sem res firbec pri vsem tem  ;D



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 26 Marec 2017, 10:09:22
Ker mamo parket, ki ful drsi, stopnice, bila bi v kletki (ki je tako velika, da je ze stoletja ni noben premaknil in je v drugi sobi), folk bi prihajal in odhajal ves cas, mehurja ji ne bi mogli stiskat na 3 - 4 ure, zjutri nobenega ni potem do 2eh, 3eh doma. So dnevi ko mam trening in pridem sele pol zvecer in ostanem z njo + delajo vaje z njo, jo sprehajajo, kar lahko jaz max 2x na dan naredim - treba je 3 - 5x itd. Se dobro, da jo hocejo imeti! Je res ful lazje:) Pa itak je pridna sam zunaj, ko pa je v kletki (odprti) in sedim zraven nje, pa skos cvili in mi daje tacko...in pol zacne zivckat in grizt tacko, ker pac ne razumem kaj hoce od mene...



LaLa

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 08 Maj 2017, 22:07:53
Da malo osvežim: pretekla sta dva mesca od operacije. Romy noro dobro napreduje. Sama vstane, ko ji malo popravim tačke (zvija jih nazaj) kar lep čas obstoji na vseh 4ih. Pri hoji z zankami nakazuje korak - miga tačke, levo ful, desno malo manj :) Postala je še predmet diplomskega dela in ma ful super tretma♡ Danes pa je prvič po operaciji sama lulala :D :D :D Prav povlekla je tačke v žabico in polulala pol vsebine, ostalo sem stisnila. + dobila je ogromno mišic nazaj. Brazgotina se skoraj ne vidi, edino dlaka nekak noče zrast nazaj (ampak to je tamanjš problem). V kratkem postavim še bazen in bo prav zares popolno :D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #29 : 09 Maj 2017, 07:37:47
Bravo Romy! Kje si pa zanke dobila, kakšne so? Lastniki napol invalidnih psov pogosto uporabljajo kar tatrde trgovinske vrečke, katerim odrežejo stranice brez ročajev, taka fajn homemade varianta  :D