Izbiranje pasme

nikae86 · 9798

nikae86

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 18 April 2017, 11:11:40
Pozdravljeni,

pišem tukaj, ker iščem mnenja in ideje o izbiri psa za našo družino. Naj povem, da sem sama kot otrok imela psa in sva se s partnerjem odločila, da bi sedaj nabavili tudi za naša mulčka enega psička. Živimo v stanovanju, časa za nego imamo tudi dovolj, tako da psiček se pri nas res ne bi imel slabo ;)

Sama sem vedno imela pse večjih pasem in se nekako med temi manjšimi pasmami na znajdem. Rada bi, da je pes družinske sorte, ki ga bojo otroci lahko mečkali in da ga bo enostavno zdresirati. In po možnosti da je raje srednje velikosti, kot tiste čisto majhne :)

Fant pravi, da bi potrebovali psička, ki če bo sam doma ne bo delal kažina in lajal. Osebno bi raje imela nekaj bolj živahnega, da se bo lahko lovil z mulci, ko bomo zunaj in ne da bo po sprehodu skoraj izdihnil od napora.

Trenutno imam v ožjem izboru te pasme:
Jack Russell Terier
Jack Parson Terrier
Maltežan
Coton De Tulear
Havanski bišon
Shih Tzu
Australian Labradoodle - za tega še nisem ugotovila, če se ga dobi kje v bližini.

Odpadejo:
Čivava
Yorkshirski terier


Če ima še kdo kakšen predlog zakaj kakšna pasma JA/NE bom zelo vesela, da ga deli z mano. Če pa ima kdo v mislih še kakšno drugo pasmo na katero nisem pomislila, pa kar na plan z njo :)

LP
Nika



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 18 April 2017, 12:48:54
Meni je vse to ful majhno, ne vem od kje ti v teh vidiš srednjo velikost  ;D

Prva dva sta po teriersko karakterno zahtevna, sta pa dokaj robustna za igro z manjšimi otroki, preostale pasme pa so pač tipično družne (labradudla pozabi, jih ni tule), se mi pa zdijo za otroke zelo "krhke". V tej velikosti bi priporočala pritlikavega šnavcerja, za kaj večjega pa "navadnega" kokeršpanjela in pa mehkodlakega pšeničnega terierja. Če nega ni problem, so tudi pudlji (majhni in srednji) super. So pa vse to Psi in noben ni kar po defoultu lahek za vzgojo, vsi imajo v sebi različne nagone s katerimi se bo potrebno naučit delat in sodelovat.



nikae86

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 18 April 2017, 19:34:02
Mogoce nisem prav napisala - trenutno gledam med temi malimi pasmami, bi pa imela osebno raje enega srednje velikosti. Ampak nevem, koliko bo bil fant za to :) Sej pravim, če bi imela za izbirat med večjimi pasmami sploh ne bi tukaj spraševala  ;)

Če bi bilo zame bi imela Border Collie, ker se baje med temi večjimi pasmami najbolj lahko prilagodijo na stanovanje (vsaj tako sem brala).

Fant je najbolj za maltežana, ker ga je imel en njegov kolega in je bil pes full len in je cele dneve spal in je dal mir ko je bil sam doma :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 18 April 2017, 20:20:40
V Stanovanju imaš lahko tudi nemško dogo in bernskega planšarja, tudi ruskega terierja. Noben problem. Navadiš na sobno čistočo, usmirjaš energijo v želeno stvar, vmes psa vkletkaš-ko ne moreš imeti uč nanj in čez čas, je pes kot kos pohištva, kadar se ne ukvarjaš z njim. Brez boksa.

Vsi maltežani, ki sem jih imela priliko spoznati so bombice energije, ki uživajo v teku, igri in aktivnostih.

Psa izberi glede na karakter in naštudiraj zdravje, linije, najdi lastnike, sprehodi se z njimi, pojdi na treninge, piknike, srečanje, tekme ali razstave. Da dobiš vtis, kakšni so ti psi. Če si ti tista, ki bo skrbela za psa, hodila na treninge, tečaje, izberi pasmo ti. Fanta pa se bo že brcnil v rit in vskočil, ko bo potrebno, sicer si najdi varuško za vmesni čas.

Kaj bi počela s psom? A sta kaj športnika (glede na izbiro pasem, si ti navdušena športnica, rada v naravi, s smislom za humor, potrpežljiva in dosledna), fant pa lenobica, ki bi najraje imel nekega basseta in ga peljal krog okoli bloka?


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


nikae86

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 18 April 2017, 20:49:57
Mah v bistvu je tako, da fant ne mara psov (dolga zgodba, izhaja iz takšne družine, kjer je pes napadel tako babico, kot njegovo mamo in najbrz od tukaj izhaja to ne-maranje), ampak ga je pripravljen imet zaradi otrok in mene. Tako da skrb zanj bi bila v veliki meri na meni oziroma poslednično pol na mulcih, ko bi bili večji. Oziroma najbrž, bi tudi on kdaj poskrbel zanj, ko sama ne bi mogla.

Bernskega planšarja ima moj oče in čeprav imam pasmo full full rada, ga ne bi imela, glih zaradi tega ker se izjemno močno navežejo na lastnika (oče ima probleme z navdušenjem in cviljenjem tudi če se samo 15min ne vidita) + bivanje na Obali v poletnem obdobju je za moje pojme preveč obremenjujoče za pasmo z vidika vročine. Vsaj ko gledam očetovo planšarko.

Kot sem rekla, iščem pasmo, ki je kids friendly in tako, da bomo lahko sli komot v naravo - pohodi, malo daljši sprehodi...da me ne bo na polovici pohoda skrbelo, če bo psa stisnlo. V vsakem primeru bi s psom obiskovala pasjo šolo, da bi ga lahko zdresirala in imela pod kontrolo ko bo prišlo do možnih "stresnih" (tu mislim predvsem kakšne situacije, ko pride veliko številko ljudi) situacij.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 18 April 2017, 21:21:16
No, psov se ne dresira. Pse se vzgaja in kasneje šola.
Pojdi že sedaj v različne tečaje, različnim inštruktorjem in se odloči za tebi všečno zadevo. (načeloma beži stran od tam, kjer mladim psom navlečejo zatezne in izberi take, ki delajo s pozitivno motivacijo in imajo program za mladiče, ki se posveča vzgoji in ne vajam poslušnostim). Manipulacija psa, hoja na ohlapnem povodcu, odpoklic, spoznavanje sveta v katerem živi.

Ča partner ne mara psov-ja, nanj ne moreš računat, zatorej tudi pri izbiri nima ravno besede, če ne bo skrbel. Boš pa rabila vsaj eno pasjo varuško, ki ji/mu lahko zaupaš kvalitetno oskrbo. verjemi, če nekdo ne upošteva navodil (kaj se sme, kaj ne sme) sploh pri mladem psu, ti ga prav fajn razštelajo, kar ni nič luštno.

Koliko so stari otroci? Če so manjši, mlajši, brez koordinacije in občutka-bo treba zelo pazit, da ne pohodijo, psa, pocukajo....Ste aktivni, torej kratkogobčne pasme odpadejo. Z maltežanom in kodrom je precej dela z dlako, pa z ostalimi tvojimi naštetimi tudi (za moje pojme).

PRT in JRT sta BOMBE energije in dosti jih prav z veseljem laja. Je pa PRT na moji "next in line" listi, samo stanovanje si morem uštimat in nov avto...no pol počasi bo menda čas in predvsem finance...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #6 : 18 April 2017, 22:09:41
ki ga bojo otroci lahko mečkali

Plisasta igraca in ne zivo bitje. Psi niso stroji! Tudi lepo vzgojeni otroci, ki ne meckajo psov, morajo biti v blizini psov ne le pod nadzorom, temvec mora stars/lastnik dobro poznati pasjo govorico, da prepreci nezeljeno.

Pri nas psov za meckanje ne damo nikomur, ker je popolnoma neodgovorno pricakovati od psa, da bo robot in popolnoma neodgovorno pustiti otroku, da psa mecka po mili volji. Pri nas dobijo psa le tisti starsi, ki so sposobni boto odgovorni tako do psa, kot do otrok.


nikae86

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 19 April 2017, 07:37:11
Plisasta igraca in ne zivo bitje. Psi niso stroji! Tudi lepo vzgojeni otroci, ki ne meckajo psov, morajo biti v blizini psov ne le pod nadzorom, temvec mora stars/lastnik dobro poznati pasjo govorico, da prepreci nezeljeno.

Pri nas psov za meckanje ne damo nikomur, ker je popolnoma neodgovorno pricakovati od psa, da bo robot in popolnoma neodgovorno pustiti otroku, da psa mecka po mili volji. Pri nas dobijo psa le tisti starsi, ki so sposobni boto odgovorni tako do psa, kot do otrok.

Hudičeva zadeva, ko se vse čisto dobesedno zastopi.

Od vsega kar sem zapisala ste se zapeli le v to, ostalo pa ne. Sem ze v zacetku napisala, da ne bo to moj prvi pes in vem kako se streže z njimi, tako da najbrz dosti bolj vem kaj pricakovati kot marsikatera stranka, ki ste ji prodali psa. Ampak, ker sem napisala, da bi rada, da bo pes certljiv, da se bodo lahko otroci komot igrali z njim, ga kdaj tudi objeli je pa zdej cela frka.




barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #8 : 19 April 2017, 07:56:42
Kdaj pa kdaj objeli ni enako kot meckali.

Je velika razlika imeti psa in delati z njim. Sele ko se z njim dela, izborazuje, obiskuje pasjo solo, tecaje, seminarje itd., se spozna pse. Samo imeti psa je cisto premalo za kaj vedeti, sploh pa tako dolgo nazaj in niti 2 psa nista ista, pa cetudi iz istega legla... (in ce bi vedeli kaj o pasjem svetu, bi tudi vedeli, da se pse ne dresira... skratka, nimate znanja)


_ZOYA_

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • ♥Maltese Maly♥Schapendoes Gavin♥Mix Ajda♥
Odgovori #9 : 19 April 2017, 13:27:04
Bom odgovorila za maltežana.
Poznam ogromno maltežanov, ki pa NISO leni. Imam maltežana, ki ni len.
Maltežan je pes, ki rabi OGROMNO nege, če se postriže sicer malo manj, ampak še vedno.
Maltežani niso radi sami, veliko jih ina ločitveno tesnobo.
Maltežani večinoma obožujejo otroke, ampak je zelo "krhka" pasma, zato morajo otroci vedeti kako se s psom dela(sej to pri vsi psih).
Maltežan rabi vzgojo, ker znajo biti brez vzgoje živčni in lajajoči.
Maltežani imajo radi sprehode in da se ukvarjate z njimi.
seveda je to govora o maltežano z rodovnikom.

Shiny Angels Blue Star-Maly
Gavin Fibby Jingle Slomar Tuft-Gavin
Ajda-Ajda


Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 19 Maj 2017, 21:14:34
Cairn terirerji obožujejo otroke, so pa tudi zelo živahni. Jaz tudi mislim da oba russla nista primerna. Mogoče westi, lakie, pritlikavi pinč, whippet, metuljček, boston t....labradorec, švicarski ovčar, corgi?.Jaz vseh teh pasem ne poznam zelo dobro, mogoče bo kdo drug še pokomentiral. Katerikoli že, tekanje in muckanje z otroki ne bo dovolj. Zjutraj pred služboin šolo bo treba na sprehod in takoj, ko pridete domov, zvečer, šolanje, skupne počitnice,.....itd. Kdor ima ograjen vrt lahko občasno polenarijo, mi, ki ga nimamo smo redno "videni" na polju oz gozdu.