Kako umiriti mladiča in pridobiti njegov pozornost

Prue · 7373

Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Živjo,

pred dobrima dvema tednoma sem dobila novega mladička. In imam nekaj težav, katere ne vem točno kako se jih lotiti.

Prvo, imam že enega psa, ki ima 4 leta. Če gremo skupaj na sprehod, tamala non stop sledi njemu in mene še pogleda ne. Mislila sem iti z obema hkrati na sprehod in imeti vsakega nekaj časa na povodcu medtem ko je drugi spuščen. Ampak tamala se zaganja v njega in grize njegov povodec. Če imam njo na povodcu pa grize spet povodec in je ves čas fokusirana na njega. Ali je to v redu tehnika in naj nadaljujem ali naj začnem striktno delati ločene sprehode?

Doma to deluje in lepo teče z mano in je precej pozorna name, za kar jo bogato nagradim. Nekje v naravi pa to ne gre glih.

Druga težava je, da bi jo rada navadila, da se kdaj umiri, npr če gremo na kavico, da lepo leži zraven. Tamala je navita sto na uro in ni 3s na miru. Tudi če se kje na travniku ustavim in sedimo nekaj časa, starejši pes lepo sedi zraven tamala pa nori okrog. Če jo zaustaviš s povodcem naredi totalni upor, cvili, skače, se zvija. Potrpljenja imam ampak ne vem kako naj se tega lotim, zato bi bila zelo hvaležna kakšnega nasveta. Tudi doma se težko umiri, če bi bilo po njeno bi šibala cel dan okrog, zato jo nekajkrat na dan zaprem v boks, da vsaj kaj spi. Na začetku je res veliko protestirala, tudi za nočno spanje ampak zdaj je že malo bolje in vidi, da s cviljenjem ne doseže veliko. Tudi ponoči težko spi 6h v eno, ampak vztrajam in se ustane ko se meni zljubi in ne obratno. Če bi bilo po njeno bi se ustajalo lahko vsako uro ponoči. Na začetku sem mislila, da ne more zdržati brez lulat več kot dve uri ampak ko sem jo peljala ven se je hotela samo igrati. Čez dan se veliko igramo, vadimo trikce in mislim, da je to za 12 tedenskega mladička dovolj.

Hvala vnaprej za kakšen nasvet, komentar :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 25 Julij 2017, 13:16:45
Nauči ležanja na deki in sedenja, probaš lahko tteam,masažo, na sprehodu lovi in s hrano nagradi umirjeno vedenje. Kar želiš, da počne umirjeno, nagrajuj umirjeno in koščki hrane.

Tako bi se jaz lotila.

Morda tudi dela z nosom, tarčo, kar tudi umirja psa, d ane skače ves čas, kakor, da je na speedu.  :)

Prav tako se "boksajta" crate games.

Kakšna žvečljiva igrača in CD Leonarda Cohena.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2 : 25 Julij 2017, 20:03:19
Mislim, da že v štartu preveč pričakujete od kužka, ker po dveh tednih od 2,3 mesečnega mladička hiper sorte ni za pričakovati neke hude pozornosti in umirjenosti. Dela se na počasnem višanju zahtevnosti in pozornost na sprehodu je še prezahtevna, sploh ker še niti slučajno ne more bit utrjena doma. Ločenih sprehodov ni potrebno imeti vedno, je pa fajn da vsaj enega krajšega ala 20,30min opraviš z mladičkom sama - tu delaš na utrjevanju pozornosti oziroma predvsem na dobrem odnosu med vama, v tem vajinem času ji mora biti ful fajn zato počnita kar ji je všeč (igra, noskanje, nezahtevno učenje..).



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #3 : 26 Julij 2017, 19:03:00
Imate MLADICKA!!! Pojdite v pasjo solo, kjer vas bodo naucili ustrezno miselno zaposliti psa in ne delati napak in ne pricakovati doktorata pri mladicu!!! Sicer pa raje vrnite psa vzreditelju!


Prue

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 27 Julij 2017, 11:46:11
Ne pričakujem od mladička že zdaj takoj umirjenosti in poslušnosti, zanimalo me je ali sem na pravi poti k temu oz kakšen nasvet kako počasi do tega priti na koncu. Čara in Nika hvala za nasvet in prijazen odgovor. :)

Barbara10 ni se treba takoj razburjati. Tega mladička sem težko čakala in sem se morala potruditi, da sem ga dobila. Z enim postom ne morata sklepati, da naj ga kar vrnem. Že leta sem na tem forumu in veliko dobrih nasvetov sem tu dobila. Tudi ko sem imela kakšno težavico s prvim psom, sem opisala situacijo, kako sem se lotila težav in sem dobila kakšen nov nasvet oz potrdilo da delam prav in na koncu mi je vse uspelo. ;) Drugače pa sem v malo šolo že vpisana, čakam da se začne tečaj. S prvim psom pa delam agility in je od začetka do zdaj ko tekmujemo res res velika sprememba in sem se morala zelo potruditi. Ni glih pasma in značaja, ki bi bil zelo primeren za ta šport.
Priznam, da se mogoče iz mojega posta razume kot da hočem vse takoj ampak res ni bil moj namen tak :-\.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 29 Julij 2017, 11:56:34
Na začetku naj bo večina sprehodov ločena. Na začetku se moraš na sprehodu mladičku povsem posvetiti, če želiš konkreten napredek, česar pri dveh psih ne moreš, tudi če je en na povodcu. Poleg tega drugi pes pomeni dodatno motnjo, na začetku pa motenj ne sme biti preveč. Kasneje, ko se malo umiri in ko se nauči poslušati, je lahko večina sprehodov skupnih. Nagrajuj umirjeno vedenje. Pri tem je fino, da je nagrada za primerno vedenje "življenska" in le izjemoma hrana ali igrača. V smislu: dokler je nemiren, ne doseže nič, ko se umiri pa se zgodi tisto, kar si želi (se odprejo vrata, dobi skledo s hrano, dobi pozornost...) Pri tem je uspeh boljši, če se umiri sam, če ne gre, mu lahko daš ustrezno povelje, ki pa ga mora prej dobro obvladati.Hrano imaš še vedno za nagrado pri učenju trikcev in poslušnosti. pri trikcih je fino izbirati take, ki zahtevajo pozornost in umirjenost in manj takih, kjer lahko divja.


_ZOYA_

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • ♥Maltese Maly♥Schapendoes Gavin♥Mix Ajda♥
Odgovori #7 : 30 Julij 2017, 15:52:24
Vidim, da nekdo (spet) kar napada brez poznanja ozadja ajejej  ::)

Na začetku ločeni sprehodi. Nagrajuj mirno vedenje, ko ne skače v drugega psa.
Imela sem podoben primer, mladič mi je hotel skakati v odraslega samca, ampak sem mladiča omejila (na povodcu), odrasli je bil spuščen, ni hodil k mladiču, mladiča sem nagrajevala za lepo vedenje, sedaj ga imam še ko sta skupaj pod kontrolo na povodcu, povodec na tleh, ker zna zgrabiti priložnost, ampak vedno bolje je, počasi bo lahko tudi brez povodca. Isto delava pri obleh mladičih, ker bi se skos igrala, tako da nagrajujema za mirno vedenje.
Je pa treba včasih mesece truda.
Za na kavico, pa bi peljala malce utrujenega psa, meni je pomagalo, da je dobil ta čas nekaj za glodat, oz. nagrajevanje željenega vedenja.

Za umiritev psa pa morda delo z nosom.

Shiny Angels Blue Star-Maly
Gavin Fibby Jingle Slomar Tuft-Gavin
Ajda-Ajda