Angleški Bullterrier [Bull Terrier]

Gost · 169869

Lola

  • Gost
: 08 Julij 2005, 23:41:23
Sama sem lastnica dveh angleških bullterrierjev. Obstajata dve različici te pasme -  miniaturni bull terrier in standardni. Standardni so bolj pogosti in tudi le te vidite ponavadi na slovenskih razstavah. Miniaturni in standardni se ne razlikujejo dosti, očitna razlika je višina, pravijo tudi da so miniaturni bolj temparamentni.  Drugače pri standardnih bullterrierjih višina in teža nista omejeni. Barve katere so prisotne so :  bela, bela z oznakami ( ki so lahko samo po glavi ), rjava z belinami, ki ne smejo prevladovati ( red/white ), rjava, skoraj da brez belin tudi obraz je popolnoma rjav ( solid red ),črno tigrati- je črn, ki ima beline po glavi, prsih in tačkah, tigrato ima na straneh glave in tačkah zadaj ( black/brindle ), tigrasta  - imajo beline ki ne smejo prevladovati ( brindle ), manj belin kot pri tigratih, tudi odtenek barve je drugačen bolj na kostanj vleče ( solid ), solidi ki imajo popolnoma temno glavo,belina samo na prsih..  ( dark solid ), mešanica treh barv, bele, rjave in črne - pojavlja se kot oznake na glavi in tacah, beline na prsih, drugače pa je trup temen ( tricolour ). Bom poskusila prilimati od vsakega primerka kako sliko, da si boste lahko predstavljali. Oči morajo biti trikotne črne barve, modre oči se izločijo iz vzreje. Ugriz mora biti škarjast, tolerira je kleščast, v sloveniji se podgriz in predgriz izloči iz vzreje. Glava je pri tej pasmi edinstvena. Mora biti jajčaste oblike ( down face ), pri taki glavi ne sme biti stopa. Bolezni ki so pogoste pri pasmi so: pattela luxation, okvara srčne zaklopke, gluhost ( večinoma pri belih, manj kot 2% barvnih je gluhih ), problemi s kožo ( večinoma pri belih ), bolezni ledvic. Drugače so bullterrierji zelo živahni psi zato potrebujejo veliko aktivnosti, ljubijo otroke in se na družino zelo navežejo. Glede razstav niso zahtevni. Ne potrebujejo neko posebno nego, ponavadi se jih samo okopa, počeše in našminka nos, ker je po naravi roza, ''šminkanje '' z belo barvo po nosu pa tudi optično izboljša profil in razširi glavo ( to deluje pri barvnih he he ). Ponavadi se jih razstavlja v angleški pozi ( torej stojiš pred psom, vrvica mora pa biti popolnoma spročšena, spuščena na ramenih ), opazimo pa tudi druge načine.

Tukaj prilagam tudi link do ilustriranega standarda, kjer si boste lažje prestavljali
http://www.btca.com/Education/btstand.html


Če je še kaj kar vas zanima me vprašajte, lp Ana



Lola

  • Gost
Odgovori #1 : 08 Julij 2005, 23:47:30
Predstavljam svojo psico Lolo ;)

Rjava psica z belinami rojena 24.02.2004 ROMAN'S PRIDE AINTSHE A DREAM

Matii:CRO,BIH,SLO- CH. Serial Thrilla Adventure

Oče: Neill Pajar

Testi: ocena kolkov A2/A1, BAER ( +/+ ), UZ ledvic in srca, UPC (0,01)

Vzrejna ocena: odlično

Lepotni nazivi: mladinska šampionka Hrvaške, šampionka Srbije in Črne Gore, šampionka Romunije, šampionka Bolgarije, šampionka Bosne in Hercegovine

RODOVNIK




trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #2 : 09 Julij 2005, 12:33:12
Lola, zanimivo, nism vedu da morjo met trikotne oči :)

je pa ta pasma res zanimiva, sploh zarad njihovga izgleda :)

Najbl se mi zdi pomembn tut oment da je ta pasma odličen družinski član, v nasprotju z splošnim prepričanjem.

a je tko?


LP, Črt




Lola

  • Gost
Odgovori #3 : 09 Julij 2005, 12:50:59
Ja oči so pravilona trikotne, ravno to daje bullterrierju ta izraz. Ampak nimajo vsi tiste male trikotne oči, seveda pa so oči bolj izrazite na belih, pri barvnih težko rečeš. Tukaj imaš primer odličnih oči,,, [img height=300 ]http://img204.imageshack.us/img204/3029/kilacabarkontinentalkuireboy1l.jpg[/img]

Drugače pa ja to je zelo družinski pes.Veliko predsodkov slišimo o tej pasmi, samo se mi zdi da ljudje sploh ne poznajo te pasme,saj jo vsi zamenjujejo za pasmo APBT ( ameriški pit bull terrier ). Nevem do zdaj vse bullterrierje, ki poznam se zelo radi crkljajo. Moja psička se mi zrine v naročje in spi v naročju, ko willy spi pri meni, mi cel zleze na glavo, ja res so norci ha ha.

Lp, Anči


Sprememba dimenzije slike, Črt

ocenjen prispevek +1



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #4 : 09 Julij 2005, 13:01:18
Kako lepo psičko imaš :). Rodovniško ime ima pa tako kot Nara: RonRaj Ain't She A Dream ;).



Lola

  • Gost
Odgovori #5 : 09 Julij 2005, 13:20:38
Hvala, aaa od Jasne maš, super... Ja saj moji bi tudi moglo bit ime ain't she a dream, pa je blo preveč črk ( omejitev 30 ) pa so skupaj stisnili in je nastalo Aintshe A Dream he he



Lola

  • Gost
Odgovori #6 : 09 Julij 2005, 16:04:55
Takole dodala bom nekaj slik da si boste barve lahko predstavljali.

Na zgornji sliki ste že videli 2 primerka belih bulterierjev z oznakami ( črna ušesa od strani )

Solid brindle na levi in na desni rjava z belinami ( misha in lola )


Black brindle ( vzeto iz strani psarne Javarke )
http://img172.imageshack.us/img172/3762/maverick3ta.jpg

Solid red ( vzeto iz strani psarne Trojsky Kun )
http://img172.imageshack.us/img172/4041/xavier11rz.jpg

Brindle ( vzeto iz strani psarne Azraeelz )
http://img172.imageshack.us/img172/2810/dottie5ku.jpg

Tricolour ( vzeto iz strani Trojsky Kun )
http://img172.imageshack.us/img172/5268/orestes14hu.jpg

Lp, Ana

slike zaradi avtorskih pravic spremenjene v povezave; zoe



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 10 Julij 2005, 18:48:39
Ja, ja od Jasne je :D. Samo ne razumem te omejitve :-\. Ali je mišljeno pri vseh kužkih skupaj?
Pri Jasni gotovo ni bilo te omejitve, kužkov je bilo 13, pa še vsi so imeli dolga imena ;).



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 10 Julij 2005, 20:44:51
Tema o razstavnih povodcih je premaknjena SeM

Lp nina



Lola

  • Gost
Odgovori #9 : 11 Julij 2005, 11:56:56
Pri Jasni gotovo ni bilo te omejitve, kužkov je bilo 13, pa še vsi so imeli dolga imena ;).

Poglej pravila so taka: ime psa mora biti dolgo največ 30 črk ( ime psarne + ime psa upoštevajo se tudi presledki ) in to so pravila KZS, tako da to velja za vse. Malo preštej črke in presledke pri vsakem kužku iz Jasninega legla boš videla da ne presega 30 črk.

Lp Ana



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #10 : 11 Julij 2005, 12:16:53
Aha, že razumem ;).



Lola

  • Gost
Odgovori #11 : 12 Julij 2005, 13:43:20
Nekaj slikic z CAC Maribora ( prosim da se to ne premešča v tisto temo )

Bully Zone Anoying Bertha ( prišla kot gledalka ) - brindle psička Bertha stara 5 mes.

http://i23.photobucket.com/albums/b369/anchy_lola/bertha6.jpg

Sprul-Sku Bombax Bolus at Bully Zone - Misha je odnesla CAC v razredu odprtih ( mamica od Berthe, na slikici pa sem jaz ki sem jo hendlala )

http://i23.photobucket.com/albums/b369/anchy_lola/misha.jpg

Serial Thrilla Ares - Ares je odnesel CAC v razredu odprtih ( očka od berthe )



sliki zaradi hitrejšega nalaganja strani spremenjeni v povezavi; zoe



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #12 : 12 Julij 2005, 20:24:51
Serial Thrilla Ares - Ares je odnesel CAC v razredu odprtih ( očka od berthe )

Tale bully je pa res lepotc :)

Vsaj men je zlo všeč, pa tut Bertha je lepa bejbika ;)

LP, Črt



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 12 Julij 2005, 20:42:50
Lola mene pa zanima nekaj drugega in sicer odnos bully in drugi psi oz. na splošno druge živali. Ok izvzemimo to, da je zelo zelo pomembna socializacija, upoštevati moramo najbrž tudi to da je terier, ampak kakšne so tvoje izkušnje?

Barvno pa je meni tvoja Lola najbolj všeč ;)




Lola

  • Gost
Odgovori #14 : 13 Julij 2005, 20:49:10
Nevem, različno. Mislim da so tako kot drugi psi. Moji se niso pretepali, razen ko je bila Lola mala se je zgrabila z enim ki je bil isto star, mogoče zaradi tega, ker sta hotela pokazati kdo ma večjo moč. Drugače pa jaz s svojima dvema nimam težav. Je pa res tako kot si rekla ko je pravi čas mu moraš dati vedeti kaj sme in kaj ne pa gre....

Lp, ana



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #15 : 14 Julij 2005, 19:53:25
Aha, kaj pa Bully kot delavni pes, mogoče veš za koga pa ne pri nas, mogoče tudi v tujin, ki z psom dela reševanje recimo? Koliko so ti psi primerni za tako vrsto dela? So trmasti kot terierji pač znajo biti?


A z Lolo načrtuješ kakšne mladičke?

Lp nina



Lola

  • Gost
Odgovori #16 : 14 Julij 2005, 20:00:27
Ja ja so tudi bullyi ki rešujejo ljudi izpod ruševin. Vem tudi da se lepo obnesejo pri poslušnosti, agilltyu. Samo recimo za obrambo se teh psov ne uporablja. Trmasti bom rekla da, iz mojih izkušenj. Lola ko je bila mala, uffff najbolj trmasti pes na svetu, sedaj je že boljše, ampak še vedno so bullterrierji zelo zelo temperamentni psi in zato tudi tako trmasti.

Ja načrtujem mladičke z Lolo  ;)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #17 : 14 Julij 2005, 20:09:11
Ja načrtujem mladičke z Lolo  ;)

Pa je očka že izbran? ::)

Lp nina



Lola

  • Gost
Odgovori #18 : 14 Julij 2005, 20:11:51
Očka še iščemo, nekaj jih je v moji glavi ampak nič še ni za 100%



AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 15 Julij 2005, 08:57:57
najprej en lep pozdrav od "ta friških" na tem forumu. moram reči, da se mi je kar milo storilo, ko sem gledala te slikice iz MB. sama sem bila na razstavi in moram reči, da sta bila bully-ja več kot odlična. Ares (ki ga poznamo od malega, saj smo someščani) je posebej lep, no pa tudi ta mala je tudi super luškana.
sama sem imela črnobelega lepotca, ki pa sem ga, žal, kupila od preprodajalca in je po petih letih strašansko zbolel (leva srčna zaklopka), tako da je revček moral pojesti po 12 tablet na dan in ko smo že mislili, da se je izvlekel (bolezen se je po treh letih stabilizrala), so nam ga zastrupili (leta 1999. so v Magdalenskem parku v MB zastrupili 8 psov v enem mesecu - uradno zabeleženo!). ne morem vam povedati, kako sem jokala in kako dolgo sem žalovala za njim, pa še danes, ko vidim bully-ja mi stopijo solze v oči.
no, hotela sem povedati nekaj o socializaciji. moj Cichis je bil do svojega 5 leta do psov zelo korekten, igral se je z vsemi, npr. dobermani, ovčarji, boxerji, itd., nikoli ni bilo nobenih problemov z njim, postal je maskota našega kvarta, potem pa je začel naenkrat (brez neke slabe izkušnje) pse tako zelo sovražiti, da je enostavno moral na povodec, saj se mi je nazadnje zagnal v 9-mesečno vročo psičko. sicer je bil strašansko razvajen, res strašansko in ne vem, kdo ga je v družini bolj razvajal, bil pa je pravi gospod in v vseh pogledih ta glavni. sicer malo trmast, ampak ljubeč, da je kaj. na Kliniki Veterninarske fakultet v LJ, kjer so ga zdravili, je bil zelo priljubljen in njegova zdravnica me je večkrat tudi telefonsko kontaktirala, da vidi, kako je z njim. no, in ko so mi ga zastrupili in sem ji po 10-dnevnem boju v ambulanti javila, da je umrl, je doktorica skupaj z mano jokala.
čeprav ima sedaj APBT, pa moram reči, da je v mojem srcu bully ostal No.1. za vedno! njegova ljubezen odtehta vse njegove "porednosti"!



Lola

  • Gost
Odgovori #20 : 15 Julij 2005, 10:33:59
Lepo da si se nam pridružila. Žalostna zgodba ni kaj. Pri takih primerih vidiš česa je človek sposoben >:(
Zdaj imaš APBT-ja si rekla, nam lahko poveš malo o njihovem karakterju. Mogoče malo primerjaš z bullterrierji, saj imaš z njimi izkušnje. Upam da se še kaj vidimo, mogoče na kakšnem skupnem rajanju, do takrat pa lep pozdrav Ana



AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 17 Julij 2005, 15:52:17
pozdravljena, Ana!

no, upam, da se res kaj vidimo.

z veseljem bom poskušala opisati razlike in skupne lastnosti med ABT in APBT. ker imam kar veliko že napisanega na to temo (ukvarjam se s kognitivno razvojno terapijo v vzgoji psov, nekaj malega pa vem tudi o psihologiji psov, specializirana pa sem za prestrašene, divje pse, ki nikomur ne pustijo blizu), sem mislila, da bi ta kar dolg sestavek malo prilagodila in ga potem zalepila na ta forum, seveda če se admin tega foruma s tem strinja.
bom pa na kratko o eni zanimivi razliki - 
ČISTOČA:
Cichis, ABT, je bil pravi gospod: nikoli ni stopil v lužo ali blato, nikoli se ni ulegel na tla, oboževal je kopanje in ponavadi je kar sam skočil v bano in grulil od ugodja, ko smo ga krtačili; imel je svojo posteljico (dvosed tako doma kot v podjetju), čez dan je ležal na brisači (prenašal je samo bombaž in volno, vse ostalo je jezen scefral), zvečer ni hotel spati, dokler mu nisem postlala in če se mu je posteljina zdela umazana, jo je potegnil dol s postelje in odnesel v kopalnico. če je imel samo malo umazana ušesa, mi je nastavil glavo in čakal, da sem mu jih s palčko očistila.

nasprotno pa Aik, APBT, je pa prava mala "svijica". čeprav sovraži vodo in kopanje, pa ne more mimo luže; bolj je blatna, v večje zadovoljstvo mu bo, da se zakadi vanjo in se povalja. kopanje v bani jemlje kot osebno žalitev in se potem kar nekaj časa kuja. prav tako ima svoj dvosed, samo zraven njega si lasti tudi mojo posteljo, ampak samo čez dan. pod mojo blazino si skriva svoje igrače in vse, kar mu uspe suniti iz mize (kekse, koščke kruha, čeprav ga ne je, zadnjič sem našla celo konzervo). v posteljo si najraje prinese umazano perilo, še posebej ljubi "prešvicane" majice in si tako naredi gnezdo.

no, pa še ena skupna lastnost: ljubezen do vožnje z avtom in gledanje skozi okno.

naslednjič bom napisala nekaj o njuni socializaciji, ki je dala različne rezultate, čeprav sta imela enak "učni" program!

do takrat lp, dada




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 27 Julij 2005, 22:16:59
Takole Lola ;D, prepovedujem ti da objaviš še kakšno lepo slikco tvoje Lole ali katerega drugega Bullya ::) :P ;D. Črt se je namreč zaljubil in se zna zgoditi, da bo taka zverina enkrat ležala na najinem kavču ::) (Hecam se, ti kar objavi kakšno lepotičko ;) )

Imam pa eno malo bolj resno vprašanje, gledam slike bullyev na internetu in se mi zdi, da nimajo vsi enako jajčastih glav. Recimo tvoja Lola nima tako jajčasto in mi je full všeč, recimo pes katerega sliko si prilepila za prikaz barve solid red se mi zdi, da ima full jajčasto za moje pojme kar preveč. No pa tudi ta barva mi ni najbolj simpatična :P
Pa me zanima kako jačasta mora biti ubistvu glava. Je ok taka kot je glava tvoje Lole ali mora biti taka kot pri tistem solid red?

Lp nina




Lola

  • Gost
Odgovori #23 : 27 Julij 2005, 23:13:13
He he si me že prestrašila NE SMEŠ OBJAVITI SLIKE he he :) Ja takole je po standardu mora biti glava brez stopa, čim bolj jajčasta ko je boljše je. Moja Lola ima povprečno glavo, nima nekaj super super kot nekateri, je pa presneto veliko slabših. V glavnem mora biti glava povezana, pod očmi zapolnjeno. Vsi vzreditelji strmijo k temu da so glave čim bolj jajčaste. Na koncu glave ( tam pri nosu ) vidiš malo vdolbinico ( nevem kako naj ti drugače povem ), ki tudi mora biti in se imenuje roman's finish. Tukaj bom prilepila sliko ene psice ki ima za moje pojme popolno glavo, zdaj pa lahko primerjaš. V glavnem pa ko parijo vzreditelji psice parijo z samci ki imajo boljše glave da nekako popravijo. Aja recimo imaš veliko linij pri BT. Pri nekaterih linijah direkt lahko vidiš razliko v glavah. Nekatere se končajo bolj na špico z strmim downfacom druge pa imajo bolj zaokrožen konec, širse propocije glave tudi ne tako strm down face. Upam da si vsaj delno razumela kaj sem ti povedala, ker zdaj sem že kar zapletla vse skupaj.




trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #24 : 28 Julij 2005, 21:47:09
Se strinjam da ma tale psička full lepo glavo  :o :o

Jaz bi samo drugačno barvo, saj veš, vsi bi vedno imeli takega iz reklame, šekastga :)

No pač, kot je Nina rekla sm se res kar malo zagrel za bullya ampak tako al tako ga trenutno še ne moreva imeti, tako da bo majčkeno še počakal :)

LP, Črt


P.s.: sm mogu mal svojo gorenščino popravt da boste vsi razumel  ;D ;D



Lola

  • Gost
Odgovori #25 : 28 Julij 2005, 22:27:13
Dobrodošel med nami Bully fani. Kakšnega šekastega misliš? Nazadnje je bil BT v reklami na POP TV, za nanizanko Hitri ..... nevem kaj že. Bil je black brindle. Ja populacija bull terrierjev se v Sloveniji drastično povečuje in že zdaj je kar nekaj psic, drugo leto jih bo pomoje še več, tako da legel bo vedno dovolj.

Lp, Anči



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #26 : 29 Julij 2005, 10:01:30
Ja, mislim da je Black Brindle ampak se mi zdi da ima zelo malo temnih delov, predvsem mi je "cute" ko ima eno polovico glave belo na drugi pa packo :)

LP, Črt



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #27 : 29 Julij 2005, 10:19:39
Pismo, ali pa beli, samo da ma tisti packo. Kakorkoli, malo sem pogledal po netu in našel sliko takega kot ga imam v mislih.

StRan :)

Zadnja oz. druga slika ;)

LP, Črt



Lola

  • Gost
Odgovori #28 : 29 Julij 2005, 10:56:10
Ja to je beli z oznako ( beli z monoklom v tem primeru ). Veliko ljudi ko kliče za mladiče pa pravijo želim si belega s črnim monoklom, to se mi zdi da je že nakako zaščitni znak postal he he. Meni so bolj barvni všeč ( rjavi in brindle ) če pa bel, bi mela popolnoma belega brez oznak.



AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 29 Julij 2005, 11:41:50
evo še mojega Cichisa!
na tej sliki je bil star 5 let in to je bila njegova najljubša poza pri moji mami doma za gledanje TV-ja; posebej je užival na Animal Planetu!


no tule ni potreben komentar, drži ga moja mama, bratu pa poskuša vzeti nekaj za jest (1996):


to je doma: gasa na balkon pogledat, kdo je pozvonil! (1994)


in tu je star 8 let, mesec dni preden so ga zastrupili! (1999):


no, in tu je sedaj moj Aik (APBT), oktobra bo 6 let, slike iz 2004:






in še bratov Bolton, beli nemški (kanadski) ovčar, na sliki star 2 leti (1997)


lp, dada