Odpoved ledvic

Mikki · 7590

Mikki

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
: 09 December 2017, 16:05:10
Zivijo vsem ponovno
Ponovno tukaj z novo težavo in sicer odpoved ledvic. In se mi zdi vse skupaj kar resno. Naj na hitro povem za kaj se gre.

Do prejšnjega četrtka smo kar shajali z 3 tabletami za srce vendar je kljub temu kašljala. Po obisku veterinarja smo domov odšli še z 3 drugimi vrstami tablet. Vseh 6 tablet smo ji dajali 3 dni in stanje z kašljem se je umirilo.
Se je pa v ponedeljek proti večeru začela nenormalno trest, kot da bi jo zeblo. V torek zjutraj se je še tresla, bruhala in ni več jedla popolnoma nič. Odšli smo k veterinarju. V sredo smo šli ponovno k veterinarju dobili inekcijo za zaščito želodca. Ob 19h ponovno do veterinarja bila je nemirna hodila gor in dol se tresla. Dobila inekcije proti bolečinam. Četrtek ponovno obisk veterinarja, vzeli so ji kri in diagnoza odpoved ledvic. Nakar smo dobili infuzijo. Petek prav tako infuzija je pa tudi kar nekaj kuhanega piščanca pojedla. Za jutri so nam infuzijo dali za domov in jo bomo sami dali. V ponedeljek ponoven obisk veterinarja.

Trenutno: nemirna, hodi gor in dol, se trese. Pojedla je par koščkov, ne dosti. Za nekaj časa ji pomaga če ji dam termofor na hrbet (se umiri tresenje).

Veterinar priporočal tekočino Pronefra - vitamini. Ve kdo kaj več o tem?
Je pa rekel da bi se morali izogibati beljakovinam in dajati več ogljikovih hidratov. Kako je to izvedljivo? Nevem več kje se mi glava drži.
Kaj naj ji sploh dajem za jest?

Aja še krvni izvidi:
LYM (limfociti): od 1 do 4.8 ima 0.99
MON (monociti): 0.2 do 1.5 ima 1.55
NEU (nevtrofilci): od 3 do 12 ima 12.96
LY% (limfociti): od 12 do 30 ima 6.3
MO% (monociti): od 2 do 4 ima 10
MCHC koncentracija hemoglobina): od 31 do 34 ima 34.1
-----------------------
ALP (alkalna fosfataza): od 20 do 150 ni zaznalo
ALT (alkalna aminotransferaza): od 10 do 118 ni zaznalo
AMY (amilaza): od 200 do 1200 ima 1722
TBIL (bilirubin): od 2 do 10 ima 25
BUN (urea): od 2.5 do 8. 9 ima 26.7
CA: od 2.15 do 2.95 ima 2.99
PHOS (fosfor): od 0.94 do 2.13 ima 2.92
CRE: od 27 do 124 ima 223

Pomenijo komu kaj te številke? Ima kdo kakšen nasvet?
Me čaka kar nekaj raziskovalnega dela. Že dobra beseda bi pomagala



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 09 December 2017, 17:42:42
Če me spomin ne vara, je http://nanook.si/slo/ imela kar izkušnje s tem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Mikki

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 09 December 2017, 18:26:27
Najlepša hvala sem že kontaktirala



Mikki

  • *
    • Prispevkov: 50
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 11 December 2017, 15:13:03
A slučajno ve kdo če je kuhana ali surova hrana za psa z obolenjem ledvic res tak strup kot mi omenjajo veterinarji in je res najboljša rešitev posebni dietni briketi prav za to obolenje?

Pri kuhanem da se seveda pazi kaj se lahko daja in v kakšnih količinah.



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 11 December 2017, 17:35:45
Jaz sem svojo psičko z odpovedjo ledvic najprej začela hranit z dietnimi konzervami. (Čisto po logiki se mi zdi to boljša opcija kot briketi). Laboratorijski izvidi so se sicer takoj izboljšali, ampak mi je bilo razloženo, da je to samo posledica tega, da je v telo vnešenih manj proteinov in je posledično ledvica manj obremenjena. Kakorkoli že, po nekem času je moja psica razvila precej hudo netoleranco na to hrano (krvavitve v prebavilih), zato sva se z veterinarko odločili za doma pripravljene obroke, ki so večinsko temeljili na ogljikovih hidratih in maščobi, z minimalnim vnosom proteinov. Psički se je prebava izboljšala čez noč, ledvice pa postopno tudi. Vsekakor pa ni bilo opaziti nobenega poslabšanja ob prehodu na doma pripravljeno hrano.
Za občutek - obrok je vseboval 3/4 OH (največkrat kuhano proso), manj kot četrtina mesa (bela riba, rahlo pokuhana ali surova ali kunčje meso - oboje sem kupovala od Natures Menu, ker je enostavno dozirat in zmiksano, da lahko fino zmešaš z kašo) in maščobo (olivno olje ali živalsko mast). Treba je pazit na razmerje omega 3 in omega 6 in na vsebnost fosforja, ampak pri moji psički ni nikoli prišlo do neravnovesja. Veliko koristnih informacij o doma pripravljenih dietah pa lahko najdeš tudi tukaj: http://dogcathomeprepareddiet.com/diet_and_chronic_renal_disease.html
Sicer se ne spomnim več dobro njenih začetnih izvidov, ampak na pamet bi rekla, da smo pri moji odpoved ujeli bolj zgodaj. Moja se tudi ni slabo počutila, samo pila je več. Tako da glede na njeno stanje, si jaz nebi upala eksperimentirat brez sodelovanja veterinarja. Vsekakor pa mislim, da je doma pripravljena hrana vsekakor lahko alternativa dietnim briketom&konzervam. Je pa res, da se večina veterinarjev verjetno najraje drži veterinarskih diet, ker je to najbolj preverjena opcija. Kaj pa je vaša jedla pred to diagnozo?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 12 December 2017, 07:20:08
A ni problem v fosforju in ne toliko beljakovinah kot takih? Ker fosfor se najde tudi v zelenjavi in žitih, tako, da je potem treba izbirat hrani z nizko vrednostjo fosforja, ne pa samo klestit beljakovine.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 12 December 2017, 10:36:43
Na linku, ki sem ga pripela je vse lepo razloženo. :) In tudi napisala sem, da je treba paziti na vsebnost fosforja. Čeprav na srečo pri Šja še ni bilo problema s tem.
Včeraj sem pozabila napisat samo še to, da smo Šja takoj po diagnozi "nalivali" (najbolje z infuzijo, če je pes zelo ješč lahko tudi doma z vnosom tekočine). Šja je pomagalo. Ampak Mikki - stanje pri vaši psički je kod kaže bolj dramatično + predbstoječa stanja, zato se mi zdi najbolj pomembno, da sledite navodilom kompetentnega veterinarja.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 13 December 2017, 07:27:18
Polona, katera veterinarka je zdravila? Me zanima samo za to da vem, kateri veterinarji se tudi dobro spoznajo na prehrano in ne le na komercialne diete.

Mi je pa ravno na tem primeru zanimivo, kako različni (")strokovnjaki(") svetujejo diametralno različno dieto, podprto s študijami, in se je za laike res težko odločit pravilno.

Mikki, vama želim vse najboljše in upam, da boste čimprej našli pravo kombinacijo tablet in diet  :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 13 December 2017, 16:59:45
Kot kaže, ste naredili  normalno krvno sliko in biokemijo - slednja kaže visoko povečanje creatinina in visok bun. Kar je slabo. Vseeno bi bilo dobro narediti še IDEXX Lab., le-ta natančneje pokaže stanje ( odpovedi) ledvic. Pa še jetrne vrednosti obenem.
Vendar tega testa ni mogoče opraviti v vet klinikah, veterinar ga pošlje tja, kjer to delajo.
Sami tudi lahko pogledate urin - prvi jutranji - ujemite v kozarček. Mora biti gost in ne podoben vodi, redek. Če razumete, kaj mislim. Veterinar pa določi natančneje.
Dieta je seveda boljša , če je hrana doma pripravljena, posebno ne dajati organov.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.