hipotiroza

Agnes · 54024

KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #30 : 17 Junij 2014, 19:27:17
Sprehodi prav enaki, kot prej, nič nismo spremenili. Vendar smo nekoč hodili  brez težav več ur, zadnje čase pa le do ene in pol, s tem da smo zaradi selitve spremenili teren, ki je veliko bolj razgiban in zahteven, prej pa smo imeli ravne terene. Najbolj izrazite težave je imel, ko je moral kje skočiti navzgor, saj je imel režave pri odrivu. Magi je bil vedno zelo mišičast pes, potem pa sem opazila, da mišic nima več tako izrazito nabitih, zato je izgledal malo bolj okrogel. Energijo je izgubljal preko dneva, počasi, ni bil vedno brezvoljen. Po vsakem počitku je bil zopet živahen, zato smo raje šli na sprehod večkrat.
Sedaj je zopet živahen in dobre volje. Vidna sprememba v nekaj dneh.
Omega 3 sem mu dajala eno na dan, stranskih učinkov ne poznam.



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 30 Junij 2014, 23:15:45
Karmen, kako je Magi? Na kakšni dozi je sedaj (in koliko kg ima Magi)?

lp



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #32 : 01 Julij 2014, 07:23:19
Magi je že na polni dozi, dobiva dvakrat na dan. Počutje je tako dobro, da bi najraje tudi jaz pojedla eno to tabletico, vsaj v petek, po službi  :D. Zopet je živahen, razigran, poln energije, izraz na obrazu se je spremenil, kar nekaj bi tekal in se veselil z vsemi. Le dlaka je še vedno slaba, za to bo potrebno še nekaj časa. Ima pa nekaj čez 30 kg.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #33 : 01 Julij 2014, 11:07:48
Thyroid test delajo na Veterinarski kliniki v Lescah - vrednost se lahko tam določi - takoj. če je kaj bolj kompliciranega so pošlje naprej.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #34 : 01 Julij 2014, 12:51:15
A res? Je treba točno vedeti, kaj tam delajo, ker jaz sem dobila tri vrste rezultatov, natančno lahko pogledam doma in napišem. Vem, da ena vrednost pokaže, če je kriva hipofiza, druga če je tumor, tretja pa vrednost delovanja ščitnice.
Tako lahko takoj izključiš druge dejavnike, ki vplivajo na nedelovanje ščitnice.
Vsekakor sem navdušena nad učinkom zdravil.
Sprijaznila sem se s tem, da je to že moj drugi pes, ki ima enako težavo.
Zanimivo pa je dejstvo, da ne glede na to, da živimo ob morju, kjer že samo iz zraka dobimo dovolj joda, je na Obali najvišji odstotek obolelih oseb  :-\.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #35 : 01 Julij 2014, 13:45:56
Zadeva je pri psih skoraj vedno avtoimunskega izvora, ni povezano z jodom.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #36 : 01 Julij 2014, 14:09:33
Vem, govorila sem o ljudeh.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #37 : 01 Julij 2014, 14:12:14
Saj za ljudi velja podobno. Pomanjkanje joda povzroča hipertirozo (zanimivo je, da so v krajih, kjer res kronično primanjkuje joda našli tudi hipertirotične pse, kar je sicer redkost)


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 01 Julij 2014, 15:08:53
Magi je že na polni dozi, dobiva dvakrat na dan. Počutje je tako dobro, da bi najraje tudi jaz pojedla eno to tabletico, vsaj v petek, po službi  :D. Zopet je živahen, razigran, poln energije, izraz na obrazu se je spremenil, kar nekaj bi tekal in se veselil z vsemi. Le dlaka je še vedno slaba, za to bo potrebno še nekaj časa. Ima pa nekaj čez 30 kg.

Super!!  :)
Kaj pa je to polna doza...koliko mg?



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #39 : 01 Julij 2014, 17:37:36
600 mg na dan.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #41 : 01 Julij 2014, 21:34:16
Ja, 600 mikrogramov.



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 02 Julij 2014, 07:46:55
Ja, 600 mikrogramov.

Uf, konkretna doza  :o...se bo ta doza še spremenila, recimo zmanjšala?
Kaj pa to pomeni za denarnico?

Jaz bi tudi eno tabletko za dobro voljo  :D



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #43 : 02 Julij 2014, 07:56:09
Doza je določena po navodilih proizvajalca. Lahko se tudi zmanjša, če ne ustreza, lahko se tudi dozira le enkrat na dan. Cena tabletk je zanemarljiva, so zelo poceni. Lahko se uporablja tudi tabletke za ljudi, tudi te so zelo poceni. Magi dobi eno in pol na dan.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 02 Julij 2014, 12:59:42
cena ni tako zelo zanemarljiva, če izračunaš, koliko boš dala za tablete v 10+ letih. Je pa res precej ceneje kot zdravljenje drugih kroničnih bolezni. Doza je enaka, kot jo je dobivala Alica (cca 20kg). Ko se enkrat ugotovi prava doza, se ne spreminja več.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #45 : 02 Julij 2014, 13:11:58
The recommended starting dosage of levothyroxine sodium is 10 µg/kg body weight orally every 12 hour.
Nekam visoko dozo je dobivala.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #46 : 02 Julij 2014, 14:11:22
Pri tej dozi se je odlično počutila. Lahko sem znižala za pol tabletke (=525 mikrogramov), če sem šla na tri tablete (450) so jo čez čas spet začele bolet mišice (pri njej je bil to prvi znak). Je pa resnici na ljubo imela kakšno kilco čez 20.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #47 : 02 Julij 2014, 14:42:40
Ali je bila samojedka? Koliko let pa je doživela?
V bistvu je edina pomembna stvar, da se pes dobro počuti in lahko živi kvalitetno in aktivno življenje. Pri Magiju je sprememba več kot očitna, slabo počutje, bolečine v mišicah in nevolja do dela se je pokazala prav na koncu, prvi znak je bila slaba dlaka.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #48 : 02 Julij 2014, 20:03:30
Ja. Prvi znak pri njej so bile bolečine v mišicah, ni mogla skakat, postala je počasna, slaba dlaka in koža je prišla nazadnje. Živela je slabih 14 let, kar je 2 - 3 leta manj kot ostale, pobrala jo je pa možganska kap, mislim da tretja po vrsti.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 03 Julij 2014, 07:53:44
Hvala za odgovor!

Zanimivo kako različni so lahko "prvi znaki" in kako težko je posumiti na hipotirozo.
Poznam kar nekaj primerov, ko so "zdravili" čisto nekaj drugega in šele kasneje posumili na hipotirozo.

Karmen, sta tvoja psa rodovniška? Lahko ugotoviš kdo od staršev to prenaša in kako je z ostalimi iz legla?

lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 03 Julij 2014, 12:10:45
Prvi znaki so lahko še bolj raznoliki, vse od težav z prebavo, s termoregulacijo do vedenjskih motenj. Značilno pa je, da se psi upočasnijo. Diagnozo se kar lepo postavi, a šele potem ko se pojavi več medseboj na videz nepovezanih simptomov in nekomu kapne, da te simptome poveže. Kar niti ni tako hudo, saj se stanje povsem popravi tudi pri psih, ki so v že zelo slabem stanju.
Hipotiroza ni prava dedna bolezen. V veliki večini primerov je bolezen avtoimunskega izvora. Potomci bolnih psov (prvi znaki se pokažejo ponavadi v starosti, ko imajo psi že potomce, to je okrog 5 leta) imajo sicer večjo možnost da bodo zboleli kot je povprečje za pasmo, a pogosto ne zboli noben od potomcev. Obstaja tudi zelo redka oblika prave dedne hipotiroze, pri kateri so prizadeti že mladiči, a je resnično redka in omejena na nekaj pasem.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #51 : 03 Julij 2014, 12:55:16
Hvala za lepo razlago. Kar se tiče težav s prebavo, se mi je včasih zdelo, da gre težko na potrebo, to pa je tako izgledalo verjetno zaradi bolečin v nogah. Vedenjskih motenj nisem opazila.
Mislim, da je dobro dobiti seznam vseh možnih znakov bolezni, potem pa okljukati vse, ki jih opazite pri svojem psu. Težko je vse to povezati, ker se znaki pojavijo postopoma, vmes pa traja nekaj časa.
Jaz sem bila malo zaskrbljena, ko mi je inštruktorica agilityja pred novim letom rekla, da gre Magi težko na ovire. Ampak to je bil zanj prvi tečaj, pri sedmih letih, sploh pa nikoli ni bil ne vem kako športen tip psa, ker je velik in težek. Takrat sem bolj razmišljala o težavah s sklepi.
Kar nekaj časa je trajalo, da sem spravila vse skupaj in pomislila na to.
V bistvu so me najbolj skrbele hladne tačke in izraz na obrazu.
Pri prejšnjem psu sem opazila le težave z dlako (vedno pa je imel alergije) in drgetanje poleti zjutraj, ko je bilo malo bolj sveže.
Veterinar mi je rekel, da je obolelih psov veliko več, kot zdravljenih, ker jih skrbniki sploh ne pripeljejo. Ko vidijo, da pes počasi peša, to pripisujejo starosti.
Mislim, da je potrebno skrbnike osveščati o tej bolezni, da psa ne pustijo propadati, ker je sam odvzem krvi, analiza in terapija cenovno dostopna.
No, Magi pa je naspidiran 100 na uro  :o.
Lanabela, ali bo sedaj ščitnica začela odmirati, ali pa se bo sposobna kljub vsemu v določeni meji sama aktivirati oziroma obdržati to stopnjo delovanja?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 03 Julij 2014, 13:20:43
Ponavadi takrat, ko bolezen odkriješ prizadeti del niti ne deluje več.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #53 : 03 Julij 2014, 13:42:31
Možnih znakov je malo morje. Se pa vse upočasni: sam pes, metabolizem, delovanje srca.
Odkrijejo ponavadi zaradi težav s kožo in dlako, ker so najbolj značilne: dlaka izpada, nova ne zraste, tista, ki ostane pa pri dolgodlakih zraste nenormalno dolga, slabe kvalitete. Na koži (zlasti po trebuhu) so črni ogrci, koža zgleda suha, pergamentasta, hladna, podkožje pa zgleda kot zatečeno (v bistvu se notri nabira nekakšna sluz). Mišice oslabijo (pes ne more skočiti tako visoko kot prej, pri napredovani obliki se komaj še premika), gibanje se upočasni, psa prej zebe in/ali mu je prej vroče kot pred boleznijo, spremeni se mu izraz na "obrazu", spremeni se glas, lahko je pretirano požrešen ali pa poje manj kot prej, lahko je zaprt, ponavadi se zredi oziroma izgubi elegantno linijo in postane vrečast (podobno kot kastrati). V poznejših stopnjah se upočasni delovanje srca. Od vedenjskih motenj je pogosta pica (pes žre neužitne stvari, to je imela Alica in to je bil edini simptom, ki ni nikoli povsem izginil), pes lahko nenadoma postane plašen, pojavijo se razne fobije, lahko ima tudi nenadne neizzvane agresivne izpade (značilno zlasti za nekatere pasme, najbolj znano je pri akitah, pri katerih je to lahko prvi znak sploh, ti izpadi po začetku zdravljenja povsem izginejo). Tudi je pogosto, da psa, ki prej ni imel težav z drugimi psi ti začnejo napadati brez opaznega vzroka.

Kot prvi simptom se lahko pojavi karkoli od tega. Ko bolezen napreduje, ponavadi pes zbere večino od naštetih simptomov, pa še kakšnega sem pozabila. Hipotirotični psi imajo tudi značilno krvno sliko. Tako da je bilo diagnozo v bolj napredovani fazi mogoče dokaj zanesljivo postaviti tudi preden so bili na voljo testi. Problem je bil v tem, da je bila možna zamenjava z nekaj redkejšimi hormonskimi boleznimi z zelo podobnimi simptomi.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #54 : 03 Julij 2014, 17:21:50
Upam, da bodo ti opisi komu pomagali, da bo lahko čimprej ukrepal,  če s psom kaj ne bo v redu.



solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 03 Julij 2014, 17:52:40
Lanabela, hvala za tale opis.

Kako pa je s hipotirozo pri mladih psih, recimo, da jo ugotovijo šele tam nekje pri drugem, tretjem letu starosti psa, čeprav so se simptomi pojavili že mnogo prej, še pri mladičku? + tega, je ugotovljena pri več mladičkih iz legla....



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #56 : 03 Julij 2014, 18:25:51
Tista oblika je enaka kot idiotizem pri ljudeh, tudi mehanizem dedovanja je podoben ali enak,  mladiči so močno prizadeti in ne moreš spregledati. Je pa kot rečeno izredno redka. Sicer pa se ne pojavlja pri mladih psih. Hipotiroza ima tudi druge vzroke recimo tumorje na drugih žlezah, včasih pa vzroka sploh ni mogoče odkriti. Pri ljudeh iščejo vzroke tudi v okolju (pesticidi v vodi in hrani....) več hipotiroze je pri kastriranih psih in psicah.
S postavljanjem diagnoze se prav zelo ne mudi, nekaj tednov ali mesecev ne pomeni veliko. Tako da kar na ugibanje testov delat se ne splača, je bolje najprej izključiti bolj verjetne vzroke.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 10 Julij 2014, 14:01:51

Ali kdo ve kaj se zgodi (če sploh se), v primeru, da je odmerek tablet za ščitnico previsok?

V mislih imam še posebno tisto obdobje, ko se ugotavlja katera doza bi bila primerna.

Lahko recimo pes funkcionira odlično pri nižjih vrednostih T4, ko pa ga spravimo na višje, se pa stanje poslabša?




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #58 : 10 Julij 2014, 17:24:35
Natančno doziranje ni tako zelo pomembno, ker pes dobiva prekurzor hormona in ne aktiven hormon. Regulacija tega, koliko prekurzorja se predela v aktivni hormon je pri psih s hipotirozo ohranjena. Tako da se vsaj v času, ko se še polnijo telesne zaloge (ki so se med boleznijo izčrpale) predoziranje ne pozna. Dolgotrajno prevelika doza pa se zelo lepo pokaže (tako  lepo, da je bilo mogoče dokaj nantančno dozo določiti tudi takrat, ko testi niso bili na voljo). Znaki so nasprotni od hipotiroze: pes je preveč altiven, celotni metabolizem je pohitren....


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 10 Julij 2014, 20:49:12
Hvala, Lanabela!  :)

Me pa čisto iz radovednosti zanima, kako potem zgleda preveč aktiven že po naravi aktiven pes/pasma (recimo kak agilitaški naspidiran pes)?  :o