hipotiroza

Agnes · 54013

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #120 : 17 Julij 2016, 09:18:17
Močno priporočam v branje linke, ki sem jih napopala. Tam so napisani vsi možni simptomi in tudi referenčne vrednosti, glede na starostno skupino. Možno je, da ima res za svojo starost, aktivnost nekoliko prenizko delovanje ščitnice. Pri težavah s ščitnico se odsvetuje ovratnica (sploh če pes vleče ali se zažene).

Karmen, ja. Najprej prehrano, ker sigurno je neka intoleranca. Sedaj sem izločila kosti iz prehrane, da vidim, če je to krivec slabosti in posledično tudi splošnega slabšega počutja. Bo pač dobivala kalcij v tabletah/prašku, da zadostim dnevni dozi kalcija.  Če to ne pomaga, črtam piščanca (pogost alergen). Sicer spremembe se ne vidijo tako zelo hitro in si bom pomagala s testiranjem na intolerance/alergije.

Organizem si po odstranitvi alergenov opomore nekako v treh mesecih, z dodajanjem probiotikov. Potem pa bom presodila po njenem splošnem počutju če bom še 1x dala testirat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #121 : 17 Julij 2016, 10:11:35
Pisek, pomanjkljivo delivanje ščitnice ima lahko zelo različne simptome. Tisti pri tvoji psici so podobni, vendar je precej bolezni z zelo podobnimi simptomi. Preden bi lahko rekla kaj več, bi morala imeti opravljene krvne preiskave, ki bi izključile nekatere od njih (bolezni nadledvične žleze recimo imajo zelo podobne simptome kot hipotiroza). Sam test za ščitnične hormone ne da nujno pravega odgovora, saj je lahko nivo hormonov v krvi niha zaradi različnih faktorjev, poleg tega pa normalna koncentracija hormonov ni enaka pri vseh pasmah (nekatere pasme imajo normalno nižji nivo) niti pri posameznih psih. Diagnostika v zgodnji stopnji bolezni ni tako enostavna, kot se zdi na prvi pogled. Zato bi bilo treba opraviti en temeljit pregled pri veterinarju, ki je dober diagnostik.
Samo izpadanje dlake ni znak hipotiroze, pač pa to, da se dlaka ne obnavlja (torej ne raste nova dlaka oziroma raste počasi, spremeni se kvaliteta dlake - pri dolgodlakih recimo izpade večina dlake, tista ki ostane pa zraste nenormalno dolga, je mastna, zgleda umazana....
Odvisno od tipa dlake, je pri nekaterih to, da izgubijo poleti vso podlanko normalno.


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 18 Julij 2016, 07:00:54
Lanabela, nima podlanke. Izgublja pa dlako in to masovno. Ampak zaenkrat raste nazaj. Kateri veterinar pa je dober diagnostik? A je možno, da ji to povzročajo briketi in da bi bilo fajn, da probamo s kuhano hrano? Zakaj ji pa koža temni, prej je bila svetla, rozkasta, zdaj pa ima že skoraj celo zelo temno? No eto, pa sem spet našla en razlog, da se sekiram in razmišljam o vseh možnih najhujših scenarijih. Najbrž ima kar tumor pa to :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #123 : 18 Julij 2016, 08:10:19
Živčnim psom, ki so hitro pod stresom in se veliko razburjajo tudi dlaka frči stran.

Za običajno molsanje pa preverjeno pomaga, da dlaka čim prej v čim večji količini odfrči stran-kopanje in sušenje s fenom. :)
Ampak meni se ne ljubi. Raje metlo gonim, kot psa kopam in sušim in pomivam potem še kopalnico.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #124 : 18 Julij 2016, 09:33:49
Potemnitev kože je lahko bolezenski znak, lahko pa je povsem naravni fiziološki proces. Enako velja za izpadanje dlake. ne vem sicer, kaj tebi pomeni "masovno" izpadanje dlake, ampak pri mojih psicah med glavno menjavo dlake včasih izčešem med enim česanjem toliko dlake, da je kup večji od psa.


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #125 : 18 Julij 2016, 10:19:01
Naši praktično brez pavze dlaka ekscesno odpada že ves čas, kar jo imamo. Vmes se je ene trikrat ustavilo za en kratek čas, morda 2-3 tedne, ampak do par mesecev nazaj je imela na vratu in koncu hrbta precej dolgo, košato dlako, zdaj, po par mesecih res nevzdržno ekscesnega odpadanja dlake pa ima čisto kratko, na trebuhu ji je čisto izginila irokeza - do zdaj se kaj podobnega ni še nikdar zgodilo. Dlaka ji je tudi postala čisto suha, grozna na otip, prej je bila precej mehka, skratka čisto drugačna. Pa jo kopam in mokro pod curkom vode češem, da gre cela grmada stran, pa je potem brisača pokrita z dlako kot tepih, pa isti trenutek, ko se posuši, ji dlaka spet v nezmanjšani količini odpada dalje - tudi tega prej ni bilo, prej, če smo jo skopali in fajn sčesali, je bilo ene dva dni mir, zdaj ni mir niti eno sekundo, niti zmanjša se ne, popolnoma nič. Še moj dragi, ki ves čas nazaj drži mojo paranojo, mi je že parkrat zatežil, da jo je treba peljat k veterinarju, ker je nekaj narobe. Tudi frendi, ki imajo doma pse in vejo, kaj je to povečano odpadanje dlake, so zgroženi in pravijo, da česa takega še niso videli. Hočem povedati, da naše odpadanje dlake ni tako, kot si predstavljate po "povečano odpadanje dlake", ampak je 1000 x huje, skratka, nekaj je narobe. A je lahko to tudi hrana?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #126 : 18 Julij 2016, 10:26:28
Mogoče jo pa prevečkrat kopate?


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #127 : 18 Julij 2016, 11:28:33
Ne, tudi to ni, mi naših sploh ne kopamo, ampak po kakih dveh mesecih norega odpadanja se jo šele prvič skopala, pa še to ne s šamponom, pač pa samo stuširala z vodo (nobena nič ne smrdi, tako da kopanje ni potrebno) in česala. Pa potem ponovila po ene dveh tednih, pa potem se mi zdi da še enkrat, potem pa nehala, ker ni bilo nobenega učinka.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #128 : 18 Julij 2016, 11:54:41
No, potem pa bo čas za kak malo bolj podroben pregled pri veterinarju.
Prav lahko je težava s ščitnico (močno priporočam, celoten ščitnični profil (poglej moj prispevek nazaj, Laboklin), nadledvična žleza, prehranske/okoljske alergije ali netolerance, tudi klopne bolezni imajo vsemogoče znake,
 pa še kaj je možno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #129 : 18 Julij 2016, 12:14:33
Saj, to mi je jasno. Ampak ne vem kam naj se odpravim, ker ni vsak zdravnik tudi dober diagnostik, enako velja tudi za veterinarje. Zdaj pa ne bi glih rada na pamet hodila od enega do drugega veterinarja in v nedogled plačevala račune brez nekega pametnega zaključka. Rada bi šla k veterinarju, ki je dober diagnostik. Kak predlog?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #130 : 18 Julij 2016, 12:32:26
No, iz kod pa si?
Da te ne bom v pošiljala na VP-SG :D

Kar se tiče prehrane-alergene, so zadovoljni z Nabergojem (cena 40€) s pošiljanjem vred. Za razne intolerance-je menda najbolj učikovita metoda izločevalna dieta, o kateri pa vem čisto premalo, se bom pa pozanimala, zaradi svoje psice.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #131 : 18 Julij 2016, 13:30:32
Iz Lj, ampak tudi zapeljat se kam drugam ni problem, če res ni čisto na drugem koncu Slovenije  ;D



hovakaj

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 264
    • Točke: 0
Odgovori #132 : 12 September 2016, 13:56:39
Pozdrav.
Po 10 mesecih je gonitev pri naši psički končno prišla. (pred boleznijo se je gonila na 6 mesecev) Vse normalno, nič težav.  Dlaka je po 6 mesecih zdravljenja končno taka kot mora biti, gosta, mehka.... le leska nima čisto pravega.

Zanima pa me, kaj uporabljate pri psih z okvaro ščitnice, ovratnice ali oprsnice. Brala sem namreč, da ni dobro psa imeti na ovratnici, ker le ta pritiska na okvarjeno ščitnico. Naša psička ima navadno ovratnico okoli vratu precej naohlapno, vleče na povodcu ne, pa bi vseeno rada vedela kaj prakticirate ostali. Torej ovratnica ali oprsnica?


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #133 : 23 Februar 2017, 20:11:46
A se kak veterinar mičken bolj spozna na ščitnične, hormonske zadeve? Tako kot je za ljudi recimo endokrinolog?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #134 : 28 Februar 2017, 10:50:31
Jaz sem z mojima veterinarjema zelo zadovoljna, mislim, da zelo dobro obvladata problem.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #135 : 28 Februar 2017, 20:13:48
Kateri pa je?

Binine vrednosti so
T4(basal value)           2.1  µg/dl    ref: 1.3-4.5
TSH (70% natančen)  0.11 ng/ml  ref < 0.60
fT4 (basal value)     10.4  pmol/l    ref: 7.7-47.6
T3-antibodies           4%   < 10
T4-antibodies          9 %  < 20
T3                          48.0  ng/dl            20-206
fT3 (basal value)     2.7  pmol/l       -   3.7-9.2
TG-antibodies:        negative

fT3 ima prenizko in fT4 ima nizko, ni v optimalnih vrednostih....No, po tuhtanju in debatiranju in izmenjavi mnenj, izkušenj je sklep tak, da se za fT4 in fT3 ponovi test čez nekaj mesecev....do takrat pa podpora črevesju, ki je najbrž krivec za splošno slabše počutje in utrujenost, ker najbrž ni problem v ščitnici (bi bilo več simptomov in drugačne vrednosti. Ima pa spet premalo belih krvnič in za mišjo dlako nad spodnjo mejo monocite in neutrofile-verjetno zaradi stare okužbe z anaplazmozo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #136 : 01 Marec 2017, 08:03:38
Jaz bi na tvojem mestu menjala veterinarja.
Tvoja psička ima te težave že nekaj časa, pa v bistvu niste storili skoraj nič, da bi ji pomagali.
Za moje pojme so vrednosti ščitnice prenizke, glede na to, da imajo različni laboratoriji različne referenčne vrednosti (napr. tudi od 12,9-51,50).
Ti vztrajaš pri tem, da ji ne dodajate niti minimalne doze hormona, ona se ne počuti dobro, vendar pasja življenjska doba ni 30 in več let........
Simptomi so lahko zelo različni, ali pa jih skoraj ni.
Mojega prejšnjega psa je le poleti zjutraj zeblo, šape je imel hladne, težave s kožo pa itak, ker je bil alergik. Tako da pes ne potrebuje 50 simptomov, zato da ugotovimo, da ščitnica ne deluje, kot bi morala.
Že sama utrujenost je močan pokazatelj, da nekaj ni v redu.
In če ima vrednosti na spodnji meji, to ne pomeni, da je to dovolj dobro, ampak da sploh ni dobro.
Vedeti moramo, da ščitnični hormoni tekom dneva nihajo, tako da bi morali opraviti odvzem krvi večkrat, v razmaku 6-12 ur.
Odločiti se boš morala sama, ali boš vztrajala z eksperimentiranjem, ali pa ji boš omogočila zadnja leta preživeti kvalitetno in ne v fazi vegetacije.
Moja veterinarja pa sta brata Gombač, na Belvederju nad Izolo.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #137 : 01 Marec 2017, 08:28:28
Grem dejansko še po drugo mnenje z izvidi. Različni laboratoriji imajo tudi različne teste, zato se referenčne vrednosti razlikujejo. Razlikujejo pa se tudi glede na pasmo, velikost in starost.

Moja ima mraz zelo rada, toplote ne prenaša.

V kombinaciji z ostalimi izvidi, se bo najprej delalo na zajezitvi (ponovno) anaplazmoze, podpora črevesju, probiotiki in podpora imunskemu sistemu. Čez nekaj mesecev ponovimo testiranje fT3 in fT4.  In to 2x odvzem v razmaku 6 ur.  Nekaj primore tudi kronični stres-dobiva že tri mesece triptofan in še ga bo.

Po raziskovanju, izkušnjah ostalih, so nižje vrednosti fT3 in fT4 znak težav s črevesjem, infekcije, tudi anaplazmoza...

Je pa res, da zelo, zelo malo veterinarjev prepozna hormonske težave. Jaz se bom obrnila na dr. Pavlinovo, ki se na endokrinološke zadeve bolje spozna.

Po drugi strani pa je čisto možno, da preveč paničarim in kompliciram. Ima 10 let. Jaz pa imam za primerjat samo prejšnjega psa, ki je bil drugačne sorte-"dalmatinec" in je pri 10 letih norel okoli.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #138 : 01 Marec 2017, 09:13:56
Tudi moj Magi ima 10 let in je vsak dan bolj zmešan. 10 let za zdravega psa ni nobena starost, še posebno, ker je tvoja psička že nekaj časa v takem stanju (1 leto ali več?).
Lahko ti svetujem, da pokličeš Gombač Vet v Izolo in se telefonsko dogovoriš, da jim pošlješ izvide na mail, naj oni podajo svoje mnenje.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #139 : 01 Marec 2017, 09:26:50
Zdaj sem že Pavlinovi in čakam njen odgovor. :) Ah saj bo, more bit. Ko je hladno, skače kot teliček naokoli...čim je 10+ ali sončno pa je drastična sprememba v upadu energije.

Pa še nekaj je-nagobčnik imam naročen! Ker se prevečkrat zgodi, da kadar ne delava poslušnosti, se ne igram z njo, nisva v 100% interakciji nekaj posesa iz tal.

Je alergik, je starejša in to ima zelo negativen vpliv na črevesje, telo. Ker ostali nagobčniki, tiste klasične plastične košarice-s ji bili v njenih ličkah preozki...tak da bojo prijazne tete v Zooticu naročile Baskerville, da ga dostavijo v Velenje. :)


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #140 : 01 Marec 2017, 09:47:03
Sporoči odgovor veterinarke.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #141 : 02 Marec 2017, 09:49:23
Ni ščitnica.  Slikat pljuča, EKG in UZ srca, trebušne votline sta BP, pljuč pa še nismo slikali.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #142 : 02 Marec 2017, 11:07:24
čara, a za EKG/UZ je treba narkozo, sedacijo..?

kolk te je koštala ščitnica? To si v laboklin poslala ne?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #143 : 02 Marec 2017, 11:24:15
Ne, pes je v budnem stanju :) nič sedacije. Traja pa dobrih 30-40 minut oboje skupaj. Tudi RTG se lahko naredi brez sedacije, če pes mirno leži.

Celoten ščitnični profil v laboklin stane 117€.

Pač res mi ne gre v račun, zakaj se tako zadiha in ji je vroče, čim posije sonce in je bolj toplo. To govorim za zdajšnjih 10 stopinj, dobro na soncu je kakšna več.

Bolj kot je hladno-bolj uživa. Tudi prav zimskega plašča ona ne rabi. Navaden pulover kadar je po 0 je zadosti (čaka v avtu, miren sprehod...).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lev

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #144 : 03 Marec 2017, 16:40:21
Pri hipotiroidizmu je TSH povišan. Pri tvoji psički ni. Torej ni problem v ščitnici. Če so vrednosti hormov blizu nižji fiziološki meji, še ne pomeni, da je treba hormone dodajat. Seveda se bo pa vsak pes - tudi tisti, ki s ščitnico nima težav - po dodajanju ščitničnih hormonov bolje počutil in imel več energije, saj gre za neke vrste doping (povišan metabolizem, pulz itd...). Simptomi, ki jih opisuješ (zadihanost...), pa so tipični za pse, ki prebolijo anaplazmozo. Anaplazmoza ni hec, vem po lastnih izkušnjah. Seveda pa ne bo odveč, če narediš komplet kardiološki pregled... Za vsak slučaj. Pa 10 let za takšnega psa tudi ni malo... Kdo od nas pa pri 60 ne bo vsaj malo zadihan?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #145 : 04 Marec 2017, 08:50:19
So še druge stvari, saj je bilo rečeno, problem ni v ščitnici. Ni pa čisto zdrava, ampak za nardit ni nič, dejansko ničesar. Verjetno vsak, ki živi s psom skupaj v hiši ali stanovanju in nekaj tudi trenira, se vsakodnevno ukvarja, vidi kdaj stvari niso OK, ne glede na leta. Kadar se stvari prehitro spremenijo, kadar so čudne zadeve vmes. V končni fazi 10 let tudi ni nekaj zelo starega za psa njene velikost in kilaže.

Pri psih TSH ni glavni faktor za ugotavljanje hipotirodizma, ker je komaj 70% zanesljiv, dostikrat lažen. Treba je gledat komplet psa, vse znake v obnašanju, komplet ščitnični profil in od tam naprej.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!