Odmrtje zarodkov tik pred kotitvijo

Joni · 7076

Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
: 25 April 2006, 14:03:24
Sprašujem za prijateljico, kjer so pred kratkim pričakovali leglo šnavcerjev in upam, da ima kdo podobne izkušnje.

Psico so peljali 25. dan brejosti na UZ kjer so potrdili da je breja, videli so prav tako mladicka, zivega, glavica ze skoraj formirana, brejost je potekala brez tezav. 45. dan se je psica začela debeliti, vendar pa je to trajalo le kaka 2 dni, nakar je v 2-3 dneh naenkrat zgubila vso pridobljeno težo. Te dni pa je izločila zelo veliko izcedka iz nožnice, ki je bil bež barve, nikakor pa ne gnojen. Zaradi tega so šli s psico še enkrat na UZ. Teža na 50. dan (ko se je delalo UZ) je bila ista teži na 25. dan.
50. dan je psica ze dobila gnojen izcedek, ki ni smrdel. Veterinar je z UZ ugotovil da je mladicek umrl. Bil je velikosti za 25.dan, kar pomeni da se je absorbcija ze pricela.Veterinar je predpisal antibotike, po katerih se je gnojen izcedek se povecal in naslednje 3 dni je psica izlocila ogromno tega izcedka. 54. dan je se izlocila pribl. 7x0,5cm velik kost rjavkaste "sluzi", bolj kompaktne kot ostali izcedek. 56 dan so ponovili UZ, kjer so ugotovili da je umrli plod se zmeraj v maternici ampak se je znatno zmanjsal. Predpisali so antibiotike se 7 dni ter naj bi 70. dan brejosti sprozili hormonsko gonitev, da bi se da bi se obnovila sluz v maternici in da bi se stanje v maternici normaliziralo. Psici so tudi naredili bris, ki ni pokazal vnetja oz, prisotnosti bakterij.

Zanima me, ce ima kdo podobne izkusnje. Psico je pregledal dr. Zaninovic starejsi, ki mu zaupamo, saj ima izkusnje na tem podrocju. Kljub vsemu me zanima ce ima kdo podobne izkusnje, da se lahko lazje lastniki psice odlocijo za naprej.

Hvala in lp,

Tinkara
+1

moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 25 April 2006, 14:25:41
Vem za podoben primer, ki se je zgodil letos, psica je splavila 5 dni pred porodom.
Moznih vzrokov je vec. Okuzba z parva virusom in zaradi tega odmrtjem plodov.
Lahko je psica ob paritvi dobila virus herpesa.

Ce bi se to zgodilo moji psici, bi definitivno dala narediti teste za herpes in seveda vse kuzne bolezni.
Ce bi bili vsi testi negativni bi definitivno pocakala vsaj dve goniti pred ponovnim parjenjem.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
Odgovori #2 : 25 April 2006, 15:49:52
Samec je znan plemenjak in veliko parjen. Psici so vzeli bris in naredili vse teste, nima nobenih kuznih bolezni. Je pa bilo svetovano s strani veterinarja ponovna paritev takoj naslednjo gonitev.


Lp, Tinkara

moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #3 : 25 April 2006, 16:01:14
Joj, tole je verjetno nočna mora vsakega vzreditelja  :'(

Jaz z psmi na tem področju nimam izkušenj. Sem pa pred 20 leti imela mucko - Tino. In nekoč jo je nabrisal naš zagrebški sosedov maček. Vsi smo bili zelo veseli, da bomo imeli mladičke, saj sta bila oba črna kot noč in vsi sosedje so se potegovali za njun zarod. Pa je moja Tinčula pet dni pred kotitvijo začela izpuščati sivozeleno tekočino in s tačkami je praskala po ležišču. Takrat še ni bilo dežurnih veterinarjev, tako, da smo čakali čez vikend kaj bo in v ponedeljek zjutraj leteli na kliniko. Takrat je tam delal dr. Zaninovič, ki se je osebno zavzel za mucko a ji na žalost ni bilo pomoči glede tega. Vsi mladički so bili že mrtvi. S tistim kraspanjem po ležišču je hotela pospešiti izločanje mrtvih muckov. Tino smo rešili s tem, da smo ji odstranili vso maternico, del želodčka, ki ga je načela sepsa, jajčnike in jajcevode. Reva si od operacije ni nikoli popolnoma opomogla.

Dr. Zaninovič je rekel, da je bila muca sama kriva za odmiranje zarodkov, ker je preveč skakala in z trebuškom udarjala po stvareh, ter s tem škodovala svojemu zarodu. To zadevo bi lahko preprečili na dva načina, da bi mačka vso brejost prečepela v boxu ali pa ji vsakodnevno kontrolirala zarodke.

Upam, da sem to doživela samo enkrat in nikoli več. Za Zoyine mladičke sem si že nabavila stetoskop, da bom kontrolirala njihovo bitje srčkov in s tem ugotavljala sam razvoj, čeprav se takšnim nesrečam ne moreš nikoli dovolj izogniti.

Upam, da bo z vašo psičko vse vredu.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 25 April 2006, 16:47:57
Samec je znan plemenjak in veliko parjen. Psici so vzeli bris in naredili vse teste, nima nobenih kuznih bolezni. Je pa bilo svetovano s strani veterinarja ponovna paritev takoj naslednjo gonitev.


Lp, Tinkara

Ravno če je samec, ki veliko pari je vprašanje herpesa na mestu. če me spomin ne vara bris ni dovolj.
To, da naj se psico pri naslednji gonitvi ponovno pari je pa le stara buča, kot ta da mora imeti enkrat v življenju mladičke.

Sicer pa vsak se odloča po svoji vesti in minusu v denarnici.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 26 April 2006, 12:17:20
Ni samo herpes, velikokrat je kriva bruceloza. Ali pa hormonsko neravnovesje. Meni se zdi malce nenavadno že to,, da je uz pokazal samo enega mladička. Lahko da je šlo kaj narobe že od vsega začetka in so ostali zarodki odmrli že prej.

K sreči pri psicah takega primera še nisem imela, se je pa zgodilo pri mački, ki je ob splavu hudo krvavela, veterinar pa je trdil, da mačke sploh ne splavijo oz da če že, se jim to nikjer ne pozna. Zdravil je kot  zastrupitev s podganjimstrupom, čeprav z njim v stik sploh nim mogla priti. Nič zato, kravitev je uspel ustaviti, ostalo so pa naslednji dan naredili na klinik. Takrat je bil vzrok okužba že breje mačke z enim od virusov ki povzročajo mačji "prehlad"


Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
Odgovori #6 : 26 April 2006, 15:21:04
Na tem mestu bi se enkrat vprasala eno zadevo - bi vi parili psico takoj naslednjo gonitev in to z istim plemenjakom?



moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 26 April 2006, 19:37:49
Če bi bila psica povsem v redu mogoče - odvisno od situacuije - poletnih mladičev recimo ne bi rada, pa odvisno kaj bi mi v konkretnem primeru svetoval veterinar. Bolj verjetno bi spustila eno gonitev. Vsekakor pa bi vzela drugega samca, čeprav z izbranim verjetno ni nič narobe. Če bi v kombinaciji z drugim psom spet prišlo do težav bi vsaj vedela, da je nekaj narobe s psico. In v tem primeru bi je ne parila več, dokler ne bi točno ugotovila vzroka.


lucky7

  • *
    • Prispevkov: 533
    • Točke: 1
  • Androma
Odgovori #8 : 06 Oktober 2006, 00:24:24
Prav takšen primer smo imeli letos mi. Psica je skotila 1 teden pred rokom žive mladiče, vendar so vsi poginili v roku 2 dneh. Doma imamo psa in psico ki smo ju parili. Ker je pes paril pred tem že psice, se je najverjetneje okužil pri eni od psic. In smo šli do konca s tem. Ker našim veterinarjem ne verjamem nič smo šli delat vse te raziskave na univerzitetno kliniko-smer ginekologija na Dunaju. In so ugotovili. Pes zdrav na vse te bolezni kot so herpes, bruceloza itd. Odkrili pa so eno zelo redko in trdoživo bakterijo, ki se imenuje Clamidien Titter in se v redkih primerih pojavi lahko tudi pri konjih in ptičih. Tako je pes dobil večkrat antibiotike in je zdrav. Je pa res,da te bakterije negativno delujejo na imunski sistem psa.Tako, da od zdaj naprej ne sprejemamo več psic za paritev, če nimajo izprane maternice, če niso zdravljene za bakterije, pregledane...Svoje psičke tako zdaj vozim na preglede v Avstrijo, ker se mi zdi ,da so tam vetrinarji bolj podkovani v vsem tem.
In trenutno imamo leglo 7 zdravih mladičkov.
To so moje izkušnje glede tega. In največkrat so si  vzreditelji krivi sami. V mojem primeru se ne bo več zgodilo, ker ne mislim v bodoče metati celega premoženja za preiskave.

LP

+1


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #9 : 06 Oktober 2006, 09:01:36
Na tem mestu bi se enkrat vprasala eno zadevo - bi vi parili psico takoj naslednjo gonitev in to z istim plemenjakom?

Ali niso vprašali, zakaj svetujejo paritev čimprej?
Jaz lahko povem le mojo izkušnjo, ko so mi na vet. kliniki svetovali isto. Namreč moja psica je imela po kotitvi zaostalo posteljico, nakar sem jo po končanem zdravljenju pri lokalnem veterinarju peljala na ultrazvok, ker sem se hotela prepričat, ali je z njeno maternico vse o.k. Med pregledom, mi je veterinarka takoj rekla, da če bomo še parli naj takoj naslednjo gonitev, ker da ima v maternici nekaj cističnih sprememb, katerih je po vsaki gonitvi več in psica bi vedno težje ostala breja.
Seveda psice nisem parla, se mi ne zdi primerno, sploh da bi jo mučila tako hitro po vseh komplikacijah med in po kotitvi.
Če se bomo kdaj odločili, pa bom pred paritvijo naredili ultrazvok in se prepričali ali je z maternico vse o.k., če ne bo, absolutno ne bomo parli, če pa bo v redu in njeno zdravje tudi pa mogoče.
Dobro bi bilo, da bi lastniki psice vprašali, ko so ji delali ultrazvok, zakaj čimprej parit.
LP


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #10 : 06 Oktober 2006, 09:20:23
Joni, sicer sem ti poslala e-mail a dam še sem razlago zakaj je dobro čimprej parit. Mogoče bo še komu v korist.
Cistične spremembe se do neke mere pojavljajo po vsaki gonitvi zaradi vpliva progesterona na endometrij ( notranjo plast
maternice v katero se vgnezdijo zarodki), neglede na to, ali je psička breja ali ne traja vpliv tega hormona nekako 63 dni. Same spremembe običajno slej ko prej izginejo. Res je da je po vsaki gonitvi (=delovanje progesterona) takih spremememb več, so obsežnejše in počasneje izginejo. Do težav lahko pride, če nastane t.i. cistična hiperplazija endometrija , ki v kombinaciji z
 bakterijsko okužbo lahko privede do piometre (gnojnega vnetja maternice) - običajno pri starejših živalih, ki niso nikoli imele mladičev.
 Iz tega tudi sledi odgovor na drugo vprašanje - pariti prej pomeni zmanjšati možnost težav, ki jih povzroča "bombandiranje" maternice s strani progesterona. Z daljšim čakanjem se tudi zmanjšuje vrjetnost da bo psička po paritvi breja.
Koliko se je matrala najbolj veste sami. Če jo brejost in mladiči niso preveč utrudili ( seveda je treba odmisliti zaostalo posteljico in
posledične težave, ker je zelo malo verjetno, da bi se zadeva zopet zgodila) potem ni ovire, da je nebi parili ze ob naslednji gonitvi, čeprav večinoma svetujejo, da se eno gonitev preskoči in ponovno pari v naslednji. Brejost pa po mojem mnenju nebi pomenila nevarnosti zanjo, težave povzroča progesteron, ta deluje neodvisno od brejosti in precej več težav povzroča nebrejim živalim.
Seveda pa je tudi možnost, da se sedaj počaka, nato pa naredi Uzv kontrola in se vidi kaj se dogaja s cistami - povsem mogoče je, da jih ne bo več.

LP


+1