KANGAL

ARON31 · 8474

ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
: 11 Julij 2018, 14:50:04
Pozdravljeni

Sem lastnik psa pasme Kangal.
Veselilo bi me v kolikor bi se javil še kdo, ki ima takšnega psa.

Lp
M.



ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 17 Oktober 2018, 16:36:32
Dodajam nekaj slik mojega Kangala.
Primerjave z Labradorcem in z Nemškim ovčarjem.
Upam, da bo priloge sprejelo, kljub temu, da jih v predogledu ne vidim.



ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 17 Oktober 2018, 16:41:20
Moj Kangal z Labradorcem



ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 17 Oktober 2018, 16:54:26
Aron ...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 18 Oktober 2018, 13:54:22
Luškan.

Mene je pred leti presenetilo, ko me je ena na cesti zaustavila, če je moja psica kangal :D

Kakšen je karakterno?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 25 Oktober 2018, 16:15:35
To ni pes za kogarkoli (pa ne zato, ker ga imam jaz, da ne bo pomote). Predno sem se odločil zanj sem veliko prebral o tej pasmi.
Številni lastniki so morali po par letih dat psa ustrelit, ker je postal neobvladljiv in prenevaren tako za okolico, kot tudi za lastnika samega.
To je pes za katerega si lastnik mora vzeti čas. Pes, ki nima "enostavnega" procesiranja v svojem razmišljanju. Torej ni zgolj razumevanje "sedi, prostor, itd.".
Naj razložim situacijo, ki se mi je zgodila: pred kakšnimi tremi meseci se mi je snel s povodca in zbezljal po svoje. Iskal in lovil sem ga več kot uro in pol. Deževalo je in po blatnih poljih ni bilo prijetno. Priznam, da me je hudi razjezil. Ko sem ga uspel ponovno zavezati, sem mu primazal klofuto in mu izrekel vse možno (da sem si olajšal dušo  :), čeprav ni razumel kaj vse sem mu povedal, je pa vedel, da ni naredil prav. Pred par dnevi se je situacija ponovila. Bila sva kakšne 3 km od doma. Pes se je tokrat odzval drugače. Ker je očitno imel v spominu klofuto in mojo jezo, tudi tokrat po tem ko se je znorel, ni prišel k meni. Ubral je drugačno taktiko - brez pomislekov se je obrnil in sam odšel domov kjer se je namestil v svoji uti. Ocenil je, da v kolikor  se bo pustil ujeti, da bom stresal jezo nanj, torej se je bilo potrebno temu izogniti. Najbolj enostavno je bilo, da se odpravi domov v svojo uto. "Če je gospodar pameten, bo to potezo sprejel z razumevanjem, če je pa nezrel, bojo spet problemi". Seveda ni bilo nobenih problemov.
Drug primer: na sprehodu je iz koruznega polja priletel predme nek srednje velik pes in (verjetno tudi, ker se je prestrašil) se z burnim laježem pripravil, da me napade. Ni bilo potrebno šteti niti do dva, je bil moj pes pred njim in seveda, ta je začel bežati. Moj je tako potegnil za njim, da nisem uspel zadržati povodca. Bil sem prepričan, da ga bo raztrgal. Ujel ga je in ga postavil v "pat pozicijo" (stal je pred njim, da ni mogel nikamor, za seboj pa je imel reko). Tako ga je zadržal do mojega prihoda. Ko sem prišel zraven mo je z glavo namignil proti temu psu - češ: "tu ga imaš, kaznuj ga kot se tebi zdi primerno". Tega psa sem z nogo odrinil, da je zbežal, moj je šel za njim še kakšnih 5 m (da se ta drugi slučajno ne bi obrnil in vrnil nazaj), po tem se je vrnil in sva šla mirno dalje. To se je zgodilo nepričakovano, nikdar ga nisem učil tega.
Pokazal je kako razmišlja.
Ko pride situacija, da me ne vidi cel dan ali več, raztrže vse kar mu pride pod roke: od rastlinja, do cunj, do muhe, ki leti mimo, itd.
O tem sem govoril s kolegom, ki je imel takšnega psa. Povedal mi je, da je njegovo življenjsko poslanstvo skrb za gospodarja. Vsak trenutek, ko ni z gospodarjem je zanj izgubljen in brez smisla.
Da ne bom predlog - v kolikor imaš čas zanj, je to izjemen pes. Ni agresiven, je premišljen, neverjetno zrel, reagira razumsko, gospodar mu pomeni vse. V kritičnih situacijah ne posluša nikogar in reagira po svoji vesti. Do tujcev je sicer nezaupljiv, a ni agresiven. Do drugih psov ni agresiven, nikdar pa ne pusti nadvlade - zato je potrebno biti pazljiv, da ne pride do nepotrebnih spopadov.
To je sicer ena izmed najstarejših pasem (stara je več kot 6.000 let). Faraoni so jih imeli za osebno stražo ...

Lp
M.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 26 Oktober 2018, 09:50:09
Tudi slučajno ne razmišljam o nakupu tega psa, ni zame, za moj življenjski slog, okolico kjer živim. Je pa lep za pogledat...Hja no, moraš razumeti, da pes izkoristi priložnost in bi lahko primazal klofuto zgolj sebi. Če si se le iz te situacije kaj naučil. Halti, oprsnik s sprednjim pripenjanjem, boljša pozornost...nekaj, da preprečiš, da se pes sname iz povodca, a hkrati ne škoduješ psu (e-ovratnica ipd sranje).

Me pa zanima. Kdo pa poskrbi zanj, če tebe ni cel dan? Se naveže zgolj na eno osebo, ki večinoma skrbi in se ukvarja ali je sposoben sprejeti tudi drugo osebo? Koliko je sedaj star? Deluje mi še mlad po fotkah.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 28 Oktober 2018, 12:56:01
Se strinjam glede oprsnice, a je žal tako velik (85cm v ramenih), da bi mu z oprsnico bilo omogočeno tudi več skakanja in bi ga bilo zato težje obvladat.
Razmišljam o tem, da bi nabavil to ovratnico:
https://www.ebay.com/itm/Patento-Pet-Retractable-Dog-Puppy-Collar-with-Integrated-Leash-Grab-Handle/282143988172?hash=item41b11799cc:m:m8EAND-OcVFXkmhSf-RIE0g

Ko me ni pes to sicer prenaša brez laježa in drugih motenj, je pa res, da si vedno najde zaposlitev - koplje luknje, uničuje kar mu pride pod zobe...
Še najbolj miren je, če je pred vhodnimi vrati kjer potrpežljivo čaka name.
Na srečo se zelo redko zgodi, da me ni cel dan (ali več) doma. V takem primeru zanj poskrbijo domači. Tak pes z odraščanjem sprejme družino kot svojo čredo na katero mora pazit. Uboga tudi druge družinske člane, a je kljub vsemu v takem primeru verjetnost, da bo naredil kaj po svoje veliko večja.
Pred 10 dnevi je dopolnil 1 leto starosti.
 



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 29 Oktober 2018, 10:30:49
Če imaš tak oprsnik, da pripneš spredaj in zadaj. Je prednja rinka v bistvu v pomoč, kot zavora, če imaš dober grip v povodcu in in psa ne vlečeš gor, ampak s povodcem usmiriš navzdol. Jaz občasno sprahajam psico, ki je kot vlečnica proti drugim psom, h kakšnemu se tudi zažene. In če jo primem za ovratnico je katastrofa, takole pripeto pa bistveno lažje obvladam, z manj napora.

SO pa te ovratnice prodajali tudi pri nas. Imel jih je Vomar v Celju. Ima pa tudi Julius K9 ovratnico z ročajem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ARON31

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 30 Oktober 2018, 00:58:07
Zahvaljujem se za posredovano.

Za tiste, ki jih zanima FCI standard za KANGALE, ga dobijo na tem naslovu:
http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/331g02-en.pdf