Metuljček - Papillon [Epagneul nain Continental, Continental Toy Spaniel]

Geri · 799635

Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Ojla!

Kot vidim te teme še ni odprte, pa jo bom kar jaz odprla ;).



Doma ima skoraj dve letno papillonko Geraldine de Pompadour, ki prihaja iz Slovaške psarne. Papillončkov v Sloveniji ni veliko, čeprav jih je vedno več. Med drugimi so v Sloveniji papilloni zastopani s strani Gerijinega polbratca Jonathana de Pompadour, Avstrijke Lady iz psarne v bližini Dunaja (njej dela družbo tudi edina phalena v SLO Pupa), pri Kranju je 6 letna Undi iz Nemčije, v Izoli 11 letna Tara, pa še nekaj bi se jih našlo :)



Za te, ki pasme ne poznate naj najprej povem da gre za pritlikavega psa, ki lahko tehta do 5 kg in ima plečno višino do 29 cm. Značilna je dolga dlaka, ki je najdaljša na repu, ušesih, prsnem košu ter resice na tačkah. Dlaka pa nikakor ne sega do tal in nima podlanke. Značilna je bela lisa po sredini glave. Zaželjene so čimbolj simetrične lise, čeprav niso nujne. Sploh lisa sama ni s standardom več določena, nekoč je bila. Po telesu mora prevladovati bela barva, ki ima lise različnih barv. Dovoljene so vse barve razen jetrne. Če pa nekako potegnemo črto so najbolj poznani črno-beli, rdeče-beli ali tricolor papilloni.

Pri nas je papillon samostojna pasma, v Ameriki in nekaterih drugih državah pa je pod imenom papillon poznana tudi pasma phalena (vešča), ki pa je pri nas popolnoma ločena pasma. Med pasmama ni velikih razlik, edina razlika je namreč v uhljih, ki jih ima papillon pokončna, phalena pa spuščena. Pri nas parjenje phalen in papillonov ni dovoljeno, v Ameriki recimo pa je to praksa. Zakaj pri nas ni dovoljeno? Mogoče zato ker tako parjenje velikokrat da mladiče s klapnjenimi ušesi (eno uho gor, drugo dol) ali pa papillone, ki se jim pri enem letu povesijo ušesa itd. Če se v leglu papillonov skoti phalena sicer to ni težava, psu se samo prepiše drugo pasmo v rodovnik. Če pa se zgodi da je eno uho gor, drugo pa dol pa seveda to NI ok in se smartra za napako. Take pse se iz vzreje izloča.

Drugače pa je pasma kar stara in ima bogato zgodovino. Najprej je obstajala samo phalena, ki so jo kasneje s križanjem z nekaterimi pasmami pripeljali do dvignjene različice ušes. Phalene so bile redne spremljevalke na Francoskih dvorih, med drugimi jih je imela tudi znana Marie Antoinette. Čeprav je primarno obstajala samo phalena je sedaj ta pasma na robu izumrtja. Že nekaj časa nazaj je pasma skoraj izumrla in so jo s križanjem s papilloni spet rešili. Sedaj je še vedno slabo zastopana in dokaj nepoznana.



Res je da papilloni pritegnejo prav s svojimi značilnimi velikimi ušesi, ki skupaj z značilno belo liso na sredini glave dajejo vtis metuljevih razprtih kril- prav ot tu tudi izvira ime. No če na kratko omenim še značaj... so zelo igrivi in hudomušni mali psički. So učljivi, ampak včasih trmasti- no trma popusti ob hrenavki :D. Radi imajo dolge sprehode, a se zadovoljijo tudi s kratkimi. Najraje spijo na lastnikovi postelji :-[, ljubijo igračke- še posebno piskajoče. Radi imajo otroke, vendar pa se moramo zavedati da gre za majhnega psa s tankimi in krhkimi kostmi (kar ne pomeni da se zlomi ko ga primemo v roke ::)) in moramo bit pri igri otroka s psom zelooo previdni da ga otrok ne poškoduje.

No to bo "na kratko" vse. Več informacij si lahko preberete na Gerijinih spletnih straneh www.z-in-g.net v meniju Papillon kjer najdete več zgodovine (s slikicami ;)), splošno o pasmi, standard, nego itd.

+1



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #1 : 28 April 2006, 03:19:38
Aja.. še nekaj sem pozabila.. na moji spletni strani sem dodala v meniju GALERIJA tudi en kratek filmček kako se Geri igra z našim whippetom Žanom ;)

Pa še ena slikica Geri :)




Chrissy

  • *
    • Prispevkov: 216
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 April 2006, 17:14:08
Ciao Mojca!!! Samo tale filmček z Geri in Žanom je pa nor!!!  :o

***People might come and go, but dog will stay with you for life!***


Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #3 : 28 April 2006, 17:34:47
Ojla!

Ja, filmček je dokaz da se nasprotja privlačijo :D ;D!



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #4 : 02 Maj 2006, 23:28:20
Nekaj novih Gerijinih slikic: http://geri.moj-album.com/album/2622502/?os=3097960 Je pa trava že tako visoka da ima Geri kar konktretne težave pri sledenju ostalih zverinic :-[



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #5 : 03 Maj 2006, 18:17:10
Geri, pozdravljena na tem forumu ! ;)

Zelo lepa predstavitev pasme in še lepše slikce male Gerčke.

Pozdravček iz naše pasje trdnjave na vaše konce.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #6 : 03 Maj 2006, 22:55:15
Ojla!

Miša, hvala za dobrodošlico :)
Danes smo Geri po dolgem času spet okopali. In seveda smo morali takoj pofotkat malo princesko ;D
Slikice: http://geri.moj-album.com/album/2622502/?os=3106575 Seveda pa se je Geri najprej (še mokra) zapodila divjat po vrtu in se skrivat pod grm (kjer je zemlja :'(). No naj ji bo.. najprej je bila vsa blatna, ko se je posušila pa smo sčesali zemljo dol.



Joni a ti se misliš kaj oglasit ali bom imela tu monologe :o



Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
Odgovori #7 : 04 Maj 2006, 18:33:25
No, da se jaz predstavim mojega rdeckota, da ne bo Geri samevala v tem topicu.  ;)

Mojemu lepotcu je uradno ime Jonathan de Pompadour (klicemo ga Joni) in ima skoraj 14 mesecev. Je polbratec od Geri, delita si istega oceta. Geri je ze tako lepo opisala pasmo, da meni preostane se samo pripopati par slikic  ;D Joni ima prav tako spletno stran na www.papijoni.com kjer je se vec slik in informacij o Joniju.












in en mini Joni pri 8.tednih:






moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #8 : 10 Maj 2006, 18:01:39
Ojla!

Joni.. končno ;)

Rada bi napisala še nekaj, kar se ponavadi pri pasmah spregleda.. torej bolezni, ki so značilne za pasmo. Zelo pogosta bolezen je PRA, ki jo na hitro lahko opišemo kot slepoto- najprej nočno, kasneje pa še dnevno, ki nastopi pri psih skozi leta. Pse se lahko testira od enega leta naprej, vsekakor pa ne prej. Bolezen je izključno dedna in ni "nalezljiva" kako drugače. Da mladiček zboli mora prejeti par genov prenašalcev od OBEH staršev. Torej to pomeni da če je en starš PRA negativen, drugi pa pozitiven bo mladiček lahko največ prenašalec, za boleznijo pa NE bo zbolel. Če sta oba starša PRA negativna še ne pomeni da mladiček ne bo prenašalec, saj sta lahko tudi PRA negativna starša prenašalca. Da pes ni prenašalec lahko ugotovimo edino z genetskimi testi, ki pa se jih v naši bližini še nikjer ne dela. Čeprav recimo pri papillonih se te teste (navadne ne genetske) dela že vrsto let in z izločanjem PRA pozitivnih psov skozi leta pridemo tudi do majhnega števila prenašalcev ali jih popolnoam izločimo iz vzreje. ZA primer (Geri ima vse prednike v rodovniku- 4 generacije PRA negativne, kar zelo zmanjša možnost da bi bila prenašalec).
Test je zelo enostaven. Psu se da tekočino v oči, ki poveča zenice in se opazuje spremembe na očesu. Te teste dela tudi Dr. Zlata Čop v Lescah. Mi smo z Geri opravili test pri njej in plačali okoli 4.000 sit- torej ni veliko.

Čeprav pri nas za vzrejo papillon (in veliko psov iz 9 FCI.- izjema tibetanskih pasem) ne potrebuje nobenih testov in dokazil je zelo dobro da se PRA pregled opravi! PRA je neozdravljiva bolezen in vsak vzreditelj, ki nima teh testov opravljenih dela škodo celotni pasmi. >:(

Druga bolezen je PL ali izpah pogačice. Tudi te teste dela Zlata Čop. Nam je sicer nogico pregledal veterinar na veterinarski fakulteti in sicer pod pomirjevali (baje se tako bolje vidi), ki pa žal ne izdaja uradnih potrdil. Te izdaja Zlata. No, važno da mi vemo da ima Geri ok kolenčka ;) To zgleda tako da med gibanjem skače pogačica iz mesta (zadnje tačke). Če zelo skače ven potem psa to moti in včasih dviguje tačko. Lahko pa je to zelo nemoteče in neopazno. Bolezen je ozdravljiva z operacijo, ki je dokaj enostavna. Izkušnje s čivavami ima Dr. Matko iz Topolšice. Po njegovih vesedah ogromen odstotek čivav in yorkijev ima operacije pogačice.

+1 točka



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #9 : 11 Maj 2006, 09:01:36
Evo meneeeee!!!


Še jaz bom v tem forumu predstavila mojo Taro.

Tara je psička stara 10 let in prihaja iz prvega slovenskega legla papillonov. Je prava nagajivka in dosti krat kaj všpiči. Je ful živahna psička in po novem se rada druži s psi ;D
To bo za zadaj vse ker se mi mudi na izpit. Rada bi vedela kako se tu spodaj prilima sliko ??? nikakor mi ne znese :'(


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #10 : 11 Maj 2006, 13:15:53
To je Tara



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #11 : 11 Maj 2006, 13:26:50
Ni šanse ne znese mi prilimat slike, tako da še vedno prosim za pomoč :-[
Več o Tari in njeni družini pa je na strani www.freewebs.com/tara4.

Imam en majhen problem. Tari se solzijo oči in je pod očmi že skoraj brez dlake. Ima katera kakšen predlog kaj naredit?  Obstaja kaka stvar da bi vsaj zščitla kožo pod očmi?
Čudno mi je, ker njej so se vedno solzile in ni bilo panike. Mogoče je pa tudi od starosti da ji zdaj bolj dlaka odpada.

Prideste v portorož na razstavo?  Lahko bi se po razstavi kaj dobili?


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 11 Maj 2006, 15:50:36
Ni šanse ne znese mi prilimat slike, tako da še vedno prosim za pomoč :-[


jaz sliko vidim, pripela si jo v priponko. Ko človek klikne na priponko ga vpraša če odpre sliko in je to to ;)

Lp nina



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #13 : 11 Maj 2006, 16:41:41
Jaz sem hotela prilimat tako kot sta geri in joni naredile :(


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #14 : 11 Maj 2006, 16:52:51



Joni

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 2
  • I Heart Papillons
Odgovori #15 : 11 Maj 2006, 17:43:45
Midva z Jonijem prideva v Portoroz in Umag.

Glede solz pa, glede nato da si rekla da je ze skoraj brez dlake, bi ti jaz svetovala da gres k veterinarju. Mogoce ima alergijsko reakcijo (je to zdaj nova zadeva?) ali pa ima zamasane solze kanale, drazi jo kako noter obrnjena trepalnica, menjava dlake - mnogo je morebitnih vzrokov. Je izcedek voden ali sluzast? Zato bi jaz jo peljala k veterinarju da jo temeljito pregledajo in ji ustrezno pomagajo.


Lp, Tinkara

moji metuljcki na spletu -- www.papijoni.si


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica

Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #17 : 11 Maj 2006, 18:20:45
Zdaj pa bojo slike... ;D

Mala Tara



Mlada družinica










Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #18 : 11 Maj 2006, 18:26:43
Tara, slik ni.. verjetno zato ker so fulll prevelike da bi se lahko objavile v temi ;D... daj manjše ali pa daj linke ;)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #19 : 11 Maj 2006, 18:27:40
Jaz sem jih pa prej videla zdaj pa ne več  ???



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #20 : 11 Maj 2006, 19:03:03
res čudno, jaz sem jih tudi prej vidla ??? ???


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #21 : 11 Maj 2006, 19:59:02
Vedno več lastnikov malih vešč  ;D. Joni pozdravljena.
 Lepo, da se bo tudi na tem forumu razvila debata o papilončkih.
Prav lepe slikce ste nalimale. Upam, da jih bo še več.
Sedaj, ko imam tudi jaz zopet doma eno malo ščene, pa še lepi dnevi so se začeli, se lahko zopet dogovorimo za kakšno mini srečanje med tednom. Kaj pravite?

Geri, tvoj avatarček se mi zdi prav super. Slika ponosne Geri je bombastična. :-*

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 11 Maj 2006, 20:05:06
Zdaj pa bojo slike... ;D

Mala Tara



Mlada družinica










Preden linkaš slike se odjavi iz albuma. Pojdi v svoj album tara.moj-album.com poišči sliko, desen klik, lastnosti in potem kopiraš link.

Lp nina



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #23 : 11 Maj 2006, 22:46:32
Vedno več lastnikov malih vešč  ;D.

Miša.. zdej si me pa razočarala.. pa ja bi lahko vedela da je vešča phalena ne papillon :P ;D
Medve z Geri sva v Ljubljani samo do konec maja, potem pa na Krasu. Mislim pa da se bomo letos začeli spet dobivati na obali kot lani ;) Lahko bi pa srečanja združili z izleti po Sloveniji in si tako ogledali še kako znamenitost oz. turistični kraj? Medve z Geri sva danes že začeli z Bledom. Slikice najdete na: http://geraldine.moj-album.com/album/3222797/ 8)

Tara, ta vikend sicer še nimam časa, ker imam ene nujne opravke, potem bi se pa lahko dobili kaj? 28.5 pa smo spet na razstavi v Hrušici. Imamo malo natrpan urnik, ki ga kombiniramo še z izpiti na faxu :-[



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #24 : 12 Maj 2006, 00:14:58
 :D, ha, ha, ha, saj sem ti dala smeška zraven, ker sem računala, da boš razumela point besede " vešča", ki je bil mišljen kot prava vešča in ne pasja pasma  :P

Ja škoda, da imaš letos tako kratko bivanje v LJ. Saj me je že Sasy zadnjič klicala in vabila na srečanje, pa sem  na mojo veliko žalost morala odkloniti, saj čez vikend nimam nikoli časa za kaj takega.

Tole z izleti po Sloveniji pa je dobra ideja. No, Bled sem zamudila, ki je moje najljubše pribežališče, polek Bohinja. Sporoči kdaj je naslednji izlet.  ;)

Pozdravček za lepotičko Geri in seveda vsem lastnikom papilončkov.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #25 : 12 Maj 2006, 09:12:18
Upam da zdaj bojo te slike....

Mala Tara




Mlada družinica









Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #26 : 12 Maj 2006, 09:16:53
ooooo, zdaj so slike, upam da spet ne izginejo :-\

Geri: saj veš, da komaj čakam da se Tara poigra z Geri ;D
Ampak te takoj obvestim, da na travi žal ne bo mogoče :-\
Dokler ni kopalcev smo pa lahko na betonirani plaži pod belvederjem ali pri svetilniku, ki je na drugi strani mesta. ;)
No, mi boš sporočila če ti ta varjanta ugaja.


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #27 : 12 Maj 2006, 10:52:17
No, poročam še, da sem bila s Taro pri vet. zaradi oči. Naredila ji je test koliko se ji solzijo oči in je bilo normalno, pol pa še test kanalov in ni bilo preveč ok, ker ni niti kapljica pritekla skozi nos. Ima pa tudi vnete očke in je dobila kremico, lahko pa bi bilo tudi od alergije,kar bi ji ta kremica pozdravila. Tako da bomo videli kaj bo. :)


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #28 : 12 Maj 2006, 12:04:47
Pa še nekaj novih slikic je v http://tara.moj-album.com




P.s.: prej je Geri pisala monologe, zdaj jih pa jaz :D

P.p.s: Moderator lahko kar izbriše tiste moje poskuse vstavljanja slik, ki niso uspeli.





Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Moram povedat da je s Tarinimi očkami  fuull boljše. ;D     Se ji ne solzijo več toliko in dlaka ji bo ponovno zrastla ;D ;D