Mali angleški hrt [Whippet]

Geri · 458055

Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
: 28 April 2006, 03:32:52
Vidim da so "moje" pasme na tem forumu bolj slabo zastopane :'(... doma imamo dve letnega whippeta samčka po imenu Gan dei Rufolo (Žan) iz Italjanske psarne Dei Rufolo.

Whippet je hrt, ki je bil "ustvarjen" za revne ljudi. Hrte so si namreč lahko privoščili samo plemiči in bogati meščani. Revni ljudje pa so prav tako hoteli hitrega lovca in so s križanjem velikih angleških hrtov s terierji in nekaterimi drugimi pasmami naredili svojega hrta, ki jim je polnil sklede z ulovljenimi zajci ;D! Kasneje se je whippet uporabljal kot dirkalni pes na tekmah kjer so padale visoke stave, danes pa je dober družinski pes, ki mu delo ni nič kaj po godu.



Najraje spi na kavču ali postelji, saj zgleda da je kar malo pozabil da je bil pes za revne in se zamenjuje s plemiškimi psi. Ne bo se rad ulegel na tla če ne boste prej položili dekice zanj, čeprav mu tudi na dekici ne bo ne vem kako na komot... Rad spi pogrnjen in tesno privit k gospodarju, ki ga ponoči zbada s svojimi kostmi :P. Najraje se crklja, še raje pa dirka po prostranih poljih. Ko se enkrat požene v dir ga je pravi užitek gledati. Vsaka mišica na telesu deluje usklajeno s celoto in pes doseže hitrost tudi preko 60 km/h. Pa ga ulovi če ti pobegne :'( :D!!

Skratka pes, ki ni za vsakogar ampak prej ali slej prav vsakega očara s svojim usklajenim gibanjem, nežnim pogledom ali pa crkljivo naravo!



Žan ima tudi svojo spletno stran: http://www.z-in-g.net/zan/, ker je Galerija trenutno v izdelavi pa najdete več njegovih slikic na naslovu: http://gandeirufolo.moj-album.com/


+1



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 28 April 2006, 08:39:22
Citiraj
Vidim da so "moje" pasme na tem forumu bolj slabo zastopane Cry

Nekdo pač mora začeti ;)

:D Drugače pa super opis. Kako Žan prenaša mraz? Ker jih ponavadi vidim vedno zavite v kakšne pulovrčke, da jih ne zebe 8) Pa koliko kg dosežejo?

Lp nina




Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #2 : 28 April 2006, 17:30:43
Ojla!

Mraza sploh ne prenaša :-[... če ga peljem pozimi ali jeseni na sprehod na povodcu je obvezno oblečen v plašček, če pa je spuščen pa itak ful divja in se segreva, tako da puloverčka ne potrebuje. Letos je bil celo zimo "nag" ker imam jaz takoj za hišo večji travnik in ga niti ne zvežem pa se zdivja. Rad ima celo sneg, če le ni poledenel.

Glede Kg pa ima Žan trenutno 11 kg. Povprečno imajo med 10 in 12 kg, se pa zadnje čase dogaja da postajajo whippeti vedno večji :'(. Nekateri vzreditelji pač gledajo na druge stvari in pozabijo na to da naj bi bil to razmeroma majhen pes. Whippet je bil pomanjšan hrt prav zato ker si revni ljudje pač niso mogli privoščiti velikega psa, ki veliko poje, vseeno pa so želeli hitrega lovca. Žal se na standard vse prevečkrat pozablja. Drugače pa je dovoljena plečna višina 51 cm pri psih, 48 pa pri psicah.

Upam da bo kmalu več lastnikov whippetov na forumu!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 30 April 2006, 22:13:29
Meni so bili whippeti eno obdobje ful ful všeč. Sem imela precej težav s prepričevanjem staršev za psa in en njihov izgovor je bil tudi, da psi puščajo dlake, pa sem se vrgla v pasme, ki naj bi jo puščali manj. Tako sem odkrila whippete, ki so me navdušili z eleganco in hitrostjo. Kupila sem si tudi eno knjigo v angleščini in jo študirala  :D Sicer so me vsi čudno gledali zakaj bi imela tega grdega psa ( ::)) ali pa so imenovali whippete srnica in podobno. Kasneje sem "prešaltala" na avstralce, so mi pa še vedno lepi za pogledat, sploh kadar tečejo  :-*

Kot sem zasledila na različnih straneh na inetrnetu in v knjigi naj bi bilo pri whippetih glede spola ravno obratno. Pri večini pasem naj bi se samičke bolj držale skrbnika in se ne potepale, pri tej pasmi pa naj bi bili ravno samčki tisti, ki vedno pazijo, kjer je skrbnik. Kakšne izkušnje imaš ti s tem Geri?

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #4 : 01 Maj 2006, 16:26:12
Ojla!

Najprej glede dlak... whippeti puščajo kar veliko dlak. Problem pa ni samo količina ampak so dlake take ostre in se zapičijo v blago, tako da je težko potem pobirat iz oblek, tepihov itd. Sem tudi jaz mislila da ne bo puščal toliko dlake, pa ti lahko povem da moje 3 dolgodlake punce puščajo velikooo manj dlake ???.

Žan je ful navezan name, je pa res da je on "poseben" fant, saj je k nam prišel komaj pri 1 letu in se do takrat (živel je pri vzreditelju) z njim ni nihče posebej ukvarjal. Zaradi tega je zelo plašen (no vedno manj) in ima še kar nekaj "napak", tako da ti glede tega ne morem objektivno odgovoriti. Žan se me sicer kar drži in ima zaenkrat 100% odpoklic, ampak mogoče je to tudi zato ker ga je malo strah.

Ko smo bili na Vremščici v družbi še 2 whippetk in enega whippeta (dvojni zmenek ;)) sta bili psički zelo samozavestni. Sicer sta imeli tudi vzgojo veliko bolj primerno kot Žan, so pa psičke baje bolj šefice :o. Whippet pa je kljub temu da je kavčni pes in izredno crkljiv tudi lovec z močnim lovskim nagonom in zelo rad steče za srno ali zajcem (Žan na srečo ne). Seveda pride s takega lova ponavadi brez plena (neizkušenost) in ves potolčen, saj je koža zelo občutljiva in se hitro strže, opraska itd. Je pa najbolj srečen whippet, whippet na velikem odprtem travniku kjer dela kroge po mili volji in se nato ves srečno utrujen vrže v travo in čaka na crkljanje ::)

Jaz sem mislila (živim na vasi) da me bodo ljudje čudno gledali ko bom šla z njim ven in metali za mano opazke o shiranosti, moram pa reči da je bil učinek čisto nasproten! Veliko ljudi me na cesti ustavi, poovpraša po pasmi, vsi pripomnejo da mora bit to izredno nežen pes... pa seveda hvalijo njegovo lepoto 8) ;D



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #5 : 01 Maj 2006, 16:42:02
Glede dlake lahko potrdim napisano: ko sem pred časom na zadnjih sedežih vozila whippeta in labradorko, je za whippetom ostalo neprimerno več dlak.  :-\ Labradorske sem relativno hitro pobrala z lepilnim trakom, za whippetske pa je bila potrebna tudi pinceta…

Geri, sicer ne vem, kje sem že to prebrala… Boš res kastrirala Žana? Bo torej le ljubljenček?



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #6 : 01 Maj 2006, 16:50:39
Galy, tega nisi prebrala ampak sva se o tem pogovarjali ko sva se srečali v LJ ;) Sicer pa kot sem ti že povedala... ne vem če ga bom kastrirala, sem pa razmišljala o tem. Zakaj bi ga kastrirala? Zaradi Geri. Ko se goni je ves bogi, ne je, ne spi, tuli... pač moški ;D. Seveda pa oklevam, ker je to edini razlog ZA kastracijo, našel bi se pa kakšen tudi proti, tako da... bo pač čas pokazal. Zaenkrat ga še ne bom kastrirala, bomo videli kako bo med Gerijino naslednjo gonitvijo. Ni prav na komot met mešane spole :'(, ampak pač tako je naneslo. Je pa res da imam to možnost, da ju imam med gonitvijo ločena- vsakega v svoji hiši tako da bomo pač videli.



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 01 Maj 2006, 23:26:03
Joj, oprosti :-[ Moj spomin je za na servis :-X

btw: v našem kraju so whippeta označili za mlado nemško dogo ::)



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #8 : 02 Maj 2006, 23:26:03
Ojla!

Danes smo šli na sprehod še z enim whippetkom Kevinom. Nastalo je kar nekaj lepih slikic v lepem pomladanskem vremenu :o ogledate si jih lahko na: http://www.moj-album.com/album/3096647/
Na Gerijini strani pa je tudi filmček naših zaljubljencev: http://www.z-in-g.net/geri/galerija.php (čisto spodaj kliknite za prenos).



Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 17 Avgust 2006, 14:28:21
Pa se še jaz javljam...oz. drugi whippet Kevin :P
Kar se pa dlake tiče je meni whippet mala malica...pred njim sem namreč živela z dalmatinko in tam se dlake res nikoli ne konča.

Če koga zanima plac kjer se dobivamo z našo whippet druščino si ga lahko pogledate na:

http://www.youtube.com/watch?v=wVlK_0kFn0A






Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #10 : 22 Avgust 2006, 22:01:23
Pozdravljena Nina, si se končno oglasila :)
Naš plac je itak najboljši, upam da se nam pridruži še kakšna whippetka v prihodnosti!



Geri

  • *
    • Prispevkov: 244
    • Točke: 10
  • Tiffany in Geri
Odgovori #11 : 13 December 2006, 00:45:01
Ojla!

Po dolgem času se spet oglašam v tej temi... naš Žan je KONČNO dočakal prenovljeno spletno stran na katero je dodana galerija ;D!! V njej najdete cel kup lušnih slikic. Imamo pa še eno novost ;) Žan je bil model enemu računalniškemu podjetju! Kaj ima Žan skupnega z računalniki? Očitno veliko :P V glavnem, na strani so tudi slikice ki so nastajale v foto studiu v namen letaka, tako da vabljeni k ogledu!

No pa še ena za pokušino ;)



sassi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 06 Junij 2007, 11:57:43
hej!!

najprej lep pozdrav vsem ponosnim lastnikom whippetov  ;), med katere spadam tudi sama. Moj hrtek je star 7 let, je sicer super karakter - dokaj miren, vendar se zna zelo razživeti, cartljiv, željan pozornosti, in seveda popolnoma enakopravni družinski član. hrti so res super psi, vendar niso za vsakega, ravno zaradi svoje nežnosti in občutljivosti, imajo pa tudi zelo močen ponos - ne prenesejo krivice, in svojo užaljenost zelo jasno izražajo. so pa definitivno najboljši prijatelji, kot tudi vse druge pasme in mešančki, so nenadomestljiv dar.



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #13 : 10 September 2007, 11:50:28
Jaz imam eno vprašanje glede te prekrasne pasme, in sicer kako ubogajo na sprehodu in kako se razumejo z drugimi pasmami. Zanimajo me res izkušnje lastnikov.
Imam samičko SH in me zanima kako bi šli ti dve pasmi skupaj.

Hvala

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14 : 10 September 2007, 12:40:09
kakor se navadijo. Z večjimi domačimi psi naj ne bi bilo problema. Moja prijateljice je imela kombinacijo whipet-doberman in kasneje whipet -malinois, pa sta bili obe kombinaciji zelo uspešni- res pa sta bila spola nasprotna.
In ko ste zgoraj govorili o plenu- ta primerek se je žal večrat vrnil z uspešno uplenjenim zajcem  ???, pri tem da noben drug pe ste familje ni jagal divjačine  >:( V ostalih okoliščinah je bil njegov odpoklic zelo zanesljiv.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sassi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 10 September 2007, 20:46:51
jaz sem imela včasih 2 whippeta, in lahko rečem samo, da sta čisto kontra karakterja - moj pokojni kuža je bil nenormalno samosvoj (tak kot je za hrte tudi rečeno  ::) ), ni se ga dalo nič naučiti, ni ubogal, rad je pobegnil in pohajkoval po svoje (pa čeprav sma ravno prišla iz sprehoda), imel pa je tudi slabe izkušnje z drugimi psi in je tako tudi žalostno končal (2x bil napaden in šivan, tretjič pa je bilo za njega usodno  :'( ) .. zdaj imam še enega vipetka, ki je pravzaprav njegov brat (isti starši, drugo leglo). Ta pa je zelo miren, vdan, nikoli se ne oddalji od mene na sprehodih, uboga (pa čeprav ga nisem nikoli konkretno česa učila), ne lovi divjadi-če ga pravočasno pokličem, zelo zelo cartljiv, zelo navezan na nas.. kar se pa drugih psov tiče, je pa pri nas bolj slabo - dokler ni bilo slabih izkušenj, je bilo vse vredu. ker pa je bil priča ob tragičnem dogodku njegovega brata, pa se od takrat naprej zelo boji drugih psov, predvsem večjih in močnejših samcev, oz. vseh dominantnežev. Problem nastane, ko nekateri psi napadejo ravno takrat, ko začutijo njegov strah. In ker se revež ne more sam braniti, vedno posežem jaz vmes, če pride do take situacije (katerim se seveda na široko izogibama, če se le da). vseeno pa mislim, da se lahko zelo dobro razumejo z drugimi psi, če jih le ti psi tudi dobro sprejmejo  :) .



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #16 : 11 September 2007, 09:06:07
sassi moje sožalje za pokojnega kužka, hkrati pa hvala za odgovor.

Me pa še zanima ali res drži, da so psičke bolj dominantne kot psi?

Na morju sem imela možnost spoznati psičko te pasme in me je popolnoma očara. Pridno je sedela pred avtodomov lastnikov, ko sem jo poklicala k sebi je tako prestaršeno prišla me povohat, ko pa je očitno zaznala mojo energijo in presodila, da sem ok, je vohljala okoli naše parkolice in se crkljala.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 17 September 2007, 19:03:00

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 18 September 2007, 08:57:29
Čestitke tassu za osvojen naziv :o. Tamali je res en simaptičen in priden whippet.
Alba; za psice načeloma velja, da so bolj samostojne, ampak da bi bile dominantne pa ne bi rekla. Povprečen whippet se odlično razume z drugimi psi in ne vidim razloga, da se ne bi tudi s tvojo psico, sploh če imaš namen vzet mladiča, ki bo odraščal ob tvoji SH.
Imam pa občutek, da se velikokrat opisuje whippeta kot nekoliko plašnega psa. Zdrav, samozavesten in aktiven pes nikakor ne sme bit plašen, whippet je vesel družabnik, aktiven in zabaven ter nekoliko zadržan do tujcev.
In kot si že opazila pri psici v kampu, so skoraj vsi whippeti radi cartajo.

Če te še kaj zanima ti z veseljem odgovorim, še bolj pa ti svetujem, da nas prideš obiskat na kakšno razstavo ali še boljše na coursing ali piknik kjer boš vidla veliko whippetkov in se lahko z njimi boljše spoznala.

p.s.: je pa druženje lahko nevarno;) Obstaja velika možnost, da se brezglavo zaljubiš :P




Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #19 : 18 September 2007, 09:20:42
Nina hvala za odgovor. Ja mogoče bi se bilo fino udeležiti kakega srečanja. Sem se pa itak že zaljubila na morju ;).

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 18 September 2007, 11:43:44
Alba, svetujem ti, da občasno kontroliraš stran kluba za hrte, kjer so objavljena srečanja, tekme in vzrejni pregledi.
Na www.whippetkevin.net si pa lahko pogledaš kaj vse delamo z našim whippetkom in pod o pasmi prebereš tudi del živeti z whippetom, ki upam, da ti bo povedal kaj novega o tej čudoviti pasmi.




sassi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 19 September 2007, 19:25:06
Sky: iiiii!!   :o full maš lepega soseda, res je pravi manekenček  ;)



Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 25 September 2007, 08:50:58
Ste videli rezultate iz evropskega v švici (coursing) :o :o :o, naša raprezentanca je bila sicer majhna, ampak obe psici sta se odlično odrezali.
Whippetka Bistra Komarska je bila 27. (med 38), borzojka Uvertura Ninochka's (Uša) pa 26 (med 35).
Obe psici sta letos imeli leglo zato je rezultat toliko bolj ponosa vreden. :o :o :o

Mi je kar malo žal, da nismo imeli vseh pogojev za evropsko izpolnjenih, je moglo bit nevrjetno videt skoraj 500 hrtov na kupu ;D
Pa še nova fotka kevina v poziranju:



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 25 September 2007, 13:22:20
Torej lep pozdrav tudi vsem hrtoljubcem od mene in Tass-a.
Nina: Kevin ni tekmoval?
Sassi: Kje se nahajate? Če ste v naši bližini, se lahko kdaj dobimo...

Slike sledijo kmalu...



Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 25 September 2007, 17:13:25
Kevin ni imel izpoljenih pogojev za pristop na evropsko (med drugim je bil pogoj udeležba na dveh mednarodni tekmi, česar nimamo).
Mi smo s coursingom začeli dokaj pozno; kevin je imel skoraj 3 leta in nekaj časa smo bili prepričani, da ne bomo delali licence in da bomo le občasno prišli na kakšen trening.  :D
Ampak naš whippet in mi z njim smo se s časom navdušili nad tem odličnim športom, tako, da smo se kasneje spravili delat tudi licenco.




SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #25 : 25 September 2007, 20:50:45
Nina: kakšni so pogoji za pridobitev licence?
Vem, da bo letos coursing v Stožicah; ali se tekme odvijajo tudi drugje po sloveniji; kolikokrat letno?
Velja tudi starostna omejitev?
Hvala za odgovore in pozdrav na Primorsko!



Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 26 September 2007, 13:00:26
Pogoji za pridobitev licence so; trije uspešno opravljeni licenčni teki (v katerih pes pokaže, da sledi zajcu, da ne moti sotekača, pokaže željo po lovu,...).
Licenčnega teka se lahko udeleži pes, ki je dopolnil starost 18 mesecev. Pri whippetih je potrebno opravit meritev, ki dokazuje, da je pes v predpisanih merah.
Če je pes previsok lahko sodeluje na uradnih tekmah, vendar v posebni skupini, ki ne posega po titulah.
Pa seveda rodovnik in pri samcih vsi atributi na mestu so tudi pogoj.
Upam, da nisem še kaj pozabila :)
V Sloveniji je to še dokaj mlada športna panoga, ki se pa hitro razvija, tako, da je vsako leto tekem več, prav tako tudi treningov.

Je pa po mojem mnenju to resnično odličen šport, ki odlično vpliva na psihično zdravje naših hrtkov ::)
Pa še fotka kevina iz treninga:




Upam, da sem ti bila v pomoč, pa mogoče še komu, ki se odloča za pridobitev licence:)

+1



SG

  • *
    • Prispevkov: 478
    • Točke: 3
Odgovori #27 : 26 September 2007, 17:08:33
Se pravi, pes mora biti v standardu (max 51 cm); opravljene mora imeti tudi meritve višine. In potem na tek?
Kaj pa nagobčnik; je obvezna oprema?



Nina

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 26 September 2007, 20:33:34
Meritve se opravi tudi po uradnih treningih, ponekod celo isti dan, če je seveda prisotna pooblaščena oseba.
Nagobčnik je na tekmah nujen, v italiji ga zahtevajo tudi na uradnih treningih. Vsi hrti so obvezni imeti nagobčnik, izjemi sta le irski volčji hrt in mali italianski.
Pri nas se ga zaenkrat na treningih ne zahteva.
Ti pa povem, da nas je vse malo skrbelo kako se bodo naši hrtki odzvali na nagobčnike, whippetki so bili tako sfokusirani na vabo, da skoraj opazili niso, da smo jim nadeli nagobčnike;) :D
Nagobčnik služi kot varovalka, ker lahko pride na koncu proge med tekači do kakšnega "prepirčka" zaradi zajca.




Corky

  • *
    • Prispevkov: 358
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 26 September 2007, 20:38:39
Aho!

Mene pa nekaj zanima ali morajo pri tem teku psi na koncu ujeti zajca, da se tekma konča ?

Hvala za odgovor

p.s. lušne hrteke imate

Lp
Ana

"freedom is just another word for nothing else to lose!"

http://corina.moj-album.com