ČINČILE

kalinka · 91509

kalinka

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
  • oj
: 04 Maj 2006, 21:22:28
morda kdo od vas pozna koga ki bi imel činčilo???
jst imam namreč tri pa bi jih z veseljem nekomu za malo denarja prodal
bolj kod denar je pomembno da činčile vzame ljubeča roka!!!



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 05 Maj 2006, 21:28:54
Najbolje da se okoli pozanimaš, potelefoniraš kdo - skrbni človek - se zanima za nakup činčile, še prej pa priporočam malo več podatkov (starost, slika, opis,...) za vse tri činčile. Vsekakor pa povej več o svojih činčilah... ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 07 Maj 2006, 15:04:58
Sama bijem zdaj že 2. leti dolg boj sama v sebi. Činčila ali Jako...Ne morem se odločiti, obe 'zverini' imam naštudirani, pripravljena vse storiti za posameznika, ampak odločiti se ne morem. Enkart 100% obe, ampak za zdaj bi rada začela z enim posameznikom,...za katerega se ne in ne morem odločiti!  >:(

No, sem napisala podroben opis eni od (vsaj meni) najlepših in elegantnih živalic nasploh. V postih ga bom razdelila na več delov.  ;)

ČINČILA (1. del)
Chinchilla lanigera

Činčile so majhni glodavci iz Južne Amerike. Bivali so v Andih, Argentini, Boliviji, Čilah in Peruju tudi do 5000 metrov visoko. Ime so jim dali stari Indijanci, ki so takrat živeli na tedanjem ozemlju. Njihovo izvorno ime – Chinchilla pomeni 'mali Chinta', po latinsko pa jih poznamo pod imenom Chinchilla lanigera – dolgorepa činčila.

Zaradi desetletij oblikovanj različnih vzrediteljev činčil, danes poznamo mnoge barvne različice, ki se med seboj razlikujejo tudi po cenah:

-'standard' činčila 2.- siva činčila

-safirna činčilanova vse pogostejša barvna različica

-žametna činčila- rjava, črna, bela…različica 

-albin činčila

-bež činčila-

-srebrna činčila- progasta različica   

-bela činčila- tudi različica z 'roza' očmi

-ebenovinasta činčila- bela, črna…različica 

-Mojzesova činčila- bandit, bela, črna, srebrna…različica 

-violetna činčila-

-pastelna činčila

-čreslovinasta činčila -

Te majhne glodavce včasih kar malo precenimo,…Vsekakor jih nekateri res imenujejo za mešanice med mišjo in zajcem, ampak vsekakor moramo vedeti, da je to drobno bitje veja zase. Pred nakupom činčile, se moramo zavedati, da lahko njihova življenjska doba preseže 22. let, ob pravilni negi v povprečju med15. -18. leti. Celotni trup meri od 25-35cm (rep 15-20cm) in tehta 400-600g. To niso učljive živali, nimajo pasjega značaja, niso ubogljive, zato je vsako kaznovanje strogo nezaželeno. Činčile so samostojne in elegantne živali, ki si zaslužijo posebno spoštovanje, da jih lahko razumemo. Tudi njihova narava sama je izredno zanimiva, ampak če želimo činčili zagotoviti pravo udobje in življenjski prostor, prehrano, itd. bo za to potrebno precej denarja. Vedeti moramo, da so činčile nočne živali in v večeru tudi postanejo aktivne ter s tem tudi – glasne. Zavedati se moramo, da je hrup neizogiben. Tudi njihova enkratna gosta, mehka dlaka je nekaj posebnega, zato činčila vsekakor ni primeren ljubljenček za ljudi, ki so alergični na živalsko dlako. Če želimo vzgojiti našo činčilo v hišnega ljubljenčka, ki se bo rad tudi pocartljal, se moramo zavedati, da je za to potrebno dolgo in vztrajno delo , ki je priporočljivo že od majhnega mladička in vse dalje. Činčile so plašne živali, ki lahko hitro izgubijo zaupanje v vas, če boste v njihovi bližini začeli kričati, tolči, oz. zganjali kakršenkoli hrup. Če boste vse to upoštevali, lahko z vašo činčilo najdete skupno pot, ki vaju bo združila v tesen in pristen odnos, ki ga ne bo zlahka razdreti.

Seveda mnogi poznamo činčile kot hišne ljubljenčke, na žalost pa jih v industriji ogromno uporabljajo za izdelavo krznenih izdelkov in kož… http://www.fblginc.com/asp/photo_2002/Shopping/2285_0295.JPG
http://www.i-fur.com/images/mukluks-008.jpg
http://www.fur-plates.com/furs-images/fur-skin/fur-skin04.jpg
>:(


+1

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3 : 07 Maj 2006, 18:22:54
Tosy, lahko bi si prihranila malo truda ...  ;) zlozenka o cincilah:http://www2.shrani.si/files/zlozenka380568.pdf
kopiranje in distribucija zazelena

+1

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #4 : 09 Maj 2006, 17:06:54
 ;) Hehe, vseeno bom še kasneje dokončala opis, če sem ga že začela. ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 21 Junij 2006, 19:02:19
Jaz sem imela doma činčilo (samčka) štiri leta, potem pa je poginil, :'( :'( :'( ker je nehal jesti in predvidevam, da zaradi ljubosumja, ker smo dobili Atro in si njega nismo upali spustit iz kletke, da mu Atra ne bi storila kaj hudega.

Je bil pa drugače čisti scrkljanec :) ko je bil spuščen v dnevni sobi je prišel do tebe na kavč se nastavljat, da si ga čohal med sprednjimi tačkami, ko si začel trkat po tleh je prilezel izpod kavča, vsakič, ko je slišal, da se odpirajo vrata od katere izmed omar v dnevni sobi je prišel pogledat kda bo dobil kaj za pod zob :) Skratka vse večere je naredil zabavne, ker nas je zabaval s svojimi vragolijami. Je bil pa tudi pravi mojter v tihotapljenju na prepovedana mesta. Velikokrat je zlezel za kavč (vse luknje so bile zabarikadirane s povštri) in se potem spravil na ogrodje, skakal je na polico z rožami (samo takrat, ko smo vsi z zanimanjem gledali Tv) in še in še je bilo takih dogodivščin.

Prav zanimivo česa vsega sem se spomnila zdaj. :) Pa je že kar lep čas odkar je poginil :'(

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #6 : 27 Junij 2006, 20:15:25
Ker nameravam v nekaj mesecih nabavit činčilo me zanimajo izkušnje tistih ki imate sedaj ali ste imeli činčilo. Zanima me vse, od velikosti kletke, do nege, pripomočkov, hrane, podloge, velikosti odrasle živali, zdravstvene težave......(prosim, če mi navedete samo kvalitetne firme hrane,podloge...). Zanima me tudi razlika med imetjem samčka in samičke. Skratka vse kar mi lahko poveste.

Hvala, lp 8)


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #7 : 28 Junij 2006, 11:34:31
Jaz sem imela doma črnega samčka, ki sem ga pred kratkim zaradi pomanjkanja časa in selitve v manjše stanovanje oddala. V sobi sem imela manjši terarij (slikca), na voljo pa je imel tudi večjo kletko (slikca). Terarij je bil dimenzije 80 x 50 x 50, kletka pa 150 x 120 x 60 (d x v x š).
Kar se nege tiče je bil zelo nezahteven. Jaz sem mu redno menjala pesek, v katerem si očisti kožušček. Na voljo ga imel zjutraj in zvečer, približno za 1 urco, da se je "okopal".
Hrano zanj sem kupovala v Avstriji, saj sem jo lahko kupila na kilogram, pa še sama sem izbrala, kaj bo notri. Drugače pa sem pri nas kupovala hrano od Prestige.

Glede razlike samčka in samičke, se mi pa zdi, da je čist od činčile do činčile različno. Jaz sem imela doma samčka, moja sestra ima še vedno samičko (ki je skoraj 1 leto starejša od mojega), pa lahko rečem da je bil moj veliko bolj domač in razvajen. Sestrin fant je imel doma sestrico od mojega činčija, pa je bila čisto podivjana. Po mojih izkušnjah je odvisno tudi od tega, koliko se s činčilo ukvarjaš, koliko je spuščena, ...

Velikost odrasle živali je pa tudi različen. Odvisno, kje ga kupiš. Moj samček je bil privatna vzreja, velik (oziroma majhen) je bil cca 20 cm. Sestrina činčila pa je od rejca in je v primerjavi z mojim ogromna (še enkrat večja). Slikce vseh omenjenih činčil najdeš tudi v albumu v pojem podpisu.


samonca

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 01 Julij 2006, 14:54:22
 :)
Kalinka nič ne sporočiš kaj je s činčilami. Si jih že oddala?

Samonca :)


katja123

  • *
    • Prispevkov: 170
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 25 Julij 2006, 13:53:41
Mojge činčilčka je pa včeraj kap zadela.  :'( Tako ga pogrešamo,je bil tak prijazen lumpek, pa komaj 3 leta je imel.  :'(



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #10 : 01 Avgust 2006, 10:30:27
včeraj sem v tukanu videla mojzesovo činčilo (bela z sivim obrazom in repom) in mi je ta barva najbolj všeč :o. Sicer v tukanu jo nebi nikoli kupila ker so njihove trgovine katastrofalne in bi se bala da kupim bolano. Od koga mi svetujete da jo nabavim, v trgovini, od vzreditelja iz salomonovega oglasnika...??  Če kdo pozna koga ki vzreja mojzesove činčile, bi bila informacija zelo dobrodošla? ;D


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #11 : 10 Avgust 2006, 10:48:00
Sem prebrala kaj piše na povezavi ki jo je poslala maja01 in sem se malo prestrašila glede bolezni (meningitis, salmonela...), ki so nevarne ljudem. Kako je dejansko s tem?  Jaz mislim da doma ne more tega staknit, al ja ?? ???


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #12 : 10 Avgust 2006, 12:22:14
ce je cinca iz neke normalne reje (velja za ostale glodavce), ce je preimerno hranjena in nastanjena v prostoru kjer nima stika z osatlimi - predvsem divjimi, zivalmi, potem ni panike  ;)
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #13 : 10 Avgust 2006, 20:03:52
kaj pa iz trgovine? koliko lahko zaupam recimo v zooticu?


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #14 : 10 Avgust 2006, 20:23:50
Veterinarska potrdila sicer imajo, koliko jim pa zaupas, je pa povsem odvisno od tebe ... (velja za vse trgovine in za vse male zivali)
Jaz osebno bi jo rajsi kupila pri kaksnem rejcu (navadno jih gojijo za kozuhe) ali iz kaksnega domacega legla ali vzela kaksno, ki se oddaja.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
Odgovori #15 : 26 Avgust 2006, 12:38:14
Živ!

Mi smo našo Čenčo kupili pri neki vzrediteljici, ki je očitova sodelovka (nevem, če je še :-[).
Zdaj jo imamo že okoli 4-5 let. Ko jo spustimo iz kletke je prava norišnica, ker ko jo enkrat izpustiš lahko le upaš, da se bo sama odpravila v kletko saj je prava šprinterka. Pa tudi v kuhinji nastane pravi nered zaradi dlak, ki jih spušča ko postane nervozna, če je v njeni bližini človek. Enkrat smo jo spustili še drugod po stanovanju in tega ne bomo več ponovili saj nam čisto podivjala.
Še dolgo po tem smo se smejali o poteku našega "lova"  ::).
Ko pa se umakneš od nje začne pa kar "meditirat" in se sploh ne premika.
Vode popije zelo, zelo malo, je pa vsakič kot, da bi jo stradali cel teden. Kadar vidi koga, da je se začne zaganjati po kletki in ne odneha dokler ne dobi še ona. >:(
Najbolj je pa "ljubosumna na nas ko posvečamo čas ribam, ki so zraven njene kletke. začne se oglašat (zelo hrupno!!!) in skakat.
Drugače se pa zelo rada čoha med ušesi in med sprednjimi tačkami. Tudi v finem pesku se rada kopa in ima v kletki prav posebno banjico zanj.

No bolje da za zdaj neham nakladat ;)

L.p westyca

Živali so biseri sveta!


zverca

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 27 Avgust 2006, 20:02:15
hoj,
mene pa zanima če kdo ve kako delat z mladički?
 
nujno bi rabila kakšen podatek, ker sem danes dobila malga činčilkota  ;D

Andreja


westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
Odgovori #17 : 28 Avgust 2006, 09:02:18
Živ!

Dobro bi bilo, da bi bila zelo pozorna na to kaj dela.
Daj mu čas da se privadi na novo okolje.
V kletki naj ima kakšen les ali kaj podobnega za brušenje zob.
Na voljo naj ima svežo vodo in fini pesek.
Zdaj ko je še mlad ti bo ponoči vedno zganjal hrup, čez nekaj let pa se bo to umirilo.
Če ti bo pustil ga lahko pobožaš, sama moraš ugotoviti kje mu paše.
Naši Čenči večinoma paše bolj med ušesi in pod sprednjimi tačkami.
Hrano mu daj po malem in preveri, če bo jedel.
Ne vem natančo vendar lahko pogledaš, če obstaja kakšna hrana za mladiče.
Drugače pa mu dajaj melo raznovrstnih briketov (činčile rade jedo tudi posušena cvetja in razna semena, ki jih lahko dobiš v trgovinah), lahko tudi kaj posušene trave. Enkrat na dan pa mu lahko daš tudi dodaten briket, ki vsebuje dodatne vitamine.
Glede igrač pa se lahko poigraš in jo narediš sama.
Naprimer mu daš v kletko kakšno vrvico in jo ko jo zagrabi rahlo pocukaš. Tako se pri nas s Čenčo gremo vleči vrv ;D

Kaj več pa jaz nevem :-[

L.p westyca

Živali so biseri sveta!


puNć*

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 28 Avgust 2006, 18:52:28
tukaj pa še moji činčilkoTi :P

=To je nov član Snoopi-4meseci

=To je Čiko-4meseci

=Inč aLi Činč :-P

=Kokica-1leto


se pa strinjam z nasveti westyce!



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 03 September 2006, 13:26:52
Hay,
puNć* a ti vzrejaš činčile ali kaj ko jih imaš toliko?
Jaz sem nekaj časa tudi želela imeti činčilo potem pa ko sem izvedela, da so nočne živali in dejavne predvsem zvečer sem si premislila.
Vidim da imate ful lepe činčile.
lp,
Anja


westyca

  • *
    • Prispevkov: 63
    • Točke: 1
  • westy, I love it :)
Odgovori #20 : 03 September 2006, 18:06:23
Živ!

Jaj to je samo ko so čisto mlade ;)
Ko so malo starejše pa niso več tako hrupne.
Drugače pa je nimaš v svoji sobi pa je.

L.p westyca

Živali so biseri sveta!


puNć*

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 03 September 2006, 18:45:03
da na hitro odgovorim:
nE,za enkrat ji ne vzrejam samčka imata nekaj več kot tri-štiri mesece..tako da sta še premlada,..v jesen pa bi že lahko kaj bilo..imam jih ločene po parih[za zdaj imam dva para]..bom pa zelo vesela,če bo kaj uspelo,saj si zelo želim,da bi jih lahko vzrejala ampak resnično LJUBITELJSKO,ker se mi zdi,da je takšnih ljudi malo,čeprav je število že malce večje..sploh mi ne~gre za denar,z veseljem bom činčile podarila,..saj se mi zdi,da če kupiš pri rejcu[kar sem tudi jaz naredila],ki jih goji za krzno to vzpodbujaš[nehote!]..če bodo mladiči,lahko "baje"pričakujem tudi kakšne mutacije...tako,da upam da bo kaj... 8) ::)



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #22 : 03 September 2006, 19:16:19
Jaz se odločam za činčilo in če boš imela mladičke (upam da ne prehitro), bi z veseljem vzela tvojega :o, ker za trgovene in rejce nisem preveč navdušena :-\.


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #23 : 03 September 2006, 20:35:09
Hay,
westyca glih v tem je problem, da je ne morem imeti kje drugje kot v moji sobi, ker je še to težko reči, da bom sploh imela še kakšno žival poleg Zora. Sicer pa navijam, da bom dobila psičko od sosedov, ker še ne vedo komu bi jo dali, če ne pa res kakšna činčila ali pa zajček, če ne bo psa.
lp,
Anja


puNć*

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 03 September 2006, 20:55:38
in..jaz ti jo bom z veseljem podarila ::)..

ampak..saj je vendar najboljše,da jo imaš v sobi!!Tako bosta največ časa skupaj!..Kaj pa vem,ko sem še jaz imela činčile v svoji sobi,me njihovo nočno življenje ni motilo..če si boš vsak večer vzela vsaj dve uri časa,in činčili pustila,da se "zdivja"in preišče sobo,se igra s tabo..potem bo no veliko mirnejša verjemi,vajin odnos pa bo vse lepši! ::)



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 03 September 2006, 21:29:51
Hay,
jaz sem imela v mislih, da bi takrat ko sem v sobi imela kletko na tleh in odprto, ker bi tako lahko činčila sama se odločila kje bo.
Sicer pa jaz trgovinam ne zaupam samo malo želvaku še manj pa mr.petu, tukanu pa sploh ne, ker je bil že večkrat tožen, da prodajajo bolane živali in enkrat sem bila zraven ko so kunca prodali čez nekaj časa pa je spet bil v trgovini na prodaji, živali pa tudi večinoma grizejo, ker niso socializirane. Moja sošolka je kupila činčilo v tukanu in jo je samo pr vetu vlačla, ker ni ničesar jedla in je imela sladkorno, tako da jo je potem nesla nazaj.
Sicer pa če bom lahko dobila kakšno žival in se bom odločila za činčilo bi te puNć* prosila, da mi boš prodala činčilo, ko boš imela mladičke.
Kaj pa je imeti bolje samčka ali samičko?
lp,
Anja


puNć*

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 04 September 2006, 16:40:53
ja..se strinjam TUKANO w Hočah je tudi čisto za~niČ..sem že nekajkrat opozorila,in se je kar obneslo ampak kakšen mesec zatem je bilo po starem..=/..
hmm...ja jaz ti jo bom z velikim veseljem podarila,saj se mi zdi res nesmiselno služiti na račun živali,dovolj je že to,da se prepričam,da gre žival v dobre roke ljubečim ljudem!In,da prva izvem,da se žival oddaja,da potem pomagam najti nov dom,ali ji ga pa poudim jaz.
Spol je čisto različno,mislim,da ni kakšnih večjih razlik med spoloma..čeprav jaz osebno wedno wzamem samčka[razen če pač potrebujemdoločen spol za razmnoževanje]
No,da ne pozabim..to,da ji namerawate pustiti odprto kletko,in ji s tem tudi pustite,da se razgleda ipd.==>jo boste zelo urečili,ampak vseeno prve dni je bolje pustiti kletko zaprto in žival koliko toliko pri miru..da se navadi na novo okolje,šele na to ji odprite se ji približajte s kakšno poslastico,jim jo ponudite in pustite,da was ovoha in se s tem navadi vašega vonja!
Brez hitrih gibov!In veliko potrpežljivosti ::)!

==>če was še kaj zanima kar vprašajte :)

LP ;)



katja123

  • *
    • Prispevkov: 170
    • Točke: 2
Odgovori #27 : 04 September 2006, 19:58:44
Mi smo tudi imeli činčilčka. Tako je bil priden. Cel dan je bil ven iz kletke, zvečer je pa sam zlezel vanjo. Včasih je spal kar sinu na blazini. Strašno je bil luškan naš Benči. Žal ga je pa letos poleti zadela vročinska kap. :'(



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 04 September 2006, 21:38:36
Hay,
puNć* to vem, da se mora na začetku privadit, tako da bi ga/jo prvi teden pustila na miru razen hranjenja in bila bi tudi zmeraj nekje v bližini, da bi se privadil/privadila na mene.
Katja123 moje sožalje.
lp,
Anja


maja20

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 05 September 2006, 14:25:05
če kdo prodaja ali oddaja činčilo,bi lepo prosila za kontakt,kletka je že pripravljena.

maja