Erlihija

scythe · 181799

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #60 : 20 Junij 2007, 09:28:45
Ena veterinarka je to ovrgla in rekla, da je napaka, ker mislijo, da bodo na tak način znebili borelije...tako,da vprašajte še za kakšno drugo mnenje!
Hvala, ampak pri nas smo itak pozitivni samo na borelijo.  :-\


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #61 : 20 Junij 2007, 11:27:03
Mi smo tudi danes dobili pozitiven rezultat za erlihijo z izredno visokim titrom... :-[ Sama sreča, da sem šla testirat, ker klinični znaki res niso bili kaj posebnega :'(

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #62 : 20 Junij 2007, 13:16:18
Apollo - o slaba novica... :-\ Držita se! Saj bo! Pa glavo pokonci! :-*



Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #63 : 20 Junij 2007, 13:59:32
Mi smo tudi danes dobili pozitiven rezultat za erlihijo z izredno visokim titrom... :-[ Sama sreča, da sem šla testirat, ker klinični znaki res niso bili kaj posebnega :'(

Poznam še en primer, ko je pes bil čisto v redu, brez zunanjih znakov bolezni, titri pa so bili maksimalni 1: nekaj čez 2000...očitno ima zelo dober imunski sistem, da se bolezen ne pokaže navzven.


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #64 : 20 Junij 2007, 15:08:34
Nuba ima najvišji titer, ki ga pri nas še merijo (1:2048)... :'(. Huh bi bila zelo vesela, če bi v kratkem dobili nove teste iz ZDA, da točno vidim pri čem smo. Znaki so bili, ampak ne tipični. Bom opisala, če bi morda še komu kdaj pomagalo :-[! Rahlo je začela šepat na prednjo tačko (ampak ne ves čas-bolj ko je npr. dlje časa ležala pa potem vstala in ob takih situacijah). Ker se je šepanje prvič pokazalo kakšne 3 tedne nazaj po igri s stričevim psom sem bila prepričana, da si je kaj nategnila in mi sploh ni bilo sumljivo. Potem mi je rahlo pošepavala na zadnjih dveh razstavah (tokrat bolj na zadnjo tačko) in sem šele postala bolj pozorna. No v torek, 2 dni po evropski razstavi je bil zame glavni alarm, ko ni hotela jest briketov+jogurta+banane (čeprav ji hrana drugače pomeni vse na svetu). Na saj meso je potem pojedla, ampak če sem ji ponudila brikete se je pa samo obrnila. Naslednji dan je jedla normalno, morda nekoliko počasneje. In šele sedaj ko premišljujem za nazaj, je bila tudi nekoliko manj živahna, naspidirana, kar sem opažala predvsem na RO treningih, kjer se je res vlekla. Ampak to sem seveda pripisovala vročini... >:(. Res taki netipični znaki, ki bi jih lahko pripisal marsičemu... No in danes takle rezultat :'(

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #65 : 20 Junij 2007, 15:12:17
Nuba ima najvišji titer, ki ga pri nas še merijo (1:2048)... :'(. Huh bi bila zelo vesela, če bi v kratkem dobili nove teste iz ZDA, da točno vidim pri čem smo. Znaki so bili, ampak ne tipični. Bom opisala, če bi morda še komu kdaj pomagalo :-[! Rahlo je začela šepat na prednjo tačko (ampak ne ves čas-bolj ko je npr. dlje časa ležala pa potem vstala in ob takih situacijah). Ker se je šepanje prvič pokazalo kakšne 3 tedne nazaj po igri s stričevim psom sem bila prepričana, da si je kaj nategnila in mi sploh ni bilo sumljivo. Potem mi je rahlo pošepavala na zadnjih dveh razstavah (tokrat bolj na zadnjo tačko) in sem šele postala bolj pozorna. No v torek, 2 dni po evropski razstavi je bil zame glavni alarm, ko ni hotela jest briketov+jogurta+banane (čeprav ji hrana drugače pomeni vse na svetu). Na saj meso je potem pojedla, ampak če sem ji ponudila brikete se je pa samo obrnila. Naslednji dan je jedla normalno, morda nekoliko počasneje. In šele sedaj ko premišljujem za nazaj, je bila tudi nekoliko manj živahna, naspidirana, kar sem opažala predvsem na RO treningih, kjer se je res vlekla. Ampak to sem seveda pripisovala vročini... >:(. Res taki netipični znaki, ki bi jih lahko pripisal marsičemu... No in danes takle rezultat :'(

To so čisto tipični znaki!



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #66 : 20 Junij 2007, 15:13:56
Ja tipični, če jih ne bi pripisal čemu drugemu... :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #67 : 20 Junij 2007, 15:47:53
Prav tipični znaki in če prideš k veterinarju te sunejo v rit.....v večini, razen redkih izjem, bi ravno tako pomisili na vročino, če ne je....tudi moja psica je nekam izbirčna zadnje dni, nisem pa pomislila, da bi bil to znak. Sicer pa sem jo dala danes testirat in bo najbrž v pnedeljek izvid in če bo negativen, bo morda prišla v poštev kot krvodajalka.
Ti titri pa povedo ali je ali ni kuža okužen, meni dejansko ne povedo kako hudo je stanje psa, ker lahko so zelo nizki npr. 1:128 in je kuža čisto fuč, ali pa visoki 1:2048, pes pa ne kaže nobenih znakov...zelo je različno.
Upam, da bodo Nubi zdravila pomagala in bo kmalu spet ješča, živahna psička.

lp


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #68 : 21 Junij 2007, 15:27:54
hmmm, kakšne teste vi delate psom za erlihijo? Obstajata dva in sicer en navaden (menda izmerijo le titre) in en bolj natančen PCR test. Oba delajo le na medicinski fakulteti, kamor veterinarji pošiljajo vzorce krvi.
Sprašujem, ker je morala danes zjutraj moja psica ponovno dati kri za erlihijo in sicer za natančnejši PCR test, ta drugi navaden za veterinarje na kliniki vet. fakultete ni dovolj. hočem reči, da obstajata dva testa, PCR test je natančnejši...ali mogoče kdo ve v kakšnem smislu je natančnejši (naša veterinarka mi je le rekla, da je isti, le da je natačnejši, v kakšnem smislu pa mi ni razložila)
Ima kdo drug kaj več pojma?


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #69 : 21 Junij 2007, 16:09:02
Aja, še nekaj: Ste že slišali, da se v tujini erlihija zdravi z injekcijami? pes dobi dvakrat inekcijo, namesto da cel mesec žre tablete Clinofuga......menda je enak učinek z manj škode psu.
Vsekakor pa še vedno so manj škodljive tablete kot pa posledice erlihije!
Pri nas pa žal tega načina zdravljenja ni!
Kaj ko bi se vet. malo zmigali pa še pri nas uvedli oz. registrirali to zdravilo, glede na to, da je okuežnih klopov pri nas vsako leto več in s tem tudi psov?!
lp

+1


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #70 : 21 Junij 2007, 16:24:04
Glede teh enekcij,...., nekaj imam v spominu samo ne bom za sigurno trdila, ker je bilo takrat full enih stvari, skrbi in žalosti na kupu, tako da sem lahko tudi kaj pomešala. Prejšnji pes je postajal vedno bolj švoh, nerazpoložen, da je nekaj narobe si lahko razbral že iz njegovega žalostnega pogleda. Peljali smo ga k veterinarju kjer so ga takoj testirala za erlehijo in test je bil pozitiven (titrov se ne spomnim). Začeli smo takoj z zdravljenjem in ker je bilo njegovo stanje res slabo so zdravljenje začeli z enekcijo, mi smo pa nadaljevali s tableti. Z dneva v dan je šlo občutno na slabše, tako da nas je na koncu zapustil čisto zaradi druge stvari. So se simptomi pač prekrivali.
Skratka, da ne bom preveč zašla ( :-[ sem že), imam v spominu, da je bila tista enekcija namenjena zdravljenju erlehije. To je pa bilo že skoraj 4 leta nazaj.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #71 : 21 Junij 2007, 20:31:17
hmmm, kakšne teste vi delate psom za erlihijo? Obstajata dva in sicer en navaden (menda izmerijo le titre) in en bolj natančen PCR test. Oba delajo le na medicinski fakulteti, kamor veterinarji pošiljajo vzorce krvi.
Sprašujem, ker je morala danes zjutraj moja psica ponovno dati kri za erlihijo in sicer za natančnejši PCR test, ta drugi navaden za veterinarje na kliniki vet. fakultete ni dovolj. hočem reči, da obstajata dva testa, PCR test je natančnejši...ali mogoče kdo ve v kakšnem smislu je natančnejši (naša veterinarka mi je le rekla, da je isti, le da je natačnejši, v kakšnem smislu pa mi ni razložila)

V bistu obstajajo trije testi - eden je hitri (ELISA) test, ki pa ni ravno natancen (okrog 70 % zanesljivost), test z imunofluorescenco (tudi dokazovanje protiteles) in pa PCR, kjer se dejansko dokaze DNA bakterije. Mislim, da na MF vedno delajo imunofluorescenco in PCR hkrati, da ni potrebno posebej povedat (ali pa?), da naj naredijo oboje. Za rezultate teh testov (delajo jih pri nas samo v Ljubljani, na MF), se caka 7-xy dni (odvisno od guzve). Hitri test - meni se zdi brezvezen, ker rezultati itak niso dovolj zanesljivi, pa v primeru pozitivnega rezultata je praksa, da se kri pslje na dodatno testiranje na MF in torej dvakrat placas odvzem krvi in teste ... Je pa res, da je rezultat takoj.

+1

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Gaya

  • *
    • Prispevkov: 134
    • Točke: 1
Odgovori #72 : 21 Junij 2007, 20:38:50
Ste že slišali, da se v tujini erlihija zdravi z injekcijami?
Jaz sem veterinarko vprašala ali obstaja alternativa za Clinofug v primeru borelije, pa mi je omenila še amoksicilin in zdravila, ki se dajejo v žilo, vendar naj bi bil Clinofug najbolj učinkovit. Ne vem pa ali je isto tudi za erlihijo.



Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #73 : 21 Junij 2007, 20:40:35
V bistu obstajajo trije testi - eden je hitri (ELISA) test, ki pa ni ravno natancen (okrog 70 % zanesljivost), test z imunofluorescenco (tudi dokazovanje protiteles) in pa PCR, kjer se dejansko dokaze DNA bakterije. Mislim, da na MF vedno delajo imunofluorescenco in PCR hkrati, da ni potrebno posebej povedat (ali pa?), da naj naredijo oboje. Za rezultate teh testov (delajo jih pri nas samo v Ljubljani, na MF), se caka 7-xy dni (odvisno od guzve). Hitri test - meni se zdi brezvezen, ker rezultati itak niso dovolj zanesljivi, pa v primeru pozitivnega rezultata je praksa, da se kri pslje na dodatno testiranje na MF in torej dvakrat placas odvzem krvi in teste ... Je pa res, da je rezultat takoj.
Hvala maja01 za tako dober odgovor...naši vet. bi mogli it na izobraževanje  >:(
Ne delajo pa testov za imunofluorescenco in PCR hkrati, ampak mora to veterinar izrecno zahtevat, ker v nasprotnem primeru naredijo le za imunofluorescenco, kar se meni zdi čisto brez veze, glede na to, da je cena ista  ???
Čaka pa se tudi manj če veterinar na MF lepo zaprosi, da se mudi...npr. danes sem dala kri, jutri bodo naredili na MF in naslednji delovni dan (v torek, ker je pon. praznik) bodo izvidi znani!
lp


Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #74 : 21 Junij 2007, 20:41:35
Jaz sem veterinarko vprašala ali obstaja alternativa za Clinofug v primeru borelije, pa mi je omenila še amoksicilin in zdravila, ki se dajejo v žilo, vendar naj bi bil Clinofug najbolj učinkovit. Ne vem pa ali je isto tudi za erlihijo.
Pri nas menda alternative za zdravljenje erlihije ni, v tujini pa je!


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #75 : 21 Junij 2007, 21:14:06
Glede teh testov...

Pri Taju so testirali oboje, če se ne motim...

Takole piše na izvidu...
_____________________________ _____________________________ _____________________________

1.vzorec: Serum
Ugotavljanje specifičnih protiteles IgG proti bakteriji Anaplasma phagocytophilum (IFT): REAKTIVNO 1:128
mejna vrednost 1:128


2.vzorec: Kri, venska z EDTA
Kvalitativni PCR test na DNA bakterije Anaplasma phagocytophilum : NEGATIVNO
_____________________________ _____________________________ _____________________________




Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #76 : 22 Junij 2007, 10:07:25
Taj, kam pa hodita k veterinarju?


Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #77 : 22 Junij 2007, 10:27:32
Zdej mi je že malo nerodno  :-[, ker spet odgovarjam namesto Tine,..., teste je naredila na Vetrinarski fakulteti.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #78 : 22 Junij 2007, 11:30:56
Miša - edino prav... ;) ti kar odgovarjaj namesto mene... saj itak skoraj vse veš o Tajčiju... :) :-*

Ja teste sva delala na Veterinarski fakulteti... vendar se pa na splošno k veterinarju za druge stvari raje odpravim na privat klinike (po mojih izkušnjah - bolj prijazno osebje do lastnikov in kar je najpomembneje do psov ;)) kot so 300kosmatih, PrvaK Klinika.

Lp
Tina



Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #79 : 22 Junij 2007, 11:34:37
Zdej mi je že malo nerodno  :-[, ker spet odgovarjam namesto Tine,..., teste je naredila na Vetrinarski fakulteti.
Ja saj oni naredijo oba testa hkrati in pravijo da tudi za transfuzijo mora biti pes testiran na oba oz. mora biti narejen PCR, drugi veterinarji pa "niti ne vedo" oz. pošljejo za erlihijo in na MF naredijo le prvi test za imunofluorescenco. Je dobro, da opozorite veterinarje, da ko pošiljajo kri na MF, da naredijo še PCR..cena pa je ista.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #80 : 22 Junij 2007, 14:35:50
Ja saj oni naredijo oba testa hkrati in pravijo da tudi za transfuzijo mora biti pes testiran na oba oz. mora biti narejen PCR, drugi veterinarji pa "niti ne vedo" oz. pošljejo za erlihijo in na MF naredijo le prvi test za imunofluorescenco. Je dobro, da opozorite veterinarje, da ko pošiljajo kri na MF, da naredijo še PCR..cena pa je ista.

Se opravičujem, če je že bilo kje napisano, a me zanima, kaj pomeni PCR? :-[

+1

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #81 : 22 Junij 2007, 14:43:46
PCR=Polymerase chain reaction ali po slovensko verižna reakcija s polimerazo 8)
Je metoda, ki omogoča kopiranje odsekov DNA.
Več npr. tukaj: http://sl.wikipedia.org/wiki/PCR

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #82 : 22 Junij 2007, 16:25:59
PCR nima veze s samo erlihijo :) ampak je splosna metoda, s katero lahko v hitrem casu precej pomnozijo en odsek DNA, kar pride potem prav za ugotavljanje sekvenc (kot v primeru erlihije, recimo).

+1

battito animale


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #83 : 22 Junij 2007, 17:09:51
Aha, hvala Apollo in Lilit za odgovora!

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


ZEVS

  • *
    • Prispevkov: 380
    • Točke: 0
  • ZEVS
Odgovori #84 : 24 Julij 2007, 07:04:18
Še en štirinožni prijatel,ki je zbolel za erlihijo!! >:(
Aljaški malamut, ki je kazal vse znake erlihije vendar jih niso prepoznali. Šepanje na sprednjo tačko, stresanje glave, bruhanje utrujenost ob najmanjšem naporu.
1.vzorec: Serum
Ugotavljanje specifičnih protiteles IgG proti bakteriji Anaplasma phagocytophilum (IFT): REAKTIVNO 1:128
mejna vrednost 1:128
Pri mojem psu pa je test pokazal 1:2048 :'(
2.vzorec: Kri, venska z EDTA
Kvalitativni PCR test na DNA bakterije Anaplasma phagocytophilum : NEGATIVNO
Zdravi se z Clinofugom in inekcijami. Nažalost ne vem kaj vsebuje ta inekcija katero zdravilo. Vem le to, da je po 10 dnevih dobil se eno dozo zdravila. Na začetku zdravljenja so bili rezultati odlični. Potem pa kot strela z jasnega zopet bolečine v nogi in grozno šepanje. Tudi ko je ležal je kar naprej ječal (jokal). Zopet k zdravniku in dobil je še ena zdravila na moje začudenje MEDROL isto zdravili, ki ga uporabljam proti alergiji tudi sama!! Upam, da bo sedaj bolje.




Živa

  • *
    • Prispevkov: 549
    • Točke: 4
  • Živa & Grom
Odgovori #85 : 24 Julij 2007, 09:48:08
Še naše izkušnje z erlihijo:

Bolnik 1 - 3 leta star hiperaktiven športnik. Intenzivni treningi 3x tedensko.

Simptomi - mončno šepanje na sprednjo taco po obremenitvi (običajno zjutraj po večernem treningu).

Najprej smo zaradi njegovega načina gibanja (nič ne zna narediti počasi) in ker se je šepanje pojavilo po treningu, sumili na poškodbo. Zato smo šli najprej na pregled k ortopedu, ki po pregledu in rentgenu ni mogel povedati nič konkretnega. Ker se mu je zdelo, da vidi neke sumljive sence na komolčnem sklepu, je predlagal bolj invaziven pregled. Po premisleku in nasvetu z druge strani smo se odločili, da bomo najprej naredili teste za klopne bolezni (borelija, erlihija). Testi so bili pozitivni za erlihijo. Po 4 dnevih terapije s Clinofugom so simptomi izginili. Od tega je približni pol leta.

Bolnik 2 - 8 let stara novofundlandka, kot mladič operirana na kolenu (prirojen izpah pogačice), operirane veke (zaradi uvihanosti), alergična verjetno na cvetni prah (vsako pomlad ima vnete oči), sterilizirana

Simptomi - splošna utrujenost in slabo počutje, počasno gibanje, težko vsedanje in vstajanje, vnetje oči, nespecifično vaginalno vnetje

Simptome smo pripisovali vsem drugemu, samo klopnim boleznim ne. Počasno gibanje in težko vsedanje in vstajanje smo pač pripisovali njeni starosti in slabemu kolenu. Ker je smrdela po urinu smo sumili inkontinenco -nekaj časa je dobivala propalin, vendar seveda ni pomagal. Po urinu pa je smrdela preprosto zato, ker ni mogla počepniti in se je polulala po nogah. Za vaginalno vnetje je dobilava antibiotike, nekaj časa je bilo malo boljše, potem je bilo spet po starem. To se je vleklo kar nekaj mesecev. Potem smo dobili bolnika 1 in sem začela malo prebirati forume in izkušnje drugih v zvezi z erlihijo. In sem modro prišla na idejo, da bi jo bilo verjetno dobro testirati. In je bila seveda pozitivna na erlihijo. Ne vem, kdaj bi veterinarjem kapnilo >:(. Po kuri Clinofuga so popolnoma vsi simptimi čudežno izginili, psica je kot mladenka, poskočna in živahna. Od tega je približno pol leta.

Upam, da bodo naše izkušnje koristile še komu, ki mu veterianrji niso ravno v pomoč.

LP Jasna, Živa, Grom in Rea

I’m trying to catch up with my dog…


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #86 : 24 Julij 2007, 09:54:36
Pišete, da dajo vzorce krvi v laboratorij na MF. A mislite s tem Medicinsko fakulteto? Kateri inštitut? Saj ima tudi VF - Veterinarska fakulteta laboratorije.  ???

Kristinca & Florinca


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #87 : 24 Julij 2007, 09:58:37
Dve leti nazaj smo zdravili Erlihijo pri moji mlajši psici. Znaki....jih ni bilo. meni se je zdela samo za stotinko sekunde počasnejša kot vedno. Nobenih vnetih učkov, noska, ušes, nobenega šepanja, nič. Pa znake zel odobro poznam, ker je starejša psica skoraj spravil v obup veterinarje, ker niso vedeli kaj ji je.

Zato še enkrat kot sem že velikokrat napisala, če vam je pes čuden, jaz sem recimo rekla vetrinarki da naj jo testira, ker je psica za stotinko sekunde počasnejša....naj bo alarm za vas. Vi svoje pse najbolje poznate.

Aja, titer je bil visok in smo bili 6 tednov na Clinofugu, kljub nevidnim znakom.

Nekje v spominu imam, da bi lahko Invaktimim (tukaj bo maja01 več vedela) tudi lahko pomagal, ker ima ful močen spekter delavanja in pobije vse. Maja sem si prav zapomnila?

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Zatrepar

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 31 Julij 2007, 10:02:27
No, jaz pa niti ne vem kje bi začel najin pripetljaj z omenjeno boleznijo.
Bella je bila čisto normalna - živahna, nagajiva, enkrat, ko pa sva šla enkrat tečt v vpregi, pa je nekoliko "štrajkala"....kot že velikokrat prej. Zdela se mi je pač malo bolj mirna (sem si mislil da jo bo končno srečala pamet in bo nehala noret naokoli). Čez dva dni pa jo je napadla driska - blato pa je bilo zelo temne barve, kar kaže na krvavitve nekje v zgornjem delu prebavil.
Bilo je tudi malo vročine, in edino kar se je še videlo so bile krvavitve iz dlesni. naslednji dan smo jo peljali v amulanto, kjer pa je dr.Čopova takoj posumila na erlihijo. Ubogi pes je mel namest krvi sam še vodo (mal pretiravanja, sam eritrocitov - mislim da si bli ti....je bilo daaaaaaaaaaaaleč pod mejno vrednostjo), tudi test na veterinarski fakulteti (mislim da je blo tam) je kasneje potrdlil njeno diagnozo. Potem je dobila mal infuzij, ker niti slučajno ni hotela nič jest in pit (pa je v originalu to  ena strašno požrešna reč) in antibiotike direkt v žilo, po ene 10 dneh pa je počasi začela tudi sama jest. Ves ta čas je dobivala clinofug, pe še neke vitaminske dodatke - mislim da je šlo tudi za zaščito jeter.....
Toliko o moji izkušnji....rekli so mi, da se lahko ta bolezen tudi potuhne in kasneje (velikokrat ko je že prepozno) izbruhne.



Kast

  • *
    • Prispevkov: 1.317
    • Točke: 9
Odgovori #89 : 31 Julij 2007, 15:00:32
Pišete, da dajo vzorce krvi v laboratorij na MF. A mislite s tem Medicinsko fakulteto? Kateri inštitut? Saj ima tudi VF - Veterinarska fakulteta laboratorije.  ???
Tudi iz VF pošiljajo na Medicinsko fakulteto, ker delajo teste le tu!
Jaz sem kar klicala na MF (tel 01 5437466 ), da sem prišla hitreje do izvidov, poslali pa so mi jih kar po faksu.

Mojo psico sem tudi dala testirat, za primer, če bi bila primerna kot krvodajalka za drugo psico obolelo za erlihijo,a žal je tudi ona zelo pozitivna 1:2048, kljub temu, da je normalna, tudi hemogram krvi je vse v mejah normale, vranica je v redu...napravili smo UZ......
Zdaj pa so mnenja različna, eni veterinarji dajo pri tako visokih titrih terapijjo Cliinofuga, kljub temu da pes nima nobenih znakov, drugi pa ne!
Clinofug tudi ni zelo nedolžen antibiotik, predvsem jetrom, želodcu ni nanjbolj koristen.

Res ne vem, ali še počakat dva meseca in kontrolirat titre, če padejo naj bi pomenilo, da se telo samo uspešno bori proti bakterijam, lahko pa da sploh se ne premaknejo in naredijo veliko škode psu. Dilema, ko še veterinarji ne vedo kaj bi bilo najboljše, jaz pa še manj.

Bo treba še po kakšno drugo mnenje.

ZEVS, Medrol deluje protivnetno, in se uporablja tudi pri erlihijah.....Clinofug pa naj bi se jamljal mislim da najmanj 28 dni, a ne?!