Izpit

Mushi · 31132

Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
: 07 Maj 2006, 17:48:12
Oj.
 Mene nekaj zanima. Pravzaprav sem jezna. Ne razumem ali so vsi učitelji v šoli tako grozno neodgovorni. Ko sem jaz delala izpit *Praktično opravila* in sem imela pole je učitelj bogsigavedi kaj naredil z njimi. Več kot eno leto sem čakala na izpit, ko pa sem ga končno dobila v roke je rekel da kaj naj zaj on naredi in da jih je poslal v Ljubljano. Potem sem klicala v konjeniški klub in so mi rekli, da niso dobili nobenih pol.
A zaj moram še jaz enkrat it vse skupaj delat al kako naj bodim izpit. Še enkrat pole pisat? *K sm jih tak dolgo pisala, da bi najrajš onega učitla med noge brcnala  >:( >:( >:(*

lp ;)



Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 07 Maj 2006, 19:46:43
Uf tole je bilo pa res v jezi napisano... nisi napisala ali gre to za Jahac 1, jahac 2, jahac 3 ali licenco...no v bistvu je stvar identicna...
Ponavadi se najprej pise teoreticni del izpita v KK, kjer bos opravila naprej tudi prakticni del...potem tvoj ucitelj jahanja popravi in poslje pole naprej na KZS...
Treba se je zavedati, da so te pole ZELO obsezne in zavzemajo take podrobnosti, da cloveku, ki jaha zgolj rekreativno ne pomenijo nic...potrebno se je zavedati, da zacnejo jahati tudi ze zelo mali otroci (priporocljivo je, da ne pred 8 letom zaradi moznih poskodb hrbtenice) in da so malcki hitro ucljivi in nekateri celo veliko preje pripravljeni na izpit od vecjih, bolj odraslih jahacev...kako naj otrok pri 9-10 letih, ko zna komaj brati in pisati odgovori na tako tezka, vcasih nejasna in zakomplicirana vprasanja? Ni mozno tocno...zato se v klubih posluzujejo, da se te pole oz vprasanja resijo doma ali pa da imas pri resevanju lahko zraven vsaj knjizico in potem po svojim besedah napises...
Vprasanja recimo, ki so dobesedno neumna za 10 letnega otroka...kaj je to naslon? Kako velik naj bo konjev box? Pri jahac 1 izpitu, ko se jahacu tudi priblizno ne sanja kaj je to naslon (cisto upraviceno seveda, ker nima od kje vedeti)...

V kolikor so tvoje pole dobile noge in izginile neznano kam, ter niso prisle v prave roke, tine preostane nic drugega, kot da jih pises se enkrat...kot sem ze zgoraj napisala, se da v klubih marsikaj zmenit in dogovorit in mogoce je smotrno, da tudi ti to poskusis...


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #2 : 07 Maj 2006, 20:03:58
jz sm prec dubla k sm oddala in zdej mam doma izkaznico :)


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 08 Maj 2006, 12:35:33
Jaz sem sicer naredila Jahače 1 že pred kar nekaj časa ampak se še vedno dobro spomnim, da sem čakala več kot pol leta po tistem, ko sem oddala pole, da sem dobila izkaznico.

Je pa to tudi edini "dosežek" kar se tiče izpitov pri jahanju v šestih letih, ker sem imela res smotane inštruktorje. Prvi mi sploh nič ni omenil (pa sem več kot tri leta jahala pri njem) je pa vsem mlajšim kar talal kartice  >:( Druga mi je oblubljala in oblubljala da bom šla delat dresurno licenco pa tudi nič ni bilo. Potem sem si poškodovala hrbtenico in sem se odločila samo še za rekreativno jahanje in sem šele takrat delala Jahača 1.

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #4 : 11 Maj 2006, 20:28:19
Aaa... Še enkrat  :-\ :-\ Aja, delala pa sem za jahača 1  :D In letos sem hotela za jahača 2 pa mi očitno res ne preostane druga kot da grem še enkrat pisat  :-\ Uf... Vsa vprašanja so mi bla logična in sem jih znala rešit  :D



Neja**

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 05 December 2006, 20:42:18
Hoj!
Js bom tut zdle enkrat sla delat izpit za jahač1. Pa me tko zanima tisti k ste ga ze naredl kaku tu kej zgleda. Pa kaka so kej uprasanja pa tko. ;D :-[

LP
Neja


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #6 : 05 December 2006, 22:11:41
vprašanja so čisto splošna. drugače pa čisto normalno, pri jahaču 1 imaš v maneži tiste osnovne zadeve na krogu, mali krog, obrati, menjave, sarpentine itd., jahač 2 so male ovirce nekih 50cm lih toliko da lahko sed čez galopiraš in pa na terenu. zraven maš itak knjižico. nisi pred nobeno komisijo ali pa čemerkol.

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Neja**

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 06 December 2006, 12:27:59
Aha.
Hvala :o ;)

LP
Neja


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #8 : 14 Februar 2009, 08:38:41
No jaz si pa nisem čisto na jasnem s temi izpiti.  ;)
Sta izpita za jahač1 in jahač2 licenci, ali je za licenco povsem svoj izpit?  :-[
Pa še to, če narediš izpit jahač1 lahko samostojno jahaš v maneži ali?  :) :-[



**katka**

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 16 Februar 2009, 19:23:52
pač po končanem izpitu jahač 2 lahko pol opraulaš licence za preskakovanje ovir al pa dresuro pač kr te zanima.(glede licence se mi zdi da je to to) ??drgač pa za izpit jahač 1 lahko jahaš v maneži sam ne moreš pa na teren če pa maš izpit jahač 2 greš pa lahko tut na teren sam



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #10 : 16 Februar 2009, 20:41:02
izpit jahač 1 in 2 sta čisto zase. pri licenci za preskakovanje moraš odjahati tudi osnovno dresurno nalogo in seveda parkur.

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #11 : 21 Februar 2009, 11:56:01
Aha hvala obema.  :)



AnGeŁ

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • Rada jih mam :)
Odgovori #12 : 16 Avgust 2009, 14:26:48
izpit jahač 1 in 2 sta čisto zase. pri licenci za preskakovanje moraš odjahati tudi osnovno dresurno nalogo in seveda parkur.

če delaš licenco za preskakovanje odskačeš parkur in nato te sodnik izpraša vprašanja, ki se jih učiš pred licenco. Lahko pa da moraš tudi pokazati npr. mali, velki krog pa menjava v galopu in kakšen prehod (kas galop). ni pa mišljeno da moraš jahati nalogo.

če pa delaš licenco za dresuro pa odjahaš dresurno nalogo navadno A3 ali A4...kokr pač določijo in po odjahani nalogi ponovno sledi spraševanje.

Vsako delaš ločeno, in ocenjuje te sodnik.


Ne jesti mesa pomeni: pustiti živali živeti  <3


_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #13 : 19 Januar 2010, 20:48:44
am, ni čisto točno. da opravš licenco za preskakovanje ovir, moraš opravit teoretični del, se pravi poznavanje pravilnika, in praktični del, ki zajema zadovoljivo odjahano dresurno nalogo A3/A4/A5/A6 WDC, in seveda je treba odjahat parkur najmanj višine 0.80m. ko to opraviš, imaš narejeno licenco za preskakovanje E, s katero lahko skačeš parkurje A0 in A1 (se pravi 0.80m in 1m višine). ko si 3x plesiran na A0/A1, dobiš licenco A, in lahko skačeš A2 (1.10m), in tako naprej.

preverjeno, naredila novembra licenco  :) spomaldi/poleti pa kakšna tekma  :o


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #14 : 19 Januar 2010, 22:20:57
če delaš licenco za preskakovanje odskačeš parkur in nato te sodnik izpraša vprašanja, ki se jih učiš pred licenco. Lahko pa da moraš tudi pokazati npr. mali, velki krog pa menjava v galopu in kakšen prehod (kas galop). ni pa mišljeno da moraš jahati nalogo.

saj to je vse v nalogi, samo da povežeš skupaj in ne delaš vsega posebej.

jaz sem delala preskakovalno licenco l.06 pa sem mogla odjahati vse, tako kot pravi Dakota.
Dakota; bravo, zdaj pa samo še trening in tekme :)

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ELČ

  • Gost
Odgovori #15 : 10 April 2011, 12:58:33
Čauči,
mene pa čist čist natančn zanima ka morš znat za jahača1. :)



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 10 April 2011, 13:20:33
Saj ko boš dovolj znala ti bo verjetno kar trener rekel da lahko delaš, vsaj pri meni je bilo tako, sem delala 1 in 2 skupaj. Pač normalno obvladaš konja v hodu in kasu, galop pa se mi zdi da je lahko še na lonži.



ELČ

  • Gost
Odgovori #17 : 14 April 2011, 19:42:53
O, fajn to pomen da bo izpit hmal. Drgač sm šla galop tut večkrat brez lonže... :)



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 14 April 2011, 20:21:20
Ja, saj večina ko gre delat jahača že jaha galop samostojno :). Srečno. Potem pa srečno pri prejemanju izkaznice.. Evo jaz moje dobim ta teden, jahače sem pa delala lani julija :P.



ELČ

  • Gost
Odgovori #19 : 04 Maj 2011, 13:35:46
DOB, sej je normalno, da jaham tri leta, pa še nimam jahača1?
Lp, ELČ  ::)



A-Tsa-Rja

  • *
    • Prispevkov: 523
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 10 Maj 2011, 08:55:55
ELČ: niti ne..jaz sem jahač1 delala po približno enem letu in pol jahanja. :) Važno je da znaš ti samostojno obvladovat konja, korak, kas, galop, mali krog v koraku, velik krog v kasu in/ali v galopu, prehodi korak-kas in kas-galop... :)



ELČ

  • Gost
Odgovori #21 : 11 Maj 2011, 13:42:28
Okej, A-Tsa-Rja, hvala za odgovor! :)



ELČ

  • Gost
Odgovori #22 : 17 Avgust 2012, 13:20:51
Ta tema res ne gre več naprej... Ja zdej pa mi manjka sam še praktični ispit jahač 1...
Sicer pa bi lahk delala tut 2, samo da si naš šolski konj ne upa zuni jahat, he he.... ::)



ELČ

  • Gost
Odgovori #23 : 13 Marec 2013, 12:41:08
Zdravo!
1.Jahač 1 sem nardila septembra, že veste. Takrat mi je učitelca rekla, da bom 2jko delala spomladi. Od takrat se nisem naučila še NIČ novega. Menda se hitro učim, tk mi je rekla mrzla sestrična, ko me je neki učila (kontra pleča bočno) pa sm takoj pogruntala. Ampak zakaj me pa moja trenerka nč novga ni učila, čeprav se menda hitro učim in tudi pr 11 (aprila jih bo 12) letih nism premajhna za j2 (rekla mi je, da sm, pa še 3 leta že ponavljam ene in iste stvari)? In zdej sm edina, ki jaha eno šolsko kobilo, ki sicer zna skakat, jas pa se ne učim za j2, le ponavljam? Sumim, da moja trenerka sploh ne zna skakat. Kaj predlagate?
2. Če imam j1, lahko jaham v maneži brez trenerja?

Lp, ELČ

Ps. Galopiram samostojno, tudi v lahkem sedu. Kaj je še predpriprava za skakanje?



manca5

  • Gost
Odgovori #24 : 15 Marec 2013, 11:09:30
Pri nas je bilo tako da je jahača2 opravljalo več jahačev naenkrat - torej en dan je bil namenjen izrecno temu, ponavadi poleti in takrat so se zvrstili vsi ki so imeli namen opravljati izpit... Mogoče je tudi pri vas tako in se čaka na poletje, mogoče da bo več jahačev ki namerava opravljat izpit?
Drugače pa si preberi knjižico za jahača 2, če jo imaš možnost kje dobiti... Da dobiš občutek kaj se dela za to in na kateri stopnji si ti.

Če trenerka samo stoji tam in ti ne daja nasvetov, te popravlja, potem je to treniranje malo brezveze, v kolikor te pa popravlja (pa čeprav znane stvari) pa še imaš dela. Mogoče hoče tvoje izvedbe še izboljšat da boš lahko napredovala... Predznanje mora bit in kot trenerka ona sodi koliko ti znaš, ne pa ti sama.

V bistvu ti ne moremo povedat nič konkretnega, ne vemo kako jahaš, kako trenerka trenira... Ima licenco?

Jaz te osebno z jahačem1 ne bi pustila brez trenerja, razen če je konj tvoj. Odvisno je pa od klubov, lastnikov konj...

Predpriprava za skakanje? Popolno obvladanje konja, naslon, zbranost, kavalete v vseh možnih kombinacijah, predvsem pa ogromno dresure.



ELČ

  • Gost
Odgovori #25 : 15 Marec 2013, 14:17:45
Hvala. No, sicer sem edina pri nas, ki ima j1, bila je še ena, ki pa se ji je "zelo mudilo delat j2" (po besedah trenerke), potem pa je padla in nehala.
Glede popravljanja pa me popravlja le pri tem, da naj gledam med konjska ušesa. To delam, ampak se vseeno ne naveliča. Licenco za inštruktorja ima, ampak ni še nikoli učila skakanja, kolikor vem. Klub je mlad, 4 ali 5 let, ona tu uči 3 leta. Lahko sicer grem k drugi trenerki, hčeri lastnikov, če ne pokaže na bolje, saj pa ona skače tudi v grand prixu.
Kobila sicer ni moja, sem pa jo mislila več jahat, ker sem edina, ki jo jaha. Ona bi več delala, jaz bi pa ponavljala.
No, predznanje za skakanje očitno imam. Za knjižico bom pa vprašala trenerko.
Hvala, ker si mi odgovorila!
Lp, elč



lencica

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
  • TOLE SI POGLEJTE NUJNO!!!: http://m.youtube.com/#/
Odgovori #26 : 15 Marec 2013, 20:36:21
Jz bom pa zdej delala jahac1 :o ! Bi mi lahko kdo povedal kolk morš bit star da lahk začneš s izpitom, ker mi je učiteljica pred pol leta rekla, da sem premala. Poznam pa tut ene ko  so stari 7-8 pa govorijo da preskakujejo!  >:( Vse skup se mi zdi čist zmešan!!  :( Tko da komi čakam.... :)

Lencica❄


animallover-collie

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 06 Oktober 2014, 14:45:20
Jaz grem tudi delat jahača1 in 2 v kratkem! :D v moji jahalni šoli (en privat hlev) se ne da delat in sem jahala bolj rekreativno, zdej mi je pa učiteljica rekla da znam že dovolj za j1 in j2 in da bi šla lahko delat v eno sestrsko jahalno šolo, pa se jih je letos premalo prijavilo tako da izpitov ne bodo imeli :(
Sem že hotela iti delat v Cirius (kamnik) pa je moja prijateljica tam čakala na izkaznico 1,5leta!!!! in ja, se strinjam da je to absolutno preveč, ker v povprečju čakaš 2-3mesece (odvisno kje jahaš).
Tako da smo se na koncu odločili za Vodice. Me zanima če kdo jaha tam, pa kako je kaj s konji in trenerjem pa opravljanjem izpitov, zaenkrat sem slišala same lepe stvari :)



lucifix

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 06 December 2014, 18:21:09
Malo pozno, pa mogoče pomaga komu drugemu. V Vodicah sem začela jahati, takrat mi je bilo všeč. Zdaj, ko sem v "konjeniškem svetu" že malo dal me pa za nazaj moti nekaj stvari. Predvsem to, da so konji vedno v boksih ali tistih peščenih izpustih, kjer si ne morejo niti dobro pretegniti nog, in pomojem jim manjkajo tudi socialni stiki, vsak nekaj let nazaj so se nekatere kobile sovražile... Pa to da se uporablja toliko pomožnih vajeti mi tudi ni najbolj všeč. In da se, vsaj takrat, skoraj nikoli ni šlo na teren. Ampak dobro, to so moja oseba opažanja.
Naučijo pa dobro, meni so bile ure v veselje. Samo je bilo pa takrat tako, da naj bi, za jahača 2, hodil jahat večkrat tedensko, kar pa mi enostavno ni zneslo finančno, 40€ na teden ni malo...
Najbolje pa da greš sama preizkusiti in se potem odločiš. Ker kljub naštetemu je bilo meni všeč, kolikor sem opazila je za konje drugače dobro poskrbljeno, in tina in marija, ki sta učili takrat, sta mi bili super ;)



animallover-collie

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 25 Januar 2015, 18:28:47
Hvala, ne ni še prepozno.  ;) zdele v vodicah jaham in grem delat jahača 1. Uči me marija in ure so res poučne, kot si sama rekla. Jahanje v vodicah mi drugače ustreza, ure so dobre, konji prijazni, le finančno res malce dražje kot drugje. Moti me le, ker vsi pričakujejo da ti je pri njih super in boš ostal za stalno, čeprac smo jim večkrat povedali, da bomo tu le da naredimo izpit, plus nekaj ur gor ali dol.