Paša

Sammy · 336232

alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1020 : 09 Januar 2013, 12:49:54
Na tegale jaz definitivno grem! Alenka sporoči prosim od kdaj naprej se lahko prijavimo za seminar! :D

Za seminar 02.03. in 03.03. s Sandro Zilch dodatne informacije in prijavnica na http://slo-aussie.com/sl/dogodki/58-pasa/89-seminar-pase-s-sandro-zilch-marec-2013

Za ostale seminarje prijave sprejema Katja, prijavnice in dodatne informacije sledijo v nekaj dneh 



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1021 : 09 Januar 2013, 13:33:35
Glede načina dela v Sheepdog Isontino sem že pred leti odprla temo, kjer pa sem bila od nekaterih forumašev tukaj kar dobro popljuvana.
Naš problem je bil predvsem v tem, da so bile ovce ostrižene do kože, večina psov pa z ovcami nikoli ni delala. Magi se je eni obesil na stegno. Sicer je ni ranil, ampak tega ne bi smel storiti. No, izteklo se je tako, da ga je Martina zabrisala na hrbet in zgrabila za vrat, ker ni poslušal njenega povelja sedi.
No, k Martini sigurno ne gremo več!



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1022 : 09 Januar 2013, 13:51:43
V osnovi je treba razumet, da ovce niso igrače za pse. In če si bil nepazljiv do te mere, da se je pes obesil na ovco je treba tako dejanje pač v trenutku prekiniti. Gre za napako vodnika, ne psa. Je pa dejansko preizkus pašnih zasnov na tak način za psa izredno stresen. Prvič se sreča z ovcami, okrog je en kup ljudi ki jim ni jasno, da bi bilo prav da so tiho, ostali psi namesto da bi čakali v avtomobilu, so kar tam ob ograji, ....



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #1023 : 09 Januar 2013, 13:58:38
Felina čudi me, da ti ki si stokovnjak za škote tega ne veš  ;) GG

Ne rabim biti nobena strokovnjakinja specifično za škote in tudi ne želim biti strokovnjakinja za pasmo, ki je iz delovnega ovčarja ratala barbika, da mi je kristalno jasno, da tudi psi, ki nimajo pašnega nagona, so lahko karakterno izjemno dobri  psi. Mi glede karakterja kaj drugega veliko, veliko, če ne rečem ogromno več pomeni.

Dejansko se konkretno pri škotih sedaj poskuša  umetno poustvarjat kako pa so to sedaj hudi delovni psi z nekimi pašnimi papirčki s preganjanjem živali samo zato, ker je vzreja naredila iz njih barbike. Le zakaj teh hudih delovnih psov ni nikjer za videt, da bi dejansko delali in bi se jim iskalo aktivne lastnike, ki bi z njimi delali kaj več kot šetkali po parku? Šele takrat bom verjela, da želite pasmi pridobiti nazaj/obdržati delovne lastnosti in ne s papirčki iz nekih testov, ker je to trenutno moderno.


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1024 : 09 Januar 2013, 14:55:05
Glede načina dela v Sheepdog Isontino sem že pred leti odprla temo, kjer pa sem bila od nekaterih forumašev tukaj kar dobro popljuvana.
Naš problem je bil predvsem v tem, da so bile ovce ostrižene do kože, večina psov pa z ovcami nikoli ni delala. Magi se je eni obesil na stegno. Sicer je ni ranil, ampak tega ne bi smel storiti. No, izteklo se je tako, da ga je Martina zabrisala na hrbet in zgrabila za vrat, ker ni poslušal njenega povelja sedi.
No, k Martini sigurno ne gremo več!

Karmen, vabljena na seminar, ki bo 2. in 3. marca :) Inštruktorica, ki ga bo vodila že 15 let uporablja svoje avstralske ovčarje na svoji kmetiji, kjer gojijo govedo (pa tudi ovce in race), vsakodnevno pa vodi tudi treninge za druge pse.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1025 : 09 Januar 2013, 15:09:24
Razmišljam o tem, vendar se ne morem odločiti, s katerim psom bi prišla. Za oba pa je predrago  :-\.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1026 : 09 Januar 2013, 15:15:11
Dejansko se konkretno pri škotih sedaj poskuša  umetno poustvarjat kako pa so to sedaj hudi delovni psi z nekimi pašnimi papirčki s preganjanjem živali samo zato, ker je vzreja naredila iz njih barbike. Le zakaj teh hudih delovnih psov ni nikjer za videt, da bi dejansko delali in bi se jim iskalo aktivne lastnike, ki bi z njimi delali kaj več kot šetkali po parku? Šele takrat bom verjela, da želite pasmi pridobiti nazaj/obdržati delovne lastnosti in ne s papirčki iz nekih testov, ker je to trenutno moderno.

Kako je pa s kratkodlakimi skotskimi ovcarji?

Kako je s pozivitvijo dolgodlakih s pomocjo vpeljave sveze krvi prav od kratkodlakih (glede zdravja in ostalega)? Se jih sploh sme pariti med sabo...


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1027 : 09 Januar 2013, 15:48:19
Razmišljam o tem, vendar se ne morem odločiti, s katerim psom bi prišla. Za oba pa je predrago  :-\.

Če se dela v dveh "rundah", bi mogoče lahko prvič z enim, potem pa menjaš?


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1028 : 10 Januar 2013, 10:50:01
Felina! Ti pa postajaš že res malo dolgočasna... vedno eno in isto... koliko škotov pa ti sploh poznaš, da lahko tako sodiš.. pridi enkrat na naš ranch in boš vidla moje barbike... ki niso nikoli videle parka ali kavča..živijo na ranchu med živalmi in to jim najbolj odgovorja! Glede CANT..jaz ga opravim samo zase, da vidim reakcijo psa na ovce, papirčke in rezultate zanimajo samo mene in so eno od vodil pri določitvi paritvenih kombinacij..to je vse! Kar se pa tiče Isontino... meni so bili kar cool..ovce niso dale občutek, da bi kaj trpele, samo da so bile že totalno zdolgočasene teh butastih psov ... in to je to ! Barbara10! Smooth collie se ni "prijel", tudi v Sloveniji ne in ni postal tako popularen kot rough! Nekaj let nazaj se je lahko parilo smoothe in roughe ..sedaj ne več..samo v US so tako liberalni...
Tukaj en smooth/rough mix, ki je bil pred kratkim uvožen iz US v Srbijo  8)



Uživajte! GG


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1029 : 10 Januar 2013, 12:39:14
2 dnevni seminar paše za avstralce  bo tudi junija z ameriškim trenerjem; z avstralci se ukvarja 30+let, trener, sodnik za triale,  za zunanjost.
Razpis bo v najkrajšem času, takoj, ko skalkuliramo ceno.
Preliminarne prijave so mogoče takoj, imam samo okvirno ceno.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1030 : 10 Januar 2013, 12:52:12
Nekaj let nazaj se je lahko parilo smoothe in roughe ..sedaj ne več..samo v US so tako liberalni...
Tukaj en smooth/rough mix, ki je bil pred kratkim uvožen iz US v Srbijo

Zakaj ne vec? Kaj se dobi ven pri takih kombinacijah: dolgodlake, kratkodlake, pol-pol... Kako so jih razvrscali/jih razvrscajo: ta na sliki gre morda med dolgodlake (meni je sicer izredno vsecen, samo nimam pojma o ovcarskih pasmah)? Vcasih so retrieverje, ko so jih se parili med pasmami, razvrscali po tem, cemu je mladic bolj podoben (edino iz takih kombinacij se vec noben ni vrnil med kodraste prinasalce, saj se njihova kodravost in dlaka na splosno, deduje recesivno - vsi ti mladici so bili izgubljeni za pasmo kodrasti prinasalec).
Kako je z genskim polom po locitvi za eno in drugo razlicico? Kako je s CEA pri kratkodlaki razlicici? Dolgodlaki bi naj imeli velik procent affected, nekaj carrierjev, se nekaj manj clear. Ce je to stanje pri kratkodlaki razlicici boljse, a bi se dalo pomagati na tak nacin dolgodlaki razlicici?


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1031 : 10 Januar 2013, 13:15:55
Vsi mixi so bili dolgodlaki, ker so vsi imeli predolgo dlako za smooth... Jaz sem vidla par let nazaj eno mix psico iz Avstrije... za mene, ki sem ljubiteljica roughs, je bila videti grozna, kot rough z zelo slabo dlako  :'(

Kar se tiče genetskih bolezni kot so CEA, DM, MDR-1, RD... so samo pri CEA smoothi mislim bolj zdravi... za ostale bolezni imajo iste težave... Za CEA je pri rough 90% affected, 5% carrier in 5% free..edini free so nekateri psi iz US in stare nemške linije! Jaz imam samca, ki je 1/2 US in, ki je CEA carrier. V ponedeljek je postal oče prvič..in upam, da bo od 6 mladičev tudi kakšen carrier  :o GG


Westy_ka

  • *
    • Prispevkov: 805
    • Točke: 1
Odgovori #1032 : 26 Januar 2013, 12:24:52
Zakaj ne vec? Kaj se dobi ven pri takih kombinacijah: dolgodlake, kratkodlake, pol-pol... Kako so jih razvrscali/jih razvrscajo: ta na sliki gre morda med dolgodlake (meni je sicer izredno vsecen, samo nimam pojma o ovcarskih pasmah)? Vcasih so retrieverje, ko so jih se parili med pasmami, razvrscali po tem, cemu je mladic bolj podoben (edino iz takih kombinacij se vec noben ni vrnil med kodraste prinasalce, saj se njihova kodravost in dlaka na splosno, deduje recesivno - vsi ti mladici so bili izgubljeni za pasmo kodrasti prinasalec).
Kako je z genskim polom po locitvi za eno in drugo razlicico? Kako je s CEA pri kratkodlaki razlicici? Dolgodlaki bi naj imeli velik procent affected, nekaj carrierjev, se nekaj manj clear. Ce je to stanje pri kratkodlaki razlicici boljse, a bi se dalo pomagati na tak nacin dolgodlaki razlicici?

Danes sta Smooth in Rough collie povsem različni pasmi, vsaj pri nas, (nimam pojma kako je to v Ameriki, kjer parijo vse povprek in tudi dobijo svašta iz teh kombinacij) zato res nima smisla, da bi se jih parilo.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1033 : 31 Januar 2013, 21:52:54
Tole je za mene pašnja (s tem, da so tukaj celo koze):
http://www.youtube.com/watch?v=tMtHXibHpSY&list=UUGNHrgw2GDH4Hh1z6GH21eg&index=31

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1034 : 04 Februar 2013, 13:17:41
Meni so pa tukaj koze najbolj všeč..so super pridne in šolane  8).. Naše in ostale, ki jih poznam so pa fuč žleht in se jih vsi psi bojijo..tudi aussiji, ki pridejo na obisk  :P GG


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1035 : 04 Februar 2013, 20:47:25
Če bi si malo ogledala njene ostale filmčke bi vidla, da obvlada tako psica kot ona.  >:D

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1036 : 05 Februar 2013, 14:34:53
Meni so v glavnem kože super cool, ker jih imamo doma in vem kako vsi psi bežijo pred njim in tudi lastnik naše Lily, ki pase koze vedno pravi, da so koze ful žleht in čisto drugačne od ovc ;) 8) GG


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1037 : 08 Februar 2013, 19:55:30
Še nekaj najinega dela (tole je 3. ura komaj): http://www.youtube.com/watch?v=eONV9gLzKrw&feature=youtu.be&noredirect=1

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1038 : 09 Februar 2013, 12:03:54
Odlična sta!!!  :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #1039 : 09 Februar 2013, 20:23:09
Chilly-ju je tole res v veselje!  :-*



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #1040 : 09 Februar 2013, 20:53:00
Bojina 4 ucna ura. Noro je opazovat kaj vse je zapisano v genih... Uzivala naskoncno!



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1041 : 15 Februar 2013, 17:54:59
Ginny je tudi danes pasla ovčke :D slikic pa žal nimam.

Za seminar paše, ki ga bo vodila Sandra Zilch, 2. in 3. marca, je še nekaj prstih mest za delo s psom.
Kdor bi si želel seminar samo ogledati pa se lahko prijavi kot gledalec.

Dodatne informacije so tule.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1042 : 16 Maj 2013, 14:01:37
po vsem možnem videnem v tej temi, lahko rečem samo, hvalabogu, da smo začeli tam, kjer smo, in tako, kot smo - na spodoben način, kjer je osnoven namen paše harmonija med vodnikom, psom IN ovcami. Hvala Alenka in Katja!

4. učna ura


utrinek 3. učne ure
http://www.youtube.com/watch?v=6UjSaYLirAM

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1043 : 16 Maj 2013, 17:13:28
Jana super vama gre! :o
In ja lahko se le zahvalimo Katji in Alenki!  :-*

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1044 : 16 Maj 2013, 17:59:43
Če bi še vreme malce bolj sodelovalo, bi bilo pa sploh  :o :o.  Petki so nam čisto nenaklonjeni (mislim, da smo letos pasli ene štirikrat pa še to enkrat na seminarju).  :'(

Piflarka Bri.  :-*


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1045 : 16 Maj 2013, 18:15:23
Sobote niso ble dosti boljse :'( se je treba pritozit na soncno upravo ::)

battito animale


Jonajonasta

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #1046 : 25 December 2013, 06:53:17
Se ukvarja s pašo kdo iz Štajerske oz. bi mi bil pripravljen pokazat osnove oz. bi me kdo usmeril na kakšen tečaj/seminar?
Hvala



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1047 : 02 Januar 2014, 18:51:19
Obrni se na alenkob (piše tudi v tej temi). Jaz hodi k njej in Katji Marinček in sem super zadovoljna. Imajo tudi veliko seminarjev.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


tejka_in_blyth

  • *
    • Prispevkov: 621
    • Točke: 0
  • Blyth Bei
Odgovori #1048 : 23 April 2014, 19:43:17
No, jaz ze komaj cakam na nove izpite in 2. slovensko tekmo (upam, da mi ni kaksna slucajno vmes zbezala) za 1. razred.

Moj in Blythov posnetek iz 1. slovenske tekme v pasnji (collecting style) - lani.

https://www.youtube.com/watch?v=BDM73mKqwno

My border collie is BLACK, WHITE & SMART. All over!!!


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1049 : 30 Avgust 2014, 16:37:43
V glavnem s Chillyem sem šla po dolgem času spet past (po enem letu) in me je prijetno presenetil saj je pasel kot še nikoli dosedaj. Upam, da se bo še kdo z bradico opogumil, saj jih je res lepo gledati kako pasejo ovčke. Hvala Katja! Pridemo še kdaj!






"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."