Paša

Sammy · 334456

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
: 08 Maj 2006, 10:00:30
Že nekaj časa razmišljam o tem, da bi šla s Sammyjem na kakšno kmetijo, kjer imajo ovce. Zanima me namreč, kako bi se obnašal. Glede na to, da vse nove stvari sprejme pozitivno oz. se obnaša tako, kot pričakujem, po mojem tudi tu ne bi smelo priti do problemov, ali pač? Mislite, da bi morale tiste ovce biti navajene psa že od prej?
Samojede ponekod namreč uporabljajo kod ovčarske pse (v svoji domovini so pazili severne jelene tako kot ovčarji ovce), pa tudi angleška kinološka zveza jih šteje med ovčarske pasme.

+1

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 08 Maj 2006, 12:24:41
Od mojih ima še največ  smisla za pasenje  Lana, pa še ta pase po Babe sistemu in ne kot kakšen borderček. Sicer pa ovce pustijo povsem pri miru, ene so se tega naučile, drugih pa nikoli niti niso zanimale. Lana je pasla koze, ko so prišle druge psice pa koz nismo imeli več, tako da niti niso imele priložnosti poskusiti. Sicer pa naj bi se menda samojedi bolje obnesli s konji kot z ovcami.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2 : 08 Maj 2006, 12:42:06
Naša je enkrat (ne namerno, ker se je strgala s povodca  :-\ toliko si je želela priti do tistih ovc) in tudi edinkrat zgonila ovce in jih zgonila lepo v krog. Na tisto ki ni hotela je pa zalajala pa je šla še tista v krog. To je moja izkušnja z ovcami, bi pa zelo rada tudi jaz (še) enkrat Kani "dala" kakšne ovce da bi jih ponovno malo zgonila ozr. kakorkoli se že reče v krog ali celo kam na določeno mesto  ::) Čeprav malo dvomim da bi ji to sploh uspelo. Je pa res da Kana tudi spada med ovčarje zato nimam pojma kako bi odreagiral samojed.



meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 08 Maj 2006, 12:50:29
Moja teta ima borderja in je čisto zmešan, če vidi kakšne ovce, krave, konje,.... Se mora potem kar namučit, da ga prikliče k sebi, če ga nima na štriku on pa vidi kakšne druge živali (psi ga ne zanimajo). Ima tako močen nagon, da je do približno enega leta želel še avtomobile zganjat :) zdaj je star tri leta, super izšolan (še mene super uboga pa ga redko vidim) in mu še vedno kdaj pade na pamet, da bi za avtom stekel.

Moja Atra se je pa z ovcami želela samo igrat. Jih je pa videla samo enkrat, ko je bila stara 6 mesecev tako da ne vem kaj bi bilo če bi jo zdaj peljala med ovce. ??? me pa zelo zanima.

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 08 Maj 2006, 15:37:33
Kdor se s pasenjem ne misli ukvarjati, naj psu raje ne dela skomin. Kmetje lahko psa, ki hoče pasti, zamenjajo za klavca in ga gladko odstrelijo (to se je zgodilo pred leti nekemu nič hudega hotečemu samojedu). Sicer pa lahko tisti, ki imajo pse z zelo močnim nagonom in nekaj malega zemlje nabavijo race recimo, borderčki jih prav lepo pasejo (znan je primer, ko je ovčarski izpit z odlično oceno opravila psička, ki je ovce videla prvič v življenjum je pa pasla domače race)


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 08 Maj 2006, 20:52:47
Zdaj sem se spomnila še enega avstralca Luckya, ki ga kdaj srečam na sprehodu. On je "zganjal skupaj" otroke od lastnice. Sta še bolj majhna in ko sta norela vsak v svojo stran je on tekel od enega do drugega in se trudil, da bi ju skupaj spravil. :)Je bilo prav smešno gledat. Enkrat je tudi Atro priganjal in jo grizel v zadnje tace, ko je tekla pred njim in se ga od takrat kar malo boji in se vedno samo na tla vrže :)

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #6 : 08 Maj 2006, 21:34:57
Kje ti srečaš tega avstralca?
Drugače pa je pri babicii mešanec z bokserjem poiskusil pasti krave, pa ga je krava brcnila, pa si je mislli:"Never again." ::)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 09 Maj 2006, 12:39:19
 Šarli, tervuren, je na vadbišču poskusil pasti 4 moje psice - okrog njih je krožil v vse ožjih krogih, tako da jih je imel nazadnje lepo na kupu. Njegovo zadovoljstvo pa ni dolgo trajalo, ko so psice ugotovile kaj dela, so ga "nabile". Potem tega raje ni več poskušal. Škoda, je bilo prav imenitno za pogledat.


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #8 : 09 Maj 2006, 19:07:43
Tudi moji psi so že pasli ovce, imam namreč Border Collije. Anteja sem prav načrtno učila past ovce in sem bila, kar veliko pri kmetih. Za začetek je fajn, da ovce niso preveč plašne in preveč nesmejo stati na mestu. Ker če so preveč pri miru jih pes grize, kar tudi ni preveč zaželeno. Bi bilo pa zanimivo videti vaše kužke, ki pasejo ovce, res, da so ovčarje, vendar so že tako križani, da bi bilo zanimivo videti, če imajo res nagon po pašenju. <čene pa še bolj lepše pase moja mlajša psička Meg, zato, ker je hitra in hitro kroži okoli ovac. Vendar ker vem, da nimam možnosti da bi imela ovce doma in da bi tekmovala v tej stroki, sem malo omejila to stran športa in se raje predala agilitiyu.
lp

http://freeweb.siol.net/ajakopic

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #9 : 09 Maj 2006, 19:10:10
A to se da kaj s kmeti zmeniti?  :)



zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #10 : 09 Maj 2006, 19:42:59
Ja se da, čeprav se kmetje kar bojijo za svoje ovce in zato moraš vedeti, kako je pes poslušen, da ne bo kar tako preganjal ovc. Če vidiš kje ovce pač stopi do kmeta in mu povej kaj bi rada. Če ne pa jaz že nekaj časa nisem pasla ovce, največ sem pasla z Antejem in sedaj me pa spet mika, da bi probala, se moram malo pozanimat,kje se bi dalo mogoče je kdo na forumu ki to ve. :o

Mi smo imeli enkrat pri kmetu kar slabo izkušnjo. Border je pasel ovce vendar je bila psička premalo poslušna in jih je preveč preganjala, ovce so bile pa tudi zelo plahe in ne vajene psov. In tako si je breja ovca zlomila nogo. Nam so kasneje povedali, da so ovco postili toliko časa živo, da je skotila mladička, potem so jo pa zaklali, češ, da ji ni bilo več pomoči. Še sreča, da je bil lastnik pesjanar in je imel tudi sam šolane nemške ovčarje, tako, da nam ni nič težil.

Čećne je pa za učenje pasenja ovac bolje če imaš na kupu pet ovac, ki so v zelo velikem ograjenem prostoru v katerem se lahko gibljejo, nesmejo biti preveč plašne, bolje je da so že vajene psov. Če pa nisi siguren, kako bo pes reagiral na ovce, je bolje, da je na začetku privezan.

lp

+1

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #11 : 09 Maj 2006, 20:27:05
Kmetje lahko psa, ki hoče pasti, zamenjajo za klavca in ga gladko odstrelijo (to se je zgodilo pred leti nekemu nič hudega hotečemu samojedu).

Mojemu stricu je teden dni pred kotitvijo lovski pes raztrgal ovco sredi travnika,pogrizel še 2 ovci med tem pa so lovci debelo gledali >:(.Na žalost...

Ron ovc ne mara,obožuje pa krave in jih zna dokaj dobro spraviti skupaj,oblajati in pripeljati domov.
So se pa mislim da na nekem drugem forumu menili,da bi se jih spravilo več skupaj,kupili 5-10 ovac in skupaj pasli.Če ste nekateri res tako zagnani se mogoče lahko kaj zmenite ;).

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #12 : 09 Maj 2006, 20:28:50
Če ste nekateri res tako zagnani se mogoče lahko kaj zmenite ;).

Jaz sem za  ;D



zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #13 : 09 Maj 2006, 20:44:19
jaz sem tudi za  ;D

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #14 : 10 Maj 2006, 15:08:53
Ok, pol ko vidve kupita ovce, prideva midva malo na ogled ;). :D

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 10 Maj 2006, 15:25:46
Samojedi niso čisto nič skrižani, res pa je, da 200 let niso bili selekcionirani na delovne lastnosti. Nekateri šeznajo pasti, ampak zgleda pa čisto drugače kot pri borderčkih. Lahko opišem, kako je Lana pasla koze. Sicer je pazila, da katera ni odšla predaleč in jo je šla iskat, ampak o kakšnem kroženju okrog ... pa ni bilo sledi. In če sem jo poslala naj pripelje koze v hlev, je šla ponje, malo izzivala taglavno kozo, potem pa odkorakala naprej, koze pa za njo, šla je v hlevček, skočila skozi okno, stekla naokrog in če je kakšna koza ostala zunaj je še to spodila notri. Ne vem, koliko od tega je bilo prirojenega in koliko je sama pogruntala ampak zadeva je delovala. Imam občutek, da imajo samojedi zelo malo sposobnosti podedovanih in da se več ali manj vsega naučijo, zelo veliko tudi s posnemanjem. Večina mojih psic  je do drobnice povsem ravnodušna, če bi pa imela takrat ko so odraščalae še koze, bi se zelo verjetno vsega naučile od Lane.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #16 : 10 Maj 2006, 16:48:26
Ok, pol ko vidve kupita ovce, prideva midva malo na ogled ;). :D

 :D Le pridite pridite  ;D Ja samo kdo bo pa travnik zrihtal  :(  ;)



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #17 : 10 Maj 2006, 16:51:18
Ehh k enemu v hišo pa bo :P :P :P Ne ne hec  ;)

Najprej štalca pol pa kravca  ;D V tem premeru ovca  ;D

Lp


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #18 : 31 Maj 2006, 23:02:26
Danes je Sammy doživel prvo bližnje srečanje z ovco :). Slikice tukaj. Več v temi o samojedih.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #19 : 01 Junij 2006, 06:33:01
wow tale ovčka je pa pogumna  :D A se je že prej srečala s psi?



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #20 : 01 Junij 2006, 09:10:15
Ja, če si kaj brala temo o samojedih, sem napisala, da je prišel človek z ovco in NO-jem tja, tako da ...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #21 : 01 Junij 2006, 15:33:27
Ja sem prebrala  :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #22 : 16 September 2007, 21:04:55
Mi smo se vrnili s paše iz Italije. Magi je dobil kar 40 točk od 50, vendar samo zato, ker je neutrudno osvajal zapisnikarico in njeno prijateljico, da sem ga skoraj zamenjala za enega od njenih rodezijcev, čeprav sem najprej postavila ceno ene kamele za zamenjavo  :o. Drugače pa mu Martina ni bila najbolj všeč, čeprav jo je ubogal, je občasno gledal za mano, tako da sem se skrila enemu za hrbet. Ko pa se je le razvnel, se je eni ovci obesil na bok, Martina pa se je nanj razjezila in zahtevala takoj PROSTOR,  ja malo morgen ti Magiju na strogo  ;). Ko je po večkrat ponovljeni besedi Magi gledal vedno bolj srepo direktno skozi njo, ga je zabrisala na hrbet, ker ni vedela, da ta metoda pri njem res ne vžge (pač ni border, ampak avstraljanac  :P). No, potem pa se je gospodič tako užalil, da je sploh ni več pogledal in je kar odhlačal proti vratom. Takrat mi je dovolila vstopiti v ogrado in skupaj sva malo zapodila poredne ovčke. Njena pripomba na njegovo delo je bila ta, da je odličen domač pašni pes, vendar se očitno bolje ujame s kozami (trda igra), ovce mu povzročajo težave. Magi se pač ne ujame z ovcami, ker so dolgočasne in z njimi res nimaš kaj početi, če jim ne smeš skakati na hrbet in moraš namesto dirkanja za njimi, biti na prostoru(Martina.O naj pokomentira, če je to res, nekaj o tem je že povedala). No, vsekakor je bilo odlično, mali shelti nas je zelo presenetil in razveselil, hrane in pijače je bilo na pretek, vreme čudovito, vsi smo zelo uživali. Ker sem kot ponavadi pozabila digitalca doma, prosim, če ima kdo slučajno kdo Magijeve slikice, naj mi jih pošlje. Hvala!



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #23 : 16 September 2007, 21:39:32
Karmen, a svojega psa se tam daje v roke drugemu za delat? Jaz, nikoli!!!... Halooo?
Sem vedela, da se bom v primeru zelje po pasenju raje zapeljala do ljudi, ki pasejo z avstralcki. Za to pa je potrebno malo dlje  ;)

blumina, saj se je vedelo prej, kako dela Martina na teh testih. Prav zato jaz med drugim nisem šla, ker rada sama delam z Veni, ne da delajo drugi.



Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #24 : 16 September 2007, 21:46:05
Martina pusti vsakemu da se odloči, lahko dela ona ali pa vsak sam.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #25 : 16 September 2007, 21:48:03
Martina pusti vsakemu da se odloči, lahko dela ona ali pa vsak sam.

Aja... Nisem vedela.  :-[ :-[ :-[ Vseeno pri takih testih težko kaj sam narediš, če ne veš kaj in kako, tako da je verjetno lažje dati psa Martini, a ne? 


cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #26 : 16 September 2007, 21:49:18
Meni pa je veliko bolj pomembno da dela nekdo, ki to obvlada... jst sm namreč danes prvič videla kako to zgleda v živo. Ne bi rada kr neki bluzila, če pojma nimam kaj morm sploh narest.
Je pa res da nekaterih ovčke niso zanimale... niti potem ko so bili z lastniki v ringu... to je pa pač čisto nekaj drugega, če ps nima interesa. Se mi pa zdi da tale Martina res obvlada, pse zelo hitro prebere in jst sm bila zelo navdušena nad njenim delom.
Je pa bila razlika med delom avstalca in borderjev. Je bil avstralček res bolj grob.
Sicer je pa odločitev vsakega posameznika ali bo šel to probat ali ne.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #27 : 16 September 2007, 21:55:52
5rca - v čem se bo pa tvoj individualni test razlikoval od tega testa? Kako boš sama delala, če ne veš, kaj in kako in če nisi videla še tega nikoli?
Martina je pred začetkom povedala, da lahko vsak gre notri sam. Tisti, ki so se tako odločili, so dobili okvirne napotke od nje - ampak - to ni isto. Danes je Martina parim psom močno "znižala" nagon - predvsem tisti po plenu - ki je bil podoben primem te in trgam te. Delo Meg-a sem gledala od daleč (sem šla ravno na pašto), tako, da ne morem komentirati. Ampak, ko je nekaj borderjev hotelo ovce pokončati - kar ni imelo več nobene skupne točke s pašo - je pa posegla vmes. In nekaj jih je bilo potem pooplnoma nezainteresiranih. Dobesedno v smislu - če ne morem preganjati in izživljati se, me ne briga.
Pa da ne bo pomote - Martina psom dovoljuje kontakt z ovcami. Nekaterim, ki so imeli preslab nagon je pomagala na vse načine - od tega, da je ovčja noga postala "klobasa", do skupnega podenja po ogradi. Ampak lukenj v stegnih , hrbtih in ušesih - temu se je pa poskusila izogniti. Res ni potrebno, da ovca trpi, ker bi mi želeli videti, da se ma naš pes fajn.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 16 September 2007, 21:56:44
Glede na to da ne znamo ne pasti, niti ne poznamo ovce, ne naših psov ko zagledajo ovce, .... nimamo tam kaj sami delat :P.

Martina je točno vedela kaj s kom dela, vsa čast ji.
Si je takoj znala narediti avtoriteto in je pse tudi prečitala v nulo.
Še naša Sky je z njo delala z užitkom; drugače ne gre do tujcev, kajšele da bi s kom delala oz. ga ubogala.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #29 : 16 September 2007, 22:02:25
5rca - v čem se bo pa tvoj individualni test razlikoval od tega testa? Kako boš sama delala, če ne veš, kaj in kako in če nisi videla še tega nikoli?

Saj sem napisala:

Citiraj
Vseeno pri takih testih težko kaj sam narediš, če ne veš kaj in kako, tako da je verjetno lažje dati psa Martini, a ne?  Huh

Zato med drugim nisem šla. Če bo pasla, bova pasli in se učili skupaj. Zato jo imam.  :-\