Šepanje

scythe · 227484

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
: 11 Maj 2006, 18:37:59
Ker sama nisem tako zelo podkovana na področju veterine, me zanimajo vsi možni razlogi zakaj lahko pes šepa. Da se potem v posamezne poglobim in poizkušam ugotoviti ali se to da aplicirati na mojega psa, ki spet šepa brez znanega razloga.

Torej vzroki, ki jih jaz vem:
- klopne bolezni (erlihija, borelija...)
- vnetje pokostnice
- displazija (kolčna, komolčna)
- okruški
- pomanjkanje sklepane tekočine
- nateg (poškodovanje) vezi
- "musklfibr"
- ureznine, tujki zapičeni v tačko...
- prehitra rast
- zlom kosti ali počena kost
- .... ?


Pri Astorju je na otip (veterinarke) izključena displazija, okruški in vnetje pokostnice (vendar ziher ni nič). Vezi dvomim, da so poškodovane, ker je pes zadnji mesec bolj kot ne v mirovanju (šepa brez razloga, z prekinitivami, zadnje 2 tedna).
Ker je do naslednjega obiska pri veterinarju še nekaj časa (na rezultate za erlihijo pa tudi še čakamo) poskušam sama nabrati čimveč možnih informacij in se čimbolje podučiti o raznih zadevah.


Lp,
Mojca


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #1 : 11 Maj 2006, 18:47:28
Kaj pa artritis (če ne spada to kam tja kar si že napisala  :-[ )?



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #2 : 11 Maj 2006, 18:47:43
Kaj pa če bi dali slikati kolke in komolce,oz vsaj tisto tačko na katero šepa?

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #3 : 11 Maj 2006, 19:04:40
Kanchy: Artritis je tudi možen. Hvala! Vendar o njemu ne vem veliko. Vem samo, da lahko nastane kot posledica borelioze. To pa je tudi vse.

Rinchy: tudi slikanje bo prišlo na vrsto (če ni šepanje posledica erlihije). Do takrat pa zbiram informacije, da predelam čimveč literature. Namreč imam občutek, da je skrbnik psa tisti, ki mora opozarjati veterinarja na možne diagnoze in ne obratno.  :-\


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 11 Maj 2006, 19:54:52
displazijo je veterinarka določila tako, da je psa pretipala?? Đizus.

LP nina



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #5 : 11 Maj 2006, 20:08:20
 Koliko sem jaz seznanjena, je možen hiter pregled psa " na suho ", kjer veterinar s posebnimi prijemi poizkuša na brzino ugotoviti ali je pes "podvržen " kolčni displaziji. Seveda taka ocena ni zanesljiva a omogoča vsaj začasno izključitev ali prisotnost displazije, da se bolanemu psu lažje postavi diagnoza.

Ko je imel moj Zoki šepajoče težave nam je tak ročni pregled pomagal do prave diagnoze in bila sem zelo vesela, da se je naš dr. Zajc takrat tako potrudil ter mi s tem načinom prihranil slikanje psa in s tem tudi vstran metanje denarja, ki sem ga bolj potrebovala za slikanje komolcev, ki je potrdilo pravo diagnozo in s tem tudi rešitev šepajočega problema.

scythe,

kaj pa prostor med blazinicami na šepajoči nogi, ste pregledali ?

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #7 : 11 Maj 2006, 20:20:50
displazijo je veterinarka določila tako, da je psa pretipala?? Đizus.
Ne - ne. Napisala sem, da je na otip veterinarka izključila displazijo. Da pa ni nič zagotovega ker gre za otip (je tudi sama rekla, da je to samo na otip).


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #8 : 11 Maj 2006, 20:27:31
Koliko sem jaz seznanjena, je možen hiter pregled psa " na suho ", kjer veterinar s posebnimi prijemi poizkuša na brzino ugotoviti ali je pes "podvržen " kolčni displaziji. Seveda taka ocena ni zanesljiva a omogoča vsaj začasno izključitev ali prisotnost displazije, da se bolanemu psu lažje postavi diagnoza.
No, na podlagi tega je veterinarka izključila displazijo. In tudi konec koncev - pes je star 1 leto, oba starša imata komolce ED 0/0 in da bi bila displazija že pri 1 letu tako huda, da bi pes šepal (kakor razumem se šepanje pri psu pojavi v najhujši obliki displazije), je malo verjetno.

Citiraj
scythe,

kaj pa prostor med blazinicami na šepajoči nogi, ste pregledali ?
Prostor med blazinicami mu redno pregledujemo, ker se mu zaradi "alergije" tam pogosto pojavljajo vnetja. Sedaj ga nima, a vseeno šepa.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #9 : 11 Maj 2006, 20:34:10
Malo za predstavo artritisa  :)

http://pugs.ultraevil.com/clanki/zdravje/artritis.php
http://www.vetpet.si/Hills/Artritis.htm

Hvala! Članka sem bolj na hitro preletela, vendar Astor ne kaže simptomov za artritis. V bistvu bi z veseljem dirjal naokoli za igračami (ga omejujem kolikor mi uspeva - vendar je to težko pri takšnem hiperaktivcu) in nima zmanjšanega navdušenja nad igro & gibanjem. Hkrati pa ima premajhno telesno težo za svojo pasmo/velikost in šepanje se pojavlja samo na 1 taci. Tako, da dvomim, da je artritis. Pa vseeno - hvala! Se bom še malo v to poglobila. Več vem - bolje bo.


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #10 : 11 Maj 2006, 20:36:47
No potem pa toliko bolje da ni artritis (samo da ni kaj hujšega)  :) Držimo pesti in tačke da se bo mrcina čimprej pozdravila  ;D



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #11 : 11 Maj 2006, 20:45:39
Ali je simptom teh polezni tudi kakšno vnetje .. očke, ušeski ..



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #12 : 11 Maj 2006, 23:17:08
Katerih bolezni?
Za klopne bolezni je lahko simptom vnetje ušes in oči (več glej v temi o erlihiozi). Za ostale pa niti ne, ker se gre za težave z okostjem in vezmi. Zaradi displazije (na primer) pes ne more imeti vnetih oči.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 12 Maj 2006, 05:24:34
Ja sej sem misla glede klopnih boleztni. Ker ima nekaj klopov.  :-X



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #14 : 12 Maj 2006, 08:47:08
scythe,

jaz vama želim čimprejšnjo odkritje problema, hitro okrevanje in da stvar nebi bila hujše narave.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #15 : 12 Maj 2006, 09:15:09
Na katero taco pa šepa?

Meni so Paxa zaradi šepanja na sprednjo taco slikali in pregledovali dvakrat. Prvič vzroka niso našli (slikali so mu celo komolec), drugič pa sem zahtevala prof. Zorka, ki je našel vzrok - zvit prst na taci. Preglej prste, kremplje, poskušaj ugotoviti v kakšni situaciji šepa. Predvsem pa obišči dobrega ortopeda (Lj. - Klinika Mestni log - Zorko, Topolšica - Matko)


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #16 : 12 Maj 2006, 09:57:52
Urška: šepa na sprednjo desno taco.
Nogo sem mu res dobro premečkala - predvsem blazinice in prste (ker ima tam pogosto težave z vnetji). Pa ni trznil. On samo šepa. Prejšnji teden ga je bolelo v ramenskem sklepu (ko sem mu stegnila tačko in jo potisnila rahlo naprej). Predvem šepa (nogo drži v zrak), ko hodi po dvorišču, ki je posuto z malo večjim peskom. Na travi sicer šepa, vendar tačko malo uporablja.
Na veterini so me najprej poskušali odpraviti s tem, da je velik pes in da zaradi hitre rasti šepa. Samo dvomim, da bi šele pri 1 letu, pri premajhni teži, pes začel šepati. Ali pač?


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 12 Maj 2006, 13:13:51
Šepanje je lahko nedolžno, lahko pa znak hudih težav. Pokliči na Kliniko za kirurgijo in male živali v Mestnem logu 477 92 77 in se naroči pri profesor Zorku.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #18 : 12 Maj 2006, 13:34:51
Šepanje je lahko nedolžno, lahko pa znak hudih težav. Pokliči na Kliniko za kirurgijo in male živali v Mestnem logu 477 92 77 in se naroči pri profesor Zorku.
Hvala. Tako ali tako sem naslednji teden na (tej isti) kliniki naročena na pregled pri dr. Kotnikovi (zaradi alergij) in ji bom rekla še za posvet z dr.Zorkom. Razen če ne bo prej pozitivnega izvida na erlihijo.  :-X


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #19 : 12 Maj 2006, 15:52:48
Ja, pes ima lahko vnetje pokostnice šele pri 1 letu!

Zakaj se moraš za posvet z Zorkotom menit s Kotnikovo? Sicer ne poznam sistema klinike, ampak jaz bi šla do Zorkota ločeno.



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #20 : 12 Maj 2006, 16:04:16
Glede na to, da sem tako ali tako pri njej naročena jo bom najprej vprašala za mnenje in glede na izkušnje z njo, me bo (če bo ocenila tako) poslala do Zorkota. Ker mi je finančno lažje, da že ona posumi na nekaj in me pošlje naprej (ker moram h njej tako ali tako) kot pa da sama skačem od enega do drugega. Tako si lahko prihranim vsaj 1 obisk pri veterinarju. Namreč na kliniki sem vsak  teden najmanj 1x. In najbrž je vsem jasno koliko časa in denarja to požre...
Hkrati pa na tej kliniki tudi zelo dajejo poudarek na lečečega veterinarja. Že nazadanje pri njih so pol ure iskali lečečo veterinarko preden so si sploh (brez njene vednosti) upali odvzeti kri za testiranje na erlihijo.  ???


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #21 : 14 Maj 2006, 22:18:05
Lahko pa da si je pretegnil kaksno misico. Idea je na srecanju zacela sepati na sprednjo tacko, pa jo je pregledal veterinar (ker je bil ravno tam), pa je rekel, da otipat ni nic in da je med igro verjetno nerodno stopila. Tacko smo ji nekaj par dni masirali, zdaj pa je vse uredu.

Lahko pride sepanje tudi od poskodbe tetiv in sklepnih vezi, vreznine, vbodnine, ugrizne rane, vnetja sklepov... To je lahko cel kup stvari in vsekakor ti bo veterinar bolj tocno povedal.

Drugace pa displazijo je Rosi otipal (se predno jo je slikal in to z gotovostjo potrdil) tudi dr. Matko. Takrat mi je dejal, da ce jo ze otipa to sploh ni dober znak. Nikakor pa ne mores z gotovostjo displazije izkljuciti z otipom, vsaj lazje oblike ne, zaradi katere pa resnicno dvomim, da bi se sepanje pojavljalo.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #22 : 15 Maj 2006, 23:13:24
Nikakor pa ne mores z gotovostjo displazije izkljuciti z otipom, vsaj lazje oblike ne, zaradi katere pa resnicno dvomim, da bi se sepanje pojavljalo.
Tega tudi ne pričakujem. Je pa vsaj malo spodbuden znak, če se je ne otipa. Na žalost pa ni točen oz. dokončen.

Trenutno ne moremo sploh več vedeti zakaj Astor šepa, kajti včeraj je bil že skoraj normalen in ni skoraj nič šepal (zelo malo in zelo redko). Danes pa je fasal vnetje na tisti "šepajoči" tački, tako da sedaj (če ne zuaradi drugega) šepa zaradi vnetja na koži med blazinicami.

Ampak, če bo vse po sreči, bodo kmalu vse naše težave rešene (držite pesti, mi že molimo (čeprav sem ateist), upamo, mantramo...v glavnem vse kar se da). Dokler pa ni nič zagotovega in potrjenega bom raje tiho.  :-X  Si nočem nakopati kakšne "slabe" energije (imamo preveč nesrečnih sil na delu zaenkrat).  ::)


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #23 : 16 Maj 2006, 10:00:05
Od neke gospe bernardinko je malo oplazil avto in punca je vseskozenj sepala in to prav tako kot da bi imela kaj zlomljeno. Seveda so jo doma negovali in vse kot je treba, peljali k veterinarju... Pa ji je dr. Matko pretipal taco, pa je rekel, da je s taco vse uredu in da ni nic, mogoce sok, malo bolecin... zlomljena pa ni.

Potem je pasja gospodicna se vedno isto sepala, pa jo je peljala nazaj k veterinarju, pa so ji za vsak slucaj potem se taco slikali. In diagnoza: "Vasa psicka je scrtlana in ocitno zelo isce pozornost... noga je popolnoma uredu."
Cca tri dni je se sepala, pa je nehala; ocitno je videla da ni vec ucinka.

Vcasih me res presenecajo tele pasje zgodbice lastnikov... ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 16 Maj 2006, 10:02:08
Drzimo pesti :)

battito animale


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #25 : 19 Maj 2006, 13:07:26
Erlihije nimamo!  :o Danes smo še dali kri za testiranje za bolerijo. Če bo negativen, potem pa slikanje noge.
Drugače pa tavamo po temi kar se tiče diagnosticiranja njegovih težav. Malo zavlačujem z testiranjem za alergije, ker še vedno upam, da se bo kmalu vse uredilo (sem že v prejšnjem postu omenjala).


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #26 : 03 Junij 2006, 16:52:07
Scythe, kako si uredila, kak so na koncu rekli veterinarji?  ???

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #27 : 03 Junij 2006, 17:02:56
Zdaj imamo pri nas tezave s sepanjem na sprednji taci. To se je zacelo, ko smo imeli srecanje legla in so tamali zmesano laufali naokoli in Idea je kar z lepa zacela sepat. Pregledal jo je veterinar (ki je bil ravno takrat tam), pa je rekel, da ni nic, malo si je vse nategnila. Drugi dan je bilo spet uredu, ce je normalno pocasi hodila nobenega sepanja, ce pa je zacela tekat pa je spet sepala. Tako smo jo drzali par dni nazaj in nobenih problemov vec.
Zdaj pa mi vsake toliko casa sepa. Sepa in ne sepa (pa se to ne izrazito). Pretipala sem jo, ji prepogibala sklepe, nobenih bolecin, normalno zivahna, nobene razlike med otipom ene tace in druge tace...

Nekako najbolj sumim tukaj, da ima nategnjene ali pa mogoce celo natrgane vezi. Zato sem se odlocila, da bova nekaj casa mirovale (ker potem ni nobenih problemov).
Samo me pa zanima, ce ima kdo izkusnje s tem, kako dolgo je potrebno mirovati?  ??? Mislim priblizno, 1 teden, 2 tedna, ali 1 mesec?
Vem da ce so problemi z vezmi je mirovanje nujno potrebno, ker se stvar sama popravi nazaj in se na tak nacin lahko izognes pretrganju in s tem operaciji in 6-mesecnem okrevanju.

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #28 : 03 Junij 2006, 23:09:25
Erlihije nimamo!  :o Danes smo še dali kri za testiranje za bolerijo. Če bo negativen, potem pa slikanje noge.
Drugače pa tavamo po temi kar se tiče diagnosticiranja njegovih težav. Malo zavlačujem z testiranjem za alergije, ker še vedno upam, da se bo kmalu vse uredilo (sem že v prejšnjem postu omenjala).

Ne bi te rada strašila ampak... ravno danes je bilo v oddaji Sožitja (tisto na TVS) o kostnem raku. Znak je ravno šepanje na eno nogo, ki se pojavi pa potem spet izgine za kakšen teden in se spet pojavi itd. Torej če še niste slikali priporočam. Že z rentgenom lahko diagnozo potrdijo v 99%, je pa ena pasma, ki je bolezni podvržena ravno bernc..

Lp nina



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #29 : 07 Junij 2006, 13:02:09
Jaz sem danes Ideo peljala do veterinarke in jo samo prosila, da ji pretipa tacko (sicer nic vec ne posepa, pa me je vseeno skrbelo ce je mogoce kaj narobe z vezmi, ker je to bitje dobesedno hiperaktivno in jo ne mores drzat nazaj) :o

Pa je rekla, da ni nic narobe, ampak, da ima se desno tacko vedno malo bolj vneto med blazincami od alergije, se pa vidi da gre lepo nazaj; samo bolj pocasi. In tako sva lahko sle spet na prvi travnik, da se je znorela do konca. 5 min. je samo tekala s polnim susom v krogu - boga revica - res ji je manjkalo tega.  ;)

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.