Angleški koker španjel [English Cocker Spaniel]

Ewe · 636628

*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #1110 : 04 Oktober 2011, 18:13:00
še nekej na temo...jaz bi veliko prej sprejela, da se ukine delovni izpit za šampionat (v kolikor so razstave lahko zgolj hobi ta res ni potreben), ampak nikakor, da se ga ukine za vzrejno dovoljenje. Malo kontradiktorno...

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #1111 : 04 Oktober 2011, 18:50:01
Post od Alenke (pika-poka, vzrediteljica iz Tamalanne kakorkoli) imava obe shranjeni v wordovem dokumentu, saj je dolg 7 strani... Tako, da ga lahko damo nazaj gor, kjer so citati izbrisanih postov.. v kolikor je zanimanje.

*sara*, ja za razstave se potegujemo, pišemo, težimo KZS-ju že preko 1 leta. Pa ne samo midve z Alenko tudi mednarodno priznana sodnica in vzrediteljica iz Avstrije je že 5x pisala na KZS.. vsi smo ostali brez odgovora. Enostavno nihče ne odgovori na naša pisma.
ShCh titulo so sprejeli na hrvaškem, slovaškem, avstriji (kjer namesto 3 zahtevajo 6 CACA nazivov), češkem (5xCAC), Srbiji se da naredit to titulo če je pes prijavljen v Ch in ima šampijonat lastne države (torej smo mi za to prikrajšani,..), seveda najtežji pa je IntShCh (CIE za katerega se rabi 4xCACIB v 3 razl. državah in pri 3 razl. sodnikih). Tako da FCI je dala to možnost a se mora država sama odločiti.. mislim, da je to samo + za KZS, ker bi na ta račun pridobil tekmovalce, ampak če jim večje št. prijav ni v intaresu, potem pa je to njihov problem.. saj vsi vemo kako je letos na razstavah  :-X :-X
S tem ko se bi uvedlo ShCh titulo ne bi nikomur ničesar vzeli.. tisti, ki bi imeli lovske izpite bi še vedno lahko imeli pse v delovnih.. samo pridobili bi prijave in kvaliteto razstavljalcev. Ker bi se tudi tujci začeli bolj zanimat. Itak pa so večinoma psi prijavljeni v delovne tisti, ki so naredili ta izpit zaradi razstavnih nazivov, ne zaradi ohranjanja nagona samega..  ::)

Mene pa zanima od kdaj za vzrejno dovoljenje ni več pogoj PNZ?

Najmanj 10 let že zato ker je Bellina babica dobila vzrejno dovoljenje brez izpita..

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


Pino

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #1112 : 04 Oktober 2011, 19:24:21
Ja Nezzek, PROSIM, daj gor prispevek ... veliko nas je, ki bi prispevek z veseljem prebrali!!!!

Prosim, prosim, ...



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #1113 : 04 Oktober 2011, 19:29:04
po mojem je sh ch smiselen. Ne razumem zakaj ga nočejo uvesti (sploh iz čisto ekonomskega razloga, glede na to da povsod na to gledajo, bi mogoče tudi tukaj, ko bi bilo res koristno..) če ga je že toliko držav...no, pa saj tudi kupiranih psov na razstavah še nismo prepovedali... ::)

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1114 : 04 Oktober 2011, 19:46:35
Nekaj prispevkov se je našlo, tako da bodo objavljeni... kmalu  :)



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1115 : 04 Oktober 2011, 19:49:44
AVTOR: nezzek 23.9.2011
Diva1 kam je letel moj post veš sama. Sicer pa, sem vesela, da si delila vse skupaj z nami in čakam nadaljevanje.

Jaz pa bi mogoče eno rekla o plemenjakih.. ker slučajno imam možnost delat z (če ne bo zamere ker tako napišem) najbolj aktivnim samcem v Sloveniji (seveda govorim za kokre).
Ampak Buxijeva zgodba se začne preden je le ta prišel na svet. Začne se pri paritveni kombinaciji.
Betty of Raitis v.d. Hohen Veitsch ni nikoli bila šampijonska psica. Se je razstavljala, bolj zaradi zabave in ocen kot rezultatov, pa ne dolgo. Saj je bila prvo kot prvo namenjena kot vzrejna psica. Po prvem leglu je bilo očitno da daje krasne potomce s pravilno kombinacijo in ker seveda pri nas ni barvastih samcev (no razen očeta prvega legla, zdaj že pokojnega Abija - očeta moje Belle) je Alenka našla pravega samca v Nemčiji. Samec je bil že zelo star (zdaj že okoli 11 let) uvožen plemenjak iz anglije, ene bolj znanih psarn za bluje, ki je letos žal zaprla svojo zgodbo zaradi smrti lastnice. Terriles Tysilio. Tudi sam ne nek velik razstavni prvak a preverjen samec, ki je dajal določene značilnosti v vsakem leglu, in te značilnosti so pokrivale pomankljivosti ki jih ima Betty. Poleg tega sta oba prcdPRA - A in oče je FN clear.

Paritev je uspela in na dan žena se je skotilo 7 kepic, med njimi Buxi. Od prvega trenutka je bilo jasno, da je nekaj posebnega in ko je rasel, je svojo "posebnost" le še pridno dokazoval. Vedno najmočnejši, in tudi po mnenju ostalih res lep predstavnik svoje pasme. In tako je bilo odločeno.
Ampak stres, ki ga hkrati sprejmeš ob taki odločitvi ni lahek. Ker se ves čas sprašuješ, ali bodo testisi ok, bo imel pravilno zobovje, ali bo prevelik, bo mogoče popolnoma napačen.. porajajo se vprašanja in na njih do določene starosti ni odgovora. Zato je treba za tako odločitev imeti dovolj poguma, denarja in pravilnega razmišljanja (poleg seveda pravilne osnove). Ampak to je začetek.
Če želi nekdo imeti vzrejnega samca pomeni veliko dela. Ker vsak pes ima probleme in napake in vse te "nepravilnosti" se do neke mere da "popravit" v pravilni dobi s pravilnimi metodami. Velikokrat se pojavi mehak hrbet, ki se popravi le z veliko količino gibanja, treba je pazit, da ima od začetka pravilno urejeno dlako, da je pravilno socializiran,... vse kar se bi načeloma moralo počet z vsakim psom. Le da te je zraven še toliko bolj strah.

Ko je samec dovolj star in pravilno razvit pa je treba dobiti oceno. Najlažje je iti na spomladanski pregled, ampak tam reklame v državi kot je naša ne bo imel. Sploh ko gre za barvo ki je redka. Zato pomeni plemenjak več dela. Ker je najboljša reklama zanj potovanje po evropi in razstavljanje. Ker samo tako ga lahko ljudje iz različnih koncev vidijo v živo in dobijo pravilen vtis. Ker slike vsi znamo retuširat, psu kaj popravit in žal jim ni več možno vrjet. Tisti ki pa jim, pa znajo biti razočarani. Saj se da najt za vsakega psa kot, pod katerim izgleda naravnost  fantastično in mu tako naredit reklamo. Ampak kot pravim, videti v živo je več vredno, sploh kadar gre za kvalitetnega psa.

Ampak da pride do parjenja pomeni da moraš za psa, ki ga želiš predstavit širšemu trgu, imeti narejene vse teste (prcdPRA, FN in HD, nekateri želijo še katarakto), treba je psa držat v kondiciji, da ne pride na slab glas in seveda skrbeti je treba za njegovo zdravje. In vse to stane, poleg vseh razstav še vsi testi ter prehrambeni dodatki (kot je meso, mleko, pravilni briketi). Vse to je denar, ki ti ga nihče ne vrne.

In potem se ga vozi okoli, dokaj nesramno ampak, tudi k vzrediteljem, ki bi znali imeti potencialne psice zanj. In točno tako je Buxi dobil prvo paritev. Ker je sodnik ter znan vzreditelj prav njega sodil na naši specialki, si ga zapomnil, pregledal rodovnik in se odločil, da ga bo še naprej spremljal. In ga je in leto kasneje so že na svetu njegovi potomci (zdaj pravzaprav že en samec oče, tako da je Buxi že dedek..).
Zato jaz tako promoviram razstave, ker vem kaj pomenijo in kaj prinesejo. Ker so v pomoč, če znaš pravilno sprejeti dogajanje.

No in ko le pride do prvega parjenja, te je dva meseca strah ali je šlo vse tako kot je treba, ali je dal potomce, ali bodo zdravi,... dokler ne dobiš klica ali maila, da se je skotilo 8 kepic 4/4, od tega dva chocolate roan psa!! Takrat veš, da si naredil nekaj pametnega za pasmo. Takrat si tako vesel, da bi lahko skočil do oblakov in nazaj. In to ti poplača trud in "psiho trpljenje" ki ga daš tako skozi. Ne denar.

Vsekakor je največ vredno, če da potomce tudi v svoji hiši, za kar potrebuješ psico iz druge vzreje, ki na njegov rodovnik sede in ki popravlja njegove napake. In tako se potem stvar vrti. Iščeš njemu primerno psico, preučiš rodovnike, iščeš prave linije.. itd.

Samec pa je lahko aktiven še pozno v svojo starost in tako lahko zaplodi kar nekaj psic, in preizkusi veliko kombinacij. Seveda če je pes zdrav in če je preverjeno dal dobre potomce potem je toliko bolj zaželjen. Ampak stvar je tudi nekoliko v sreči. Sploh kar se barv tiče.
Za Buxija recimo smo imeli to srečo, da je v prvem leglu dal čokoladne potomce, ampak vsi vemo da je to recesivni gen in da je to odvisno od obeh, ne le enega. Torej, smo imeli srečo, da ta psica daje to barvo. Naslednjič, ko je dal oranžne prav tako. In mogoče se skriva še kakšen gen, ampak to ne moremo vedet dokler psica, ki ima te barve in jih daje ni parjena z njim. Lahko se dela tudi teste.. a mislim da je to že preveč.

No potem pa pridemo še do tega, kar je napisala diva1. Do tega kako je najlažje obkriviti samca. Da res je. Mene osebno moti, ko nekdo vzame svojo psico, ki ni ravno nekaj fantastičnega, ter jo pari z dobrim samcem. Recimo takim, ki daje lepe potomce, ker ima tako močne linije za seboj. In potem iz tega pričakujejo nekaj fenomenalnega. Ampak to se ne zgodi tako. Kot je diva1 napisala, sta potrebna 2. Oče in mama morata imet dober rodovnik, ki se linijsko pokriva, kjer se starša dopolnjujeta. To je pomembno, in to bi morali preiskat. Treba se je zavedat kakšne hibe imajo tisti zadaj v rodovniku ter tem hibam primerno izbrati kombinacijo. In ko govorim o hibah in kombinacijah govorim o karakterju, zdravju ter izgledu, ne razstavnih šampijonih.
Žal šampijonati niso merilo za lepoto, že dolgo ne več, čeprav če imaš res slabega psa bo težko Ch. Žal ne moremo več vrjeti sodnikom, žal moramo imeti svojo glavo in znanje, ter temu zaupat. Treba pa je imeti tudi pravi "filing". Tak, ki ti takoj pove, DA ali NE. Potem pa razmišljaš zakaj DA in zakaj NE. Ampak filing mora biti prvi.
Seveda ni vse črno, še vedno so sodniki, ki delajo za pasmo, ne za imena in taki so veliko vredni, ter tako ekstremno redki. Ampak so, samo težko jih najdeš. V Sloveniji ne vem kdaj je bil zadnji tak. Sigurno pa je bil ta v Beogradu med njimi, kar pa ne morem rečt za dva, ki sta sodila ta vikend v Tullnu (prav tako angleža).

Ampak tukaj se mi potem porodi vprašanje, kako bo nekdo kot začetnik vedel kaj je prav in kaj ne? Šel bo na razstavo kot je bila zdaj ta v Tullnu, bo gledal situacijo ter pred sodnikom recimo izbral nekaj, kar se mu zdi po standardu najboljše. In potem sodnik ne dodeli temu ampak enemu drugemu, ker tistega handlarja/sodnika/vzreditelja/itd. pozna. In ta začetnik bo mislil, da je v zmoti, in bo začel gledat na pse drugače. In če slučajno ista oseba pobere večino titul, bo mislil, da ima dejansko najboljše pse, čeprav jih nima. Tako se v bistvu pade v nekakšen čuden krog. Ker slej ko prej teh vele vzrediteljev ne bo več, prišli bodo novi, še bolj pokvarjeni in zmedeni si mislim. Na nek način, me je strah. Ker takih, ki imajo svojo glavo za svojimi očmi ni več veliko. Nekateri so samo sprani od vseh imen in rezultatov, ki jih oni imajo.

Ampak osebno nikoli ne bi kupila psa pri vele psarni. Ker nikoli ne dobiš najboljšega. Ker najboljše vedno ostane doma. Ker si to lahko privoščijo. Tisti, ki pa nimajo velikih psarn, tisti pa ne. In bodo morali prodat najboljše iz legla v "pet" domove, ker niso vele znani in nihče ne želi njihovih mladičev.
Zato je tu prišel v igro Facebook. Veliko vlogo imajo spletne strani, strani klubov in podobno. Ker so na vseh takih mestih reklame za samce, legla, psarne. In vsak lahko najde sebi primernega, samo usest se more in tipkat.
In potem se ti zgodi, da ga najdeš na drugem koncu evrope ali celo sveta, ampak tvegaš in greš... ker ti filing pravi DA.....




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1116 : 04 Oktober 2011, 19:50:30
AVTOR: damayanti 24.9.2011

Se opravičujem ,da se vmešavam  v temo oz pasmo katere ne poznam ravno dobro...
 V tem ne "poznam ravno dobro" bi rekla vso tole študijo o  lepotnih paritvenih kombinacijah itd.
 
 razlog za moje vmešavanje bi se pa skoraj nanašal na post od nezzek Huh
 
 pri koker španjelih... ne vem kje sem sicer izgubila rdečo nit...  samo kolikor vem Koker španjel je lovski pes?  šarivec  v 8 grupa.
 tudi v standardu je še vedno lovski pes.
 in sedaj  berem v večini teme o paritvenih kombinacijah, pa ta lepotni šampionat pa una lepotna titula itd ... mi pa nekaj ne gre ravno skupaj  Huh
 kje so pa kakšni rezultati o delu ?

 za prepeličarja je to samoumevno, za špringerja tudi... a koker pa ne rabi več delat?... ni več šarivec?
 a ni več v 8 grupi je sedaj v 9. v družnih- poleg cavalirja Huh
 
 ne vem no.... Huh a se vam ne zdi ,da če govorimo o koker španjelu ki je še vedno lovski pes delavna pasma , da ravno ne moremo govorit zgolj o nekih rastavnih titulah in  zgolj lepotnih dosežkih ?
 meni niso  to ravno "barbie" pasma psov... čeprav so eni res lepo nakrancljani  in ošmekani... ampak dokler bo nos na tleh in  rep -rotacija... tega dela kokra, ki je v njem  - da je šarivc pač ne morete zanemarjat ... ali kako?

Verjamem  da  razno razno nabiranje titul in vsi možni zdravstveni testi  stanejo... niso pa  zgolj ti testi merilo za  kvalitetno vzrejo .

Lovski pes- dokler je v grupi in dokler se smatra pod lovskega, mora  znat tud delat, in mora imet naravne zasnove za katere je bil ustvarjen( če se že "fura" pasma) + da mora bit zdrav... če je pa še lep je pa to zgolj pika na i . "Češnjica na tortici " ampak  testo in fila sta tud pomembni ? vsaj za moje pojme.
 ko pa ne bo več v 8 grupi in ne bo več šarivec...potem bo pa v 9 grupi med družnimi, tam pa verjamem ,da bodo zgolj lepa dlaka , idealna postavica, in pa  3 miljone zdravstvenih testov pomembni.
 pa ne da bi imela kaj proti zdravstvenim testom... ampak vprašajte se mogoče v tej smeri zakaj jih je toliko potrebnih  ?
 če se ne bi zanemarjalo dejstva ,da je še vedno lovec in ne  družna pasma, jih pol tolk ne bi bilo potrebnih...
 vse tole stremenje v lepotne ideale je pasmo totalka sfižilo...pokvarilo in jo bo sčasoma  tudi uničilo... ( pa se lahko razpočite.. ampak tako je) Tud če se ga ne uporablja za lov in če niste ravno jagr, da morete vsak dan v hosto z njim da vam divjad sledi- za vzrejo( če se jo že ravno greste) morate vedet in upoštevat tudi to. Pasma če se že vzreja je v celotnem paketu. tako kot piše v standardu. Ko bo pa standard drugačen, potem boste pa lahko zanemarjali  njegove naravne zasnove. Dokler je pa tak kot je... se je pa treba vprašat kaj dejansko vzrejate. Wink

  meni so kokri izredno všeč ( pomanjšan seter Evil) ampak  da bi  pa imela kokra ki nima  naravnih zasnov za delo- nima nagona šarivca ?... hvala  ampak ne hvala ...... pa ima  zaradi mene lahko 3000 lepotnih šampionatov.  Mi ne bi pomenilo nič.
 za kaj bi ga potem jaz uporabljala je moja stvar... če bi pa vzrejala in se šla vzrejo kokrov, je pa isti postopek kot pri NŽ. 1. Šolanje- 2. preizkušnje - 3. delavni rezultati ( ki bi jih tudi moral imet- vsaj v moji vzreji) 4. zdravstveni testi...  in šele 5. ali pa še celo 7. lepotne titule.






ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1117 : 04 Oktober 2011, 19:51:34
AVTOR: Ovcka 24.9.2011

damayanti super napisano, se popolnoma strinjam..  Smiley

Ravno zaradi poudarka na razstavah in ne toliko na delu, je cedalje vec psov (prinasalcev in sarivcev) nezmoznih za delo, se recimo bojijo vode, sploh nocejo plavat, so streloplahi..  Roll Eyes Lips Sealed Psi iz osme grupe so delovni psi in taki bi tudi morali ostati. Pa ceprav so poleg vsega se lepi.. Saj so lahko oboje, ane?  Wink



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1118 : 04 Oktober 2011, 19:52:11
AVTOR: nezzek 24.9.2011

Ne vem, če si brala moj prvi daljši post po Beograjskem poročilu, ker tam je zapisano tole, kar bom zdaj še enkrat, mogoče bolj podrobno.

Da strinjam se, španjeli so lovska pasma, ampak za kaj ga bo kdo imel je stvar posameznika. Kdor je lovec in uživa v tem, da strelja druge živali potem naj to počne in seveda v to vključi psa. Kdo drug, bo imel psa za agility. Tretji samo za ljubljenca. Četrti pa za razstave.
Stvar ki je vam obvezna je to da imate lovske teste za vzrejno dovoljenje (za setre v kolikor se ne motim). Pri nas pa to ni obvezno. Ni potrebno. Niti ni možno opraviti vsega pri nas. In spet bom napisala nekaj, kar vsi vedno ignorirate ampak mogoče kdo tokrat prebere.
Za PRISTOP k lovskemu izpitu za šarivce je POTREBNO imeti naslednje: Lovsko opremo, lovski nahrbtnik, lovski nož ter puško. V kolikor navedenega nimaš ne moreš opravljati izpita (to je bilo objavljeno v Kinologu lani). Hm.. kako naj jaz kot mladoletna oseba dobim orožje? Ha.. ne morem. Torej, kako naj opravljam izpit? Ne morem.  Ko smo to povedali angležom (torej ljudem ki prihajajo iz dežele iz kjer pasma izvira..) so se samo držali za glavo in rekli, da živimo v nori državi.
Torej prvo tekmo PNZ, ki ga mora imeti do 2 leta starosti se da narediti v SLO. Ostalo pa ne. Zato se množično hodi na Hrvaško.. ampak to se pa meni zdi debilno. Da bom hodila na hrvaško, kjer itak nihče ne rabi ničesar znat praktično. Samo plačam vse skupaj. In se lahko hvalim, da pes ima izpit, ki ga ni vreden. Ali pa če ga naročim iz srbije..

A vidiš, tukaj jaz ne vidim poante. Ali imej res pravega lovca tako kot diva1, ali pa ne imej nič. Tisto vmesno se mi zdi dokaj bedno. Vem da se večina ne bo strinjala ampak imam pravico do svojega mnenja.

Osebno bi naredila potrebne teste, v kolikor se bi dalo to opravljati vse pri nas, z normalnimi pravili in normalnimi sodniki. Torej, da ne bi potrebovala puške za pristop, npr. Ampak pri takih pravilih kot so, mislim da nimam tam kaj iskat. Ker sem že slišala da je prišlo do poniževanj novih, sploh žensk in jaz se med ljudi te vrste ne bom spuščala. Še med seboj se skregajo, in situacijo poznam ker je moj dedi lovec, pa je kljub velikemu vlaganju v psico komaj naredil izpit, ker ga nihče ne mara, ker ima drugačno mnenje.

Torej tudi tam ni tako idealno kot vse tukaj predstavljate. Kar nam lovci delajo iz vzreje ni zavidanja vredno. Ker imajo svoje zaprte linije, kjer Ari pari Cedro in podobno. Kjer se pari tudi pse, ki kot sem rekla, ne dosegajo standardov. Ki bi morali imeti vzrejne prepovedi, ampak saj je lovec, koga briga če nima pravilnega ugriza ali pa mu manjka kakšen zob. Psi ki niso za vzrejo in diva1, sama si to letos preizkusila na lastni koži, in vem da veš o čem govorim. In to da je zdaj prišel Tony je za lovce lahko velika prednost, pa ne samo za njih, za vse ki imajo enobarvne pse. Odločitev ali bodo parili z njim ali ne pa je njihova, boljše kot si itak ne bi morala naredit.
No da se vrnem nazaj. Kar jaz zdajle spremljam od lovcev je porazno. Psi preveliki, predolgi, brez dlake, brez kosti, špičasti. Seveda brez vseh testov, torej bog ve ali bodo do 3 leta umrli zaradi ledvic oz. oslepeli zaradi PRA-ja. Kolki itak nobenega ne zanimajo. In psi ki jih gledam ne vem kako bi lahko delali v lovišču. Res si ne predstavljam da nosi v gobcu zajca ali pa katero drugo žival. Prej bi ga zajec nesel.

Res me spravi ob živce ko nekdo začne pisat o tem kako so itak lovci naredili vse kar je vredno za pasmo. Pa mislite, da tisti ta požegnani poznajo linije? Da so že kdaj slišali za najbolj znane pse, ki jih kot vzreditelj moraš poznat? Mislite, da jih briga kaj se dogaja okoli in kje imajo še dobre pse? Ne. Njim je važno to kar imajo oni in njihov frend v sosednji vasi. Ker če bi jih brigalo, potem bi se sprehajalo več psov tu okoli, ki imajo dobre prednike in potrebne teste. No pa saj nimamo potrebnih testov.. Če bi samo oni furali vzrejo potem ne bi bilo španjelov kot ljubljenčkov.

Mogoče imate pri drugih pasmah stvari bolje urejene, tu ni nič urejeno in vsak vleče v svojo stran. In klub najbolj zavirajo prav lovci.. s čemer zavirajo napredovanje pri pasmi. Za to pa se jaz borim, za napredek, ker je vse skupaj...

Sicer pa ne vem zakaj tudi Ameriški kokri nimajo po tej logiki FCI skupin lovskih izpitov...  Roll Eyes Roll Eyes

Aja še to.
Cobby type, strong and sporting dog. Tako bi španjel moral izgledati, in tako izgledajo razstavni, vsaj naši. Močni od vsakodnevnega tekanja po gozdu in travnikih, polni energije in veselja. In še enkrat bom napisala, edina razlika med njimi in ostalimi je to, da imajo lastnika, ki se trudi, da imajo po vsakem sprehodu urejeno dlako in da so redno negovani. Da imajo dobro prehrano, ki jim omogoča to, da imajo veliko mase in ta cobby look.

Cobby je najbolj pomemben izraz pri kokrih, ampak večina ga ne pozna..



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1119 : 04 Oktober 2011, 19:53:07
AVTOR: pidog 24.9.2011

Zanimivo!
Samo v vednost. Ko športniki in razstavljalci sploh niso vedeli da so, bodo nekoč, je obstajala lovska kinologija, ki je tudi steber kompletne Slovenske kinologije. In za to s čimer se tudi ti ukvarjaš, so krivi prav lovci oz. lovska kinologija (se pa najraje kašen tudi v grobu obrača Huh )
Nezzek, nekoc, ko boš polnoletna lahko postaneš lovec in loviš s fotoamparatom, urejaš steze, skrbiš za krmišča...............orožni list in puška pa postaviš "ob steno".  Brez enega strela na živo divjad. In sem prepričan, da te bodo vsi stanovski kolegi neizmerno spoštovali................... ..in najraje boš lahko brez problema predstavnik kinologije v LD. Teh zelo primankuje (tistih, pravih).
..................zato malo spoštovanja!

Večina, ki tukaj sodijo o lovstve, nimajo o njem malo "dunsta".

PS
Kljub, krmljenju s suhim kruhom, zaprtostjo v pesjakih, brez genetskih testov........so svoje pasme ohranili dokaj zdrave. Ko pa te preidejo v roke športnikov in razstavljalce se največkrat zgodba spremeni.
Pa naj vsak presodi sam.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1120 : 04 Oktober 2011, 19:55:02
AVTOR: damayanti 24.9.2011

Nezzek Grin , jaz imam tebe rada veš Wink... da ne boš kaj napačno sklepala, si pridna se zavzemaš za nekaj in  ohranjaš tole temo lepo tekočo. Ena redkih ki debatira tukaj, in se trudiš  tudi v pasmi
ampak tole , kar si pa v zadnjem postu napisala... si ga pa pihnila. Resno.

Večinoma kar si mislim o tem ti je že pidog povedal
  ostalo ti bom pa še jaz... pa bom šla kar lepo po vrsti
Citiraj
Citiraj
Da strinjam se, španjeli so lovska pasma, ampak za kaj ga bo kdo imel je stvar posameznika. Kdor je lovec in uživa v tem, da strelja druge živali potem naj to počne in seveda v to vključi psa. Kdo drug, bo imel psa za agility. Tretji samo za ljubljenca. Četrti pa za razstave.
Stvar ki je vam obvezna je to da imate lovske teste za vzrejno dovoljenje (za setre v kolikor se ne motim). Pri nas pa to ni obvezno. Ni potrebno. Niti ni možno opraviti vsega pri nas. In spet bom napisala nekaj, kar vsi vedno ignorirate ampak mogoče kdo tokrat prebere.
Lovski pes en standard.
 pa si se obesila  na setra... ja gordona imam.
Tud pri gordonih najdeš take ki zagovarjajo tvojo teorijo.
Ampak
Hvala bogu niso še dofurali  tako daleč da bi  dokončno uničli to. Vsaj pri nas še ne ... v tujini že.Pr kokrih  je pa marketinška vzreja že zmagala itak ker fila blagajno. Tud pri setrih poznam kar nekaj takih borcev ki se vneto borijo da tud tistega ušivega PPA- ja ne bi bilo treba delat.
 In kolikor vem je pri vas pri šarivcih čist isti izpit .. ajde mogoče malo več k mora  že ravno  še aport iz vode nardit..
 ampak še vedno... telesna ocena in PPA pri vas telesna ocena in PNZ pa je že dovolj za vzrejno... ( al še mora naredit tisti VP ali ne?)
 skratka neža nič od nič Wink čist tako.... moj nečak k je 8 let star bi znal  peljat psa na tako preizkušnjo če bi  ga naučil. Niso tule leta nobena ovira ( ti kasneje  demantiram še to... bom šla po vrsti)
 oceno dobi pri vas pes kako že I/I če vsaj pokaže eno delo a  je tako... če  je pa tiho kot rit, in nosa ne pritisne k tlom , pa ne upa v vodo, ali je celo streloplah..potem pa dobi I/O...

 no pa poglejno vse te vele plemenjake... kakšno imajo oceno ?
 na pojdimo dalje
Citiraj
Citiraj
Za PRISTOP k lovskemu izpitu za šarivce je POTREBNO imeti naslednje: Lovsko opremo, lovski nahrbtnik, lovski nož ter puško. V kolikor navedenega nimaš ne moreš opravljati izpita (to je bilo objavljeno v Kinologu lani). Hm.. kako naj jaz kot mladoletna oseba dobim orožje? Ha.. ne morem. Torej, kako naj opravljam izpit? Ne morem.  Ko smo to povedali angležom (torej ljudem ki prihajajo iz dežele iz kjer pasma izvira..) so se samo držali za glavo in rekli, da živimo v nori državi.
Torej prvo tekmo PNZ, ki ga mora imeti do 2 leta starosti se da narediti v SLO. Ostalo pa ne. Zato se množično hodi na Hrvaško.. ampak to se pa meni zdi debilno. Da bom hodila na hrvaško, kjer itak nihče ne rabi ničesar znat praktično. Samo plačam vse skupaj. In se lahko hvalim, da pes ima izpit, ki ga ni vreden. Ali pa če ga naročim iz srbije..

Tole si pa sedajle tako za lase privlekla da bolj nisi mogla no Roll Eyes
 ja res je pravilnik je tako napisan , da moraš bit v lovski opremi- ker je pisan za lovce... ampak iz katerega leta je ta pravilnik? 1984 lih da ni še maršal Tito spodaj podpisan.
Prosim , naj se mi javi  bilo kdo (govorim o pravilnikih.Ker kolikor vem so vsi pravilniki tako napisani)
 ampak res bilo kdo od šarivcev, retrivarjev, tererjev, jamarjev ali ptičarjev ki je šel na preizkušnjo kot nelovec pa so ga nagnali iz preizkušnje ker ni imel ruzaka in puške...in zgolj zarad tega?
 Potem takem nihče ki ni lovec v Sloveniji ne bi mogel naredit ene preizkušnje z nobenim lovskim  psom... pa jih imaš en kup na temlem forumu...
Punce  in fantje  tudi tvojih let čisto lepo opravijo  vse preizkušnje
 pa da ti dam dokaz, da tud lovci nimajo puške in ruzaka med preizkušnjo
(  vir telih slik  je na strani LKD nova gorica)
-  in tako lepo je prikazano  kako so delali na PNZ 2010


 ostalo še tule
http://www.lkd-gorica.si/novice/79-sarivci-2010.html
 ne krive vere razširjat  Wink, če imaš ti tako osebno mnenje ker dokazi  in praksa  ni ravno taka... ampak seveda ne moreš vedet , če še nikoli tega nti nisi videla kako to zgleda ... A imam prav?
 
Tudi retriverji so vmes... čisto navadni ljudje so vodniki ( imaš eno gospo  v kavbojkah- brez vsake puške in ruzaka in popolne bojne lovske opreme)

pa veš kaj  jaz nimam samo  gordona  še  Nemško žimavko imam ( tipična lovska pasma)
pa sem tudi delala preizkušnje z njo res med samimi jagri, v kavbojkah, anoraku, in gumjastih škornjih... nič mi ni bilo treba streljat... vse so drugi, ker na lovski preizkušnji se ocenjuje delo vodnika in delo psa...
Citiraj
Citiraj
A vidiš, tukaj jaz ne vidim poante. Ali imej res pravega lovca tako kot diva1, ali pa ne imej nič. Tisto vmesno se mi zdi dokaj bedno. Vem da se večina ne bo strinjala ampak imam pravico do svojega mnenja.
  z vsem spoštovanjem do tvojega mnenja, oba moja psa sta prava lovca, gremo tudi na lov, in ja moja psica zruši marsikakšen tabu- tud med lovci, pa še vedno njena vodnica ni niti enega ptiča sklatila v svojem življenju ker ni lovka... nista popolnoma nič vmes- polnovredna lovska psa sta oba.

Citiraj
Citiraj
Osebno bi naredila potrebne teste, v kolikor se bi dalo to opravljati vse pri nas, z normalnimi pravili in normalnimi sodniki. Torej, da ne bi potrebovala puške za pristop, npr. Ampak pri takih pravilih kot so, mislim da nimam tam kaj iskat. Ker sem že slišala da je prišlo do poniževanj novih, sploh žensk in jaz se med ljudi te vrste ne bom spuščala. Še med seboj se skregajo, in situacijo poznam ker je moj dedi lovec, pa je kljub velikemu vlaganju v psico komaj naredil izpit, ker ga nihče ne mara, ker ima drugačno mnenje.
Kot sem ti že povedala v praksi je ne potrebuješ, je pa potrebno psa načit oz vsaj vspodbudit mu naravno zasnovo... pa potem zelo veliko sam od sebe dela če ima  taprave gene , če jih pa nima pa itak da ne more delat ( torej se ve kam paše). Noben ni rekel da moraš sedaj pa delat še krvno in se jit na Mašun usposabljat.
 In ja vem da ima dedi barvarko...   Bravraji so krvosledci in goniči, koker je pa šarivc... ne samo da se pol manj ocenjuje ampak 3/4 manj se ocenjuje... tako nekako kot pri setrih VS nemški ptičarji...
 
 poniževanja  in take in drugačne sodnike imaš tud v  tvojih tako opevanih rastavah( ali še celo hujše)... če jih še nisi slišala ali naletela na njih, pa še boš slej ko prej.
 In ne mene ni nihče poniževal... ja so kokodajsali Wink..itak da so...
 ampak jaz sem tja prišla, sva s psico oddelalai tasvoje pokasirala  tud za njihove kriterije zavidljivo število točk, jim dala še za rundo z največjim nasmeškom na obrazu ( če ne bi imela ušes bi bila ko hamburger tako sem bila ponosna)...  nobenih kokodajsanj več Wink, še celo na jago so naju povabili.
 
Citiraj
Citiraj
Torej tudi tam ni tako idealno kot vse tukaj predstavljate. Kar nam lovci delajo iz vzreje ni zavidanja vredno. Ker imajo svoje zaprte linije, kjer Ari pari Cedro in podobno. Kjer se pari tudi pse, ki kot sem rekla, ne dosegajo standardov. Ki bi morali imeti vzrejne prepovedi, ampak saj je lovec, koga briga če nima pravilnega ugriza ali pa mu manjka kakšen zob. Psi ki niso za vzrejo in diva1, sama si to letos preizkusila na lastni koži, in vem da veš o čem govorim. In to da je zdaj prišel Tony je za lovce lahko velika prednost, pa ne samo za njih, za vse ki imajo enobarvne pse. Odločitev ali bodo parili z njim ali ne pa je njihova, boljše kot si itak ne bi morala naredit.
No da se vrnem nazaj. Kar jaz zdajle spremljam od lovcev je porazno. Psi preveliki, predolgi, brez dlake, brez kosti, špičasti. Seveda brez vseh testov, torej bog ve ali bodo do 3 leta umrli zaradi ledvic oz. oslepeli zaradi PRA-ja. Kolki itak nobenega ne zanimajo. In psi ki jih gledam ne vem kako bi lahko delali v lovišču. Res si ne predstavljam da nosi v gobcu zajca ali pa katero drugo žival. Prej bi ga zajec nesel.

Res me spravi ob živce ko nekdo začne pisat o tem kako so itak lovci naredili vse kar je vredno za pasmo. Pa mislite, da tisti ta požegnani poznajo linije? Da so že kdaj slišali za najbolj znane pse, ki jih kot vzreditelj moraš poznat? Mislite, da jih briga kaj se dogaja okoli in kje imajo še dobre pse? Ne. Njim je važno to kar imajo oni in njihov frend v sosednji vasi. Ker če bi jih brigalo, potem bi se sprehajalo več psov tu okoli, ki imajo dobre prednike in potrebne teste. No pa saj nimamo potrebnih testov.. Če bi samo oni furali vzrejo potem ne bi bilo španjelov kot ljubljenčkov.

Nezzek .. no tole je pa povod da sem si vzela in šla  razčlenjat in ti posamezno odgovarjat na tvoj post.
 prvo kot prvo- to ni res.
 drugo- da se razumemo-  Tud jaz ne zagovarjam vseh jagrov v splošnem... vsi vemo ,da nekateri si pač  psa ne zaslužijo  kamo li psa niti zlate ribice ne ( ampak si ga tud nekateri  rastavljalci pasjih šovov ne zaslužijo ker tudi nekatere rastavljalce bi se lahko okarakteriziralo  za mučitelje ali še celo kaj hujšega.
In tudi priznam , da so med jagri določeni, ki delajo pasmi škodo... ampak  da pa ti delajo pasmi škodo so pa krivi komercialni vzreditelji ker so to dofural, da so šli ti psi iz lovskih rok ,  oni sedaj pač lonček pristavljajo  , za zaslužek- so ampak  jih je pa malo- naprav komercialcem .
 pa samo nekaj da razjasnemo... kolikor jaz sledim ... ne vem komu mankajo zobje, kateri psi so brez jajc,  pa a se niso omenjali  zdravstveni testi koliko jih je že treba naredit ?.... torej zakaj se že rabijo Huh

 
pa da se vrnem nazaj na uno pravo lovsko vzrejo
 Če je ne bi bilo, dones ne bi bilo kokrov.To je dejstvo in pika.
 sedaj zakaj je ni več.. pa lahko nadaljujem... ali pa skrajšam. Ker so taki kot jih ti zagovarjaš UNIČILI pasmo. zarad česa že? zarad dobrobiti pasme... ne ... zarad svojih kapric, in zaslužka...
 Tako kot se še marsikatero, pa marsikatero hočejo.
 in kaj dobijo na koncu...KRIPLJE, alergične na vse živo, in vse pohabljene... z lepo dlako, rodovnikom s katerim si dejansko lahko rit obrišeš/ ker ti tud malo ne da garancije da imaš zdravega LOVSKEGA psa - kar še vedno po standardu je.
 

Citiraj
Citiraj
Mogoče imate pri drugih pasmah stvari bolje urejene, tu ni nič urejeno in vsak vleče v svojo stran. In klub najbolj zavirajo prav lovci.. s čemer zavirajo napredovanje pri pasmi. Za to pa se jaz borim, za napredek, ker je vse skupaj...

In kakšno je to napredovanje ? v lepotne ekstreme tako kot je šel npr NO? pa boksar?... v pohabljene pse?
 nič oni ne zavirajo...  pasma ima standard in je tak kot je LOVSKI PES. pa se lahko na glavo postavite dokler tega ne boste iz standarda izbrisali  in ga prestavili v 9- grupo so komercialni rejci (tisti  ki terajo oz "kao" napredujejo  pasmo na bazi lepotnih idealov)  pokvarjenci.
 tako je  in tako se je izkazalo iz vse pasme in zgodovine pasem.
kamor so svoj nos utakni so uničili vse!

Citiraj
Citiraj
Sicer pa ne vem zakaj tudi Ameriški kokri nimajo po tej logiki FCI skupin lovskih izpitov...
mogoče zato ker so amerikanci med drugim tudi svetovni prvaki v zafuravanju pasem... nimajo ne svoje zgodovine , ne svoje hrbtenice.
 vse kar imajo izvornega je Mc Donalds in diabetis



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1121 : 04 Oktober 2011, 20:00:52
AVTOR: Damayanti

S koliko točkami si naredila Ovcka sploh ni pomembno. Pomembno je to  da si . Pa še bolj pomebno je to  da si vedela in se zavedela kaj imaš, da si se sploh poglobila v to.
To da si pa še sama od sebe učila, je pa sploh... da ne rečem... aleluja.
Ker  jaz iskreno povedano sem vse znanje  dobila na tečaju in na skupnih individualnih tečajih ,ki smo jih imeli. Ok ne rečem sem tudi poleg tega se hodila učit, pa sem bila povabljena marsikam , in sem šla pogledat marsikatero tekmo kamor sem le lahko, nisem imela  zgolj enega pomagača... meni so lovci konkretno pomagali od divjadi- do nasvetov. Vse živo sem izvedela... vse živo se naučila, pa tud kakšnega napačnega, pa smo potem popravili.. pa se tudi s kakšnim zapela itd.
Več ali manj pa lahko rečem , da  sem naletela na zelo pozitiven odziv , da se en osebek ženskega spola sploh toliko  poglablja, in trudi naredit nekaj iz psa , pa tudi če ni jagr.

pa sem bila tud na  hrvaškem na preizkušnji ( firbcat sem šla k je  znanec dol delal - tudi zaradi  časovne rasporeditve)
 in lahko rečem, da nič ne šenkavajo... meni se je zdelo še celo za določene stvari veliko strožje ocenjevanje z veliko manj tolerance kot pri nas.Več prijavljenih je bilo bolj strogo so ocenjevali pa tud vsi niso naredili. tako  da kar se Hrvaške tiče ... je tako kot pri nas mogoče   če naletiš na orenk sodnika ki je zagrizen za to da so lovski psi-delavni in v rokah lovcev - še celo strožje.
Srbi imajo delavne pse tud kar dobro porihtane.
( en dokaz  je njihov forum , balkan kinology) Jaz  mislim  takole na cate da nekaj vem, ampak napram nekaterim na unem forumu nimam pojma  .

In to ,da se šenkava oz kupuje... tale je bila tud ena izmed močnejših ja... v takih izjavah je treba bit pa že previden  .  Ker marsikdo zna  tako izjavo vzet za  kar hudo obtožbo.( pa mu ne bo nič pomembno koliko je bil star tisti ,ki je to izjavil)

Se je pa kupovalo ja...  nekaj let nazaj ... samo ne Hrvaškem in v Srbiji .. ampak v Bosni. Kaj je bilo pa potem se pa tudi ve...
 Če je pa kdo  resnično kupoval  kot je bilo navedeno .Slej ko prej se izve razišče in potem zna bit pa jok in stok .



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1122 : 04 Oktober 2011, 20:01:29
AVTOR: pidog

Da se ne bomo narobe razumeli.................tudi jast nimam nič proti Neži in sem prepričan, da za svoje pse odlično skrbi, boljše kot marsikateri lovec.
Mogoče pa se bo nekoč spomnila naših pridig   ....................brez obveznosti  .
Odloča vsak zase



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1123 : 04 Oktober 2011, 20:02:52
AVTOR:nezzek

Nič novega, stara zgodba se ponovno vrti. Čeprav res ne vem če imam še energijo še stoprvič pisat isto stvar, zato ne bom dolga.

To je prva slika:


In to je druga slika:



Se ti zdi, da je to ista pasma? Prosim preberi še enkrat standard, pa se potem ponovno oglasi in povej kateri pes je po standardu. Saj se ves čas sklicujete nanj.
Tisto o pravilih pa je bilo lani objavljeno v Kinologu, ki je načeloma strokovno "pasje" glasilo.

Žal mi je za pasmo angleški koker španjel sem se odločila ker so mi všeč psi te velikosti, močni, kompaktni, z dlako in živahni. Zame je pomembno da je družinski član, da je poslušen in aktiven, hkrati pa rahlo trmast, da ni preveč dolgčas. In točno to španjel je. In definitivno je to pasma brez katere ne bi morala bit. In kar se standarda tiče, mislim, da so mi stvari hudo jasne, saj sem brala članke po različnih klubskih straneh, kjer se da najt res zanimive stvari.

Če bi gledali samo na to kako dobro pes dela, potem bi lahko imeli približno 3 pasme, ki bi bile kot najboljši predstavnik ptičarjev, goničev in šarivcev. No pa da ne zanemarimo jamarjev. Ja, mislim, da bi bilo najlažje.

Dejstvo je da v vsaki stvari najdeš "ta dobre" pa "ta slabe". In enako je pri razstavah in enako je pri lovcih. Nekateri so tako nori da se streljajo med seboj, drugi pa vejo kaj počnejo. Tako kot vzreditelj dedijeve bavarke. Je sicer "nor" a o psih res veliko ve. In poleg lova skrbi tudi za izgled. Vidiš, to je pri kratkodlakih pasmah lažje. Pri nas pa se kokra pobrije, dlaka gre v nič in kaj kmalu imaš doma ovčko, ki je ne moreš več peljat drugam kot v lovišče in v grooming na britje. Žal tako je. A dlaka je bila dolga in "fetherings" so vedno bile na korih. Žal. In vedno je bila ravna in svilnata, ne resasta in kodrasta.
In kar se karakterja tiče. Pes mora bit odprt, sploh španjel mora bit vesel, vedno pripravljen na akcijo, hkrati pa nežen in intiligenten pes. No pa da ne pozabim, da so lahko zelo trmasti. In kar sem jaz z Bello dala skozi, je za novopečenega lastnika psa zelo naporno. A hkrati sem se naučila več, kot se bi, če ne bi bila takšna kakršna je. Enostavno nihče je ni znal krotit. Ko je ona nekaj imela v glavi je to bilo to. Ni nehala. Ni se ji dalo dopovedat ničesar. Posledično sva padli na BBH-ju. In še zdaj je en velik norec, čeprav je bolje. In zna uporabljat nos, ampak tega nikoli nisem spodbujala.. zakaj? Ker so na vsakem sprehodu srne, ptiči, kakšen zajec ali pa veverica. In vem kako izgleda pri dedijevi bavarki.
Zame je dovolj, če zna tistih 100 trikcev in da pravilno funkcionira v družinskem okolju ter pri naših aktivnostih. In če se odpravimo gobarit, potem ona gre zraven, a po koncu seveda sledi grooming. To pomeni krtača, veliko volje in reševanje listov in ostale umazanije ven. Ker si takega psa želim, in ker si vsak naredi takega psa, kot ga želi imet.

No kolikor jaz vem sta tudi HKS in hrvaška lovska zveza šli narazen? Razstavljalci smo takoj profitirali nazive, kaj točno se je zgodilo pa niti ne vem, ker se nisem lotila branja.

Drugače pa so bili kokri najprej uvrščeni pod dvorne pasme, ne lovske, njihov talent so kasneje odkrili. Ena izmed angleških kraljic mislim, da jih je imela za ljubljence.. ne vem več katera, nekje je bilo napisano v enem članku.

Zdaj pa je moja energija potekla.. jutri je spet veliko dela, vikend se bliža in pse je treba spravit v red pred razstavnim vikendom. Jaz pa bi najraje visela na netu..  Tongue  Roll Eyes

Aja to sem pozabila. Zdravstveni testi niso potrebni, delajo pa vestni vzreditelji FN (ledvice), prcdPRA (oči) ter HD (kolki). Alenka je z Buxom dala še skozi pregled za katarakto, za katerega je prosil eden izmed tistih, ki so parili z njim. To je to. Mislim, da to niso drastični testi, so dragi ampak ni veliko.
Kolki so večinoma problem pri enobarvnih, barvasti nimajo toliko težav. Zato pa imajo le ti težave z zobmi in jajci. Nekje so se primešale linije, kjer nekdo ni delal tako kot bi bilo treba, tako da se veliko pojavlja, sploh pri skandinavskih psih (kjer itak delajo sve in svašta).
To mi je tudi zabavno. Skandinavci naredijo vse teste, tudi lovske, psi so multi šampijoni celo življenje živijo v kennelih. Največji prasci smo pa mi, ker ne delamo lovskih testov, in imamo pse za svoj užitek. Noro res.

Vedno povdarjam, da moraš razstave pravilno sprejet. Če jih ne, tam ne moreš delovat. Če pa hodiš tja izključno zaradi prijateljev, novih dogodkov, druženja in nazadnje rezultatov, pa imaš lahko krasen vikend v družbi ljudi, ki ti vedno lahko povejo kaj novega o psami. Itak se ves čas učimo.

Sicer pa je Obo - začetnik vseh angleških kokrov - imel samo eno jajce, in do sedaj, sem ga našla še v vseh naših pedigreejih.. Tongue Ja, očitno je že tisti prvi bil zanič.. daljnega leta 18xx   Roll Eyes



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1124 : 04 Oktober 2011, 20:05:12
AVTOR:diva1

Citiraj
Kar nam lovci delajo iz vzreje ni zavidanja vredno. Ker imajo svoje zaprte linije, kjer Ari pari Cedro in podobno. Kjer se pari tudi pse, ki kot sem rekla, ne dosegajo standardov. Ki bi morali imeti vzrejne prepovedi, ampak saj je lovec, koga briga če nima pravilnega ugriza ali pa mu manjka kakšen zob. Psi ki niso za vzrejo in diva1, sama si to letos preizkusila na lastni koži, in vem da veš o čem govorim. In to da je zdaj prišel Tony je za lovce lahko velika prednost, pa ne samo za njih, za vse ki imajo enobarvne pse. Odločitev ali bodo parili z njim ali ne pa je njihova, boljše kot si itak ne bi morala naredit.
No da se vrnem nazaj. Kar jaz zdajle spremljam od lovcev je porazno. Psi preveliki, predolgi, brez dlake, brez kosti, špičasti. Seveda brez vseh testov, torej bog ve ali bodo do 3 leta umrli zaradi ledvic oz. oslepeli zaradi PRA-ja. Kolki itak nobenega ne zanimajo. In psi ki jih gledam ne vem kako bi lahko delali v lovišču. Res si ne predstavljam da nosi v gobcu zajca ali pa katero drugo žival. Prej bi ga zajec nesel.


Mogoče imate pri drugih pasmah stvari bolje urejene, tu ni nič urejeno in vsak vleče v svojo stran. In klub najbolj zavirajo prav lovci.. s čemer zavirajo napredovanje pri pasmi. Za to pa se jaz borim, za napredek, ker je vse skupaj...


Nezzek,  fajn punca si...Sem ti to osebno tudi povedala. Ker je res..

AMpak brez zamere, glede lovcev in njihove vzreje pa - le čevlje sodi naj kopitar...

Kaj naj bi lovci delali slabega pasmi? Ne vem...   Kateri lovci? Jih ne poznam. Padalci?
In niti ne poznam lovskih španjelov (ne psic in ne psov), ki se parijo, pa ne dosegajo "standardov", oz. bi morali (po tvoje) imeti v rodovniku in vzrejni knjžici   žig VZREJNA PREPOVED.

Med lovci veljajo strožja "pravila", kot na razstavah. Lovski psi se telesno ocenjujejo  na t.im. lovsko kinoloških prireditvah po lovskih regijah, ki so organizirane spomladi in jeseni....  In so obvezne.  Za člane lovskih družin oz. člane LKD-jev na srečo še brezplačne. In sodniki na lovskih prireditvah  so stari mački, ki dobro in do potankosti pregledajo psa...Še posebej zobovje in oni privesek pri samcih tam spodaj... Pa tudi zmerijo ga... In so zeleni sodniki zelo občutljivi na tiste centimetre, kot jih določa standard.... In če kaj ne "velja", se psu vpiše v rodovnik VZREJNA PREPOVED.  Brezkompromisno. Ni "popravnega" izpita .  Lastniku pa se obrazloži zakaj.  Psa pa se lahko po uspešno dokončani PNZ uporablja v lovišču.

Še nekaj...
Pri lovcih velja  nenapisano pravilo , da pes do dopolnjenih 15. mesecev starost praviloma ne dobi ocene zunanjosti odlično... Ker je še vedno v fazi razvoja...In nihče ni užaljen..Nasprotno... Družijo se.  Veseli, da se srečajo... Govorijo  o svojih psih in prigodah, ki so jih z njimi doživeli... In tudi psu kupijo klobaso... Ja, kranjsko klobaso.
Ker čez pol leta lahko ponovno pripelje svojega psa na oceno...  Zopet brezplačno.

Za razliko od razstav, kjer se ta ocena plača. Med 40 in 50  Eur.
In na razstavah "traja" ocenjevanje posameznega psa a vsega  skupaj  3 minute..., ker mora sodnik v 4 urah oceniti 80 psov... Najdražja ocena...Dobesedno.  In res  se ne spomnim, kdaj sem videla sodnika na teh velikih (CAC in CACIB  razstavah) meriti  razstavne "eksponate"... Pa sem prepričana, da marsikatera psica  ali pes  s šampionskim rodovnikom in žlahtnimi predniki ,ne dosega višine, predpisane s standardom.

In potem še "črna pika" razstav. Sodnik včasih  "najprestižnejši" naslov  prvaka pasme podeli psu oz. psici, ki je komaj dopolnil(a) leto dni... Ki je v bistvu še pasji otrok. Nerazvit, suhcen, brez mišične mase... Ker sodnik  pač ni "specialist" za to pasmo, ker je npr.  ljubitelj in vzreditelj  hrtov. Tako imenovani "allround" sodnik... Ki ima licenco, da lahko ocenjuje čisto vse pasme psov. Naj me koklja brcne...


No, pa nadaljujem s temo...

Potem gre "gozdni Joža"  svojim psom jeseni na PNZ... PNZ se običajno opravlja do starosti psa do 2 leti.   Zakaj jeseni?  Zato, ker je takrat na voljo "divjad in perje"...  Spomladi pa je lovopust. Breje živali, mladički...  PNZ je seštevek točk po diciplinah, ki so predpisane... Na podlagi osvojenih točk se psa razvrsti v I., II. ali III. nagradni razred, ali PNZ-ja pes  ni opravil. (podrobneje o disciplinah in točkovanju piše v Pravilniku o delu šarivcev, je objavljen tudi na spletu, če koga zanima)..


In ko "zeleni gozdni Joža" pridobi obe oceni ("lepotno" in delovno)  za svojega  predolgega, neodlakanega , špičastega  in suhcenega cucka, ima pravico do pristopa na vzrejni pregled.Psi psi in psice so stari  cca 18 mesecev - 2 leti.  Praktično "razviti".   Ta se odvija 1 x na leto.  Blizu Ljubljane. 

Za njega oz. njegovega psa ponovno rešeto.  Pregleda ga tudi  vzrejna komisija.. Mu dodeli vzrejno vrednost... Lovskim psom dve oceni.  Dve rimski številki... Prva rimska številka je ocena zunanjosti, druga pa je delovna ocena, ki je psu dodeljena na podlagi ocenjevalnega lista PNZ. Npr. I/I - prva rim.št.  pomeni odlična telesna ocena , druga rim.št. pa delovno vrednost - PNZ prvi nagradni razred.  Vzrejna ocena I/0 pa pomeni, da je pes eksterierno odličen, nima pa opravljene" delovne" preizkušnje...(upam, da sem bila razumljiva).
Ali pa II/I, ali II/II.....
Da se razumemo...   Po mnenju in  pozitivni oceni vzrejne komisjie lahko potencialno lastnik  svojega psa oz.psico uporablja za vzrejo.  Tako, da ima vzrejna komisija zadnjo in edino besedo. Nezzek, lovski psi so šli skozi dve rešeti več, primerjalno z razstavnimi psi. Tako naj bi bilo v teoriji...  Praksa pa Huh?

Praviš, te citiram:
Citiraj
"Lovci parijo tudi pse, ki ne dosegajo standardov. Ki bi morali imeti vzrejne prepovedi, ampak saj je lovec, koga briga če nima pravilnega ugriza ali pa mu manjka kakšen zob".
Kolikor vem, lovci ne prihajajo na vzrejne preglede z "veterinarskimi potrdili", da je nepravilen ugriz ali pa manjkajoči zob posledica "prometne nesreče"...  Se še spomnili ne bi na to...
Oni imajo doma prave pse, "ne ponaredkov".   Pa tudi če psu manjka zob... Nepomembno... Njemu je pes tovariš, pomočnik v lovišču... Te hipoteze bi prej zrastle na "zelniku" "športnikov", intelektualcev.  Izraz "športniki" uporabljajo lovci za pse, ki niso v lovskih rokah...


In koliko je bilo v Sloveniji v zadnjih letih registriranih lovskih legel?  Na prste ene roke jih lahko preštejem... Za razliko od "športnikov"... V letošnjem letu  (pa je že mesec september)  sta bili registrirani le 1 lovsko in eno "pol lovsko" legoi kokerjev (vsaj kolikor je meni znano). "Športnih" legel pa bistveno več.. In situacija, ki jo opisuješ (ter statistika) govori ravno obratno.

Lovci več ne vzrejajo. Ker nimajo denarja, da bi sfinancirali leglo... Ja, prav ste prebrali...  Pa saj o tem sem precej napisala že v svojih prejšnjih postih.. Tako, da se ne bom ponavljala....
Tudi razstav ne obiskujejo... Tudi ni denarja.... In njim je potovati v Ljubljano - skoraj tako, kot nam  prečkati Atlantik.  Ja, za njih je to daleč... "Strah" jih je...   Sem zadnjič slišala od enega..
"Joj, jutri pa moram v Maribor"  (pa živi samo 10 km proč)... Na občino... Neke papirje uredit...    Groza... Že 3 tedne "hodim" na občino, pa do tja še nisem prišel....   Ne znajo s "papirji".....

Ja, ni pa jih strah vstati ob 3.00 zjutraj.. Ni jih strah teme, gozda...  Različnih zvokov, senc... in In v trdi temi in hudi zimi nabašejo "rukzak" koruze in jo odnesejo na krmišča...


Tvoj citat:
Citiraj
Res me spravi ob živce ko nekdo začne pisat o tem kako so itak lovci naredili vse kar je vredno za pasmo. Pa mislite, da tisti ta požegnani poznajo linije? Da so že kdaj slišali za najbolj znane pse, ki jih kot vzreditelj moraš poznat? Mislite, da jih briga kaj se dogaja okoli in kje imajo še dobre pse? Ne. Njim je važno to kar imajo oni in njihov frend v sosednji vasi. Ker če bi jih brigalo, potem bi se sprehajalo več psov tu okoli, ki imajo dobre prednike in potrebne teste. No pa saj nimamo potrebnih testov.. Če bi samo oni furali vzrejo potem ne bi bilo španjelov kot ljubljenčkov.


Hej, ne sekiraj se.  Škodi. Preverjeno... 
Res je. Imaš prav. Ne poznajo linij. Ne poznajo najbolj znanih psov iz pasje zgodovine.  Ne poznajo zvenečih psarn, njihovih šampionskih psov....Ne poznajo testov...

Ja, vedo pa, da ima Franca iz druge lovske družine "odličnega pesa"... Ki dobro dela... Ki ima dober nos, ki "potegne", prinese, poišče...  Ki gre v največje trnje in robido... V vodo v vseh vremenskih razmerah...  In njemu je to dovolj... Ker je videl psa, ga videl "delati". Ker je pes opravil PNZ z odliko...  In pozna zadovoljnega lastnika, ki mu je pes v ponos.  In o takšnem psu se lovci radi pogovarjajo. Ga hvalijo, počohajo..  Pes gre z njimi v gostilno... Na toplo... Na špricer in klobaso... Enakovreden član zelene bratovščine.... Tu ni zavisti... Starejši lovci ne poznajo marketinga, ne pasjega spleta, ne Facebooka.... Poznajo pa "halo efekt"...  In dober glas seže še vedno v deveto vas... In In lovci lepo skrbijo za svoje pse. Vsaj ti, ki jih jaz poznam. In poznam jih že dolgoooo.
In se tako, kot praviš, zmenita lastnik Arota in lastnik Cedre, da bosta imeli "mlade"..  Opravita vse potrebne "ocene".. Si pomagata...  Skupaj  gresta v lovišče, na telesno oceno, na PNZ, v  belo Ljubljano...  Prineseta vsak svoj rodovnik k" Milanu", da "pogleda", če lahko imata "mlade", če nista v žlahti ...Potem pa se dobivajo, parijo... Zadovoljni. Paritev uspešna.  Cela lovska družina je stala  za tem "projektom". Primaknila tudi nekaj dinarčkov za nakup psa... Ker je njim pes sestavni del lovišča..
In v glavnem imajo ti "mladi", še preden pokukajo na svet, že bodoče lastnike...Lovce, kii jih nestrpno pričakujejo...  Ja, včasih je kdo od mladih lovcev rekel: "Samo svojo "babo" še moram prepričat"...  In jo je..  In ti psi živijo normalno "družinsko življenje".  Tudi  na kavču... In njihov otrocii jih obožujejo.. Igračka, ki se je nikoli ne naveličajo...

Naš Mister je bil  oče cca 160-170  mladičem...  Samohvala... Na hitro sem izračunala... 70 se jih je sigurno skotilo doma... V vseh teh letih... Pa   najmanj kakšnih 20" ljubic" je tudi imel...  pravi "Casanova"...Za ljubice nisem ravno prepričana, da je prekašal slavnega Casanovo, po številu "otrok" pa sigurno( he-he)..  Pa so to bili resnično zdravi psi, z dolgo življensko dobo... Nismo poznali testov, nismo poznali alergij, slepote, slabih kolkov, neješčih psov...  "Pokali so  od zdravja"... 
Res pa je, da so  lovci velikokrat pokonili pse... Tudi naš Milan... Ker je verjel, da podarjeni pes prinaša "srečo"... "Pokasiral" je le administrativne stroške... Denar dolgo  ni bil primaren..
O, to so bili časi.. Lepi.

Pa se je "Franca"  za mladiča revanžiral... Ko je imel koline... Milan dobil pol "pujčeka" in lodn "kašnic"... Ali pa kubik drv...  Ali pa povabljen na kak lov... Seveda oba. Tudi pes.
Pa me je zopet malo zaneslo....

Argument, da je resnično lovskih legel pri nas v zadnjih letih le za prste ene roke, je dokaz, da lovci ne kvarimo vzreje iin "napredka" pri kokerjih...


Tvoj citat:
Citiraj
Mogoče imate pri drugih pasmah stvari bolje urejene, tu ni nič urejeno in vsak vleče v svojo stran. In klub najbolj zavirajo prav lovci.. s čemer zavirajo napredovanje pri pasmi. Za to pa se jaz borim, za napredek, ker je vse skupaj...


To pa me je zabolelo. Razjezilo. Užalostilo. Pravkar sem zamenjala vse občutke...Od ledišča do vrelišča...  Jeza, bes, žalost...  Mislim  (lahko me tudi  popraviš), da smo edina registrirana psarna v Sloveniji, ki vzreja lovske kokerje. Pravzaprav je vzrejala...  Na žalost že  dve leti nič... Splet okoliščin...  Ki pa je  na srečo še vedno aktivna.. Ki ponovo občasno obiskuje tudi  razstave.. Predvsem z željo po negovanju stikov, ki smo jih z vami , "kokeraši"  stkali pred kratkim....Vam "športnikom" (predvsem tebi), dokazujemo, da se da združiti "lepoto" in delo" pod eno streho...Ti pa  nas blatiš  in pišeš o naših  lovskih kokerjih: kot spački, neodlakani, špičasta glava, suhceni, majhni... Halo.. Pa pojdi malo nazaj, na 21. oz. 22. stran tega foruma.... Je nekaj fotk naših psov... Vse prej kot neodlakani, špičasti, suhceni, majhni....  Za marksikoga prej preveliki, premočni, robustna velika glava...Mi imamo "delavce", ki resnično nesejo  5  kg težkega zajca tudi kilometre...  Ni dvoma... Pa še  vehementno  trdiš , da klub najbolj zavirajo prav lovci... Kateri?  Ni drugih aktivnih lovcev. Vzrediteljev, ki jim je mar za klub.  Ki  bi razumeli "poslanstvo" kluba. "Joža in Franca" za klub še slišala nista. Jaz sem še do nedavnega bila prepričana, da klub bo, ali pa za začetek vsaj kakšna  skupna spletka.   Podpirala  to fantastično idejo...Bila pripravljena sodelovati... Pisati članke. In ti se me obvestila  da kluba oz. skupne spletke  žal  še ne bo.  Da še nismo dovolj "zreli"...

Neresnice  ne maram.

Nezzek, mlada si še... Si lastnica prve psičke... Se trudiš..Sama bo ugotovila, da se se teorija in praksa velikokrat tudi razlikujeta. Da ne hodita zmeraj z roko v roki...In spoznala, da izjeme še vedno potrjujejo pravila.

Jaz pa sem kljub vsemu napisanemu ponosna, da sem del "zgodovine" slovenskih kokerjev. In se s ponosom oziram "nazaj"... Za našo  psarno  "stoji" tromestno število odličnih, zdravih psov. In toliko zadovoljnih ljudi, s katerimi družimo. In niso vsi intelektualcii.. So pa prijetni, zanimivi  iskreni, poštenii.. Meni izredno  ljubi...

In to mi je izhodišče, obveza, da nadaljujem Milanovo  poslanstvo.  Pa četudi kot osamljeni Don Kihot, ki se bori z mlini na veter. 

Vem pa, da čez 10 let ta"pravih" kokerjev več ne bo. In to me žalosti... Kot je Damayanti rekla - uvrstili se bodo v IX. FCI skupino -  družni psi..  Zaradi nas.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1125 : 04 Oktober 2011, 20:06:15
AVTOR: JennyK

Odlični odgovori!
Nezzek, občudujem te, ker se  kljub rosni mladosti intuziastično zavzemaš za svoj pogled na stvar - in tako je prav! Ni pomembno ali se jaz (ali drugi) strinjam s tvojim načinom razmišljanja ali ne. Tako da - go on!
Zelo sem vesela, da se razvijajo zanimive debate, ki nam vsem zagotovo dajo širši pogled na situacijo. In zato vam hvala, res!
Jaz imam cucka IX. grupe in dejansko o lovcih (VIII. grupi) nimam pojma. Ampak z zanimanjem preberem in si poskušam ustvariti svoje mnenje....
Tako da - še enkrat hvala vsem pišočim. Zagotovo nas je kar nekaj bralcev, ki smo hvaležni za take poste!



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1126 : 04 Oktober 2011, 20:06:39
AVTOR:Inanna

diva1, daj prilepi še kakšno fotko vaših psov. Foto dokaze  Wink
In, če imaš možnost, še kakšno starejšo, da malo vidimo spremembe skozi čas... Smiley
Mogoče imam pa tudi jaz kje sliko tetinega kokerja izpred dvajsetih let, bom malo pogledala. Je bil zelo lep, črn, pri njih sicer kot družinski pes...ampak tak, kot si jih še vedno predstavljam, nikakor ne špičast itd...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1127 : 04 Oktober 2011, 20:07:04
AVTOR: suzica

Glede na to da nekateri pišejo marsikaj o tem,  kar si v živo niso nikoli ogledali sem se odločila da letošnji vzrejni pregled španjelov v celoti poslikam in objavim. (slike psov, rodovniki, vzrejne ocene, ocene PNZ). Kvaliteta španjelov se dviguje to je dejstvo, res jih številčno ni toliko kot pred cca 20 leti, ampak kvaliteta (zato tudi več I. vzrejnih razredov) je boljša, predvsem pa med rodovniškimi španjeli ni agresivnih in popadljivih. To je moja domača naloga za spletko - Začet delat bazo vzrejno pregledanih psov.

Drugače pa nimam veliko časa, imam nekaj črnih nekaj rjavih in kar nekaj pisanih kravic za katere skrbim in trepetam dan in noč.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1128 : 04 Oktober 2011, 20:07:46
AVTOR: damayanti

Nezzek

 ja ja vsi znamo vtipkati v google cocker spaniel work, pa ti vrže slike ven Tongue... in potem izbrati tistega najbolj ponesrečeno slikanega( ne eni res ne znajo psa slikat) in zraven za primerjavo seveda poknit enega z točno nacentrano sliko v rastavni pozi.
 Preživeto in vse že videno...  in tud vem kaj hočeš dokazat, v tem smislu , da sedaj  delavni je ena pokveka , rastavni pa lep... ne bo šlo skoz Grin Tongue

Nezzek jaz imam gordona.. dolgo dlako ima,  ga ne rastavljam pa čeprav  njegov fotr je bil rastavni pes... šampionatov  da se zmeša Roll Eyes, 19 CAC-ov,10 cacibov,16 BOB-ov...
 
in vem kako izgleda ko pride rastavni pes v ring- ker koker ali pa seter imata  zelo podoben nastop...
 glava visoko, lahen kas- ko balerinca , dolga svilnata dlakca...in potem tam stoji kot bi ga nekdo zabetoniral...
 tebi je verjetno to všeč  a se motim...

Veš kaj je pa meni všeč ( ti bom napisala iz tvojega vidika, ker vidim , da razumeš bolj iz stališča rastav)
 men je pa všeč da pride veliko psov , različnih...
 njihovi lastniki so sproščeni, nasmejani , psi nič živčni... skočijo iz avtomobila kot da gre na  največji žur vseh časov ( ne na maturanca)...
in takoj ko skoči ven  začne ovohavat tam okoli, malo nalaja  še enega spotoma, obščije dva do tri vodale do ringa in gre neobremenjeno v ring, malo obliže sodnika, malo zašleva itd)

in še večje veselje mi je gledat takele prizore
http://www.youtube.com/watch?v=IDhSIlS5HJo&feature=related

takili prizori  oprosti mi pa niso
http://www.youtube.com/watch?v=fJY-CSjYkHs&feature=related
 vsaj za neko pasmo ne ki naj bi veljala  za lovskega psa.

 
 
Si ispostavila dlako.
SIGURNO se ne more primerjat dlaka psa  ki se jo neguje neguje in neguje, psa ki ne sme v vodo, ali boh ne daj v blato, ali nekam ven...
 naprav unemu ki vsak dan tera po polju, po grmovjih, se 5x vrže v vodo, pa še potem ko mu že prepoveš it v vodo naredi en ditur okoli treh grmovij in se še za finale vrže  v največjo smrdljivo močvaro... na poti domov se pa še v krtino povalja.

Glede britja itd...
 tud gordona če briješ dobiš puh, jaz ga ostrižem Wink... tud zavesice na tacah zadaj ki naj bi bile dolge, jaz postrižem, pa spredaj krepko skrajšam... zato da ne jokamo ko mu pulim iz dlake  ven razno razne vejice in ježke. Wink
 in dlaka je pocufana.
 
 pa ti nekaj povem... miljonkrat raje mam srečnega psa s pocufano dlako, kot pa našmekanega svilnatega , vsega zamorjenega, ki mi stopiclja kot robot.

Si omenila karakter.
 kakšen je po tvoje karakter...oz. kaj je karakter... ?
 
tudi to ko napišeš, si videla reakcijo barvarke in ne vspodbujaš tega pri tvoji psički.
 Nezzek ... barvar  in šarivec ... drugače reagirata...
 barvar mora pognat ker je gonič
 šarivec pa ne ... ga pa odpokličeš- tako kot ptičarja...
 ali pa ga pustiš da goni... ampak te dve disciplini mora šarivec obvladat...
 more znat tud it na down ... delat na piščalko...  na daljavo..
 no in tukaj pa jaz rečem da se ugotovi karakter  Wink... kako se pes obnaša... kako reagira
 in verjela ali ne vse te discipline , odpoklic, odložljivost..  itd... ti še kako prav pridejo tudi v urbanih naseljih ali celo največjih mestnih središčih.

Nezzek jaz z mojo Dino ko sem na morju hodim zjutraj s katamaranom iz otoka v Šoping na Splitsko tržnico.
 povodec imam samo preko rame... je nič ne reguliram... v rokah ponavadi trogam polne vrečke... vsepovsod gre z mano/ poleg hodi vsa ponosna ( jo nagovarjajo z gospođico Grin ) ... kamor ne more not zunaj počaka...ponavadi ni ničesar za privezat... zgolj povodec na tla vržem in ona čaka tam... pa ne mara mačkov, v splitu je potepuških mačkov tamal miljon... samo gleda jih, se ne premakne iz prostora... je miljon golobov.. se ne premakne  z prostora  Wink
 veliko ljudi..pa vidim da tudi ti ne , si ne predstavlja da lovski pes izučen  za lov, mora bit prvo kot prvo discipliniran...
  ne vem kaj si folk predstavlja ... da to je podivjano vse ko se  geplni odprejo pa šus ven in haranje po gmajni  Huh
 ja ni ravno tako no ( določeni izvzeti- tisti ki morajo pognat)...

 pa imam prijatelja lovca..ima prepeličarja... ja isto pes discipliniran, ko je pa na terenu in ko mora delat takrat pa dela Wink ( ta njegov še po krvni sledi)
 šarivec Nezzek... koker je tud šarivec samo manjši.... pa imam znanko  s field španjelom... ja isto... šarivec
 
 so ti všeč kokri  kot si napisala... ampak kaj je koker... a je šarivec? a je LOVSKI PES?

 veš kaj mi je žalostno... naša človeška rasa je  že toliko stvari uničla, iz golega koristoljubja. Živalskih vrst je izumrlo koliko že...  tud psov...
 ne razumem zakaj, ampak res zakaj  je treba vsako pasmo ki je ljubka  zje*at? pa se isto dogaja pri biglih- sedaj ko so "popularni"
 kokri so bili popularni  leta nazaj... in kam smo prišli?
 pa poznam tud nekaj takih tarastavnih... pa ne bom poimensko...  ja skoraj da ga ni da ne bi imel enega problema, pa driske , pa to in ono , pa elergije itd.
 moj sosed tamle gor ima blond kokrco( rodovniško) kompaktno nič našpičeno.. vsako jutro gresta v gmajno... ko  desc zašleva( na pono luno ponavad Evil).. je tista  psica cel dan z njim...  je pa tisto kot on( res tako kot je diva rekla) tud segedin , ali pa golaž... pa nima nobenih problemov ne z dlako, ne z prebavo ne z ničemur.
 na zdravje psa vpliva tud njegovo počutje... ni samo to ,da na kavču spi in ga v naročju valimo ... lovski pes mora tud ta svoj nagon sprostit,  lahko mu ga preusmeriš  Wink, to tudi jaz delam , ko je lovopust... ampak jo moram trikrat toliko gonit... ker ona to dela s   kondicijo( in jo ima bogato) ... ko gre pa delat... mora pa uporabit kondicijo+ glavo/ mislit zraven/+ nos... in dela  u easy- se ne zaganja tako blesavo kot za tenis žogco .. ampak zvečer pa dol pade ... res uno zmatrana morto ... ampak pozitivno poztivno zmatrana.

Pejdi enkrat Nezzek... na eno tekmo od šarivcev... boš videla karakter psa  Wink
(  potlačiš vse une predsodke do lovcev...pse pojdi gledat  Wink )



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1129 : 04 Oktober 2011, 20:08:34
AVTOR:diva1
Suzica, iskrene čestitke za novo mularijo...

Ja, dve legli hkrati ni mačji kašelj... "Mama servis" 24 ur..

Vem pa, da boš zmogla... Ker so ti že ti malčki in malčice zlezli pod kožo...

Si jih že "povohala"? Lepo dišijo, kajne...

No, pa sem se zopet "vrnila"..
Pomirjena.

Ja, res... Začutila sem, da postajam "agresivna"... Kot "stekli pes".. In da ne manjka dosti, pa bom začela "gristi".. Pritisk na 200...
In sem  morala sama pri sebi vzpostaviti "prvotno" stanje..

Ker me je čisto zares imelo, da popokam "šila in kopita", pa  "dol" s Pesjanarja...

Pa sem si rekla, da moram biti strpna, nekonfliktna, da premorem  dovolj "srčne kulture" in "čustvene inteligence" ... In ne bom "udrihala"... "Obračunavala"...
Zaradi vseh vas, ki prispevate v  našo pasmo... Ki oblikujete naš forum...Ki si vzamete čas, da z nami delite  svoje poglede in mnenja.... Ki se "potrudite" in z nami komunicirate...
Nam posvetite vaš prosti čas,ki pa je tudi že postal dragocena vrednota.

In kaj naj rečem . Ravno zaradi vseh vas  je naš forum pester... Krešejo se mnenja, letijo "iskrice".., včasih že kar diši po "ognjemetu" in "petardah"...

Pa saj v globalu kokeraši  dobro, pošteno "delamo".

V tem trenutku se na Bolhi oglašuje 9 rodovniško nerodovniških legel.. Za vsak okus nekaj.  Ja, to bi nas moralo skrbeti... Ker šteperji očitno ne mislijio "ugasniti" svojih proizvodnjih linijj

Hvala vsem.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1130 : 04 Oktober 2011, 20:09:12
AVTOR:deteljica

Ja men je tud smešno, kako kažejo pri raznih pasmah super pse izpred 100 let al pa delovne vzreje kot da niso po standardu Cheesy. Ja pa ljudi na teh psih so standarde napisal  Cool. In ti psi so taki, ker se preprosto taki najbolj obnesejo za delat  Tongue. Če bi jim pri delu koristilo, da se ušesa vlečejo za njimi po tleh bi jih zagotovo delovne linije imele in dlaka - če bi bilo koristno, da je do tal , bi tudi bila do tal in še čez svilena, kot da jo je spletla sviloprejka Tongue. Če pa je to samo v napoto in škodo, pa pač taki psi niso prosperiral, a je to kaj čudnega?  "Izboljšal " so jih lahko šele , ko so jih nehal uporabljat oz ,ko so izumili rdeče preproge in šale za na vrat in spreje za razčesavat in special šampone, ki so čudio tehnike in coat  kinge  Smiley. By the way meni je npr tisti španjel na prvi slikci celo vizualno bolj všeč in prepičana sem, da je za vzdrževat mnogo manj dela, pa da tud z ušesi ni nikol težav, da ne bi o tem, da je fizično zagotovo bolj sposoben in okreten  Wink.
Pol pa se standardi začnejo intpretirat tako in drugače in pol so iz delovnih kokrov ustvarili razstavnega in ..........ga preimenovali v ameriškega  kokra. Ampak ne, angleškega origanala se neda pri miru pustit je potreba narest spet novega razstavnega in spet ugotavljat,da  Grin to pa ni več ista pasma- alo gremo v novo pasmao- da bo čez par generacij spet tko da bo nova razstavna linija izboljšanih zrasla  Undecided.
Kot pri borderjih- so bili taki kot so ISDS primerki, dokler jih niso predvsem avtralci tolk "izboljšal da zdej- pazi oni razstavni , trdido ,da je tistie borderje ,ki v avtraliji dejansko pasejo ( so angleških linij,ker avstralsek so že precej neuporabne za pašoratale) treba primenovat v drugo pasmo . Ista zgodba s fox terierji in še neštetokrat.
Kdor pač ne more gledat borderja z nagonom naj si vzame škota, kdo ne more gledat španjel az nagonom , naj si vzame ameriškega. To so psi , ki so ŽE prehodili pot iz dela izključno v družino in na kavč (so že dokončno izboljšani  Roll Eyes) . Zakaj je treba vedno znova ciklat isto pot "izboljšanja" ?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1131 : 04 Oktober 2011, 20:09:35
AVTOR:Pino

Odlično, odlično, debata se je razvila  ... zelo dobro, da tisti ki poznate dogajanje, to delite tudi z nami, ki se počasi "vpeljujemo" in tiste ki z veseljem preberejo takele debate!

Obe strani sta napisali zelo zanimive poste, tako, da imamo pogled tudi malo v globino ... super, da ste se spustili v tako debato!!!!

Z nestrpnostjo pričakujem še več takih debat ... kar "požiram" napisano  Roll Eyes

Pa upam na nadaljevanje  ... Diva1, Nezzek, Suzica, ostale ...

Lp Tina

Joj, joj @Suzica skoraj pozabila ... še tukaj čestitke in veliko sreče pasjemu naraščaju!!!



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1132 : 04 Oktober 2011, 20:10:32
AVTOR:nezzek

Sem rekla da ne bom več pisala, ker itak ne pridem nikamor in vedno pišem samo kako mora pes imet šampijonate. Fak ne morem vrjet.
Ja dejstvo je da sem handler psov in veliko časa preživim na razstavah z različnimi pasmami in različnimi ljudmi. In nisem tam kot megla ampak se družim, pomagam, delam kar se tam pač počne. Imam debate z ljudmi iz različnih držav in različnih pasem in vedno kaj novega izvem. In ne nisem tam zato, da "vržem" psa v kletko grem na "čik" pridem nazaj psa nalakiram, in ga zbrcam v ring. Da taki so ampak meni se to gabi. In ko grem na razstavo pustim psa da spi, ko se zbudi grem z njim okoli, se igrava, ogledujeva štante. In potem ga dam na mizo, počešem in potem gre nazaj spat oz. odvisno od trenutnega razpoloženja in posameznega psa. Bello poznam (bi bilo že čudno če svojega psa ne bi), in njej zaupam, tako da je lahko brez povodca, pa se drži v bljižini, večinoma pa je na stolu, tistem na katerem bi načeloma morala jaz sedet. Ali pa gre sama v box, ker ga ima zelo rada in tam spi.

deteljica tvoj post se mi je zdel najbolj mimo. Ker če bi vsi tako razmišljali kot ti potem bi se res moral napisati nov standard. Meni je zelo žal ampak španjel mora imeti po standardu ušesa dolga do konca nosu, potem pa na njem še dolgo dlako. In če standard to določa, ne vem zakaj se tega ne bi držali? Zakaj bi potem imeli pse z nepravilno nasajenimi in prekratkimi ušesi? Res ne razumem. Sploh so ušesa največja značilnost španjela. Dolgi uhlji in vesel repek. Itak vsi vedno pomislijo na "koker španjelko" Damo iz Disnijeve risanke. Govorim za te "navadne ljudi" da ne bo kdo spet obrnil besede in rekel da on pa pomisli kako pes dela..

To kar se zdaj gremo je tako ali tako never endling story. Nikoli ne bomo prišli do dna. Ker so tu večni spori, ki jih nihče ne bo zgladil.

dayamanti, ko najdeš lovskega psa v pozi, kjer se ga bo dalo primerjat pa nalimaj. Mislim, da se nihče od teh lovcev s tem ne ukvarja, tako da je vseeno kakšno sliko nalimam gor.
Pa te fore o temu kako razstaven ne sme v vodo in nevem kaj. Bog pomagaj. Moja Bella je razstaven in družinski pes. In ja tudi hodi v blato, v reko tudi, kadar ji to pustim ampak vedno tudi ne gremo v tisti konec na sprehod. Kdaj gremo samo na travnik, drugič v hrib, tretjič do reke. In ne vem, kadar je šla v blato tega res nisem spodbujala, nisem pa znaj vzela gajžle in je pretepla. Pač je pes in psi to počnejo. In se ne sekiram. Dejstvo pa je da taka nima kaj hodit po hiši, zato potem sledi tuširanje oz. grooming kot jaz raje napišem. In vzame veliko časa, in vsak dan 3h samo za tisti del po sprehodu nimam. Niti ni zdravo za psa da se ga tako pogosto kopa.
Pa da dam še slike.. čisto možno je da iz tega:




narediš to:



In vse skupaj je samo stvar nege. Tudi sama se še učim kako se dela z dlako, ampak to psu nič ne škodi. Ali je že nega psa po vašem mnenju sporna? Ne vem res ne vem več. Mogoče pa psa mučim, ker ga češem..

In tudi moja Bella je bila ofucana in nepravilno negovana ko še stvari nisem poznala:


diva1 sama si napisala da je to 3 minute vse skupaj. In vem kaj tebe muči. Torej pes na razstavi je v ringu recimo da vse skupaj če pobere še BOB 10 min (v kolikor gre za počasnega sodnika). Torej cel halo zaradi 10 min. Ker se mora 10 minut lepo obnašat kot vzgojen pes in bit na mestu. Ne vem tudi veterinar rabi da pes stoji na mestu, ko ga pregleda, ko se dela ultrazvok. Če se gleda sklepe in šepanje mora znat hodit na vrvici. Ja na razstavi pa je vse skupaj malo bolj glamurozno, to je vse. Pes ne počne nič nenaravnega, če pa delajo z njim nenaravne stvari pa je to stvar handlarja oz. lastnika. Ampak itak smo še vedno največje svinje.
Najbolj sem navdušena, ker enostavno ste vsi prepričani, da naši psi, ki se razstavljajo ne živijo pasjega življenja. Res sem navdušena ko to berem. Noben pes se ne rodi narejen, vsakega je treba gor spravit, in španjel mora po standardu bit močan kompakten pes in to tudi mi želimo dosežt. Cilj so močni psi. Ampak očitno imamo napačen cilj, če se ravnamo standarda. Prav to dojemam iz teh postov.

No ravno ko sem to pisala me je na FB-ju kliknila lastnica Dinota iz Finske. Zdaj so mladiči stari nekaj čez 4 mesece. Vsa navdušena mi razlaga kako pridno prinaša stvari in kako rad se poda v vodo.. mater kako grozno, njegov oče je pa razstavni šampijon in ni nikoli delal testa..  Roll Eyes

suzica ideja o vseh psih ki imajo narejen pregled je odlična, tako da mail imaš in ko bo stvar narejena lahko pošlješ (lahko pa tudi sproti v kosih). Stran je še vedno na mojem računalniku.. diva1 tudi ti si obljubljala članke, ampak dobila še nisem nobenega. Pa prav o zgodovini španjela na Slovenskih tleh sem te prosila, če bi lahko napisala. Še tu na pesjanarju je vse napisano (moje prošnje in ideje), da ne bo kdo mislil, da sem se zdajle zmislila.

To glede rodovniških in nerodovniških leglih.. kdo pa lahko tu ukrepa? Kako bi vi ukrepali tukaj? Kaj bi morali storiti, da se to prepreči? To niso retorična vprašanja ampak resna vprašanja, na katere sama nimam točnih odgovorov. Najbrž bi se dalo s stranjo delno vplivati, da se ozavešča, da je prva stvar ko napišeš koker španjel stran kluba ali ljubiteljev kakor koli. Da se bi zvalila krivda na komisijo tukaj ne vem.. mogoče bi lahko kako vplivala ampak mislim, da to ni v njihovi pristojnosti. Tako imajo pri rodovniških veliko stvari za delat.

suzica glede legel pa še enkrat tukaj čestitke za vse enobarvne in barvaste prince in princeske. Da bo le z vsemi vse ok in da ne bodo predolgo ostali pri hiši! Wink
Pozdrav od poltete Belle barvastim princesam! Kiss

Pa še mogoče kako bogi so psi pri Alenki..
Buxi




Pika




Ta mi je ena izmed boljših.. kjer sta Pika in Kasja pobegnili pred mladiči Cheesy


Mladiči so sicer že varno v domovih amapk.. spomini. <3



To je slikovni dokaz, da so psi pri nas mučeni in to na veliko..  Roll Eyes

Citiraj
Ja men je tud smešno, kako kažejo pri raznih pasmah super pse izpred 100 let al pa delovne vzreje kot da niso po standardu Cheesy.

Am... kateri pes na slikah ki sem jih nalimala je izpred 100 let?? Samo vprašam, ker vidim, da veš bolje kot jaz..

Pred stotimi leti so bili taki - na sliki Dixon Bowdler rojen 1905.. se pravi še več kot 100 let nazaj..Sorry meni se zdi, da je bolj podoben tistemu psu na 2 sliki kot na 1..



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1133 : 04 Oktober 2011, 20:12:25
Avtor: diva1

Tako pa je pri nas doma... ž

2 psički in "pokojni" Mister (slikan lani ob takem času).

Jim tudi ni hudega...   In tako kot vsi psi, imajo tudi naši all inclusive...

Evo Nezzek, pa si me "potolkla"...

Jutri pa  "prilimam" še kakšno... Samo sem odvisna od svojega sina...

Lep pozdrav.
Tatjana



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1134 : 04 Oktober 2011, 20:12:48
AVTOR:nezzek

Zakaj bi te potolkla?  Huh

Ja kot se iz slik da razbrat so izredno bogi..  Tongue  Prav danes sem imela Ago na groomingu za Koper.. v soboto pride, tako da jo boš lahko spet videla. Wink



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1135 : 04 Oktober 2011, 20:13:35
AVTOR:Ovcka

nezzek, ne vem zakaj noces razumet kar ti poskusamo dopovedat? Noben ne kritizira tebe, noben ni rekel, da tvoji psi in psi, ki jih razstavljas trpijo. Noben ni rekel, da so razstave za brez veze. Samo hocemo ti dopovedat, da je se druga plat zgodbe tu, da niso vse samo razstave. Da je bil koker primarno lovski pes, in da vsi, ki "ti dajemo kontra" (oz. se ti tako samo zdi) si samo prizadevamo, da lovski pes tudi ostane. Da je treba vzpodbujat njegove nagone, da je treba delat z njim, tudi lovske stvari, ce se le da. Kajti takrat se pes razzivi, takrat se vidi tisti tapravi temperament kokra (recimo tisti taprvi link, ki ga je damayanti prej dala). In govorim ti iz lastnih izkusenj. Sama, ko sem nabavljala prinasalca nisem imela v mislih lovskih preizkusenj, imela sem v mislih razstave. In ker so kasneje razstave prinesle za sabo PNZ (katerega je rabil za vzrejni pregled) in TP-R, katerega je rabil za sampionat, sem se podala tudi v te vode. In mi ni zal. Kajti kdor pozna mene in pozna mojega psa ve, da ni samo nek kavc pes. Z njim sem pocela vse mozne discipline, katere so se mi zdele zanimive (zacela sva z razstavami, malo solo, nadaljevala na tecaju A, BBH, vmes je prislo na vrsto prinasanje, potem agility, rally obedience in frizbi). In ceprav je moj zelo zelo nor na zoge ali frizbi, je takrat ko delava prinasanje drug pes. Sploh ce je v igri divjad. Takrat je (kot je ze prej damayanti za njeno Dino rekla) popolnoma drug pes, umirjen, dobi tisti pogled, iskro v oceh, premisljeno dela, kot da ve, da je bil za to ustvarjen, ne pa tako kot za zogo, ko kar leti, znori od veselja.. In na ta nacin se ohranja bistvo pasme, in ravno zaradi teh nagonov so kokri tako prisrcni in meni zelo vsecni psi.

Se spomnim, ko sem lani preko interneta gledala prenos iz Crufts-a. Ne vem ce je se kdo tako pogosto spremljal tist live streaming kot jaz, ampak vmes so imeli predstavitev "gun dogs". Bilo je kar nekaj goldnov, labijev, in ta napovedovalka, ki je sproti komentirala je imela kokre. In v spominu mi je ostala ena njena rdeca psicka, to ne mores verjet s kaksnim veseljem je iskala in prinasala. Nekaj takega kot iz zgoraj omenjenega posnetka. In to je zame pravi koker. In ceprav je bila tista psica delovna, je imela lepo (za moje pojme) dolgo urejeno dlako. Ampak, temperament tak, da gledas z odprtimi usti. Taksna volja do dela.. Res, ne mores verjet. In tocno to je bistvo kokra, in tocno to se bo skozi leta izkoreninilo, sploh ce se bojo vsi posluzevali razstav in s psom ne delali lovskih preizkusenj, za kar je bila pasma ustvarjena. Pac psu s tem skozi generacije unicis nagon (tako kot so to naredili pri skotskih ovcarjih - ne vem koliko spremljas temo od skotov, ampak prvotno so bili skoti namenjeni pasnji, sedaj so pa kaj? Kupi dlak, psi brez zivljenja, brez nagonov, popularni samo zaradi lepega izgleda..). Se enkrat se vprasaj, a si to zelis od psa? Mogoce sedaj se imajo nagone, kaj bo pa cez 20, 30 let? Se je za vprasat..


Na koncu bom pa komentirala se tole cvetko (oprosti, ampak moram):
Citat: nezzek
Citiraj
In ja tudi hodi v blato, v reko tudi, kadar ji to pustim ampak vedno tudi ne gremo v tisti konec na sprehod. Kdaj gremo samo na travnik, drugič v hrib, tretjič do reke. In ne vem, kadar je šla v blato tega res nisem spodbujala, nisem pa znaj vzela gajžle in je pretepla. Pač je pes in psi to počnejo. In se ne sekiram. Dejstvo pa je da taka nima kaj hodit po hiši, zato potem sledi tuširanje oz. grooming kot jaz raje napišem. In vzame veliko časa, in vsak dan 3h samo za tisti del po sprehodu nimam. Niti ni zdravo za psa da se ga tako pogosto kopa.
Ponovno, kokri so lovski psi, so sarivci. Na kaksen nacin naj bi jim voda skodila? Saj vem, da si verjetno mislila kopanje s samponom, ampak vseeno.. Kadar se pes povalja v blatni luzi, ga enostavno doma vrzes pod tus, operes samo z vodo, in to je to. Najveckrat sampona ne rabis. Blato gre s tusem ven. Voda jim pa ne skodi. No, ce imate pa reko blizu, pa sploh ni problem. Po blatni kopeli jo peljes okopat v reko, se pes ocisti, in potem nimas nobenega dela doma.  Tongue

p.s.
Se enkrat, noben nima nic proti tebi, samo res, poiskusi razumet, kaj ti vsi pisemo. Ne vse takoj vzet kot napad.  Wink



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1136 : 04 Oktober 2011, 20:14:16
AVTOR:Damayanti

Citiraj
Zakaj bi te potolkla?  Huh

Ja kot se iz slik da razbrat so izredno bogi..  Tongue

Nezzek ?
ta komentar je letel na Divine pse?... bogi v kakšnem smislu.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1137 : 04 Oktober 2011, 20:14:40
AVTOR:JennyK

Diva1, krasne slike!  Kiss
Nekako sploh ne more človek verjeti, da gre za isto pasmo, kot na linku, ki ga je pripopala Damayanti.  Mi niso všeč.  Undecided  Ko jaz pomislim na pasmo kokra, je asociacija laufanje po naravi...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1138 : 04 Oktober 2011, 20:15:20
AVTOR:andreychika

@ Damayanti: Kolikor jaz razumem, "bogi" prav toliko, kolikor je "boga" njena Bella ali pa Buxi. V prevodu, da se jim godi super.  Wink

@JennyK: Če misliš drugi link od Damayanti, potem to vsekakor ni ista pasma. Ker so z razstave posnetki ameriških kokerjev.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1139 : 04 Oktober 2011, 20:17:45
Avtor:nezzek

Citiraj
Moje mnenje je da bi lahko vsak posameznik določeno pasmo do konca izkoristil...kot naprimer lovski psi se mi zdi da lahko tekmujejo in na razstavah in na lovskih tekmah...zakaj pa ne?Če ima pes veselje do obeh stvari mislim, da bi bilo super da se izkoristi...

Ja če ti uspe, super.. Wink

Lanabela res je pasmi sta ločeni dobrih 100 let ampak že takrat so na razstavah, ki so bile pogoj za pridobitev "stud book no." ločevali glede na težo in višino. In če piše ušesa do konca nosa potem so ušesa do konca nosa.. ampak poleg tega piše tudi enaka dolžina gobca in lobanje, ki pa sta skupaj tako dolga kot vrat,.. Standard je praktično 100 let že enak, tako da tu mislim, da ni dilemik kako mora pes izgledati.. ker če pogledamo tistega, ki sem dodala sliko v priponki (Dixon Bowdler) in današnje kokre.. so si bolj podobni kot tisti lovski in ta 100 let star pes.
Se pa strinjam, da bi bilo veliko bolj pametno, če bi se dalo delat take teste, kot si sama napisala, sploh če bi bili v SLO.. ker tako bi bil volk sit in koza cela. In vrjamem, da bi se več ljudi preizkusilo v tem. Samo bi potem osebno dodala tudi obvezno testiranje FN-ja, prcdPRA-ja in kolkov za vzrejno dovoljenje.

Inanna.. veš tudi psi dive1 imajo v rodovnikih angleške razstavne linije.. torej, čudno bi bilo, v kolikor ne bi imeli normalnega koker izgleda. Pokojni Mister ima popolnoma angleški rodovnik, ki vsebuje šampijonske pse na različnih nivojih.. medtem ko PNZ ima narejen on sam, starša pa ne (vsaj v rodovniku tega ni zapisano, če so imeli in to tam ni zapisano se opravičujem). Tony prav tako prihaja iz razstavnih linij, sicer ne vem točno koliko so delali z njimi teste (lovske), mislim da ja z mamo ampak ne vem 100% nimam rodovnika pred očmi. Sem pa oba Tonyjeva starša že večkrat videla v živo na razstavah, očeta še kot mladinca ter nenazadnje pretekli vikend v Tullnu, mamo pa na WCS-ju (world cocker show-u) v Bratislavi. Potem je pa še B&T Gallinagos psica.. prav tako potomka šampijonskih staršev in angleških linij.. Ja genetika je razlog, da njeni niso špičasti..  Tongue Ker oni so kupili odlično zasnovo, potem pa iz njih naredili nekaj, kar se prejšnje generacije ni počelo. Kar dokazuje tudi to, da se nagon ne izgubi ravno po prvih treh generacijah.