Kuža in majhen otrok? rabim pomoč

Lara88 · 4917

Lara88

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
: 07 December 2010, 12:25:22
Pozdravlejni, vsi pasji ljubitelji!
Imam sledeč problem oz. kar dva. Naša psička je star 5 let in je pasme Maltežan. Je zelo prijazna, do vseh ljudi in tudi otok.
V bloku, kjer živimo smo v prijateljskem odnosu z sosedo, ki našo psičko velikokrat tudi čuva in jo ima zelo rada. Ta soseda je pred dvemi leti dobila vnuka in naša ga je lepo sprejela. Fantek je sedaj star 2 leti in pou, zadnje čase pa opažamo, da se z njim noče več igrat, vsakič, ko je on v njeni bližini beži od njega in sili vsem v naročje. Nikoli ji ni narediu nič slabega, udaril ali kaj podobnega. Ona pa ga je nazadnje skoraj ugriznila :( Od takrat me je začelo skrbet, ali se bo tako obnašal tudi do drugih otrok? Kam se lahko obrnem, oz kaj bi mi svetovali? Hvala za odgovore Lara



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 07 December 2010, 13:05:39
Oprosti, samo dvoletni otrok se nima kaj igrati z psom, brez strogega nadzora. ampak mislim res res strogega. Pa še to ne vem zakaj bi se pes moral igrati z otrokom take starosti....

In ja, sem skoraj 100% da je bila slaba izkušnja s strani psa in da je 100% ali ga otrok kdaj povlekel za dlako, premočno stisnil, padel na psa,... skratka nekaj je bilo. In kot razumem vi niste vedno zraven ko je pes zraven otroka? Ali?

Tako da prosim lepo ne puščati psa in otroka brez nadzora, kaj več pa ne morem svetovati ker ne poznam psa. Ampak noben pes nebo iz blagega miru enkrat ok drug dan pa ne, če se ne zgodi nekaj vmes.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 07 December 2010, 13:09:05
Opcija je tudi, da je psico nekaj bolelo in je ta dveletnik bil pregrob, pes pa se ni mogel dovolj hitro umaknit. Čeprav psi različno reagirajo eni odskočiji in zbežijo iz takih situacij, eni pa se branijo.

Nasplošno pa nerada vidim kombinacijo majhnega otroka in majhnega psa. Majhni psi so občutljivi, jih prej poškoduješ etc, se spomnim ko je ena cca 2 letna s cokli stopla na mladička kokeršpanjela, ker pač, je še nerodno hodla.  ??? Tamali je itak zacvilil, revež.

Tako mali otroki lahko tvojo psico hranijo s kakim grisini ali podobno dolgim, lahko ji vržejo žogo (če je psica bolj umirjena in ni norčav pes, ki prileti v roko z žogo in hoče hitro metanje), in lahko pobožajo ob tvoji prisotnosti, na pravilen način in ob vodenju roke-2.5 letniki nimajo nekega občutka in jim je treba pokazat, vodit roko.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Danijela

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 07 December 2010, 14:07:32
Tudi jaz imam podobne izkušnje z majhnim psom in majhnimi otroki. Skoraj prepričana sem, da ta kombinacija, razen v redkih primerih, nikoli ne paše skupaj do te mere, da bi se lahko, kot pravite, otrok igral s psom. Kljub temu, da je pes majhen, ne more biti igrača, kot je v to marsikdo zmotno prepričan.

Moja psička pred majhnimi otroci vedno zbeži in ne mara, da se ji približujejo. Nasprotno pa se ravno takim otrokom zdi zabavno, da kuža beži pred njim. Zato če se le da, vsakič ko na sprehodu srečam družino z majhnimi otroki in vidim, da začne otrok teči proti nama ali za nama, pospešim korak ali pa se izognem srečanju. Da ne omenjam, da se to staršem zdi neizmerno kruto in se včasih sliši: "Saj ga je pa hotel samo malo pobožat!"

Raje imam, če me vprašajo, če lahko, da pripravim psico in otroka na stik.

Mislim, da ni potrebno, da vašega psa na vsak način silite v stik z otrokom. Dovolj bo, da sta oba pod nadzorom, v istem prostoru in da se otroka ne pusti, da rine v psa, ampak kvečjemu je treba počakati, da se pes sam otroku približa. To se bo zgodilo, ko bo dovolj sproščen in bo videl, da ga noben ne nadleguje. Seveda pa morate tu odrasli biti vedno poleg in poskrbeti, da bo otrok pustil psa pri miru.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 07 December 2010, 14:11:22
Majhni otroci so hrupni, cvilijo, topotajo z nogami po tleh, brcajo, mahajo z rokami, tolčejo z igračami po tleh itd. Vse to gre tudi normalnemu psu na živce in se raje umakne ali v najboljšem primeru ignorira, če že mora biti v istem prostoru z otrokom.

Tako kot so rekle predhodnice, tako majhen otrok se ne more sam igrati s psom. Lahko poboža ob vodenju roke, ker tako majhni otroci ne znajo pobožati, ampak z roko mahajo/tolčejo/cukajo. Dovolite psici, da se umakne pred otrokom, ne silite jo v stik z njim.



Lara88

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 07 December 2010, 16:26:21
Vedno smo zraven, zato mi je čudno. Mogoče, če je pes od rojstva otroka z njim je boljše? Drugače ma rada otroke gre do njih, se jim pusti božat, če je dojenček ga celega prevoha ni napadalna, ne vem skrbi me zarad mojih otrok v prihodnje, kako naj ravnam, da bo vsem lepo?



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 07 December 2010, 17:41:29
Tudi če ji nič naredil po vašoi oceni je dejstvo, da malčki rinejo v psa. In psom je to zoprno. Predvsem majhnim. Otrok naj ps apoboža in to je to. Ne sme rinit za njim in v njega. Otroci radi psičke stiskajo ali pa jih božajo preveč in spremalo občutka . Otrokom je treba razložit da pač kuža noče več in o pokaže z umikanjem. Otrok naj pusti psa,ki se umika ali gre stran pri miru.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 07 December 2010, 19:29:02
Tako kot je napisala kalsang: dve letni otroci so glasni, krilijo z rokami itd. Za psa je bitje, ki teče in krili z rokami enako kot nevarnost, si vedela to? Moja tudi ne mara majhnih otrok in se jim umakne. Kak pes bi se lahko branil. Nikoli ne veš, pes ima kosmata ušesa.

Mislim, da do nečesa je moralo priti. Zgolj malenkost, ki vzame sekundo in je niste opazili. Majhen pes ni majhna igrača. Pika. Je živo bitje in otrok se nima kaj igrat z njim. Otrok pri tej starosti bi se igral kot s plišasto igračo. Nima občutka in ne razume, da žival tudi boli. Če je do zdaj klapalo, je verjetno zato, ker prvo leto ali leto in pol otrok ni hodil in niti ni mogel do otroka, pes se je lahko umaknil. Jaz bi svetovala, da otroka učite pravilnega ravnanja s psom. Nobenega kriljenja z rokami, počasno približevanje, pobožat in konec. Zelo pomembno je, da se otroku dopove (dan na dan), da si tudi pes želi imeti mir, ker ni igrača. Mislim, da ni nujno, da bo zdaj pes ne maral več otrok. Nevzgojenih ne bo maral ne, lahko pa otroke učite pravilnega ravnanja s psom. Jaz sem zadnjič v naselju ustavila par otrok (6-10 let), ki so tekli za nama s psico in vpili, kako se psu približati in kje ter kako ga pobožati.

Kristinca & Florinca


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 07 December 2010, 19:41:57
Čisto možno je seveda, da je psica že prej kazla znake neagodja, veeeliiiko prej, pa tega niste opazili. Vsaj zase vem, da večkrat česa ne opazim, ali pa ne vem točno kaj pes sporoča.

Z izkušnjami in dobrim opazovanjem pride tudi to.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 07 December 2010, 19:51:41
Vedno smo zraven, zato mi je čudno. Mogoče, če je pes od rojstva otroka z njim je boljše? Drugače ma rada otroke gre do njih, se jim pusti božat, če je dojenček ga celega prevoha ni napadalna, ne vem skrbi me zarad mojih otrok v prihodnje, kako naj ravnam, da bo vsem lepo?

S psico ni nič narobe in iz napisanega sledi, da ni napadalna. Je normalen pes, ki ji ne paše, če se okrog nje plazi otrok, ki spušča čudne zvoke, krili z rokami, maha po njej (in ne boža) itd. Ob upoštevanju, da psi tega ne marajo, da je treba otroke učiti, kako se obnašat do psa in biti vedno zraven in nadzorovati stike med psom in otrokom te nima kaj skrbeti. Skratka, če hočeš, da bo vsem lepo, upoštevaj svojo normalno psico, ki ji je nelagodno v otroški družbi.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #10 : 07 December 2010, 20:11:04
Tudi mi živimo z enim takim psom, ki ne mara otrokm, pa imamo doma 2,5 let starega otroka. Naš sicer ni majhen pes, kar zna biti še bolj neprijetno, kot če gre za majhnega psa. Otrok se je začel bati v eni sami sekundi, ko je nek fantek mahal pred njim z rokami in se iz strahu ni mogel odločiti ali naj ga poboža ali ne. Pes je mirno ležal 3 minute in opazoval dogajanje potem pa je kar naenkrat zarenčal in se umaknil. Od takrat se otrok boji in se jim umika če se le da. Našega otroka je enkrat že ugriznil, ker mu je mali ( ki je ravno shodil) od naši nepozornosti zaprl pot za umik.
Se pa z takim psom in otrokom, da sobivati brez problema, le pozoren je treba biti ves čas in nikoli se ne moreš do konca sprostiti.  :) Naš mali ve, da se Asha ne boža oz se mu zdaj že kdaj pa kdaj tudi pusti pobožati in to izključno po predhodnem vprašanju. Sicer pa je pri nas tako, da je otrok veliko med psmi, tako da svoje potrebe po božanju izživi drugje, doma pa je mir.
Situacija se pri nas iz dneva v dan izboljšuje in njun odnos je vedno "lepši", drugih otrok pa nikakor ne prenese, začne se tresti in panično iskati zaslilni izhod, če pa je otrok preblizu pa renčati.

Če vaš pes išče izhod ob prisotnosti otroka, mu dajte to možnost in nikakor ga ne silite v to da bi se "družil" z otrokom. Otroku pa razložite, da se pes boji in rabi malo miru, če pa miru ne bo lahko vgrizne in to ponavljajte vsak dan.  :D



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #11 : 07 December 2010, 22:16:30
Sam imam majhnega "dvoriščnega" psa, ki je pred "bajto" zmeraj nepripet. Poleg njega otroci od 1. do 8. razreda OŠ (11 kos.).......in še "okoliški".
Tako kot pravi Deteljica; problem je v tem, da otroci rinejo, tekajo za psom v dobri nameri, pritegniti "pozornost" psa. Večina psov to ni prav nič po volji oz. precej nadležno. Sploh ni potrebe, da bi otrok psu kaj storil, zadosti je že "lazenje" za psom.
Pri nas je lepo videti napredek (v nekaj mesecih), ko otrokom stvar obrazložiš in jih večina samih vidi, da je bolje poklekniti in poklicati psa...........če prida SUPER, če ne pride bo pa drugič boljše. Z malo potrplenja bo tako z veseljem prišel prav k vsakemu, ki se pravil drži pravil in ga bodo lahko za nagrado lahko še "pocartali" (čeprav našega bolj malo.......pravijo, da je hiper aktiven........tudi pri hrani, vonju goneče psice :) ). V večini primerov otrok se je stvar obnesla........in nagrado vsi občutijo; tudi pes se veselo "podi" z njimi. Je pa res, da jih mora nekdo o tem podučiti.
Problem je bila deklica ( 2 leti......ne vem točno ;D ), ki je za psom tekala, "kričala".......nič hudega, ker je pes že "zrihtan" in že najde izhod, dokler ni prišlo tako daleč, da je psa prav s kričečim veseljem, ne pobožala, ampak psa stisnila, vščipnila za kožo. Enkrat poveš, drugič pa očetu povem, da bo ob ugrizu psa, gospodar ugriznil njega (se poznava  :) . Ne"lazi" pes za njo, ampak ona za psom. Brzdaj svojega otroka, ker ni problem v psu, ampak tvojem otroku oz. tebi.
Po drugi strani pa je tudi pes grajan ob vsakem razkazovanju "nasilja".....tudi za nekatere "ljubkega" grickanja.

PS
Se ne nanaša samo na otroke.......tudi na tiste "velike" otroke, ki niso prav nič boljši ;)

...........v šoli pa velik plakat: BEAGLE - lovski in družinski pes............OK, ampak vsaj pisat, učiti ne tega :)