sterilizacija

Gost · 388105

Lanyca

  • Gost
: 05 Oktober 2005, 17:42:06
No odločili smo se, da Lana ne bo mela mladičkov. Mama mi je dala jasnovedeti, da ne bomo meli še enega psa saj je dovolj Lana pa trije mucki. Sem s tem res zaposlena ob 7.00 muckam hrano, ko pridem ob dveh domov spet potem igranje z Lano, učenje, sprehod, hrana sprehod. Itd. no pa preidimo k stvari v petek 7.10.05 bomo Lano peljali na sterlizacijo pa me zanima kaj psički naredijo pa kako to vse skupaj poteka. Če moremo lano na to kako pripraviti in tako dalje. Prosimza odgovore. Veterinar pa mora paziti, da ne bo površen in bi lani dal preveliko dozo anastezije, sem to že več krat slišala. Ja na steerlizacijo gresta tudi mucki.
Hvala že v naprej
Lp lanyca



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #1 : 05 Oktober 2005, 22:10:42
Živjo!

Rina je sterilizirana,tako da ti par stvari lahko povem.Mi nismo Rine nič pripravljali,se pa ne spomnim,če je lahko jedla...vprašaj veterinarja,ker nisem sigurna.Rino smo pripeljali na kliniko(Mestni log) ob osmih zjutraj in ponjo prišli okrog 2 .Ni delala nobene panike,saj je bila utrujena od pomirjevala.Ko smo prišli domov,je imela na sebi tisti "zvočnik" oz. zaščito,da se ne zgrize po rani.(si pretrga šive).Prvi dan je imela čez rano obliž,ki smo ga morali (po enem dnevu) odstraniti,če že ni odpadel sam.Prve dni je jedla mehko hrano(beri: konzerve(Bello-Bella)),da je lažje opravljala potrebo.Nato pa smo prešli nazaj na briketke.Deset dni psičko pazi,da ne bo skakala,tekla(npr.da začne noret po travniku)-da se ji ne pretrgajo šivi.

Sigurno pa ti bo veterinar vse to še enkrat povedal,sigurno tudi kaj novega(kar sem pozabila).

Bomo držali pesti,da bo z Lano vse uredu(da bo sterilizacija potekala brez zapletov :-*)

LP,
Nina

p.s.
v priponki sta dve slikani ena prvi dan(tista kjer rina leži na postelji.-se vidi,da je še omotična) in druga ki je slikana naslednji dan-zunaj.

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Lanyca

  • Gost
Odgovori #2 : 06 Oktober 2005, 13:58:36
ja Rinchy hvala za informacije. To glede hrane pa pes ziher ne sme jesti prej, če slučajno bruha med operacijo se lahk zaduši.



Xena

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 06 Oktober 2005, 14:42:21
Lanyca, čestitke za pametno odločitev o sterilizaciji!

To je resda več ali manj rutinski poseg, vendar ga seveda mora opravljati strokovnjak.
Če je psička mlada in nima kakorkoli spremenjene ali bolne maternice, potem ji med tem posegom odstranijo samo jajčnike. V kolikor je psička breja ali ima kakršenkoli druge spremembe na maternici, potem se ji odstrani vse. Rezultat pa je pri obeh enak - psička se ne goni več, ne more imeti (neželjenih) mladičkov, vsi skupaj pa imate čez vse leto popolnoma mirno življenje. S sterilizacijo pomagaš psički tudi zdravstveno, saj je rak na maternici, mlečnih žlezah, gnojno vnetje maternice, navidezna brejost težava, ki pesti veliko psičk, lahko bi rekli, da kaki psički s tem podaljšamo življenje.

Zgodbice o tem, da se psičke po tem posegu zredijo, so pravljice za otroke - nekaterim se pa res spremeni presnova in jim je temu primerno potrebno zmanjšati obroke ali zamenjati hrano.

Moja psička, posvojenka iz zavetišča, je bila sterilizirana breja in je še isti dan veselo in živahno zabavala vse na kliniki! ;D

Pa kaj poročaj po posegu!

lp; Katarina



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #4 : 06 Oktober 2005, 14:54:14
Rina se ni nič zredila,po sterilizaciji.Saj lahko vidite na slikah,da je lepa vitka dama ;)

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Lanyca

  • Gost
Odgovori #5 : 06 Oktober 2005, 15:11:50
ja mamo en manjši problem no v bistvu ni ravno majhen. Lana se je začela goniti in zdaj ne vem verjetno je ne morejo sterlizirati med gonitvijo, ali?



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #6 : 06 Oktober 2005, 15:24:14
Ne,mislim da morate zdaj počakat da gonitev mine in nato sterilizirat.Nisem pa 100%.Mogoče bo Xena,vedela ali pa kdo drug.

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 06 Oktober 2005, 21:39:01
Jaz mislim, da sem brala, da se jo lahko sterilizira šele 1 mesec po gonitvi.
Tako, da jo zdaj lepo pazite še to gonitev, veterinar pa naj vam da nov datum.

Lp nina



Xena

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 06 Oktober 2005, 21:39:18
ja mamo en manjši problem no v bistvu ni ravno majhen. Lana se je začela goniti in zdaj ne vem verjetno je ne morejo sterlizirati med gonitvijo, ali?

Tako je, psičke med gonitvijo ne morete sterilizirati. Posvetujte se z veterinarjem, kako dolgo po gonitvi počakati. Zdaj pa predvsem oči na peclje, psičko pa imeti 150% stalno pod kontrolo! ::)

lp, Katarina



Lanyca

  • Gost
Odgovori #9 : 08 Oktober 2005, 13:48:23
Ne tole pa ne bo držalo sem bila tudi jaz istega mišljenja kot vi. Ampak veterinar je rekel, da jo lahko in, da to sploh ni problem. No kako je šlo O.K. Najprej je Lana dobila pomirjevalo mama se je morala znjo sprehajati dokler Lana ni postala vsa"mehka". Potem jo je peljala notr in so šli z njo v operacijsko al kaj je tudi mucki sta bili na sterlizaciji.No lana je bila zelo omotična in je bruhala večkrat. Dans sta mucki čisto v redu, Lana pa še ni glih malo je še omotična hodi zunaj... Jesti še noče pije pa veliko. ;) Vs čas si išče nekoga ki jo bo cartal. Ma  7 šivov, ki ji jih bo veterinar odstranil ali pa mama čez 10 dni. Mucki pa mata manjšo ranico in par notranjih šivčkov, ki se stopijo. Ne vem kako to, da so jo lahko sterlizirali no krvavi ne več pa tudi goni se ne. In se več ne bo. ;D
Lp Lanyca



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #10 : 08 Oktober 2005, 13:51:31
A ste Lano takoj dobili domov,ko so jo sterlizirali? Pri katerem veterinarju pa ste bili to?Ker meni se zdi čudno,da ste lahko sterilizira gonečo se psičko ???

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Lanyca

  • Gost
Odgovori #11 : 08 Oktober 2005, 13:59:24
Lana smo dobili domov, ko se je zbudila začeli so ob 9- ih zjutraj po njo in muci pa smo šli ob14.00. Ja bili smo v veterinariji v M.S. nevem kako so jo lahko sterlilizirali?



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #12 : 08 Oktober 2005, 14:53:05
Aha,samo da vam je niso dali takoj po sterilizaciji ;).Nisem ravno strokovnjak glede tega,če se lahko psico sterilizira med gonitvijo,ampak se mi zdi da naj se nebi(vsaj po tem sklepam,kar sem drugot prebrala).No pa saj vseeno.Važno da je/bo z tvojo psičko vse uredu.

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #13 : 08 Oktober 2005, 20:10:03
Med gonitvijo se jo lahko sterilizira! Več vam povem kasneje ;)

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #14 : 09 Oktober 2005, 09:04:04
po oglasih?? ;D :D



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #15 : 09 Oktober 2005, 11:11:03
ok se opravičujem...baje ni dobro med gonitvijo!

Citiraj
po oglasih?? 

nep

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Lanyca

  • Gost
Odgovori #16 : 09 Oktober 2005, 20:12:37
Irnchy zakaj pa ne? Mislim zakaj je dobro počat ja kar je je. ;)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #17 : 18 Oktober 2005, 12:32:42
To je bla veterinarjeva napaka. Mamo enega bol čudnega.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #18 : 18 Oktober 2005, 12:46:47
Lanyca ... in kako kaj kužika?

Je vse vredu?

Jo kjub sterilizaciji še vedno obletavajo samčki?

LP, Črt



Lanyca

  • Gost
Odgovori #19 : 18 Oktober 2005, 12:50:42
vse O.K. rana se ji je malo zagnojila pa je dobila antibiotik pa je zdaj v redu jutri ji bodo šive ven vzeli. Ja neki mali kokeršpanjel je prihajal drugače pa vsak dan pride lanin prijatelj dino. Seveda mislim na psa ZP-ja. ;) ino tako vedno prihaja.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #20 : 03 Januar 2006, 08:24:49
Nekaj več o sterilizaciji oz. kastraciji si lahko preberete TuLe.

Lp nina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #21 : 03 Januar 2006, 09:32:59
Zanimiva informacija, da se psicke ne sme sterilizirati med gonitvijo...
Vono pa so sterilizirali, ko se je ze zacela gonit, res da je bilo bolj na zacetku, tako da nismo opazili, ampak ko so jo odprli, so videli, da se goni in so ji zato odstranili se maternico (baje).

Je bilo pa to pri Zaninovicu v Lj.

battito animale


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #22 : 03 Januar 2006, 10:57:35
V našem primeru je bila pa mačka tista, ki se je gonila in so jo vseeno sterilizirali. Veterinar mi je povedal, da se je ravno začela goniti, ko sem ju(2 sta bile) prišla iskat, odstranil je pa obema maternico. Sem mislila, da je pač tak postopek, vendar pri tretji muci, so ji pa samo jajčnike ven pobrali.
Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 03 Januar 2006, 17:39:06
 saj jo lahko sterilizirajo med gonitvijo, je pa veliko bolj nevarno, ker so vsi organi bolj prekrvavljeni. Tudi če se je psica sparila je bolje počakati 3 - 4 tedne in sterilizirati takrat. vsi veterinarji, ki jim je kaj do njihovih pacientov, se sterilizaciji med gonitvijo izognejo če je le mogoče.


Lanyca

  • Gost
Odgovori #24 : 03 Januar 2006, 19:25:59
saj jo lahko sterilizirajo med gonitvijo, je pa veliko bolj nevarno, ker so vsi organi bolj prekrvavljeni. Tudi če se je psica sparila je bolje počakati 3 - 4 tedne in sterilizirati takrat. vsi veterinarji, ki jim je kaj do njihovih pacientov, se sterilizaciji med gonitvijo izognejo če je le mogoče.
Se strinjam.
Mi imamo enega totalnega bedaka, dozdaj je polovico diagnoz postavil narobe.
Npr.maček je imel rep zlomljen pa je vse skupaj videl in ni skapiral in nam dal tablete proti driski, tisti dober je takoj ugotovil kaj je.
In seveda je ta beden bedak, ki je Lano veliko spopikal z raznimi zdravili in ni ugotovil da je to stres zaradi gonitve. :o
eveda je on rekel, da psico ni problem sterlizirat in da je to vseeno, na koncu smo izvedeli, da je bilo tvegano. :o :o
Tega jaz sovražim in nepretiravam glede zdravstvenih težav se nisem nikoli zmotila in sem vedno povedala, kaj mislim, niče mi ni verjel in se je na koncu izkazalo, da mam prav. :o

Mislim tak veterinar. ::) :o halo, čisto ADIJO je.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 03 Januar 2006, 19:59:49
Zakaj pa hodiš k njemu? Mislim, če v bližini ni nobenega boljšega za kakšno cepljenje še mogoče, ampak da daš pri njemu psico sterilizirat?


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #26 : 03 Januar 2006, 20:01:22
saj jo lahko sterilizirajo med gonitvijo, je pa veliko bolj nevarno, ker so vsi organi bolj prekrvavljeni. Tudi če se je psica sparila je bolje počakati 3 - 4 tedne in sterilizirati takrat. vsi veterinarji, ki jim je kaj do njihovih pacientov, se sterilizaciji med gonitvijo izognejo če je le mogoče.

Kaj pa, ce se na zunaj ne opazi, da se goni, pol ko jo odprejo, se pa vidi ???
Je takrat boljse, da jo nazaj zasijejo in potem cez 4 tedne se enkrat, ali kako?

battito animale


_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 03 Januar 2006, 20:27:49
Lanyca tudi mi bomo dali našo psičko sterilizirat (sem iz istega konca doma kot ti ;D )s tem da jo bomo mi peljali v Moravske Toplice. Zanima me zakaj, če ste že prej vedeli da je ta veterinar slab, se niste odločili za drugega? Upam (tako tudi pravijo)da je Nabergojeva boljša, tja bomo mi namreč peljali našo psičko.

Vsepovsod kjer sem kaj brala o sterilizaciji je bilo napisano da zdravi psički odstranijo samo jajčnike. Nam so pa rekli da ji bodo odstranili tudi maternico.Zanima me pa kaj je boljše za psičko ???



Lp, Tina



Biby

  • *
    • Prispevkov: 79
    • Točke: 0
  • Moji ljubezni: Tilly in Jan
Odgovori #28 : 03 Januar 2006, 20:51:20
Vsepovsod kjer sem kaj brala o sterilizaciji je bilo napisano da zdravi psički odstranijo samo jajčnike. Nam so pa rekli da ji bodo odstranili tudi maternico.Zanima me pa kaj je boljše za psičko ???

lily... načeloma se jajčniki ostranijo psički ki se še ni gonila...
Psički, ki pa je gonitev dala čez pa se odstrani maternico+jajčnike... zaradi manjše verjetnosti da zboli za tumorji ali pa rakom

LP

P.S.: Se je tvoja psička že gonila?


_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #29 : 03 Januar 2006, 21:10:14
Biby hala za odgovor!
Psička je stara 9 mesecev. Zaenkrat pa še ni bilo nič za videti.
Veterinarka nam je rekla naj jo steriliziramo po osmem mesecu starosti, po prvi gonitvi (zdaj vem zakaj je to rekla ::)).

Še nekaj me zanima ;D
Na hitro so nam tudi (takrat ko smo se šli malo pozanimat za sterilizacijo) "podturili" neke tabletke za psico (baje narejene iz nekakšnih zelišč) da ne bi privlačila psov med gonitvijo. Pa me zanima, če je varno da ji te tabletke tudi damo (če jih bomo seveda potrebovali)? Je taka zelena škatla na njej pa piše dog stop dražeji.