sterilizacija

Gost · 388145

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #900 : 17 Junij 2015, 16:34:35
Citiraj
sicer kar so ugotovili je, da se rak pojavi 2 leti bolj zgodaj, kot pa ce se pse ne S/K.
Ne bo držalo. Za rak na vranici so ugotovili, da se pri steriliziranih psicah verjetnost poveča za faktor 2,2. Ta številka se koraj natančno ponavlja v vseh študijah, ki sem jih videla ne glede na pasmo. Tole je že staro, a za vzorec naj bo:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3192450
Če se malo potrudite, najdete zraven linke do celotne študije in do sorodnih študij, samo dvomim, da se ljubi komu na tem forumu prebijati skozi celotno študijo.
ko bom imela čas, bom poiskala linke do najbolj znanih študij


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #901 : 17 Junij 2015, 16:41:44
Veliko pomeni že dejstvo, da se je o tem začelo govoriti in da dejansko obstaja možnost, da so določene težave ki smo jih do zdaj pripisovali  biločemu lahko tudi posledica posega in porušenega hormonskega neravnovesja. O večini vedenjskih težav se niti meni ni sanjalo, kaj šele odgovornemu sosedu kmetu, ki je psa porihtal da se ne goni okrog.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #902 : 17 Junij 2015, 17:02:57
Havala čast bogu da ga je, za živali, ki so zunaj brez nadzora še vedno velja, da jih je treba pokastrirat, ker je to najboljše za njih in za okolico. Govorimo o lastnikih, ki imajo svoje živali pod kontrolo. In ti morajo imeti možnost izbire in dostop do vseh informacij. Žal ravno ti največkrat nasedejo agitkam in dajo žival pod nož brez potrebe. Ker so prepričani, da če je ne bodo, bo zbolela in bo imela krajše življenje.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #903 : 17 Junij 2015, 17:24:05
Ok. Še en parameter, ki bi ga jaz želela videt v tejle študiji. Prehrana. Ker npr. za vse kar je S/K vsi skačejo v zrak, da pa kr avtomatsno light/sterilised/neuter hrano. Ampak takšna hrana včasih že sama po sebi večinoma ni lih neki vzor pasje hrane  ;) Intaktni pa takšni hrani načeloma niso izpostavljen. Torej še en dodaten pomemben element pri zdravju psa. Pa še danes je precej prisotno da neki pasemski klubi priporočajo določeno hrano. Potem okoliški veterinarji neko svojo. Skratka en tak skupni dejavnik, ki bi tudi morda pokazal razliko. Znanka se je morala mnogo prekmalu poslovit od 2 svojih goldnov. En kastrat en intakten. Oba na isti prehrani. Pa kolikor vem, mi je takrat razlagala ravno o študij, da pa ravno ta hrana nese ogromno psov za rakom. Torej čisto druga pot pri zlatkotih z istim izidom. Se pa zdaj pri mili volji ne spomnem za ktero hrano se je šlo. Je pa tudi že najmanj 10 let nazaj bilo to aktualno.
Sej vem  ::) da izpadam kot neki AR zagorvnik sterilizacije. Pa ni lih res.  :) Samo na stvar gledam Precej bolj široko. ;) In, če dam na stran dejanske študije (za katere vztrajno trdim, da so parametri pomanjkljivi :P) že tule na forumu pridemo do razlik pri naših psih (torej drugi parametri). Pa samo živijo v drugem gospodinjstvu in imajo drugačno prehrano, drug režim bivanja...in imajo čisto različne težave ali pa jih nimajo sploh pa sterilizrane npr. pod istimi pogoji ali podobnih pasem itd. (moja nobena debela, nobena inkontinetna, nobena nedozorela, z normalno dlako, pa 2 sterilizirani pred 6meseci in ena mnogo kasneje).

Ma ne vem, men so vedno sami pri naročilu za sterilizacijo servirali osnovne podatke. Vedno vprašali zakaj se odločam za S. Povprašali, če sem seznanjena s postopkom. In omenili osnovne prednosti IN pomanjkljivosti. Domnevam pa, da se res ne spuščajo samoiniciativno v detajle, ker mnogim je že to, da najdejo veterinarja in se odločijo za sterilizacijo čisto preveč (ker drugače bi pri njih res bila katastrofa). Ne vem, no, ko kdaj posedim v ambulanti me rahlo prime, da bi S koga drugega, ne psa  >:D

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #904 : 17 Junij 2015, 17:30:21
Regga: žal nikoli ne boš vedela, ali bi psica zbolela tudi, če bi ostala cela. Tu govorimo samo o možnostih, statistika. Sterilizirane psice imajo 2,2 krat večjo možnost da dobijo to obliko raka če so sterilizirane. Zboli pa lahko tudi cela psica. Tudi za kožo in ušesa ne moreš reči, ali bi bilo stanje boljše, če bi bila cela ali pa bi bilo enako (po sterilizaciji se poveča tudi možnost za alergije in celo okužbe - imunski sistem pač vpliva prav na vse, torej ni res, da na vnetja ušes pa nikakor ni moglo nič vplivati). Res je, genetika je zelo pomembna zadeva, a to, kako se bodo izrazile genetke predispozicije je odvisno od celotnega stanja organizma, predvsem imunskega sistema, ta pa je odvisen tudi od hormonskega ravnovesja. Povečana verjetnost za nastanek raka, avtoimunske bolezni, alergij, celo reakcij na cepivo je posledica izgube zaščitne vloge hormonov.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #905 : 17 Junij 2015, 17:43:20
Lunette: ne, izpadeš čist ok. Debata je vedno ok. AR ne debatirajo, oni verjamejo v svoj prav kot v sveto pismo.
Kot sem že obljubila, dala bom linke na nekaj člankov pa kakšno celotno študijo, da dobiš občutek, kako se tale zadeve delajo. Nobena posamezna ne more zajeti vseh parametrov, ker drugače ne gre. šele ko jih vzameš veliko  skupaj, se začne sestavljati slika kot puzzle. V tem konkretnem puzzlu manjka čedalje manj koščkov. Žal danes ljudje ne ločijo več science od bad science - kar ni nič čudnega, glede na goro informacij, ki jih ponuja net, ko je brez nekega osnovnega znanja težko ločiti zrnje od plev.
Za pokušino: takole zgleda ena od mnogih študij. En majcen košček v sestavljanki. Spodaj so linki, s katerimi poiščeš še več koščkov. Ko bom dala gor linke, bodo večinoma do abstraktov ali do poljudnih člankov napisanih na podlagi študij - in ti imajo spodaj spet linke na podlagi katerih najdeš nove koščke ali pa preveriš, če se avtor članka ni kaj izmislil (ne boš verjela, kakšne oslarije nekateri potegnejo iz povsem spodobnih  študij)
http://cebp.aacrjournals.org/content/11/11/1434.full


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #906 : 17 Junij 2015, 17:58:20
Zato govorim o njegovi odgovornosti. Bi pa verjetno preteklo še ogromno časa, predno bi se dokopal do podatkov katere smo še mi tule zvedeli praktično včeraj. Me zanima kdaj bo zadevo objavil "Pes-moj prijatelj"...



regga

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 1
  • Enya
Odgovori #907 : 17 Junij 2015, 18:26:04
Regga: žal nikoli ne boš vedela, ali bi psica zbolela tudi, če bi ostala cela. Tu govorimo samo o možnostih, statistika. Sterilizirane psice imajo 2,2 krat večjo možnost da dobijo to obliko raka če so sterilizirane. Zboli pa lahko tudi cela psica. Tudi za kožo in ušesa ne moreš reči, ali bi bilo stanje boljše, če bi bila cela ali pa bi bilo enako (po sterilizaciji se poveča tudi možnost za alergije in celo okužbe - imunski sistem pač vpliva prav na vse, torej ni res, da na vnetja ušes pa nikakor ni moglo nič vplivati). Res je, genetika je zelo pomembna zadeva, a to, kako se bodo izrazile genetke predispozicije je odvisno od celotnega stanja organizma, predvsem imunskega sistema, ta pa je odvisen tudi od hormonskega ravnovesja. Povečana verjetnost za nastanek raka, avtoimunske bolezni, alergij, celo reakcij na cepivo je posledica izgube zaščitne vloge hormonov.

Ja, res je. Čeprav si zaradi zdravstvenih težav ne razbijam toliko glave, kot me moti psihična "pomanjkljivost" pri psicah.  Sem prepričana, da je posledica prezgodnje sterilizacije.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #908 : 17 Junij 2015, 18:49:12
Nika: točno tako. Na PMP še vedno pišejo, da kastracija prepreči vse, od potepanja do kolčne displazije (sic)
Regga: tudi tega ne moreš vedeti. Vsekakor bi lahko, če bi takrat znala, te pomanjkljivosti vsaj omilila če že ne odpravila. Kot sem že napisala, imam občutek (ki temelji na mojem delu s kar številnimi psi, celimi in "popravljenimi"), da (zlasti zgodaj) S/K težje prenesejo stres, da imajo pri njih negativne izkušnje večje in dolgotrajnejše posledice in da je njihovo odpravljanje daljše. Se jih pa da odpraviti v približno enaki meri kot pri celih, samo čas je daljši.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #909 : 17 Junij 2015, 21:04:46
Kot sem že napisala, imam občutek (ki temelji na mojem delu s kar številnimi psi, celimi in "popravljenimi"), da (zlasti zgodaj) S/K težje prenesejo stres, da imajo pri njih negativne izkušnje večje in dolgotrajnejše posledice in da je njihovo odpravljanje daljše.

 Je mogoče kakšna študija na to temo? Mislim da sem nekaj na to temo prebrala v Stress, anxiety and aggression in dogs (če nisem zamešala knjig) ko je avtor razložil kako dolgo traja, da se raven kortizola zniža na normalo po nekem stresnem dogodku - ampak se mi je ta čas zdel kar dolg. Bi bilo zanimivo vedeti če S/K tudi na to vpliva.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


pisek

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #910 : 02 Junij 2016, 20:12:20
Jaz sem se pa odločila, da steriliziram moji dve psici, ker me je začela grabit panika, da bosta prezgodaj dobili tumorje in umrli - ker o tem vsi ves čas nabijajo, vključno z veterinarji. In ker me je začelo stiskat v želodcu zaradi te odločitve, sem šla malo brat tale forum, in zdaj sem spet totalno zmedena in ne vem, kaj naj naredim.

Zdaj pa še moj vprašanje: imam dve mešanki, mladih ne bosta imeli nikoli, a naj jih potem dam rezat ali ne? Ker veterinarji mi ves čas poudarjajo, da je res velik riziko raka pri nesterilizirani psici, ki ni nikoli imela mladičev, če bi jih imela, bi bilo veliko manj rizično. Poleg tega se nam ena psica vsak večer hoče samozadovoljevat, drajsat se hoče po piški, naskakovat mora noge, in veterinarka me je prepričevala, da to pa res ni normalno in da je čisto možno, da ima kake ciste na maternici in da ji hormoni ne delujejo pravilno, zato je potrebna tudi izven gonitve. In da potem JO PA RES MORAM dat sterilizirat. Prejšnji teden pa mi je druga veterinarka razlagala, da bo pa ziher dobila tumorje na seskih, pa sčasoma navidezne brejosti itd. in da jo moram dat sterilizirat. Kar se tiče inkotinence, mi je ena veterinarka razlagala, da inkotinenca nima veze s sterilizacijo, ta vet danes pa mi je potrdila, da sterilizacija definitivno pri nekaterih psicah to povzroča. Skratka, jaz sem zopet čisto zmedena in nimam pojma, kaj naredim. Če mi bo katera zbolela za rakom na seskih ali maternici in mi zaradi tega umrla čisto premlada, me bo konec. Kakšen je dejansko riziko raka pri nesteriliziranih psicah, a je res tako velik, da se mora priporočat rezanje? Ali je to pač samo današnja moda?



Aska101

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #911 : 23 Junij 2017, 15:54:44
Zdravo.

Danes sem peljala psičko na sterilizacijo in sva že doma. Me pa zanima, je še komu psička prvi dan spala v stoječem položaju? Naši namreč ne paše ne sedeti in ne ležati.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #912 : 23 Junij 2017, 17:50:21
Boli jo, bogico. Js bi že sitnarla dohterju  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #913 : 23 Junij 2017, 18:56:50
Pisek: možnost tumorjev na seskih je velika, zato je treba zlasti starejše psice vsake toliko pretipati, da jih najdeš ko so še majhni in jih ni noben problem odstraniti. Zgodnja sterilizacija (pred prvo gonitvijo) možnost za nastanek tumorjev močno zmanjša, je pa ne odpravi. Rak na maternici je pri psicah zelo  redek in ga je mogoče uspešno zdraviti. Pogostejši je rak na nožnici, ki pa ga dobijo tudi sterilizirane psice. Veliko bolj pogosta kot rak na maternici je piometra, na katero morajo biti pač lastniki nesteriliziranih psic pozorni in ob neznačilnih bolezenskih znakih je to prva stvar, ki jo mora veterinar izključiti. Po mojih izkušnjah to, ali je psica imela mladiče ali ne ne vpliva kaj dosti na pojav zgornjih bolezni. + pri zelo starih psicah pogosto prihaja do motenj pri gonitvah, ki jih je sicer mogoče držati pod kontrolo, so pa izčrpljujoče za psico in zoprne za lastnike.
S sterilizacijo se nekaterih problemov rešiš, si pa nakoplješ druge. Pač pretehtaš opcije in se potem odločiš.
PS: veterinar, ki bi mi rekel, da inkontinenca nima nobene zveze s sterilizacijo bi me videl samo enkrat in nikoli več.


Aska101

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #914 : 24 Junij 2017, 10:31:39
Evo, danes je naša Aska že bolje. Sama se usede in uleže, večino dneva pa mirno počiva, tudi na ovratnik se je že navadila.



Aska101

  • *
    • Prispevkov: 22
    • Točke: 0
Odgovori #915 : 24 Junij 2017, 16:28:14
Koliko časa pa mora rana ostati pokrita? Gazica, ki jo je aska imela pod mrežo je padla ven, vendar mi sedaj ne pusti da ji dam novo gazico. So pa rano pošpricali z srebrnim sprejem, ki naj bi naredil tanek film preko rane.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #916 : 26 Junij 2017, 07:35:20
Veterinarja vprašaj, v bistvu bi ti moral vse lepo povedat kaj in kako je do kontrole. Je že toliko časa minilo, da se ne spomnim. Ampak rane se ni smela pipnit, dokler so bili šivi in ni bilo lepo zaceljeno.

Bolelo je pa mojo precej in tudi kasirala ni kakih 7-14 dni. Sploh se ne spomnim ali je dobivala kaj proti bolečinam ali ne...Najbrž je, ker to, da režejo telo je blazno boleče in si mislim, da bi brez protibolečinskih bilo še huje.

Kako ti ne pusti, da daš drugo gazo(sterilno) not? Moja je vedno potrpežljiv bolnik, razna previjanja ran, spiranje ran, čiščenje. Edino kar ji ne gre od zob, je pustiti povoj, rano pri miru in rabi vedno ovratnik gor.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!