Border Collie

Lisa · 3985224

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #15570 : 08 Julij 2015, 20:29:15
Kje imajo pa od Maranns Home kake slika paše? Mislim, ne vem, po katerem principu te tri spadajo pod "pašno" varianto... OK, pri Elaeth imajo pašne izpite, ampak zame gre pri njih še vedno večinima za razstavne linije.

Nekaj "pašnih", da ne bo kdo mislil, da Maranns home tja spadajo:
http://www.genetic-iq-border.at/
http://www.maeglin.be/
http://www.ferencik.estranky.sk/
pa v osnovi tudi Alen: http://bordercollie.hr/ (čeprav zadnje čase nima več redno isds registracij)

pa še in še...


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #15571 : 09 Julij 2015, 01:01:27
Borderji niso moja domena, ampak debata delovni/ne delovni (psi na splošno) me pa vedno zanima.
kar se dela tiče (zame je to še vedno in bo tudi ostalo zgolj delo z ovcami)
S tem se absolutno strinjam. Se mi pa zdi, da pašni izpiti in testi delovnih zasnov (pri drugih pasmah), žal niti slučajno niso pravo merilo delavnosti. (S to izjavo se povsem ograjujem ocen o Elaeth psih (ali katerikoli drugi omenjeni psarni, ker jih ne poznam dovolj)) Samo rada bi pač povedala, da so narejeni izpiti bolj kot odraz sposobnosti psa, odraz pridnosti in vztrajnosti njegovega lastnika. Prava delovna sposobnost se ne pokaže v naučenih outrunih, ampak pri samostojnem delu na težkih ovcah, terenih in vremenskih razmerah. Zame je deloven pes tisti, ki mu je paša kruh in se je v zgoraj navedenih razmerah izkazal. S tem pa smo že pri drugem problemu - takšnih razmer in takšne vzreje pri nas ni. Ampak saj tudi ni zares potrebe po takšnih psih. Border collie, ki ni sposoben naredit pašnega izpita na trening ovcah, bi moral bit po mojem absolutno in brez izjem izključen iz vzreje. Vse ostalo pa je stvar preferenc. Če jaz vem, da bo primarna dejavnost mojega psa agility, potem ne vidim razloga, zakaj pač nebi vzela psa iz "agility vzreje". Enim so pač všeč bolj medvedkasti, drugim bolj razpotegnjeni. Vsak naj si pač izbere po svojih željah in potrebah. Dokler je genetski bazen pasme dovolj velik (in pri borderjih je v primerjavi z nekaterimi drugimi pasmami še precej širok, sploh če v obzir vzamemo še vse ISDS pse), jaz v tem ne vidim nobenega problema.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #15572 : 09 Julij 2015, 10:08:27
Navedene so bile samo ne ISDS psarne, zato mi je bilo hecno sploh omenjati kdo ima delavce in kdo ne

Se popolnoma strinjam s Polono, da psi ki gredo v vzrejo, bi morali biti sposobni ta test opravit. Pravo delo pa je dejanska uporabnost psa na kmetiji, sposobnost psa da uporabi svojo glavo.




kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #15573 : 11 Julij 2015, 08:58:21
Ali je v Sloveniji kakšen lilac border collie? Meni je ta barva full ušeč.
Neja :P



doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #15574 : 18 Julij 2015, 22:01:57
Hej!
Zanima me, ali so borderji res zelo občutljivi na okostje? Smo se pogovarjali z eno, ki ima šest let starega border collija in mu mora skos dajati glukozamin. Je to res? Rekla je, da se ne smejo kopati v mrzli vodi, pa to??

Lp



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #15575 : 18 Julij 2015, 23:28:46
Kako to misliš občutljivi na okostje?  ???


doggydog

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #15576 : 19 Julij 2015, 12:05:20
5rca nevem, mogoče sklepi?
Samo rekla je, da se ne smejo v mrzli vodi kopatt  ???



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #15577 : 19 Julij 2015, 17:46:31
To itak za nobenega ni prav priporočljivo, ker ni dobro za mišice. Ampak da bi pa borderji imeli težave zaradi tega pa ne bi rekla. Edino OCD je ena taka zadeva, ko je bolj pogosta...  :-\


famosa55

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #15578 : 20 Julij 2015, 12:24:47
Hej!
Jaz se prav tako zanimam za to pasmo že celo večnost in nekega dne bi rada imela borderčka. Že nekaj let spremljam psarne, sploh Nice of you to come bye in zanima me, kdaj se vam zdi, da je pravi čas, da kontaktiram rejce? Recimo, da bi mladička vzela enkrat v roku 1-3 let, je pametno že zdaj pisati vzreditelju, se malo pogovoriti z njim, ali še malo počakati?
Pa tudi, ali poznate še kakšno tujo psarno z delavnimi linijami v Evropi? Zadnje čase spremljam še Doggone borders in mi načeloma ta in zgoraj omejena NOYTCB najbolj ustrezata. Želim pa psa, ki bo navdušen nad frizbijem, agilityjem, ovcami, bo v redu tudi za rally, tek, kasneje mogoče še terapevtski pes.



kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #15579 : 03 September 2015, 21:17:53
Zanima me koliko tehta mladič Border Colli-ja (2- mesečni), ker bi ga tudi mi vzeli iz Nice of You to Come Bye, in razmišljamo, ali bi šli ponj z letalom ali avtom (zelo bi vam bila hvaležna tudi če bi svetovali glede izvoza... letalo ali avto...) Že vnaprej hvala : )
Uživejte,
Nejka :P




Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #15580 : 03 September 2015, 21:24:16
Najbolje bo, da vprašaš vzreditelja :)



Sedem

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #15581 : 12 September 2015, 08:13:45
Živjo,

zanima me, če mogoče kdo pozna borderja Vermouth at real pearl, imam namreč njegovega sinčka pa bi rada videla kakšen je oče  :) firbec pač.
Še bolje bi bilo, če se oglasi lastnik.
Hvala.



LothArdens

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #15582 : 15 September 2015, 20:35:55
Uzgajivacnica Border Collie izlozbene linije:

http://www.lothardens.com/

Imamo 7 zdravih i lijepih stenaca.... 4 cure, 3 decka, crno bijeli, roditelji NCL/TNS/CEA normal, HD A, ED 0/0
Tata: GRAND CH HR, CH HR, JCH HR Goodwill Golem "Coll"
Mama: CHM HR, JCH BIH Lucky For You World Wide Web "Yumi"






alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #15583 : 17 September 2015, 11:17:36
Živjo,

zanima me, če mogoče kdo pozna borderja Vermouth at real pearl, imam namreč njegovega sinčka pa bi rada videla kakšen je oče  :) firbec pač.
Še bolje bi bilo, če se oglasi lastnik.
Hvala.

A ni to pes istih lastnikov kot psičke? Ker je bila lani in letos ista kombinacija



LothArdens

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #15584 : 20 September 2015, 21:52:17
Uzgajivacnica Border Collie izlozbene linije:

http://www.lothardens.com/

Imamo 7 zdravih i lijepih stenaca.... 4 cure, 3 decka, crno bijeli, roditelji NCL/TNS/CEA normal, HD A, ED 0/0
Tata: GRAND CH HR, CH HR, JCH HR Goodwill Golem "Coll"
Mama: CHM HR, JCH BIH Lucky For You World Wide Web "Yumi"

Buduci se ne moze editirati prijasnji post samo obavijest da je tata legla jucerasnjim i danasnjim pobjedama u Gradiski (2 x CAC, CACIB, 2 x BOB, Res. BOG) postao INT CH, CH BIH i CH RS. :)
Tako da je tata sada
INT CH, GRAND CH HR, CH HR, JCH HR, CH BIH, CH RS



Sedem

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #15585 : 17 Oktober 2015, 10:15:15
Me žalosti, da je tale tema tako zamrla.
Sem se odločila, da jo malo prebudim :)

Že nekaj mesecev sem lastnica svojega prvega BCja in moram rečt da je prav zlat.

Trenutno hodiva v malo šolo, kjer je tako poslušen, da se kar malo čudim :)
Za naprej se še odločam...
Malo premišljujem, če bi nadaljevana na B-bh in po tem na agility.
Kakšno je vaše mnenje o tem?

Hvala za odgovore in dajte mal napisat še o svojem BCju no, da ne zaspimo :P

lp



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15586 : 17 Oktober 2015, 12:14:09
BbHja sploh ne rabiš, razen če si sama želiš.

Vse kar rabiš za agility je neko osnovno vodljivost, željo po sodelovanju s tabo, idealno je če že v MŠ delata na levi in desno, spoznate psa z raznimi vajami za ravnotežje in koordinacijo (hoja rikverc, pivotiranje, cavaleti, mladičksti trikci) Pa da ima normalno kondicijo, da ni predebel etc.

Agility se prilgodi psu, njegovi starosti (ovire na tleh in postopno višanje, slalom se pa res počaka, zaradi hrbtenice,, tam pri 12 mesecu....)


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15587 : 29 Oktober 2015, 16:43:05
Morda tudi frizbi bi bila prava izbira. Moji zelo uživajo.



Sailor19

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #15588 : 25 Januar 2016, 11:03:29
Pozdravljeni.

Zanimam se v roku 4 mesecev za nakup Border Collieja. Kako je z legli? V katerem mesecu je največ možnosti? Skozi celo leto verjetno ne? Hvala
To bo moj prvi pes, pa še ne poznam teh zadev, raje vprašam :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15589 : 25 Januar 2016, 11:53:01
Nekaj nasplošno... Najprej naštudiraj pasmo-karkter, zdravje. Spoznaj pse različnih vzrediteljev, linij v živo (na sprohodih, tekmah, vrazličnih okoljih) Potem naštudirja linije, kaj se kje dogaja, pojavlja, kaj želiš in čese ne. Zatem še pred nakupom psa obišči pasje šole naokoli in poglej kake imajo tečeje, pristope in se odloči kje ti je všeč in kje ne. Boš presenečen, ampak ni nujno, da ti bo tvojem kraju sploh kaj všeč, sploh če imaš to nesrečo, da lokalci ne poznajo pasemskih specifik in prilagodit delo. Pol pa rezerviraj mladička pri kvalitetnih vzrediteljih. In ko boš dal skozi to domačo nalogo, boš ugotovil kje vzeti psa.

Načeloma pa so legla v zimskem času in potem v poletnem. Ni pa to pravilo. Psice imajo različne cikle.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


[email protected]

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #15590 : 28 Marec 2016, 00:41:55
Hej zanima me kaka je razlika med borderjem in avstralskim ovčarjem prosim če odgovorite!  :P Hahhah sem sam firbčna tko da... Hahahha  :D pa hvala za vnaprej  :)
  Lp ❤



brook lynn

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #15591 : 10 Julij 2016, 15:20:07
Živjo! Mene zanima, če ima kdo kak seznam psarn borderjev po Evropi ali pa katere psarne poznate - bolj delovne linije. In če morda veste za kako prihajajoče leglo pri nas? Tam za leto - leto in pol naprej ... vem, da je še dolga ampak vseeno.
Hvala že vnaprej za vse odgovore  :D



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #15592 : 11 Julij 2016, 19:00:43
Vsi odgovori na vajina vprašanja so že na forumu, večina celo v tej temi, prosim pobrskajta  :)
Glede psarn celo eno stran nazaj.


brook lynn

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #15593 : 12 Julij 2016, 11:54:31
Aha hvala  :) Sem malo pregledala, malo še bom - je kar zajetna tale tema. A kdo od tu mogoče pozna psičko Nutty Zeeboo from Doggone Borders? Tako karakterno mislim. Po videzu mi je to najlepši border pri nas, vem pa, da to igra še najmanjšo vlogo. Nekaj časa nazaj sem nekje zasledila, da je na razstavi dobila dobro oceno ... a mogoče kdo ve, če se v prihodnosti kake mladičke planira?  ::)



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #15594 : 12 Julij 2016, 13:09:17
Oskrbnica psičke je Maša Šlebir ( najdeš na facebooku) najbolje, da povprašaš kar njo  :)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #15595 : 12 Julij 2016, 14:43:03
Aha hvala  :) Sem malo pregledala, malo še bom - je kar zajetna tale tema. A kdo od tu mogoče pozna psičko Nutty Zeeboo from Doggone Borders? Tako karakterno mislim. Po videzu mi je to najlepši border pri nas, vem pa, da to igra še najmanjšo vlogo. Nekaj časa nazaj sem nekje zasledila, da je na razstavi dobila dobro oceno ... a mogoče kdo ve, če se v prihodnosti kake mladičke planira?  ::)

Mislim, da je bila ocena prav dobro (delavne linije so v vseh pasmah sankcionirane na razstavah :( , ker so pac delovne), in ne dobro. Ampak je potrebno vprasati lastnico. Psicka je res simpaticna :)


GHT

  • Gost
Odgovori #15596 : 13 Julij 2016, 19:44:40
Aha hvala  :) Sem malo pregledala, malo še bom - je kar zajetna tale tema. A kdo od tu mogoče pozna psičko Nutty Zeeboo from Doggone Borders? Tako karakterno mislim. Po videzu mi je to najlepši border pri nas, vem pa, da to igra še najmanjšo vlogo. Nekaj časa nazaj sem nekje zasledila, da je na razstavi dobila dobro oceno ... a mogoče kdo ve, če se v prihodnosti kake mladičke planira?  ::)

Kolikor jaz vem je dobila oceno prav dobro, parav tako na vzrejnem pregledu so imeli neke komplikacije. Mi je pa sigurno ena lepših borderk.
Glede mladičkov pa povprašaj lastnico - Maša Šlebir.



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #15597 : 15 Julij 2016, 13:39:13
Res je. Ni dobila najboljše ocene. Moje mnenje, da zato ker na razstavi je itak najpomembneje, da je čim bolj puhast. Njena psička je pa bolj delovne linije.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15598 : 15 Julij 2016, 14:40:22
Ne gre za to koliko je puhasta ali ne puhasta. Sodnikom niso bile všeč čisto druge zadeve. Meni osebno je ta psička sicer izjemno všeč, a pasme ne poznam dovolj dobro, da bi lahko sodila o tem, ali je ocena pravična ali ne. Če ti je psička zelo všeč, potem lahko stopiš v stik s psarno, iz katere je uvožena.


sydney

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #15599 : 17 Julij 2016, 16:17:12
Hej! :)
Z družino se že dalj časa odločamo za nakup border collija. Vemo, da je to zahtevna pasma in potrebuje veliko časa in pozornosti in smo mu vse to pripravljeni ponuditi...
zdaj pa je prisel problem. Mislili smo da bomo mladicka dobili pri znanki, a ta letos ne bo imela mladičkov :'(.
zanima me če poznate koga, ki jih prodaja. Fajn bi bilo če lastnika poznate in veste da je iskrena in zaupanja vredna oseba.
hvala za odgovore že za v naprej in lep pozdrav.