bule in bulice

petrca · 50727

petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
: 26 Maj 2006, 07:28:04
Doma imam 4 mesece staro psičko pasme Border collie. Včeraj sem pri božanju opazila, da ima na hrbtu manjšo bulo, malo pod lopatico. Čuti se kot nekakšna buška, velika je približno za polovico palca. Buffy se na otip ne odziva, prav tako nisem zasledila sprememb v obnašanju, prehranjevanju, ...
V torek je pri igri z večjim nemškim bokserjem grdo padla in me zanima, če je možno, da je ta bula le buška?  :-\
Naj omenim tudi to, da smo bili prejšnji teden pri veterinarju, kjer je bila cepljena. Nisem pa čisto 100%, da je bilo prav tam mesto vboda, saj sem bolj gledala psa, kot veterinarja z injekcijo.


ajki

  • *
    • Prispevkov: 191
    • Točke: 0
  • WINDOR DARK DEVIL
Odgovori #1 : 26 Maj 2006, 08:54:18
Možno da je točno tam mesto vboda. Če ni nobenih drugih sprememb na psu se ne sekirat. Spremljaj to bulo in če se bo večala obišči veterinarja.

Biti pesjanar je lepo a imeti MALINOJA je pa zakon


pehta

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
  • Smeh je pol zdravja
Odgovori #2 : 26 Maj 2006, 09:41:33
Takšno bulo sem odkrila pri pehti lani poleti. Ker sem šla naslednji dan na morje sem jo peljala k veterinarju. Mislila sem , da jo je kaj pičilo. Povedal mi je, da so tam nekakšni sluzniki ali nekaj takega. če sem se narobe izrazila se opravičujem. No in če bi se ta bulica večala bi jo mogla pripeljati nazaj, da vzamejo vzorec te bulice. Spremljaj in če se bo večala jo pelji k veterinarju.Po mojem je to...ta sluznik(je pa baje to pri vseh psih in lahko ostane celo celo življenje in ni nevarno) Laično razloženo :-[

nerodna Pehtica


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #3 : 26 Maj 2006, 09:43:09
Hvala za odgovor.
Jaz sem se ustrašila zato, ker se je pri mojem prejšnjem nemškem ovčarju na približno istem mestu naredila lojna bula. Samo pes je bil že veliko starejši (cca. 10 let).


BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 26 Maj 2006, 12:09:59
Včasih take bulice ostanejo tudi po klopu - klop odpade, na tistem mestu pa ostane manjša reakcija. Samo tam običajno manjka nekaj dlak ali pa se naredi krastica.Nekateri psi imajo pod kožo take maščobne bulice (lipome), ki so ponavadi nenevarne in jih imajo celo življenje, ampak tvoj je po moje še premlad za kaj takega.
Kot so ti že drugi svetovali - spremljaj bulico, če se slučajno veča ali kaj spreminja, pelji pokazat k veterinarju, lahko pa bo čez čas čisto izginila.


Gina

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 31 Maj 2006, 11:29:33
Gini se je med prstki na sprednji tački naredila bulica, ki zgleda rdeča, vsake toliko, verjetno zaradi pritiska med hojo, ven priteče gnojna tekočina. Zdi se mi, da je otečen že cel prst, saj tudi spodaj ob blazinici zgleda podobno.
Zaenkrat opazujem in mažem z jodom..videti ni, da bi jo kaj bolelo ali motilo...Lahko bi bilo kakšno travnato seme, in se je zagnojilo v obrambo pred tujkom, najprej pa mi je na misel prišlo to, kar sem zasledila tudi na sosednjem forumu in sicer lahko bi šlo za interdigitalno furunkulozo (globoko bakterijsko infekcijo). Pasme, ki so najpogosteje prizadete, so labradorci, shar pei, angleški buldogi...

Do infekcije lahko pride, ker se kratki izraščeni deli dlak med premikanjem porinejo nazaj v dlačni mešiček. Reakcija na dlako (keratin) je zelo burna (vnetje), kar lahko povzroči sekundarno bakterijsko infekcijo.

Vraščanje dlak nazaj v dlačne mešičke se je lani zgodilo kolegičinemu bokserju ( sprva niso vedeli kaj naj bi bilo ) in ko je vet prerezal bulico je ven potegnil nenormalen velik šop izjemno dolgih dlak ( trikrat daljših, kot jih ima bokser po telesu ). Od takrat najprej mu je kolegica vsake toliko časa že iz preventive populila te kratke, "zlizane" dlake okrog blazinic, da ne bi ponovno prišlo do bakterijske okužbe.

Bom počakala še kakšen dan, pa če ne bo nič bolje bomo šli pač pokazat, da vidimo kaj je na stvari.
Ima kdo izkušnje s tem ( vraščanjem dlak) ?  ???

Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 31 Maj 2006, 12:35:51
Jaz prav dolgo ne bi čakala, če je že zagnojeno. samo obkladki in razkuževanje običajno pomagajo samo, dokler se zadeva pošteno ne zagnoji.


BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 31 Maj 2006, 12:50:24
Gina za začetek je najbolje, če tačko dobro pregledaš z obeh strani in poskušaš ugotoviti, če je kje viden tujek (možno, da boš na spodnji strani našla vstopno rano, ni pa nujno) in ga sama odstraniš in nato oskrbiš rano. Lahko tudi posprejaš z Garamicinom.
Malo nenavadno se mi zdi, da je prav nič ne bi bolelo, ker se ji je zadeva očitno zagnojila, sploh če opažaš, da se oteklina širi. Očitno ni pretirano občutljiva.
Če se furunkuloza razvije, je to ponavadi bolj obširen in pa boleč proces, ker gre za globoko bakterijsko infekcijo in je posledica nezdravljenja. Ti si zaenkrat opazila samo eno bulico, ki pa niti ne boli prehudo, tak da furunkuloze ziher že nima. Poleg vraščanja dlak pa so vzoki furunkuloze lahko še tujki, atopični dermatitis (alergična reakcija z močnim srbenjem, pri kateri si psi močno ližejo tačke in si na ta način razdražijo kožo), demodikoza (kožna parazitoza).
Če se ti zdi, da ni vzrok tujek ali pa se vnetje širi, definitivno pelji k veterinarju, da boš vsaj vedela pri čem si. Ker če so vzrok dlake, se bo zadeva itak ponavljala.
lp   

+1 točka
 


Gina

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 31 Maj 2006, 15:02:09
Kaj pa npr. če je tujek - travnato seme, škalika palice, kamenček... je že kdo slišal, da obkladki z medom pomagajo, oz. da potegnejo tujek ven ? Nekateri zelo hvalijo to metodo. :-\
V bistvu sta dve bulici, vsaka na enem prstu, čisto vmes, že skoraj spodaj ob blazinici...le da iz ene občasno priteče malo sokrvice, zgleda vneto. Sem ji včeraj ven populila nekaj dlak, pa se mi zdi, da je malenkost boljše.
Če bi bila "oteklina" bolj izrazita, boleča in bi šlo ne slabše definitivno peljem do veta, samo zaenkrat poskušam odkriti vzrok in nočem paničarit.

Lp


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 01 Junij 2006, 12:41:49
Tujke najbolje potegne ven ihtiol, to je tista nagnusno smrdeča črna kremica, menda se še dobi v lekarnah. Samo težko bi pripravil psa, da je ne bi takoj polizal dol.


lilly24

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 04 Junij 2006, 20:50:30
No, ker tudi te teme nisem zasledila, bom jo začela kar jaz.

Končno smo našega Sparkya prepričali da je, briket še vedno noče in tudi zredil se je  :)
Sedaj smo pa naleteli na novo zadevo.   :( S Sparkyem se kar veliko ukvarjava (jaz in {citroen}), morem reči, da kar precej. A je šele moja sestra včeraj odkrila, da ima na zadji levi nogi, oz. že bolj na kolku neko bulico, premera 1,5 cm. Ranjen ni nikjer, pa tudi boli ga ne, saj se nič ne odzove ča ga šlataš po bulici.Ni vidna, se pa čuti na dotik. Razmišljala sem, da se mu je mogoče zamašila kaka lojnica, tko kot pri ljudeh, vem pa ne. ??? ???
Sem pa se spomnila, da kak dan,ali dva,prej,  ko sma se igrala, je letel v hišo in se kar precej zaletel v štok od vrat, da ga je kar odbilo kake pol metra stran. Sicer je letel naprej, tudi za cvilil ni. Ta bulica je pa ravno nekje na tistem mestu. A bi to lahko bilo od udarca, nekakšna buška?
Kaj drugega mislimo, da skoraj nebi moglo biti. ali pač  ???

A ima kdo kakšno idejo?
Ali ga bo treba SPET peljat k veterinarju? :-\

LP
Liily24



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #11 : 05 Junij 2006, 13:14:26
od cepljenja in injiciranja zdravil zelo pogosto pride do take reakcije. Lahko dosti hitro, lahko pa tudi po kaksnem tednu.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 27 Februar 2011, 20:17:42
Kako ukrepate v primeri bulic na pasjem telesu?

Če sem si prav zapomnila se zamašene lojnice držijo kože in se ob dvigu ali premiku le-te premikajo zraven. A bi v primeru nove take bulice vseeno šli k veterinarju na pregled? Je možno, da bulica z opisanimi lastnostmi ni zamašena lojnica?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #13 : 27 Februar 2011, 20:52:42
Jaz jih opazujem in spremljam, ce se kaj spreminja velikost, konzistenca, pomicnost ... Ce je pac samo drobna bulica v podkozju, ki ne raste, se ne "razmnozuje", ... potem pustim in naceloma ne panicarim. Ce so kaksne posebnosti, pa malo bolj podrobno pogledamo.
Ja, lahko je tudi v podkozju kaj drugega kot zamasena lojnica, ampak velaj napisano zgoraj. Odvisno tudi od mesta bule.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 27 Februar 2011, 21:27:26
Hvala. Bom šla za vsak slučaj kar k veterinarju.

A ni tako, da te bule počasi rastejo, ker se loj nabira v njih?

A je kakšna znana povezava med zamašenimi lojnicami in ostalimi boleznimi? V smislu, če psi, ki so "nagnjeni" k zamašenim lojnicam v večji meri zbolijo za xy boleznijo. Ginny ima zdaj že 3 (če je ta nova tudi lojnica) pa še ni 5 let stara.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 27 Februar 2011, 21:49:46
jst pa kr pokličem veterinarja pa se skupaj zmeniva kako in kaj.

Naš ima zdaj bulo, ker je imel infuzijo.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #16 : 27 Februar 2011, 23:26:18
Tudi mene to zanima... Grinu se kar pojavljajo (pa ima komaj 5 let). Je pa tudi res, da scasoma izginejo.
Meni je vet rekel, da ce rastejo pomeni, da so vnete in naj bi dali antibiotike?

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #17 : 27 Februar 2011, 23:31:29
Sp30, če pokličem mi ne bo nič pomagalo, ker me zanima kaj je notri v buli. Za to je pa treba vzet vzorec in pogledat pod mikroskopom :)

Ginny so prvo bulo prvič diagnosticirali kot bakterijski žepek od vboda/ugriza, ki naj bi sčasoma zginil. Če ne, bi morala dobiti antibiotike. Ker ni izginil, ampak se je bula povečala sva šli še enkrat in drugič so ugotovili, da je zamašena lojnica ::)
Ob eni drugi priliki sem dala pregledati še drugo bulico, ki je bila tudi zamašena lojnica. Kasneje pa še eno za katero se je, kot sem predvidevala, izkazalo da je posledica injekcije.
Citiraj
Meni je vet rekel, da ce rastejo pomeni, da so vnete in naj bi dali antibiotike?

Za to pa še nisem slišala. Zapomnila sem si, da se jih lahko odstrani le z operacijo - ponavadi v primeru, da je pes že zaradi nečesa drugega pod narkozo pa mu izrežejo še to; in da naj bi se počasi večale.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #18 : 27 Februar 2011, 23:33:12
Ma mislim, da jih lahko tudi odprejo in scistijo (kot da bi stisnili mozolj, nekako).

battito animale


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 28 Februar 2011, 07:35:54
Pri Basset Houndih se kar pogosto pojavljajo.Naš pokojni Lojze jih je imel kar precej.Navadno smo jih kar prerezali in ščistili.Pri njemu so bile te bulice običajno polne gnoja pastozne konsistence.Sem pa enkrat čistila bule pri njegovi hčeri,ki je imela te bule veliko večje in polne še tekočega gnoja.Pa nobenega kompiciranja,dobro razkužiti,temeljito očistiti gnoj in to je to.Ranica se zapre v dveh dneh.
Tjaša



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #20 : 28 Februar 2011, 10:32:32
A ni tako, da če se jih samo sčisti, da zrastejo nazaj? Ker je žleza lojnica na tistem delu "pokvarjena".

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 30 Maj 2011, 07:01:13
sorry zoe,sem videla šele sedaj.Ne ni mus,da se ponovijo.Ponovijo se samo v primeru,če je bil gnoj inkapsuliran in se pri čiščenju ovojnica ni odstranila.Sicer se pa že po otipu lahko predvidi ali je pod bulo tekoč gnoj,pastozen gnoj ali pa kaj drugega.
Tjaša



Bačko

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 16 Avgust 2011, 18:58:48
Tudi moj psiček je pred dvema tednoma na morju dobil gnojno bulico med prstoma na nogi. Najprej je mislil, da je dobil med prste kaki tujek, ampak noter ni bilo ničesar razen gnoja. Mazali smo z jodom, nosili ovratnik, po štirih dneh je bil ok. Prejšnji teden pa spet. Ista taca, med sosednjima prstoma. Dosti večja bulica, spet brez tujka. Spet mažemo z jodom, bepantenom, praznimo, povijamo, nosimo ovratnik pa se še vedno ne celi.  :(
Veterinar mi ne zna povedat, kaj bi bilo...je možna zamašena lojnica? Kako pride do tega? Kako naj to v prihodnje preprečim? Kaj še naj naredim, da bi se mu taca čimprej pozdravila?

Hvala za odgovore



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Bačko

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 18 Avgust 2011, 07:45:21
Koker španjel. Drugače pa se ravno odpravljava k veterinarju, ker je minil že več kot teden, pa se rana še ne celi... Bomo videli, kaj bo rekel...



m90

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 06 September 2012, 11:30:49
Mi lahko kdo mogoče svetuje, kaj/od kaj bi lahko nastala tale bulca, izgleda pa takole:




Opazila sem jo kakšnih 10 dni nazaj, in sprva sem mislila, da je bulca posledica pika kakšne žuželke, pa zgleda ni, ker še kar ni izginila ali pa se vsaj zmanjšala.
Bula je živo rdeče barve, in na tem predelu je dlaka izpadla (takoj ko sem opazila bulo je dlaka še bila). Vmes je enkrat tudi krvavela iz bule.
Predel okoli bule jo nič ne boli. Kaj bi lahko pomeni bula oz. od česa se je nardila?




maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #26 : 06 September 2012, 11:49:26
Lahko je zamasena lojnica. Ne bi bilo pa slabo, ce jo ob priliki pokazete veterinarju.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 07 December 2012, 22:22:09
tudi jaz sem včeraj pri moji na hrbtu zatipala eno bulico, ki se premika s kožo.sedaj ko sem prebrala tele poste, sem skeptična pred nekaj dnevi smo bile pri veterinarju na 3 cepljenju in mal po veterinarjevi nerodnosti je bilo potrebno "piknt " dvakrat, tak da sedaj tudi ne vem al je to od dveh ubodov ali je kaj drugega  ???deluje mi kot lojnica, sam lahko bi pa tudi bilo od dveh pikic  :). bom videla kaj bo jutri, drug teden jo pa tak mislim naročit na sterilizacijo, pa se bomo najprej pogovorili. :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 10 December 2012, 17:36:38
am...naša je tud staknala eno tako bulo. Velika kot en fižol. Se premika s kožo in na otip ne boli.
Smo jo pa mi ''napadli'' s šentjanževim oljem  8) in se v roku 3 dni manjša. Sicer se je po prvem dnevu odprla pa se čisti, ampak danes pa izgleda že več kot polovico manjša. Lepe kožne barve. In na poti celjenja.  8) Smo mal bolj pri ''Pehtastih'' pa probamo z domačim žavbam. Gor ji položim gazo prepojeno s tem oljem in povijem s coban povojem, da ostane olje gor (drugače si ga zliže  ::)). Nam se je obneslo. Ker sploh ne dvomim v to da bo izginil še ta zametek bulice.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #29 : 10 December 2012, 17:52:41
dobro vedet :) mi smo jih sicer dali ven, ker se je ena odprla in nikakor ni sla nazaj, ampak ce se slucajno spet kaksna pojavi, bomo probali sentjanzevo olje.

battito animale