Barva mačke

Azu · 5731

Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
: 30 Maj 2006, 18:55:04
Nekje sem zasledila, da so mačke barve calico v cca. 99% ženskega spola, pa me zanima, če je to res. Če kdo ve za kakšen primer calico samca.
Iz radovednosti bi pa še vprašala, kakšna kombinacija barve staršev bi imela največjo možnost za calico mladiča?

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #1 : 30 Maj 2006, 19:19:20
Naši sosedi imajo tako mačko .. ženski spol  :D



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #2 : 30 Maj 2006, 19:56:57
Azu tole sem pa tudi jaz že slišala.Pri znancih so imeli 5 muckov---1 črnega (samčka),4 calico (vse samičke) :o!Pa pri sorodnikih je tudi takšna muca :o

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #3 : 30 Maj 2006, 21:17:51
Meni je veterinar, ko sem Mišota peljala cepit, rekel, da je trobarven samec nemogoč oz. zelo redek. Moj miško ima tri barve: belo, črno in zelo malo rjave. Mi je nekaj omenjal, da bi lahko bil dvospolnik, samo je potem rekel, da je vse v redu. ::)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #4 : 30 Maj 2006, 22:37:33
ena gospa iz naše vasi ima tudi calico-samičko... ;D :D

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 31 Maj 2006, 10:36:37
Vse muce, ki imajo kombinacijo črne in oranžne so samičke, če so samčki (zelo redko) so pa neplodni.

Ena oblika te barve je tudi želvovinasta  :) Pri moji babici sta kar 2 taki, ena zelo svetla.

Je pa zanimivo tudi, da so baje oranžno tigrasti mački skoraj vedno samčki, zelo zelo redko pa samičke. Eno samičko smo imeli pri babici (v leglu od želvovinaste muce) pa smo jo oddali.

Bom kasneje dala kakšno slikco  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 31 Maj 2006, 10:39:29
Vse muce, ki imajo kombinacijo črne in oranžne so samičke, če so samčki (zelo redko) so pa neplodni.

Ena oblika te barve je tudi želvovinasta  :) Pri moji babici sta kar 2 taki, ena zelo svetla.

Je pa zanimivo tudi, da so baje oranžno tigrasti mački skoraj vedno samčki, zelo zelo redko pa samičke. Eno samičko smo imeli pri babici (v leglu od želvovinaste muce) pa smo jo oddali.

Bom kasneje dala kakšno slikco  :)

Črno oranžno so imeli pri Črtu doma je bila samička. Imela je tri mladiče dva oranžna tigrasta oba samca in eno črno oranžno samičko :o

Lp nina



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #7 : 31 Maj 2006, 11:24:08
Vse muce, ki imajo kombinacijo črne in oranžne so samičke, če so samčki (zelo redko) so pa neplodni.

Zakaj pa?
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8 : 31 Maj 2006, 11:45:27
Eden od genov za barvo ima 2 alela, oranžnega (O), ki je dominanten in povzroči oranžno dlako, in drugega črnega (o), ki je recesiven in povzroča črno dlako.
Da bo mačka calico barve se morata izraziti oba alela, O in o, ki sta 2 verziji istega gena, na istem mestu kromosoma X. Samci ponavadi tega ne morejo imeti, imajo lahko samo en alel, ker imajo samo en X kromosom. Calico samci imajo (če se že skotijo) en ekstra X kromosom (klinefelterjev sindrom), lahko pa je tudi kaj drugega (nisem znala prevesti  :-[).

(piše tukajle: http://en.wikipedia.org/wiki/Calico_cat)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"