Rodovniška imena

ninci · 34975

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 01 Junij 2006, 09:50:40
Zanima me kako se vzreditelji odločite kako boste poimenovali svoje mladiče. In sicer... greste vedno po abecedi, gledate na ime mame ali očeta, .. poimenujete tako, da je potem rodovniško ime lahko tudi klicno ali je pač samo rodovniško, ... imate raje enostavna enobesedna ali sestavljena imena?


Lp nina



Lola

  • Gost
Odgovori #1 : 01 Junij 2006, 15:20:03
Kot si sama povedala je variant za izbiro imen več. Nekateri sestavijo ime mame in očeta recimo da je mami ime Meggie očetu pa Boomer psarna se imenuje XX in potem dajo psičku ime XX Mega Bomb, XX Monster Bloom ( to sem si vse zdaj zmislila ) v glavnem da je eno ime z M in drugo z B.
Eni dajejo imena na eno tematiko v vsakem leglu, recimo tema rože in vsi mladiči dobijo to ali tema parfumi, igralci, pevci, avtomobili itd.
Velikokrat dajo imena po karakterju ali izgledu.
Jaz ti lahko sedaj dam še svoj primer. Imena sem zbrala že fulll prej preden sem imela leglo. Hotela sem izvirna in unikatna imena. Vemo da obstajajo strani kjer si lahko pomagaš ampak to bi pomenilo da ima še kater drug kuža to ime, kar pa bi mene motilo. Na živce mi grejo standardna imena, vse kar je povezano z Angel ( angel eyes, angel face ... ) ali pa imena ki se full veliko pojavljajo simply the best itd. Mislim da je vsak kuža unikat zato si unikatno ime tudi zasluži.
Ne maram imen samo z eno besedo razen če je res super, so mi pa všeč sestavljena in vsa ki so sestavljeno odštekano so meni toliko bolj všeč. Sama sem imela pripravljenih več imen za punčke pa so me fantki presenetili tako da sem si par imen potem na hitro izmislila ampak v glavnem pa so imena že čakala svoje lastnike.
Fajn se mi zdi, če se kliče psička po rodovniški izpeljanki, tudi sama sem tako poimenovala svoje, seveda bodo novi lastniki imeli možnost jih preimenovati, ampak vsaj dokler so pri meni imajo ta imena. Edino Joy ima drugačno ime kot rodovniško ker ima tako da si nisem mogla lepo izpeljanko zmislit, želja pa mi je da ima psička ime Joy, ker mi je ful lepo.
Jaz bom šla po abecedi, tako da bo lepo urejeno, lahko pa bi tudi skala z ene črke na drugo, ampak zaenkrat se za to nisem odločila.



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #2 : 01 Junij 2006, 16:07:03
Fokoso  :(,

Kaj pa je narobe z  "simply"  :'(

ali pa imena ki se full veliko pojavljajo simply the best itd.

Jaz sem tudi že veliko, veliko prej ( lahko bi rekla leta ) zbirala skupaj unikatna imena. Zbrala sem jih kar nekaj na različne črke. V bistvu pa sem se že dolgo nazaj odločila, da bo moje prvo leglo na črko "S". Zakaj ? Preprosto zato, ker se mi zdi, da je veliko rodovniških psov z imeni na A,B,C in D...dalje pa skoraj nihče ne pride. Črka "S" je sicer iz posebnega razloga, ki pa ga ne želim javno povedati.

Imena imajo že vsi naši capini, samo s to razliko, da sem dve boterci zadolžila, da poimenujeta "svoje" mladičke. Ena je to storila že včeraj, eno pa še čakamo, ker nekaj mečka in se ne more odločiti za pravo ime... ;D Upam, da sem se pri vsakem odločila pravilno, saj sem se trudila po najboljših močeh. Najprej so dobili vzdevke, kasneje pa sem jim dodala še rodovnška imena, glede na njihov karakter ali zunanji videz.

Drugače pa se mi zdi, da se imena izbirajo glede na izgled, karakter in samo pasmo mladička. Verjetno bi zelo čudno izgledalo, če bi mastino nosil ime Rex in čivava Aladin  ;D

Mi je tudi všeč, če so ljudje izvirni, kot je recimo Ninci izbrala Smarta ali Rumbolajo, pa ena forumašica ima Ideo. Najbolj neumo se mi zdi, če so imena po enem in istem kopitu, pa ni važno, ali je to ime psa ali same psarne.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lola

  • Gost
Odgovori #3 : 01 Junij 2006, 16:12:35
Simply The Best je že tako pogosto ime da meni ni všeč, ravno to ko si rekla po istem kopitu vse.
He he kako da se ne pride do S, sem stara 18 let ko bom 50 bom ziher že do S prišla hehehehehe poznam vzreditelje ki so že parkrat okoli abecedo šli :)
joooooooj focoso botrca pa ni nič mogla zbirat imena, bomo mišo po riti hehe



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #4 : 01 Junij 2006, 16:15:43
Fokoso boterca bo imela to čast, da bo enega vreščača h krstu nesla, ko bo ura cajt... ;D ;)

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lola

  • Gost
Odgovori #5 : 01 Junij 2006, 16:19:18
*lol* velja :D



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 02 Junij 2006, 10:57:34
Citiraj
Mi je tudi všeč, če so ljudje izvirni, kot je recimo Ninci izbrala Smarta ali Rumbolajo,

Hvala 8)

Pa dopuščata kakšno možnost, da si nov lastnik, ki že prej ve, da bo vzel mladiča pri vama sam izbere ime zanj? Jaz recimo vedno izbiram imena na en določen sistem. Smart je dobil ime še preden sem sploh vedela, da bom psa nekoč res lahko imela " ko bom imela psa mu bo ime Smart" in pri tem je ostalo, res da je rodovniško ime drugačno ampak nima veze... ko sva izbirala za Rumbo je bilo 100 idej, pa samo ena je bila res originalna Rumba ::) ki je potem postala RumbaLaja, ... za naslednjega imam ime že izbrano če bo ostalo pri tem vzreditelju bo to tudi rodovniško ime.

Gredo pa res po večini vzreditelji od začetka A, B, C, D in potem imaš psarne, kjer so imeli morda samo 5 legel, in takih je kar nekaj in izvirnih imen na A potem hitro zmanjka, in potem se začnejo vse kombinacije z Angel ::)
Je pa zanimvio tole... vse na rože, na umetnike, znane pevce, skupine, ... risane junake, to mi je všeč 8)

Lp nina



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #7 : 02 Junij 2006, 11:06:48
Hvala 8)

Pa dopuščata kakšno možnost, da si nov lastnik, ki že prej ve, da bo vzel mladiča pri vama sam izbere ime zanj?


Nina, dobrodošla !

Na žalost jaz ne dopuščam te možnosti, da si lastniki sami izberejo ime.  Žal, ne pri prvem leglu. 8)

To je zame prvič, da imam leglo. Sem dolga leta vse načrtovala, od nakupa samičke v pravi psarni, do osvajanja nazivov, izbire pravega samca, vsega truda okrog priprav na kotitev, sama kotitev, sedaj skrb in pravilna rast mladičkov, pa še bo veliko truda, preden bodo odšli od doma...to je moje leglo in imena bodo moja. sem imela veliko veselja s tem, da sem jih izbirala, preoblikovala in vsa imena imajo nek simboličen pomen, saj so nastajala na mojih dolgih poteh, ko sva z Zoyo osvajali titule po razstavah. Verjetno bom pri naslednjem bolj fleksibilna in bom upoštevala predloge bodočih lastnikov.

Tudi meni je všeč, če imajo imena nek skupni imenovalec, kot si napisala, poimenovanje po mestih, državah, rekah, zvezdah, kemijskih elementih...taka exsotična, nenavadna in hkrati simpatična prikupna.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Lola

  • Gost
Odgovori #8 : 02 Junij 2006, 12:13:39
Ponavadi novi lastniki nimajo tako dobrih idej ki bi bile meni všeč. Veliko se jih zapiči v imena grške mitologije kar pa mene odvrača ( Ares, Atena, Artemida, Apolon bla bla... ) redko kateri novi lastnik izmere ime, ki je zloženo in ki se ne pojavlja tako pogosto.
Jaz sem mislila da bom šla po vrsti ABCD... samo na A sem imela res veliko veliko idej za B se mi ne sanja tako da bom videla na katero bodo naslednji :)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #9 : 02 Junij 2006, 12:22:04
Focoso, priporočam da vzameš v roke slovar in pogledaš pač besede na določeno črko, med tem lahko dobiš ogromno idej, k določeni besedi dodaš pač še eno ali dve, najdeš pa lahko tudi besedne zveze na določeno črko.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lola

  • Gost
Odgovori #10 : 02 Junij 2006, 12:25:25
Bom poskusila samo ponavadi dobim ideje kar tako sama -preblisk v glavi in tako mislim da so najboljša. Sama veš kako sem zbirčna saj si mi napisala 20 imen in od tega mi je bil všeč samo access to success :D



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #11 : 02 Junij 2006, 13:03:49
Bom poskusila samo ponavadi dobim ideje kar tako sama -preblisk v glavi in tako mislim da so najboljša. Sama veš kako sem zbirčna saj si mi napisala 20 imen in od tega mi je bil všeč samo access to success :D

..., ki sem se ga spomnila ob slovarju ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #12 : 02 Junij 2006, 13:30:28
Tudi jaz sem se vrgla v izbiro imen.
Pa sem ugotovila, da sem tudi jaz zelo izbirčna. Še tisti, ki mi je recimo všeč, mi čez nekaj časa ni več.  ::) Bom res morala dobiti en čisto svoj način, ki mi bo ugajal.  ;D


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #13 : 03 Junij 2006, 11:21:31
Mi smo za naše dali enobesedna ker so bili zakšni všeč Marijani (vzrediteljici) in ker so na HR kinološki komplicirali že zaradi imena Loo-Loo ki je sedaj bre vezaja in brez presledka  ::) Meni osebno pa so všeč dolga imena, prav tako izvirna in originalna. Če so enobesedna morajo pa izstopat (le zakaj je moj pes Neon in zakaj tamalo kličem Loča namesto Loti ali kej podobnega  ::) ;)) Mi pa črka A ni preveč všeč in jo vedno ko se spomnem kakšno dobro ime kar preskočim. Tako da če bo kdaj pri meni kakšna abeceda b z zadnjega konca. Zbirala bi pa po pesmih, slikarjih, imenih iz knjig... Mi je pa med drugim všeč tudi način daljše ime psarne in izvirno enobesedno ime. Ampak navsezadnje je do časa ko se bom lahko resno ukvarala z vzrejo in razstavami še daleč in tudi veliko stvari je še za uredit zato niti še ne razmišljam toliko o imenih mladičev kot o krvnih linijah, psarnah in vsem ostalem.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #14 : 07 Junij 2006, 15:55:12

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15 : 07 Junij 2006, 15:58:41
 ;D kaj ma dobro ime  ;D

Nekateri vzreditelji (psarna Ovčarska) vključijo v ime še ime mame (za psičke) in ime očeta (za samčka).

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #16 : 07 Junij 2006, 16:34:33
Ha ha ha...'Puffin Batteries Not Included'...Super ime! ;D

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #17 : 07 Junij 2006, 17:20:52
Veliko se jih zapiči v imena grške mitologije kar pa mene odvrača ( Ares, Atena, Artemida, Apolon bla bla... )

Jaz sem bila zapičena v egipčansko mitologijo.  ::) In že leta preden sem imela psa, sem bila odločena, da mu bo ime Amon. No ja, danes imam Astorja, ker se mi je rodovniško ime tako dopadlo, da sem se odpovedala dolgoletni želji.  8)

Mogoče v kateri psarni začno z črkami legel po abecedi od zadaj -> torej prva Z (ali Ž), V, U...itd?

Če bi jaz imela leglo bi črko izbirala s pomočjo žreba  ;D


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #18 : 07 Junij 2006, 18:22:39
Mogoče v kateri psarni začno z črkami legel po abecedi od zadaj -> torej prva Z (ali Ž), V, U...itd?

Jap, tudi to je že: psarna STARS @ SEA



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 08 Junij 2006, 23:01:45
Pa se pri izbiri imen kaj ozirate na pomen imena? Verjamete v to, da ime izoblikuje osebnost? Da psi z slabo izbranim imenom tudi izpadejo drugače kot bi morda izpadli z drugačnim?
Ma ja, saj vem da najbrž samo jaz tako kompliciram. Sem imela za novo punčaro že izbrano ime Camphora... sem pač rabila neko ime iz moje stroke :P, pa me je nekdo spomnil na "Izginila je kot Kafra :-[" in zdaj...
Lp nina



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #20 : 09 Junij 2006, 18:01:30
Mi smo naši edini punčki (saj vem da ni rodovniška samo vseeno) dali ime Layla, ker je tako pač naslov eni pesmi in nam je bilo všeč. Ta punčka pa je čist črna z belo pikico na prsih. In že ko je pri novem lastniku nam on pove da Layla v  bistvu pomeni "črna lepotica"  :D  8) LOL



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #21 : 09 Junij 2006, 18:06:10
Jaz imam trenutno zbranih nekaj čez 40 sestavljenih imen na A, in nekatera izmed njih bodo pripadla mladičkom mojega prvega legla (upam  ::) )... In niti eno ne vsebuje besede angel.  8)
Za naprej pa ne razmišljam še...Za enkrat ostajam kar pri A.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #22 : 12 Junij 2006, 19:07:23
Jaz imena rada izbiram, ampak popolnoma vsa imajo nek pomen, ker mi je tako še najbolj pri srcu. ;) Sicer pa se ne držim kot klop tibetanskih ampak tudi kakšna odbita iz drugih jezikov so mi tudi všeč. V glavnem, vsa imena morajo biti posebna. ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #23 : 02 December 2006, 21:59:39
mi ko bomo mel pa kužiko ji bo pa najbrš ime šaja mogoče bo bla pa viva



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #24 : 19 Maj 2008, 15:14:10
ko je govora ravno o imenih. ima mogoče kdo podatek, če se ima lahko spremijajo po tem, ko jih že oddaš (imena na KZS da ne bo pomote), oz. koliko časa je to mogoče?

lp


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #25 : 19 Maj 2008, 15:32:24
jenny če se prav spomnim primera iz kakšnega leta je to možno dokler rodovniki niso natisnjeni. Najbolje pa, da zato pokličeš na KZS.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Rika

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 26 Maj 2008, 14:47:10
Živjo!

oglašam se vam z malo nanavadnim vprašanje. sem brskala po forumu in nisem mašla željenega odgovora. Zanima me, po kakšnem ključu je dodeljena začetna črka za ime za posamezno rodovniško leglo, za določeno pasmo. kdo to določi ali je kakšen seznam?
hvala in lep pozdrav


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #27 : 26 Maj 2008, 15:00:30
Ne to se odloči vzreditelj sam. Nekateri gredo povrsti po abecedi, drugi "tja v tri dni" pač na črko ki jim je ušeč oz. na katero najdejo veliko lepih imen...edino kar je obvezno je pač to da je št. črk v imenu omejeno in da se vsi mladički začnejo na isto črko

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #28 : 26 Maj 2008, 15:37:38
Živjo!

oglašam se vam z malo nanavadnim vprašanje. sem brskala po forumu in nisem mašla željenega odgovora. Zanima me, po kakšnem ključu je dodeljena začetna črka za ime za posamezno rodovniško leglo, za določeno pasmo. kdo to določi ali je kakšen seznam?
hvala in lep pozdrav

V Sloveniji je tako, kot je napisala Sara, kinološke zveze nekaterih drugih držav pa imajo drugačna pravila. V Franciji (pa verjetno še kje) je tako, da za vsako leto določijo drugo črko. In če ima vzreditelj na primer tisto leto 2 ali več legel, dobijo čisto vsi mladiči imena na isto črko. In tudi čisto vsi mladiči od vseh vzrediteljev dobijo imena na isto črko, tisto, ki je določena za leto, ko se skotijo. Za to leto je določena črka D.
V ZDA, Kanadi, Avstraliji pa nimajo nobenega pravila glede prve črke, vsak mladič iz istega legla lahko dobi ime na drugo črko. Totalen kaos, če mene vprašaš.
Meni je naš sistem ljubši, da veš vsaj približno (seveda, če spremljaš vzrejo določene osebe in te stvar zanima), kdo so starši legla oz. ali sta dva psa iz istega legla (in seveda istega vzreditelja) in ne samo rojena na isto leto, ne da bi prej to moral še posebej pogledati.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Rika

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 26 Maj 2008, 16:00:25
Sara in Sammy hvala vama za odgovor:))) se že veselim zbiranja imen za naš naraščaj,če kdaj do njega pride:)
samo še ena stvar (zelo laična): vsem mladičkom v rodovniškem leglu pripada rodovnik, kajne....ne drži, da pač od sednema mladička naprej ni rodovnika.
še enkrat hvala
pa-pa