Kako začeti s frisbijem?

Azu · 56993

Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #30 : 09 Januar 2010, 14:05:31
Seminarji so namenjeni ljudem vseh nivojev, tudi začetnikom. Trenutno se bolj malo dogaja zaradi vremena, spomladi bomo spet začeli s seminarji in boš imela več možnosti. V frizbi društvu ŠD Flipsi imamo več usposabljenih inštruktorjev in ponujamo seminarje po celi Sloveniji (Primorska, Ljubljana, Trbovlje, Maribor...) na podlagi povpraševanja, poleg tega so tudi drugi, ki nudijo inštrukcijo na svojem kinološkem društvu.

Ponavadi ko se pripravlja seminar/tečaj je tudi tukaj na PeSjanarju objavljeno.



Babaroza

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 23 Januar 2010, 22:57:19
Naš mešanec je pa čisto nor na frizbi, popolnoma se mu zmeša, ko ga zagleda in prav nestrpno tiho cvili od neučakanosti, kdaj ga bomo vrgli. In ko ga vržemo, leti kot raketa, zaenkrat ga še ne učimo, da ga ujame v zraku, in tudi prinese ga nazaj. Problem pa nastane, ker ga noče spustiti in ga žveči in uničuje kot kakšno palico.  :-\ V enem dnevu je uničil dva.  ??? Gumijastega in enega tršega, ki se sveti v temi. Prvega je povsem scefral v pol ure, drugega pa malo odlomil (rob) in od zob je ves preluknjan. Še vedno leti, ampak je tako oster zaradi vgrizov, da se lahko še poškoduje in je samo za stran.  :(
Zdaj me pa zanima, kako naj ga naučimo, da ga ne bo več žvečil! Kakršnakoli nasvet nam bo prišel prav, ker v lovljenju in igri res uživa (še nobena igrača ga ni tako pritegnila) ...



Zarja

  • Gost
Odgovori #32 : 23 Januar 2010, 23:21:59
Hm, sicer bi blo fino vedet kako ste začeli z učenjem prinašanja, ampak načeloma sem imela podoben problem(sicer ga moj ni gizel in cefral, samo ni ga hotel spustit in je delal kroge okoli mene s frizbijem v gobcu - afna, pač  ::) ). Takrat sva se začela igrat z dvema frizbijema naenkrat, tako da je za spuščen frizbi dobil nagrado - nov met frizbija. Potem sem ga postopoma začela navajati na to, da se uleže -  in potem sledi nov met frizbija. To sem sčasoma nadomestila z ukazom "okrog" - teče okoli mene, potem pa vržem frizbi. Upam, da je razumljivo razloženo. Pri mojemu je pomagalo ravno to, da ve, da mora nekaj naredit za frizbi in da ga ne dobi kar tako. Pa seveda, traja nekaj časa, da se pes navadi.  :)



Babaroza

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 24 Januar 2010, 18:49:08
Zarja, najlepša hvala! Tvoji nasveti nam bodo zelo pomagali! Sem že sama razmišljala v tej smeri, da bi imeli dva frizbija, ker bi prvega sigurno spustlil, da bi dobil met drugega (res je nor na to igračo  :-[).

Glede učenja prinašanja je pa tako, da je kuža star okrog 3 leta in smo ga pred kratkim vzeli iz zavetišča, tako da ne vemo, kako so ga učili prejšnji lastniki (imel je pa tri različne, kar lahko povzroči določeno zmedo pri psu, če ga vsak uči drugače). Je pa zelo učljiv, prefrigan, pameten (mešanec z border colliejem) in zelo rad divja in skače v višino :), bi bila res velika škoda, če bi morali igro s frizbijem ukiniti.

Še enkrat hvala in poročam, kako nam bo šlo!  8)



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #34 : 24 Januar 2010, 19:15:29
Zarja je lepo razložila, upam, da bo pomagalo.

Res me veseli, da ste psa posvojili iz zavetišča. Če bi rada bolj sistematsko delala frizbi z njim, pod vodstvom inštruktorja, se lahko vpišeš na kakšen tečaj spomladi. Pri nas (ŠD Flipsi) vsi zavetiščarji dobijo 50% popust.  :)

Če pa rabiš frizbije, ravno zdaj v klubu organiziramo skupinski nakup, cene so zelo ugodne. Več o tem tukaj:
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=9245.0

Veselo igranje vama želim!

lp
Jean



Babaroza

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 28 Januar 2010, 21:22:54
Jean, hvala za odgovor!  :)
Morda se pa res oglasimo spomladi! :o Bom sledila na forumu, kdaj točno bo seminar. Pa super, da imajo zavetiščarji popust!  8)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #36 : 14 Februar 2010, 19:16:38
Mi2 z Neonom imava pa en problem. Malo bolj "resno" sva začela s frisbijem. Rolanje po tleh lepo lovi in tudi prinaša nazaj. Iz rok tudi vzame, potem pa pridemo do metov. Kako frisbi ni več v mojih rokah in leti po zraku (pa ne daleč, dovolj da ga spustim nekje pred njegovim gobcem) ga ne ulovi. Pa ne, da nebi poskušal...ampak skoči kar v prazno, nekam po občutku  :-[ Zdaj prva asociacija mi je bil strah ampak če vržem naravnost proti njemu veliko večino frisbijev ulovi. Ali obstajajo kakšne vaje, s katerimi bi lahko psu počasi pokazala, kako naj skoči za letečim frisbijem oz. da bo bolje spremljal kje se nahaja frisbi namesto da se zaganja v prazno?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #37 : 20 Maj 2010, 17:05:24
Midve zdaj z prijateličino fox terrierko malo delava frizbi.
Je zeloo zainteresirana, ga tudi komot zagrabi, če ga držiš v roki..
Če ga pa vržeš, se ga pa ustaši in počaka, da pade frizbi na tla.. Ima kdo kakšen predlog, kako ne bi prišlo do tega? (:
In pa, včasih, če ga pa želi ujeti, zgleda kot da bi se ji odbil od gobčka... Ali ga pa z obema tacama lovi. ;P



Friese

  • *
    • Prispevkov: 385
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 20 Maj 2010, 17:10:44
Friga začnite z rollerji


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #39 : 08 Junij 2010, 15:21:57
Mi2 z Neonom imava pa en problem. Malo bolj "resno" sva začela s frisbijem. Rolanje po tleh lepo lovi in tudi prinaša nazaj. Iz rok tudi vzame, potem pa pridemo do metov. Kako frisbi ni več v mojih rokah in leti po zraku (pa ne daleč, dovolj da ga spustim nekje pred njegovim gobcem) ga ne ulovi. Pa ne, da nebi poskušal...ampak skoči kar v prazno, nekam po občutku  :-[ Zdaj prva asociacija mi je bil strah ampak če vržem naravnost proti njemu veliko večino frisbijev ulovi. Ali obstajajo kakšne vaje, s katerimi bi lahko psu počasi pokazala, kako naj skoči za letečim frisbijem oz. da bo bolje spremljal kje se nahaja frisbi namesto da se zaganja v prazno?

To zanima tudi mene. Lepo ulovi v zraku, če ga jaz "naciljam" xD  tudi če priteče od strani in medtem ko skoči, ga komot ulovi.. mi pa ne daje občutka, da on cilja frizbi, temveč bolj da jaz ciljam njega.  ???  Sicer pa skoči bolj tako - "v prazno".  Če roller (s katerim nima nobenih problemov) zamenjam za leteč frizbi, ga pa sploh ne gleda.. Kar teče nekam naravnost  in čaka da pade od nekod, da ga pobere in prinese. Ne dojame da mora gledat gor.

Any hints?  :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #40 : 09 Junij 2010, 08:37:20
Friese, hvala. (:

Jana, tako nekako je tudi pri prijaleličini foxici.  Teče naravnost in ne ve, kam je frizbi letel, oz. ga ne gleda. ;P



Zarja

  • Gost
Odgovori #41 : 09 Junij 2010, 09:03:26
Zato ga je pa treba naučit, da gre "okoli" vas preden vržete frizbi, da ga vidi. Pa na začetku mecite res kratke mete, npr. pol metra, in potem sčasoma naprej. Brez krajših ne bodo lovil daljših. :) 



orescek

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 09 Junij 2010, 10:57:04
Pri kateri starosti psa pa lahko začneš z visokimi meti frizbija? 1 leto verjetno ali že prej?



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #43 : 09 Junij 2010, 14:47:09
Zato ga je pa treba naučit, da gre "okoli" vas preden vržete frizbi, da ga vidi. Pa na začetku mecite res kratke mete, npr. pol metra, in potem sčasoma naprej. Brez krajših ne bodo lovil daljših. :) 

Brez problema zna tudi to, gleda ga pa še vseeno ne; oziroma delama tako, ampak vseeno teče kar nekam.  Mislim da je pri njemu največji problem to, da ni zainteresiran za sam frizbi, temveč za nagrado če ga slučajno ulovi in prinese. Bolje povedano - ne lovi ga sam zase, ampak bolj za mene, ker že jaz tako hočem.. V tem je najbrž bistvena razlika med mojim psom in recimo kakšnim frizbi "norcem".

Zato bi rabila kakšen bolj konkreten nasvet v tej smeri. Cufat za frizbi se pa noče pretirano, niti za platnenega. Trudim se "zviševat" vrednost frizbija že uf, najmanj dve leti če ne še več, ampak frizbi kot nagrada mu najbrž nikoli ne bo.

Prva stvar, ki bo jo torej resnično potrebovala je to - da pes gleda za frizbijem, ne da jaz gledam da mu ga bom ja zadela u gobec  ::)  in ne, ne gleda tudi če mu jaz maham pred gobcem.  ;) edina stvar ki jo gleda in nikoli ne zgreši so rollerji. Ampak na tej stopnji tičiva že (pre)več časa.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


friga

  • *
    • Prispevkov: 1.395
    • Točke: 0
  • Mix Luna & BC Vicky.
Odgovori #44 : 09 Junij 2010, 14:55:01
Jana, moja tudi pogleda ne frizbija, pa če dobi nagrado za to, da ga samo pogleda ><
Sploh se ji ne sanja, da bi se s tem dalo igrat pz. karkoli.  ::)

Za zmajem če ga do spušča, pa vedno teče in ga hoče ulovit. ;P Frizbija pa ne.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #45 : 09 Junij 2010, 15:00:49
Sem imela podobne probleme pri preklopu iz rolerjev na navadne mete (začela pa sem pi približno enem letu, bi pa lahko že prej). Pomagalo mi je, da sem psičko poslala mal stran od mene, tako da je imela lep razgled name in na okolico, nato pa poooočaaasii vrgla frizbi (normalno dolg met). Če sem bila prehitra, je takoj letela za kao rolerjem. Če je pes dlje stran od tebe, lažje sledi in spremlja pot frizbija, seveda če to želi početi. Je sicer trajalo nekaj časa, da je čist preklopila na "3D vision", zdaj pa se stalno izboljšuje in ulovi praktično vsak lepo vržen met.

Moja se je "nalezla" navdušenosti od Buda, tako da bi lahko mogoč tud ti poskusla s kakim pasjim kolegom, ki je čist ubrisan ko zagleda frizbi.



AndrejaŽ

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 09 Junij 2010, 17:00:24
Jaz sem Rubya najprej naučila loviti hrano v zraku, kar se mu je zdelo zelo zabavno :) Potem narahlo vrženo žogico in šele nato frizbije. Frizbi sem v začetku vrgla tako, da se je premaknil le vertikalno (floater) in za vsak ulovljen frizbi dala priboljšek. Najlažje gre seveda s platnenimi frizbiji, ker najdlje ostanejo v zraku.

Seveda pa pomaga, če je pes nor na frizbi, kar Ruby vsekakor je.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #47 : 09 Junij 2010, 19:36:26
Bom poskušala še naprej z lovljenjem tik ob meni in upala, da nekoč ne bo potreben samo dober met proti njemu, da ga ulovi  ;D
Amapk še vedno ne vem, kako naj dosežem "preklop", da on spremlja in ujame frizbi, četudi tik ob meni - ne pa da frizbi cilja njega..  S

Recimo uspe nama lepo tudi skok čez nogo, ker vržem frizbi tja, kjer on z gobcem prileti mimo.. Če sem pa kanček prehitra/prepozna pa samo poleti čez in se čudi zakaj ni nagrade. Včasih dobim občutek, da ga ujame samo zato, ker mu že plava "na poti" pa ga vmes pobere. Da bi se kaj potrudil pa ne  ::)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #48 : 09 Junij 2010, 19:52:54
V mojem primeru sem metala frizbi stran od psa, ne proti njemu.



AndrejaŽ

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 09 Junij 2010, 21:02:00
Jana, mogoče pa res ne ve, da dobi nagrado za držanje frizbija - navsezadnje ga v hipu, ko nagrado dobi, ne drži več ;)
Ali uporabljaš kakšen marker za označevanje trenutka, ko ujame/zagrabi frizbi?



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #50 : 10 Junij 2010, 00:14:31
Jana, mogoče pa res ne ve, da dobi nagrado za držanje frizbija - navsezadnje ga v hipu, ko nagrado dobi, ne drži več ;)
Ali uporabljaš kakšen marker za označevanje trenutka, ko ujame/zagrabi frizbi?

Kliker.  ;)  v trenutku ko ga v zraku zagrabi.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #51 : 11 Junij 2010, 17:22:30
Midva sva že nekaj časa nazaj poskusila s frizbijem. Sem kupila 2 gumjasta pa nekako nista ne meni ne psu odgovarjala.In danes sem kupila platnenega od Karlia (dog toy) in moram reči,da je bil kar zainteresiran. Najprej sem mu frizbi parkrat vrgla na tla,da mi ga je prinesel, potem pa sem ga posedla in mu vrgla frizbi. Dokler ga ne bo znal uloviti na mestu (tako,da jaz ciljam frizbi vanj) bova vadila tole. Potem pa bom poskusila če ga bo hotel uloviti če ga vržem amlo bol proč od njega. Je pa fribi v 5 min. dobil prvo luknjico :D

My best friend is a westie


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 11 Junij 2010, 21:29:20
Midva sva že nekaj časa nazaj poskusila s frizbijem. Sem kupila 2 gumjasta pa nekako nista ne meni ne psu odgovarjala.In danes sem kupila platnenega od Karlia (dog toy) in moram reči,da je bil kar zainteresiran. Najprej sem mu frizbi parkrat vrgla na tla,da mi ga je prinesel, potem pa sem ga posedla in mu vrgla frizbi. Dokler ga ne bo znal uloviti na mestu (tako,da jaz ciljam frizbi vanj) bova vadila tole. Potem pa bom poskusila če ga bo hotel uloviti če ga vržem amlo bol proč od njega. Je pa fribi v 5 min. dobil prvo luknjico :D

To ni najboljša ideja, ker lahko pride do poškodbe psa, lahko si zlomi zobek, lahko mu frizbi prileti kam drugam, recimo v oči, smrček... Če ga bo večkrat kaj zabolelo bo nehal lovit frizbi. Sicer, dokler so platneni ni takšne krize, verjetno boš pa slej ko prej želela kaj več. Lahko sama probaš tako, da ti nekdo vrže frizbi v obraz (pa ne rabi močno, lahko tako kot ti kužku) in boš videla kako boli!

Vsem, ki začenjajo z frizbijem predlagam seminarje ali kakšne lekcije katerega izkušenega frizbijaša. Naj vam tega denarja nebo žal, ker boste imeli veliko več veselja s frizbijem, kot pa da se psu kaj zgodi. Tukaj lahko na dolgo in široko razglabljamo kako začet ampak je odvisno od psa do psa, zato je dobro it na seminar, kjer se inštruktorji posvetijo vašemu znanju in težavam, na katere naletite.


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #53 : 13 Junij 2010, 23:49:36
Midva sva šla stopničko nazaj - uporabila sem zopet svojo staro plišasto igračo, ki mu jo vržem nekam v zrak nad njega - in začel je gledat gor in ciljat, preden je v zraku zagrabil  :o weee! Upam da bom lahko v nadaljevanju prešaltala nazaj na frizbi, morda bo tudi tistega začel malo bolj gledat  ;D

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #54 : 14 Junij 2010, 16:08:28
Se popolnoma strinjam za Alešem. Za 1 "problem" obstaja več rešitev, ampak ni nujno da bo vsaka pašala k vsakemu psu. Zato je res fajn da se dela individualno v živo in ne virtualno, da se ne še bolj zapletejo stvari.
Bi vas pa res prosila, ne metat direkt v psa oz, proti psu, sploh če pes teče proti vam. Mogoče bo kdaj res ulovil, vsekakor pa ni vredno reskirat poškodbe, ki se ob tem zgodijo. Mečte tako, da pes lahko ulovi v teku v zraku, torej nekaj 10cm nad psom, da v teku samo malo skoči in ulovi, ne pa tolko nad psa da mora izvajat visoke skoke da frizbi ujame.
Upam da se vidimo na kakšnem seminarju ;)  8)
Sara

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #55 : 14 Junij 2010, 16:56:00
Samo nekaj v razmišljanje? Kje si vidla da zajec skoži psu v gobec ali pa mačka ;) Pes pa cel nori, ker on bi jih pa rad podil. Ni lepa primerava, tega ne smejo delat, ampak a nebi ti raje metala stran od psa, da bi pes lahko tekel za frizbijem?

Navadno se začne tako, da se meče rolce stran od psa, da se pes nauči lovit frizbi in ga ne pobirat s tal, med tem pa teče za fribijem - plenom in se zabava s tem. Za terierja nebi smel bit to trd oreh.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Zarja

  • Gost
Odgovori #56 : 14 Junij 2010, 17:59:39
Poglejte si ta link za čisti začetek: http://www.youtube.com/watch?v=hoNerLMteNM

Njegove "metode" so meni osebno všeč - vse temelji na igri in vezi med psom in lastnikom, se mi zdi da najboljše prikaže "point".  :) Na začetku je bolje da uporabite npr. platnen frizbi, se vlečete s psom zanj, da mu postane zanimiv. Vedno je treba nehat preden se pes naveliča - torej vi prekinete igro tik preden ima pes dosti (moment je težko ulovit, iz lastnih izkušenj). Frizbi naj ne bo na dosegu ves čas, ampak ga spravljajte in ga uporabite načrtno, tako da bo igra s frizbijem "poseben dogodek" za psa. Nekateri se navdušijo prej, nekateri kasneje. Pri nama je trajalo par mesecev, recimo. Skratka, opazujte psa, vsak za svojega psa ve kaj "zapali" in kaj ne. Ko osvojite te osnove, pa raje res pojdite na kak seminar ali tečaj, da se naučite pravilnih metov in izvedbe elementov, ker res lahko poškodujete psa če ne delate pravilno.  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #57 : 14 Junij 2010, 18:43:50
Bolje bi bilo, da se gre na en tečaj kot tole. :-\

Psu se nikoli ne meče za hrbet, se ne cuka tako, da psa vlečeš kot eno cunjo, ampak mora pes vodit in nikakor se tega ne dela na fleksiju. Če že, se uporabi dolg navaden štrik ali trak. Več kot do tretjine pa nisem gledala.

Ob tem je pa na prvem mestu varnost psa, šele po tem zabava.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Zarja

  • Gost
Odgovori #58 : 14 Junij 2010, 19:13:02
Pod "metode" sm mislila nasplošno način kako npr. tudi uči trikce. No, pa nima veze. :)

Uči se valda spuščenega psa, tole ima na fleksiju ker ni njegova in ne prihaja na ukaz(ali neka taka fora) - najbrž ne bi bilo učinka če bi kazal s svojimi psi, ki so valda frizbi manijaki  ;D  Čisti začetnik pa lahko pobere to, da se psa uči skozi igro, da se teče s psom in stran od njega (za prinašanje), da se vleče za frizbi, da se psa hvali tudi samo za trud, da se meče rollerje, da gre pes "okoli" in da se na začetku meče floaterje. Fju, zveni ogromno ... govorim čisto iz svoje izkušnje, da so to vse stvari, ki trajajo nekaj časa, da se osvojijo, tako za psa kot za lastnika. Vsaj pri mojem je trajalo kake 3 mesece vsakodnevnega dela, da je zdaj nor na frizbi. Ampak ok, vsak pes je drugačen, in vsak par pes - lastnik je drugačen. Vsaj po moji izkušnji je boljše iti na tečaj potem ko je pes že navdušen za frizbi in ga prinaša nazaj. Preprosto zato, ker se lahko nauči več stvari. Učenje se pa itak nikoli ne neha, midva recimo še niti slučajno nisva tam kjer bi jaz želela da sva. :)




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #59 : 14 Junij 2010, 19:20:24
Samo na to moraš opozorit, ker ponavadi poberejo vse tisto kar ni treba ;)

Samo fleksi je vseeno katastrofa. Za to je dolg štrik. In ker smo vsi posamezniki je lažje in več učinka, če se dela osebno z nekom, ki obvlada in vidi te malenkosti, ki se jih na hitro niti ne opazi.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P