Perzijske mucke

Nota · 104298

ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #60 : 11 September 2007, 15:13:22
Katero znamko krtač in šamponov pa recimo uporabljate za nego svojih perzijk? Je #1 All Sistem aktualen, ali pa Jean Peau morda, ali so kakšne druge znamke v mačjem svetuaktualne?

No morda samo mimo grede coton in maltežan imasta čisto drugačno dlako in po tvojem opisu Nota sklepam, da imajo perzijke pa spet drugačen tip dlake, ki se morda v kakšnih lastnosti celo približa dlaki kakšnega cotona.


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #61 : 14 September 2007, 11:56:51
Nota,na oho mi prisepni,tako...na skrivz in potihoma...a med tvojimi angelcki... ;)

Kaj "med mojimi angelčki"?
Te zanima, če je moj mojimi angelčki kakšna muca s karakterjem kot ga opisuješ pri (bivši) vaši muci?
Ne, ni. Nimam takih izkušenj.
In tudi ne poznam nobene takšne, pa poznam kar veliko število perzijk, ki prihajajo iz različnih vzrejališč, slovenskih in tujih.

Seveda  imajo svoje muhe in muhice .. Predvsem so preveč razvajene, preveč navezane name, pa dostikrat izbirčne pri hrani (kar je moja krivda, ker jim to dovolim), pa da se hočejo crkljat najbolj takrat, ko sem v časovni stiski, pa da ležijo preko, levo in desno od tastature, pa pred in za njo, pa pred monitorjem ... in tam seveda puščajo tudi dlake ...   :)
To da jih pobiramo iz solate in kave je pa čisto vsakdanja zabava, ob kateri se nihče več ne razburja (preveč) ...   :D


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #62 : 14 September 2007, 12:17:08
Katero znamko krtač in šamponov pa recimo uporabljate za nego svojih perzijk? Je #1 All Sistem aktualen, ali pa Jean Peau morda, ali so kakšne druge znamke v mačjem svetuaktualne?

No morda samo mimo grede coton in maltežan imasta čisto drugačno dlako in po tvojem opisu Nota sklepam, da imajo perzijke pa spet drugačen tip dlake, ki se morda v kakšnih lastnosti celo približa dlaki kakšnega cotona.

No, to pa nisem vedela, da se dlaka cotonov in maltežanov tako razlikujeta ... Zanimivo.
Moram na kaki razstavi zaprosit kakšnega skrbnika, da mi dovoli pobožati cotončka.

Glavniki & krtače ... Hmm, nikoli dokončana tema in nikoli teh stvari ni dovolj doma  :).
Trenutno imam doma kakšnih 15 (če ne več) različnih modelov glavnikov, različnih proizvajalcev .. od malih, večjih, z krajšimi, pa  daljšimi zobci, metalne, teflonske, antistatične  ...
Krtač tudi kakih pet ali šest ...
Uporabljam tiste, ki jih dlaka v danem trenutku zahteva.

Ja tudi kakšen AS se najde, pa Resco, original Mikki, trenutno mi najbolj odgovarjajo Greyhound modeli, od krtačk pa Mason Pearson, pa krtače z naravnimi ščetinami.

Težko bi rekla, da gre pri izbiri glavnikov/krtać v mačjem svetu za modo, bolj za potrebo.
Vsak pač sam poišče modele, ki mu 'ležijo'. Mnenja in izkušnje se seveda izmenjujejo, potem kupiš, preskusiš in če model odgovarja, ga uporabljaš.

Kaj pa pri cotončkih?


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #63 : 14 September 2007, 12:25:46
lamsel, tudi jaz se čudim karakterju opisane muce.  ???

Moj je bil vse to kar je napisala Nota.
Skrajno nežen (ničesar ni pohodil, še rožice ne), cartal se je kadar je njemu pasalo (najraje na balkonu na sončku), malce posesiven in užaljen kadar sem za par dni kam šla in ga nisem vzela s sabo. Razvajen kar se hrane in česanja tiče, ampak to je bila moja krivda. Nikakor pa ni bil agresiven, tudi če je kdo drezal vanj, je preprosto vstal in se umaknil.  :D  Vedno je hodil za mano kot senca (če sem bila v dnevni, je prišel v dnevno spat, če sem se premaknila v svojo sobo, je čez kako minuto prišel v mojo sobo spat itd.). Hodil je prav vzvišeno in nekaj aristokratskega je bilo na njem. Zanimivo pri njem je bilo, da prvi dve tri leta ni spustil glasu od sebe.  ???  Zadnja leta je pa ratal prava klepetulja.  ::)  

Kristinca & Florinca


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #64 : 14 September 2007, 12:42:15
Hmmm mogoče bi bila ta tema kar prava za vprašanje...
Moja mami je posvojila staro "perzijko" po imenu Niki (klik za njeno temo). Siva perzijka, sicer karakterno zelo tipična, zatakne pa se pri česanju in kopanju. Zelo očitno je, da redne nege ni bila vajena in zdaj bijemo boje... Počešemo jo še nekako (predvsem sem jaz tista "tagrda"), kopanje in fen je pa ... :-X. Kakšen nasvet, če je sploh možno tako staro muco (zdaj ima 12 let) navaditi nege. Pri mami je že leto dni, češemo jo vsak dan (tako med crkljanjem), pa še vedno vsakič renči, piha, grize,... Vem, da je veliko zgubljenega, pa vseeno mogoče česa še nismo probali.
lp
T.

8)


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #65 : 14 September 2007, 13:23:18
Hmmm mogoče bi bila ta tema kar prava za vprašanje...
Moja mami je posvojila staro "perzijko" po imenu Niki (klik za njeno temo). Siva perzijka, sicer karakterno zelo tipična, zatakne pa se pri česanju in kopanju. Zelo očitno je, da redne nege ni bila vajena in zdaj bijemo boje... Počešemo jo še nekako (predvsem sem jaz tista "tagrda"), kopanje in fen je pa ... :-X. Kakšen nasvet, če je sploh možno tako staro muco (zdaj ima 12 let) navaditi nege. Pri mami je že leto dni, češemo jo vsak dan (tako med crkljanjem), pa še vedno vsakič renči, piha, grize,... Vem, da je veliko zgubljenega, pa vseeno mogoče česa še nismo probali.
lp
T.

Uf, sem se prebila skozi temo ... Brez komentarja ostajam ...

Po tem kar si napisala, je bila muca precej zanemarjena in nevajena dotikov, redne osrkbe .. Najslabše je muco na silo prečesavati. Mačke si namreč zapomnijo bolečino, ki so jo kdaj doživele, pa četudi je trenutno dlaka prečesana in jihmorda trenutno nič ne cuka, ostane spomin in strah.

Tečka, jaz bi naredila takole: če imate v stanovanju dovolj toplo, bi muco odpeljala na britje, na 0,5 cm dolžine dlake (ali pa prosila, koga, ki ima brivnik). Pustila bi spodnjo polovičko tačk, rep in ovratnik.

Potem bi pričela z božanjem po telesu, najprej z dlanjo,  da muca ugotovi da dotik ne boli, vleče, cuka ..
V naslednji fazi, tudi če ni potrebe, bi pričela z 'česanjem' , da se muca navadi dotika in potegljajev glavnika po koži, nežno in počasi, vsak dan malo, večkrat na dan, najprej v smeri rasti dlake, potem proti in še enkrat v smeri rasti, da se dlaka dobro prezrači in odstrani odmrla, ki leži na kožuhu.

Jemljite jo s seboj v kopalnico, ko se kopate/tuširate, večkrat v njeni prisotnosti prižgite sušilec in pustite, da piha v prazno, na najnižji temperaturi in moči, da se navadi zvoka. 
Čez kak teden ali dva bi sledilo kopanje z kvalitetnih hranljivim šamponom, še mokro dlako prečesati, brisanje z brisačami in simuliranje sušenja s sušilcem. Vse skupaj bo trajalo 10-15 minut
kakšen sistem kopanja boste ubrali, bo verjetno treba preskusiti - ali namakanje v kadi z vodo in šamponom, ali le tuširanje .. poskusit velja obe varianti in ugotovit, kaj ima muca raje.
Med kopanjem, sušenjem, nego veliko mirnega, prijaznega pogovarjanja, crkljanja, lubčkanja...
Ko končate,  obilna pohvala in njeni najljubši posladki, enako velja za vsako negovalno vsakodnevno seanso ... Če se po seansi kuja, nič hudega .. Se bo odkujala, ko bo ugotovila, da temu ne namenite veliko pozornosti. Važno je, da ji v 'času kratke dlake' pokažete, da je dotik in česanje prijetno.

Morda bi ti svetovala še to, da nabaviš res dober glavnik, ker bo česanje resnično lažje .. To kar se pri nas prodaja za nego perzijk, je milo rečeno katastrofa in ni čudno, da je večina dolgodlakih mačk v hudo slabem dlačnem stanju.

V nekaj mesecih rednega česanja in kopanja ter sušanja, ko bo ugotovila, da česanje ne povzroča bolečin, ne cuka, ne vleče, in vam bo zaupala, bo verjetno vse teklo lažje.



+1


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 14 September 2007, 14:20:41
Florinca in Nota,ni bil moj namen ocrniti vse perzijke niti ne postaviti nove normative.Opisala sem samo lastno izkusnjo in mislim,da je med vsemi krasnimi in pozitivnimi izkusnjami, v redu opisati nekaj kar mogoce niti ni tako redko,samo da se ne ve.Poudarek je bil predvsem na njeni samozadostnosti  in to,da je njen agresivni izpad bil posledica te lastnosti.



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #67 : 14 September 2007, 14:42:52
Florinca in Nota,ni bil moj namen ocrniti vse perzijke niti ne postaviti nove normative.Opisala sem samo lastno izkusnjo in mislim,da je med vsemi krasnimi in pozitivnimi izkusnjami, v redu opisati nekaj kar mogoce niti ni tako redko,samo da se ne ve.Poudarek je bil predvsem na njeni samozadostnosti  in to,da je njen agresivni izpad bil posledica te lastnosti.

Kaj pa vem... mislim, da so vse mačke samozadostne ...  :) in ta karakteristika ni vazna na pasmo  :)

Ampak, ti še vedno govoriš v množini. Torej poznaš več perzijk s tako karakterno potezo?
Res mi je čudno, ker jih jaz pri vsej količini, ki jih poznam in srečujem, ne ...
So torej te muce o katerih govoriš iz istega okolja, istega vzrejališča, istih linij?

Od kod je bila tvoja muca? lahko kaj več poveš o tem - barva, kje je odraščala, kdo je vzreditelj, linije ...





lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 14 September 2007, 14:54:24
Ni v mnozini.Krasne in pozitivne izkusnje so vase,v tej rubriki,slaba,pa moja,od "crne ovcke" na tem forumu. ::)



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #69 : 14 September 2007, 15:23:56
Citiraj
.Ko smo dobili obisk in so se otroci igrali,skakali,se nervozna gospodicna zakadila v enega od otrok in ga ugriznila v nogo.Otroci niso "drezali" vanjo,preprosto jo je motilo,da se na njenem teritoriju dogaja kaj veselega in da pozornost ni bila njej namenjena.

torej, če hočeš svoj mir in te moti, da kdorkoli dela hrup naokrog, si pa sitna perzijka? dobro, da vem.  ;D  ok, jaz sicer ne bi skočila in vgriznila v nogo ( četudi bi me mikalo), bi se pa umaknila.  :)

nekako se mi zdi, da če res dobro premisliš, vedno najdeš pasmo ( muce ali psi), ki tebi po karakterju najbolj ustreza... če pa ga pri izbiri polomiš, imaš pa muco (ali psa) kljub temu neizmerno rad in poskusiš naslednjič z drugo pasmo.  :)


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 14 September 2007, 15:59:16
torej, če hočeš svoj mir in te moti, da kdorkoli dela hrup naokrog, si pa sitna perzijka? dobro, da vem.  ;D  ok, jaz sicer ne bi skočila in vgriznila v nogo ( četudi bi me mikalo), bi se pa umaknila.  :)

nekako se mi zdi, da če res dobro premisliš, vedno najdeš pasmo ( muce ali psi), ki tebi po karakterju najbolj ustreza... če pa ga pri izbiri polomiš, imaš pa muco (ali psa) kljub temu neizmerno rad in poskusiš naslednjič z drugo pasmo.  :)
Hecno,"...ne bi skocila...bi se pa umaknila..."a to so nekaksne izkusnje iz casov ko si bila perzijka' ;D
"...rad in poskusis naslednjic..." tako smo tudi naredili.In otroci so potem z vec zaupanja cohali mucko.



varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #71 : 14 September 2007, 16:30:42
nene, so kar od zdaj... tistih izkušenj, ko sem bila perzijka, pa ne bom delila tu z vami.  :P

saj na žalost je tako, spoznaš enega predstavnika pasme, ki ti ne ugaja in se ti zameri celotna pasma....  dostikrat je pa človek tudi sam kriv....


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #72 : 14 September 2007, 16:39:33
Nota hvala ti za tole. Dotikov, božanja in crkljanja je že navajena. Bomo še naprej tako kot do zdaj. Počasi, nežno med crkljanjem,... Hvalabogu mi jo na tak način uspe vsaj toliko skrtačit, da ni vsa v vozljih (problematičen je predvsem trebuh). Ima pa mami precej hladno (stara meščanska hiša, še mene zebe :-\), tako da je briti ne upam. Na silo pa tako ali tako ne bi. Nimam srca. Muca se je odkar je pri mami precej "okrepila", bila je tudi sterilizirana, cepljena,... Bom dala (ko pridem domov) kakšno slikico kako zgleda zdaj. Je res kar krepka razlika ;). Samo ta nega je križ. Jani in Šapi sta bila oba od majhnega navajena tega in niti pod razno si nisem predstavljala, da je lahko krtača tak sovražnik.
Me pa zanima kje ti kupuješ krtače in glavnike? Jaz sem to kar imam kupila že leta (najmanj 7) nazaj na neki razstavi in je verjetno že "zastarelo". Drugače pa mi je bila za pokojna bučmana najboljša kozmetika Jean Peau (upam, da sem prav napisala), verjetno se zdaj dobi kaj boljšega.
lp
T.

8)


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #73 : 14 September 2007, 16:42:06
Hecno,"...ne bi skocila...bi se pa umaknila..."a to so nekaksne izkusnje iz casov ko si bila perzijka' ;D
"...rad in poskusis naslednjic..." tako smo tudi naredili.In otroci so potem z vec zaupanja cohali mucko.

Koliko mesecev izkušenj z mačkami pa je običajno pri vas lamsel?
5, 6, 7... ?????


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #74 : 14 September 2007, 16:47:06
Nota hvala ti za tole. Dotikov, božanja in crkljanja je že navajena. Bomo še naprej tako kot do zdaj. Počasi, nežno med crkljanjem,... Hvalabogu mi jo na tak način uspe vsaj toliko skrtačit, da ni vsa v vozljih (problematičen je predvsem trebuh). Ima pa mami precej hladno (stara meščanska hiša, še mene zebe :-\), tako da je briti ne upam. Na silo pa tako ali tako ne bi. Nimam srca. Muca se je odkar je pri mami precej "okrepila", bila je tudi sterilizirana, cepljena,... Bom dala (ko pridem domov) kakšno slikico kako zgleda zdaj. Je res kar krepka razlika ;). Samo ta nega je križ. Jani in Šapi sta bila oba od majhnega navajena tega in niti pod razno si nisem predstavljala, da je lahko krtača tak sovražnik.
Me pa zanima kje ti kupuješ krtače in glavnike? Jaz sem to kar imam kupila že leta (najmanj 7) nazaj na neki razstavi in je verjetno že "zastarelo". Drugače pa mi je bila za pokojna bučmana najboljša kozmetika Jean Peau (upam, da sem prav napisala), verjetno se zdaj dobi kaj boljšega.
lp
T.

Tudi na razstavah .. ali pa naročam preko spleta ...
Ti bom poslala en link na ZS, če se boš odločila za naročilo. In model, ki ga toplo priporočam.

JP je dobra kozmetika ... Ne poznam, sicer celotne serije, osnovne šampone in balzame pa ...
Drugače pa velja isto kot za glavnike ... razstave in splet ..  :)


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 14 September 2007, 17:02:07
nene, so kar od zdaj... tistih izkušenj, ko sem bila perzijka, pa ne bom delila tu z vami.  :P

saj na žalost je tako, spoznaš enega predstavnika pasme, ki ti ne ugaja in se ti zameri celotna pasma....  dostikrat je pa človek tudi sam kriv....
Torej ne grizes...se umikas,,,Ni se mi zamerila pasma.Opisati slabo izkusnjo pomeni samo interpretirati neki dogodek.Sem pa proti apriori idealiziranju.Povedati da so vse perzijke nezne,pomeni enako posplosevati kot ce bi rekli da med prinasalci ni agresivnih ali da so vsi pitbuli nevarni.



lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 14 September 2007, 17:25:08
Koliko mesecev izkušenj z mačkami pa je običajno pri vas lamsel?
5, 6, 7... ?????

Kaksno uro.morda dve...potem jih posljemo nazaj.Priporoceno :)



Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #77 : 14 September 2007, 21:10:09
Niki junija med hlajenjem na terasi v največji packariji, idealno za forum ::) ;D:


lp
T.

8)


varja

  • *
    • Prispevkov: 811
    • Točke: 2
Odgovori #78 : 15 September 2007, 14:37:22
hm, se mi je zdelo nekako normalno, da ne grizem  :)...nisem vedela, da je taksne stvari potrebno povedati ( torej, kdaj se kdo heca in kdaj ne), pri nas se nismo nikoli grizli, je pa morda v nekaterih druzinah drugace.

Citiraj
Torej ne grizes...se umikas,,,Ni se mi zamerila pasma.Opisati slabo izkusnjo pomeni samo interpretirati neki dogodek.Sem pa proti apriori idealiziranju.Povedati da so vse perzijke nezne,pomeni enako posplosevati kot ce bi rekli da med prinasalci ni agresivnih ali da so vsi pitbuli nevarni.

Citiraj
V demokraticnem duhu,lahko vsak pove svoje mnenje ;)Torej,perzijke :'(cudaske,samesvoje,nedruzabne,godrnjave in UKAZOVALNE(!).
  a to pa ni posplosevanje?

mislim da tu ni nihce trdil, da so vse perzijke super, kot smo povedali, vsak najde nekaj, kar mu ustreza. in glede na to, da ni "maticne" perzijke in so vsi ostali njeni kloni, tudi nihce ne pricakuje, da pa bodo vse imele enak karakter. no, to je vsaj moje mnenje.


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 15 September 2007, 17:35:00
Strinjam se.Prvo sporocilo ki sem ga poslala je bilo "custveni impulz" .Brala sem ostala sporocila in se spomnila za nazaj,pa sem rekla-to ne more biti vse cisto res,ni vse tako lepo pa idealno-.In se bere kot posplosevanje.Pravi zacetek bi bil morda-niso vse perzijke taksne,ampak...itn-.Rejci velikokrat pisejo v superlativih iz custvenih in pragmaticnih razlogov,kar je razumljivo in nic narobe.Enako ni narobe,ce kdo drug pove drugacno izkusnjo,zato je forum in v tem kontestu je tudi koristenDiskriminacija zaradi otprtosti ,pa ni bila nikoli  konstruktivna in smislena.



Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #80 : 15 September 2007, 18:28:36
Lamsel, mene pa le zanima, zakaj se tako izogibaš povedati iz katerega vzrejališča je bila tvoja perzijka, kdo je vzreditelj, mogoče še kdo so njeni starši?

Iz časov, ko sem se aktivno ukvarjala z mucami, namreč poznam kar veliko mačk, ki jih je mogoče "srečevati" v rodovnikih perzijk, prav tako mi je dobro znanih kar nekaj slovenskih vzrediteljev, pa še nekaj tujih za povrh in bi me res zanimalo, od kod je prišla tako netipična perzijka?

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 15 September 2007, 18:36:01
Lamsel, mene pa le zanima, zakaj se tako izogibaš povedati iz katerega vzrejališča je bila tvoja perzijka, kdo je vzreditelj, mogoče še kdo so njeni starši?

Iz časov, ko sem se aktivno ukvarjala z mucami, namreč poznam kar veliko mačk, ki jih je mogoče "srečevati" v rodovnikih perzijk, prav tako mi je dobro znanih kar nekaj slovenskih vzrediteljev, pa še nekaj tujih za povrh in bi me res zanimalo, od kod je prišla tako netipična perzijka?
A  naj s prstom kazem...kaj imas pa ti od tega?Je  ze "pase" in ni bila poanta v kritiki vzreditelja.Ta debata je bila en tak "klubski vecer" in vse kar je izven tega je odvec(pa tudi korektno ni).



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #82 : 15 September 2007, 18:59:13
Strinjam se.Prvo sporocilo ki sem ga poslala je bilo "custveni impulz" .Brala sem ostala sporocila in se spomnila za nazaj,pa sem rekla-to ne more biti vse cisto res,ni vse tako lepo pa idealno-.In se bere kot posplosevanje.Pravi zacetek bi bil morda-niso vse perzijke taksne,ampak...itn-.Rejci velikokrat pisejo v superlativih iz custvenih in pragmaticnih razlogov,kar je razumljivo in nic narobe.Enako ni narobe,ce kdo drug pove drugacno izkusnjo,zato je forum in v tem kontestu je tudi koristenDiskriminacija zaradi otprtosti ,pa ni bila nikoli  konstruktivna in smislena.

Lamsel ...  ne čutim nobene potrebe,  da o mojih mačkah (ali pasmi, s katero si delim življenje) pišem v superlativih.
Prej nasprono - spadam med tiste 'vzreditelje', ki ljudi - če že zaidejo k meni kot morebitni kupci - najprej opozorim na vse morebitne neprijetne posledice bivanja in sobivanja s perzijko. Dovolj realna sem, da vidim 'svojo' pasmo tako kot je,  z vsemi njenimi plusi in minusi in da znam in zmorem opozorit na oboje. 

Ne vzrejam popularne pasme, niti tržno zanimive, tudi nimam mladičev na prodaj oziroma so le redko in tako ni nobene potrebe,  da bi pasmo s katero živim svojih 20 let precenjevala in o njej - kot praviš pisala "iz čustvenih in pragmatičnih razlogov,  v superlativih in jo precenjevala. .. ".
Ni tudi potrebe za to, da bi kot večina 'novokompovanih vzrediteljev' trenutno popularnih pasem, ki so se vzreje lotili iz popolnoma napačnega razloga, z prodornim reklamiranjem ter izpostavljanjem splošnih karakteristik, ki jih tako in tako ima večina mačk, širila tržišče.
 
Če sem čisto odkrita, mi ni v interesu narediti perzijko spet popularno in jo kot tako narediti tržno zanimivo dvoriščnim rejcem, preprodajalcem, ljudem, ki ne razumejo in sprejmejo njenih fizičnih in psihičnih potreb ...
Že tako je to pasma, ki je bila (in je še) v svojih 100 in več letih tolikokrat zlorabljena s strani vseh zgoraj naštetih, uporabljena za 'delanje in izgradnjo' novih pasem, diskiminirana, nerazumljena, tudi zasmehovana zaradi svojega izgleda, da lahko do same pasme in njenih predstavnic ter do vzrediteljev, ki še vedno niso zgubili vero vanje in se še naprej trudijo, da bi perzijke ostale to kar so bile leta in leta, čutim le globoko spoštovanje.

Vprašana sem bila, kakšne so perzijke, napisala sem kakšne so MOJE in vse tiste, ki jih poznam oz. sem se v preteklih letih z njimi srečala in jih srečujem tudi sedaj - pri vzrediteljih, zadovoljnih lastnikih, na razstavah ... .  In teh ni malo.
 
Žal mi je zate in za tvojo mačko, da se v tem opisu ne najdeta. Mačke so živali občutkov. Vrnejo nam tisto, kar jim mi dajemo.
Iz celotnega tvojega pisanja razberem le tvoje hladno nezadovoljstvo z mačko, ki si jo imela doma. Niti ene prijazne besede ji v vsem svojem pisanju nisi namenila. Beremo samo tvoje negativno videnje tvojega sobivanja z njo.
Ne vemo  niti koliko časa si imela mačko o kateri pišeš, niti ali je bila sploh perzijka, iz kakšnih linij je bila .. , niti kaj si pričakovala od nje, kakšen je bil tvoj odnos in odnos tvoje družine do nje ...nič. 
Vsekakor dopuščam možnost, da si naletela na mačko, ki karakterno ni bila tipična predstavnica perzijk. Seveda se to lahko zgodi, kot se zgodi marsikaj v življenju. Tako kot se zgodi da se razstavno uspešnim staršem skoti mladiče pet kvalitete ... Težje pa dopuščam to, da v svojem pisanju želiš prikazati perzijke drugačne, kot so.
Tudi zlatkoti so v večini krasni psi, so pa med njimi tudi izjeme. In bulliji, dobiji, RW so fantastični psi, če prihajajo iz karakterno stabilnih linij, so pravilno vzrejeni ter so v oskrbi primerno osveščenih skrbnikov ..
 
Kaj pa vem, vse bolj mi tvoje pisanje daje občutek, da ni bila kriva mačka, temveč tvoj odnos do nje.


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #83 : 15 September 2007, 19:03:19
Ooo, kakšno lepo barvo ima Nika.
In dlake tud en kup  :)

Zanimivo je, da je bilo nekaj časa na razstavah pravo pomanjkanje modrih perzijk.
Pa črnih, da o modro-krem ne govorim.
Zadnje leto opažam spet rahel porast teh, včasih zelo popularnih barv.
 


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 15 September 2007, 20:07:40
Lamsel ...  ne čutim nobene potrebe,  da o mojih mačkah (ali pasmi, s katero si delim življenje) pišem v superlativih.
Prej nasprono - spadam med tiste 'vzreditelje', ki ljudi - če že zaidejo k meni kot morebitni kupci - najprej opozorim na vse morebitne neprijetne posledice bivanja in sobivanja s perzijko. Dovolj realna sem, da vidim 'svojo' pasmo tako kot je,  z vsemi njenimi plusi in minusi in da znam in zmorem opozorit na oboje. 

Ne vzrejam popularne pasme, niti tržno zanimive, tudi nimam mladičev na prodaj oziroma so le redko in tako ni nobene potrebe,  da bi pasmo s katero živim svojih 20 let precenjevala in o njej - kot praviš pisala "iz čustvenih in pragmatičnih razlogov,  v superlativih in jo precenjevala. .. ".
Ni tudi potrebe za to, da bi kot večina 'novokompovanih vzrediteljev' trenutno popularnih pasem, ki so se vzreje lotili iz popolnoma napačnega razloga, z prodornim reklamiranjem ter izpostavljanjem splošnih karakteristik, ki jih tako in tako ima večina mačk, širila tržišče.
 
Če sem čisto odkrita, mi ni v interesu narediti perzijko spet popularno in jo kot tako narediti tržno zanimivo dvoriščnim rejcem, preprodajalcem, ljudem, ki ne razumejo in sprejmejo njenih fizičnih in psihičnih potreb ...
Že tako je to pasma, ki je bila (in je še) v svojih 100 in več letih tolikokrat zlorabljena s strani vseh zgoraj naštetih, uporabljena za 'delanje in izgradnjo' novih pasem, diskiminirana, nerazumljena, tudi zasmehovana zaradi svojega izgleda, da lahko do same pasme in njenih predstavnic ter do vzrediteljev, ki še vedno niso zgubili vero vanje in se še naprej trudijo, da bi perzijke ostale to kar so bile leta in leta, čutim le globoko spoštovanje.

Vprašana sem bila, kakšne so perzijke, napisala sem kakšne so MOJE in vse tiste, ki jih poznam oz. sem se v preteklih letih z njimi srečala in jih srečujem tudi sedaj - pri vzrediteljih, zadovoljnih lastnikih, na razstavah ... .  In teh ni malo.
 
Žal mi je zate in za tvojo mačko, da se v tem opisu ne najdeta. Mačke so živali občutkov. Vrnejo nam tisto, kar jim mi dajemo.
Iz celotnega tvojega pisanja razberem le tvoje hladno nezadovoljstvo z mačko, ki si jo imela doma. Niti ene prijazne besede ji v vsem svojem pisanju nisi namenila. Beremo samo tvoje negativno videnje tvojega sobivanja z njo.
Ne vemo  niti koliko časa si imela mačko o kateri pišeš, niti ali je bila sploh perzijka, iz kakšnih linij je bila .. , niti kaj si pričakovala od nje, kakšen je bil tvoj odnos in odnos tvoje družine do nje ...nič. 
Vsekakor dopuščam možnost, da si naletela na mačko, ki karakterno ni bila tipična predstavnica perzijk. Seveda se to lahko zgodi, kot se zgodi marsikaj v življenju. Tako kot se zgodi da se razstavno uspešnim staršem skoti mladiče pet kvalitete ... Težje pa dopuščam to, da v svojem pisanju želiš prikazati perzijke drugačne, kot so.
Tudi zlatkoti so v večini krasni psi, so pa med njimi tudi izjeme. In bulliji, dobiji, RW so fantastični psi, če prihajajo iz karakterno stabilnih linij, so pravilno vzrejeni ter so v oskrbi primerno osveščenih skrbnikov ..
 
Kaj pa vem, vse bolj mi tvoje pisanje daje občutek, da ni bila kriva mačka, temveč tvoj odnos do nje.

Kapo dol Nota za tako poglobljen psiholoski opis moje custvene naravnanosti...V ZS sem ti zadnjic v bolj intimnem tonu opisala preteklo situacijo.Spregledano?Tisto o superlativih je bilo omenjeno v pozitivnem tonu,saj tudi superlativi izrazajo nas ponos in zadovoljstvo.Ves Nota,v zivljenju ni samo crno-belo ali toplo-hladno,niti ni clovek tako polariziran da ga z levo roko okarakteriziramo,in na koncu,jaz nisem dajala ocen o tvoji custveni izraznosti.



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #85 : 15 September 2007, 20:37:03
Kapo dol Nota za tako poglobljen psiholoski opis moje custvene naravnanosti...V ZS sem ti zadnjic v bolj intimnem tonu opisala preteklo situacijo.Spregledano?Tisto o superlativih je bilo omenjeno v pozitivnem tonu,saj tudi superlativi izrazajo nas ponos in zadovoljstvo.Ves Nota,v zivljenju ni samo crno-belo ali toplo-hladno,niti ni clovek tako polariziran da ga z levo roko okarakteriziramo,in na koncu,jaz nisem dajala ocen o tvoji custveni izraznosti.

Aja .. ? ? ?
Kje pa najdeš v mojem odgovoru "poglobljen opis tvoje čustvene naravnanosti" ? ? Sem kaj zamudila?

Črno-belo .. bi rekla, da je bilo tako naravnano  bolj tvoje kot moje pisanje  :)
In,  nope .. nobenega ZS od tebe ni bilo.



ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #86 : 15 September 2007, 20:58:58
Punce ne se kregat  :) ;)

Nota, sem dobila občutek, da je nega perzijk bolj zahtevna kot nega cotonv (maltežan/coton, razlika... maltežan ima svilnato dlako coton pa puhkasto, kotonasto, pridi kakšnega počohat ko boš na kakšni pasji razstavi). No to je bolj moje mnenje, saj sodim po tvojem opisu, malo po tem kar se spomnin našega muca in po svoji psički ter še malo ostalih cotonih ki jih poznam. No sem pa ravno včeraj srečala gospo, ki nam je prodala našega muca (15 let nazaj) in sva se tudi pogovarjale o negi njihove (sem izvedela, da rodovniške) perzijke in ugotovile, da je bilo z njihovo muco več dela kot ga imam jaz z moji psičko.
Za nego cotona pa ne rabiš toliko krtač niti ne toliko različnih. Dovolj so tri stvari, krtača, slicker in glavnik, no pa dokaj redno česanje :).


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #87 : 15 September 2007, 21:12:52
Nč bat ppetra .. se ne kregamo  ;D
To je samo izmenjava mnenj, nič drugega.

Ti razstavljaš? Potem, bom pa res z veseljem enkrat pocukala in prosila za kak čohek.

Ma ni nega tako zahteva .. mislim, da smo kar pri istem - prečesavanje, kopanje ... Razlika je verjetno tudi v tem, ali gre za vsakdanjo nego ali pripravo za razstavo ... razstavni grooming zna zahtevati nekaj več časa, pa druge vrste šamponov, kopanja ...


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 15 September 2007, 21:46:14
Nč bat ppetra .. se ne kregamo  ;D
To je samo izmenjava mnenj, nič drugega.

Ti razstavljaš? Potem, bom pa res z veseljem enkrat pocukala in prosila za kak čohek.

Ma ni nega tako zahteva .. mislim, da smo kar pri istem - prečesavanje, kopanje ... Razlika je verjetno tudi v tem, ali gre za vsakdanjo nego ali pripravo za razstavo ... razstavni grooming zna zahtevati nekaj več časa, pa druge vrste šamponov, kopanja ...

Tocno,se ne kregamo.Drugace,ze na zacetku sem ti poslala ZS,zdaj jih imam izklopljene,nobene intime.



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #89 : 15 September 2007, 22:04:40
.Drugace,ze na zacetku sem ti poslala ZS,zdaj jih imam izklopljene,nobene intime.

Ne, ni prišlo do mene.