Perzijske mucke

Nota · 104244

ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #90 : 15 September 2007, 23:41:49
Še nekaj, sem šla gledat slike Himalajk (kar tako v googlu) in nimajo vse tako potlačenih smrčkov ??? oz ima le malo katera na slikci čito tak potlačen smrček kot ostale perzijke. Imajo torej te muc kaj manj potlačene smrčke, ali sem slučajno naletela na takšne slike?


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #91 : 16 September 2007, 19:34:34
A  naj s prstom kazem...kaj imas pa ti od tega?Je  ze "pase" in ni bila poanta v kritiki vzreditelja.Ta debata je bila en tak "klubski vecer" in vse kar je izven tega je odvec(pa tudi korektno ni).
Zgrešila si bistvo mojega vprašanja - vzreditelj prav gotovo ni nič kriv, če se kdaj v leglu pojavi kakšna netipična mačka, pa naj si bo to po videzu ali po vedenjskih značilnostih. Vsi vestni vzreditelji se sicer trudijo z izbiro primernih živali za parjenje, da do tega ne bi prišlo, čudežev pa ne morejo delati.
Kaj naj bi jaz imela od tega? Najbrž jaz osebno prav nič, ker ne vzrejam več (zaključila sem že pred precej leti), mogoče pa bi kaj imel od tega vzreditelj, ki bi vedel, da lahko določena paritev dveh osebkov "proizvede" tudi kaj zelo netipičnega. Prepričana sem, da vesten vzreditelj zato take paritve ne bi več ponovil. Najbrž ti ni jasno, da resni vzreditelji tudi skrbno spremljajo mnogo generacij v rodovnikih mačk pasme, ki jo vzrejajo (ne samo njihovih lastnih), vse z namenom čimboljše vzreje, tako glede zdravja, videza in karakterja.

Tvoja "skrivnostnost" tako nima prav nobene osnove, meni se bolj dozdeva, da sploh nisi imela perzijke, temveč kakšno "kvaziperzijko" kupljeno pri kakšnem preprodajalcu ali nekom, ki je imel doma (resnično?) perzijko, pa je kakšen mačji vaški kerlc pomagal k leglu mladičev z daljšo dlako, lastnik pa jih je prodajal naivnežem kot perzijke.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #92 : 16 September 2007, 19:45:37
Še nekaj, sem šla gledat slike Himalajk (kar tako v googlu) in nimajo vse tako potlačenih smrčkov ??? oz ima le malo katera na slikci čito tak potlačen smrček kot ostale perzijke. Imajo torej te muc kaj manj potlačene smrčke, ali sem slučajno naletela na takšne slike?
Nota je sicer bolj na tekočem z dogajanjem v mačjem svetu, ampak tudi iz svojih izkušenj ti lahko povem, da boš tako na internetu, kot na plakatih, v knjigah o mačkah in kaj vem kje še vse, našla še vse polno fotografij himalajk (in tudi ostalih perzijk), ki niso tipični predstavniki svoje rase. Lahko so bili pred mnogo leti, kot sem že nekje zapisala, vendar je šel program vzreje v zadnjih desetletjih naprej in vse perzijke že kar nekaj časa take, kot jih vidiš pri kvalitetnih vzrediteljih ali med dobro uvrščenimi mačkami na razstavah.

Še vedno pa je kar nekaj "rejcev", ki imajo zelo netipične živali (tako drugje po svetu kot žal tudi v Sloveniji) in jih uspešno prodajajo kot perzijke (seveda to niso, saj nimajo rodovnikov). V ZDA obstaja celo zveza društev, ki se trudi za vzrejo "tradicionalnih" perzijk (pa tudi siamk), so pa precej osamljeni, vendar lahko kljub temu najdeš tudi domače strani teh vzrediteljev ali zveze in tam vidiš dolgonose zmagovalne mačke.

Nepoučenemu interesentu ali kupcu je najbrž res malo težko ugotoviti pravo resnico, če išče informacije zgolj po internetu in (zastarelih) knjigah. Pravilna pot je ta, da se obrne bodisi na felinološko društvo, bodisi na pravega vzreditelja.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #93 : 16 September 2007, 23:20:25
Z moje strani je debata zakljucena.Vse vas lepo pozdravljam in vam iskreno zelim cim vec lepih in TOPLIH trenutkov z vasimi ljubljencki. :)



lamsel

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #94 : 19 September 2007, 16:13:42
Z moje strani je debata zakljucena.Vse vas lepo pozdravljam in vam iskreno zelim cim vec lepih in TOPLIH trenutkov z vasimi ljubljencki. :)
Pozabila sem povedati,da je moj prispevek(prispevki) bil samo subjektiven prikaz nekaga dogodka in da nisem imela namen  žaliti ali izražati dvom  o znanju in strokovnosti kogarkoli na tem forumu.In s tem prispevkom dokončno zaključujem debato.



ppetra

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 3
Odgovori #95 : 20 September 2007, 21:56:19
Imajo lahko perzijke zaradi potlačenih noskov kakšne težave z dihanjem ali kaj podobnega?


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #96 : 20 September 2007, 22:10:03
Moja dva z dihanjem težav nista imela, imela sta edino izcedek iz učk zaradi (kolikor se spomnim) slabše prehodnih solznih kanalov. Mislim pa da ima to večina (če ne že vsi) perzijcev. Če mi je pa kje spomin ponagajal, naj me pa kdo popravi ;)
lp
T.

8)


Babi

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 3
  • sožitje
Odgovori #97 : 21 September 2007, 08:43:19
Po mojih izkušnjah so imele vse perzijke, ki so imele dober "stop" in kratek nosek, težave s solzenjem. Zaradi oblike glave so namreč solzni kanali deformirani, to povzroča poleg solzenja tudi možnost pogostejših vnetij. Zato je pri perzijkah nujno vsakodnevno pravilno čiščenje oči in področja pod njimi.
S samim dihanjem, kadar so bile mačke zdrave, nisem opazila težav, drugače pa je, če dobijo kakšno infekcijo dihalnih poti. Je pa seveda tudi res, da so perzijke umirjene narave, ne tekajo na vso moč naokrog, tako kot znajo nekatere "navadne" mačke. Morda bi se pri tako povečani aktivnosti lahko pokazali kakšni problemi z dihanjem, tako pa na srečo tega ni.

Bolj ko sem spoznaval ljudi, rajši sem imel svojega psa (L. Byron)


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #98 : 21 September 2007, 08:47:52
Zato pa prav prikupno smrčijo!  ::)  ;D 

Kristinca & Florinca


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #99 : 26 September 2007, 12:02:02
Ja, je zanimivo tole s solzenjem in smrčanjem ..

Pri mojih je tako, da je pri tisti, ki ima najdaljši nosek največ solzenja. Tudi nima kaj preveč globokega stopa. V bistvu torej pri njej ne gre za stiskanje ali zožene kanale, ker je glava dokaj normalna.
Ima pa ogromne in že skoraj izbuljene očke.
Pri njej in morda še njeni mami je dvakrat dnevno temeljito čiščenje obvezno, pa čez dan brisanje s papirnatimi robčki tudi, še posebaj po norenju, igranju in dirkanju so očke bolj solzne.

Pri obeh ekstremnih PER z zelo globokim stopom in kratkim noskom solzenja skoraj ni, niti smrčanja.
So pa v glavnem vsi bolj ali manj glasne predulje  ;D

Največji smrčači pri meni so bili mačkoni z najdaljšimi noski ... Čoča, Diča in Zeus ... Vsi zelo daleč od ekstremnih perzijk.
Pogrešam njihovo smrčanje ... zelo ...


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #100 : 03 Oktober 2007, 15:45:28
YO - nekaj rdečega zate ....  :P :P








No tole mače pa ni več zate ...  ;)



punce vedno zmagajo



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #101 : 03 Oktober 2007, 15:55:26
Ti kar zafrkavaj  :'(


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #102 : 04 Oktober 2007, 10:18:44
Ti kar zafrkavaj  :'(

Saj te ne Yo, saj te ne ...   ;)


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #103 : 04 Oktober 2007, 10:30:16
punce vedno zmagajo


Tale je pa res huda fotka. Knockout :D. Kepe male kosmate :-*
lp
T.

8)


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #104 : 04 Oktober 2007, 10:44:05
ja, tamala ga je zbutala v nulo ..  ;D najprej par na levo, pa desno, potem pa direktno na sredino bučke  in revež se je samo zvalil na hrbet in pomolil vse štiri v zrak ...
Upam, da mu to, da ga punca zbuta ne bo pustilo kakšnih psihičnih posledic ..  ;D ;D ;D


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #105 : 04 Oktober 2007, 10:46:06
hihi nič čudnega da majo tko potlačene noske če se pa takole butajo :D




Lea*

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #106 : 15 Marec 2008, 20:58:10
hej!

Tudi mi imamo perzijko. Ime ji je Biba, stara bo 2 leti



ICEBERG QUEEN

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 0
Odgovori #107 : 12 December 2008, 09:34:42
Tudi pri nas imamo poleg samojeda še perzijsko muco.Stara je 6 let.Marsikdo se sprašuje kako se mačka in pes razumeta. Krasno.









Lep pozdrav ;D



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #108 : 24 Januar 2009, 16:36:45


Včeraj sem imela spet možnost premečkat tega mačkona. :o :o

Tamali je neverjeten!!!! :o Ničesar se ne boji, vedno za akcijo in crtlanje in drži se ljudi kot pes. :o :o


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #109 : 25 Januar 2009, 12:11:46
Kdo pa je vzreditelj oz. vzrejališče?



Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #111 : 25 Januar 2009, 13:19:28
Aha .. pol je pa tole dete čisto frišno tu a ne? ;D ;D Iz zadnjega legla?
Se pride na razstavo pokazat? :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #112 : 25 Januar 2009, 13:26:23
Aha .. pol je pa tole dete čisto frišno tu a ne? ;D ;D Iz zadnjega legla?
Se pride na razstavo pokazat? :)

Ja tamali je čist frišen in iz zadnjega legla(še en bratec je prišel v LJ), na razstavo ga še ne bo, ker ne bo še cepljen.


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #113 : 25 Januar 2009, 14:08:50
Čakaj - ne razumem dobro - če je prišel čez mejo mora imeti tako in tako že steklino pocepljeno in mikročip.
Vakcinacijo in revakcinacijo proti rinotrahetisu/calici in panleukopeniji pa tudi mora imet že za sabo.
Več pa tako ne potrebuje za razstavo.
Kaj mu potem manjka?


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2

Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #115 : 25 Januar 2009, 14:41:13
aha ...
ampak saj je še čas za cepit se  ;D ;D
Hitro do veta, pa bo.  :)


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #116 : 25 Januar 2009, 15:10:40
Nota, ker vidim, da se spoznaš na mačke, me nekaj zanima. Oli je sestrin in se še ni čisto odločila, če ga bo dala kastrirat. Jaz in Marko jo pregovarjava da ne. Boji se, da bi markiral po stanovanju; zanima nas, če daš mačka kastrirat po tistemu, ko že markira, ali po kastraciji še markira.

S cepljenjem pa misli še malo počakat, z razstavami pa bo še videla, ni še čisto odločena. Marko je kar zato, da bi ga malo razstavljali.


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #117 : 25 Januar 2009, 18:53:51
Nota, ker vidim, da se spoznaš na mačke, me nekaj zanima. Oli je sestrin in se še ni čisto odločila, če ga bo dala kastrirat. Jaz in Marko jo pregovarjava da ne. Boji se, da bi markiral po stanovanju; zanima nas, če daš mačka kastrirat po tistemu, ko že markira, ali po kastraciji še markira.


Lej, jaz ti lahko povem samo iz moje izkušnje kako je bilo pri mojih.
Načeloma sem dala fante, ki so šli kot peti, kastrirat takoj.  Tam okrog 14 - 16 tedna. Nikoli nobenih problemov, krasno so prenesli poseg oz. se jim niti sanjalo ni kaj se dogaja  ;D. Kasneje tudi nobenih težav z zdravjem, lulanjem naokoli ali markiranjem. Nobenih problemov z obnašanjem.

Lani agusta sem dala kastrirat samca, plemenjaka, starega dobrih 7 let. Zelo težko je prenesel, dober teden sem ga spravljala k sebi. Ni šlo toliko za za fizične bolečine ali posledice anestezije, bolj sem imela občutek da ga je psihično prizadelo. Res da je totalna razvajena maza in grozno navezan name ampak sem bila rahlo v šoku, ko sem spremljala kaj se dogaja.
No, maček še dan danes vedno veselo pari in skače po puncah  >:(. Preden jaz sploh opazim, da se bo katera začela breznati, je on že na njej, obnaša se kot normalno aktivni samec. Tudi do drugih samcev in jih ne gleda ravno lepo. Markiral sicer prej ni (je taka linija, kjer tega ni bilo) je pa občasno lulal velike luže, z vonjem seveda, včasih v straniše, še raje na sedežno, posteljo, še posebaj kadar je hotel animirat kako samico, se rangirat, če je želel označit mene kot njegovo stvar ...  tako da to počne še sedaj (na sedežno seveda  ;D, mokro je, le smrdi ne več .. grrrrr ...)
 
Osebno sem zato mnenja in velik zagovornik tega, da se mačke ki niso namenjen za vzrejni program da sterilizirat/kastrirat takoj oz. še preden spolno dozorijo. torej tam do 5. ali 6. meseca starosti.

Je pa dobro malce tudi poizvedet iz kakih linij prihaja .. so linije, kjer je markiranje kar dominantno, so take, kjer je prisotno samo v času parjenj, breznanj ... malo pri Marku preverite kako in kaj in če bo sreča, in ga doma ne bo 'zmešala' kaka mačja punca, ki bi ga stimulirala, se boste markiranju morda lahko celo izognili.
 


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #118 : 25 Januar 2009, 19:07:40
Nota hvala za izčrpen odgovor. :o

Njegovi starejši polbratci naj ne bi markirali in tudi oče ne. Sestra ima še nekaj časa do 5.,6. meseca, bo še videla.


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #119 : 25 Januar 2009, 19:19:36
V bistvu tudi pri tem mojem ni šlo za tipično markiranje/špricanje ... kot sem že rekla, bile so luže ... In še to je začel delati tam okrog 6. leta starosti, nič prej.  In linja je bila nemarkirujoča.

Ni nujno da bi kmalu začel s tem. eni prej, drugi kasneje, eni skoraj nič, eni so res grozni špricalci ... Pri enih kak dogodek spodbudi to.
Če imaš doma aktivnega samca (pa tudi samice) je treba kakšno tako stvar pač vzet v zakup. Spada zraven  ;D