Kaj je resnično v pasji hrani??

ninci · 30775

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 29 Avgust 2005, 09:57:36
En zanimiv link, za vse ki vas skrbi kaj v resnici je vaš psjan.
http://landofpuregold.com/food.htm#really

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #1 : 29 Avgust 2005, 19:25:24
Zanimivo bi blo prebrat ja. Vsaj če piše za brikete. Ampak jaz pa angleščina sva skregani. A loh nekdo prosim samo kakšne zanimive odstavke (sploh kaj je v briketih prevede proooosim al pa če je slučajno kak link kjer tole piše v nemščini?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 29 Avgust 2005, 20:02:22
Neyka se bom potrudila z kratkim prevodom ;) takoj ko bo čas.

Lp nina



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #3 : 29 Avgust 2005, 21:53:07
Ninci bo pa zlata,če bo prevedla...jaz sme angleščino obesla na klin in rekla,da je ne maram,zdaj se mi pa maščuje >:(.Tako,da Ninci 100x hvala :-*.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 31 Avgust 2005, 12:12:00
Evo tole je samo malo za občutek, da boste vedeli o čem test pravzapav govori. Več pa pride....
--------------------------------------------------------
KAJ RESNIČNO VSEBUJE PASJA HRANA??

Lepo rejen piščanec, izbrani kosi govedine, sveže žitarice in vse kar pes ali mačka potrebuje.
To so prizori, ki jih proizvajalci hrane za male živali prikazujejo skozi medije in oglaševanje. To je tisto kar hoče, 11 Milijard dolarjev vredna Ameriška industrija, da potrošniki verjamejo, ko kupujejo njihove izdelke. To besedilo razkriva razliko med tem kar potrošniki mislijo, da kupujejo in tistim kar v resnici dobijo.

Osredotoča se na najbolj znane proizvajalce pasje in mačje prehrane. Na tiste, ki se masovno prodajajo v supermarketih in diskontih. Vendar obstajajo tudi cenjene hrane, ki pa se poslužujejo istih principov proizvodnje.

Tisto, česar večina potrošnikov ne ve, je da je proizvodnja hrane za domače živali samo dodatek proizvodnje hrane za ljudi. Hrana za domače živali podpira trg za klavniške odpadke, žitarice ki niso primerne za humano porabo in podobne odpadne izdelke, ki jih spreminja v dobiček. Ti odpadki vključujejo drobovino in po možnosti tudi okužene in rakave dele živali.
Tri od petih velikih podjetijv ZDA, ki se ukvarjajo z hrano za domače živali so hčerinska podjetja velikih multinacionalk: Nestle (Friskies, Purina, Pro Plan, in Purina One), Heinz (9 Lives, Amore), Colgate&Palmolive (Hills) in druga velika podjetja Procter&Gamble (Eukanuba, Iams), Mars (Pedigree, Sheba), in Nutro.
Iz poslovnega vidika je lastništvo podjetja, ki se ukvarja z prehrano za domače živali idealno sožitje.Podjetja, ki izdelujejo hrano za ljudi s tem zaslužijo z njihovimi odpadki, podjetja, ki pa se ukvarjajo z prehrano za domače živali pa imajo »odličen« vir sestavin.

Na našem trgu je več 100 različnih vrst hrane (podatek je za Ameriko) za male živali in čeprav jih je večina podobnih med seboj ne uporabljajo vsa podjetja sestavin slabe kvalitete ali celo potencialno nevarne.

SESTAVINE:
Čeprav cena hrane ne določa vedno ali je hrana dobra ali slaba, je le ta pogosto dober pokazatelj kvalitete. Nemogoče bi bilo, da bi podjetje, ki prodaja hrano poceni 3000sit za 15 kg, uporabilo kvalitetne proteine in žitarice v svoji hrani. Strošek nakupa kvalitetnih sestavin bi bil veliko večji kot pa prodajna cena. Proteini uporabljeni v hrani prihajajo iz zelo različnih virov. Pri klanju govedi, svinj, piščancev, jagenj, so izbrani kosi odrezani za humano uporabo. Pri vsaki živali je 50% odpadnega mesa, ki ga ne morejo uporabiti za humano prehrano. Karkoli ostane od trupla (kosti, kri, drobovina, pljuča, ) se uporabijo v hrani za domače živali. Ti »ostali« deli so znani kot »stranski« produkti, moka mesa in kosti, itd.  ( ki jih vi zasledite na embralaži!). Veliko teh ostankov predstavlja vprašljiv vir hranilnih snovi za naše živali. Hranilna vrednost mesnih in perutninskih stranskih produktov se lahko razlikuje od dneva do dneva. 


Ni ne vem kaj, ampak trenutno imam full dela z natečajem :P Več dobite obljubim!

Lp nina



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #5 : 31 Avgust 2005, 13:35:15
Zlata si.Samo meni ni preveč jasno.Torej je v briketih drobovje zaklanih živali?Tudi v kvalitetnih?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 31 Avgust 2005, 20:11:09
T.M.T naštela sem nekaj vrst hrane, ki jo dobiš tudi pri nas in tudi v teh hranah se pojavlja drobovina živali. Na vseh pakiranjih kjer piše stranski produkti.... (katerega koli mesa) to ni nič drugega kot drobovina. Zato je pa pomembno, da znamo brati sestavo pasje hrane  da vemo z čim psa sploh hranimo.



Lp nina



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #7 : 31 Avgust 2005, 20:47:19
Aha...ok hvala.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #8 : 31 Avgust 2005, 22:02:07
Kajla vsem Evkanubinim pristašem  ::) ;) No pa hils pa nutro. Nisem si misla. Spadajo nekak med tiste boljše in dražje.

Nina tebi pa najlepša hvala za prevod. Me je lih tole zanimalo. Če ti uspe kdaj kej več je pa seveda dobrodošlo.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #9 : 04 September 2005, 13:42:44
hm ... naš+ pa že dolgo ni jedel briketov ... ma zelo rad domačo hrano ... kosti, riž, meska, sadje, zelenjavo ...  :)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #10 : 04 September 2005, 14:25:00
Sem gruntala,da bi sama začela delati brikete ;D.Drobovje...ni blema,koruza...ni blema...joke

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 22 November 2005, 20:58:39
Sem našla na eni slo. strani prevod tega teksta. Lahko si ga preberete TuLe. Potem pa še klikajte tam na levi strani na druge zavihke (sestavine , ....).

Veliko veselja ob branju ;D

Lp nina



marc

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 3
  • Eros
Odgovori #12 : 25 Marec 2006, 00:41:46
No, nekateri podatki na teh linkih mi niso jasni. Ko omenja poceni hrano, okoli 2-3000 sit/15kg in potem to naveže na Nutro, Hils, Eukanubo in podobne, ki pri nas veljajo za dobre. Vemo, da takšna vreča pri nas stane blizu 15.000sit.  ??? Potem spet omenja mesne stranske proizvode. Pri Nutro (za ostale ne vem) posebej poudarjajo, da briketi ne vsebujejo stranskih proizvodov. Pa, da ne bo tole zvenelo kot kakšna reklama ne bom našteval naprej. Poudariti hočem, da takšne in podobne informacije niso relevantne, še posebej, ker ne vemo, od kje jim sploh te podatki. No pa še reklama za njihovo hrano je takoj zraven, ki BTW sploh ne vsebuje mesa, temelji na žitaricah, koruzi, ki je težko prebavljiva, vsebuje olja in maščobe, za katere ne piše kakšnega izvora so (Najboljše so piščančje maščobe), pa še bi lahko šel v detajle. Priporočam, da pred nakupom katerekoli hrane preberete sestavine, ki so navedene na deklaraciji, po količini v padajočem vrstnem redu. Vedno je v ozadju nekogaršnji interes in vedno bo vsak svoje hvalil.  ???



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #13 : 25 Marec 2006, 05:36:08
Nekaj me zanima .. a drobovina .. to so drivati??
Tega v Royal Caninu ni, pa tudi v Nutru ne



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #14 : 25 Marec 2006, 07:26:45
Sem sama tudi že slišala, da prej naštete hrane niso preveč vredu, čeprav se nekatere med njimi tudi zelo hvali, še posebno HIlls in to celo veterinarji to hrano zelo priporočajo. Zanimivo se mi zdi še to, da je podjetje, ki proizvaja RC  prevzelo v svoje roke Pedigree in posledično se je tudi hrana od RC poslabšala.

ninci suprer za prevod in link. Zelo zanimivo. Se vprašam sedaj kaj vse se skriva v briketih katere  Aski dajem, pa naj bi bila to tud zelo kakovostna hrana (Biomill in AG).  A ima mogoče kdo tudi kakšne take raziskave o teh dveh hranah, kaj v resnici vse vsebujeta?

lp


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #15 : 27 Marec 2006, 10:28:09
Nažalost Biomill in AG nista dovolj razširjena da bi se kdo lotil točne analize kaj dajejo notri.

Je res kot je rekel Marc ... če nekdo na internetu reče da je določena hrana slaba, ne vzemite tega za sveto resnico, razmišljajte z svojo glavo.
Je pa tudi res da če piše na hrani "mesni stranski proizvodi" da to skoraj sigurno pomeni tisto meso ki ga mesarji nimajo za kaj porabiti ... torej drobovina in podobno. V večini hran se skriva tudi prežgano olje in podobne neumnosti ki se skrivajo za lepimi imeni.

Glede cen, morate pa razumeti da je amerika čisto drug svet, lahko primerjate tudi ceno nafte če želite :D Dejstvo je da v ameriki imajo tudi veliko večjo izbiro hran, med katerimi je nekaj res kakovostnih, zaradi tega se hrane ki pri nas veljajo za prima hrano, tam uvrščajo šele nekje v sredini.

... ne pustite se manipulirati z izrazi kot so "vse kar potrebuje vaš ljubljenček", "posebna formula za zdravje", itd. preberite kaj hrana vsebuje, preštudirajte kaj pes potrebuje in primerjajte.

Lp, Črt



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 27 Marec 2006, 15:08:04
Amerikanci imajo res nekaj izvrstnih hran, imajo pa tudi tak šodr, da ga v Evropi še v samopostrežbah ne bi mogli prodajati. Ponavadi imajo večje firme eno ali dve dobri znamki, potem pa še cel kup podna z različnimi imeni.
Upoštevajte še, da med firmami divja prava vojna za potrošnike, poslužujejo se tudi precej podlih metod, kot so razna podtikanja zlasti po internetu.
Mesni stranski proizvodi so lahko čisto v redu, ali pa tudi ne. Psi nikoli nisi jedli "human grade" mesa, ampak odpadke. Če so ti odpadki od zdravih živali, ki gredo sicer v mesnice, recimo vime, gobci, kite, ritniki...in kar je še takega mesa, ki je povsem v redu, ga pa ljudje le redko jedo, potem je vse OK. vendar se pod stranskimi proizvodi lahko skrivajo tudi ostanki bolnih živali, najrazličnejše crke, klavnični odpadki ki so bili prej tretirani z agresivnimi konzervansi (značilno za Ameriko)... To pa ni več tako zelo v redu.
zato jaz načeloma manj zaupam ameriškim hranam kot drugim. Tiste najdražje so verjetno res v redu, ampak za mojo količino psov bi bilo kupovati takšno hrano prav potratno.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 27 Marec 2006, 17:17:47
Sem sama tudi že slišala, da prej naštete hrane niso preveč vredu, čeprav se nekatere med njimi tudi zelo hvali, še posebno HIlls in to celo veterinarji to hrano zelo priporočajo. Zanimivo se mi zdi še to, da je podjetje, ki proizvaja RC  prevzelo v svoje roke Pedigree in posledično se je tudi hrana od RC poslabšala.

Tole pa ni res. Podjetje, ki proizvaja Pedigree (Master foods) je pripojilo Royal Canine, proizvodnja pa je ostala ločena. Možno je le, da so preselili proizvodno linijo kam drugam in posledično receptura ni več identična, pa tudi različne proizvodne linije včasih pomenijo veliko razliko v hrani.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #18 : 27 Marec 2006, 20:05:15
Tole pa ni res. Podjetje, ki proizvaja Pedigree (Master foods) je pripojilo Royal Canine, proizvodnja pa je ostala ločena. Možno je le, da so preselili proizvodno linijo kam drugam in posledično receptura ni več identična, pa tudi različne proizvodne linije včasih pomenijo veliko razliko v hrani.

Ja verjetno, da je tako kot si napisala, da so linijo preselili drugam, pa temu primerno ni več taka kakovost kot prej. 


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #19 : 27 Marec 2006, 22:31:08
Lahko, da je kakovost ostala popolnoma enaka, samo po mojih izkušnjah imajo različne linije različen okus in nekaterim psom pač ni več všeč.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #20 : 27 Marec 2006, 22:50:47
Možno je tudi to. Sej vsi briketi ne odgovarjajo oz. niso vsem psom všeč, dajemo jim take, kot jih kakor toliko radi jedo. Moja te katere je, ima kar rada, no ja čisto brez dodatkov ne. Je rajši tri dni lačna bila, kot pa da bi jedla. No zraven ji pa dam samo eno čisto majčkeno malenkost, samo da še malce drugače diši, pa je očitno koj boljše ;) ;D


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #21 : 27 Marec 2006, 22:59:02
Za največje zbirčneže sem jaz našla zdravilo v obliki Belcando mesne konzerve z vampi. Ena žlica pasje konzerve med briketi, pa jih je pojedel še tako zbirčen pes.

Na srečo mi to s Paxom ni treba početi, ker okus ProPlan lososa obožuje.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #22 : 27 Marec 2006, 23:07:33
Pri moji pa v poštev ne pridejo konzerve, no bom probala še s to katero si napisal, ta bi morala biti res ok, ker posušene vampe obožuje ;) ;D Kot dodatek sedaj odkrila tole  Rinti, to so pravi piščančji košči v želeju. Jih je več vrst, ponekod poleg piščanjčjih koščkov še zelenjava je, ali šunka ali pa tunina, no samo res čisto majčkeno dam tega zraven, pa večinoma zmeri vse sedaj poje. Včasih pa malce skuhane zelenjave vmes, pa tudi kar lepo pridna je in poje, je kar zbirčna tale moja pesjanka.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #23 : 03 Junij 2006, 11:19:35
Da spet malo obnovimo tole temo :D
Ker se je v eni temi tudi razvila debata o hrani za velike pasme ... so bili nekateri prima in so napisali sestavo hrane (proteini, maščobe...)

Jaz pa kot firbec kakršen sem, sem šel računati skupni procent ... mislim da je vsem znano da 100 pomeni celota in če je nekaj navedeno v procentih, to pomeni da mora biti seštevek vseh procentov enak 100... kajne? Ali pač ?!?

Tole so izsledki moje raziskave:
Nutro large breed: seštevek celotne sestave znaša cca. 69%
Hills puppy large breed: seštevek sestave brez vitaminov ki so v meni neznani enoti (IE) znese slabih 62%
Arden Grange Adult Large Breed with Fresh Chicken and Rice: sešteto brez sestavin ki so v IU/kg znese malo manj kot 61%
Royal Canin GIANT Junior: sešteto skupaj pride 91% ... vendar podatek ki te vrže na rit je sledeč, hrana naj bi vsebovala 29,5% mineralov?! Če je to res, so briketi pošteno trdi :D
Arden Grange LARGE BREED PUPPY / JUNIOR: seštevek brez IU/kg znese dobrih 66%
in na koncu še BiOMill Junior MAXI: katerega seštevek brez IU/kg znaša slabih 56%

Ob teh podatkih so se mi pojavila sledeča vprašanja:
- kakšna enota je pravzaprav IE?
- kakšna enota je IU/kg?
- kam so izginile manjkajoče sestavine?
- so mogoče pozabili kaj prepisati iz vrečke?

Po pravici povedano ... se kar malo vprašam kaj predstavlja tistih 30-40 manjkajočih procentov.. pa vi?

Lp, Črt



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 03 Junij 2006, 12:17:46
Ob teh podatkih so se mi pojavila sledeča vprašanja:
- kakšna enota je pravzaprav IE?
- kakšna enota je IU/kg?
- kam so izginile manjkajoče sestavine?
- so mogoče pozabili kaj prepisati iz vrečke?



IE = internacionalna enota, ponavadi so vitamini navedeni v tej enoti.
IU je še ena internacionalna enota 1IU = 0,67mg.

Me pa res zanima, kaj izpustijo iz deklaracije...  :o Bljak..

Lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #25 : 03 Junij 2006, 15:41:14
Royal Canin je pošteno mehek Trigi. Tako kot keks. Prerežeš ga lahko s škarjami, lahko bi ga tudi prelomila ampak še nisem poskušala. Sem ga pa tudi jaz grizla in je res mehek  :-[



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #26 : 03 Junij 2006, 15:42:25
Zdej pa grem jez pogledaT RC vrečo, mogoče sem kaj pozabla prepisat .. grem sesštet !  :D



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #27 : 03 Junij 2006, 15:49:02
Ob teh podatkih so se mi pojavila sledeča vprašanja:
- kakšna enota je pravzaprav IE?
- kakšna enota je IU/kg?
- kam so izginile manjkajoče sestavine?
- so mogoče pozabili kaj prepisati iz vrečke?

na prve dve vprasanji je odgovorila ninci, odgovor na tretje je pa ... tadadam .... ogljikovi hidrati (ampak seveda le del, ker vlaknine so tudi ogljikovi hidrati, ki pa niso vir energije, saj jih zivali ne morejo razgradit) ;D

pa se nekaj - razen, ce ne pise drugace, so podatki podani za hrano tako kot je - torej skupaj z vodo, ne za kolicino v suhi snovi (kakor se podajajo kolicine v razlicnih tabelah o potrebah po posamezni snovi). Ker hrane vsebujejo razlicno kolicino vlage (ki je vedno podana v odstotkih), brez preracunavanja ne moremo primerjati dveh hran.

Primer: imamo dve hrani, ki imata navidez enake podatke (podatki so ilustrativni in izmisljeni)
hrana A - beljakovine=proteini 25 %, mascobe=15 %, vlaknine 5 %, pepel 5 %, vlaga 7 %
hrana B - beljakovine=proteini 25 %, mascobe=15 %, vlaknine 5 %, pepel 5 %, vlaga 10 %

Ce zdaj pri teh hranah preracunamo kolicino suhe snovi, ugotovimo:
v hrani A je suhe snovi 93 % (100 % (tolko mora bit v hrani vsega skupaj -7 % (toliko je v tej hrani vlage))
v hrani B je suhe snovi 90 % (100 % - 10 %)
iz teh dveh podatkov lahko izracunamo kaj pomenijo tisti procenti za beljakovine, mascobe, ...Torej imamo 100 % (g) hrane, od tega je v hrani A 93 % suhe snovi in 7 % vode, v hrani B pa 90 % suhe snovi in 10 % vode.

Izracun (izracunane so pa kolicine posamezne sestavine glede na suho snov):
Hrana A:
- beljakovine: 25 % / 93 % = 26,9 %
- mascobe: 15 % / 93 % = 16,1 %
- vlaknine: 5 % / 93 % = 5,4 %
- pepel: 5 % / 93 % = 5,4 %

Hrana B:
- beljakovine: 25 % / 90 % = 27,7 %
- mascobe: 15 % / 90 % = 16,7 %
- vlaknine: 5 % / 90 % = 5,6 %
- pepel: 5 % / 90 % = 5,6 %
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #28 : 03 Junij 2006, 15:53:00
Oho maja01 super.

Ampak ali ne bi morali biti tudi OH navedeni posebaj?

Lp nina




maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #29 : 03 Junij 2006, 15:56:01
Poleg te procentualne primerjave je ful pomemben podatek tudi od kod izhajajo te snovi, saj je od virov odvisno kako dobro lahko telo te zadeve izkoristi. Kaj ti pomaga, ce ima neka hrana super krasno in sploh in oh uravnotezeno vrednost, ce pa telo tricetrt teh zadev ne more izkoristit. Primer - kaj ti pomaga ce je hrana kao uravnotezena, ce je vir ogljikovih hidratov npr. celuloza (je ogljikov hidrat), ali pa, ce je vir beljakovin npr. pticje perje ...

ZAto je pri primerjavi hran potrebno prebrati tudi sestavine in vedeti katere zadeve lahko zivali bolje izkoristijo kot druge. Npr. riz je za vecino zveri laze prebavljiv kot koruza, krompir (pa se vs euporablja kot vir OH). Proteine zivalskega izvora veliko bolje koristijo kot proteine rastlinskega izvora (npr. soja). Pomembni so tudi aditivi - konzervansi, vitamini, ojacevalci okusa, barvila, ... vse to naj bi bilo cim bolj naravno (beri cim manj sinteticno) oz. naj nekaterih stvari ne bi bilo. Vedeti je potrebno tudi to, da je pomemben vrstni red nastetih sestavin (tiste, ki jih je vec, so nastete najprej), vedeti je potrebno, da proizvajalci sestavine "razbijejo" - npr. piscanca lahko razbijemo v piscancjo moko, piscancjo mascobo, zivalsko mast, zivalske stranske produkte, ...

No, dosti je zaenkrat ;D (se moram it nazaj ucit). Veliko informacij o tem kako se berejo etikete se najde na natu pod geslom "how to read petfood labels", en fajn clanek iz Dog Whole Journala je JAsna prevedla za mojpes.net (najdete ga na portalu, ime clanka je pa - Kako spoznati boljse produkte). Tam je razlozeno se malo bolj nadrobno kaj pomenijo kaksne sestavine, pa vam svetujem branje. Potem bo morda komu jasno, zakaj se npr. Hill's, RC in Eukanuba na raznih lestvicah ne uvrscajo med premium hrane.
lp, m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --