mali međomurski pas

Nika · 12471

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
: 24 Junij 2006, 11:17:47
Danes je bila v oddaji Kucni ljubimci prvic predstavljena ta pasma. Pes izgleda kot nekako povecan corgi, kratke tace in mocan trup. Obstaja mislim da okrog 100 psov, izdaja se jim tudi rodovnik in to do pradeda nazaj. Repe lahko imajo kratke, vendar ne vem ali se jim kupira ali se ze skotijo brez. O karakteristikah ni bilo skoraj nic povedanega ( se mi zdi, da so pasmo zaceli delati zgolj iz promoviranja Hrvaske..), le da je baje zelo dober pastirski pes, saj se kar zazene med ovce in jih skrbno cuva.Niti niso povedali iz katerih pasem so ga "sestavili". Pes v oddaji je izgledal miren, poslusen, prijazen.

Sem sla malo po internetu skakat, pa ni nikjer nic napisanega, tako da tudi linkov ne morem dati. A ve kdo kaj o tej pasmi sploh?



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 24 Junij 2006, 20:21:35
Prvič slišim  :o


only_me

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 12 Junij 2008, 02:20:18
Vidim, da je tale tema obležala pozabljena. Ve kdo kaj o teh psih? Sploh me pa zanima kakšna fotka, kjer bi si jih lahko ogledala. Sicer bi pa samo omenila - se je v ime prikradla napaka? Vem da na Hrvaškem obstaja regija Međimurje, nisem pa še nikdar slišala za Međomurje...  ???



only_me

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 12 Junij 2008, 03:03:48
No če koga zanima - imela sem prav, tem psom je ime Mali međimurski pas.
Tole pa je link enega "međi"-ja, kot jih okrajšano (ali ljubkovalno) kličejo: http://i168.photobucket.com/albums/u189/Beavis1985/ina.jpg

Poleg te sem našla tudi to: http://svijet-ljubimaca.com/forum/album_comment.php?pic_id=7113

Kolikor sem razumela ta pasma ni priznana, se pa dela na tem, da bi jo priznali kot Hrvaško avtohtono pasmo (zato tudi ti "rodovniki", kjer gre dejansko (zaenkrat) samo za "vodenje evidence", niso pa priznani s strani FCI ipd.).

Ti psi so razširjeni na območju Međimurja, kjer so jih veliko odkrili in menijo, da imajo dovolj samosvojskih lastnosti, da jih lahko ločimo od ostalih psov/pasem. Povdariti gre še to, da se je vsak "međi" moral izkazati pri hitrem lovu na "hrčice", "štakore" oz. po naše podgane - prej, ko je bila večina prebivalstva kmečkega, je bil ta pes najboljši kmetov prijatelj v lovu na male golazni, bili so precej razširjeni, sedaj pa njihovo število močno upada. Kakorkoli, starejše prebivalstvo se jih spomni kot majhne in simpatične pse, pa tudi pametne in prebrisane.
Sedaj je v teku akcija za mednarodno priznanje "međijev", formirana je bila sekcija 60-ih vzgojiteljev "međijev", za glavnega vzreditelja pa je bil izbran Vladimir Čižmešija iz Donje Dubrave (v spodnjem Međimurju).
Međije še vedno najdemo na kmečkih dvoriščih, predvsem kot pse čuvaje in "branilce" pred nevarnimi glodalci. Sicer pa so zelo živahni, okretni in privrženi lastnikom.
Visoki so okoli 30 cm (do grebena), njihova dolžina pa je predvidoma za tretjino večja od višine. Imajo kratke, močne in ravne noge ter okrogle šape. Rep je srednje dolg, malo privihan navzgor, dlaka pa kratka ali srednje dolga, ravna in precej trda (ostra?). Vzgajajo različne tipe obarvanosti.
Vse podatke sem vzela iz enega, malo več kot leto dni starega, hrvaškega članka (najdete ga na http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=16888) in upam, da sem prav prevedla. Če nisem, me popravite  ;)



Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 15 Marec 2011, 13:28:44


Na seji IO HKS dne 30.12.2010 je bil  Mali međimurski pas – MEĐI  priznan kot 7. hrvaška avtohtona pasma in se mladički vpisujejo v Hrvaško pogojno rodovno knjigo (HUR) HKS-ja.
http://www.hks.hr/AUTOHTONCI/medji%20foto.htm



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 15 Marec 2011, 16:40:20
toti međimurci so pravi, kaj še ne bodo imeli  :D ne mislim negativno



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...