airedale terier [Airedale Terrier]

Zorek · 151789

Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
: 26 Junij 2006, 17:04:27
Hay,
no js pa imam doma airedale terierja. Pa me zanima če ga ima še kdo na tem forumu in kk skrbi za njega pa to.
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #1 : 26 Junij 2006, 19:03:34
Airedalca, mislim , da tule nima noben.
So mi pa to zelo lepi psi,
Lahko bi ga recimo ti malo bolj opisal, in povedal kako ga neguješ, pa še pravilno slo. bi lahko pisal  ;)



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 26 Junij 2006, 20:10:32
Ja, jaz sem imela priložnost že od blizu spoznati Anjinega Airedalca Zora. Res super kuža. Velik, velik, velik - daje prav vtis mogočnosti, po drugi strani pa tudi zelo igriv.... :) Sem jih pa tudi že na raznih razstavah par opazila in moram reči, da so ti največji med terijerji in res elegantni.

P.s. Jackie, Zorek je ženskega spola. ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 26 Junij 2006, 21:35:55
Hay,
Tosy ti itak veš ko si že bla pr nam. Se pa strinjam s tabo. Airedalci so kralji med terierji. Obstajata pa dve velikosti airedalcev. Nekateri so malo manjši, ki so bol malo pogosti. No Zoro je med velikimi. Samo Macho je bil še večji kot je Zoro. Ti psi pa so zelo inteligentni in izredno lahko učljivi (vsaj Zoro). Jaz Zoru nek ukaz pokažem pa ga že zna, samo potrebuje motivacijo kar je ponavadi hrana, ker jo airedalci izredno obožujejo. Zoro pa hoče jesti vse tisto kar mi ljudje jemo (no da nas vidi). So pa tudi zelo vdani svoji družini in ne GRIZEJO. Zora če napade mačka je ne zna prijeti, ker je izredno nežen (razen če nas udari z zobmi). Njegova nega pa je še kar težka (kot za vse terierje). Na 3 mesece minimalno trimanje. Najboljše je pa kar vsak mesec. Samo mi ga že dolgo nismo, zato pa ga kar jaz s prsti trimam. Krtačenja pa tudi potrebuje veliko, saj drugače pušča vsepovsod svojo dlako, kar pa gre potem po celi hiši. Ti psi morajo obvezno PRENOČEVATI V HIŠI ali STANOVANJU. Poznani so pa tudi po tem, da nikoli ne odrastejo. Nekoč pa so jih uporabljali za lov na vidre in v vonah tudi za prenašanje pisem, kar pomeni, da so zelo pogumni.Airedale terierji so prava različica od ostalih terierjo, saj niso lovski psi jamarji. No Zoro se je začel spravljati na podkrtnice, tako da jih skoplje ven in potem se želi z njo igrati in jo nenalašč ubije. No pa še bi lahko pisala in to verjetno celo večnost, zato raje sprašujte.
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #4 : 27 Junij 2006, 10:05:36
Prvo se opravičujem za zamenjavo spola,  ::) :D.
Mislim , da so vsi terrierji zeeeelooo inteligentni in vsako stvar dobro pretehtajo, iz tu tudi njihova učljivost ( hitro pokapirajo stvar ) in tudi nekaj terrierske trme. Glede tega , da obstajajo manjši in večji terrierji oz. natančneje airedali se pa ne bi strinjala, kaj ni v standardu , da morajo biti Samci: 58-61 cm in psice: 56-59 cm ... ? Torej obstajajo samo veliki terrierji , ali pač ne ??? prosim obrazloži to . Glede hrane, ja , hrana je odlična motivacija, s katero hrano pa ga hraniš ? tole , da ne grizejo je malo posplošeno, res ob dobri vzgoji skoraj noben pes ne grize, ampak verjemi tudi airedalci znajo močno ugrizniti, ampak seveda če to nima v genih, in ga ti še lepo vzgajaš to ne pride na dan. Sicer pas o po mojih izkušnjah in tudi po nekaterih drugih airedalci zeloooo temperamentni. Mogoče z vašim ni tako ampak govorim na splošno  ;) Nežen je pa tudi tako kot ga naučiš, mislim, da tule govoriš predvsem iz lastnih izkušenj in lepo je , da imaš samo take, airedalci pa znajo biti tudi grobi, saj kolikor jaz vem ( nisem sicer ekspert za pasmo, me pa zelo zanima). Nega ni za vse terrierje težka ( primer : cairn terrier in border terrier ) , saj meni se ne zdi ( imam namreč psičko te pasme). Lahko bi recimo prilepila še kakšno fotko tvojega psa.
Ti bom še postavljala voprašanja, samo prosim najprej odgovori na tale ...Havala  ;)



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 27 Junij 2006, 10:12:03
Jaz sem to razumela, da so nekateri okoli minimalnega standarda, drugi pa okoli višjega standarda? Sicer pa je to res predvsem iz lastnih izkušenj, saj je vendar vsak pes drugačne vzgojen in sam zase po značilnostih unikaten. ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 27 Junij 2006, 10:13:07
Pomoje ona misli na Laklande, ki so ubistvu zelo zelo podobni na videz airdalcem, samo da so nižji.

Lp nina



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 27 Junij 2006, 10:19:46
Ninci, potem bi verjetno mislila valižanskega terijerja, ki je po videzu manjša kopija Airedaleca. ;)

Valižanski terijer ~ 36-39 cm (9-10 kg)
Airedale terijer ~ 56-61 cm (20-23 kg)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 27 Junij 2006, 10:21:51
Ja kaj pa Lakeland??. Meni so vsi isti :-[ se opravičujem, ker se sploh mešam v debato... pojma nimam :-[ zdaj sem še bolj zmedena.

Lp nina



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #9 : 27 Junij 2006, 10:23:00
Možno ja, ampak tudi lakieji so kopija- približna, tako kot valižankoti.
Pa saj je vseeno bo povedala anja.
Nina, ti se pa kar naprej še mešaj v debato ( to je ukaz ne želja ;D)



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 27 Junij 2006, 10:31:17
Hay,
airedalci imajo povprečno višino 50-60 cm vendar imajo nekateri večjo, kot Zoro, ki jo ima okoli 65-70cm. Kg pa je približno 20-25, Zoro pa ima okoli 30 kg in ni debel. In ne menjam z valižanskim terierjom ali jezerskim. Hranimo ga pa z napačno hrano, tako da mu jo maramo še zamenjati. Za nego se mi zdi težko, ker terierji potrebujejo veliko trimanja. Sliko pa vidiš pod mojim nickom.
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #11 : 27 Junij 2006, 10:50:25
Hay,
airedalci imajo povprečno višino 50-60 cm vendar imajo nekateri večjo, kot Zoro, ki jo ima okoli 65-70cm. Kg pa je približno 20-25, Zoro pa ima okoli 30 kg in ni debel. In ne menjam z valižanskim terierjom ali jezerskim. Hranimo ga pa z napačno hrano, tako da mu jo maramo še zamenjati. Za nego se mi zdi težko, ker terierji potrebujejo veliko trimanja. Sliko pa vidiš pod mojim nickom.
lp,
Anja
V standardu jasno piše plečna višina psa, jaz sem jo tudi napisala, in pač če se pojavijo odstopanja je to  napaka. Ne morejo pa se deliti na večje in manjše ( kot recimo pri maltežanih , ki so v bistvu samo "pritlikavi" ) , če je zro večji seveda ni debel s 30 kg. Je pa prevelik . Ne, vsi terrierji, nekateri samo parkrat na leto, jaz moje nisem še nikoli strimala pa je kot rožica.
Lahko še kakšno drugo sliko ( na teli se ga ne vidi najboljše , morda kakšno od strani).



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #12 : 27 Junij 2006, 10:52:15
Nina, posebej za tebe (upam, da ni preveč off topic :-[ )....

No, poglej primerjave vseh treh.

Airedale terijer je v bistvu nastal še kasneje od ostalih dveh (19.st.). Prvi je bil Lakeland, ki je nastal v začetku 18. stoletja, petdeset let kasneje pa še valižanski terijer. Vsi trije so nastali v prvotnem pomenu v Veliki Britaniji, čeprav njihovi izvori razen tega niso več povezani. Lakelande so uporabljali za lovljenje malih sesalcev (sprva celo za varovanje ovčjih staj, saj so veljali za neustrašne), Welsh terijerje za lovljenje podgan in Airedalce za lovljenje na jazbece in vidre. Vsi trije so se razvijali ločeno, ampak so danes vsi uporabljeni v vlogi spremljevalcev.
Lakelandi obstajajo v šestih različnih barvah. Pšenični, črni, modri, mordo-rumeno rjava, črna-rumeno rjava, 'rdeča' (temno rjava), zato včasih pošteno spominjajo na Airedalce, ampak vsekakor ne tako, kot majhni valižanski terijerji, ki so prave kopije Airedalcev po videzu. Že njihovo ime pove iz kot izhajajo. Airedaleci zanimivo nastali v Yorkshiru. In zakaj so si Airedalci in Welsh terijerji podobni? - Ker izhajajo iz iztega psa - Staro angleškega terijerja. ;)

Še vsi trije za lažjo predstavo:


Airedale terijer ~ 56-61 cm (20-23 kg)


Welsh (valižanski) terijer ~ 36-39 cm (9-10 kg)


Lakeland terijer ~ 33-38 cm (7-8 kg)

Sem se potrudila pa vse napisala in razložila. Upam, da kaj boljši razumeš. ;)

Viri:
http://www.chiots-france.com/Trouver-votre-chiot/Mock-Castel-Airedale-Terrier-6.jpg
http://www.petsmart.com/media/ps/images/guides/aspca/Dog/lakeland_terrier_4d7b.jpg
http://www.chiots-france.com/Trouver-votre-chiot/Mock-Castel-Airedale-Terrier-6.jpg

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #13 : 27 Junij 2006, 11:13:50
Kdo če bolje razume ? Jaz razumem vse že od začetka... :-\



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #14 : 27 Junij 2006, 11:14:16
Nina. ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #15 : 27 Junij 2006, 16:06:19
Zgodovino že, na fotkah pa ni poleg barv nič različnega :P Saj se nima smisla z mano ukvarjat, vi kar naprej o Airdalecih debatirajte ;D

Lp nina



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #16 : 27 Junij 2006, 16:07:49
Đizus. ;D No, saj če bi v živo vse tri naenkrat videla bi ti pa bilo jasno. Upam. ;D

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 29 Junij 2006, 13:32:15
Hay,
airedalcu je podobna asma samo valižanski terier, ni pa tako zelo podobna, ker ima moja prijateljica valižanskega terierja in ni videti velike podobnosti. Podobnost je večinoma v barvi dlaki in tudi malo po obliki telesa. Ko sem ju primerjala je imel Valižanski terier krajši gobček pa tudi nima tako stanjšanega kot pa airedalec. Potem je tudi razlika v repku, ker sta različno postavljena, Valižanski ima bolj pokončen rep kot airedalec itd. vendar je valižanski terier najbolj podoben airedalcu.

lp,
Anja


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 23 Julij 2006, 09:51:43
Hay,
no so mi povedali, da airedalec je lahko večji od predvidene velikosti, ne sme pa biti manjši. Če je večji se to ne šteje kot napaka, vendar ma lahko na razstavah manj možnosti za zmago (seveda lahko zmaga).
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #19 : 23 Julij 2006, 09:54:39
Sem ti že na MSN-ju povedala , da mi je vseeno , kako velikega psa imaš  ;)
Lahko pa recimo poveš katere pasme v sloveniji in tujini bi ti priporočala  ;)



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 23 Julij 2006, 10:48:12
Hay,
Jackie sj ne obstajaš samo ti na tem forumu in sem pač povedala za velikost te pasme.
Pa še nekaj tema je o airedalcih, ne pa o razstavah.
lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #21 : 23 Julij 2006, 19:00:20
Jaz se še kako zavedam da nisem edina na forumu in povem zato, ker sva imele ravbo medve neke pogovore o velikostih airedala!
Gdo govori o kakšnih razstavah ?



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #22 : 23 Julij 2006, 19:01:07
Se opravičujem, mislila sem psarne  ::) ne pasme, ampak še zmeraj mi ni jasno za razstave ??



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #23 : 24 Julij 2006, 09:04:00
Hay,
no tebi tudi oprosti, ker sem drugače razumela, :-[ tako da nihče ne omenja razstave. Razumela sem tako, ker si vprašala katere pasme bi priporočala.
No psarno pa poznam samo eno, ki je v Sloveniji od Mirje Lapanje to je Shadow of Aire.
lp,
Anja


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 04 Avgust 2006, 15:14:08
Hay,
vsi, ki ne poznate psarne Shadiw of Aire od Mirje Lapanje obiščite njeno spletno stran: http://users.volja.net/shadowair/.
lp,
Anja


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #25 : 05 September 2006, 18:56:25
Hay,
najdla sem novo psarno v sloveniji imenuje se: Ginger and Black. Stran: http://www.gingerandblack.com/. To psarno ima Neva Vatovec.
lp,
Anja


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #26 : 20 December 2006, 17:14:05
Moj stric je do oktobra imel dva terierja. Bratca in sestro Bina in Bart Friend. Binica je sedaj v Beli Krajini, ne vem natančno kje, pa bom že zvedla in jo obiščem. Misli, da mene bolj zanima kako se ima psica kot pa njega. Torej, če kdo prebiva v Beli krajini in je sosed mlajšemu upokojenemu paru, ki je oktobra posvojil airdalko naj se mi javi :)

Čeprav je zelo, zelo mala možnost.

čaw

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 20 December 2006, 19:51:47
Hay,
kakor so mi rekli imam samo jaz na tem forumu airedalca. Sicer bi pa poleg tega rada imela še eno airedalko ali škotsko terrierko a ni možnosti, ker mi starši ne dovolijo.
Ti se pa kar pozanimaj kako se ima...
lp,
Anja


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #28 : 13 Januar 2007, 12:53:26
Evo še fotka umazanca...malo trimanja pa tud ne bi škodlo.  :)


in tukaj pije vodo


tako se pa razgleduje na sprehodu:


Zorek, ti si iz Mislinje? Pa bi se lahko kaj dobli, če si tako blizu. Z eno psičko, Luno, mešanka za labijem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 14 Januar 2007, 18:59:44
Hay,
lahko bi se dobili(samo brez Zora, ker mi starši ne pustijo ga kam vozit in še z nekaterimi psi se ne mara se stepe). Kontaktiraj me prek ZS pa na msn me dodaj, če ga imaš. Lahko bi se pa z Zorom dobili v Mislinji na enemu hribu kamor ga jaz na sprehod peljem. Kontaktiraj me pa bo.
Trimanje se da nadoknadit z striženjem z brivnikom ali kako se že reče. Trimanje je bolj za rastavne pse. Je pa lep pes. Postričt ga je potrebno.
lp,
Anja