airedale terier [Airedale Terrier]

Zorek · 152140

Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #180 : 31 Marec 2011, 12:34:06
Ker je Čara nekaj pred nekaj časa postavila vprašanje o negi, pa ni nihče odgovoril, se bom poskušala vrniti k tej temi. Jaz zaenkrat še nimam toliko izkušenj, da bi lahko dobro odgovorila na to vprašanje, psa vozim na trimanje k vzrediteljici, se bi pa rada enkrat v prihodnosti tudi sama naučila pravilno urediti svojega airedalca.
Pred kratkim sem nekaj na to temo brskala po netu in naletela na tale link:
http://wharfeaire.tripod.com/groomingpage.html
na njem je kar nazorno z risbicami fotografijami in opisi predstavljena nega airedalca. Vesela bi bila, če bi kdo, ki ima kaj več izkušenj, pokomentiral povezavo. Zanima me torej, kako "rihtate" svoje airedalce, uporabljate coat king, trimer, pulite dlako s prsti? Predvsem me zanima, če kdo puli dlako s prsti, koliko časa vam vzame za zrihtat celega psa.
Vem, da so lepi dnevi in smo vsi bolj ali manj zunaj s svojimi psi, ampak upam, da bo kdo za debato, jaz sem vedno vesela, ko je v tej temi kaj novega :D



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #181 : 31 Marec 2011, 12:42:43
ups tipkarski škrat - v prvem stavku je 2x "nekaj"



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #182 : 01 April 2011, 15:55:29
Hey,
sama svojega strižem na škarje. Ga pa pred tem dobro skrtačim in sčešem z različnimi krtačami in glavniki. Žal pa coat kinga še nisem nabavila  :( Drugače smo ga pa včasih vozili v Maribor na trimanje, pa smo potem začeli sami s prsti, vendar to ni tako učinkovito in gre več po času :/ Za naslednjega airedalca bomo pa vsekakor nabavili tudi trimerje, ker je fajn, da jih imaš več, ker imajo zobci različno gostoto in je vsak primeren za trimanjem na drugem delu telesa. Striženje na mašinco mi pa ni všeč, ker se mi zdi, da pokvari dlako pa tudi mašinca mora bit kar konkretno močna, ker imajo kar precej trdo in gosto dlako, tako da raje kar na škarje pa pač malo (no kar konkretno) dlje traja, ampak pes uživa :)
lp,
Anja


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #183 : 05 April 2011, 14:57:07
Ta vikend sem si vzela čas in poskusila strimati Artija. Po vratu in po hrbtu je šlo super, sem kar zadovoljna. Najprej sem poskusila s prsti, pa je šlo takoooo počaaasi, po mojem bi ga morala skubiti cel teden, da bi se kaj poznalo, potem sem vzela trimer in je šlo precej hitreje. Drugače imam tudi coat king, ampak sem v sosednji temi (mislim, da tema o pasjih frizerjih) prebrala, da naj ne bi bil v redu, ker izčesava tudi oz. predvsem poddlako, kar ni cilj trimanja. Mogoče bi še kdo kaj dodal na to temo, ker me res zanima...? Tam, kjer ima dlako črno, ga je res ful enostavno trimat, tam, kjer je dlaka rjava, pa težje. Misliš, Zorek, da bi moral biti kak drug trimer (npr. z bolj gostimi zobci?) Dlake na glavi si nisem upala oblikovati, ker (še) nimam nekih pametnih škarij pa tudi znanja ne.
Zorek kaj pa če bi že tega airedalca poskusila trimat, pa boš pri naslednjem že vse obvladala ;) Mogoče bi tudi v trimanju užival tako kot v striženju -moj je vmes za nekaj časa kar zadremal  8)



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #184 : 06 April 2011, 22:44:27
Hey,
zadlako po hrbtu se uporablja trimer z redkimi zobmi, drugje z bolj gostimi, najbolj gost pa se uporablja na predelu glave ;)
Coat king se uporablja pred trimanjem, da psa dobro izčešeš in ti prihrani čas pri trimanju ;) Da bi bil uporaben kot samo trimanje pa ni.
Zoro sovraži trimanje, tudi ko smo ga vozili nekaj časa k izkušenim, je bil vedno potem čisto rdeč ker je tako občutljiv. Sicer ga trimamo s prsti tu pa tam, da bi se vsaj malo navadil pa po rebrah ni šans, da bi lepo prenašal, drugje pa ni take panike. Oče ima način, da med samim česanjem z glavnikom ga zraven kar z glavnikom trima, ampak žal zadnje čase nima toliko časa in vso nego prepusti meni.
Oblika pričeske na glavi pa tudi meni še dela večkrat težave pa imam že več striženj za sabo, ponavadi mi kar oče popravi, da zgleda lepo :)
Glede trimanja ti pa lahko veliko pomagajo tudi tukaj: http://www.kanina.si/ Sama sem jim pisala ko sem razmišljala o nakupu trimerjev, pa so mi oni priporočali coat king za izčesavanje pred trimanjem.
Pa še nekaj zimskih fotk našega hudička :D





terier ne bi bil terier, če ne bi...  >:D






lp,
Anja


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #185 : 23 Maj 2011, 12:28:49
Hey,
našega bučmana žal ni več :'( smo se težko odličili, ampak zanj je bilo najbolje tako in smo ga uspavali v soboto zjutraj :'(
Prilepim kasneje še kakšno slikico iz zadnjih dni.
lp,
Anja


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #186 : 23 Maj 2011, 13:20:05
Hey,
našega bučmana žal ni več :'( smo se težko odličili, ampak zanj je bilo najbolje tako in smo ga uspavali v soboto zjutraj :'(
Prilepim kasneje še kakšno slikico iz zadnjih dni.
lp,
Anja

Sožalje :'(



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #187 : 23 Maj 2011, 13:26:48
Sozalje  :(

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #188 : 23 Maj 2011, 14:37:03
Sožalje  :'( :'( :'( Koliko je bil star?  :(



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #189 : 23 Maj 2011, 16:51:28
Hvala.
Čez slab mesec bi dopolnil 11 let. Res je bilo čisto prehitro :'(


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #190 : 23 Maj 2011, 17:09:51
Sozalje..  :'(

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #191 : 23 Maj 2011, 17:48:17
Anja, sožalje še enkrat!  :'(

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #192 : 23 Maj 2011, 23:19:04
joj  :'( drži se.



Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #193 : 25 Maj 2011, 13:44:17
Ojoj, sožalje  :'( Kaj pa je bilo narobe, če ti ni pretežko pisati o tem?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #194 : 29 Maj 2011, 12:11:39
Zorovii polsestri Bini pa so pri komaj 6 letih odpovedale ledvice in je tudi umrla nedolgo nazaj.  :(

http://www.youtube.com/watch?v=1tNteadOLoo

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #195 : 29 Maj 2011, 22:52:04
Hey,
hvala.
Začelo se je s kašljem in smo mislili, da gre pač za lažji prehlad in smo potem se le odločili, da gremo k veterinarju pa četudi pes ne bo jedel, ker antibiotiki pri njem sprožijo anoreksičnost :/ In tisti dan ko smo se nameravali odpravit k veterinarju je v parih urah kar nas ni bilo doma, ker smo pač bili v šoli ali službi, se je tako poslabšalo, da mu je iz želodca tekla sluz in zaradi te sluzi je dobil čisto rjave zobe in zaradi tega tudi vnetje dlesni in zob in je tako bil čisto zatekel v obraz in smo tako takoj peljali k veterinarju, tam so nam že takoj povedali, da verjetno je spet nekaj z ledvicami in smo naredili teste in je šlo za odpovedovanje ledvic, zaradi katerih pa se mue je vse skupaj vnelo. Dobil je antibiotike in dietno hrano in po dveh dneh je bil videt že super, ampak to je trajalo samo do večera. Zvečer mu je iz nosa malo pritekla kri, ker pa se je umirilo smo raje pustili in nismo klicali dežurnega kaj lahko še naredimo in ob 3h zjutraj je pa začela kri iz nosa ponovno teči ampak se ni ustavlo, ko smo ga vsaj za silo poštimali smo začeli klicat dežurnega in smo se kar namučli, da smo ga dobili, ker je bil na terenu zaradi nujnega primera, veterinarko, ki ga je pregledala pred 3 dnevi pa tudi nismo dobili. Ko pa smo le dobili dežurnega, nam je ta rekel, da je najbolje, da ga kar lepo ob 8h pripeljemo v ambulanto in bomo videli kaj se da naredit. Sicer kri ni več toliko tekla, ampak je pes bil že ves krvav prav tako ves hodnik in stene in je izgubil zagotovo kakšen liter krvi. Ob 8h ga je pregledal drug veterinar in je dejal, da srce premočno deluje zaradi odpovedovanje ledvic, ker ima že tako slabo srce in mu je zato zalilo pljuča. Bil je presenečen, da je pes v tako dobrem kondicijskem stanju, da lahko sploh hodi normalno kaj šele teče in divja z drugimi psmi in poleg tega bi mu že lani ob vnetju ledvic moral drugi veterinar dati tablete za srce in cirkulacijo, saj je že v sami kartoteki videl, da je pes že takrat imel slabo srce, ampak tisti veterinar je še neizkušen in verjeto se mu ni zdelo potrebno, da pes dobi zdravila še srce, če je v tako odličnem kondicijskem stanju, mi pa tudi nismo vedeli, da je tako slabo s srcem in da se to da zdravit. No dobili smo 2 možnosti: tridnevno testiranje zdravil za srce in cirkulacijo ampak bi se pes te 3 dni še vedno mučil, če bi sploh preživel, ker je izgubil toliko krvi in bi je še več ali pa evtanazijo. Ker sma bila z očetom prepričana, da tukaj ni več pomoči, sva se ponoči že pripravila, da bo Zor odšel na drugo stran in po premisleku sva se odločila, da bo tako tudi najbolje zanj in bi bilo preveč sebično, če bi se pes moral mučit še naprej in tudi slej ko prej bi mu ledvica odpovedala do konca. Bilo je težko ampak tako je bilo najbolje zanj  :'(
Da priložim še nekaj njegovih zadnjih slikic...
1 teden pred evtanazijo:











in 16 ur pred odhodom na drugo stran (bradico smo morali odrezati, saj je bila čisto uničena zaradi tiste sluzi, ki mu je tekla iz želodca):





lp,
Anja


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #196 : 29 Maj 2011, 23:12:23
Anja, sožalje :'(


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #197 : 30 Maj 2011, 09:08:23
Zorek, naj te tolaži misel, da vas je imel do konca ob sebi!
Nekoč, ko je airedalec bil še moja neuresničena želja, sem pregledovala in brala vse po vrsti o teh psih. Tako sem na neki spletni strani naletela na opis pasme, ko je lastnica domiselno opisala airedalčevo iskrivost in temperament z besedami, da njen pokojni airedalec zdaj ne le živi na mavričnem mostu, ampak ga prav gotovo tudi upravlja!
Sodeč po tvojih zgodbah in opisih v tej temi, je Zor zdaj prav gotovo eden izmed upraviteljev mavrice...naj mu bo lepo tudi tam.



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #198 : 30 Maj 2011, 16:25:28
Hey,
nam je še posebaj težko, ker smo v roku 1 meseca izgubili 2 osebi, ki sta nam pomenili veliko in to sta moj deda in pa Zoro. Žal se bomo morali navadit, da ju ni več ob nas, vemo pa zagotovo, da tam kjer sta se imata super in je zanju bilo tako najbolje, da se ne mučita več. Novega dedka ne morem dobiti, lahko pa psa in upam, da ne bo dolgo, ko bo k nam prišel nov pes, sicer so tokratni plani drugačni in ne bo airedalec, bo pa čez par let zagotovo še kakšen airedalec, ker so meni osebno res krasni psi, toliko veselja, ki ti ga prenesjo, ti ga redkoker pes, ker so airedalci pravi klovni in uporabni za vse kar pride, le pravo motivacijo je treba najdit in delat z njimi od vsega začetka. Zor pa bo vedno ostal v naših srcih :)
lp,
Anja


vegaskywalkers

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #199 : 29 Junij 2011, 02:01:40



 




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #200 : 02 Avgust 2011, 22:21:19
Saj ni res, pa je. Bart, brat pokojne Bine ima tudi težave z ledvicami.  :(

Pa kako je s temi ledvicami in srcem pri airedalcih? Se delajo kaki testi, pregledi za vzrejno? Je več teh primerov, so linije, kjer nekaj ne štima....ali je res samo grozno naklučje? Zdaj vem za 3 airedale (polsestra in polbrat in eden z veliko istimi sorodniki), + Bart, ki je živ...Vsi poslabšano delovanje ledvic in dva z dodatkom srčnih težav (ne vem točno kake).


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #201 : 03 Avgust 2011, 09:48:45
Hmm. Upam sicer, da se bo oglasil še kdo, ki o airedalcih več ve od mene, ampak kolikor sem se jaz informirala (kot čisto navaden kupec in lastnik), nisem nikjer zasledila, da bi problemi s srcem in ledvicami bili pogosti pri tej pasmi.
V bistvu vsepovsod piše, kako so to zdravi psi brez nekih tipičnih bolezni, iste informacije sem dobila od vzrediteljev in lastnikov, s katerimi sem govorila. Večina jih je potrdila, da so njihovi airedalci brez večjih zdravstvenih težav dočakali kakšnih 14 let.
Tako da ne vem...morda je problem, ki ga opisuješ specifičen pri neki določeni liniji...ampak tukaj meni zmanjka znanja. Seveda me zelo zanima, če kdo kaj več o tem ve. Moj pes je zdaj star skoraj dve leti in kar "poka" od zdravja in energije (pri vetu smo bili samo za cepljenja in kakšno manjšo poškodbico), ampak dobro je vedeti, na kaj je pametno biti pozoren v letih, ki prihajajo.
Bartu pa enega  :-*, da bi kljub težavam še dolgo po teriersko veselo razgrajal naokrog.



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #202 : 03 Avgust 2011, 15:35:45
Hey,
Anja kot sem ti že povedala glede ledvic je zagotovo kriv točno določen predstavnik, ki se je paril naprej, čeprav lastnik tega psa zagotov ne bi priznal. Srčne težave pa so zgolj naklučne oz. prirojene, vsaj v našem primeru je bilo tako, da je bil levi prekat povečan. Žal ne poznam nobenih testov, ki bi določli, da bo pes kdaj zbolel na ledvicah ali pa bi bil prenašalec te bolezni, vem pa da je to večkrat genetskega vpliva. Lahko samo dajaš kri na preiskave za ledvice in ti tam pokaže stanje ledvic, če je kaj narobe z njimi, za v prihodnost se pa žal ne da določit, vsaj jaz še nisem kdaj zasledila za to. Je pa res, da to naj bi bila zdrava pasma, problemi so lahko le kolki in zasuk želodca, kar je pač značilno za večje pasme in displazije kolkov bolj ali manj ni več prisotna pri airedalcih, ker so se taki psi izločli iz vzreje. Slišala sem tudi da je v nekaterih linijah prisotna epilepsija. Je pa zelo pogosto obolenje trzanje mišic, ki pa je pasemsko povezano in žal takih psov niso izločali iz vzreje in tako lahko vidiš, da večina airedalcev imajo to obolenje, ki pa ne vpliva na kakovost življenja ali karkoli, edino nam gre na živce ko se jim noge tresejo, mogoče kdaj kateri pes tut malo čudno pogleda ko se mu to zgodi, ampak drugače ne vpliva na nič. Pa tudi večkrat imajo občutljivo kožo, kar pomeni, da so dovzetni za alergije, še posebaj na pike bolh in pa pri šamponih in podobnih zadevah je treba bit previden. Občutljivost kože je pa tako ali tako pogosta pri terierjih, ker nimajo podlanke.
lp,
Anja


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #203 : 03 Avgust 2011, 16:02:32
Poleg Hill's k/d (ki je primeren v začetni fazi odpovedovanja ledvic) je tudi u/d, ki je za že napredovano stopnjo odpovedi ledvic.  Verjetno bo to bolj primerno, glede na stanje ledvic. Bart ima tudi kuro antibiotikov....ehhh groza res, mlad pes, komaj 6 let, pa taki problemi.

Trzanje mišic pa vidim tudi pri Bartu, sploh zadnje tace. Mi je čudno. Zakaj pride do tega je pa tudi uganka, bom malo zguglala po tujih straneh, če so kaj uspeli dognati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #204 : 03 Avgust 2011, 17:42:39
Hey,
to bodo veterinarji povedali kateri so primerni ;) Zagotovo prvo k/d, šele kasneje močnejši ;)
Trzanje mišic je pač v pasmi, ni z ničemer povezano, psi majo to celo živlenje in se ne da nič za to narediti. Edino pred daljšimi aktivnostmi je treba psa ogret in je manj trzanja ;)
lp,
Anja


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #205 : 07 Avgust 2011, 11:55:48
Ena boljša novica danes. Sem dobila informacije iz prve roke-Bartus ima/je imel vnetje ledvic, to je to zaenkrat. In ko se vnetje pozdravi, bi naj bilo to vsa umetnost. Vseeno previdnost in majhen strah ostaja, da bi se še ponovilo ali pa da bi dejansko ledvice začele pešat, k sreči ostaja preventiva-preverjanje krvi 1x letno in zdrava hrana + pa nič več moker na mrzlih ploščicah bučman pasji!

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #206 : 07 Avgust 2011, 20:17:22
Hey,
Zor je tudi lani imel vnetje ledvic, letos pa že kar odpovedovanje tako, da bi jaz vseeno dajala dietno hrano, če je možnost. Če ne druga pa iz preventive ;)
lp,
Anja


Janusa

  • *
    • Prispevkov: 142
    • Točke: 0
Odgovori #207 : 22 Avgust 2011, 12:20:04
Dve sveži Artijevi sliki.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #208 : 22 Avgust 2011, 12:32:16
Krasen je... Komaj čakam da ga bom šele čez leta imela. Je kdo na forumu, ki z airedalcem trenira po IPO programu? Kako se obnese?



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #209 : 26 November 2011, 18:32:30
Se opravičujem za dvojen post... Se dobi preveden standard za airedalca? Ker v angleščini ne razumem tako dobro... Me pa zanima še za bedlington, fox in bul terierja pa kodrastega prinašalca. :)