Med-pasji odnosi

Sammy · 4649

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
: 26 Junij 2006, 23:15:09
Ker imam psa, ki se podreja 90% psom (predvsem tistim, ki so starejši ali enake starosti kot on), sem začela razmišljati o tem, ali lahko to škodi pasji psihi. Mislim, ali lahko srečanja s psi, v odnosu do katerih je podrejen, kaj škodijo njegovi identiteti, mu dajo občutek manj- ali pa ničvrednosti?
Tudi mladičem se podredi - vsaj navidezno. Po mojem gre tukaj v bistvu za to, da jim hoče pokazati, da jim nič noče, da jim je na nek način enak.

Kaj pa glede naskakovanja? To, da psi drugih ne bi smeli naskakovati, vemo, kaj pa tisti, ki se jih naskakuje (npr. pes psa)? Jim to pusti kakšne posledice? Bi morali to nasploh preprečiti, ali pustiti, kot pravimo, da moramo pustiti pse, da se sami zmenijo glede položajev na hierarhični lestvici.

Samo razmišljam ...

Če tema ne spada sem, jo lahko premaknete, vendar mislim, da je položaj psa (rang) odvisen med drugim tudi od vzgoje ter od socializacije, od zgodnjih stikov s psi ...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #1 : 27 Junij 2006, 00:09:14
Po moje bi lahko škodilo tako podrejanje, če bi bil pes plašen in bi se podrejal še lastni senci. :P Če pa, kot praviš, so to bolj pomirjevalni znaki, pa ne vidim problema. Kako pa to "podrejanje" sploh izkazuje? Mislm, če se pred vsakim psom plazi po tleh in na vse pretege daje znake "ne me pojest", pol ni v redu. Drugače pa moj pes se tut naredi pohlevnega, če bi ga kdo hotu napast al pa če ga grdo gleda - al nardi ovinek okoli, stran gleda, če pa je direkt napaden, se pa uleže in čaka, da kdo odpelje tega zoprnega psa stran. ;D Pa se mi ne zdi, da bi ga zato mučila kakšna filozofska vprašanja o njegovi možatosti. ;)

Kar se tiče naskakovanja - spet odvisno, kolk pogosta in resna je zadeva. Če ga kar naprej nadlegujejo in to pustiš, lohk postane zafrustriran. Itak že ko vidiš namen psa, mu moraš to preprečit. Jest nikakor ne bi pustila, da se psi sami zmenijo, še pri domačih psih, ki se morajo naučit shajat skupaj, ti usmerjaš njihove odnose. Tut ne verjamem v kakšno blazno hierarhijo. Nej bi bil človek tisti, ki je kao "glavni", psi pa so mu enakovredno "podložni". Ne smeš pustit, da se izživljajo drug nad drugim in da je potem tisti na dnu družbene lestvice čist zatrt.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 27 Junij 2006, 00:17:05
Huh, kar se tiče podrejanja brez naskakovanja in kakršne koli grobe prisile drugega psa - nimam nič proti. Če je miroljubna rešitev, potem po mojem mnenju ne more biti kakšnih hujših posledic. Naskakovanja pa ne prenesem - ne, da moj pes naskakuje (kakšno psico se spravi, psa pa samo na domačem dvorišču - pa še to redko) ali da kakšen drug pes naskakuje mojega. To se mi ne zdi dopustno. In ker je naskakovanje neka "groba" prisila da se pes podredi drugemu psu, verjamem, da lahko ima kakšne posledice na "pasji psihi". Mogoče avtomatsko podrejanje, zmanjšanje samozavesti, suverenosti... V glavnem - nihče nima pravice, da tvojemu psu to počne in tudi da tvoj pes to počne komu (ne leti to nate Sammy, sem zgolj uporabila takšno osebo zaradi elementa pisanja).
Zaenkrat se hvalabogu gibam v takšni pesjanarski družbi, da ni še nihče pustil svojega psa, da je naskakoval mojega. Vsi lastniki so pravočasno in korektno odreagirali (za kar se jim zahvaljujem  ;) ), kar se mi sploh zdi super. Zadnje čase opažam, da Astor, ko ga kakšen pes naskoči, sicer počaka par sekund, če se bo od kje prikazal lastnik in zvlekel mrcino dol, ampak potem pa znori. In tako kot nočem, da en pes dominira mojega, tudi nočem, da po nepotrebnem prihaja do pretepov.

Se pa tudi Astor "podredi" mladičem...čeprav temu ne morem reči podreditev, ker meni se bolj zdi prilagoditev.  ::) Kakor, da ve, da ima opravka z manjšim, bolj krhim bitjem, na katerega pač ne more skočiti. Zato je bolje, če se uleže in pusti da malček skače po njem.  :P Sicer nimam pojma o pasji psihologiji, ampak ta možnost se mi zdi še najbolj verjetna. Nekako sovpada s tem kako se Astor obnaša doma pri igri z domačimi - ko se igra z njim babica, je Astor počasnejši, bolj nežen, ne nori...etc. Ko pa se igra z njim moj brat (18let), pa Astor skače in nori (četudi je brat pri miru). Kakor, da bi vedel kako s kom delati.... In mislim, da to dejansko ve.

Torej - urejanje hierarhične lestvice se mi zdi ok, če imaš doma več psov. Potem se morajo nekako razporediti po tej lestvici, da lahko normalno funkcionirajo (tako si jaz predstavljam - zato, če sem falila - bolj izkušeni, ne me spluvat  :-[ ). Ko pa so "ne-domači" psi v interakciji, jaz ne dopuščam razporejanja po hierarhični lestvici (seveda, če se zgodi nenasilno in nekako spontano, samo od sebe - potem ok; drugo not good).


Lp,
M



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 27 Junij 2006, 13:55:53
Pri meni je nekako tako: psi znotraj krdela se lahko rangirajo kolikor jim duša poželi, dovoljeni so vsi načini, tudi naskakovanje. Edino kar je strogo prepovedano je grizenje in pa (pri samojedih zelo priljubljeno) lasanje. Potem je tu "razširjeno" krdelo, recimo psi, ki se redno srečujejo in so veliko skupaj (recimo kolegi iz agilitija, ruševin...) ki se tudi morajo zmeniti kam kdo sodi, vendar si ne smejo dovoliti toliko kot "doma". Na nevtralnem terenu s tujimi psi pa se nima kaj rangirati, mogoče kvečjemu komaj opazno v igri (divja igra že ni več v redu). Če se pes podreja drugim ni nič narobe, za kastriranega je pa sploh normalno, ne smemo pa dovoliti kakšnega zatiranja. Če gre "igra" v to smer, jo prekinemo.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #4 : 27 Junij 2006, 17:01:51
Če se pes podreja drugim ni nič narobe, za kastriranega je pa sploh normalno, ne smemo pa dovoliti kakšnega zatiranja. Če gre "igra" v to smer, jo prekinemo.

Zatiranje v kakšnem smislu?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanyca

  • Gost
Odgovori #5 : 28 Julij 2006, 19:22:25
Lana je zelo dominanten pes že od malega zlasti do psov.
ko pridejo k njej prijatelji jih začne naskakovat in nisem vedela ali jo naj tega iodvadim ali pa ne.
Ma še kdo tak primer ona se podredi 10% psov, med drugimi hoče biti glavna.-

lp



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 28 Julij 2006, 22:08:55
Luna je bila tudi že vleglu dominantna in to želi ostati. Tako da se je do sedaj podredila samo 2-krat: enkrat na obisku pri prijateljici, kjer se je "morala" podrediti, drugače je psica ne bi sprejela, in enkrat na sprehodu, ko je nek nemški ovčar se ful napadalno zagnal vanjo. Drugače pa nikoli. Sicer pa naskakuje zelo redko, bolj cuka za uhe ali dlake. Jaz se trudim, da igro prekinem, če se mi zdi pregroba. Se mi zdi, da se je že nekoliko unesla.

Imam pa problem, ki ne vem kako naj ga rešim. Luna vedno rine v tiste pse, ki se z njo ne želijo igrat. Kako naj se tega odvadi oz. kako naj jo naučim, da ji pusti pri miru? Recimo da je več psov, ki bi se igrali z njo, ampak ona bo skakala samo okoli tistega, ki se ne bo hotel igrati. 

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 28 Julij 2006, 22:28:08
amm moj sib je tudi zelo dominanten, čeprav se psicam podreja in je zelo nežen z njimi. Prav nasprotno je pa pri psih, do zdaj se ni niti enkrat podredil in vedno začne z renčanjem če se pes ne podredi pa ga odvajam ampak bolj malo pomaga ker je res trmast...

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 29 Julij 2006, 12:37:26
Luna, rabila bi takšne pasje partnerje, ki bi jo za vsiljivost primerno kaznovali. Kar pomeni da bi jo , če ne bi upoštevala opozorila oklofutali ali treščili ob tla, ne bi pa je zluknjali. Take pse je sicer težko najti, so pa. Če imaš za to dovolj poguma. Če ne ti pa ne preostane drugega, kot da sama prekineš igro vedno, kadar postane vsiljiva. Samo to ni tako učinkovito.


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #9 : 30 Julij 2006, 10:00:45
Tara je tudi bolj domunantne narave. Ona sicer ne naskakuje psov ampak pliše :-[.  Ko pa pride zraven pes pa ga takoj popade.  Agresivna je bolj do samcev, ker so bolj vsiljivi, z samico pa se počasi začne razumet, če si jo podredi ali če jo druga pusti pri miru.pri drugi varjanti pa pol Tara leze k njej in jo ovohava in ji sledi.
Ko smo bili na sprehodu še z eno shih tzujko sta bile malo spuščene in ta psička se je začela igrat in tekat z lastnico in ker se je Tari hotelo zmešat ko je to videla, sem jo spustila in se je zalaufala za njo in je lovila in vmes se je slišalo malo renčanja, ko jo je dohitela pa se je držala zelo visoko in uha je imela zelo visoko nastavljena. Meni se je to zdelo kot igra, če pa kdo ve kaj bi to točno lahko pomenilo ???, naj mi prosim pove, da nima slučajno  kak skrit pomen. :-\