Shiba Inu [Shiba]

Tosy · 49423

Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
: 27 Junij 2006, 15:58:27
Ta starodavna pasma je mene osebno čisto prevzela. Sprva njihov videz, kasneje pa še značaj. Shibe so najmanjše in najpopularnejše izmed vseh prvinski japonskih pasem. Nastarejše dokaze, da pasma Shiba Inu obstaja, so stare že več kot 2.400 let. V preteklosti so jih uporabljali za igrivo lovljenje, danes pa jih poznamo kot krasne spremljevalce.
Zanimivo je, da imajo Shibe podobno lastnost kot Basenji in sicer to, da izredno redko lajajo, če to lahko tako imenujemo. To zanimivo pasmo poznamo v šestih različnih barvah. Prva lisičja ali lisičje-bela, kremna, črno-lisičja, črna in 'zlata'.
Shibe imajo globok prsni koš, lepo oblikovane tačke, košat rep in dobro razvite noge. Za njih je značilen predvsem temen črn smrček in sorazmerno majhne, izredno lepo oblikovana in postavljena kosmata uhlja in trikotno oblikovane oči.
Shiba Inu je pasma, ki zraste med 35 in 41 cm in tehta nekje med 7-10 kilogrami. Njihova življenska doba naj bi se gibala nekje med enajstimi in štirinajstimi leti. ;)
Mene osebno zanima, če je v Sloveniji slučajno že kakšen vzreditelj oz. če je sploh že kakšen predstavnik te pasme in kako je z vzgojo Shibe Inu. Ali so hitro učljivi ipd. ali gre vse skupaj bolj počasi z veliko potrpežljivosti?

Lp, Tosy

+1
   

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 27 Junij 2006, 16:15:07

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #2 : 27 Junij 2006, 16:53:13
Jaz sem pred nekaj meseci iskala in kontaktirala vzreditelje po bližnjih državah (a si je potem oseba premislila). Gospod iz Italije (če kdo želi, lahko poiščem kontakt) nam je ponudil nočitev pri njih, če bi želeli psarno najprej pogledat. Na Madžarskem bodo imeli konec julija leglo v psarni Icy-Itadaki in enega mladiča (samčka) so rezervirali iz Slovenije. O tem, ali obstaja kakšen predstavnik pasme pri nas, nimam podatkov, v primeru da ne, bo to prvi.

Glede vzgoje in šolanja (takrat sem spraševala tudi glede tega) - gre za primitivnega psa, potrebno je veeliiiko potrpljenja, domišljije za motivacijo ... Vsekakor pa takega psa šolamo na prijazen način, s pozitivno motivacijo, če uporabljamo silo, se samo še bolj upre.
V preteklosti so ga uporabljali za lov (na medvede) v težkih razmerah (sneg, gore), od tod tudi izhaja njegov močan karakter, je zelo pogumen. Na Japonskem mu pravijo "Velik pes v majhni embalaži", zato ga zaradi njegove velikosti ne smemo podcenjevati. Že zgodaj mu moramo postaviti jasne meje (kaj se sme in česa ne) in biti pri tem povsem dosledni. Shiba je vsekakor pes za potrpežljive ljudi z dobrimi živci, saj mu hitro postane dolgčas. Če mu ne zagotovimo zaposlitve, pokuri svojo energijo na področjih, ki nam niso preveč povšeči. Potrebuje torej veliko pozornosti, če je preveč sam, postane še bolj svojeglav.

Na drugi strani se precej hitro učijo, marsikje se z njimi ukvarjajo v agilityju, vendar je to možno samo takrat, če znamo vzpostaviti z njim dober odnos. Za tiste, ki imajo takega psa prvič, bi jaz vsekakor priporočala psico.

Preberite si še tole: http://www.stormpages.com/bravewolf/shibainu.html  :)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 27 Junij 2006, 19:12:11
Aha, hvala za odgovor. Sem si kar mislila, da bo nekaj v tem stilu, saj velja Shiba Inu za pse, ki so priporočeni, tistim, ki imajo potrpežljivost in izkušnje. Ta psarna bo imela torej na tem linku (Klik!) leglo z Lucy in Hibikijem.

No, pa še ena zanimiva psarna - Klik! kjer imajo trenutno tudi leglo... (skoteno 30. maja) ;)

Meni ena izmed najlepših samičk...Klik!

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #4 : 28 Junij 2006, 11:16:33
Tosy, ne se preveč prestrašit:). Če te res zelo zanima, se je vredno potruditi, saj ti taka pasma lahko predstavlja izziv in se lahko iz nje veliiiko naučiš. Pri takih psih se srečuješ z različnimi situacijami, tudi kakšnimi preprekami, ki te prisilijo razmišljati o tem, kako bi določeno stvar rešil, ker če imaš dovolj močno voljo, želiš rešiti prav vse. Če imaš takega psa, izveš zelo veliko o vzgoji, ki je ključnega pomena, iz prve roke oz. lastnih dogodkov vsakdanjem življenju.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 28 Junij 2006, 11:46:29
Seveda, se nisem prestrašila.:) Shibe so super psi. In če vse gre lepo po pozitivni in potrpežljivi poti ni vrag, da vzgoja ne bi uspela in bi vse težave na poti le bile prebrodene. ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 31 Avgust 2007, 12:33:12
No, se mi zdi, da bi bilo treba tole malo obuditi. Kolikor sem brala je Vesna (Tibetanka) iz sosednjega foruma že leta 2002 dobila predstavnika iz ene vrehunskih ameriških psarn in naj bi kasneje tudi začela vzrejati te lepotce. Kako je s tem?

Drugače pa me zanima, kako je kaj z displazijami pri Shibah? Sem v živo videla enega in me je šokiral. Woow, res super izgledajo. :-*

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #7 : 31 Avgust 2007, 19:36:20
Ne vem, kako je z Vesno, je pa prišel lani ali predlani en samček iz psarne Icy-Itadaki (poglej pri "offspring" ;)).  Spodaj si lahko pogledaš tudi nekaj filmčkov, nasvete za vzgojo, bazo podatkov o displaziji...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #8 : 22 November 2007, 16:56:27
Oddaja se 2,5 letna samička Catullus Meta Go iz Madžarske.



INFO na: [email protected] (angleško, nemško, italijansko)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #9 : 23 November 2007, 05:54:17
Ful luštni so ti psi in upam,da tale psička kmalu najde dober nov dom :)


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 30 November 2007, 18:29:45
:o bi jo kar posvojila, če ne bi bila že mala doma. zelo lepa je. :*

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


kathy

  • *
    • Prispevkov: 801
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 30 November 2007, 19:03:46
Ena moja fotka mladička iz CAC Maribor:




Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #12 : 30 November 2007, 19:44:54
Lušni so, ja. :)

Hmm, psarna Icy-Itadaki se je očitno preselila iz Madžarske na Irsko. Škoda. :-\

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 07 Februar 2008, 20:32:13
Oooo kolk so to dobri kužki. Mene so očarali na rastavi.



Ancy1984

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 0
  • Kira moja najvecja zvezdica :D
Odgovori #14 : 19 Februar 2008, 00:12:19
ma ku so lepi kuzki...me spominjajo na lisicko :)

Kira moja najvecja zvezdica


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #15 : 19 Februar 2008, 14:12:06
V februarski številki revije Kinolog je predstavitev te pasme.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


anaya

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 14 Februar 2009, 11:12:36
Moji hčerki so tut ful ušeč shibe.
Pa zelo priznan vzreditelj iz italije ki vzreja Am-je in shibe je Del Biagio


anaya

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 14 Februar 2009, 12:18:49
Moji hčerki so tut ful ušeč shibe.
Pa zelo priznan vzreditelj iz italije ki vzreja Am-je in shibe je Del Biagio


Ta del biagio pride na evropso rastavo v Celje pa v Portorož tudi


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 02 Marec 2009, 21:55:04
V februarski številki revije Kinolog je predstavitev te pasme.

Pa tudi v eni št. Mojega psa...Sem ravno zadnjič brala...



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 26 Avgust 2009, 11:21:58
Meni so pa ti psi, tako všeč, da to ni za povedati, škoda, da so, tukaj, tako redki, jaz bi ga morda celo imela. Ampak Samojed je za mene božja pasma.


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #20 : 26 Avgust 2009, 11:46:16
Glede vzgoje in šolanja (takrat sem spraševala tudi glede tega) - gre za primitivnega psa, potrebno je veeliiiko potrpljenja, domišljije za motivacijo ... Vsekakor pa takega psa šolamo na prijazen način, s pozitivno motivacijo, če uporabljamo silo, se samo še bolj upre.
V preteklosti so ga uporabljali za lov (na medvede) v težkih razmerah (sneg, gore), od tod tudi izhaja njegov močan karakter, je zelo pogumen. Na Japonskem mu pravijo "Velik pes v majhni embalaži", zato ga zaradi njegove velikosti ne smemo podcenjevati. Že zgodaj mu moramo postaviti jasne meje (kaj se sme in česa ne) in biti pri tem povsem dosledni. Shiba je vsekakor pes za potrpežljive ljudi z dobrimi živci, saj mu hitro postane dolgčas. Če mu ne zagotovimo zaposlitve, pokuri svojo energijo na področjih, ki nam niso preveč povšeči. Potrebuje torej veliko pozornosti, če je preveč sam, postane še bolj svojeglav.

Na drugi strani se precej hitro učijo, marsikje se z njimi ukvarjajo v agilityju, vendar je to možno samo takrat, če znamo vzpostaviti z njim dober odnos. Za tiste, ki imajo takega psa prvič, bi jaz vsekakor priporočala psico.

Po karakterju so ful podobni basenjijem (jasno oboji primitivci) ;D



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 26 Avgust 2009, 20:01:09
Mene zanima njihov značaj. A so prijazni? So ljubeznivi, tako, kot Samojedi? Majo radi otroke? Kakšni so do tujcev?


Medvedka

  • *
    • Prispevkov: 333
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 03 Marec 2010, 17:57:29
Tudi mene zanima kaj o teh kužkih ... je mogoče na forumu kakšen lastnik te pasme??


Aron gold

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 21 Oktober 2010, 18:43:12
meni so ti psi zelo lepi   mogoče si ga bom umislila čez kakšnih 20 let.

 



MoYika

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 27 Maj 2011, 10:35:50
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa jst pa šibico dobim julija :D :D
od tega Del Biagia iz Italije, ki je ful uredu človek in res lepo dela z kužki in res jih ima ful ful velik ampak res lepe pse
komi čakam da dobim punčko mojo, en let sm čakala nanjo ampak se je splačalo :D

nasledn tedn dobim slikce od nje in vam jih pokažem :d

Lp



CocoBee

  • Gost
Odgovori #25 : 28 Maj 2011, 19:48:32
super :) jaz sem kupila v ponedeljek našega Shibija :) Pripeljan iz češke in odličnih staršev. imamo tudi malega otročka in se zelo lepo razumeta in igrata :) super psi so :)
še slikca naših sončkov :)



Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 28 Maj 2011, 21:07:47
Joj, krasna fotka! Čestitke!  :o



CocoBee

  • Gost
Odgovori #27 : 28 Maj 2011, 21:41:46
hehe ja hvala lepa :) male šibice ne smemo podcenjevati ker so bolj manjše rasti...so namreč izredni čuvaji in zelo branijo svojo družino. MAli Hachi je star zdaj 4 mesece pa je malega Aarona vzel za svojega kot bi mignil ;) zadnjič je celo renčal na prijateljico ko se je igrala z Aaronom saj je mislil da je "grob" pristop. ko pa je videl da je vse ok in le igra se je le pomiril ;) tak majhen in mlad pa že tako pogumen in zaščitniški. preprosto super!




zanima me kdo na tem forumu ima tole malo zverco? mogoče smo kje blizu doma? ;)



delfinčika

  • Gost
Odgovori #28 : 28 Maj 2011, 21:44:18
Joooj je lep. Iz katere psarne pa je (nisem opazila) :-[ :-[



CocoBee

  • Gost
Odgovori #29 : 28 Maj 2011, 22:02:24
psa sem kupila od neke punce, ona pa ga je kupila na češkem. prvič imam sploh psa z rodovnikom in teli listi so vsi v nekem češkem jeziku..pol sploh ne razumem :D kar pa lahko razberem je da je češko-moravska kinološka zveza iz prage in da je rejec Petr Ričar in njegovi shiba inu-ji spadajo pod Hneda tvrz, verjetno je to psarna...ali kak naj to razložim...