navajanje na povodec

Zorek · 33496

Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
: 27 Junij 2006, 20:47:56
Hay,
moj sosed ima psičko, ki je stara 8 mesecev (približno) in je trenutno breja. Problem pa ni v tem. Problem je to, da psičko že več kot 2 meseca navajajo na povodec in je ne morejo privaditi. No zdaj je že malo bolje kot prej. Na začetku je kar otrpnila na povodcu in je nikakor niso mogli pripraviti do tega da bi se premaknala. Zdaj pa že naredi 5 korakov vendar zelo daleč za tabo in se ne premakne več. Pa so že poskusili z hrano, igračam, klicanjem, celo ko je videla mojega psa na povodcu kako je zadovoljen se ni premaknala pa čeprav sta nerazdružljiva prijatelja, ki ju noben pes ne more ločiti, tudi njen lubček ne. Me pa zanima če mate kakšen predlog kako jo navaditi na povodec, ker so sosedje čisto omagali z njo.
lp,
Anja


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #1 : 27 Junij 2006, 21:15:26
Hay,
moj sosed ima psičko, ki je stara 8 mesecev (približno) in je trenutno breja. Problem pa ni v tem.
Seveda je problem v tem. Nobena psica ne sme biti breja pri starosti 8ih mesecev!  >:( To je mlad pes - zelo mlad pes! Psice so lahko breje šele po drugem letu starosti! In pri 8ih mesecih je to ogrožujoče za njeno zdravje! Sklepam, da je bila to njena prva gonitev in so lastniki tako "dobro" poskrbeli zanjo, da je že kar sedaj breja....  >:( Noro!!  >:(

Navajanje na povodec se začne, ko dobiš psa v dom. Počasi, s priboljški.... Če ne gre, potem je postopek dolgotrajnejši. Vendar nič čudnega, da je ne znajo navadit na povodec, ko pa niti ne vedo, da psica pri 8ih mesecih ne sme biti breja. Pri taki skrbi za psa me ne čudi, da noče na povodec.....


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #2 : 27 Junij 2006, 21:49:56
breja pri 8 mesecih  :-\ :-\

Glede navajanja na povodec pa tako .. poskusi naj tako, da mu da povodec gor in da ni napet. Pa malo se vsedeš na tla se pošpilaš s psičko. Malo  s priboljški.




Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 28 Junij 2006, 09:20:25
Hay,
glede brejosti je blo tako ko ni blo kerga doma se je psička potepala, ker je odzunaj in ni privezana, zato jo želijo navadit na povodec in potem je šla k sosedovem psu, ki je čez dan tudi sam ozunaj in sta se sparila. Tk js predvidevam.  No js itak vem, da nebi smela bit breja. Pa itak je mešanka in sosedje sploh nočejo imeti mladičev. So jo pa mislili dat sterilizirat pa so rekli, da jo bojo dali kasnej, ker ni bilo dosti denarja takrat, ker so jo dali cepit.

Igrat se pa sploh noče ko je na povodcu.

lp,
Anja


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #4 : 28 Junij 2006, 09:42:01
Ne spoznam se na vzrejo samo mislim, da bi bilo ceneje sterilizirat psičko kot pa imet mladičke...  :-\ pa res je veliiiiiko premlada  :-\

Lp


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 28 Junij 2006, 09:42:20
Hay,
glede brejosti je blo tako ko ni blo kerga doma se je psička potepala, ker je odzunaj in ni privezana, zato jo želijo navadit na povodec in potem je šla k sosedovem psu, ki je čez dan tudi sam ozunaj in sta se sparila. Tk js predvidevam.  No js itak vem, da nebi smela bit breja. Pa itak je mešanka in sosedje sploh nočejo imeti mladičev. So jo pa mislili dat sterilizirat pa so rekli, da jo bojo dali kasnej, ker ni bilo dosti denarja takrat, ker so jo dali cepit.

Igrat se pa sploh noče ko je na povodcu.

lp,
Anja

jap tako je , če so psi zastonj al pa prepoceni  >:( - pol pa ni denarja za sterilizacijo ,ker so jo že cepili  ::), pa za vrvico ga tud ni blo  :(, o boksu pa sploh škoda mislit  :(, pa zaprt v hišo med gonitvijo jo tud niso utegnili >:(. No, in ko je pri 8 mesecih postala breja (čudn a ne  ::)) so prvič prišli na idejo, da ni slabo psa na vrvico navajat- ja kaj se čudiš? To je precej pozno  navajanje in temu primerno bo dolgo trajalo.
Moj klega je enemu dogecu prvič dal ovratnico gor pri letu in pol- ker prej je bil vedno spuščen-ker je ubogal in bil pod nadzorom ni bilo problema.No, Potem je hotelit na vzrejno in bi moral psa seveda privezat. Dal mu je gor ovratnico...... in pes je padel v nezavest od šoka (dobesedno  :o)- še preden je uspel pripet vrvico- no on je ovratnco snel in pač ni šel na vzrejnega- nikoli.
V tem tvojem primeru pa bi bilo edino pametno psico sterilizirat ne glede na to kolk je breja. Na vrvico se bo pa že navadila,če jo bodo vodili okoli privezano in prijazno. Bo pa trajalo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 28 Junij 2006, 12:45:09
Citiraj
mislim, da bi bilo ceneje sterilizirat psičko kot pa imet mladičke..

Pa kaj komplicirate. Najceneje je mladiče v žakelj pa v vodo ali kanto in problem je rešen.
Ob takih vprašanjih se mi zdi, da bi morali bodoči lastniki pred nabavo kakršnega koli psa res opraviti kakšen izpitek. Vsaj največjih bedarij ne bi delali iz neznanja. Malomarni pa itak nikoli ne bodo povsem izumrli.


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 28 Junij 2006, 14:38:00
Hay,
ta psička ni moja, zato prosim ne nadirajte mene. Na povodec so jo pa začeli navajat takoj ko so jo dobili, to je bilo pri pol letu njene starosti. Itak pa jo bodo dali sterilizirat takoj ko bodo mladičke odali, če je sploh psička breja. Smo 80% da je, če pa ni pa toliko bolje.
lp,
Anja


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #8 : 28 Junij 2006, 14:43:30
Zorek, saj te ne nadiramo  ;)

Lp


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #9 : 28 Junij 2006, 14:59:04
Hay,
meni se vsaj tako zdi in me krivite, da bi bila jaz kriva. Pa vsaj je vseeno. Jaz pobiram saqmo predloge kako navajat na povodec, ker je ful težavna, pa tudi njen bratec je enak, ker je bil zadnjič enkrat pri njih in so ga privezali je pa potem kar padel v šok. Se je kar tresel in se ni več premaknil.
lp,
Anja


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 28 Junij 2006, 15:25:52
[quote ]
Hay,
ta psička ni moja, zato prosim ne nadirajte mene. Na povodec so jo pa začeli navajat takoj ko so jo dobili, to je bilo pri pol letu njene starosti. Itak pa jo bodo dali sterilizirat takoj ko bodo mladičke odali, če je sploh psička breja. Smo 80% da je, če pa ni pa toliko bolje.
lp,
Anja
Citiraj

tvoj drugi citat

[quote ]
moj sosed ima psičko, ki je stara 8 mesecev (približno) in je trenutno breja.



ne deremo se nate- ampak tako je.
Ti pa poglej kako sam sebe zamotaš-a si prepričan,da ni psica tvoja  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 28 Junij 2006, 18:05:04
Hay,
sj sm rekla, da mi je že vseeno glede tega dretja al karkoli je to. Psička ni moja no.

P.S. js sm ženskega spola

lp,
Anja


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 28 Junij 2006, 18:35:38
saj ni važno, tisto kar je napisano velja za lastnika, kdorkoli je že. In res, naj že vendar zbere tiste fičnke in da psico sterilizirat da bo imel mir enkrat za vselej. Čeprav je breja.


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 28 Junij 2006, 18:46:53
Hay,
itak jo bodo dali stelirizirat. Sam a ni nevarno jo dajat tej ko je breja? Oni jo bojo itak dali takrat, ko bodo oddali mladiče, če jih pa ne bo mela pa kr čez kaka 2 mesca.
lp,
Anja


erika

  • *
    • Prispevkov: 448
    • Točke: 5
Odgovori #14 : 28 Junij 2006, 19:04:21

Ja, zdej je kar je, psička je breja. Hm ...Takih brezbrižnih lastnikov je veliko na svetu-na žalost >:(.

Kdaj bo kotila? Anja če bo to kmalu, pozabi na povodec ampak malo osvesti lastnike kako  in kaj. Ker če nimajo pojma, da je psica lahko breja pri 8 mesecih, potem tudi  najbrž ne vedo nič o negi mladilčkov in doječe psice.

Tu na forumu je veliko podatkov o brejosti, kotitvi itd.... mogoče bi jih pa lahko malo razsvetlila.

lp erika


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 28 Junij 2006, 19:59:53
Hay,

Kdaj bo kotila?

Če je sploh breja bo imela mladičke čez kakšen mesec. Boma pa jaz in Zoro pomagala pri mladičkah ;). Tako, da se bom zelo veliko pozanimala o negi mladičkev itd. Tako, da bodo v dobrem stanju. Pa tudi če bo slučajno kakšnega odstavil prehitro bom pa kar na flaško ga dojila, ker se to kar hitro zgodi takim mamicam a ne? Upam, da ne bo mladičkov, če pa bodo pa ne sme biti kašnih problemov. Če bi bila to moja psička bi poskrbela, da ne bi imela mladičkev. Jaz bi jo dala takoj ko bi jo dobila cepit in sterilizirat. Res je nekam veliko dati 30000SIt za sterilizacijo. A se vam zdi taka cena primerna? No mn se po eni strani zdi primerna po dugi pa ne. Sam pri mladičkih bom pa jaz skozi bla. Tk, da bodo v dobrem stanju. Vsaj dolgčas mi bo minil :D ;) ::)

lp,
Anja


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 28 Junij 2006, 21:30:09
Pri enem mesecu brejosti je ravno pravi čas za sterilizacijo.. Nevarno je toliko, kot je nevarna narkoza, torej enako kot če ne bi bila breja. Če se ti zdi 30k za sterilizacijo veliko, izračunaj, koliko bodo stali mladočki. Samo cepljenje malo večjega legla pride več.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #17 : 28 Junij 2006, 21:45:04
Zorek: mladički ne bodo preživeli s čohanjem.... Potrebujejo veliko več nege kakor si misliš (cepljenje 2x, razglistenje 2x, primerno - kvalitetno hrano za mladičke, mamica tudi potrebuje v tem času drugo hrano - seveda spet kvalitetno, primerna kotilnica oz. kotilni prostor, podloge, ki jih je treba menjati večkrat na dan....etc - in to so samo materialne stvari! Da ne omenjamo potem ogromnega števila ur, ko je treba nadzorovati, da so vsi mladički siti in zdravi, da jih mamica ne povalja...etc.).

In dvomim, da jim lahko nudiš to ti ali pa tvoj sosed (za slednjega sploh močno dvomim, ker če do sedaj ni za svojo psico primerno poskrbel, potem se v takšne skrbi, kot je skrb za mladiče, res ne bo podal).


Lp,
M


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #18 : 29 Junij 2006, 12:12:15
Se strinjam, da če jim je sterilizacija predraga, tudi mladiči ne bodo deležni kake posebne skrbi in bodo pač preživeli, če bojo, če ne pa ne... Bo vsaj manj stroškov  >:(

Sicer pa po drugi strani mladiči spet niso iz porcelana in če brez veterinarjeve pomoči nebi preživeli vsaj prvega tedna, po moje tudi njihovo kasnejše življenje nebi bilo brez zdravstvenih težav, če bi seveda preživeli.

Jaz bi jo nemudoma peljala na sterilizacijo! Je ceneje!
Že ki je očitno denar tukaj tisti jeziček na tehtnici. Za preganjanje dolgasa bo pa bolj zanimivo kaki novi trikec kužka naučit ali pa se ukvarjat z navajanjem na povodec.

Kaj pa fleksi? ta je daljši in ponavadi lažji.
Še ena varjanta je, da psu krajši povodec samo pripnemo na ovratnico (upam da je vsaj na to navajena) in pustimo, da prosto visi. Pazit moramo seveda da se kam ne zatakne (zato tudi kako krajšo po možnosti brez zanke), ma magari en štrikec.
Pol pa igračke in nagradice na plan pa laufat okrog po vrtu...
Nikakor pa kakšno cukanje pa vlečenje prakticirat.
Pčasi pa bo šlo.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 29 Junij 2006, 12:45:10

Citiraj
Sicer pa po drugi strani mladiči spet niso iz porcelana in če brez veterinarjeve pomoči nebi preživeli vsaj prvega tedna, po moje tudi njihovo kasnejše življenje nebi bilo brez zdravstvenih težav, če bi seveda preživeli.

včasih kotitve in prvega tedna po njej brez (ponavadi dražje kot sterilizacija) veterinarjeve pomoči ne preživi psica. Niti ne tako redko, še zlasti pri premladi psici in povsem brezbrižnem lastniku.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #20 : 29 Junij 2006, 13:03:33
Navajanje na povodec...
Po moje je psica pri tej starosti že navajena na povodec oz. je ne moti če nek privesek visi iz ovratnice.
Če jo to moti , je seveda treba najprej navezet špago ali pa povodec na ovratnico in naj to vleče okoli.
Drugo pa je če psica ni navajena na pritisk ( ko povleče).
Lepo najprej priboljški , psico damo na povodec, če hoče stran jo privabiš s priboljški, v bistvu joje potrebno navaditi samo na to, da ti sledi , kamorkoli greš jo povabiš s sabo ( priboljški ali pa z božanjem , lahko tudi z besedami) Tako , da se navadi hoditi na povodcu ...
Še to, kaj pa dela če je privezana ( se hoče strgat, nori...) ???



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #21 : 29 Junij 2006, 13:48:54
včasih kotitve in prvega tedna po njej brez (ponavadi dražje kot sterilizacija) veterinarjeve pomoči ne preživi psica. Niti ne tako redko, še zlasti pri premladi psici in povsem brezbrižnem lastniku.



Res pozabla... (danes sem kar malo razstresena)
Pa celo doživela sem to... Kjer sem bila na dopustu je takrat tudi ena mlada psica pred kratkim kotila in imela gnojen izcedek iz maternice. Ne vem kako srečo je mela, ker po mojih podatkih je lastnik ni odpeljal do veta pa je vseeno preživela.

Mladiči so pa bili z njo zunaj in psica jih je ves čas teptala, ker se je hotela igrati z vsakim, ki je prišel mimo. Dobro, da majo tako hiško, za katero je privezana, ki je nekoliko dvignjena od tal in so se lahko mladiči umaknili spodaj...

In oni načrtujejo rodovniško leglo čez kako leto baje!!!  :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 29 Junij 2006, 20:25:29
Hay

Še to, kaj pa dela če je privezana ( se hoče strgat, nori...) ???

Ja čisto otrpne, no zdaj je malo bolje, ker naredi 5 korakov potem pa spet otrpne. Ma pa flexi povodec in mislim, da je ravno ta kriv,  ker sem jo jaz dala na Zorov povodec, pa čeprav je povodec prevelik zanjo je potem lepo hodila par minut samo je potem zaostala za mano.

No je pa mela moja prijateljica enak primer in je imela psička tudi v prvem gonjenju mladičke in odzunaj pa ni nobeden poginil.

lp,
Anja


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #23 : 29 Junij 2006, 22:39:44
Hay,
glede brejosti je blo tako ko ni blo kerga doma se je psička potepala, ker je odzunaj in ni privezana, zato jo želijo navadit na povodec in potem je šla k sosedovem psu, ki je čez dan tudi sam ozunaj in sta se sparila. Tk js predvidevam.  No js itak vem, da nebi smela bit breja. Pa itak je mešanka in sosedje sploh nočejo imeti mladičev. So jo pa mislili dat sterilizirat pa so rekli, da jo bojo dali kasnej, ker ni bilo dosti denarja takrat, ker so jo dali cepit.

Igrat se pa sploh noče ko je na povodcu.
hm.....se pravi, če jo navadijo na povodc leti na ketno...




DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #24 : 29 Junij 2006, 22:46:39
hm.....se pravi, če jo navadijo na povodc leti na ketno...

Irenchy noooo....ti pa res ne razumeš! Hočejo poskrbeti, da bo psica kotila na ketni. Ker drugače bog si ga vedi kje bo kotila....in jih skrbi za naraščaj!  ::)

[upam, da je očiten sarkastičen ton]


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #25 : 29 Junij 2006, 22:55:05
ooohhh marička sveta to pa bo naraščaj tak da te kap


DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #26 : 29 Junij 2006, 22:58:14
Zorek je zgleda dobronamerno hotela pomagat sosedom... . Če bi bilo samo vprašanje kako navaditi na povodec bi bili odgovori sigurno čisto drugačni ::) Pustite zdaj komentarje o tem leglu in brejosti, ker v to temo niti ne pašejo, in začnite o navajanju na povodec ;)

Lp nina



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 30 Junij 2006, 08:32:29
Irenchy noooo....ti pa res ne razumeš! Hočejo poskrbeti, da bo psica kotila na ketni. Ker drugače bog si ga vedi kje bo kotila....in jih skrbi za naraščaj!  ::)

[upam, da je očiten sarkastičen ton]

To sploh ni res. Ne navajajo je na ketno >:( >:( >:( >:( >:(. Navajajo jo na flexi povodec. In tudi nočejo, da bi kotila na ketni. Pa vrjetno bi si izbrala prostor za kotitev kar na njihovem balkonu ali pa pri nam, ker je večinoma na teh dveh mestih. Itak pa ji bomo naredili prostor kjer bo lahko kotila. Mogoče jih bom celo prepričala, da bi jo peljali k veterinarju in bi on nadzoroval kotitev ;).

lp,
Anja


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #28 : 30 Junij 2006, 09:45:30
Mogoče s priboljški , pa če res tako lepo hodi na Zorovem povodcu  naj ji kupijo takega, potem pa sirček pred nosek pa naj hodi, ko se bo to navadila pa počasi ukinjati priboljšek.
Psici je pač treba dati razlog, da se na povodcu ne upira.



zami

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 30 Junij 2006, 11:44:19
Oj!

Bom preskočila komentar glede legla.

Kar se tiče povodca... po mojih izkušnjah so najboljše tri verjante: s priboljškom kot so že svetovali eni (pa jaz bi raje dala kako puranjo salamico ker bolj diši), s tem da ji nek lahek povodc pripneš na ovratnico in naj se z njim sprehaja. Po nekem času naj nekdo drži povodec in psici sledi. Ko bo šlo to v redu pa malo izmenjujta vlogi.  Najboljša metoda pa bi morda bila v družbi drugega psa s katerim se rada sprehaja in igra. Naj drugi pes hodi poleg, bo njej lažje.


Jaz imam doma med petimi psi tut enga mešanca ki je prej živel pri ciganih. Očitno je bil edini dotik udarec ali drugačno trpinčenje. No trajal je pol leta, da sem mu nataknila ovratnico in jo on lepo sprejema. Zdaj je na vrsti povodec. Vsakič ko mu pripnem otrpne, kot od tvojega soseda. Jaz sem takrat zraven njega, ga čoham in se z njim pogovarjam. To je približno 20 minut na dan. Pri njumu hrana ne vžge. Skratka čakam da se odloči sodelovat. Samo je razlika da bo tvoj sosed mladiča dosti lažje naučil. Ta moj je star vsaj 3 leta. V glavnem je nujna potrpežljivost.
Aja... flexi.... ni tako super verjanta, ker če se psica boji tega natega povodca... no fleksi ko je sproščen na daljšanje stalno povzroča nek nateg. Razmisli.

Veliko sreče.. in upam, da ni breja.