Cepljenje proti steklini

*LuNa* · 222536

KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #450 : 15 Januar 2014, 12:30:13
Ali prav razumem, da če sem med letoma 2012 in 2013 datumsko zamujala, ampak v letu 2014 ne bom zamudila niti za en dan, potem lahko od 2014 dalje cepim na tri leta?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #451 : 15 Januar 2014, 12:37:20
Točno tako. Za nazaj je važna samo letnica, od letos naprej pa mora biti do dneva točno. Tisti, ki smo se s psi udeleževali prireditev, smo imeli do dneva točno že dosedaj.


Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #452 : 15 Januar 2014, 12:58:43
Točno tako. Za nazaj je važna samo letnica, od letos naprej pa mora biti do dneva točno. Tisti, ki smo se s psi udeleževali prireditev, smo imeli do dneva točno že dosedaj.

To bo veljalo brez izjem? Tudi če bo pes bolan ali na kakšnih zdravilih, na katerih se ga ne sme cepit, ravno takrat, ko bi moral biti cepljen?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #453 : 15 Januar 2014, 13:06:09
Po moje ja. Ker če cepiš na tri leta, nimaš več varnostne rezerve, kot je bila pri cepljenju na eno leto.


Buba

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #454 : 15 Januar 2014, 23:33:03
To kar piše zgoraj NI RES, ker je pred tednom dni prišli do spremembe, in sicer kot sem napisala že v drugi temi sedaj velja:

Nova zakonodaja pravi takole :):

Psi, ki so bili v 2012 in 2013 cepljeni (datum ni pomemben, le letnica-NOVO navodilo UVHVVR) in bodo v 2014 cepljeni PRAVILNO (pred potekom veljevnosti cepljenja), se od tega cepljenja naprej cepijo po navodilih proizvajalca (večinoma na 3 leta).


In od kod ste to citirali??? Moj vir je poleg veterinarske ambulante še Uradni list RS, 11. člen, 3 odstavek Pravilnika o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline, ki pravi:
"Drugo in tretje cepljenje psov je treba opraviti v razmakih do 12 mesecev od predhodnega cepljenja, vendar dve zaporedni cepljenji ne smeta biti opravljeni v istem koledarskem letu. Za tretje cepljenje se uporabijo cepiva, ki zagotavljajo imunost več kot eno leto. Vsa nadaljnja cepljenja se opravijo v skladu z navodili proizvajalca cepiva. Shema cepljenja je navedena v Prilogi 2, ki je sestavni del tega pravilnika. "
Sem bila na VURSovi strani, pa nikjer ne vidim, kakšnih sprememb pravilnika.
No saj če se je potrebno držati samo letnice, tudi cool :) čeprav danes sem na radiu poslušala in je tudi bilo rečeno, da morajo biti psi v zadnjih 3 letih vedno cepljeni znotraj 12tih mesecev.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #455 : 16 Januar 2014, 08:58:52
Buba to je iz obveznega navodila o postopkih izvajanja 11. člena Pravilnika o ukrepih za
ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline (Ur. l. RS, št. 98/13).

Vezalka izjeme bodo možne-vendar mora biti za to objektiven razlog, vlogo bo potrbno oddati pred potekom cepljenja na območni urad in spremembo (kasnejši datum cepljenja) bo mogel odobriti uradni veterinar.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #456 : 16 Januar 2014, 10:14:54
Hvala vama za odgovore!




Vezalka

  • *
    • Prispevkov: 73
    • Točke: 0
Odgovori #457 : 18 Januar 2014, 07:42:42
Se za eno mnenje bi vas prosila. Psa sem z namenom, da ga cez en teden od razglistenja cepimo, razglistila 28.11..nato je imel spet zdravstvene probleme in ga nismo cepili. Zdaj se je ravno pozdravil in bi ga rada cepila, samo ne vem, kaj naj naredim z razglistenjem. Ali je prekmalu za ponovno razglistenje oz.ali ga lahko cepim, ceprav je bil razglisten ze konec novembra? Hvala ze vnaprej za mnenja!



k94lif

  • *
    • Prispevkov: 107
    • Točke: 0
Odgovori #458 : 18 Januar 2014, 09:51:44
Kaj obstaja kakšna preglednica, kako je predpisano cepljenje v drugih EU in sosednjih državah?

Če bo pri nas veljalo 3 leta, me zanima, kako bo če greš v drugo državo, kjer so drugačni predpisi.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #459 : 18 Januar 2014, 12:50:05
Nimaš kje preglednice. Ti pa lahko VURS menda pomaga pri predpisih za državo v katero potuješ (nasplošno se je fajn še o drugih predpisih pozanimat-še posebno prometnih, če greš z avto etc)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #460 : 08 Avgust 2014, 12:20:30
Ne vem če je tole bilo že kje napisano ampak me zanima če se pri nas tudi uporabljajo "booster-ji"? Primer: Psa, ki je bil že večkrat cepljen ugrizne žival za katero obstaja sum, da je stekla - bodo veterinarji tega psa po ugrizu še enkrat cepili?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Asha_

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #461 : 08 Avgust 2014, 14:55:59
Ni nujno. Citiram pravilnik:

"Dokazano cepljenim živalim, ki so prišle v stik s steklo živaljo, se mora določiti zaščitni titer protiteles; če je titer manjši od 0,5 internacionalnih enot, je treba žival revakcinirati in opraviti trimesečno veterinarsko kontrolo; če lastnik ne pristane na revakcinacijo oziroma trimesečno veterinarsko kontrolo, je treba take živali usmrtiti"



fortuna

  • *
    • Prispevkov: 114
    • Točke: 0
Odgovori #462 : 22 December 2014, 19:23:22
Eno vprašanje - če je potrebno do dneva natančno cepiti pse, v bistvu pred iztekom datuma prejšnjega cepljenja (važno, da se ga ne prekorači), me zanima, če greš recimo 2 ali 3 tedne prej cepit, preden poteče zadnji dan prejšnjega cepljenja, potem se seveda za v naprej upošteva datum tistega dne, ko si žival nazadnje cepil? Lažja oblika za razumet :): cepili smose  30. 12. lani. Če imamo letos možnost samo jutri opraviti cepljenje za letos, potem se bo v prihodnje upošteval jutrišnji dan in ne več 30. od lani. Am I right?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #463 : 22 December 2014, 20:17:52
Da.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


fortuna

  • *
    • Prispevkov: 114
    • Točke: 0
Odgovori #464 : 22 December 2014, 20:54:17
Hvala za odgovor. Saj mi je bilo 99% jasno, ampak si nisem mogla da ne bi vprašala, sploh ker te ostale NEREŠENE stvari toliko razkurijo, da bi kar nekoga nekam nekaj :-\ ::) >:(



31malla

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #465 : 03 Februar 2015, 18:33:11
Lepo pozdravljeni,

Bom kar odprto temo o steklini uporablila za moje vprašanje. Sem nova na vašem forumu, ker se v vseh letih z malimi živalmi ni pojavila nobena težava. Danes pa žal kar precej velika.... Našega psa je ugriznila lisica na našem dvorišču:( Smo ga takoj peljali k veterinarju. Je bil tudi vsa leta redno cepljen proti steklini, veterinar pravi, da je mala možnost, da bi se okužil... Pa vendar dokler ne bo izvidov krvi žal ne vemo:(

Zanima me pa namreč še naslednje kdo krije stroške veterinarja v takem primeru? Zagotovo, da obstaja kakšen zakon, ki govori o tem pa ga žal ne najdem. Mi lahko kdo prosim pomaga, če je bolje informiran kot jaz.

Hvala vam.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #466 : 03 Februar 2015, 20:20:31
Zakaj pa naj bi stroške veterinarja kril kdo drug kot lastnik?


31malla

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #467 : 03 Februar 2015, 21:08:01
Zakaj?
Tudi lastniki psov morajo plačat, če slučajno pes napade srno in jo ubije... Obstaja tak zakon zato zagotovo vem, ker so na našem koncu to lastniki psov že plačali.
Torej lisica je napadla psa na dvorišču in sprašujem tiste, ki poznajo našo zakonodajo iz tega področja.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #468 : 03 Februar 2015, 21:10:49
Če bi bil pes zdravstveno zavarovan (mogoče zavisi od paketa) bi ti zavarovalnica krila strošek cepljenja itd.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #469 : 03 Februar 2015, 22:32:18
Lastnik psa, ki ubije divjad plača kazen, ja. To je pa pomojem čisto druga zadeva. Lisica ne bo plačala kazni, ker je ugriznila vašega psa, saj je divja žival brez lastnika. Če bi psa na vašem dvorišču ugriznil tuj pes, bi bilo drugače.
Meni je tudi logično, da lastnik krije stroške, saj tako izjemno visoki spet ne morejo biti, če ni potrebna operacija psa ali kaj podobnega... ???

Samo tako iz firbca- je vaš pes to lisico napadel in je ugriznila v obrambi ali kako..?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #470 : 04 Februar 2015, 07:55:08
Zakonsko gledano je lisica last države. V določenih primerih lovci povrnejo stroške, ki so nastali zaradi poškodovanja lastnine iz strani divjadi, recimo nazadnje primer poškodovanja fasade iz strani vran. Pozanimaj se pri lovski zvezi.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #471 : 04 Februar 2015, 13:54:00
Nobeno zdravstveno zavarovanje ne krije ceplenja.
Če je lisica ugriznila psa - vaša smola. Ker je cepljen ga, če bo titer dovolj visok, ne bo treba usmrtiti. Stroški so pa kljub vsamu vaši. Lahko sicer vprašate veterinarja, če kaj od tega krije država (ker ste se držali pravil in je bil pes redno cepljen) ampak močno dvomim.


31malla

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #472 : 04 Februar 2015, 20:27:39
Samo za info vsem, ki ste skušali pomagat z informacijami o plačilu stroškov veterinarja... Stroške krijejo lovska društva.



vidka

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #473 : 05 Februar 2015, 16:12:49
Ne razumem zakaj bi bilo treba psa usmrtiti?
Pes,ki je redno cepljen je zaščiten proti steklini al je to taka pravljica kot ošpice,kjer zbolevajo cepljeni otroci?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #474 : 05 Februar 2015, 16:43:52
Saj ga ni treba, ker je mogoče preveriti titer (torej koliko je pes dejansko zaščiten).
Titer je lahko prenizek iz več razlogov: najpogosteje - pes ima cepljenje vpisano v knjižici, dejansko pa ni bil cepljen. Pes je bil cepljen ko je bil bolan ali  poln glist in zato cepivo ni prijelo kot je treba. V zelo  redkih primerih pes kljub večkratnemu cepljenju ne more razviti dovolj visoke zaščite  zaradi pomanjkljivega imunskega sistema.

PS: pri zadnjem izbruhu ošoic ni zbolel niti en cepljen otrok. So pa vzroki enaki.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #475 : 27 Februar 2015, 07:46:38
Odgovor Kimi: Saj imaš možnost, da izbereš cepivo, ki drži 1 leto. In če je treba cepiti vsako leto, je to najbolj smiselno. Z bino imam do 2017 mir s steklino. Tekmovalci, razstavljalci, bodo še najprej letno cepisli steklino. Ker v HR je še vedno potrebno. Pa kje drugje tudi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #476 : 07 Marec 2015, 18:28:28
Mi ve kdo povedati, kdaj točno mora po zakonu biti mladiček (pri kateri starosti?) prvič cepljen proti steklini?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #477 : 07 Marec 2015, 18:50:51
Tekmovalci, razstavljalci, bodo še najprej letno cepisli steklino. Ker v HR je še vedno potrebno. Pa kje drugje tudi.

to pa ne bo drzalo. Za premike znotraj EU je dovolj, da je v knjizici vpisano veljavno cepljenje. Ce velja 3 leta, je vseeno. Zakoni posamezne drzave veljajo samo za njihove pasje drzavljane.

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #478 : 07 Marec 2015, 20:03:52
Si prepričana? Ker sem zasledila, da bo Hrvaška še naprej zahtevala letno cepljenje. Tudi za pasje obiskovalce. A mogoče veš, kje bi se dalo dobiti 100% zanesljivo informacijo?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #479 : 08 Marec 2015, 00:11:01
http://www.carina.hr/CURH/Dokumenti/Globalni/Letak_kucni_ljubimci.pdf

U Republici Hrvatskoj je zakonska obveza cijepljenja kućnih ljubimaca protiv bjesnoće svake godine. Razdoblje valjanosti cijepljenja u drugim državama varira i ovisno o vrsti cjepiva može trajati dvije i tri godine što propisuje proizvođač cjepiva, ali samo uz uvjet da je to upisano i ovjereno od strane veterinara u dokumentaciji koju prati kućne ljubimce, u protivnom se smatra da je rok valjanost cijepljenja godinu dana.


battito animale