Mladicki

Švigi · 75062

*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #60 : 15 Junij 2009, 22:08:37
Jaz sem začela dohranjevati z rižolinom in mesnimi kroglicami iz surovega mletega mesa. So tako planili nanje, da jih je bilo prav veselje gledat. Potem sem pa postopoma dodajala še vso ostalo hrano: skuto, nariban korenček, riž, sadje, zelenjavo, brikete ...

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #61 : 15 Junij 2009, 22:38:43
Tudi rižolino je po mojem mnenju neprimeren - vsebuje sladkor.

Sama sem mladičem najprej ponudila kašico iz riža in kozjega mleka, kašico iz kvalitetnih namočenih briketov za mladiče, piščanca, kozjo skuto itd.


Instant otroška hrana je neprimerna za pasje mladiče.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #62 : 15 Junij 2009, 22:42:47
Rižolino ne vsebuje sladkorja in ima zelo primerno sestavo...:P Tudi jaz sem ga že uporabila pri svojih mladičih - edina slaba stvar je da se jim full napaca povsod :-X. Zato ni ravo moja prva izbira... 8)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #63 : 16 Junij 2009, 08:06:35
Ker je pri nas psička imela probleme z mlekom smo mladičke začeli dohranjevati že pri 14 dnevih.Predtem sem jih dohranjevala z RC mlekom,nato pa smo prešli na RC Starter,ki sem ga namočila,da je postal kašica.Kasneje smo začeli dodajati riž,ribe,skuto,zelenjavo.
Nad hranjenjem z raznimi rižolini in čokolini pa nisem bila nikoli navdušena.Zame osebno to ni hrana za pse,še za ljudi ne.Interesantno mi je bilo,da mladiči niso hoteli jesti niti makaronov,ki jih še danes ne jejo,medtem ko riž ni bil nikoli problem.Prav tako polenta ali kuskus.
LP Tjaša



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #64 : 16 Junij 2009, 11:30:32
Najbolj varni so še vedno res kvalitetni briketi za najmlajše mladiče, namočeni z vodo, če psica nima dovolj mleka tudi posebno mleko za mladiče narejeno po navodilih. Zelo dobro se obnese tudi kvalitetno, povsem sveže  mleto goveje meso - surovo ali samo čisto rahlo poparjeno. Mladiči starejši od 14 dni (pri bolj počasnih mogoče 3 tedne) ne rabijo kakšnih posebnih priprav v obliki stekleničk ali kapalk. Najbolj varno je, da prvi dan dobijo čisto simbolično količino nove hrane, 2-3 brikete ali eno mesno kroglico recimo, potem pa vsak dan malo več. Mlečni obrok se začne dajati takrat, ko psica ne doji več. Sama sem vedno takoj dala povsem običajno kupljeno polnomastno kravje mleko. Je treba dobro paziti, če dobijo drisko, se takoj zamenja za kozje ali prilagojeno mleko. Ni res, da mladiči ne morejo prebaviti kravjega mleka. Res je, da ga ne morjo prebaviti NEKATERI psi. Ti lahko dobijo namesto mleka skuto, jogurt ali sir. Ali pa nič in jedo samo brikete in ostalo kuhano hrano. V mleko se lahko dodaja rumenjak (na 1l mleka 1 rumenjak - a jajce mora biti seveda neoporečno). Meni se je obneslo tudi občasno dodajanje žličke medu.
Kruh, čokolino, rižolino, zakuhan gres... se lahko da v mleko občasno, ni pa dobro kot osnovna hrana, če ne zaradi drugega pa zato, ker se mladiči preveč zredijo.
Riž, polenta, zelenjava in podobna kuhana hrana se dodaja kasneje večjim mladičem, nova hrana se uvaja vedno postopoma. Mladiči lahko povsem lepo zrastejo od briketov in nič drugega sploh. Meni osebno se zdi bolje, da se navadijo na vsaj dve vrsti briketov različne kakovosti +najraznovrstnejšo možno hrano. Sama sem delala tako in občasno staknila kakšno blago driskico, ni pa nikoli noben mladič kasneje razvil kakšne opazne alergije na hrano ali kakšne težje črevesne bolezni.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #65 : 31 Julij 2009, 22:52:47
Da ne odpiram nove teme...

Koliko časa po kotitvi je normalno, da ima psica še izcedek?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 01 Avgust 2009, 09:17:55
Oj! Psička še doji najbrž? Torej tako seske kot zunanjo spolovilo vsak dan sperite z mlačnimi kamilicami (dokler ima izcedek - kri in sluz).
Glede izcedka;
Najprej je le-ta rdeč, po cca 24 urah po porodu se izloči lohija (zelenkaste barve). Potem se izcedek spremeni v rjavo-rdečo barvo. Ponavadi to traja cca 10 dni, včasih tudi dlje (tudi kakšen mesec, še posebej, če je leglo veliko).
Pozorni bodite, če bi izcedek začel smrdeti po gnoju npr.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #67 : 02 Avgust 2009, 03:04:28
Hvala.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #68 : 02 Avgust 2009, 22:54:02
izcedek ima lahko tudi do 2 meseca po kotitivi.



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #69 : 03 Avgust 2009, 00:04:08
izcedek ima lahko tudi do 2 meseca po kotitivi.
Hvala. Danes je 14 dni od kotitve in izcedka skorajda ni več, niti ne smrdi tako, da je očitno vse ok.  :)



attems

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 23 Avgust 2009, 13:13:56
Mene pa zanima, ko  kupiš starejšega mladička kakšno cena je primerna ?

GLede na to, da ima  že svoje navade itd....
po drugi strani pa je že kompletno cepljen...

Hvala za odgovor :)

You can have no better friend than a dog.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #71 : 23 Avgust 2009, 14:13:12
Cene za starejše mladičke so po navadi višje kot za mlajše, ker je imel vzeditelj z njim več stroškov (tu ni samo cepljenje) in dela - socializacija, vzgoja, po možnosti tudi razstavljanje.

Pri moji pasmi, kjer so cene v povprečju 800 evrov za 10 tedenskega mladiča se za starejšega mladiča odšteje od 1000 evrov naprej.



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #72 : 05 Januar 2010, 16:50:27
Sem prebrala celo temo pa tega nisem zasledila, če je pa to že v kakšni drugi tem, se pa opravičujem in prosim če me lahko napotite tja.  :)

Zanima me, pri kateri starosti je primerno za mladičke, da začenajo dobivati "človeške" obiske. Ter kdaj naj bi "tuji" ljudje začeli rokovati z njimi.
Iz različnih virov sem dobila namreč zelo različne podatke.  ;)

Hvala za odgovore! ;D



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #73 : 05 Januar 2010, 17:11:03
Pri nas so bili človeški obiski že skoraj od začetka, recimo dva dni po kotitvi. Pazila sem, da so si obiskovalci razkužili roke z medicinskim milom, sezuli so se in slekli plašče itak v drugem prostoru, tako da tudi dotiki (pod nadzorom) niso bili problem.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 05 Januar 2010, 17:15:53
Pri nas isto.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #75 : 05 Januar 2010, 18:13:24
Enako :) Čim prej tem bolje. Isto dela tudi vzrediteljica kjer smo parili. Smo imeli po rokah že 3 dni stare mladičke :)


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 18 Februar 2010, 18:57:37
Neko vprašanje ki mogoče ne spada ravno v to temo.Ali se lahko psu staremu 2 meseca in pol da ovratnico in povodec?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 18 Februar 2010, 19:17:16
Seveda. Najprej daj samo ovratnico ali oprsnico. Ko ga ne bo več motila, pripni nanjo povodec in naj ga kuža najprej vleče za seboj (ne sme pa ga grizt). Ko bo to OK, primi povodec v roke in najprej hodita tam, kjer želi kuža. Nikar ga na silo ne vleci za sabo! Ko bo še to OK, začni usmerjati hojo ti. Mladička lahko privabiš s kakšnim priboljškom, igračko...


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #78 : 18 Februar 2010, 23:12:35
Neko vprašanje ki mogoče ne spada ravno v to temo.Ali se lahko psu staremu 2 meseca in pol da ovratnico in povodec?

Mi jih navajamo na ovratnico in povodec že v leglu od 5.ga tedna naprej. Tako da odgovor je absolutno da.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 19 Februar 2010, 08:34:18
Aha, ker ko je prijateljica imela psičke pa smo jim pri takšni starosti kupile pa je potem njen oče motal da se bodo zadušili, da pes tega ne rabi.Kupili smo jim dobre priboljške, ves čas pa so pridno hodili ob nas.Pa je narobe če se ob isti starosti nese psička malo po mestu, ampak ne ko je veliko vrveža,?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 19 Februar 2010, 08:45:29
Nič ni narobe, če ga vzameš s sabo, vseeno pa ga navadi na ovratnico in povodec. Boš rabila vse življenje. In ne misli, da bo mladič hodil ves čas ob tebi, ker ne bo. Navajanje na ovratnico in povodec sta nujni zadevi.


delfinčika

  • Gost
Odgovori #81 : 09 Marec 2010, 21:14:04
Lp,
Mene nekaj zanima:
Ko dobiš rodovniške mladičke jim moraš seveda priskrbeti rodovnik.
Mene zanima, kje se to dobi, kako se to dobi (kakšni pdatki) in pa koliko to stane.



chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 27 Marec 2010, 14:52:32
Če so mladiči rodovniški,pomeni ,da ti rodovnik ob oddaji mladiča, da vzreditelj.O tem če so mladiči res rodovniški so podatki o leglu na KZS Slovenije.Lahko pokličeš ,po telefonu in poveš podatke vzreditelja pa ti bodo povedali če je leglo registrirano.Vse to pa ti mora jamčiti vzreditelj.



Niky*Nika*Pika

  • *
    • Prispevkov: 3.979
    • Točke: 0
  • *
Odgovori #83 : 27 Marec 2010, 15:42:58
Lp,
Mene nekaj zanima:
Ko dobiš rodovniške mladičke jim moraš seveda priskrbeti rodovnik.
Mene zanima, kje se to dobi, kako se to dobi (kakšni pdatki) in pa koliko to stane.
Kot je že rekla chory..

Rodovnik je pa pač toliko kot stanejo rodovniški mladiči te pasme..  ;)

...:::life is not about waiting for the storm to pass, its about learning to dance in the rain:::...


zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #84 : 02 Maj 2010, 11:21:14
Tudi jaz imam eno vprasanje...
Ko govorite o mleku, ki ga dodajte mladickom... Eno mleko je od RCja, kaj pa drugo?
Ena je napisala, da jim daje navadno mleko, katerega razredci z vodo. Alpsko? Kolikor vem, kravje mleko ni ravno dobro za psicke. Ali?

Moji malcki bodo v sredo stari 3 tedne. Vsi se veselo cuzajo pri mamici. Tudi plazijo se se vsi, dva sta se vceraj malo zacela postavljat na tacke. Zaenkrat nocejo od mene nobene hrane - sem jim probala dati RC mleko, pa jim ni prevec vsec, danes sem jim zamesala rizolino, pa ga je nazadnje pojedla Elly.. :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #85 : 02 Maj 2010, 11:27:18
Ne dajaj jim instant rižolina, to ni hrana za mladiče. Še za človeške otroke ni najboljša.

Če jim želiš dati navadno mleko, jim daj kvalitetno, ne alpsko, ki je na dnu lestvice po kvaliteti.

Ko je imela moja psica mladičke, sem jim dajala kozje mleko in kozjo skuto. "Rižolino" sem jim sama pripravila iz kozjega mleka in kuhanega riža. Lahko jim pa že zelo zgodaj daš surovo mleto govedino, kar je veliko bolje od ogljikovih hidratov.



zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #86 : 02 Maj 2010, 20:17:45
Glede Rizolina je bilo veliko polemik ze tule v tej temi. Mislim, da ni nic slabega na Rizolinu (ali pa kakih drugih bio kasicah), ker nimajo notri prav nic sladkorja...
Alpskega mleka tudi sama ne pijem, ker mi ne pase, imam le sojinega v prahu.

Torej kozje.. :) Alright, bomo sli v nakup na trznico, tam ga bom ziher dobila. :)

Pred surovim mesom pa imam sama malo predsodkov..  ::) Elly dajem vedno le kuhanega piscancka, pri mojih starsih dobi se kaksno drugo vrsto mesa. Bom probala tole z mleto govedino, pa bom videla, kako se bo obneslo.
Hvala.. :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #87 : 02 Maj 2010, 20:39:23
Glede Rizolina je bilo veliko polemik ze tule v tej temi. Mislim, da ni nic slabega na Rizolinu (ali pa kakih drugih bio kasicah), ker nimajo notri prav nic sladkorja...
Alpskega mleka tudi sama ne pijem, ker mi ne pase, imam le sojinega v prahu.

Torej kozje.. :) Alright, bomo sli v nakup na trznico, tam ga bom ziher dobila. :)

Pred surovim mesom pa imam sama malo predsodkov..  ::) Elly dajem vedno le kuhanega piscancka, pri mojih starsih dobi se kaksno drugo vrsto mesa. Bom probala tole z mleto govedino, pa bom videla, kako se bo obneslo.
Hvala.. :)

Samo za info, kozje mleko dobiš tudi v trgovini. Tudi v našem najbolj zaplankanem sosedu ga imajo ;)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #88 : 02 Maj 2010, 20:43:32
Ej ni ga češ surovo meso :) Moji so sicer dobivali mleko od RC ter tudi takoj nato Orijen brikete razmočene v kašico, nismo nič komplicirali. Pa seveda mleto surovo meso, ki je itak zakon + tudi malo kasneje surova jeterca.
Mislim da tudi mleti piščanec in puran je čisto ok.


zlatolasska

  • *
    • Prispevkov: 483
    • Točke: 0
  • Elly
Odgovori #89 : 02 Maj 2010, 21:23:01
Res???
Hm, moram malo bolj pogledat.. :D
Sem ze malo brskala, pa ocitno ne dovolj. Po moje sem bolj sojine zase gledala..  :P

Uf, piscancek bi bil se najboljse.. :) - zaradi mojih predsodkov do temnega mesa..

Kdaj tocno pa ste jih zaceli dohranjevat? Tocno pri 3. tednih ali kaj prej?