Rodovniška /nerodovniška vzreja

Rinchy · 216822

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #510 : 21 Januar 2008, 17:50:25
Moja ima 10,5 let in zna že kar nekaj časa lesti na forume - pa jo kar vprašaj, kaj si misli o takšni in drugačni vzreji. Pa kaj si misli o zapuščenih leglih, ki jih že par let pomaga gor spravljat, o glistah, pa o zanemarjenih živalih, pa kakšen je čudež življenja, ko se dneve in noči trudiš, pa "ne rata". Pa vprašaj jo o živalih iz zavetišč itd.
To ne leti osebno nate, samo otroci so lahko prekleto bolj zreli in brihtni, kot si mislimo - in otroška leta pač niso izgovor za vzklikanje ob vsakem revežu, ki pricvili na ta svet. Tudi (samo) o vzgoji tu ne bi, ker bi bila potem jaz lahko nekaj povsem drugega, kar vsaj mislim, da sem.


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #511 : 21 Januar 2008, 17:55:04
vem, vem. ne gre zato da v tem primeru majček nebi razumela. ampak verjetno njeni starši niso tako razgledani, da bi se zavedali teh problemov oz. jih videli v tej luči kot jih vidimo mi. in če sami ne gledajo na to iz takega vidika se verjetno tudi nebojo pustili komandirat in pamet solit iz strani otroka. Logično pa je, pač če že je kar je (oz. kar nebi smelo biti), da se jih majček kot ljubiteljica živali veseli prav tako, kot bi se veselila rodovniških mladičkov...

...sledi svojim sanjam


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #512 : 21 Januar 2008, 19:35:31
Yo ... otroci se ponavadi zgledujejo po starših vsaj v tistih prvih letih tja do pubertete. In ker tvoja hčerka vidi kako ti gledaš na to in si ji razložila kaj in kako je logično, da ona na vse skupaj gleda drugače kot 99% ostalih otrok njene starosti ;) Ne moreš posplošit znanja in razgledanosti tvoje hčere na celotno populacijo njene starosti. Ne gre. Ker niso vsi starši kot ti, ker ne vlačijo vsi domov mačjih najdenčkov da otrok gleda kako se mladiča oživlja, masira, hrani, ga ne pouči o tem da to kar so naredili ljudje ki so tega mladiča vrgli stran,niso naredili prav ... nekateri otroci tega pač nikoli ne bodo in niso videli. Logično je da ne bodo najbrž še nekaj let razmišljali kot tvoja hči.

Kot rečeno majcek ni nič kriva, krivi pa so starši. Ampak starši so/smo vedno poglavje zase, eni tako drugi drugače.






Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #513 : 21 Januar 2008, 20:20:43
No, pa še malo debate, bolj take na izi, ker sem danes resnično že čisto "tam nekje pod lediščem" zaradi nekega neodgovornega skrbništva. Druga tema pač, žal čisto vsakdanja...
Tako da morebitne čudne znake prevajajte po svojem, to bodo verjetno moji izpadi in kletvice, v kolikor se ne bom zmogla zadržati. Žal  :-\ (se bom potrudila, da jih ne bo, obljubim)

Yo ... otroci se ponavadi zgledujejo po starših vsaj v tistih prvih letih tja do pubertete. In ker tvoja hčerka vidi kako ti gledaš na to in si ji razložila kaj in kako je logično, da ona na vse skupaj gleda drugače kot 99% ostalih otrok njene starosti ;) Ne moreš posplošit znanja in razgledanosti tvoje hčere na celotno populacijo njene starosti. Ne gre. Ker niso vsi starši kot ti, ker ne vlačijo vsi domov mačjih najdenčkov da otrok gleda kako se mladiča oživlja, masira, hrani, ga ne pouči o tem da to kar so naredili ljudje ki so tega mladiča vrgli stran,niso naredili prav ... nekateri otroci tega pač nikoli ne bodo in niso videli. Logično je da ne bodo najbrž še nekaj let razmišljali kot tvoja hči.

Tu se ne strinjam, kar sem povedala že v prejšnjem postu. S tem ne zanikam vpliva staršev, ampak le-ta ni odgovor na vsa naša dejanja. Napisala sem - kar se tiče mene npr., če izpustimo mojo hči, ki sem ji zelo verjetno določene zadeve sugerirala tudi sama:

Tudi (samo) o vzgoji tu ne bi, ker bi bila potem jaz lahko nekaj povsem drugega, kar vsaj mislim, da sem.

Mojim staršem je še vedno povsem logično, da so samo določene živali "sprejemljive", legel mačk, ki jih je preveč, se je najbolj "na fin način" znebiti tako, da jih žive zakoplješ ali popariš z vrelo vodo (opomba: tega noben od njiju ne bi v resnici naredi, niti nil, ne zdi se jima pa nič napačnega, če to naredi kdo drug). Rada sta do sedaj imela samo enega psa, to je bila ena od mojih pokojnih psic, za katero sta točila krokodilje solze, ko pa je zaradi hude bolezni samo 3 mesece zatem umiral njen "sopotnik - sostanovalec" in ko sem se dobesedno zlomila od bolečine, trpljenja zaradi njega in z njim, nista premogla niti malo sočutja - niti v tej smeri, da bi mi posodila še kak (takrat) tolar za njegovo zdravljenje ali pa zgolj odrešitev muk.

Če bi se ravnala po njima, bi se danes obrnila od vsake "nesimpatične" ali "ne dovolj zdrave živali". O tem govorim. Ni vse samo v vzgoji. Je tudi v tem, koliko kot osebe sprejemamo, se učimo oz. smo se pripravljeni učiti in sprejemati nove informacije.

Moje mnenje samo.


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #514 : 21 Januar 2008, 20:34:39
Se strinjam z Yo. Ni vse samo vzgoja. Veliko je tudi to kako posameznik dojema okolico in svet.
Res je tudi, da večine otrok starši žal sploh ne poslušajo, kje je šele kakeršenkoli vpliv. Sama se trudim svojima mulcema prisluhniti (no odvisno od teme, če so na sporedu igrice zraven študiram kaj drugega ;D) in slišati tudi tisto "med vrsticami". In občasno me prav presenetita s kakšnim pogledom, za katerega sem sama rabila veliko več časa...
Majček, svetujem ti, da staršema poskušaš dopovedati kje sta ga polomila, če te ne poslušata, pa naprintaj čimveč o tej tematiki in veselo puščaj po mizah. Mogoče se bo pa le kateri od njiju zamislil in se pozanimal kako je s tem.
lp
T.

8)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #515 : 22 Januar 2008, 13:08:43
Pa to ne doživiš vsak dan!!!
Folku se resnično meša......jaz se lepo mirno učim, ko na dvorišču začujem šrajanje...moj laja, nek drug pes laja itd. Grem na balkon in vidim enega tipa, ki stoji na našenem OGRAJENEM!!!! zaprtem dvorišču z njegovo bul mešanko, psa pa se veselo igrata......mene vrže v luft, on pa meni nazaj, da jo je pripeljal, ker se goni in da ima našega psa tako rada (da se vedno lubčkata preko ograje), pa jo je pripeljal, če bo kaj (tak za info...moj pes je nerodovniški škot!!!)...mogla sem ga razočarat, da zato ker je nerodovniški in ravno zaradi tako mislečih kot je on (ki kar vkorakajo na parjenje ali kaj  ??? ) je kastriran......odgovor tega tipa.....da če pa sem psu vzela ponos, da se nimava več nič za pogovarjat in je šel... ???   jaz pa sem za njim terala celo litanijo o zapuščenih in zavrženih ter pobitih psih zaradi takšnih kot je on......pa ni hotel nič slišat o tem, ker on tega ne počne, on samo pride parit, mladi pa pristanejo vedno pri "dobrih" lastnikih   ::)  je pa bil konkretno pod gasom  >:

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #516 : 19 Februar 2008, 08:23:57
Yo, v tem primeru bi se pa čisto strinjala s tabo.

Sama sem do 9. leta prišparala dovolj denarja (beri:150 000 sit) za rodovniško kuzlico, kasneje smo jo na mojo pobudo peljali na vzrejni pregled in kasneje sem sama iskala primernega samca zanjo. stara sem pa bila ?- 11, 12 let. Kakšne velike razlike ni, kajne ? Tu se gre samo za zainteresiranost posameznika za takšne in drugačne stvari.

In naj še poudarim da razen rodovniškega nemca nisem imela nobenega zgleda pri starših ali sorodnikih, nekaterim se je moje početje zdelo še neumno, mojim staršem pa v večini zrelo, saj sem popolnoma sama (sicer s pomočjo g. Natalije Gajari, vzrediteljice caiirn terierjev, s katero sem takrat navezala stik, da me je obveščala o prireditvah in mi na nek način sama dajala zgled s svojo skrbjo za mladiče) prišla do pomembnih spoznanj, ki mi bodo ostala za vse življenje.

Starost osebka NI izgovor za neodgovorno ravnanje!



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #517 : 19 Februar 2008, 11:36:55
Citiraj
.mene vrže v luft, on pa meni nazaj, da jo je pripeljal, ker se goni in da ima našega psa tako rada

No meni pa se je pred leti dogajal en tipček, ki je redno hodil s svojim cuckom na sprehod = v  bližnji bife na špricer. Da se njegov ljubljenček ne bi dolgočasil medtem ko je on v bifeju moževal s kolegi, ga je za ta čas mirno spustil na moje dvorišče. Enkrat sem ga začopatila, pa je povsem nedolžno izjavil, da mu naj vendar privoščim malo veselja z pasjimi babami. Sem mu rekla, da nimam pasjega kupleraja. Malo se mu je pokadilo pod nos, ampak  je zaleglo. Njegov Bobi se je od takrat dolgočasil pred bifejem.


Jana

  • Gost
Odgovori #518 : 01 November 2008, 00:02:57
Mene pa zanima ena stvar... Jaz imam doma labradoko, ki ima zunaj nepokrit boks in kočo. In kje bi lahko ona skotila??? Bojim se, da bi pomečkala svoje mlaičke.  ???



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #519 : 01 November 2008, 09:08:17
Mene pa zanima ena stvar... Jaz imam doma labradoko, ki ima zunaj nepokrit boks in kočo. In kje bi lahko ona skotila??? Bojim se, da bi pomečkala svoje mlaičke.  ???

V hiši??  ::)



Jana

  • Gost
Odgovori #520 : 01 November 2008, 14:52:39
Težko... Doma se noben ne bi strinjal.  :( Kaj pa zunaj...? Mogoče v koči? Jih bi pomečkala?  ???



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #521 : 01 November 2008, 15:07:27
Kako pa misliš prit do njih, če bodo v koči?  :-\ ::)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #522 : 01 November 2008, 15:51:25
Težko... Doma se noben ne bi strinjal.  :( Kaj pa zunaj...? Mogoče v koči? Jih bi pomečkala?  ???

A to da ima mladiče se pa strinjajo? In zakaj jih bo sploh imela?




jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #523 : 01 November 2008, 16:15:51
če prav razumem, tvoja psička še ni breja?

imeti zunaj mladiče, ob takem času je pa skrajno neodgovorno. vsaj jaz bi se počutila krivo za mamico in mladiče, če se jim kaj zgodi zunaj med kotitvijo recimo. pa potem mraz, druge živali... škoda malčkov res.
Če je psica že breja, pa se zmeni, da v hiši, magar kleti ali garaži. toliko da je toplo, pa da si lahko zraven.



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #524 : 01 November 2008, 16:16:47
Jana, psička nima rodovnika, daj jo sterilizirat. Dobronameren nasvet  ;) Razen če že ni breja  :-\

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #525 : 01 November 2008, 16:25:35
Psica nikakor ne more kotit zunaj v koči, pa saj tudi nihče ne pravi da mora kotit v dnevni sobi. Vsaj kakšno garažo ali kurilnico  bi ji pa že morali privoščit, kot so napisali moji predhodniki. Poleg tega ob kotitivi je treba bit zraven, zato da se prepreči morebitne nezgode, sploh pri psici, ki koti prvič. Jaz si nekako ne predstavljam, da bo kdo od vas čepel po 12 ali 14 ur zraven nje v koči ali kako ste si to predstavljali? Res je da nekatere kotitve potekajo popolnoma brez zapletov in psica v bistvu vse opravi sama, ampak kaj pa če ne? Kaj pa če se kakšen mladič zagozdi, ali pa kaj drugega? Ne vem no, dajte si najprej prebrat nekaj več literature, sploh če je psička slučajno res že breja. Knjiga Moja psička je tista osnova, ki bi jo morali znati na pamet, pa še kaj zraven tudi nebi škodlo. Če pa še ni breja pa jo raje sterilizirajte, ker se bojim da neboste kos ne brejosti, ne kotitvi, kaj šele vzgoji mladičev.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #526 : 01 November 2008, 16:45:38
Jana upam da s psicko ne mislis imeti mladicev..glede na to da nima rodovnika ti svetujem, da jo das sterilizirati cimprej!

Pa tudi po zakonu je prepovedano, da je psica z mladici zunaj..



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #527 : 01 November 2008, 20:54:51
Ja definitivno ne razmišljaj o mladičih pri psici, ki nima rodovnika. Sicer se pa prej pozanimaj o vzreji, brejosti, kotitvi, oskrbi mladičev ... Ni vse tako enostavno, da bo psica kar sama poskrbela. Labradorci imajo na splošno zelo veliko mladičev in se zna zgoditi, da psica ne bo folgala. Kako ji boš pa pomagala?

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Jana

  • Gost
Odgovori #528 : 02 November 2008, 12:04:50
Hvala za odgovore  :). Psičko bi dala sterilizirati, ampak povsod piše, da psička vsaj enkrat mora imeti mladičke, da ne dobi raka ali kaj podobnega. Prvič slišim, da je mladiče prepovedano imeti zunaj. Veliko ljudi, ki jih poznam ima mladičke zunaj. Celo rodovniške psice.  Aja... Z oddajo mladičkov pa ne bom imela problemov, saj se nekateri odločijo za pse, ne zato ker bi radi tekmovali z njimi, ne zaradi razstav...itd... ampak zato, ker potrebujejo nekoga, ki jim bo delal družbo. Nekaterim ljudem rodovnik ni pomemben.  Mladičke bi pa imela šele pomladi. Meni se zdi, da pomladi ni premrzlo za njih. Ima pa veliko in izolirano kočo. Lp!



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #529 : 02 November 2008, 12:12:50
Jana to, da naj bi psicka enkrat imela mladicke je mit. Lahko vprasas katerega koli normalnega veterinarja, pa ti bo povedal to. Toplo ti svetujem, da poklices kaksno veterinarsko kliniko (npr. Tristokosmatih-telefon najdes na njihovi spletni strani) in jih povprasas o tem, ce ze nam ne verjames.
Se enkrat..rodovnik NI samo za razstave in tekmovanja. Je dokazilo o prednikih in moznost o pozanimanju o dednih bolezni. Ti polagam na srce, da ne unicujes pasme se bolj kot je ze. Ce ti je mar za tvojo psicko in za pasmo labijev jo bos dala cimprej sterilizirati. Jaz sem svojo rodovnisko psicko dala sterilizirati prejsnji teden, ker so ji odkrili alergijo, nagnjenost k alergijam pa je dedna, in ker nocem se bolj unicevati pasme sem se odlocila za sterilizacijo, pa ceprav je bila psicka prvotno kupljena za vzrejo.

Mladickov nikoli psica ne sme imeti zunaj..pa naj je to spomladi, poleti,... Po zakonu je to prepovedano in ce kdaj vidim koga takega ga takoj prijavim.



jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #530 : 02 November 2008, 12:20:36
če se psico sterilizira pred 1 gonitvijo skoraj popolnoma zmanjšaš možnost raka na maternici. z vsako gonitvijo se ta procent malo zmanjša.

jaz ti povem - čim prej steriliziraj in dodatno NE polni zavetišč.


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #531 : 02 November 2008, 12:24:54
Mogoče si ti vidla starejše mladičke kje zunaj. Kolikor jaz vem jih nekateri vzreditelji dajo ob primernih temperaturah ven tam nekje pri starosti 5 tednov, ko mladiči že samostojno jejo in so dovolj razviti, ne pa da bi psica kotila zunaj. To pa je velika razlika. Psica ne rabi imet mladičev, nikoli, možnost da se razvije rak je najmanjša če je psica sterilizirana pred prvo gonitvijo.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #532 : 02 November 2008, 12:27:12
saj se nekateri odločijo za pse, ne zato ker bi radi tekmovali z njimi, ne zaradi razstav
Kaj imajo pa tukaj veze tekmovanja ???  Vsekakor tudi jaz predlagam čimprejšnjo sterilizacijo.

lp


Jana

  • Gost
Odgovori #533 : 02 November 2008, 13:32:08
Jana to, da naj bi psicka enkrat imela mladicke je mit. Lahko vprasas katerega koli normalnega veterinarja, pa ti bo povedal to. Toplo ti svetujem, da poklices kaksno veterinarsko kliniko (npr. Tristokosmatih-telefon najdes na njihovi spletni strani) in jih povprasas o tem, ce ze nam ne verjames.

2 veterinarja osebno poznam in oba sta mi priporočila parjenje... Prav zaradi tega sem se odločila za to. Hvala za vse nasvete  :).



rudageba

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
  • Eboneys midnight star
Odgovori #534 : 02 November 2008, 13:36:20
Tudi moja psica je strilizirana, pa tudi če je rodovniška. Res pa mi noben veterinar ni svetoval, da bi imela pred tem mladiče. prov nasprotno - odsvetovali so to, ker ni potrebno.

 :)



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #535 : 02 November 2008, 14:07:06
Jana, predvidevam da je tukaj govora o nerodovniških mladičkih in bi nekdo spet rad videl čudež življenja ovitega v žaluzije, da psica more pa nujno imeti mladiče. Mit, ki ti ga bo vsak veterinar, ki ima vsaj 2 koleščka v glavi in je kako knjigo iz svoje stroke prebral z novejšim datumom izdaje kot iz kamene dobe ovrgel v trenutku.

 Zakaj mladiče? Ok recimo da se držimo tvoje teze, da psica more nujno imeti mladiče, da ne zboli itd. Ali pa sterilizacija. Sterilizacija jasno ne, ker je draga. Boljše psico spariti pa še male kepice bomo lahko gledali, oddali jih bomo v lepe nove domove in vsi bomo srečno živeli naprej. Ja to piše v andersenovih pravljicah, realnost je druga.

Psica ni važno ali je rodovniška, nerodovniška ali "podoben vsemu in hkrati nobenemu" mešanec, potrebuje med brejostjo posebno hrano ter posebno nego. Pride kotitev, psica ima probleme. Potreben je veterinar. V najslabšem primeru carski rez. Kupček evrčkov za veterinarja se kar kopiči. Bi ga plačali oz. bolje rečeno bi ga bili sposobni plačati? Predpostavimo da bi, ker si male kepice želite. Najprej..psica nima mleka kar pomeni prilagojeno mleko za mladiče + posebna prehrana za psico še naprej, ki je pa jasno dražja. Imaš denar za prilagojeno mleko, ki po pravici povedano ni poceni porabi se ga pa tudi kar nekaj... ok, ampak... Tukaj je še čas... mladiče je potrebno hraniti vsaki 2 uri, masirati itd. Bi? Imate čas? Na vsaki 2 uri.. tudi ponoči.. tudi takrat, ko je na sporedu fajn film ter se obeda dobra žurka? Ok, za vse to se je poskrbelo.. svoje mladičke imamo pač radi. Pride čas oddaje.. če imamo srečo bodo šli kmalu, če ne jih bomo imeli doma par mesecev ali celo več. Če jih imamo radi.. če ne bodo pristali v smetnjaku. Pa recimo da gredo. V dobre domove. Na začetku so tko vsi, vsaj tako se kažejo. In tukaj je zgodba zaključena, ne? Ja v malo prirejeni andersenovi pravljici. Mladiči so odrasli, so v dobrih domovih, tistih par 100 evrov, da smo leglo spravili gor pa pozabimo. Potem pa pride realnost..

Zjutraj odpreš časopis in ker imaš rad živali se ti pogled ustavi na strani kjer kužki iščejo nov dom. Lejga, ta je pa ravno tak kot moja psička, še več, spominja na tiste Rexita iz mojega legla.. 2 leti star? O, saj tok časa je pa minilo od mojega legla. Ja, pes, takrat tako zelo ljubljen in pričakovan in oh in sploh je v zavetišču. Kaj bomo? Nič ne, ker mi smo svoj del že opravili..

Jp, ampak svaka čast ljudem, ki se potem še lahko pogledajo v ogledalo, pogledajo sami sebi v oči.

Bi radi prihranili denar ter psico vseeno vsaj poskušali zavarovati pred slabim? Sterilizacija. Bi radi videli in doživeli čudež življenja? Pojdite v zavetišče, prispevajte kakšno dekico ali kilco briketov tistim malim, tako pričakovanim čudežem življenja, ki bi lahko bili tudi vaš proizvod, če bi bili malo manj osveščeni... ali jih pa samo malo pocrkljajte. In čudež... tako mali, tako sami in tako odrinjeni od vsega... pa tako čudežno nežni, prijazni ter polni življenja. Je za probat, resno ;)


Jana

  • Gost
Odgovori #536 : 02 November 2008, 14:17:31
Zgleda ima vsak veterinar svojo teorijo... Sploh se mi pa ne zdi potrebno, da bi jo sterilizirala, tudi, če nebi nameravala imeti mladičkov. Zelo pazim, da med tem ko se goni ne pride zraven noben pes. Edini razlog za streilizacijo mi je ta, da nebi dobila raka.
 
Poznam nekoga, ki ima rodovniško nemško ovčarko, ki vedno koti zunaj. Tudi ona ima veliko kočo z pokrovom. Sem videla mladičke v koči, ker je doma blizu nas. Nekateri ljudje nočejo imeti psičkov notri in potem najdejo kakšno drugo možnost. Meni bi bilo čisto v redu če bi bila noter ampak se ostali ne strinjajo, glavni razlog pa je, da sama noče biti v hiši. Bom uredila, da ne bo v koči, ker bom res težko dostopala do mladičkov, v hiši noče biti, zato sem vas prašala za nasvet. Ne bom polnila zavetišč, ker bom psičke oddala ljudem, ki bodo (vsaj upam) skrbeli zanje. Imam celo sorodnike, ki si želijo teh psičkov. Drugače pa... Res hvala za odgovore in nasvete.  :) Vem, da ste vsi, ki imate rodovniške pse proti temu, da se pari, ampak, če je psička čistokrvna sploh ni tako zelo pomembno. Že res, da nima opravljenih testov in ne morem biti prepričana,da nima dednih bolezni, ampak stara je 4 let in še nikoli ni zbolela.  Meni rodovnik ni bil nikoli pomemben, jaz sem hotela psa, ki me bo imel rad in ki mi bo delal družbo.  :)

Z denarjem pa nimam nobenih težav. Aja... Imam 2 veterinarja, s katerima se dobro poznamo in razumemo. Sterilizacija in vse v zvezi z veterinarji nebi bilo problem.

Ne vem kje je smisel, da sterilizirate svoje rodovniške psičke, čeprav je z njimi vse O.K. Razen če se jim pojavi kakšna dedna bolezen, potem je logično. Lp!  ;)



Jana

  • Gost
Odgovori #537 : 02 November 2008, 14:44:18
Ja, sterilizacija je njihova odločitev, tako kot je moja. Jaz pa psičke ne bom sterilirala. Nikoli pa nisem rekla, da mora imeti vsak rodovniški pes potomce. Rekla sem le, da se mi ne zdi potrebno psic sterilizirati.

Imam mačko, ki sem jo dala sterilizirati... Žal sem imela slabe izkušnje. Pred streilizacijo je bila mačka igriva in zabavna, po sterilizaciji pa se je spremenila. Noče se več igrati. Samo spi, lenari in ves čas se hoče crkljati  :-\ .  S psičkami pa je podobno. Nočem, da spremeni svoj dober značaj.  :)

Lp!



Jana

  • Gost
Odgovori #538 : 02 November 2008, 14:46:18
Aja... Pa tukaj je tema od kotišč in ne od rodovniških/nerodovniških psov... Tako, da bolje, da spremenimo temo.

Hvala še enkrat za odgovore in nasvete. Lp!  :)  ;)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #539 : 02 November 2008, 14:48:36
Jana, doma imam sterilizirano pesjanko in se ni po sterilizaciji prav nič spremenila ;) to pomeni, da ni nič manj živahna, no igriva že prej ni bila kaj preveč, ups, sedaj je še bolj igriva :D Absolutno priporočam, da jo daste sterilizirati oz. vsaj pazite močno tisti čas. To, da mora imeti enkrat mlade pa so ti že ostale napisale, da to ne drži. Ne vem kakšna vetija to poznaš, a če bi bila tedva kvalitetna, bi ti že onedva odsvetovala to in povedala, da to ne drži. Nerodovniških psov je že tako preveč in preveč psov po zavetiščih :-\

lp